schiedam 4 Gepromoveerd CDA- raadslid Baart: Werkloosheid toch vaak eigen schuld 50.- 9250 245.- 315.- gppfsèfÉM^ Wm Vlaardingen nerveus door mogelijk vertrek Kamer van Koophandel Vechtersbazen zonnen met knuppels op wraak 1 1 I NETZO VOORDELIG. WEL ZO BETROUWBAAR. PRIJZEN INCLUSIEF MONTAGE EN BTW. Onderscheiding Café overhoop gehaald APK KEURING /Tk REMBL0KKEN EEN NIEUWE UITLAAT COMPLETE KOPPELING WS XJkïiiMM Voor de Maassluise Steendijkpolder, tegen wil en dank berucht als grootste gifwijk van Neder land, staat het jaar van de waarheid voor de deur. Na meer dan drie jaar vergaderen, praten en overleggen, zal het er in 1987 van moeten komen: de ernstig verontreinigde grond onder de ruim 800 woningen verdwijnt of wordt geïsoleerd. Een zeer ingrijpende operatie, die vele miljoenen gul dens kost. Deze omvangrijke zaak heeft grote invloed op het milieubeleid van Nederland. Naast de oorzaken van de vervuiling van de Steendijkpolder een voormalige gemeentelijke vuilstortplaats en op spuiting met sterk verontreinigd' Rotterdams ha- venslib worden nu ook de gevolgen onder de loupe genomen. Er zijn immers meer plaatsen in Maassluis en ZuidHolland opgespoten met Rot terdams havenslib. Sanering van al die gebieden is geen haalbare kaart. Aan de andere kant is het gifstigma van een woonwijk voor sommige bewoners ondraag lijk. Zeker als ze zien dat anderen van dit stigma profiteren en voor een zacht prijsje een comforta bel huis aanschaffen in de vervuilde wijk. Op welke gronden verwordt een vervuilde wijk tot een 'gifwijk'? Wanneer acht de overheid sanering noodzakelijk? Wat zijn de de verschillende nor men uit de Interimwet Bodem Sanering (IBS) waard? Dit zijn problemen waar milieuwethouder Isaac van der Knaap uit Maassluis weieens wak ker van ligt. Zeker nu de ernst van de zaak in vol le omvang tot hem is doorgedrongen. Evenals de verstrekkende gevolgen ervan. Afschuiven van de problemen lukt niet meer. Geen wonder dat Van der Knaap moeilijke tijden doormaakt. Spreekuur Receptie >u Milieu - wet houder I. Van der Knaap: „Mij duizelt het alle maal..." -I Gereformeerd! Kostenbewust fi.MiliM'lt Daan Baart: Zuinigheid met vlijt bouwt huizen al kastelen." (Foto Arie Wapenaar Originele Ford onderdelen. Door Ford getramd personeel staat voor u klaar. Een onverslaanbare combinatie1 Staat het onderdeel dat u wenst met vermeld9 Bel dan op Of beter nog, kom langs. Bij ons bent u met uw Ford altijd welkom. Boslaan 6-12, Vlaardingen, Tel. 010-4344144 Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 8 00-17 00 uur; zaterdag vart 9 00-13 00 uur Doordacht Dynamisch. HET VRIJE VOLK *&-"/]> m^s yS- -#a>- fads' Syfaj }¥&Jx4 aiwt#*a 4J wH'mWaA 4 ',rt 's%Mé£i MAANDAG 2» DECEMBER 19W i" Van onze verslaggeefster LELIA VAN DER TAK MAASSLUIS Uitpuilende mappen en dikke rapporten omringen wethouder Van der Knaap op zijn kamer in het lu xe Maassluise stadskantoor, met zo'n fraai uitzicht op de Nieuwe Waterweg. Soepel vouwt hij zijn lange lichaam in elkaar om in een laag kastje nog meer papieren op te zoe ken. Om zijn visie op het on derwerp de bodemverontrei niging te verduidelijken is geen moeite hem teveel. Hij vindt het een prima zaak dat de normering van de bo demverontreiniging de A Ben C waarden in de Lei draad Bodemsanering ter discussie i is gesteld. Die dis cussie wordt-voor hem te laat op gang gebracht. Want hij wil de conclusies nu al weten. Voor Maassluis staat er veel op het spel: geld en goede naam. „Stel je voor dat we nader hand horen dat het allemaal niet nodig was geweest! Ik kan die normen niet beoordelen, maar ik vind het wel gek dat een klein bureautje als dat van Sehunselaar in Vlaardingen die normen zomaar ter discus sie kan stellen. We zitten hier met een land vol geleerde mensen. Wij bestuurders moe ten de keuze saneren - niet sa neren kunnen maken aan de hand