Mime: een bewegingsspel naast ballet en toneel Calyx speelt country zonder cowboyhoed of boerenzakdoek i Rustige receptie UVG-dames houden spanning er lang in Overval op tankstation Maassluis op goede spoor AMVJ winnaar toernooi VCS Vlaardingse (33) verdacht van brandstichting Vandalen opgepakt Dronken vrouw ramt auto's WS 'BMÈmm Van onze verslaggeefster MARJAN MEIJER SCHIEDAM/VLAARDIN GEN Het Vlaar- dingse Nivon zit dringend verlegen om 'jong bloed'. Wellicht zijn er heel binnenkort al dis; o- dreunen te horen in de Nivon-boerderij de Hoog kamer. Het oprichten van een aparte jongeren groep mislukte vorig jaar. „Ja, waarom zelfs geen disco. Alles is mogelijk. We moeten met onze tijd meegaan," vond de voorzitter van de afdeling Vlaardingen Cor de Winter tijdens de traditionele Nieuwjaarsmaaltijd afgelopen zaterdagavond. Waarheid Leden Gratis Provincie Gebarentaal v. y mtm „Een gebarentaal is het absoluut niet. Nee,"het is een bewegingsspel naast ballet en toneel," aldus Peter Beekmann. (Foto's Arie Wapenaar) Boos ter Beek liet, met 'Simple Acts' Zien wat er moge lijk is met panto mime. Breedlaehend ■ïkf Gemoedelijk Nashville HET VRIJE VOLK MAANDAG 5 JANUAR11987 We moeten, met De Winter betoogde dat bin nen het Nivon (Nederlands In stituut voor Volksontwikkeling en Natuurvriendenwerk) van daag de dag niets meer onmo gelijk is. Na jarenlange discus sies en interne onenigheid be sloot het congres van de lande lijke vereniging in november van het vorig jaar om het alco holverbod voor de leden op te heffen. Het was de Nivon-leden 53 jaar lang verboden om alco holhoudende dranken te nutti gen. Niet dat de 'aanzittera' aan het viergangen diner in de Hoogkamer een borreltje vóór of een glaasje wijn bij het eten kregen. V -De Schiedamse leden van de Partij van de Arbeid genoten zondagmiddag tijdens het tra ditionele Nieuwjaarsdiner, boerenkool met worst, in boer- derij Landvreugd wel van een pilsje of een glaasje wijn. De VLAARDINGEN Een 33- jarige bewoonster van een flat aan de Dirk de Derdelaan is gearresteerd op verdenking van brandstichting. In de wo ning van de vrouw woedde vrijdag twee keer brand. De afgelopen maanden werden de bewoners van dit flatgebouw regelmatig geplaagd door klei ne brandjes. Vrijdagavond ontstond rond half tien brand op de deurmat van de betrokken bewoonster. De binnenbrand werd door de brandweer geblust. Er werd spiritus gevonden bij de voor deur. Om half een "s nachts brandde één van de slaapka mers aan de galerijzijde volle dig'uit. De 13-jarige zoon des huizes raakte hierbij gewond aan zijn armen. Hij werd ter plaatse behandeld door de GGD. Onderzoek van de Vlaar dingse recherche en het ge rechtelijk laboratorium uit Rijswijk bracht zaterdag aan het licht dat de vrouw de bran den waarschijnlijk zelf had ge sticht. De zoon is onderge bracht bij familieleden. De vrouw wordt vastgehouden op het hoofdbureau van politie. MAASSLUIS Acht Maas- slilize jongens, die op Oude jaarsnacht vernielingen heb ben aangericht in kantoren en portieken van flats aan de Zwaluwlaan, zijn dit weekein de door de politie in de kraag gegrepen. De jongeren in de Leeftijd van 14 tot 18 jaar, heb ben bekend. De schade aan brievenbussen, het kantoor van dehuismeester en het beklad den van muren in de laatste nacht van -het jaar bedroeg 8000 gulden. De jeugdige van dalen hebben bekend. VLAARDINGEN Een on geveer 25-jarige man met blond haar heeft vrijdagavond rond half tien een overval ge pleegd op het benzinetanksta tion langs Rijksweg 20 bij Vlaardingen. De man had om een pakje sigaretten gevraagd toen hij opeens de kassier een pistool onder de neus hiëld. De