Tamils vast met Kerst ÏCLMzietaf van Koop Iliitonhotels mms HET VRIJE VOLK 'Scheepsjongens' op reis 'Illegale Turk' voor de klas F iles op sneeuwroutes Tonnen vuurwerk in beslag genomen Marjanne Sint: 'PvdA geen actiegroep' Pinkpop was meest gewilde popconcert Inkomensgrens voor premiehuis omhoog Supermarktdirecteur tilt de fiscus Bomalarm bij Makro vals Slis mm. Wel nachttreinen ha jaarwisseling W$0M p SS® _(Van onze sociaal-economische redactie) DE3N HAAG Er moet in de toekomst per ge- tiied één net komen dat voor telefonische verbin dingen, kabeltelevisie en ook andere communica tie zorgt. De PTT, de lokale overheid en de kabel exploitanten moeten samenwerken bij het staps gewijze in elkaar opgaan van de lokale PTT- en anderetelevisienetwerken; Vertrouwen GRONINGEN. v Dertien vluchtelingen, dié al' weken lang in twee Groningse kerken zitten, kunnen vanavond niet naar een kerstnachtdienst ln de Martinikerk in Groningen. Het ministerie van justitie heeft gisteren geen garantie willen geven dat de politie op last van de vreemdelingen dienst niet zou ingrijpen als zij hün 'schuilplaatsen' zouden' verlaten. Termijnen 1 Reputatie Pronk Wortels HET VRUE VOLK Sfs* binnenland 3 WOENSDAG 24 DECEMBER 1986 'Telefoon, televisie en data via één net' Dat-valt op te maken uit het rapport 'Op weg naar Integra tie' van de commissie Zegveld, dat gisteren aan de regering is aangeboden. De commissie die medio '85 werd ingesteld, had tot taak een onderzoek uit te voeren naar de wenselijkheid emmögelijkheid van integratie vah'Tokale telecommunlcatie- infrastructuren. Op lange termijn, tegen het jaar"2000, is het gebruik van één lokaal (glasvezel)net goed koper, dan de aanleg van twee afzonderlijke netten, maar voor'die tijd zal eerst het ver trouwen van de investeerder gewonnen moeten worden. Het e.Igehdom en het beheer van een dergelijk geïntegreerd net zal ^uiteindelijk in handen die- nèrfté komen van de PTT. Dé kabelexploitant zal tegen die tijd In zijn huidige vorm zijn verdwenen, aldus de commisie. De reden dat de commissie zich niet heeft willen vastleg gen op een aanbeveling tot snelle vervanging van de hui dige lokale netwerken in een geïntegreerd het, heeft te ma ken met de grote onzekerheid of het gebruik van nieuwe diensten (zoals telebankieren en andere services per kabel) wel aan zal slaan bij de afne mers. Met een. grootschalige vervanging van de netwerken is een bedrag gemoeid van naar schatting tien miljard gulden. De commissie pleit dan ook voor kleinschaliger, uitgesmeerd over een lange termijn, met tussentijdse be oordeling van de resultaten. Als blijkt dat deze projecten aanslaan, kan het vertrouwen van de Investeerder gewonnen worden en kan verder gewerkt worden aan volledige integra tie. Vallen de resultaten tegen, dan kan ongewenste kapitaal vernietiging worden voorko men, zo redeneert de commis sie. Met relatief kleine investe ringen kan met de bestaande netwerken al veel meer moge lijk worden gemaakt. De com missi e wijst in dit verband op het bepaald niet optimale ge bruik van de kabeltelevisienet werken. Een voorbeeld om het gebruik van deze netten te op timaliseren ls deze netten ge schikt te maken voor lokaal dataverkeer, uiteraard in sa menwerking met de PTT. De commissie bepleit gedu rende een eerste aanloopter mijn van vijf jaar (1988-1993) een sterk stimulerend beleid van de centrale overheid. De kosten voor Integratieprojec ten die in deze eerste période gemaakt rfioeten worden, be cijferd de commissie op 650 tot 700 miljoen gulden. De over heid zou maximaal 50 