Na jaren leegstand sehippersinternaat gesloopt Rode Familie viert FN V-feest i Jan van Buren: Judoka van 't Jaar Kortaf ill# Brabander besteelt bejaarden Kanarie komt om bij brand Man zwaait met pistool in café Auto ramt pandje Arbeidsbureau WïÊËSSÊëSSËiê WlilSSKmm Van onze verslaggever TON DAMEN SCHIEDAM „Mamma, mamma, mamhhèma, - méh- mkh...." Huilen en dan weer snikkend „Mam ma". Dan wordt het huilen meer krijsen, terwijl af en toe nog „mamma" te horen is. Het kind loopt aan de hand van een hulpver leenster van de Stich ting voor het Zeer Jon ge Kind (SZJK) door de gang van een monu mentaal gebouw aan de Nieuwe Haven in Schie dam. „Veel huilen, dat doen nogal wat kinde ren hier," zegt coördi nator Gerrit Verweij van wat hij noemt 'Het Kinderproject'. „Ze ko-" men vaak zwaar ver waarloosd bij ons te recht." Ervaringen In enkele dagen lag het grootste deel van het voormalige sehippersinternaat De Uitkijk tegen de vlakte. Er bleef een gigantische hoop puin, stenen en hout over.. (Foto Arie Wapenaar) - 'mm Onder leiding van Leen Lu cardie laat het 1 mei or kest het voor oorlogse rode elan herleven. (Foto Arie Wapenaar) Nieuwjaarswens lezers gevraagd Een gelukkige Jan van Buren houdt de Judoka van 't Jaar-bokaal omhoog. (Foto Arie Wapenaar) Sportief Amnesty Pijpelaar Huisvuil Vuurwerk Streekmuseum Diploma's De Duig Educatief centrum Popmuziek Verweij en vijf collega's ver zorgen overdag de opvang van kinderen van verslaafden. Ter wijl de ouders door de Thera peutische Gemeenschap Es- senlaan (Boumanstichting) worden geholpen af te kicken, krijgen hun kinderen begelei ding in een naburig pand. Vrij willigers zijn in 1984 met de verzorging van kinderen be gonnen. Nadat van de Bou manstichting tweemaal een aubsidie-aaanvraag was afge wezen, lukte het de SZJK geld voor drie extra beroepskrach ten vrij te krijgen. Het ministerie van Welzijn, Volksgezond en C iltuur (WVC) heeft voor het project tot 1988 400.000 gulden subsidie per jaar en een startsubsidie 'De shot gaat voor een schone broek' verstrekt. 'Hei Kinderproject' is sinds 15 augustus in handen van de SZJK en de nieuwe me dewerkers zijn op 1 november aan hun nieuwe baan begon nen. Er is goede hoop dat het experiment ook na 1987 kan worden voortgezet, nu een ge lijksoortige opvang voor kinde ren van verslaafden in Am sterdam (project Beth Palet) toestemming heeft gekregen om door te gaan. Het nieuwe team Schiedam- se hulpverleners heeft nu zijn eerste ver kinaand erop zitten.. Van schokkende, of opmerke lijke ervaringen wil Verweij niet spreken. De beroepskrach ten die met de opvang zijn be gonnen, kenden immers de specifieke problemen van de verslaafden al. De nieuwe me dewerkers hebben zich snel in gewerkt en Verweij zelf had al eerder ervaring opgedaan met kinderen van verslaafde ou ders die in Kinderhuis Klein- wout waren geplaatst. Verweij werkte voorheen als adjunct- dirèeteur bij het Rotterdamse Kinderhuls Kleinwout en is nog altijd coördinator van Centraal Adres in Rotterdam, waar kinderen van verslaafde ouders geregistreerd worden. Net als Verweij zelf, hebben de nieuwe medewerkers veelal (ortho)-pedagogie gestudeerd. De ploeg bestaat dus uit des kundigen op het gebied van drugsverslaving en opvoeding van in hun ontwikkeling ge stoorde kinderen. „Verwaar loosde kinderen lopen achter standen op," zegt Verweij. „Volgens ons komt dat, door dat de relatie tussen de ouder en het kind is verstoord. Wat wij nu proberen, is dat contact weer heel te maken. Dat valt natuurlijk niet mee. Zeker niet omdat