overvaller beval de bediende de kluis te openen, maar die heeft het tankstation niet. De kassier gaf hem de inhoud van de kassa: een paar honderd gulden. De dief verdween in een rode personenauto. MAASSLUIS Een inwoon ster van Maassluis met een 'slokje* te veel op heeft zondag ochtend vroeg twee gepar keerd staande auto's en haar eigen wagen zwaar bescha digd. De vrouw en haar passa gier raakten bij de kleine bot singen op de Zwaluwlaan licht gewond. Het «tweetal is overge bracht naar het Vlaardingse Holyzlekenhuis. Daar werd de bestuurster een bloedproef af genomen. Schiedammers hadden wel- licht een 'opkikkertje' of een 'hartverwarmertje' nodig. Want de Schiedamse afdeling van de PvdA gaat het nieuwe jaar in met weer een tragische daling van het ledenaantal. 39 personen zegden in 1986 hun lidmaatschap op. Nu heeft af deling Schiedam nog 546 leden. „Een triest dieptepunt en een ontmoedigende start," aldus voorzitter Hans Verlinde, die 1987 het 'Jaar van de Waar heid' noemde voor de socialis tische politiek en organisaties. Voorzitter Verlinde pleitte voor ledenwerfacties. „Al heb ben we in Schiedam nooit te klagen over het aantal op ons uitgebrachte stemmen," aldus Verlinde. Voorzitter De Winter hield een betoog vóór de jeugd. „Meer activiteiten op de jonge ren gericht moeten we hebben. Alle ideeën en plannen voor jeugd tussen de 25 en 50 jaar zijn welkom," aldus De Winter, tussen de voorgerechten bce- renham gelardeerd met selle- ry salade en druiven en een bordje kippesoep door. Het di ner, gemaakt door een zeven leden tellende keukenploeg on der leiding van Riet Kingma, meegaan bestond verder uit; koude rol lade met peren en cranberrie- saus, aardappelen, jus, sperzie boontjes, appelmoes, rauwkost, ijs met slagroom en koffie toe. Na het „zalige diner" werden de ongeveer tachtig dames en heren vermaakt door voor drachtkunstenares Aafje Top. Zij trad op met het stuk 'Gijs- brecht van Aemstel' van Joost van den Vondel. Het Natuurvrienden Huis de Hoogkamer aan de Van Baer- lestraat, waar alle plaatselijke activiteiten van het Nivon wor den gehouden, 'draait' fantas tisch, volgens De Winter. „On ze afdeling loopt ook lekker, hoor. Omdat alles en iedereen hier altijd terecht kan. Maar die jonge aanwas hebben we broodnodig," aldus De Winter, die duidelijk maakte dat er van de verkoop van alcolhol op de Hoogkamer geen sprake is, „Nee, groepen" mogen nu wel een flesje wijn meenemen, maar wij zullen het nooit gaan verkopen. Daar blijven we principieel tegen," aldus de voorzitter over de boerderij aan de rand van de stad in West. Een beheerder heeft de Hoogkamer niet meer. Zo'n twaalf of veertien gezinnen be waken, onderhouden en maken om toerbeurt het pand en de erbij horende terreinen schoon. „Gratis," aldus De Winter. De Schiedamse PvdA-er Huub 'Towers' de Ruiter, zong begeleid door muziekbanden uit zijn 'soundmixer' voor en na de boerenkoolstamppot, perfect verzorgd door Mar en Daaf Olyslager. Partijgenoot en burgemeester Reinier Scheeres gaf een 'lesje' ge schiedenis weg over het reilen en zeilen van de provincie, in verband met de naderende verkiezingen voor de Provin ciale Staten op 18 maart aan staande. Gestoken in een spor tieve outfit schetste Scheeres de relatie tussen provincie en de 140 Zuid-hollandse gemeen ten. „Het opheffen van het Openbaar Lichaam Rijnmond en de Rijnmond Raad zal ook voor de burgers te merken zijn. Vertraging in de uitvoe ring van plannen zijn hiervan het resultaat," aldus de bur gervader tot de ongeveer tach tig aanwezigen in de feestelijk versierde en intiem verlichte boerderij Landvreugd. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM 'Spelen met je lichaam' en 'je zieltje bloot geven' daar draait het om bij de cursus mime die sinds afge lopen zaterdag wordt gegeven bij Balletschoool Miranda van Oorschot, voorheen Feem. Pe ter Beekmann (50) en Roos ter Beek (33) van de Rotterdamse amateur mime theatergroep Kruimels lieten in de dertig minuten durende show 'Simple Acts' zien wat er mogelijk is op het gebied van de pantomi me. „Nee, gebarentaal is het absoluut niet," legt Roos, die de lessen op tien achtereen vol gende zaterdagmiddagen van twee tot vier uur gaat geven in de school in Kethel, uit. De cursus bestaat onder meer uit een stevige conditietraining. „Echt noodzakelijk, eigenlijk is een mlme-opleiding net zo zwaar als een balletopleiding," vindt de Rotterdamse autodi dact. Peter Beekman, die al vijf entwintig jaar 'aan mime' doet. Verder omvatten de les sen oefeningen in de mime- techniek, het mimespel en im provisatie. 'Simple Acts' is een pantomi me-introductie, waarin alle daagse situaties en associaties als korte acts in elkaar overlo pen. Het accent lag op het fe nomeen 'auditie doen'. Peter Beekmann, hij richtte de mi- megroep Kruimels op om als springplank of broedplaats te dienen voor amateurs die ver der willen in het vak: „Met ons lichaam proberen we te laten zien wat mensen al niet alle maal doen tijdens audities. De spanningen, de black outs, de zenuwen, vertalen we in li- chaamsspel. Prachtig toch, om een tekst weg te kunnen laten. Om zonder woorden te stellen; Ik ben een boom. Nu, hoe doe je dat, waarom en waarvoor? Maak dat maar eens duidelijk. En durf dat maar eens. Of leef Ie uit in emoties. Dan komt er vaak verschrikkelijk veel los, ja, Ook agressie, hoor. Kijk echte mimografieën, een cho reografie voor een mime-stuk, bestaan niet. Dus alles bedenk je zelf. Je geeft zodoende je zieltje bloot bij het uitvoeren van onze opdrachten. Want die cursisten moeten er maar iets van zien te breien, nietwaar." „Mime of pantomime, type tjes neerzetten, heeft niets te maken met wei of niet kunnen praten. Een gebarentaal is het absoluut niet. Het is een bewe gingsspel naast ballet en to neel. Het is eenvoudiger dan dansen. Wij laten alle versie ring weg. Bij mime wordt de beweging geabstraheerd. De beweging wordt teruggebracht naar de kern," aldus Roos ter Beek, die de lessen in Kethel voor haar rekening gaat ne men. Roos ter Beek, uit Delft, doet al acht jaar aan mime. Zij was te oud voor een balletcarrière en toneelspelen sprak haar niet aan. Zij koos, ook omdat zij slechthorend is en dus min der geschikt voor werken in een theater, voor mime. „Ik voel me er lekker bij. Deze vorm van expressie is goed voor me. Het is fijn met je lijf bezig te zijn. Maar je moet er wel voor trainen, keihard oefe nen en aan de conditie wer ken," aldus Roos, die sinds een paar jaar met Peter Beek mann een duo vormt. Het duo gaat langs basisscholen, het voortgezet onderwijs en langs dansscholen in de regio om kinderen en volwassenen ken nis te laten maken met 'hun sport'. Roos geeft workshops bij de Stichting Kunstzinnige Vorming Rotterdam, bij scho len in Delft en nu in Schiedam. De Schiedamse Miranda van Oorschot stelt haar ruimte be schikbaar voor de mime-les- sen. De balletschool aan de Vlaardingseweg 4 in Kethel heet geen Feem meer. „Nee, die naam heeft me vijf jaar ge leden wel klantjes opgeleverd. Maar die t.v.