van wetenschappelijke feiten". Verontwaardiging steekt Van der Knaap nooit onder stoelen of banken. Ook nu niet. De slapeloze nachten van milieu-wethouder Isaac van der Knaap Het wekelijks spreekuur van burgemeester en wethouders in Vlaardingen zal op 5 januari geen doorgang vinden. Het eerstvolgende spreekuur is ge pland op maandag 12 januari 1987 tussen 16.00 uur en 17.00 uur. De nieuwjaarsreceptie van bur gemeester en wethouders in Maassluis is op maandag 5 ja nuari van 19.30 uur tot 21.30 uur in de Burgerzaal van het stadhuis. De gemeentepolitie heeft voor die gelegenheid een kleine expositie ingericht Irr de burgerzaal. Naast de gebruike lijke genodigden zijn ook de nieuwe bewoners van Maas sluis uitgenodigd. V D. Hoogeterp uit Vlaardingen heeft eèn eremedaille verbon den aan de orde van Oranje Nassau in goud ontvangen. Burgemeester A.A.J.M. van Lier heeft hem de onderschei ding afgelopen dinsdag uitge reikt in zaal Triangel aan dev Fransenstraat in Vlaardingen. (Foto Arie Wapenaar) Hij gaat er voor zitten om zijn grieven te spuien. „Maassluis ligt aan de Wa terweg, de bezinkput, het riool van Europa. Met gekromde te nen heb ik op de .televisie ge zien wat er Zwitserland in de Rijn wordt geloosd. En wij zit ten met de gevolgen. Ik word echt boos als ik weet dat de on schuldige Maassluise burgers tien percent van de sanerings- kosten moeten opbrengen. Zij hebben part noch deel aan het feit dat Rotterdam ons ver vuild havenslib heeft geleverd, met een certificaat dat het ge schikt was voor woningbouw.' Hoe de discussie over de nor mering ook uitpakt, de nood zaak voor sanering wil Van V w-j- JM Door onze medewerker HAN VAN DER HORST SCHIEDAM- Slechts weini gen lukt het van hun politieke overtuiging een academische studie te maken. Tot hen be hoort het christendemocrati sche Schiedamse gemeente raadslid Daan Baart: Sinds kort is hij min of meer docto randus in het CDA-denken: hij studeerde op de economische faculteit van de Rotterdamse Erasmusuniversiteit af met een doctoraalscriptie, getiteld "Christendemocratie en verzor gingsstaat. Achtergronden, problematiek, perspectief. In dat werkstuk legt Baart uit, hoe de confessionele partij- 'en in de loop der tijden over sociale voorzieningen hebben -gedacht en ook hoe het er wat dat betreft mee staat bij het CDA. „Die partij," legt de au teur uit, „baseert zich de laat ste tijd steeds meer op de ei gen verantwoordelijkheidvan de burger. De overheid dient zich terughoudender op te stel len dan vooral sinds het kabi net Den Uyl het geval was." Hoe denkt politicus Baart daar zelf over? De doctoraals criptie geeft daarover geen uit sluitsel. Baart probeerde zijn visie er wel in te krijgen, maar die alinea's streepte zijn hoog leraar, professor Couwenberg, onverbiddellijk weg. „Dit is wetenschap. Dat soort verha len vertel je maar op de CDA- verkiezingsavond." placht hij erbij te zeggen. Tot zolang wilde Het Vrije Volk "niet wachten. Daan Baart is een beginner in de politiek. Pas in april van dit jaar nam hij zijn raadsze- tel voor het CDA in en daar ging een slechts driejarig par tijlidmaatschap aan vooraf. Maar de maatschappelijke werkelijkheid krijgt hij al der tien jaar op zijn bureau. Heel letterlijk, want Daan Baart werkt bij het Centraal Bureau voor de Statistiek op de afde ling, waar wordt uitgerekend wat we in Nederland met el kaar verdienen en uitgeven. Geen omgeving, waar je uit groeit tot een bevlogen partij ideoloog en dat is Baart ook niet. Maar denkbeelden heeft hij wel. Het zijn calvinistische ideeen. 