procent van deze kosten middels rente loze voorschotten, startsubsi- De Raad van Kerken in de stad, die de vluchtelingen on der zijn hoede heeft genomen, is erg teleurgesteld over deze houding. De raad hoopte juist dat de vijf Tamils en vijf Ar meniërs de diénst iri de Marti nikerk zouden kunnen meema ken om zo even „wat lucht te krijgen". De tien"vluchtelingen houden zich in de Groningse kerken schuil, omdat zij drei gen te worden uitgewezen. John van Tilborg, woord voerder. van de Raad van Ker ken zegt dat hij deze harde houding van Justitie niet had verwacht. Het is nu de bedoe ling om de kerstnachtdienst in de Martinikerk in de komende nacht omstreeks half een voort te zetten in zowel de r.k. Mam- rehoeve-kerk ais in de Doops gezinde kerk. waar de vluchte lingen verblijven. jy^STELVEEN De KLM koopt de hotelketen Hilton In ternational niet. De raad van Commissarissen yan de lucht vaartmaatschappij heeft giste ren, het. plan afgewezen om de 90"hótels over de hele wereld te verwerven. -Vorige week donderdag werd bekend dat de KLM voor Rel hotels 2,2 miljard gulden Wildé betalen. Er was al een voorwaardelijke overeenkomst gesloten met de eigenaar van Hiltön International. Waarom de raad van com missarissen heeft besloten de koop niet te laten doorgaan, wip het bedrijf niet kwijt. „Ik kan me voorstellen dat het na dere vragen oproept, maar we hebben hier niets aan toe te voegen," aldus een woordvoer der. Eigenaar van Hilton Inter national Is Transworld Corpo ration- Het bedrijf zegt dat het nu van plan is de hotels te ver kopen aan UAL, een moederbe drijf van United Airlines, de grootste luchtvaartmaatschap pij van de Verenigde Staten. De negentig Hllton-hotels staan in 43 landen, hoofdzake lijk buiten de Verenigde Sta ten. In Nederland bevinden ze zich in Amsterdam en Rotter dam en op Schiphol. r/ï' user» 1 NS-machinist Vledder. Heeft in z'n Sprinter een comfortabele werkplek. Kijkt als de ritten er op zitten altijd thuis eerst.even in Het Vrije Volk (.."Even ontspannen, nietwaar?...''). Zijn favoriet: de Eocuspagina met politieke commentaren en analyses; Maak niigfatis en vrijblijvend twee weken kennis met Het Vrije volk. Eén tfelefoontje is'voldoende: (010) - 400.4.444, Lezersservice. dies of exploitatiegaranties voor haar rekening moeten ne men.'.: De commissie stelt voor in Vier termijnen van vijf jaar tot volledige integratie te komen. Daarbij gaat de commissie er van uit dat het pas in de laat ste fase economisch aantrek kelijk zal zijn om gebruik te gaan maken van glasvezelnet ten. Het rendement van de ex ploitatie van geïntegreerde netten wordt door de commis sie geschat op tussen dé 10 én 15 percent. Minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat die het: rapport in ontvangst nam, zei de commissie zo snel mogelijk te zullen laten weten, welke aanbevelingen door de rege ring zullen worden overgeno men. Zij noemde de termijn van 20 jaar „voor het grootste concentratieprojectvan de eeuw" waarover de commissie spreekt echter aan de „pessi mistische kant". „Wat ons be treft gaat het zo snel moge lijk." UTRECHT De treinen in Nederland rijden met Kerstmis en op nieuwjaars dag volgens de normale dienstregeling voor zonda gen. Daarbij gelden wel be perkingen, maar op alle trajecten rijdt tenminste eenmaal per uur een trein. Op v oudejaarsdag wordt na ongeveer 20.00 uur de treindienst in het gehele land stopgezeti maar de nachttreinen(Utrecht-Rot terdam'vla Amsterdam CS en Schiphol en omgekeerd) beginnen tussen een én twee uur weer te rijden. Op vrijdag 2 januari laat NS