de ouders bij de Thera peutische Gemeenschap zeer moeilijke tijden meemaken. Zij willen afkicken, hetgeen li chamelijk binnen enkele we ken geregeld kan zijn. Maar psychish duurt het veel en veel langer en is het moeilijker. Wij zien namelijk druggebruik ais een middel om weg te vluchten uit de maatschappij. Zo denk ik er al thans over. De wereld niet aankunnen en dan vluchten in bij voorbeeld heroïne. Het is een extreem vluchtgedrag, dat leidt tot zelfvernietiging. Door het gebruik komt de wereld In verdoofde vorm over op de verslaafde. Vandaar dat bij het afkicken de werkelijkheid tien keer zo hard tot de ver slaafde doordringt De verdo ving is er namelijk niet meer. De verslaafde komt tot de ont dekking hoe het eigen leven is verpest en ziet de problemen helder voor zich. Het is dan begrijpelijk dat dit proces zeer veel emoties meebrengt," gaat Verweij ver der. „Die maken het voor de ouder moeilijk om tegelijk ook oog voor het kind te hebben. Afkicken en contact met het kind verbeteren is een dubbele taak. Zonder deskundige hulp zal dat zekér niet lukken. Het is ons doel om met Het Kinder project te zorgen voor het he len van de relatie ouder-kind en onze collega's hiernaast hebben aandacht voor de vol wassenen." De ortho-pedagoog (iemand die zich bezighoudt met de .verstoorde ontwikkeling van een kind) vertelt wat de pro blemen kunnen zijn met een baby van een verslaafde. Ver weij: „Een baby van een moe der die gebruikt, is vaak te licht en vertoont sóms een syn droom dat we het neo-nataal abstinentie syndroom (NAS) noemen. Dat betekent dat de baby veel huilt, een on rustige indruk maakt en last heeft van ongecontroleerde spiertrekkingen. Vooral dat laatste duidt er op dat het kind ontwennings-verschijnselen heeft en moet afkicken. We proberen dan te kalmeren met het middel Luminal, een soort valium. Er is trouwens geen verband tussen de mate van het NAS en de hoeveelheid druggebruik van de moeder. Daarnaast wordt het kind nog al eens te vroeg geboren. Nu weten we," legt Verweij uit, „dat het eerste contact met een baby uit reacties op prik-, kels bestaat. Ik wil drinken; dus huilen, ik wil een schone broek; dus huilen... en zo meer. Het kind vraagt zich af, of de moeder wel reageert op die signalen. Ook het oogcontact, een van de eerste vormen van communicatie, is van belang. Hier begint de basis van ver trouwen. Het probleem voor het kind van een gebruikster begint al hier. Want een verslaafde moe der heeft geen tijd of concen tratie-vermogen om zich bezig te houden met deze belangrij ke signalen van haar kind. Ze denkt niet tijdig aan voeding, drinken en een schone broek voor haar kind. Haar eerste zorg is die shot Het gevolg is dat het kind zich niet vertrouwd voelt," zegt Verweij. „Het verslikt zich en de algehele spijsverte ring verloopt niet goed. Vaak krijgen de kinderen infecties, die te laat worden opgemerkt. De moeder vergeet haar kind aan te kijken en verliest zo de relatie. Het is duidelijk; het loopt niet lekker, vanaf dat prille begin al niet." Hij wijst er op, dat de kin deropvang vaak ouders moe ten leren spelen met him kin deren. En de hulp wordt soms te veel in de weg gezeten door het schuldgevoel bij de moe der. Verweij: „Er is hier heel veel werk te doen. Wij kunnen nu tien kinderen helpen. Maar dat is een druppel op een gloei ende plaat, als we bedenken dat alleen al in Rotterdam 700 kinderen van verslaafden wo nen." (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM In tijd van enkele dagen is het voormalige sehippersinternaat