Bezoek Filippijnse activiste ten einde Vlaardingen heeft de eerste van drie parkeergarages in binnenstad IH Landschapspark met strook uitgebreid Lintje voor Maasslulse» hoofd brandweer Bekeuringenregen op rijksweg 20 Caféruiten ingegooid; 8000 gulden schade Tróóst organiseert Songfestival R'dam (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Veel huilen en veel lachen.' Als de tranen maar over de wangen lopen. Dan gaat het goed. Allé emoties moeten er uit. Op een andere manier kun je als ouder niet verwerken dat je zoon of dochter verslaafd is. Tenminste, dat vindt mevrouw N.C. Pronk (55) uit Vlaardingen, die zelf vijf jaar geleden een zoon verloor nadat hij bijna tien jaar lang verslaafd was aan drugs. Ze is van mening dat ze zelf te weinig en onkun dig is opgevangen door officiële instanties. Met haar ervaringei hoopt zij Vlaardingse familiele den van junks van dienst te zijn, voor wie zij in januari een ouder-praatgroep begint. Geen rotzak De Filippijnse activiste Otih Flores neemt een kleine 40.000 gulden mee naar huis. (Foto Arte Wapenaar) Moeder Pronk bij een schilderij van haar zoon, waarbij altijd een kaarsje staat te bran den. (Foto Arte Wape naar) Iets spannends 0OORRUHOOGTE2OOE l§ilt§ ÉÉ»W»gi» De parkeer- garage aan de Afrol met de in-.en uitrit aan de Kome lis Speelman straat is tot 5 januari gra tis, daarna kost parkeren 1 gulden per uur. (Foto Arie Wape naar) X. N V Als de tranen maar over de wangen lopen „Maar broertjes en zusjes mogen ook komen," zegt me vrouw Pronk- „Die lijden er net zo onder en dreigen soms hun school of carrière op te ge ven. De moeilijkheden thuis gaan hen beslist niet in de kou de kleren zitten. En ook al zien ze er ogenschijnlijk onbewogen uit; van binnen sterven ze. Er knapt iets, wat geheeld moet worden. Ook ouders van ex- verslaafden zijn welkom." Mevrouw Pronk is al losge barsten met haar verhaal, ter wijl haar kleinzoon op zijn driewieler door de kamer fietst tussen heilige-hartbeelden, an tieke bijbels, ikonen en fonke lende kaarsen door. De kamer is diep-donkerbruin geschil derd. In de schemering lichten schilderijen op en een paar fo to's. Opvallend is het repete rend beeK van een goed-ogen de jongeman, die met een open blik de aardendonkere kamer intuurt Oude, zwaar eiken-, houten meubelen vullen de flat' Mevrouw Pronk kijkt naar de foto's 'aan de wand, waaron der steevast een kt ts staat „Dat is Mark," zegt ze. Stilte... ,ron toch kan lk helemaal niet zeggen dat hij een rotzak was. Absoluut niet Hij was ook niet zo'n junk .van de straat met vieze kleren aan. Dat beeld hebben mensen wel van ver slaafden, maar bet klopt niet Iedere verslaafde heeft een an der karakter. Mark kwam ge woon thuis eten en hij liet me de was doen. Hij maakte een zeer verzorgde indruk. De bu ren wisten dan ook niet dat hij aan de heroïne was. Mark heeft twee keer serieus willen afkicken. Voor ons. Voor mij en zijn twee zussen, waar hij zo vreselijk dol op was. Maar toen was de opvang "nog lang niet zo professioneel als nu. De GGD zei me dat ik me niet zo'n zorgen moest maken. De huisarts zei dat hij niets van de problematiek afwist De politie vertelde me niet te we ten wat zij mét drugs-vfer- slaagden aanmoest En zelf wist je natuurlijk ook hele maal van niets. Je maakte alle processen door die je nu in boeken leest (Moeder van Da vid S. en dergelijke redac tie). Je was veel te bezorgd. Je ging.zijn kamer doorzoeken of je drugs kon vinden. Je ging je, schuldig voelen en jezelf ver wijten maken. Bezocht geen verjaardagen meer, was bang dat hij steeds de sfeer zou ver pesten en probeerde ondanks alles voor de buitenwereld de schijn op te houden dat er niets aan de hand was. Jaren bleef het aan je knagen, totdat je alle zin in het leven ver loor." Op een gegeven moment ver anderde ie houding van "moe der Pronk*: „Toen dacht