Meer agenten op straat Kortsnuitbuideldassen uniek voor dierentuinen PvdA-wethouder maakt plaats voor Vlaardings meerderheidscollege Wereldprimeur: optiebeurs voor olie in Beursgebouw Rotterdam Groei van aantal klanten GSD Rotterdam kleiner EEN FIJNSCHRIJVEND GESCHENK Migranten werker moet land uit Reflectoren desnoods in Joure halen RET vervoerde afgelopen jaar meer passagiers Aangehouden DINSDAG 6 JANUARI 1987 PAGINA 9 vervolg voorpagina ^Hollands (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het Haagseveer, ofwel het hoofdbureau van politie in Rotterdam, zal bij vele Rotterdammers in de vergetelheid raken. Niet langer zal men door de stokoude draai deuren gaan om aangif te te doen van een ge stolen fiets, voor ver hoor door de recherche of te klagen over het ge drag van een politie agent. Moord Hoofdcommissaris J.C. van Dorp: „We maken een fris politiebeleid." (Foto Rob Comelder) De kortsnuit- buideldas heeft korte voorpootjes en de buidel zit tussen de achterpoten. (Foto Marie José Sondeij ker). Gestorven Schadnwfokgroep Export Buidel Kleiner De Vlaardingse voethou der IJsbrand van der Vél den (Financiën) ruimt binnenkort het veld voor een wethouder van een andere signatuur. (Foto Arie Wapenaar) Minder risico Sinds 1974 Onze nieuwe originele Parker Rollerbail in luxe verpakking. Hij is voor u als u ons een nieuwe abonnee bezorgt. En... de nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis. NIEUWE ABONNEE: NAAMVOORL.... ADRES POSTCODEHUISNR PLAATS TEL *£klei cy&iïje- PEN wemiva f STUREN NAAR NAAMVOORL.... 1 ADRES... POSTCODE.....HUISNR- PLAATS 1 DE NIEUWE ABONNEE BETAALT PER MAAND 22,65 (ACCEPTGIROKAART) EN KRIJGT DE KRANT EERST 14 DAGEN GRATIS. I ROTTERDAM De Turkse migrantenwerker Mustafa Aksu (28) moet het land uit. Dat heeft de afde ling rechtspraak van de Raad van State vandaag bepaald. Aksu, die al vier jaar als migrantenwerker "in de Rotterdamse wijk het Oude Westen werkt, heeft geen geldig paspoort. Dat is een vereiste om een ver blijfsvergunning te krijgen. De advocaat van Aksu, mr. H.C. van Asperen, weet nog niet precies op welke gronden de Raad van State negatief heeft beslist over de verblijfsvergunning. Dat zal pas over ongeveer twee weken duidelijk worden, wanneer de uitspraak schriftelijk wordt- beves tigd. Tijdens de behandeling van de zaak voor de Raad van State probeerde de Rot terdamse wethouder P.O. Vermeulen de staatsraden ervan te overtuigen dat een wezenlijk Nederlands be lang is gediend door Aksu -in Nederland te laten blij ven. Volgens Vermeulen speelt Aksu een essentiële rol in de emancipatie van Turkse wijkbewoners. In het Oude Westen is sprake van werkelijke deelneming van migranten aan de stadsvernieuwing. ROTTERDAM De RET heeft een goed jaar achter de rug. Het Rotter damse vervoersbedrijf heeft In 1986 twee procent meer passagiers vervoerd dan het jaar daarvoor. 158,3 miljoen mensen maakten gebruik van tram, bus en metro. De RET heeft de cijfers nog niet uitgesplitst over deze drie onderdelen. „De 'stijging van '85 heeft zich vorig jaar doorgezet en daar zijn wij uiteraard ge lukkig mee," zegt de heerJ. Reinders, hoofd voorlich ting van de RET. In 1985 was het aantal passagiers met 0,4 procent toegeno men. Het is het tweede achter eenvolgende jaar dat het aantal reizigers stijgt. t Op dit moment verkeert Spanninga in een voor de fabrikant florissante posi tie. De telefoon staat rood gloeiend van mensen die in formeren of er nog reflecto ren te krijgen zijn. Rijwiel verkopers bieden aan de re flectoren zonodig zelf in Joure op te halen, zo lang ze htm voorraad maar kun nen aanvullen. Bij groothandel Kusse en .zonen in Berkel Rodenrijs