18 kortaf i'Die mensen vereenzamen, zeg ik je' BAH: „Ontsla jdirecteur van sociale dienst RIJWEG GEBARRICADEERD Monika van school na ongelukkige brief' gemeente Kantoor Kamer van Koophandel blijft 2,2 miljoen gld voor sloop van 100 panden Meldingsplicht voor leegkomende panden Speel-o-theek Ikkle met sluiting bedreigd Koninklijke onderscheidingen voor Schiedammer en Vlaardinger Ook Schiedams aardgas goedkoper het vrije volk WS (Van een onzer verslaggeefsters) 'SCHIEDAM „De 500 bejaarden en de 300 jon geren uit het centrum moeten ergens terecht kun nen. Nu zitten die ouden van dagen 's winters maar 'achter het glas'. En die jongeren vermaken zich met op muren kalken, dingen stuktrekken of ander vandalisme." Voorzitter Lammert van Wagtendonk van de Stichting Bewoners Belang Binnenstad laat er geen twijfel over bestaan. „Er moet verandering in komen," vindt hij. Hij heeft 'in een brief aan het gemeentebestuur gevraagd ,om een wijkgebouw of een clubhuis voor oud en jong. Vereenzaming Veel activiteiten Geen subsidie Folder Windas Fonotheek Schiedam WOENSDAG 17 DECEMBER 19M r/r &S, 'i W< S>/ ssiS//Sfo .vX>y Y/S/7Ï& y'w>u „De enige wijk m de hele stad waar geen club- of buurt huis staat De bevolking is na 'de nieuwbouw verdubbeld. Het 'is frustrerend voor onze stich ting en voor de Bewonersver eniging om zo te werken," al dus voorzitter Van Wagten- Idonk, gesteund door penning meester Henk van Triel. De Stichting Beoners Belang Bin nenstad ontstond uit de com missie binnenstadsbewoners van de Bewonersvereniging Schiedam Centrum (BVSC). Van Wagtendonk vertegen woordigt met de belangen groep zo'n vierhonderd gezin nen. „Op straat schieten de oud jes mij aan. 'Zeg, Van Wagten donk, hoe zit het ermee?' Die mensen vereenzamen, zeg ik je. Een beetje contact maken is er niet bij. Waarom krijgen wij het nu lege gebouw van de stichting Lentefeest aan de aan het gemeentebestuur heeft het Bureau Alternatieve Hulp verlening (BAH) het ontslag geelst van de directeur van de sociale dienst.„We hebben tien jaar bijgehouden wat die man allemaal verkeerd heeft ge daan," zegt John Zwart, de drijfveer achter het bureau. In dossiers heeft Zwart naar zijn zeggen allerhande voorbeelden van verkeerde en volgens hem onwettelijke beslissingen die de directeur gemaakt zou heb ben. Daaronder bevinden zich onwettelijke vorderingen. „Zwart mag van mij alles zeg gen maar het komt me oneer lijk over," zegt directeur Smits in een commentaar. „Ik was in de veronderstelling dat we juist nu een redelijk contact hadden." De directeur lijkt niet onder de indruk van de aantij gingen. Het BAH verleent ondermeer hulp aan mensen met een uit kering die in ernstige fianciele moeilijkheden zijn geraakt of met de sociale dienst in con flict zijn gekomen. Zwart zegt voorbeelden te hebben van mensen die geld moesten ge ven aan de sociale dienst, zon der dat daar een reden voor was. „Als ik dingen heb gedaan die niet wettelijk zijn, had dat niet zo lang geheim gehouden moeten worden," reageert Smits. „Dan moet je zo iets di rect aanpakken." Ook andere instellingen van de gemeente hebben brieven van het BAH ontvangen. Zo wordt de handelswijze van de Gemeentelijke Kredietbank (GKB) afgekeurd in een schrijven dat ook aan het ge meentebestuur gericht is. Zwart: „Er wordt totaal niet gekeken naar andere schulden die mensen kunnen hebben. Mensen die al ergens voor dui zenden guldens schulden heb ben, krijgen bij de kredietbank toch geld. Over schuldsanering wordt niet gesproken." De brieven zijn onderdeel van een campagne die Zwart is gestart na „tien jaar verza melen van feiten". Afschriften van zijn aanmerkingen zijn ge stuurd naar bijvoorbeeld di recties van diensten als het Gemeentelijk Woningbeheer. „Het zit goed scheef in Schie dam," aldus Zwart. Hij heeft In een van zijn brieven om vijf duizend gulden subsidie voor het BAH gevraagd. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Schie dammer mr. Christiaan des 'Bouvnes (60) is gistermiddag .benoemd tot Ridder in de Orde ,van. Oranje Nassau. De Sehie- damse burgemeester drs. Rel- nier Scheeres reikte de dis- trlè'tsdirecteur van het Schie- damse kantoor van de Amster dam-Rotterdam Bank NV de versierselen horend bij deze koninklijke titel uit in het No- TfStel. In verband met het be reiken van de pensioengerech tigde leeftijd neemt Des Bou- SCHIEDAM Aardgas wordt in Schiedam per 1 ja nuari 14 cent per kubieke me ter goedkoper. Schiedam volgt hiermee de landelijke trend. De prijsdaling is te danken aan het goedkoper worden van gasolieprodukten. De gasprijs is hieraan gekoppeld. De prijs daling geldt alleen voor klein verbruikers. ^Gezien het goedkoper wor den van gasolieprodukten, had d%"daüng van de aardgasprijs eigenlijk nog groter moeten zijn. Het rijk kondigde echter aan de accijns op aardgas te zullen verhogen als de eigenlij ke" daling zou worden inge voerd. Het zou de schatkist te veel schelen aan inkomsten. De Vegin (vereniging van gas- producenten) en de Gasunie (leverancier) zijn een prijsda ling in twee stukken overeen gekomen, Eind 1988 volgt er nog eens een daling van zeven cent per kubieke meter. Op dit moment kost het aardgas per kubieke meter ruim zestig cent, inclusief de milieuheffing van de provincie en de BTW. Vanaf I januari is dat 46 cent. Het vastrecht per aansluiting blijft onveranderd ruim 68 gulden per jaar of 18 gulden per jaar bij blokver- warmlng kosten. vries, geboren in Amsterdam, na een dienstverband van 37 jaar afscheid van werkgever de Amrobank. De Vlaardinger Johannes Kattestaart (55) kreeg gister middag de ere-medaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau opgespeld door de burgemeester van Schiedam drs. Reinier Scheer es. Kattestaart ontving de ko ninklijke onderscheiding om dat hij 16 december veertig jaar ais constructiebankwer ker in dienst is bij het Sehie- damse bedrijf A. de Jong Air conditioning. Broersvest niet Of de al tijden leegstaande Onderwijswinkel aan de Hoogstraat bij de afrol? Er staat zat leeg in het cen trum," vraagt Van Wagten donk zich af. Hij heeft uit naam van de Stichting in ieder geval een verzoek ingediend om een ruimte te mogen be trekken in het pand van het Sjop aan de Lange Kerkstraat. „Dan kan de wijkopzichter van de SSSW meteen in die ruimte spreekuur houden voor de centrumbewoners. Er kun nen klaverjasmiddagen wor den georganiseerd, bingo ge draaid en vele andere activi teiten worden ontplooid," aldus Van Wagtendonk, die zegt zeer goede contacten te onderhou den met de SSSW, de gemeen te, de politie en de Bewoners Vereniging Schiedam Cen trum. Eerder dit jaar had de stichting even een 'akkefietje' met de officiële bewonersver eniging. Er werd gedacht dat de Stichting Bewoners Belang Binnenstad de taak van de BVSC over wilde nemen. „Nee, daar zijn wij niet voor. Wij ondersteunen de BVSC al leen maar en kennen de situa tie en de mensen hier. Daar gaat het om. Het is bestemd voor de mensen. Met politiek en politieke spelletjes houden wij ons absoluut niet bezig," zegt Van Wagtendonk beslist. Voorzitter Lammert van Wagtendonk van de Stich ting Bewo ners Belang Binnenstad (rechts) en penningmees ter Henk van Triel. (Foto Arie Wape naar) Hij wil de stichting niet ge bruiken als springplank voor een politieke carrière. „Zoals zovelen wel deden," schampert Van Wagtendonk, oud-brand weerman en nu in de WAO, die aan het Bagijnhof