een. aantalforensentreinen uitvallen, omdat er op die dag nog veel ménsen vrij zijn. 1De Meérmanskaart, de Gezinskaart en de Daluren- kaart zijn tot en met 2 ja nuari onbeperkt geldig, maar houders van de 60- Plus kaart kunnen op maandag 29 december en vrijdag 2 januari geen keu- zedagen opnemen, aldus NS. De hoofdpersonen uit het onverslijtbare jongensboek De scheepsjongens van Bontekoe gaan, na eeuwen, weer op reis. Twee kopieën van de beelden van de romanhelden, gemaakt in de klokkegieterij van Asten, gijn klaar voor verzending naar Ja pan,, waar ze een plaats zullen krijgen in het Hollandse Dorp in Nagasaki. Dat Nederlandse openluchtmuseum is zo ongelooflijk populair bij de Japanners dat er voortdurend nieuwe onderdelen aan worden toegevoegd. Op 't ogenblik wordt er gewerkt aan een re constructie van een deel van het stadje Hoorn. En daar horen de scheepsjongens ook bij. Tot nu toe is er 225 miljoen gulden in het Nagasaki Holland Village geïnvesteerd en 'daar zullen nog vele miljoenen bijkomen. (Foto ANP) (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN/HOOGE- ZAND De gemeenten Hoog ezand en Groningen hebben de illegaal in Nederland verblij vende Turkse onderwijzer A. •Erdogan (30) in dienst geno men. Justitie wil de onderwij zer, die An Amsterdam is on dergedoken, geen verblijfsver gunning geven omdat hij na zijn vlucht uit Turkije in 1978 eerst twee jaar in Duitsland heeft gewoond. Volgens wethouder mevrouw J: Hesselink-Boswijk van Hoogezand hebben Groningen en Hoogezand de man voorlo pig voor een maand in dienst genomen.' De kosten betalen ze zelf; het rijk vergoedt salaris kosten alleen als de onderwijs kracht legaal in Nederland verblijft. Groningen en Hoog ezand betalen ieder ongeveer 1500 gulden per maand. Daarvoor geeft de Turkse onderwijzer 30 uur les aan Turkse kinderen op twee scho len in beide gemeenten. Gro ningen en Hoogezand zijn al een jaar bezig een goede be voegde Turkse leerkracht te vinden. De verwachting is dat de ad vocaat van de onderwijzer in die maand gesteund door het feit dat zijn cliënt nu een baan heeft bij de aanvraag van een verblijfsvergunning schot in de zaak kan krijgen. Zo niet, dan zullen de gemeen ten het dienstverband verlen gen. Op die manier doorbreken beide gemeenten de vicieuze cirkel waarin de onderwijzer volgens de wethouder terecht was gekomen: zonder verblijfs vergunning geen baan, en zon der baan geen verblijfsvergun ning. DELFT Mojo, hèt popimpre sariaat in Nederland heeft weet een top tien mét demeest ge wilde popconcerten van het jaar samengesteld. Pinkpop, het jaarlijkse festival in Geleen waar hef Delftse bureau als ad viseur bij betrokken is, staat op die lijst bovenaan met 48.315 bezoekers. Tweede is Queen, met 32.993 liefhebbers via drie concerten. Als derde uit de bus is gekomen Joe Jackson, met 32.312 toeschou wers bij vier optredens. Daarna volgen als vierde Sim- j pie Minds (31.424, een con- cert), als vijfde Stlng (26.811, drie optredens) en als zesde Prince (26.718, drie concerten).} Sade Is zevende 24.879, drie j concerten), Rod Stewart acht- V ste (17.703, twee concerten), ;V Elton John negende 15.843, twee concerten) en Talk Talk tiende (11.291, drie concerten). DEN HAAG Het verkeer in Nederland en België zal' naar de verwachting van rijks- politie en ANWB het komende weekeinde tussen kerst en ou dejaar waarschijnlijk weinig extra problemen opleveren. Wie echter naar het buiten land gaat moet vooral zater dag op de doorgaande wegen in Duitsland en Zwitserland richting wintersportgebieden rekening houden