-serie is afgelopen en ach, nu kennen de mensen in Noord mij wel," aldus de jonge balletpedagoge (25), die in mei van dit jaar haar eerste lustrum viert. De school geeft verder lessen in: klassiek-, jazz- en beatballet, tapdansen, caractère, Spaans, aerobic en stretching. SCHIEDAM/V LAARDINGEN De dames,van UVG hebben In Rijswijk (12—14 zege) hun aanhang lang in spanning we- ten te houden. Binnen drie mi nuten keek UVG tegen een 3—0 achterstand aan door treffers van Anneke van Oos ten. Fally Kolditz deed het tij keren, waarna UVG via 3—2 en 7—2 terugkwam tot een 8—6 ruststand. In de de twee de helft ging UVG voortvarend van start en zorgde ai ras voor een 9—11 voorsprong, die het goed bleef verdedigen. Doel- vrouwe Anita Kroon stopte twee strafworpen, wat ruim voldoende was om een 1214 zege te pakken. BDC—DWS 9—12. Door deze zege en het verlies van HMS met 11 7 van het Rotter damse Actief kwam DWS vaster in het zadel. DWS sloot de flitsende eerste helft af met een 4—10 stand. Na rust was er duidelijk concentratieverlies en kon BDC, veelal met straf worpen, terugkomen. Saturnus—Hollandiaan 10—7. In de eerste periode nam Sa turnus tot driemaal toe een voorsprong, maar steeds lukte het Hollandiaan In te lopen tot een 3—3 ruststand. Na rust was de Vlaardingse defensie beter georganiseerd, maar lag voorin het tempo te laag. Bo vendien sprong het slordig met de kansen om. Snalwiek—WIK 12—10. WIK kon het tegen Snelwiek (n Rot terdam) niet bolwerken. Snel wiek slaagde er steeds weer in het spel te bepalen, wat een 6—3 ruststand opleverde. Na de pauze kwam er wat meer le ven in de strijd en werd er met wisselend succes gescoord, maar slaagde WIK er niet in de kloof te overbruggen. UVG 2—HVK 15—11. Een voor vrij stevige partij, die echter geen moment over de schreef ging, wat echter niet door de arbiters werd onderkend. Ze floten de ontmoeting dan ook totaal 'dood'. Na een 10—3 ruststand kwam HVK terug, maar het slaagde er niet in om gevaarlijk te worden. Snelwiek—WIK 2322. De WIK-heren startten met een 'mandekking' om de gevaarlij ke Snelwiek-kanonnen te ont- nagelen, maar slaagden niet in hun opzet. Wél kon WIK rede lijk volgen met scoren en lukte het voor rust zelfs een 10—7 achterstand om te zetten in 10—10. Na wisseling trachtte WIK, door regelmatig van sys teem te wisselen, greep op de strijd té krijgen, maar het had daarmee weinig succes, zodat het op een 14—11 achterstand kwam. Een fel offensief bracht WIK wel dichterbij maar de tijd was tekort om nog iets meer te doen. Gerrie Prins scoorde ne genmaal voor WIK. Saturnus—DWS 17—9. Tot ei gen verrassing hield DWS voor rust gelijke tred met Saturnus. Tot aan de rust hield het de schade tot 65 beperkt. Toen Saturnus daarna na rust snel naar 10—6 uitliep, streed DWS voor een hopeloze zaak. Marco Elshof nam vijf DWS-treffers voor z'n rekening. UVG—DES 14—19. UVG kon geen moment de overwinning van koploper DES in gevaar brengen. Het liet vooral achter in UVG te veel gaten vallen. Ancora 2—Hollandiaan 919. Een rommelig Ancora kon voor rust (59) Hollandiaan nog re delijk tegenstand bieden. In de tweede periode had Hollandi aan het heft in handen en kon het via treffers van onder an-*, deren Martin van der Vlies (7x) en Francois Maisan (6x) de vol le winst voor zich opeisen. MAASSLUIS Het korfbalte am van Maassluis blijft door de nipte 8—7 zege op Kwiek op het goede spoor. Maassluis maakte het zichzelf erg moei lijk door op twee belangrijke momenten een strafworp te missen. Vooral de misser bij de stand van 6—6 leek fataal. Eric de Jong scoorde de ver diende winnende treffer voor Maassluis. ActiefHarga 8—8 (5—3). Harga heeft bij koploper Actief een belangrijk puntje wegge kaapt. Actief nam een 8—6 voorsprong, maar door twee doelpunten van. aanvoerder Koos van Leeuwen kreeg Har- «ga'alsnog het verdiende punt. ODO—Oranje Nassau 7—9 {37). Het was een echt de gradatieduel tussen ODO en Oranje Nassau. Nassau liet er van af het begin geen gras over groeien en kwam dan ook op een voorsprong bij rust van 3—7. Het werd nog wel 7—8 maar het geluk liet Oranje Nas sau dit maai niet in de steek. Vlak voor het einde kwam de eindstand op 7—9. ZKV—Spirit 10—11 (6—4). De gehele wedstrijd heeft Spirit tegen een achterstand aange keken. Vijftien minuten voor het einde werd het zelfs 9—6 voor ZKV. Spirit haalde hierna knap op naar 99, maar ZKV nam wederom een voorsprong. 