woont. Penningmeester Van Triel, machinist bij een grote sleep- vaartmaatschappij, wonend aan de Nieuwe Buurt, voegt er aan toe: „Alle plannen voor ac tiviteiten voor jong en oud lig gen klaar. Wij hebben nooit subsidie gehad of geld ontvan gen. Mag er dan een ruimte komen. Daar is de gemeente verantwoordelijk voor." Van Triel vindt dat er snel wat ge daan moet worden voor de jeugdige centrumbewoners. „Vorige week betrapte ik nog een stuk of zes gasten die bezig waren de rieten tegels onder de afdakking van de parkeer plaatsen op een van de pleinen eraf te trekken. In de tuintjes van een paar bejaarden ston den ze die platen tot mootjes te rammen. En waarvoor? Die lui vervelen zich. Ze vragen ook aan mij 'hoe zit het met ons en dat onderkomen in de buurt'. Nee, het wordt hoog tijd," al dus Van Triel. De Schtedamseweg was gisteren de hele dag letterlijk gebarricadeerd. Door toedoen van gemeentewerken lag de rijweg, die de hele dag was afgesloten voor het verkeer, bezaaid met takken en stukken boomstam. Zeventien bomen werden gekapt vanwege ziekte. Al jarenlang vertonen de bomen volgens gemeentewer ken 'gebreken'. De schors stierf af en er groeiden zwammen op de stam. Het gevaar was niet denkbeel dig dat de bomen uit zichzelf de geest zouden geven. Bovendien bestond het risico dat andere bomen zouden worden aangestoken. De zeventien bomen zullen wor den vervangen door Hazelaars. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Het was inderdaad een hoogst ongeluk kige brief," geeft dr. W. van Hilten, hoofd secretarieafde ling Onderwijs van de gemeen te Rotterdam, ruiterlijk toe. De brief heeft er echter wel voor gezorgd, dat onderhouds- chef C.G. Vermaat zijn 18-jari- ge dochter Monika van school heeft genomen en haar liet in schrijven bij het Arbeidsbu reau. Omstreeks 20 november kre gen enkele duizenden Rotter damse ouders met schoolgaan de kinderen van 18 jaar en ou der een brief van afdeling On derwijs met de opdracht vóór 1 december een bedrag van 1030 gulden aan schoolgeld te beta len anders zouden hun kinde ren van school worden ge stuurd. De telefoon heeft tussen 20 november en 1 december op het Haagseveer niet stilge staan. De onderwijsambtena- ren hebben in allerijl een nood centrale moeten inrichten. Dat er zelfs ouders zijn, die zoda nig van de brief zijn geschrok ken, dat ze hun kind meteen maar van school namen, wis ten de ambtenaren pas toen zij per brief het antwoord van C.G. Vermaat kregen. „Dat was volstrekt niet de bedoeling," zeggen zij. Zij leg gen uit hoe minister Deelman deze zomer vlak voor het zo merreces van de Tweede Ka mer de nieuwe lesgeldwet er door drukte. Die wet moest te gelijk met de nieuwe wet op de studiefinanciering aangeno men worden. Die laatste wet zorgde ervoor dat de computer van de Centrale Directie Stu diefinanciering in Groningen, waar de studiebeurzen kunnen worden aangevraagd, vanaf dat moment overbelast raakte. Maar de lesgeldwet, waarin wordt bepaald dat er voor elk kind van 18 jaar en ouder op dat moment per jaar 1030 gul den schoolgeld op tafel moet komen, stelt tevens vast dat een kind van school gestuurd wordt, zodra dit bedrag niet ui terlijk 1 december door de ge meenten is geincasseerd. De Rotterdamse gemeente raad bepaalde dat ouders met schoolgaande kinderen van 18 jaar en ouder in elk geval in aanmerking moesten komen voor betalingsregelingen. En zolang de Groningse studie- beurzencomputer nog niet in staat is alle aanvragen voor een beurs voor dit bedrag (of een deel ervan) te behandelen, zijn er honderden ouders die gezien hun inkomen niet in staat zijn om ineens een forse betaling van meer dan duizend gulden over te maken. De gemeente