De Uitkijk achter de Hoogstraat in Schie dam een grote berg puin, ste nen en hout geworden. Enorme stofwolken waaien over de bin nenstad, sinds vorige week slo pers aan het karwei begonnen. Winkeliers moesten er soms hun deuren voor sluiten en uit gestalde koopwaar naar bin nenhalend Het leegstaande sehippersin ternaat De Uitkijk vormde ja renlang een doorn in het oog van vele centrumbewoners en winkeliers. De gemeente Schie dam onderhandelde zestien jaar over de aankoop met eige naar, de Sint Imelda Stichting. Twee jaar geleden werd een voorlopig koopcontract gete kend. Twee maanden geleden ging de kogel pas door de kerk. De stichting Sint Imelda ende gemeente kwamen de prijs overeen. Eindelijk werd het contract voor het pand, ge bouwd tussen 1853 en 1854, ge tekend. Het gebouw stond tot 1980 op de nationale monumentenlijst, maar werd op de lijst ge schrapt. Sinds augustus 1983 stond het pand leeg. De laatste bewoners van De Uitkijk ver huisden naar vier particuliere huizen. In de zogenoemde leef groepen van De Uitkijk in de Veenlantstraat, de School straat, de Burg. Knappertlaan en de Tulnlaan wonen nu in ie der huis tien kinderen. Het grote monumentale bak stenen huis stond daarna ten prooi aan wee.% wind en balda dige jeugd. Het voormalige RE. weeshuis en latere sehip persinternaat werd door opge schoten jongens als speel plaats gebruikt. Er werd vaak 'fikkie' gestookt. Alle ramen la gen eruit. Op de plaats van het inter naat moet een grootwinkelbe drijf komen. Winkeliers in de omgeving zijn blij met de langverwachte sloop van de Uitkijk. „Kerst en Oud en Nieuw staat voor de deur. Dat was brand geworden," aldus de opgeluchte Hoogstraatbewo ners. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De Rode Familie leek vrijdagavond springlevend tijdens de jaar lijkse huldiging van jubilaris sen van Industriebond FNV in zaal Triangel. Op het podium speelde het Maasslulse 1 mei orkest onder leiding van Leen Lucardie rode toppers als de Katholieke Jeugdmars, Le jour du travail en Eendracht maakt macht; in de foyer maakten de Centrale, de Algemene Spaar bank Nederland en de vakan tiestichting Euroase reclame en in de zaal werden hier en daar nostalgische gesprekken gevoerd over de tijd, toen de NW nog bestond en Het Vrije Volk Voorwaarts heette. Honderddertien leden met echtgenotes werden in het zon netje gezet Daarvan waren er twee zestig jaar lid van de bond, acht vijftig jaar, 67 veer tig jaar en 36 vijfentwintig jaar. Het publiek klapte en thousiast mee met de oude de monstratiemarsen, gespeeld door het 1 mei orkest, en be loonde een optreden van de Dukdalf Band van de sociale werkplaats te Maassluis met een warm applaus. Onder lei ding van personeelsfunctiona ris Theo de Kleljn speelden de twintig geestelijk gehrqidJcap- ten op keyboard, melodia, me tallofoon, drums, hammondor gel en diverse ritme-instru menten onder meer We shall overcome. Bondspenningmeester Aalco van der Veen (getrouwd met een Vlaardlngse) sprak de ju bilarissen toe, van wie hij bad uitgerekend dat zij tezamen goed waren voor 4100 lidmaat schapsjaren. 