Russen willen éigen terminal Personeel van USL krijgt Voorschot Uitzicht op akkoord verkeken Slobodan Dutina (41) beroofd van unieke voetbalspeldj esverzameling Kolos vermenigvuldigt stad Oud-burgemeester J. Heusdens van Vlaardingen overleden Maasvlakte-overslag van EGT in de mottenballen Keukens Badkamers Tegels Rotterdam neemt brug- advies over Kom kijken waar de keus ir Uitkijk keek niet DONDERDAG 18 DECEMBER'1986, PAGINA 17 vervolg voorpagina Oud SVV-er Slobodan Dutina (41) met voetbal, ver slagen bij de kastjes waaruit zijn 7000 voetbalspeld jes verdwenen. (Foto Arie Wapenaar) Kom kijken bij Bouw fix's splinternieuwe showroom. Daar-houden wij een grandiose Kerst Keuken Show. Maar u ziet er ook onze grote kollektie badkamers, wand-vloertegels en'plavuizen. Overzichtelijk, kleurig, duidelijk geprijsd. Een Kerst Show met-aanbiedingen. Kom kijken waar de keus is: Bouwfix Wij staan te popelen om u te begroeten. Tot ziens bij Bouwfix, net naast de Kuip. Olympiaweg 44a - 44b 3077 AL Rotterdam tel.(010)47.9 19 44 Gedaantewisseling ROTTERDAM De Rotterdamse haven dreigt in het nieuwe jaar het toneel te worden van ha venstakingen nu de kans op een akkoord over de gezondmaking van de stukgoedsector voor 1 ja nuari is verkeken. Ook de achterkant van een gebouw kan mooi, of interessant zijn. HVV-fotograaf Niels van der Hoeven be wijst het met deze opname van architect Henk Klunders Weenahuis in Rotterdam. De gevels van de oude huizen aan Delftseplein en Delftsestraat worden weerspiegeld door de glazen wand van de kantoorkolos. Op de voorgrond het dak van de ondergrondse parkeergarage: straks zal ook het autoblifc vele malen wor den vermenigvuldigd.... Mr. Jan Heusdens (Foto Den Haan) Twijfel /,y. •■mpw- ff! Van onze verslaggeefster MARJAN MEIJER SCHIEDAM „Ik dacht dat ik een hartaanval kreeg." Voormalig profvoetballer Slobodan Dutina zit er ver slagen bij in zijn Schiedamse flat. Vorige week donderdag verdween op klaarlichte dag het grootste deel van zijn unieke verzameling voetbal speldjes. „Wie zou mij dit aandoen? Die verzameling is mijn leven. Wie wil mij ka potmaken?" treurt de Joego slavische 'aanvallende mid denvelder', die ooit voor het Schiedamse SW uitkwam, temidden van tientallen lege ordners. De 41-jarige Schiedammer, die twee weken geleden zijn contract als trainer met de Belgische voetbalclub FC Diest opzegde, is idolaat van zijn 'typisch' Oosteuropese hobby. Hij gaat nooit 'uit', legt hij zelf uit, maar besteed wel maandelijks tussen de 500 en 600 gulden aan 'zijn le venswerk'. Hij struint al der tig jaar stad en land af naar speldjes. De gestolen verza meling heeft een geschatte waarde van meer dan 100.000 gulden. Voor een deel van de verzameling, 3500 Joegosla vische voetbalspeldjes, ont ving hij ooit in België een' gouden medaille. Slobodan Dutina: „Dat hele speciale speldje van het Por tugese Benfica mét diamant zat erbij, uitgegeven ter gele genheid van het tiende lands- kampioenschap. Achthonderd gulden voor neergeteld. En mijn gouden SW-speldjes, die ik kreeg voor mijn ver diensten voor de club. Even als het speldje ter gelegen heid van de reddingsactie van Feyenoord voor de ge troffenen van de watersnood ramp in Zeeland in 1953. 