'Zuinigheid met vlijt bouwt huizen ais kastelen' en 'In het zweet des aanschijns zal men zijn brood verdienen'. Wie dat niet wil, moet zelf maar opdraaien voor de gevol gen. Een christendemocraat over zijn gedachtengoed: Daan Baart: „Ik kom uit een christelijk nest. Wij waren van huis uit gereformeerd, maar erg veel aan politiek werd er niet gedaan. Mijn vader was wei heel actief in de metaal- bond van het CNV. Toen ik zo'n jaar of veertien, vijftien was, is mijn belangstelling voor de godsdienst een beetje weg- geebd. Die kwam pas terug, toen wij ons eerste kind kre gen. Mijn vrouw en ik lieten ons toen weer inschrijven bij de Gereformeerde Kerk en daar hebben we ook belijdenis gedaan. Voor die Gereformeer de Kerk hebben we gekozen, omdat die voor ons nu een maal dicht bij huis was. Het had misschien ook wel de Her vormde kunnen zijn. Wat dat betreft zijn we misschien niet gereformeerd ip de strikte zin des woords. Maar zo groot zijn die verschillen tussen de ker ken niet. Misschien wil ik daarom ook niet kiezen voor een bloedgroep in het CDA, AR of CHU bijvoorbeeld. Die oude partijen waren mij te veel con fessioneel van aard, teveel ver bonden met een kerk. Ik heb me nooit zo aangetrokken ge voeld tot een duidelijk met een kerk gelieerde partij. Met het in stand houden van al die aparte kerken is naar mijn idee teveel menselijke energie verloren. Ik zie meer in sa mengaan en dat geldt ook voor de politiek. Als je nu gaat kijken naar mijn visie op de verzorgings staat - als christendemocraat - dan ben ik het wel eens met de gedachte, dat de overheid veel te veel taken toebedeeld heeft gekregen die niet de hare zijn. Als vrouwen zeggen:„Wij wil len ook gaan werken", dan vind ik dat allemaal prima. Maar kinderopvang is geen taak voor de overheid. Het zou natuurlijk heel anders zijn, ais vrouwen gingen studeren om zo een betere maatschappelij ke positie te krijgen. Maar als je gewoon gaat werken om wat extra's te verdienen, dan hoef je geen aanspraak te maken op allerlei steun van de overheid. f Ik vind überhaupt, dat - de mensen ten opzichte van subsi dies heel wat meer kostenbe wust gemaakt moeten worden. Huursubsidies zijn bijvoor beeld erg hoog. En ik vind ook, dat de tegemoetkomingen voor studerenden wel heel soepel worden gegeven. Mensen moe ten risico durven nemen en de prijzen zouden best wel eens wat meer in overeenstemming kunnen zijn met de werkelijke kosten van het onderwijs. Beurzen moeten op zijn minst wat meer prestatiegebonden worden.Subsidies wórden veel te gemakkelijk verstrekt. Om terug te komen op huursubsi dies. Je ziet bijvoorbeeld, dat mensen op leeftijd veel te ge makkelijk naar een duur huls gaan vanuit de gedachte: 'Als we het straks met ons pensioen wat minder krijgen, wat geeft dat. Er is toch huursubsidie.' Ik denk, dat mensen in eerste instantie zelf voorzieningen moeten treffen voor hun oude dag. Ais je kijkt naar studies over pensioen en AOW, dan ontdek je, hoe als gevolg van de vergrijzing die uitkeringen niet meer op het huidige ni veau te handhaven zijn. Tenzij je de premies verdubbelt. Daar moet je zelf rekening mee hou den. Het zou bijvoorbeeld goed zijn, ais jonge mensen nu al een huis kopen. Dan wonen ze gratis, als ze oud zijn. Ik vind, dat de overheid pas in tweede instantie bij moet springen. Die AOW hoeft helemaal niet zo hoog te zijn ais het mini mumloon. Laat de mensen toch meer zeif pensioenregel ingen treffen. Ik vind wel, dat zieke men sen op een normaal niveau moeten kunnen blijven leven. Voor werklozen ligt dat weer wat moeilijker. Waarom is ie mand werkloos? Is dat bijvoor beeld het gevolg van onvol doende scholing. Men heeft het tegenwoordig vaak over men sen die geen kansen gehad hebben. Je kunt natuurlijk ook zeggen: 'mensen die hun kan sen niet gegrepen hebben'. Je hoeft natuurlijk niet van ieder een te verlangen, dat ze zoals ik acht jaar lang 's avonds een opleiding volgen. Maar je kunt toch wat doen. Heel wat men sen scheppen zelf de omstan digheden, waardoor ze werk loos worden. En dat is natuur lijk een heel ander geval dan, dat je na dertig jaar ineens op straat komt te staan, omdat