'Een afdeling met heel trouwe leden', noemde hij de Vlaardingse afdeling, die 2600 leden telt. In zijn toe spraak liep Van der Veen met zevenmijlslaarzen door de so ciale geschiedenis van Neder land om over de stelselherzie ning, die volgend jaar ingaat, te voorspellen: „Na 1 januari wordt het chaos als eenmaal duidelijk is. hoe hoog de uitke ringen zijn." Vastberaden kon digde hij aan: „We hebben plannen om er weer tegenaan te gaan." Begeleidend bestuurder Theo Berger overhandigde daarna een bloemetje aan de echtgenotes van de plaatselij ke afdelingsbeBtuursleden. „De kracht van de bond staat of valt met de leden en kaderle den", aldus Berger. „De kader leden zijn de jongens en meis jes die 't doen. Zonder hen kan de bond het wel vergeten." In dit verband citeerde Berger een bekende uitspraak, dat over stakingen niet in leden vergaderingen wordt beslist, maar tussen de lakens. Afdelingsvoorzitter Aggy Benner (43) had daarover ook al een opmerking gemaakt. Zij zei, dat bij haar thuis de agen da van de bestuursvergaderin gen in bed werd opgesteld. Maar dat kan niet het enige zijn dat er gebeurt, want zij is moeder van drie kinderen. „Het beste merk dat er is: mei den", aldus Aggy, die sinds maart 1985 voorzittter van de Vlaardlngse afdeling is. Nog even en we leven in 1987. Op vrijdag 2 januari zal deze pagina bestaan uit een bonte verzameling nieuwjaarswensen in de vorm van tekst, foto's en tekeningen. Belangrijke en minder belangrijke, bekende en minder beken de stadsgenoten geven wij dan evenals vorig jaar de gelegenheid el kaar en de stad het beste (of minder aardige din gen) toe te wensen. Ook onze lezers willen wij graag uitnodigen om een bijdrage te leveren. Uw mag uw boodschap zowel schrijven, tekenen (zwart-wit graag) of doorbellen. Als uw wens zich ervoor leent, laten wij er een passende foto bij maken. Wie zou u een gelukkig nieuwjaar wil len wensen? De burge meester, uw politieke par tij, de vuilnisman of uw buurman? Het kan alle maal, voor zover de ruim te op de pagina het toe laat. Uw reacties moeten uiterlijk zaterdag 27 de cember in ons bezit zijn. Redactie Het Vrije Volk, Hoogstraat 125b, 3111 HD Schiedam. Tel. editie Schiedam: 4266646, 4736061; tel. editie Vlaardlngen/Maassluls: 4736049,4265205. VLAARDINGEN Een ka narie was zaterdagavond het enige slachtoffer bij een brand in een flatwoning aan de Lis- sabonweg in Vlaardingen. Het vogeltje overleefde de vuurzee niet, die de woonkamer in de as legde. De overige vertrek ken liepen rook- en waterscha de op. De bewoners zijn tegen brand verzekerd. Naar de oor zaak van de brand is een on derzoek ingesteld. Brandstichting is vermoede lijk de oorzaak van een brand, zaterdagochtend in een woning aan de Van Hoombeekstraat. Politie en brandweer conclude ren dit uit.het feit, dat er ver schillende "brandhaarden wa rén. Omdatde brand snel ont dekt werd, bleef de schade be perkt. De bewoner was er niet tijdens de brand. VLAARDINGEN t':in;!een café in de Westwijk in Vlaar dingen heeft dè politie vrijdag avond twee 'mannén aangehou den, van wie er één met een pistool aan het zwaaien was. Het tweetal dreigde er ruzie te krijgen; reden waarom de poli tie werd gealarmeerd. Het pis tool, dat geladen was met losse flodders, was eigendom van de andere man. Een revolver en patronen werden zaterdagnacht gevon den bij een controle op rijks weg 20. De politie hield daar een 28-jarige automobilist aan, die onder invloed achter het stuur zat. De man heeftaf stand gedaan van zijn wapen. VLAARDINGEN Een pandje in de Vlaardingse Ha venstraat moest worden ge stut, nadat vrijdagavond een auto tegen de gevel was gere den. De aanrijding werd ver oorzaakt door rijden onder in vloed. Bij een aanrijding op de kruising Lepeiaarsingel Zwanensingel is zaterdag avond een 80-jarige Schiedam mer gewond geraakt. Hij werd aangereden door een automo bilist die hij geen voorrang had verleend. VLAARDINGEN Een man met een Bra bants accent heeft zater