'Feyenoord The Lions' stond erop. Ik ken alle verdwenen .speldjes. Alle 7000, geloof mij maar. Alles is weg, ik vind het verschrikkelijk," stamelt, Slobodan Dutina, terwijl hij liefkozend wijst naar bekers. vaantjes, ballen en enkele 'dubbele spelden' in zijn huis kamer, die hem nog resten. „Het was een enorme puin hoop na de Inbraak. Maar. niemand heeft iets gezien of gehoord," vertelt de fanatie ke verzamelaar." Dutina groeide op In de buurt van het stadion van de voetbalclub Rode Ster Bel grado in Joegoslavië. Als elf jarig ballenjongetje kreeg hij 'door gastspelers van de Bra- zllaanse club Vasco da Gama een speldje op zijn trui ge prikt. Slobodan Dutina was meteen 'verkocht'. Hij staat bij alle club3 waar hij voet- balde en trainde bekend om zijn 'typisch' Oosteuropese hobby. „Die speldjes waren bijna belangrijker dan het voetbal len. Ik ruilde met verzame laars in elf verschillende lan den," vervolgt Dutina, die ex tra treurt om het verdwijnen van een tableau met 'stuk voor stuk zeldzame exempla ren' van alle 176 bonden van de wereldvoetbalorganisatie FIFA. Tijdens de vijftien jaar als betaald voetballer kreeg Du tina voor, tijdens en na wed strijden soms handenvol speldjes aangereikt van men- ,sen uit het publiek. „Iedereen wist van mijn passie," legt hij uit. „Een oudere meneer in Kerkrade gaf me tijdens de wedstrijd FC Den Bosch- SW een unieke speld van de Voetbalvereniging Juliana cadeau. Ook die is weg." Dutina werd beroofd van zevenduizend speidjes van voetbalverenigingen en bon- 'den uit Nederland, Joegosla vië, Bulgarije, Hongarije, Po len, Tsjechoslowakije en Oost-Duitsland. Bij toeval .ontdekte Slobodan Dutina dat ook zijn koffers en voetbaltas niet meer in de kast stonden. „Het moet een hele klus ge weest zijn. Die lui hebben het in m'n eigen koffers ver voerd." Bovendien namen de dieven gouden sieraden, een polshorloge, geld en cheques weg. Kerst Keuken Show bij Bouwfix eou^iRx Volgens een nieuwe subsi dieregeling van het rijk, die in-de plaats komt van de subsidie voor de groeiker nen zou de gemeente tien- tot twintigduizend gulden bijdrage per te bouwen wo ning ontvangen. In het plan, is J ook een ruime hoeveel heid winkels en horecabe drijven opgenomen. Het be staande wegen- en straten- stelsel zal een forse ver nieuwing ondergaan. Kool haas en De Boer adviseren ook de aanleg van een nieuw metrostation in het gebied, om het optimaal'be reikbaar te maken met openbaar vervoer naar de noordelijke oever en om zo de grootst mogelijke impuls tegeven. Het advies, dat eind ja nuari 1987 definitief gereed zél zijn, is, wat de bouw van deze brug en het metrosta tion betreft, door de ge meente in principe overge nomen. De brug over de Nieuwe Maas zou zo hoog móeten worden dat hij, net als bij dé Willemsbrug het geval is,--niet voor het scheep vaartverkeer behoeft te wórden geopend. Zo'n ope ning zou wel nodig zijn voor de overspanning van de Ko ningshaven. Het ambitieuze plan gisteren door wethouder Laan en directeur me- vrouwBakker van Stadsont wikkeling voorzichtig aan geduid als een soort 'tweede binnenstad' voorziet ook in een gedaantewisseling van de Wilhelminakade. „Mede door het in On bruik raken van deze kade," meent wethouder Laan, „dreigt dit deel van Rotter dam-Zuid volledig dicht te slibben." Om dat gevaar te keren wordt een plan ont worpen om van die kade een gezelligheidscentrum te maken, zoals dat ook in het buitenland met vervallen pieren is gebeurd. Een spre kend voorbeeld daarvan is San Francisco, waar enkele pieren een druk bezocht centrum voor allerlei ver maak zijn geworden. ;Zie ook Focus op Metro pool, pagina 19. fl ROTTERDAM De Rot terdamse scheepsagent Transworld Marine Agen- cy, een handelsonderne ming van de Sovjetunie in West-Europa, is met het pakhoed-concern in onder handeling over de aankoop van decontainerterminal van Unitcentre (een doch ter van Pakhoed) op de Rotterdamse Heijplaat. Dit heeft de directeur van Transworld, J. van Zonne veld, gezegd. (Volgens Van Zonneveld is het de bedoeling alle stuwa doorsactiviteiten van con tainers, die door de Russi sche staatsrederijen wor den verscheept in eigen hand te nemen. Op de ter minal zouden jaarlijks 50.000 