je bedrijf failliet is gegaan. Diep in mijn hart ben ik ervan over tuigd, dat dit soort verschillen in de hoogte van de uitkerin gen tot uiting moet komen, maar het is natuurlijk moeilijk om daarvoor criteria op te zet ten. Bovendien zitten wij met het probleem, dat onze sociale wet ten destijds niet zijn opgezet voor zo'n groot aantal mensen en dat ze geen rekening hou den met de verschillende sa menlevingsvormen, waarin je tegenwoordig terecht kunt ko men. Ik bedoel: als je met ie mand samen woont, dan maak je ook een aantal kosten geza menlijk. En je mag dan wat solidariteit ten opzichte van el kaar verwachten. Zeker ten op zichte van je naaste levens partner. En die solidariteit hoort te blijven, als de verhou ding verbroken is. Die hoeft natuurlijk niet een heel leven lang te duren, maar een be paalde tijd toch wel. Daarom ben ik het er best mee eens, dat bijstandsuitkeringen voor gescheiden vrouwen op hun partners worden verhaald. En ook, dat de hoogte van je uitke ring mede afhangt, van het sa menlevingsverband waar je in zit. Bijstandsuitkeringen die nen voldoende te zijn voor eten, drinken, een dak boven je hoofd. Wat je verder wil, hangt heel erg ai van je persoonlijke behoeftenpatroon. Zo'n uitke ring mag best wat hoger zijn dan het absolute minimum, maar het mag bepaald niet zo zijn, dat je er uitgebreide hob bies mee kimt financieren. Dan krijg je namelijk het algemene probleem, dat zich voordoet, als je de uitkeringen geweldig optrekt: als de buurman hard moet werken voor het mini mumloon, dan is het onrecht vaardig, als jij de hele dag op het balkonnetje kunt zitten, omdat je toch wel evenveel of meer krijgt. Daarom spreekt zo'n term als 'de zorgzame samenleving' mij aan. Ze benadrukt de ver antwoordelijkheid die de men sen voor elkaar dienen te heb ben. Dat is een kwestie van mentaliteitsverandering. Je kunt niet zomaar alles afwen telen op de overheid. Dat is trouwens een denkfout. De overheid wordt betaald door ons allemaal. De overheid is geen onafhankelijke Instantie. Die verdient niets. Die zorgt voor herverdeling. Dat vergeet men vaak. Die afwentelings- mentaiiteit is de laatste twin tig jaar doorsnee geworden. Dat is de keerzijde van de gro tere vrijheid die de mensen ge kregen hebben. Ik vraag me af, of men de hoge prijs daarvan destijds voorzien heeft. Ieder een wil maar rechten. Er zijn ook plichten." der Knaap niet bestrijden: „Als het nodig is, moet het gebeu ren. Ik zal dat niet blokkeren, maar loyaal meewerken. Maar ik wil graag weten waar we het over hebben. Ik zal de dag prijzen dat er een rapport over de normen op tafel ligt. Hoe gevaarlijk isgevaarlijk? Mij duizelt het allemaal, de des kundigen spreken elkaar te gen. We hebben de mensen in middels wel de stuipen op het lijf gejaagd." Dat Sehunselaar de wettelij ke normering voor bodemver ontreiniging heeft ondergra ven, juicht Van der Knaap toe. Hij wil voor Sehunselaar best zijn hand in het vuur steken: „Sehunselaar is een goeie vent, hij heeft bij mij een streepje voor. Ai twintig jaar geleden heeft hij gewaarschuwd dat we verkeerd met het milieu omgaan. Hij heeft er tientallen artikelen over geschreven, die man weet waar hij over praat.' Toch gaat Van der Knaap niet zover als de gemeente Vlaardingen. Hij ondertekent de brief, waarin Vlaardingen Schunselaars kritiek op de nor men bij de minister aanbe veelt, niet. Hij heeft andere zorgen aan zijn hoofd, de sane ring van de Steendijkpolder bijvoorbeeld: „Hoe de sanering zal verlopen, weet ik natuur lijk niet. Maar ik geloof nooit dat al het opgespoten slib een laag van 4 5 meter dik wordt afgegraven. Waar zou ik al die grond moeten laten? In de Slufter storten is veel te duur. Er zal dus wel een com promis uit de bus komen." SCHIEDAM Onbekenden, hebben afgelopen weekeinde een ravage aangericht in café 't Centrum aan de