dag geprobeerd verschil lende bejaarden te beste- ien in de Blllitonflat in Vlaardingen. Bij een 83- jarige bewoonster stal hij 550 gulden uit haar por temonnee die in een kast lag. De vrouw heeft nog geprobeerd de diefstal te voorkomen, maar de man rukte zich los. Gebleken is, dat hij ook elders in het gebouw actief is ge weest, maar daar had hij geen succes. Het gaat om een man van 1.80 meter lengte met blond vlas haar tót over zijn oren. Hij was gekleed in een blauw jack en een strakke groene ribcord broek. Wie meent over aanwijzlgin- gen te beschikken die de politie kunnen helpen bij het onderzoek, wordt ver zocht contact op te nemen met de recherche, tele foon 4342355. VLAARDINGEN Jan van Bu ren is bij budosportschool Ma- horokon te Maassluis uitgeroe pen tot Judoka van het Jaar. Hij kreeg de onderscheiding vanwege zijn prestaties tijdens de Nederlandse en Open Ne derlandse kampioenschappen voor heren (drie derde prijzen) en zijn persoonlijke motivatie en instelling. In de sporthal aan de Rozeniaan overhandigde de judoka van vorig Jaar, Jurgen Kultert, zaterdagmiddag zijn opvolger een grote bokaal tij dens het jaarlijkse kersttoer nooi voor jeugd-judoka's, waaraan ruim 260 Jongens en meisjes in de leeftijd van 4 tot en met 16 jaar deelnamen. „Het was erg moeilijk dit jaar om een keuze te maken," zegt Koos Henneveld van Mahoro- kan. „Aan het eind van het jaar werden we geconfronteerd met een ploeg, die enorm gepres teerd heeft. Maar wij hebben het hele jaar bekeken." De ploeg, waar Henneveld op doelt, is het seniorenteam dat De negende editie van de gids 'Sportlef Vlaardingen' komt eind maart uit. De samensteller van de gids, het gemeentelijk bureau sportieve recreatie, wil de gids zo compleet mogelijk maken en vraagt daarom om kopij. Het gaat om tekst die geplaatst kan worden in de ru briek 'sportieve recreatie in verenigingsverband', De dead line is 19 maart. Bureau spor tieve recreatie, Westnieuwland 6, 3131 VX Vlaardingen. De Vlaardlngse afdeling van Amnesty International roept de Vlaardingse bevolking op om de door haar geadopteerde Russische gevangene Grlgori M. Aleksandrov een kerstkaar tje te sturen. De nu 58-|ar!ge Rus werd in februari 1983 ge arresteerd wegens anti-sojvet gedrag. Hij zit opgesloten in een psychiatrische inrichting. Het adres is: SSSR, uzbeks- kaya SSSR, 700058; tashkent, UCHR. UYa-64/IZ-1, Spetslal- naya Pslkihiatrlcheskaya, Bol- nitsa. Op Tweede Kerstdag wordt in buurthuis De Pijpelaar een Kerst-In gehouden. Van 14 tot 19 uur is het buurthuis geo pend met aan het eind van de middag een kerstdiner. Kosten 15 gulden p.p., kinderen tot 10 jaar 10 gulden. Opgeven bij het buurthuis. De Pijpelaar is van 25 december tot en met 4 januari gesloten. Daarna volgt op 5 januari een nieuwjaarsre ceptie met appelflappen en oliebollen. Op maandag 22 en dinsdag 23 december is de bar van het buurthuis extra geo pend van 19 tot 24 uur. Buurt huis De Pijpelaar, Willem Pijp erstraat 10, tel. 4343841. Het Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord te Schiedam Is op 2 januari de gehele dag gesloten. Op 5 ja nuari sluit het bureau (Laan van Bol'Es 3) om 15 uur. In verband met de feestdagen verschuift in Maassluis de don derdagroute van 25 december naar woensdag 24 december en de route van 1 januari naar 31 december. De vrijdagroute (Sluispolder-Oost) van 26 de cember verschuift naar maan dag 29 december en de route van 2 januari naar maandag 5 januari. Vuurwerk mag in Vlaardingen worden afgestoken tussen 20 uur op 31 december en 2 