Rotterdam was volgens de nieuwe lesgeldwet verplicht de ouders aan te schrijven. Maar C.G. Vermaat stelt: „Dat had men ook op een an dere manier kunnen doen. Men had er een folder bij kunnen doen, waarin die wet van me neer Deetman werd uitgelegd en waarin ook beter op de mo gelijkheden van een beurs of een betalingsregeling wordt gewezen. Deze brief kwam op 21 november bij ons binnen ais een bom. Mijn vrouw en ik lie ten hem onze dochter lezen. Wij zeiden haar, dat we dat geld gewoon niet hebben. Mo nika vroeg zich toen af of ze ons nog wel zo tot last mocht zijn. Het werd een gewetens vraag, zowel voor ons als voor haar." Evenals enkele duizenden andere ouders probeerde Ver maat de afdeling Onderwijs te bellen. Maar hij kwam er niet doorheen. Ook de computeraf deling in Groningen blijkt een overbezette telefooncentrale te hebben. Na een week tever geefs bellen, schreef hij een brief naar de onderwijsambte- naren. „Ik ben verbijsterd dat ik door het ambtelijk apparaat van de gemeente waar ik gebo ren, getogen en werkzaam ben, benaderd wordt op een wijze die in strijd is met elke fat soensnorm," schrijft hij. Hij had namelijk nog nooit iets over lesgeld gehoord. En hij heeft het geld niet om dat even binnen 9 dagen te betalen. Met: „Hopende dat u zult gaan be grijpen dat u zo niet met be langen van jonge mensen om kunt gaan," besluit hij zijn brief. Drs. F.P. Sies van afdeling Onderwijs heeft Intussen een telefonisch gesprek gehad met C.G. Vermaat. Hij voert ter verontschuldiging aan: „Wij hebben op de afdeling Onderwijs door alle bezuini gingen een aantal arbeids plaatsen moeten inleveren. Au tomatisering van ieerlingbe- standen en lesgelden moest dit mogelijk maken, maar die au tomatisering is nog niet hele maal voltooid." Op de afdeling Onderwijs zijn de ambtenaren daarom nogal flink overbelast. Men schat dat er honderd, misschien tweehonderd ouders zijn met problemen vergelijk baar met die van het gezin Vermaat. „Maar het is het al lerlaatste dat wij ouders hun kinderen van school willen la ten halen." Volgens de heer Sies zal er met elke ouder gepraat wor den over de betaling. Ook heeft men bij het Hulp- en Informa tie Centrum (HIC) in de Cen trale Bibliotheek alle informa tie voorhanden om ouders met lesgeldproblemen verder te helpen. Daar zitten zelfs enke le dagen per week deskundigen van de Centrale Directie Stu diefinanciering uit Groningen, die direkt in verbinding staan met hun computer. De heer Sies: „De nieuwe studiefinanciering moést van de minister tegelijkertijd met de nieuwe lesgeldregeling nog dit jaar ingaan. Schoolbestu ren hebben er in Den Haag voor gewaarschuwd, dat er brokken zouden vallen. Ik schat dat gemeenten en schoolbesturen niet alleen dit jaar, maar ook volgend jaar nog met deze problemen zullen zitten." Hij roept ouders met beta lingsproblemen op ln elk geval contact op te nemen met zijn afdeling of met het HIC. „Elk geval zal apart worden beke ken. Voor elke ouder zullen wij ons uiterste best doen." De heer Vermaat is blij met de verontschuldigingen van de gemeente. Maar zijn kritiek is er niet minder om. „Zo'n brief had de deur niet uit moeten gaan. Hij zette een domper op de sfeer in ons ge zin. Het leek alsof de tijden van vroeger weer teruggeko men waren: voor de kinderen uit de betere standen staan al le studiemogelijkheden open. Kinderen van arbeiders beho ren zo gauw mogelijk aan het werk te gaan. Als ik buren of vrienden deze brief laat lezen, zeggen ze allemaal: zoiets had den wij van een socialistisch gemeentebestuur niet ver wacht." Zijn dochter Monika heeft intussen een baan als typiste/telefoniste. Zij was na de Mavo naar de MEAO ge gaan. Deze opleiding