Schiedamse Koemarkt. In de caféruimte en het magazijn daarachter werd volgens de politie 'alles' over hoop gehaald. De daders wa ren binnengekomen door een ruit in te trappen. Over het schadebedrag is niets bekend. VLAARDINGEN De nervosi teit in het stadhuis in Vlaardin gen omtrent een mogelijk ver trek van de Kamer van Koop handel uit de stad neemt op nieuw toe. Het Vlaardings col lege heeft vorige week het be stuur van de Kamer van Koop handel verzocht „nog geen be slissing te nemen over een eventuele overheveling van ta ken van de vestiging in Vlaar dingen". Dit 'college-verzoek' is inge diend, terwijl secretaris L.F. Oppe van de Kamer deze maand nog heeft bevestigd dat de Kamer in Vlaardingen blijft. Oppe: „De functies handelsre gister vestingswetten worden en zullen worden verricht in Vlaardingen. Er is geen sprake van dat overwogen zou worden die op te heffen." Niettemin overweegt de Kamer van koophandel en Fabrieken voor Rotterdam en Beneden Maas de bovenverdieping van haar bijkantoor aan de Hofiaan in Vlaardingen af te stoten of te verhuizen naar een ander gebouw in de stad. Oppe ont kent dat niet, maar spreekt te gen dat de Kamer de stad he lemaal de rug toe zou keren. Geruchten in die richting acht hij volledig uit de lucht gegre^ pen. Het zijn de vertegenwoordigers van de Industriële Kring Vlaar- dinge (IKV) die het college over de afstoting van taken hebben bericht. Het college zegt niet te weten wat precies het voorne men van de kamer is. Wel stel len burgemeester en wethou ders van Vlaardingen dat „overheveling van taken naar de vestiging in Rotterdam na delige gevolgen voor het hier gevestigde bedrijfsleven zou hebben". De geruchten over de sluiting steken al ruim tien jaar langde kop op. Op 1 januari 1976:jyt seerde de Vlaardingse Kapier met de Rotterdamse, waaccfëor enkele activiteiten naar dg^b maasstad verhuisden. Slul-05) tingsgeruchten bleven aanhou den. v"; Recentelijk kwam de geruch tenstroom weer op gang toen bij de Rotterdamse vestiging, ruimtegebrek ontstond. Er zou sprake zijn van toekomstige samenvoeging van de twee vestigingen. Dit verhaal was uit de wereld geholpen, nadat in het Beursgebouw In Rotterdam ruimte voor uitbreiding was vrijgekomen. VLAARDINGEN Twee be woners van de P. C. Hooft- straat in Vlaardingen hebben gisteren met knuppels wraak willen nemen op een groep 'straatvechters'. Eerder waren zij voor hun huis in gevecht ge raakt met de groep, nadat de ze hard op de ruiten had ge bonkt. De bewoners gingen met de groep van vijftien jon geren op de vuist, maar liepen nogal wat klappen op. De politie trof het tweetal in de straat aan, toen de vechtpioeg ai de benen had genomen. De bewoners weigerden aangifte te doen. We! zelden zij wraak te,willen rïerrjen, hetgeen de agenten Ijerr ontraadden. Gistermorgen vroeg kwamen de agenten hen met een kennis tegen in de Markgraafraan. De derde man (40) kwam de be woners, van 28 en 18 jaar, ver sterken. De drie kennissen wa ren bewapend met knuppels, waarin spijkers waren gesla gen. Zij werden over gebracht naar het politiebureau. msERsr BUfORD Deze verplichte keuring is bij ons in \W/ vertrouwde handen Bij een grote jfuki' 1 onderhoudsbeurt doen we'm °l gratis Maar normaal betaalt u toch V' /T\ met meer dan Versleten remblokjes zijn met alleen r onveilig, ze kunnen ook uw rem- |L_ y schijven beschadigen De originele !jp5x zijn betrouwbaar en toch voordelig. Fiesta Veroorzaakt minder geluidsoverlast/am en zorgt dat uw motor beier trekt /2f9f d&r Een Ford-uitlaat is speciaal JLv! III/'Mr/ ontworpen voor uw ffy /IA Escort 1100 vanaf 1980 Escort 1300. f285,- Een slippende koppeling betekent - vaak frictieplaten drukgroep 1 druklagervernieuwen Gelukkig doet de eivaren Ford- j monteur dat voor een bescheiden prijs- J 4cy(. benzinemotoren r»H ry v

Het Vrije volk | 1986 | | pagina 1