ik; als ik niet heel snel iets doe, dan ga ik er zelf aan onder door. Dat was ook zeker gebeurd, als niet twee dochters had gehad waar ik ook zielsvnel var houd. Die mochten me niet verliezen. Ook zij hadden recht op een moeder die niet als een psychisch wrak door het leven ging. Ik mocht echt geen ge- i frustreerd schepsel worden, vond ik. f (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De Filippijnse activiste Otik Flores neemt een kleine veertigduizend: gulden mee haar .huls. Ruim 14.000 gul den is bijeengebracht door scholengemeenschap Groen van Prlnaterer in Vlaardin- gen. De rest .betreft'- een aanvulling van bet Ministe rie van Buitenlandse Zaken. Het is een van de succesje» die Flores boekte tijdens r haar verblIjf in Vlaardln- gen. Het geld i wordt ,ge- brulkt voor landbouwpro jecten op het Filippijnse et- land ;Négro»S|:^pEi;iMfg': Een maand lang bezocht zij op-uitnodiging van de stichtingVlaardingen* voor Ontwlkkelingsaamenwer- Ijdng: (VLOS)« lnatelllngen, scholen, politici en officiële yertègenwoordlgers^H: ren kwam ;een eind aan de visite. Het bezoek hield ver band met het Filippijnen project van de VlOs en het vrlendschapaverband dat Vlaardingen heeft met de Filippijnse viaserastad Ba- colod City. - De politiek heeft de afge lopen tijd weinig belangste- iing gehad voor het bezoek van Flores. Een politiek fo rum ih de Harmonie werd bezocht door minder dan twintig mensen, terwijl bij voorbeeld een gemiddelde Salon de Harmonie over po litiek al een kleine tweehon derd belangstellenden trekt De VLOS laat In een brief aan de gemeenteraad dan ook'weten niet tevreden te zijn over de politici. De VLOS, die *Jch met name bewustwording vo' de Vlaardlngers ten - doel stelt, meent niettemin te kunnen spreken van een ge slaagd bezoek. v%.s>.;;w V x Ik ben me daarop met volle aandacht gaan verdiepen in het probleem, zonder mebang, te zorgelijk of verkrampt op te stellen. Ik kwam in contact met de Maria Meynen Stich ting in het Limburgse Herken- bos, waar.weekenden voor ou ders georganiseerd werden. Daar leerde ik ook dat het van belang was je als ouder niet kapot te laten maken. ïk kon eens vrij-uit alles vertellen.: Niemand vond het gek'als ik zei dat Mark in de gevangenis moest zitten, of dat hij weer eens bezoek van de politie had gehad. Ze begrepen me! Ik kreeg titels van boeken mee om te lezen, zodat ik steeds meer snapte van het gedrag van mensen dié verslaafd wa ren. Veel leerde ik van de schrijver Wayne Dayere (over mensen in moeilijkheden niet alleen door drugs). Die ervaringen; daar wil ik andere ouders mee helpen. Dat is ook voor hun kind belang rijk, al lukt het je als ouder nooit een kind van de drugs af te helpen. Mark zei tegen me, toen ik hem vertelde dat ik probeerde het probleem van me af te zetten: 'Mam, wat vind Ik dat fijn. Dan hoef ik ge lukkig niet zo om jou In te zit ten'. Want het is voor een ver slaafde vaak heel erg dat zij weten dat zij him ouders tot wanhoop brengen. Dat is ook voor hen een extra last," legt mevrouw Pronk uit. .•„"'Ze weet dat ouder-praatgroe- pen in vrijwel alle grote steden 'goed draaien'. Slechts in een paar kleinere plaatsen, waar onder. Spijkenisse, is de ouder- opvang van de grond gekomen. Maar dat is niet genoeg, meent ze. Ze wil dat de praatgroepen ook veelvuldig^ in de regio's worden georganiseerd. Im mers, ook daar. wonen ver slaafden. Volgens mevrouw Pronk zijn er in Vlaardingen enkele tientallen drugsver slaafden, van wie de familie niet wordt opgevangen. Van daar haar intiatiatief, waarbij ze de hulp ,van de sociale dienst en de Heilige Geest-kerk heeft ingeroepen. Moeder Pronk zegt dat de ouders moeten beseffen dat zij verder moeten leven. Him kind is zelf toch verloren, of juist niet, maar dat speelt zich voor een deel buiten de verantwoor delijkheid van de ouders af, meent zij. „Met Mark