containers moeten worden behandeld. ROTTERDAM Het per soneel van de in uitstel van betaling verkerende Ameri kaanse rederij United Sta tes Lines in Rotterdam krijgt binnen een week een voorschot op het salaris van december uitbetaald door het Gemeenschappe lijk Administratiekantoor. De bedrijfsvereniging kan het geld op de rederij ver halen, omdat bij een even tueel .faillissement vorde ringen van deze instantie het eerst worden toegewe-' zen. Bovendien heeft het personeel' van het: bedrijf zelf beslagen laten leggen. Overigens'heeft de direc-' tie van' USL Nederland gis teren een collectieve ont slagaanvraag voor het hele personeel ingediend bij de directeur van het arbeids bureau. te Staking dreigt haven begin '87 plat leggen De havenwerkgevers zijn niet bereid de vorige week vastgelopen onderhandelingen te heropenen op basis van de uiterste poging van de Ver- voersbond FNV om de impas se te doorbreken. Voorzitter R. de Boer van de stukgoedcom- missie (voorheen commissie Van der Louw) zal de partijen, daarom niet meer aan tafel uitnodigen. „De kloof is on overbrugbaar," zo constateer-, de De Boer gisteren. De Vervoersbond FNV is woedend over deze stap van de havenwerkgevers. Bestuurder P. Rosenmöller verwacht sta kingen als de werkgevers hun plannen toch doorzetten om het aantal overcomplete werk nemers op hun manier weg te werken en bovendien de reste rende werknemers 'flexibeler' in té zetten. „Dan hoeven we in de haven alleen nog maar met onze vingers te knippen en de boel ligt plat," waarschuwt hij. „Wij hebben het achterste van onze tong laten zien, maar door de arrogante houding van de werkgevers worden we ge dwongen het conflict op straat uit te vechten. De werkgevers zijn blijkbaar op zo'n confrontatie uit. Ze hebben het bikkelhard ge speeld en wie kaatst kan de bal terug verwachten. We hebben al contacten gelegd mét onze collega-bond, de Federatieve Haven Vakvereniging. Wij houden nu vast aan het be staande Van der Louw-ak koord, dat gedwongen ontsla gen tot 1991 uitsluit," zegt Ro senmöller, die niet verwacht dat er voor het einde van het jaar nog een 'reddende engel' opduikt om toch nog een ak koord te smeden. Volgens directeur G. Zee- bregts van de SVZ biedt het nieuwe voorstel van de bond geen enkele opening. Volgens hem was het laatste voorstel van De Boer, waarbij de onder handelingen vorige week af braken al .nauwelijks verteer baar voor de werkgevers. „Het staat daarom in geen enkele verhouding tot de redenen waarom het overleg afgelopen vrijdag is afgebroken". De fusie tussen de drie stuk- goedbedrijven Seaport Termi nals, Muller Thomsen en Multi Terminals op 1 januari in Tri ton komt daarmee op losse schroeven te staan. Rosenmöi- ler verwacht dat de fusie toch wel.zal doorgaan, maar op een latere datum. De bond gaat morgen met de directies van de bedrijven praten over de door hen aangekondige reorga nisatieplannen. „Het wordt nu een gevecht per bedrijf," zegt hij. „Men kan het ons niet aan rekenen dat Triton daarmee wordt vertraagd. Dat er voor 1 januari een akkoord zou moe ten liggen was en voorwaarde van de Triton-partners. Als de werkgevers hun hand niet had den overspeeld, had het bedrijf wel van start kunnen gaan," zegt hij. Directeur E.W. Brongersma van Fumess, moedermaat schappij van Seaport Termi nals en coördinator van de fu siebesprekingen, zegt op dit moment nog niet te kunnen zeggen wat de (negatieve) ge volgen voor de fusie zullen zijn. „Ik kan ze nog niet in schatten. Al dringt de tijd, hét, jaar is. nog niet opi. Ik heb nog een kléin sprankjeJioop," aldus Brongersma, De kans bestaat nu dat mi nister De. Koning (Sociale Za- ken -en- Werkgelegenheid) >;bi j wie' dé "bond deze week nog steun