met filevor ming en vertraging. Drukke trajecten in Duits- ijun.vste ïjf.t 1 - tand zijn 5 volgens de 'prognose de autowégenFrankfurt— Neurenberg—München; Frank: furt—Basel, Karlsruhe—Mün chen—Salzurg, München— Garmisch, 'de oostelijke ring weg van München en dé weg KemptenRfronten. Drukte wordt ook verwacht bij de grensovergangen Pfronten/Reutte en Salzburg. De Zwitsers denken dat het op nagenoeg 'al hun noordzuidver- blndingen en aansluitende grensovergangen druk wordt. DEN HAAG De inkomens grens om nog voor premie koopwoningen in aanmerking te komen gaat met 500 gulden omhoog. Het belastbaar inko men over 1986 mag niet hoger zijn dan zijn 51.000 gulden voor premie-A woningen en 1 71.000 gulden voor premie-B- woningen. Staatssecretaris.Heerma (Volkshuisvesting) heeft heeft besloten tot deze verhoging omdat sommlge^ensen an- "fwt; dens iri*1987 geen premiewo- nihg künnen kopen,! althans I wel kunnen kopen, maar geen .recht op subsidie hébben. Vol gens Heerma heeft dit te ma ken met een stijging van de in komens: Eerder werd al bekend dat de jaarlijkse subsidfe voor pre mie-A woningen wordt ver laagd van 5.500 gulden naar 4.000 gulden. De totale subsi die gaat ook omlaag. Huishou dens met de laagste inkomens, tot en met 33.500 gulden be lastbaar, krijgen 44.000 gulden van de koopsom van hun huis vergoed vlaTtiejaarlijkse bij drage. 'TT'L De groëp'huishoudens met een belastbaar, inkomen.tussen.»,.^ 43.500 en 51.000 gulden krijgt 20.000 guldënvan'dé koopsom via de jaarlljkse\t?ijdfagep ver- goed! 'Hiervoor geldt het 'totale r inkomen per huishouden; Ook voor premie-B woningen gaat de jaarlijkse bijdrage te- rug naar 4.000 gulden. Dat was tot nu toe 5.000 gulden. Afhan kelijk van de koopsom van het huis wordt dezé bijdrage mini maal twee en maximaal vijf keer verstrekt. (Van onze parlexnentsredactie) AMSTERDAM „Ik denk dat het CDA een stuk minder eensgezind is dan wij wei eens geneigd zijn aan te ne men. Wat de komende jaren betreft denk ik dat het CDA en de PvdA op sociaal-econo misch terrein wat dichter bij elkaar liggen dan PvdA en WD. Op het terrein van zeg maar de persoonlijke .vrijhe den liggen PvdA en VVD. weer wat dichter bij elkaar. Maar het eerste terrein weegt doorgaans zwaarder als het gaat om de vorming van een kabinet." Dat zegt Marjanne Sint (37), de enige kandidaat voor het voorzitterschap van de Partij van de Arbeid. Sint maakte snel carrière. Na de HBS-a en de studie economie aan de Universiteit van Am sterdam, ging Marjanne Sint in 1974 werken bij het minis terie van Economische Za ken, vervolgens bij het toen malige ministerie van Cul tuur. Recreatie en Maat schappelijk Werk. In 1979 ging zij het bedrijfsleven in. Bij het uitgeversconcern VNU Business Publications werd ze redacteur economie, na een jaar hoofdredacteur en weer een jaar later mana ger (officieel: uitgeefster). Haar loopbaan in de poli tiek ging minstens zo rap. Toen ze de overstap maakte naar het bedrijfsleven werd ze. actièf in de PvdA. vooral in de Rooie Vrouwen. In 1983 werd ze lid van het partijbe stuur. Dat hield ze naast haar drukke baan twee jaar vol. Nu is ze tijdens hét con gres van 2 tot 4 april de eni ge kandidaat voor het voor zitterschap van deze partij. „Het wordt weer tijd dat de PvdA regeringsverant woordelijkheid gaat dra gen," zegt Sint. „Ik ga mee met de evaluatiecommissie van de PvdA die zegt dat in principe het programma in zijn totaliteit onderhandel baar dient te zijn." Sint gelooft in een zakelij ke manier van oppositie voe ren. „Als je die benadering kiest, dan ontkom je