ging het precies als met de meeste ver slaafden. Het begon met een dtikkie op school, al betekent dat niét dat hasj altijd tot heroïne leidt. Voor zover ik weet was hij op zijn 14e jaar aan de hasj. Twee jaar later kreeg hij van een,,vriend zijn eerste shot. Mark was" 'altijd wel in voor iets spannends. Hij heeft toen nog een paar jaar gevarep op een binnenschip. Toen hij 19 was, stopte hij met werken. Wat hij vanaf die tijd over dag allemaal uitspookte weet ik natuurlijk niet. Hij moest natuurlijk stelen om aan geld te komen. Hij zal best mensen leed hebben aangedaan, eb tja dat kwam hij niet ver*- Ik heb hem zelf een ver.i». -jen 'geleend', maar hij heeft geluk kig nooit mijn huis leegge roofd. Hij was 21 toen hij pro beerde af te kicken bij de Bouwman-kliniek. Enige tijd later heeft hij het nog eèns op eigen kracht bij mij,thuis ge probeerd. Lichamelijk afkik-' ken ging nog wel, maar de geestelijke verslaving is hij nooit te boven gekomen. Het gewone leven viel hem te zwaar. Hij kon geen werk krij gen, enfin, hij kon het niet aan." Voor de oudergroep Vlaar dingen kan contact opgeno men worden met mevrouw N.C. Pronk tel. 010-4711915. Bij geen gehoor kan men terecht vla tel. 4347629 (pastorie Heili ge Geest) of 4702679 (mede werkster praatgroep). (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Voor vier miljoen gulden gebouwd met 437 plaatsen op negen par keerdekken, bouwtijd tien' maanden, 3500 kubieke meter lucht, geopend van maandag tot en met zaterdag van 7 tot 19 uur (koopavond tot 22 uur), Vlaardingen heeft zijn eerste van drie commerciële parkeer garages in het centrum. Giste- gen opende president-commis- 'saris van de BV Parkeergara ge wethouder B. Goudriaan de parkeergarage-Afrol; hij reed met een antieke Opel door de met papier afgeplakte inrit aan de Komelis Speelman- straat. „Hij staat er," zei de wethou der een half uurtje later tij dens een bijeenkomst met ge nodigden in het stadhuis. „On danks, dat er veel over te doen is geweest, denk ik, dat we trots moeten zijn, dat hij er staat. De stad begint nu bij de parkeergarage." Goudriaan liet vervolgens in vogelvlucht de voorgeschiedenis passeren met in 1978 de vaststelling van het structuurplan voor Vlaar dingen, in 1981 de keuze van de iplaats voor de drie garages en In 1985 de eerste paal voor het complex aan de Afrol, dat be halve de garage ook woningen en winkels omvat. De wethouder pleitte voor een beslissing op korte termijn over de bouw van de tweede garage (Joubertstraat of West- nieuwland). In dit verband verwees Goudriaan naar net promotieplan, dat Wilma Vast goed BV heeft gemaakt voor de binnenstad. Dit plan bevat aanbevelingen voor, een face lift van het binnenstad» win kelcentrum en de suggestie om de weekmarkt aan de Broek- weg te verplaatsen naar het Veerplein met uitlopers in de omliggende straten. 1 Tijdens de bijeenkomst noemde directeur BA..C. Knaape van Actomat BV (ex ploitant) het noodzakelijk, dat gemeenten verkeers- en par- keerplannen maken, omdat het aantal auto's sterk is gestegen. Zo reed er In 19601 auto op 22 inwoners, thans Is deze ver- houding- 1 op 3. Directeur R.J. isSisi ÜMÉÉiÉi van Bruggen van aannemings bedrijf Van Wijnen Roos BV schonk een bedrag van 10.000 gulden voor een kunstwerk ter verfraaiing van de garage. De Vlaardingse parkeerga rage is de derde garage in Ne derland, die door Actomat BV (een dochter van BP) wordt geëxploiteerd. Het bedrijf be heert verder garages in Maas tricht en Heerlen en het exploi teert 67 benzinestations. Tij dens de openingsuren is één personeelslid van Actomat in de garage Afrol aanwezig. Hij (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Park Kethei wordt met een langgerekte groenstrook uitgebreid, die loopt van de Harreweg naar de verlengde Parkweg. Gisteren -gaf Ir. K. Kuljken, consulent openluchtrecreatie