zocht, het Van der Louw-akkoord niet meer als uitvoerbaar ziet. De conse quentie daarvan kan zijn dat hij zijn bijdrage van 70 per cent in de kosten van het over compleet terugdraait. Het gaat om miljoenen guldens, die de havenbedrijven niet kunnen betalen. De Koning noemde het" bemiddelingsvoorstel van de bond maandag „een stap", maar betwijfelde of het genoeg was. De bond wilde deze week op slechts één van de drie essen tiële eisen van de werkgevers ingaan om de patstelling' te- doorbreken. Dat was het uitbe talen van overwerk omzetten in vrije dagen, de zogenaamde 'tijd voor tijd-regeling', waar door een oplossing zou worden gevonden voor ongeveer 100 werknemers. Van inroostering van vrije dagen door de werk gevers wilde de bond niets we ten, evenmin van verplicht weekendwerk. De bond wilde voor die zaken de CAO niet openbreken. Die loopt 'per 1 april af. Bij elkaar wil de Vervoers bond FNV niet verder gaan dan het accepteren van werk- geversvoorstellen voor het wegwerken van 280 overcom plete werknemers, terwijl de werkgevers drastische maat regelen eisen voor bijna 600 man, aanvankelijk ook via een 'afvalpool'. waarin werknemers op een WW-uitkering zouden zijn aangewezen. De voorstel len van de Vervoersbond FNV om hun werk via een 32-urige werkweek, een massaal scho lingsplan en een nationale ha- venpool te behouden, waren voor de werkgevers weer onbe spreekbaar. 1 (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De Vlaardingse oud-burgemeester mr. Jan Heusdëns is dinsdag nacht op 76-jarige leeftijd in zijn woonplaats Den Haag overleden. Hij wordt maandag hegraven op (dé begraafplaats Holy in Vlaardingen, waar hij ruim 28 jaar (van 1947 tot 1975) burgemeester was. Heusdens was een typische exponent van de naoorlogse generatie, die na "de vijf dra matische oorlogsjaren de han den uit de mouwen stak om Nederland op te bouwen. Hij haaide onder meer de Ameri kaanse machinefabriek Cincin nati naar Vlaardingenen hij was één van de initiatiefne mers van de bouw van de Be- neluxtunnel, die geheel met particulier kapitaal werd gefi nancierd. Tijdens Heusdens burgemeesterschap groeide de harlngstad Vlaardingen met 42.897 inwoners uit tot een mo derne industriegemeente met ruim 78.000 inwoners. Jan Heusdens werd op 17 maart 1910 in Bodegraven ge boren. Hij studeerde rechten aan de RU van Utrecht en ves tigde zich daar in 1934 als ad vocaat. In 1935 volgde zijn be noeming tot jurist in algemene dienst bij het ministerie van Binnenlandse Zaken en in 1936 trad hij in Groningen in het huwelijk met TA. Mansholt, uit welk huwelijk één zoon werd geboren. De heer Heus dens was Officier in de Orde vein Oranje Nassau en Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Tot zijn vele neven functies behoorden onder meer een bestuurslidmaatschap van de vereniging 'Nederland in den vreemde'. (Van onze so'c.-econ. redactie) ROTTERDAM „De mo derne Delta-terminal van con taineroverslagbedrijf ECT zou eigenlijk in de mottenballen moeten. ECT zou zich de ko mende jaren moeten' terug trekken op dé Home-terminal in .- de "7 Eemliaven," zegt be stuurder Kees van Nimwegen van de Vervoersbond FNV. Door het verlies van de grote klant United States Lines (USL) heeft het geen zin meer om twee terminals onderbezet door te laten draalen, meent hij. ,De terminal is alleen voor grote klanten lucratief en die ontbreken sinds het vertrek van USL,"zegt hij. „Sea-Land is niet in de terminal geïnte resseerd. Die wil een nieuw oversiagterrein op de Maas vlakte hebben, dat geheel op zijn eigen overslagmethóde is geënt. ECT dwingt kleinere klanten naar de Maasvlakte te verhuizen, maar die willen niet, omdat de reisafstand voor hen in totaal 90 kilometer langer