109. Twee minuten voor het einde scoorde Jacqueline Boog de gelijkmaker. Jolanda van der Velde schoot de winnende treffer door de korf. Succes—Tergouw 107 (51). Het veldspel van beide ploegen was niet best en dat kon ook wel gezegd worden van scheidsrechter Van der Steen. Succes heeft steeds op voorsprong gestaan en de overwinning is dan ook geen moment in gevaar geweest. Leo Kruining en Nel Maier bei den met twee doelpunten wa ren de topscorers bij Succes. ODIBernias© 9—4 (4—1). Tegen het zwakke Bernisse heeft DDI het nog lange"tijd moeilijk gehad. Er werd veel te gehaast gespeeld. Pas na de rust kon de zege worden veilig gesteld. Vlaardingen—Regenboog 1111 (65) Vlaardingen kreeg van het Dordtse Regen boog meer tegenstand dan verwacht. Er ontspon zich een spannende strijd om de doel punten. Regenboog leek op de overwinning af te stevenen door 11 9 te scoren. Vlaar dingen kwam door goed spel toch nog op 1111 en er had nog winst in gezeten als in de laatste minuut niet een geldig doelpunt van Vlaardingen was afgekeurd. SCHIEDAM Tom Berwers, de trainer-coach van het he renteam van volleybalvereni ging VCS kan terugkijken op een geslaugde eerste editie van 'zijn' Nieuwejaarstoernooi. De deelnemende teams toon den een hartverwarmend en thousiasme en er werd bij vla gen zeer goed gespeeld. Ook de publieke belangstelling was HOEK VAN HOLLAND „Still there" heet de vierde langspeelplaat van de country westerngroep Calyx uit Hoek van Holland. „Omdat we na dertien jaar nog meegaan en eigenlijk steeds beter wor den", zo verklaart zanger Wim Pols de titel. Hoewel de band er met zijn laatste LP, zoals gehoopt, niet in is geslaagd het Amerikaanse niveau van de countrymuziek te evenaren, is het toch een kwalitieitsprodukt geworden. Dat vinden critici en bandleden. „We zijn tevre den als we terugblikken, we hebben hard gewerkt. Het is niet dat we barsten van het ta lent, we zijn knokkertjes." Voordat Calyx zich 'met al les' ging richten op de typisch Amerikaanse country wes tern, had de groep het al ge probeerd met hardrock, folk en blues. „Maar daarin zat nie mand te wachten op ons, er waren zoveel van dat soort bandjes", vertelt Wim Pols (32). „Toen één van ons een ou de viool op zolder vond, zijn we overgestapt op de country western. Dat dat een goede stap is geweest, bewijst onze vierde Lp." vertelt de zanger vol trots, terwijl hij het nieuwe „Still there" heet de vierde langspeelplaat van de country western- groep Calyx uit Hoek van Hol land. „Omdat we na dertien jaar nog mee gaan en eigen lijk steeds be ter worden", zo verklaart zan ger Wim Pols (links) de titel. }gf- -N. produkt omhoog houdt. „Ziet er professioneel uit, hè?" Voorop de hoes prijkt een fo to van de breedlachende band leden. Zes mannen en één vrouw. Vrolijke kleuren. Wim *Pols: „De plaat is in eigen be heer opgenomen. Elke cent die we met een optreden verdie nen, leggen we apart. Het kost een hoop geld. Je moet de huur van de studio betalen, de tech nici. Er komt een hoop bij kij ken. Een ontwerp voor de hoes moet gemaakt, een foto, noem maar op. Gelukkig kennen we veel mensen, een bevriende fo- tograaf zorgde voor