wat gé- makkelijker aan het je afzet ten tegen een partij,- of dat nou het CDA is of de VVD. En dan kun je misschien ook wat gemakkelijker gebruik maken van de spanningen die er in het CDA en tussen CDA en VVD zitten." Gevraagd naar haar oor deel over de laatste partij voorzitter Max van den Berg zegt"Sint: „Ik heb Max twee jaar in het partijbestuur meegemaakt en ook daar voor wel. Toen al vond ik dat zijn reputatie en hoe hij wer kelijk is niet in lijn met el kaar zijn. Ik heb de indruk dat hem een aantal beelden is opgeplakt, bij voorbeeld dat hij alleen maar een ei gen lijn volgt, niet luistert. Dat heb ik nooit zo ervaren. Ik vond hem een heel stuk aardiger en toegankelijker dan uit zijn beeld bleek." „Het is voor mij niet zo ge makkelijk om te zeggen,-hoe ik van hem zal verschillen. Ik zit er nog niet. Max had zijn zwaartepunten op ande re terreinen. We kwamen el kaar niet zoveel tegen. Ik zal ongetwijfeld een andere stijl van werken hebben, omdat ik een ander persoon ben," aldus Sint. De verhouding tussen par tijbestuur en Tweede Ka merfractie was onder Van den Berg niet altijd opti metal. Sint over die verhou ding: „Het partijbestuur en de fractie opereren elk van uit een eigen verantwoorde lijkheid. De fractie kan het ter plekke nodig vinden met andere partijen compromis sen te sluiten, of te beslissen in zaken die niet in het ver kiezingsprogramma zijn ge regeld. Het partijbestuur opereert veel meer vanuit de partij en in contact met de partij. Daar kan een zekere spanning tussen ontstaan, maar ik ga ervan uit dat be stuur en fractie zover op de Marjanne Sint (Foto ANP) hoogte zijn, over en weer, van wat er gaande is, dat er niet nodeloos verschillen worden geschapen. Maar hét kan voorkomen." Sint wijst nadrukkelijk het beeld van waakhond van de. fractie af. Dat wil niet zeg gen dat ze altijd zal zwijgen, bij voorbeeld als Kombrink roept dat de koppeling tus sen lonen en uitkeringen maar moet worden losgela ten. „Daar zou Ik wel wat van zeggen ja. Als daar in het partijbestuur heel duide lijk anders over wordt ge dacht, dan denk ik dat ik dat niet zonder meer zou accep teren. Het hangt er natuur lijk ook van af hoe die dis cussie vervolgens in het par tijbestuur loopt. Er zijn na tuurlijk nogal wat fractiele den lid van het partijbe stuur." Aanvankelijk was kamer lid Pronk ook een gegadigde voor het voorzitterschap. Sint is daar uiterst formeel over: „Het is. reglementair niet uitgesloten dat een frac tielid partijvoorzitter wordt, maar het ligt in de partij kennelijk heel moeilijk. Als ik daar zelf over nadenk: het lijkt mij een hele zware combinatie om het beide goed te doen." Sint vindt dat zij als voor zitter niet. tot een bepaalde vleugel van de partij zou moeten behoren. „Dé voorzit-' ter moet in de eerste plaats bindend zijn voor de partij zelf. Verder wil ik stimule ren en bewerkstelligen dat de partij op een aantal in houdelijke vraagstukken verder komt. Organisato risch ervoor zorgen dat de partij open genoeg is, genoeg contacten heeft om voldoen de voeling te hebben met wat er in de samenleving gaande fs, om zo tot die nieu we voorstellen en beleidslij: nen te komen." Sint vindt dat de partij niet klakkeloos de publieke opiniemoet volgen, bijvoor- beeld als werknemers om hoger loon vragen in plaats van arbeidstijdverkorting. „De partij is geen actie groep. Alleen dat deel van de kiezers dat betaalde arbeid heeft, zal vragen om hoger loon. Er zijn meer belangen in het geding waarin een po litieke partij een afweging dient te maken. Het belang van diegenen die