wordt. Mede gezien de huidige overcapaciteit in de containeroverslag lijkt mij zo'n mottenballenstrategie een voor de hand liggende stap." Van Nimwegen geeft toe dat hij enigszins chargeert met zijn opmerkingen en dat was gisteren dan ook direct te mer ken onder het verzamelde ECT-personeel, dat in twee sessies, in de Klimmende Be ver in IJsselmonde en in de Larenkamp in Charlois, door de Vervoersbond FNV van de gang van zaken op de hoogte werd gebracht. Direct klonk protest uit de zaal van mensen die speciaal voor de nieuwe terminal naar Voorne-Putten waren verhuisd en bijvoor beeld een huls ln Oostvoorne'of Den Briel hadden gekocht. „Maar als je de consequenties juist doortrekt zou dat een lo gische stap zijn," aldus de bondsbestuurder. Hij wijst ook een verwijtend vingertje in de richting van hét gemeentebestuur van Rot terdam, dat volgens de bond te veel terreinen heeft uitgegeven voor containeroverslag.Met die; kritiek zit hij, vreemd ge noeg, óp één lijn met voorzitter J. Schoufour van de haven werkgeversorganisatie SVZ. Die zei begin dit jaar ook al dat de gemeente medeverant woordelijk is voor het creëren van déovercapaciteit in de containersector, waardoor de tarieven sterk zijn gedaald en. een felle concurrentie is ont staan. De Vervoersbond FNV ver zet zich tegen het herstelplan van de ECT-directle om 250 banen te redden via bevriezing van de CAO, uitbannen van overwerk en het laten verval len van de kerstgratificatie. Van Nimwegen ontkent niet dat ECT maatregelen moet ne men om de grote problemen, ontstaan door de overcapaci teit en de verwoestende con currentie, op te lossen, maar wil op grond van een 'dictaat' niet praten. „Natuurlijk heb ben wij grote onzekerheid over de toekomst van de container sector en natuurlijk willen we daarover met ECT praten, maar dat wil ECT niet. ECT heeft ons alleen op grond van het wegvallen van de bewuste ladingpakketten een dictaat opgelegd met cijfers waarvan wij de juistheid betwijfelen. ECT weigert ons te zeggen wat de werkelijke problemen zijn en dan valt er niet over open breking van de CAO te praten. Als er meer is willen wij dat te horen krijgen. Met ons valt best te praten, maar dan wil len we die problemen eerst bo ven water krijgen en ruimte hebben om te onderhandelen," zo zegt hij. „Het mag daarbij niet zo zijn dat de pijn geheel en al op het personeel wordt afgewenteld."Het herstelplan van de ECT-directie moet 20 miljoen gulden opleveren. Vol gens ECT daalt de omzet met 40 miljoen guldén door het wegvallen van USL met zijn 190.000 containers en het ver lies van een ladingpakket van 75.000 containers aan Deka- transport. ECT zegt de helft van het USL-ladingpakket te rug te verwachten via andere rederijen, maar komt dan toch nog op uit op een terugval tot 925.000 containers per jaar en denkt 25 miljoen gulden verlies te maken. Maar de Vervoersbond FNV komt op grond van de wegval van die ladingpakketen slechts tot een daling tot 964.000 of 994.000 containers per jaar. De omzet zou slechts met 23 tot.30 miljoen dalen, wat volgens de bond hooguit een aamtal van 84 of 109 arbeidsplaatsen overbo dig zou maken. De bond zegt zich daarbij op exacte en be trouwbare cijfers te baseren. ROTTERDAM Het leek twee Rotterdamers gistermor gen geen zware klus om een damesjasje te stelen uit een modezaak aan de Nieuwe Bin nenweg in hun stad. Met een hengel viste de ene vla de brie venbus het jasje uit de etalage. Zijn maat stond op de uitkijk maar zag twee agenten aan de overkant van de straat over het hoofd. De politiemensen hadden het tafereeltje glimla chend gadegeslagen en reken den de dieven in toen deze er vandoor wilden gaan.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1