uur op 1 januari. Gedurende deze periode zijn de artikelen 67 lid 1 en 68 van de Algemene Poli tieverordening Vlaardingen, die het afstaken en vervoeren van vuurwerk verbieden, niet van kracht. Streekmuseum Jan Anderson is op Tweede Kerstdaa van 14 op 13 december eerste werd.in" Oude Pekela Het werd zater- dag in het zonnetje gezet,5 -5^ evenals de Individuele win- naars van dit jaar. Van wefh'ou- der mevrouw L.A. Snoeck^S-'" Schriller kregen zij een schild-^ jg -ijlïVfV IsQ De naar voren gehaalde Judo1''1 ka's waren: Anne ten Hoevé""' (2e NK heren). Rob Henneveld (3e NK heren, 3e WK militai- f ren), Antoon Wurth (tweemaal" 3e NK heren), Jurgen Kultert' (1e NK heren, 3e Open Zweed-- se), Ronald van Buuren (2e NK'; heren), Jacco Quist (3e Open Westduitse), Jan van Buren (tweemaal 3e NK heren en 3e 1 ONK heren), Emlle Pruim (1e Nationale Jeugd Olympiade, 2e NK aspiranten) en Nannet Janssen (3e NK dames junio ren). Rob Henneveld en Antoon Wurth vertrekken woensdag naar Japan voor een stage van" drie maanden. Aan het eind daarvan nemen zij deel aan de Sjorikl-cup. tot 16 uur geopend. Anderson opent zijn museum elk jaar op,- deze dag, waarbij het aardige is dat de extra openstelling is uitgegroeid tot een reünie van oud-Vlaardingers. Nadat zij bij, familie op bezoek zijn geweest! maken zij van de gelegenheid gebruik om een kijkje te ne- men in het museum. Er zijn "Y drie tentoonstellingen:,Ucht in, de duisternis (lichtbronnen van het begin van de jaartelling tot heden), litho's van Jan Toorop en Bliksems Goed (oude blik jes). Streekmuseum Jan An derson, Kethelweg 50, Vlaar dingen. In het Holy Bad hebben leerlin gen van de groepen 5 en 6 van de basisschool afgezwommen voor de zwemdiploma's A en B. Voor het A-diploma slaag den 47 leerlingen en voor het B-diploma 63 leerlingen. In Galerie De Duig is een door lopende expositie geopend met olieverfschilderijen en aquarel len van Aad Hofman, aquarel-» len van Dik Kats en pastels van Cor Maarleveld. Vanwege de hoge kosten en de geringebe- langstelling voor beeldende kunst In Vlaardingen hebben de galeriehouders Aad Hofman en Dik Kats besloten geërfd openingen meer te organise ren. Wel zal regelmatig nfeuw werk te zien zijn van een gro tendeels vaste groep exposan ten. De expositie kan bezich tigd worden op vrijdag.en za terdag van 13.30 tot 16.30 uur en na afspraak. Op de teken- en schilderlessen van het duo zijn enkele plaatsen vrij, zowel overdag als 's avonds. Inlich tingen tel. 4359151. Het Educatief Centrum (ECV). te Schiedam heeft een be stuurswijziging ondergaan. De functies zijn thans als volgt verdeeld. Voorzitter J. Debet), secretaris J. Schaap, penning meester mevrouw I. Hubregtse en algemeen-adjunct-J. Oide Monnikhof. Het bestuur kent drie vacatures, waarvoor het kandidaten oproept. Het gaat om de sectoren alfabetisering, mensen zonder werk en alge- mene educatie. Het ECV, dat aan de Stadhouderslaan 30 gevestigd is, is gesloten van 25 december tot 5 januari. Het Jongerenwerk van de SSSN (Stichting Samenlevings opbouw Schiedam-Noord) sluit het jaar op dinsdag 23 decem ber af met een popconcert door de populaire groep Dist ant Voices. De groep, die rock, new wave en blues speelt, ein digde onlangs bij een popcom petitie in Gouda op de eerste plaats. Bezetting: Hans Luytan, toetsen; Martljn Koot, drums; Jan van Es, bas; Rob Langen- berg, gitaar en Joyce Wljden- bosch, zang. Aanvang 20 uur in wijkcentrum De Blauwe - Brug, Bachpleln 590. Toegang 5 gulden.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1