is het tekort aan reflectoren -^„voelbaar. Als het gaat om «banden met lichtweerkaat- ,;v sende randen is er geen vuiltje aan de lucht. Die ,:-vZijn er volop. De goedkope- re reflectoren die de fiet- sers zelf moeten aanbren- gen op de spaken zijn uit- .verkocht. „We komen hope- -i «loos tekort," zegt directeur Van Wijk. si, Gamma is één van de groothandels die de reflec toren aan de consument le vert, maar moet eveneens 'nee' verkopen „Het is echt op z'n Hollands gegaan," zegt de bedrijfsleider J. Ou- denhuijsen van de Gamma op het Rotterdamse .Noor dereiland. „Als iets op een bepaalde datum wordt inge voerd, komen de mensen twee dagen van tevoren de spullen kopen. Daar komt bij dat door de feestdagen veel leveranciers gesloten waren." De politie weet nog niet goed hoe zij moet reageren op de nieuwe maatregel en de beperkte mogelijkheden om aan de verplichting te voldoen. Volgens de hande- laren zal het met de contro le niet zo'n vaart lopen en blijven de bonnenboekjes in de zak. Een woordvoerster van de Rotterdamse politie laat weten dat het louter - een zaak van de agent zelf is. „Er zal niet zo streng worden opgetreden maar het hangt van de agent zelf af. Het wordt opgenomen ln de normale controle." Moord Ikoort niet meer bi Haagseveer Binnenkort kunnen de mees te mensen jdag en nacht dicht bij huls tdrecht in hun eigen nieuwe districten die de Rot terdamse politie heeft inge steld. Per 1 maart is het poli- tiekorps-nieuwe-stijl een feit. Hoofdcommissaris J.C. van Dorp van de Rotterdamse poli tie heeft de plannen gisteren tijdens een niewjaarsreceptie ln De Doelen officieel bekend gemaakt. Het hoofdbureau stoot veel i taken af naar de nieuwe districten. De strikte scheiding tussen een geünifor meerde agent en een recher cheur wordt opgeheven. De po litieagent die tegen een gesto len fiets aanloopt, zal dus zo veel mogelijk zelf de dief op sporen. Commissarissen die nu nog in het hoofdbureau werken, krijgen de leiding over de in totaal zeven districten. Iedere wijk in Rotterdam krijgt dus zijn eigen commissaris. „We maken een fris politiebeleid, "zei Van Dorp gisteren, „De administratie wordt met nieu we en verbeterde computerap paratuur vereenvoudigd. De Rotterdammers zullen merken dat er meer agenten op straat lopen. We laten de ingeslepen surveillancepatronen los." Onder het motto 'Wat we kunnen dat doen we' zal de po litie extra aandacht besteden aan drugsoverlast en de bijbe horende criminaliteit, fraude, vandalism^ en racisme. De verantwoordelijkheden van de districten gaan tame lijk ver. Zelfs een aangifte van moord kan in het holst van de nacht bij de districten worden gedaan. De districten zullen ook zelf proberen de dader te vinden. Het hoofdbureau ver leent alleen steun met de Re cherche Assistentie Groep, een groep van zo'n 50 ervaren re chercheurs. Zij komen in geval van een ernstig misdrijf bij el kaar, maar werken onder nor male omstandigheden in de districtsbureaus. De nieuwe districten zullen de grenzen van de deelgemeentes volgen. Hoofdcommissaris Van Dorp: „Ik denk dat de mensen meer bereid zijn aangifte te doen als ze zien hoe'we de za ken aanpakken. We accepteren dat we meer werk krijgen en dat het percentage opgeloste delicten en misdrijven dus zal stijgen." Hoofdcommissaris Van Dorp en commissaris JA.. Blaauw grepen de nieuwjaarsreceptie aan om forse kritiek te uiten op de bezuinigigen van het rijk. „Het zorgniveau van de politie in de grote steden loopt achter bij die van kleine korp sen. We hebben structureel mensen te kort. Het uitbetalen van overwerk ln plaats van vrije tijd compenseren zal moeten worden verbeterd," al dus de hoodcommissaris. Ook