geen be taalde arbeid hebben weegt niin3tens even zwaar." „Het is niet automatisch zo dat de PvdA een stand punt heeft in het verlengde van de vakbeweging. De PvdA heeft zich uitgespro ken voor een 32-urige werk week in 1990. Dat halen we niet. Het gaat een hele ande re kant uit. Afgaande op dé CAO-besprekingen mag je blij zijn ais je in 1990 op 36 uur zit," aldus Marjanne Sint. Zij mag dan geen vleugel in de partij willen represen teren, feit is dat ze via de Rooie Vrouwen actief gewor den is in de PvdA. „Ik heb mijn wortels in de Rooie Vrouwen. Ik heb mijn poli tieke vorming eruit meege kregen. Mijn denken is er door beïnvloed. Maar ik word gèen voorzitter als Rooie Vrouw, maar als PvdA-lid. In die zin vind ik het goed om enige afstand te bewaren." UTRECHT De Utrechtse po litie heeft dinsdag in een gara gebox een partij vuurwerk van 4500 kilo gevonden en in be slag genomen. „Volstrekt on verantwoordelijk" noemde de politie deze opslag. „Als er één vonk bijkomt heeft dat het ver woestend effect van een bom en dan zou de hele omgeving in lichterlaaie zijn geraakt."De eigenaar van het vuurwerk, de 39-jarige Utrechter H. K., mocht voer zijn handel slechts 2.000 kilo vuurwerk inslaan en dan nog alleen maar in een speciaal beveiligde opslag plaats bij zijn winkel. Omdat hij echter veel te veel vuurwerk had ingeslagen had de man de partij maar „voor alle zeker- held" in zijn garage opgebor gen. Het vuurwerk had een verkoopwaarde van bijna 50.000 gulden. Eerder op de dag was in Lei- rr den een bestelwagen aange houden waarin 3000 kilo vuur werk bleek te zitten. De partij was volgens de politie bestemd voor de illegale handel. GRONINGEN De Fiscale In lichtingen- en Opsporings dienst (FIOD) heeft met de ar restatie van de 43-jarige su permarkt-eigenaar K. S. uit Veendam een belastingfraude van ettelijke tonnen aan het licht gebracht. S. had de afgelopen vijf jaar onder meer vee! te weinig in komsten bij de belasting te hebben opgegeven. De oian was in die jaren eigenaar van supermarkten in Veendam en Nieuwe Pekela. Hij liet verschil lende werknemers zwart wer ken, waardoor hij ook de loon belasting ontdook; Ook ver zuimde hij .een deel van de om zetbelasting op te geven. Volgens de Groninger officier van Justitie mr. Severein Is het fraude bedrag zo hoog dat ver dachte „in aanmerking komt voor strafvervolging". De poli tie van Veendam heeft de su permarkteigenaar vorige week enkele dagen vastgehouden voor verhoor. AMSTERDAM De Makro- vestiging in Duivendrecht is dindag enige uren ontruimd geweest als gevolg van een bommelding. De ongeveer 2.000 op dat moment aanwezi ge bezoekers werden rustig naar buiten geleld. Het Ma- kro-personeel was goed voor bereid op zo'n 'calamiteit'. Er werd geen bom gevonden. De Makro In Best werd vorige week getroffen door een bom melding. Die kwam kort na de brandstichtingen in de filialen te Duiven (bij Arnhem) en Dui vendrecht (bij Amsterdam). De Makro in Duiven werd geheel verwoest. De schade" daar be droeg enkele tientallen miljoe nen guldens. De schade In, Dui vendrecht bleef beperkt tot enige tienduizenden guldens. De actiegroep RaRa stelde zich verantwoordelijk voor beide branden. Het ging om een pro test tegen de belangen van Makro-eigenaar SHV In Zutd- Afrika. RaRa stichtte vorig jaar ook al brand in de vestiging in Duivendrecht. Die brandde toen wel (net als in Duiven nu) tot de grond toe af. De rijkspolitie doet geen mede delingen over de voortgang van het onderzoek naar de brandstichtingen.

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 2