heeft zij nu afgebroken. Zij heeft er geen zin meer in nog terug te gaan met het idee haar ouders financieel zo zwaar tot last te zijn. De basisschool de Windas uit Kethe! viert donderdag 18 de cember kerstfeest op een bij zondere wijze. De groepen 1 tot en met 4 trekken 's avonds in het donker het Beatrixpark in om de kerstman te zoeken. De kinderen van de groepen 5 tot en met 8 gaan een vossen jacht houden in het winkelcen trum Hof van Spaland. Er wordt na de jacht op vossen en kerstman gezamenlijk gegeten in de schooi. De fonotheek in de Blauwe Brug krijgt het steeds drukker, zo blijkt uit cijfers van de bi bliotheek. Het aantal uitgeleen de platen en compactdiscs is vergeleken met vorig jaar bijna verdubbeld tot zo'n 24.000 in» dit jaar. De fonoitheek voert een prijsstijging in voor de uit leen van compactdiscs. Die gaan per 1 januari 1,50 kos ten in plaats van een gulden. De fonotheek is daarmee nog steeds goedkoper dan buurge meenten Rotterdam en Vlaar- dingen. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDiNGEN De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam en Beneden Maas overweegt de bovenver dieping van haar bijkantoor aan de Hofiaan in Viaardingen af te stoten of te verhuizen naar een ander gebouw in Viaardingen Geruchten als zou de Kamer Viaardingen hele maal de rug willen toekeren, zijn volgens secretaris L.F. Op- pe echter volledig uit de lucht gegrepen. „De functies han delsregister en vestigingswet ten worden en zullen worden verricht in Viaardingen. Er is geen sprake van, dat overwo gen zou worden die op te hef fen", aldus Oppe Siuitingsgeruchten steken al tien Jaar regelmatig de kop op. Op 1 januari 1976 fuseerde de Vlaardingse Kamer met de Rotterdamse, waardoor enkele activiteiten naar Rotterdam verhuisden „De beleidszaken zijn toen in Rotterdam gecon centreerd", legt Oppe uit. Daardoor werd de bovenver dieping met de grote vergader zaal eigenlijk overbodig. Recentelijk voedde ruimtege brek van de Kamer in Rotter dam de geruchtenstroom weer. Het idee om de kantoren Rot terdam en Viaardingen samen te voegen in een nieuwe vesti ging in de buurt van het Mar- conipleln, Is echter door de Ka mer verlaten, omdat in het Beursgebouw in Rotterdam ruimte is vrijgekomen voor uit breiding. „De leiding van de Kamer heeft uitgesproken, dat het steunpunt Viaardingen ge handhaafd blijft', stelt Oppe met nadruk. „Er is zelfs ge zegd, dat het handig zou zijn» een derde kantoor te openen ten zuiden van de Nieuwe Wa terweg." Bij de opening in 1965 van het Viaardingse gebouw aan de Hofiaan werkten er negen per soneelsleden. Thans bedraagt de bezetting vijftien mensen. De functies van hoofd handels register en en hoofd midden- standswetten zijn opgeheven, toen de desbetreffende func tionarissen met pensioen gin gen. Deze afdelingen worden nu geleid door een groepschef en ressorteren onder de gelijk namige afdelingen in Rotter dam. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Een kleine honderd panden, voornamelijk woningen, staan in Viaardingen volgend jaar op de nominatie om gesloopt te worden. Het merendeel daarvan is al in handen van de gemeente. Met het slopen is een bedrag van 2,2 miljoen gulden gemoeid Volgens mr. W.C. Terpstra van de afdeling stadsontwikkeling van de gemeentesecretarie 'is het uiteraard niet de bedoeling alles in 1987 te slopen'. Hij zei dit gisteravond tijdens een ver gadering van de raadscommis sie voor stadsontwikkeling, waarin zowei de Partij van de Arbeid als de Socialistiese Par tij kritiek op de lange lijst had den. „U gaat met uw aanvraag te ver", zei PvdA-raadslid Gerard Boender tegen zijn partijge noot, wethouder B. Goudrlaan. Reml Poppe (SP) vond, dat er alleen gesloopt mag worden, wanneer er nleuwbouwplannen klaar liggen. Volgens Terpstra gebeurt dit de laatste jaren al. „Panden worden zo lang mo gelijk in stand gehouden en 'om niet' uitgegeven", aldus Terpstra. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In de strijd tegen het vandalisme gaat de gemeente Rotterdam strenger letten op het leegkomen van scholen en andere gebouwen.Beheerders en ge bruikers van gemeentelijke ge bouwen krijgen vanaf 1 januari de plicht direct nadat een be sluit vatt, dat het gebruik van een ruimte zal stoppen, hiervan melding te doen bij het Grond bedrijf. Daar kunnen zich dan ook ver enigingen, clubs of mensen melden, die op zoek zijn naar ruimte. Om zo snel mogelijk nieuwe gebruikers in leegko mende klassen of zalen te heb ben, krijgt het Grondbedrijf de mogelijkheid zogenaamde 'schopstoelcontracten' af te sluiten. Die worden direct van kracht en lopen vooruit op een eventueel officieel huurcon tract. Wethouder drs. J. Laan zei gis teren in de raadscommissie Ruimtelijke Ordening, Verkeer en Vervoer dat een centrale re gistratie van leegkomende ruimten moet voorkomen, dat er leegstand ontstaat. „Helaas Is het zo, dat zodra de omge ving in de gaten heeft dat een ruimte leegstaat, het vandalis me toeslaat. Vaak is het moge lijk zoiets te voorkomen, omdat lang tevoren wordt vastge steld, dat het gebruik van zo'n ruimte gaat stoppen. Bijvoor beeld bij scholen hoeft niet ge wacht te worden tot het einde van het schooljaar. Ook kan niet gewacht worden tot het beheer van schoollokalen bij de afdeling onderwijs wordt gestopt, want dat gebeurt pas geruime tijd na het leegkomen van de ruimte." De commissieleden Spoor (WD) en Buljs-Rlet (CDA) zei den er verwonderd over te zijn, dat nu pas zo'n centrale regis tratie totstand komt. „Regel matig hebben wij de nood van ruimtezoekende organisaties aan de orde gesteld en nu zou blijken, dat er veel ongebruikte ruimte bestaat. Dit had veel eerder moeten gebeuren," zei mevrouw Buijs Spoor consta teerde, dat In zijn woonomge ving (Hoogvliet) zeker een ge brek aan verenigingsruimte is maar tevens dat er maatrege len nodig zijn 'om mensen er van te weerhouden onge vraagd sloopwerk te verrich ten.' (Van een onzer verslaggeef sters) SCHIEDAM De vestiging van de Schiedamse Speei-o- theek Ikkle in clubhuis Oost aan de Gaiiieistraat wordt be dreigd met sluiting. De stich ting, die zes jaar geleden werd opgezet door de Schiedamse Atl Bastiaanse, zit in de proble men omdat er geen vrijwilligers zijn om het werk te doen in het clubhuis. Het uitlenen van ge woon en aangepast speelgoed voor kinderen van nul tot en met tien jaar in wljkontmoe- tingscentrum de Blauwe Brug kan wel doorgaan omdat er 25 vrijwilligers klaar staan „En er is animo genoeg voor het lenen speelgoed. Er staan vaak mensen te wachten. Het is een echte noodtoestand," .aldus Ati Bastiaanse, die van alles probeerde om vrijwilligers te ronselen in Oost of andere wijken van de stad. „In club huis Oost, waar we speelgoed verstrekken voor kinderen van nul tot en met zes jaar, zijn er altijd problemen geweest rond de vrijwiligers. Nu verzorgen drie mensen eens in de twee weken op de woensdagmiddag de speelgoed uitleen," aldus Ati Bastiaanse. Zelf deed zij, de drie jaar dat Ikkie draalde in clubhuis Oost, altijd de coör dinatie van de uitleen, het schoonmaken van de spelletjes en de voorlichting aan ouders en kinderen in het clubhuis. „Maar sinds kort moet ik op woensdag werken. Ik ben niet meer beschikbaar. Dus in eer ste instantie is een coördinatri ce of coördinator dringend ge wenst," aldus de oprichtster van ikkle.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1