de plaat, een kennis die ontwerper is gaf de hoes een uiterlijk. En die mensen heb je ook nodig, an ders is het niet te betalen." Van "Still There" zijn voor lopig vijfhonderd exemplaren geperst. Volgens Pols loopt de verkoop aardig. „We zijn er bijna doorheen. We verkopen de platen allemaal tijdens op tredens en dat gaat prima, om dat je dan aan je specifieke pu bliek verkoopt. We liggen wel in een paar winkels, maar met optredens gaat het prima, daar komen de echte country westernfans. En zodra we door de voorraad heen zijn, la ten we er weer vijfhonderd maken." „Country western is ty pisch muziek voor jong en oud" vertelt de zanger van Ca lyx. Het is vrolijk, gemoede lijk. Tijdens optredens is de sfeer altijd gezellig, er wordt nooit gevochten; het gaat alle maal in de sfeer van jöh- speel-nog-eens-wat. We lopen er ook niet bij als cowboys, zo als veel wordt gedacht. Nee, we hebben geen leren hoeden op en boerenzakdoeken om de nek. Dat is een vooroordeel. Er lopen tijdens optreden altijd wel één of twee van die figuren bij, maar het merendeel ziet er uit als jij en ik." Calyx treedt ongeveer vier keer in de maand op. Dat is re delijk veel, vindt Wim Pols. „We zijn geen profs en doen dit werk allemaal naast een vaste baan. Er gaat veel tijd in zit ten, maar het zit in je bloed of niet. Liever zou ikzelf meer tijd hebben om nummers te schrijven en te oefenen, zodat we nog beter kunnen worden. We zijn echt gegroeid in de dertien jaar dat we meedraai en, zeker in de country wes ternkringen genieten we be kendheid. En dat hebben we bereikt door hard te knokken, want om eerlijk te zijn: we stromen niet over van het ta lent. Of we dit dertien jaar ge leden hadden voorzien? Nou ei genlijk, hadden we gehoopt ooit eens profs te kunnen wor den, ons alleen maar met mu ziek bezig te houden. Maar dat zit er niet in, het muziekwe- reldje in Nederland is zó klein en beperkt, daar kom je niet zo maar tussen. i „Onze droom is ooit eens in Nashville te kunnen kijken, daar waar de country wes tern vandaan komt. Ieder jaar wordt daar een festival geor ganiseerd waar ook Europese groepen, als ze goed genoeg zijn, aan mee kunnen werken. Dat is ons streven voor de ko mende periode. We hebben „Still there" al naar een kennis in Nashville gestuurd, dus: wie weet" meer dan redelijk. Delta Loyd AMVJ ging met de eer strijken op dit sterk bezette toernooi. ACCO DOS eindigde als twee de, Moers werd derde en gast heer VCS legde beslag op een verdienstelijk vierde plaats. Bosta/De Smash en TDK/Brevok moesten genoe gen nemen met de laatste twee plaatsen. VLAARDINGEN De tradi tionele nieuwjaarsreceptie van het gemeentebestuur kende dit jaar een uiterst rustig verloop, In tegenstelling tot voorgaan de jaren werd de bijeenkomst vrijdagavond In het stadhuis niet aangegrepen door vereni gingen en organisaties om wensen kenbaar te maken of een jubileum onder de aan dacht van het gemeentebe stuur te brengen. Het Haags Salon Kwartet nam met stemmige muziek de muzikale omlijsting van de re ceptie voor zijn rekening, die door vele honderden Vlaardin- gers uit de politiek, het vereni gingsleven en de ambtelijke wereld werd bezocht. De plaat selijke middenstand was dit jaar maar matig vertegen woordigd, wat het gevolg was van het feit, dat de receptie sa menviel met de wekelijks koopavond. Met uitzondering van wet houder B. Goudriaan (stads ontwikkeling) en echtgenote, die met vakantie waren, stond het voltallige college van bur gemeester en wethouders met echtgenoten bijna de gehele avond handen te schudden in de hal van het oude stadhuis.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1