In de pro-, vincis Zuid-Holland, het start sein door met een dragline het eerste stukje van een sloot te graven. De echte werkzaamhe den beginnen in het nieuwe jaar, maar om de subsidie van 600.000 gulden, beschikbaar gesteld door het ministerie van Landbouw en Visserij, veilig te stellen, was het vereist om voor voor hef eind van het jaar te beginnen. Bestaande weiden worden in de groenstrook opgenomen. De werkzaamheden (kosten circa 800.000 gulden) bestaan uit het graven van enkele slo ten en singels, het aanbrengen van griendbeplanting, de aan leg van een voet- en fietspad en bruggetjes (onder meer met een aansluiting op de Ker- klaan) en het planten van ver schillende wilgen variëteiten, essen, populieren, elzen en kornoelje struiken. De groen strook ligt pal tegen Spaiand aan, waarvoor het bestem mingsplan volgend jaar januari: of februari door de gemeente- raad wordt vastgesteld. X X De groenstrook zal deel uitrfia-J ken van het (landschaps)park Kethei, dat bestaat uit een wei degebied direct ten noorden van Kethei, de educatieve boerderij aan de Harreweg en T een groènstrook langs de Har-» reweg. De educatieve boerderij a is in gebruik voor biologieles- X' sen voor basisschoolleerlingen - en zij huisvest een kno- twilggroep en paddenwerk-XXs groep, die in de buurt actief*" zijn. Het weidegebied in hetv park Is in gebruik bij enkele boeren uit de omgeving. „Waar vind je in Nederland v nog een stad met een plaats, ;.T waar boeren hun koeien kun- nen weiden?," zegt directeur ir. Harm de Block, die zijn en thousiasme voor het vele Schiedamsé groen niét onder';: stoelen of banken steekt. Hij wijst erop, dat met de Polder- vaart als kern een flinke groe ne long door de stad loopt met de Maasboulevard aan de ene kant en Midden-Delfland aan^4,, de andere kant. De vierde fasëS park Kethei, zoals de nieuwe j* groenstrook in het gemeente-?if lijk jargon heet, sluit hierop -jkiSiFF.*-. aan. kan vla een centrale meldka mer in Eindhoven de Vlaar dingse politie en brandweer alarmeren. Afrekenen na het 'parkeren kan automatisch en bij de kassa. Abonnementhou ders krijgen een zendertje om bulten de openingsuren de ga ragedeuren te kunnen openen. (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS Met groot ma terieel is de Maassluise vrijwil lige brandweer gisteren uitge rukt voor het afscheid van brandweercommandant P. van 't Wout. Van 't Wout, die het korps verlaat wegens het be reiken van de pensioengerech tigde leeftijd, is koninklijk on derscheiden met een ereme daille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De onderscheiding is hem uit gereikt door burgemeester J. van Es in het stadhuis van Maassluis. De commandant wordt opge volgd door J.J.M. Claessen: Hij is door de burgemeester geïn stalleerd. Onder-commandant Is C. Lub. Hij zal de ambtelijke ffv: •■Wjï ',§5; taak van Van 't Wout bij de'ge^j meente overnemen. Claessen ï- was al werkzaam in het stad- huls. De burgemeester heeft verder onderscheidingen uitgereikt aan C. Wakker, die 25 jaar bij de brandweer is, en aan E.G. Sonnebeld en J.J.M. Claessenf, die beiden twaalf jaar zijn ver-i^ bonden aan het korps. V >v, Ook zijn vrijwtlligers-medaiiles uitgereikt aan W. Pap (20 jaar), J.J. Wakker (20 jaar), G. v.d. Bos (15 jaar), K. Buitendijk (15 jaar), G. A. Mateovics (10 jaar), J. van 't Wout (10 jaar). Van 't Wout is toegesproken door vele collega's van andere brandweerkorpsen en zijn naaste medewerkers. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Bij een poli tiecontrole van anderhalf uur op rijksweg 20 heeft de politie 150 bekeuringen uitgedeeld. De politie controleerde of de automobilisten zich aan het in- haalverböd hielden, dat was in gesteld in verband met werk-- zaamheden aan de zuidelijke rijbaan (richting Rotterdam). ")j De overtreders werden op ken-: teken bekeurd. Binnenkort kunnen zij een schikking van 70 gulden in de brievenbus 7 verwachten, v (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Uit rancune tegen de eigenaar hebben drie Vlaardingers in de leeftijd van 20 tot 25 jaar énkele ruiten in gegooid van een café aan de Reigerlaan. Zij namen op deze manier wraak, omdat de eige naar hen geweigerd had te schenken. De wraakoefening vond verspreid over drie nach- s ten plaats. De totale schade X bedraagt 8000 gulden. Tegen het drietal is door de politie proces-verbaal opgemaaklt, nadat zij in het politiebureau X waren opgesloten. ROTTERDAM Voor de eer ste maal in de geschiedenis wordt in Rotterdam een om vangrijk songfestival gehou den. De eerste van zes voor ronden vindt plaats op donder dag 8 januari. De finale wordt gehouden op 17 februari en de winnaar kan rekenen op een uitnodiging voor een live-uit zending van de VARA-radio op zondag 22 maart vanuit het Theater Zuidplein. De organi satie van het evenement is in handen van de bekende enter tainer Adri Troost. Dit jaar or ganiseerde hij met steun van Het Vrije Volk een soundmix- competitie. Het succes daar van was reden tot het organi seren van het songfestival. Iedereen vanaf 15 jaar kan aan het festival deelnemen. Het maakt niet uit of men amateur zanger(es) is of voor geld op treedt. Een deskundige jury, bestaande uit werknemers van Het Vrije Volk/Radio Rijnmond en bekende artiesten, draagt zorg voor een goede beoorde ling van de kandidaten en houdt daarin geen rekening met prestaties uit het verleden. „Op deze wijze is deelname voor iedereen aantrekkelijk," aldus Adri Troost. De eerste vier voorronden (8, 15, 22 en 29 januari) worden afgewerkt in restaurant 'Bon Vivant' aan het Rhodondende- ronplein en beginnen steeds om 20.00 uur. De toegang is gratis. De vijfde voorronde vindt plaats in café 'De Oprit', Slaghekstraat 32 en de zesde in café 'New Trianon" aan de Groene Hilledljk 334. De deel nemende horeca-ondernemers sponsoren voor een groot deel het festival. Andere sponsors zijn onder andere Het Vrije Volk-Metropool en Radio Rijn mond. Deelnemers mogen maximaal vier nummers zingen. Zij heb ben daarbij de keus tussen het gebruik van (eigen) orkestban den of het live zingen met het orkest 'Roadrunner* onder lei ding van Nico Ermers. !n het laatste geval is repetitie 's mid- dags vooraf verplicht. Daarbij moet bladmuziek worden over- f (egd. Wié bladmuziek of een orkestband wil hebben, kan daarvoor contact opnemen met Kees Korbijn, tel.' 4323257.' Adri Troost presenteert het X festival. In de café's, waar gro- te drukte wordt verwacht, ko- men tv-monitoren te staan waardoor het vanuit elke hoek van de zaak mogelijk is het op- treden van de deelnemers te volgen. Voor de bezoekers is trouwens ook een jurerende rol weggelegd. „Juist door het pü- bliek bij het evenement te be- trekken ontstaat een eerlijke Xï puntenverdeling," legt Troost uit„> X'-'XX'X 'XX Het volledige evenement wordt vastgelegd op video. Van de fl- nale, die op 19 februari plaats- r vindt in 'Bon Vivant', zijn cas-- settes te bestellen. Elke win- naarvan een aflevering ont- vangt een portable tv. Wie op s de tweede plaats eindigt gaat --; met een cassetterecorder naar -, huis. De finalisten maken bof;;-, vendien een gezamenlijke LP,; r die ook op cassette wordt aanV' geboden. Met de finalisten zal; bovendien een kleine toemeet r worden gemaakt door bekende i zalen In Rotterdam en omge- De uiteindelijke winnaar krijgt een vakantie van één week in Tunesië (Noord-Afrika) aange- boden. Deelnemers kunnen vanaf heden gratis Inschrijven bij Adri Troost via tei. 01892 - 12174 (na 18.00 uur). Vooraf kan geen toezegging worden gedaan over de dag van optre den, maar er zal wel zo veel al# maar mogelijk is met individu ele wensen rekening worden gehouden.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1