de leegloop van het korps baart hem zorgen. Klei nere politiekorpsen lokken nog steeds ervaren politiemensen uit de grote steden. Dit is goed koper dan jonge agenten een opleiding te geven en ervaring op te laten doen. Volgens Van Dorps zwichten veel Rotter damse agenten voor een huis met een tuin in een rustige buurt. „Maar we krijgen ook weer veel spijtoptanten," aldus Van Dorp. „Ze houden het niet lang uit in Simpeldam. Het is er vaak te rustig." Commissaris Blaauw uitte kritiek op de Rotterdamse rechtbank die te veel onder de indruk zou zijn van de kroko dillentranen van voetbalvan dalen. Van Dorp viel hem bij. Hij zei dat ook „rechters hun verantwoordelijkheid moeten nemen." Blaauw zei nog steeds te geloven dat strengere straf fen dan „een tijdje spelen in het bos" een preventieve wer king hebben. Blaauw: „Geef iedere rel schopper een spiegeltje mee en laat hem 's avonds in een hoekje van de kamer naar zichzelf kijken. Hij zal dan na een minuut zeggen: jongen, jongen, wat ben je toch een ontzettend groot schijthuis." Op de vraag van HW „hoe het komt dat de eerste-minis- ter Lubbers naar verhouding meer auto-inbrekers vangt dan het hele Rotterdamse politie korps samen?", antwoordde Blaauw: „Hij heeft nu een sco re van tweehonderd procent. Als het hem de derde keer in successie weer lukt dan maken we de premier ere-lid van ons korps. Eerlijk gezegd denk ik dat hij zo hoog gescoord heeft omdat er in zijn straat relatief weinig auto's staan. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Voor de gemiddelde Blijdorpbezoe- ,ker is het op het eerste ge zicht geen spectaculair dier. Toch is de aanwezigheid van kortsnuitbuideldassen in de Rotterdamse dierentuin uniek in Europa. Behalve in hun geboorteland Australië is met deze roofbuideldieren alleen nog maar in Amerika gefokt. Blijdorp houdt zich er nu ook mee bezig, en met succes: vorig jaar zijn er maar liefst zes 'kortsnuitjes' geboren. „In totaal hebben we er acht," zegt vaste verzorger Martin van Wees. „Eigenlijk zouden we er tien moeten hebben, maar er zijn inmid dels twee gestorven. Eentje door onbekende oorzaak en de ander omdat hij zo nodig in een boom moest klimmen. Aangezien deze dassoort dat van nature niet doet, liep het niet zo best af". De fok van kortsnuitbui deldassen verloopt volgens de dierenverzorger volledig naar wens. Blijdorp beschikt over een zeer produktief paartje en de verwachting is dat ook de schaduwfokgroep (het reservepaar) binnen kort voor nakomelingen zaï zorgen. Het is niet de bedoe ling dat de 'nakweek' in de Rotterdamse dierentuin zal blijven. Om het risico (het uitbreken van een besmette lijke ziekte bijvoorbeeld) te spreiden zullen enkele dieren naar een Poolse dierentuin verhuizen. Dat Blijdorp als enige die rentuin in Europa kortsnuit buideldassen fokt, heeft vol gens Martin van Wees voor namelijk met exportbepalin gen te maken. „Het is heel moeilijk en het duurt heel lang om uit Australië dieren binnen te krijgen, de export bepalingen zijn zeer streng. Blijdorp heeft echter goede contacten, vandaar dat het voor ons wat vlotter ver loopt". Het bijzondere van kort snuitbuideldassen is volgens Martin van Wees niet de kor te snuit, maar de buidel. Net ais bij kangoeroes zit deze aan de voorkant. De 'in- en uitgang' bevindt zich echter aan de achterkant: jongen moeten tusen de achterpoten door naar binnen en naar buiten. „Kortsnuitbuideldas sen leven laag bij de grond," legt de dierenverzorger uit. „Als de in- oftewel de uit gang aan de voorkant zou zitten, komt er te veel zand en vuil in de buidel terecht." Andere 'handige onderde len' heeft de kortsnuit niet. Het diertje is een stuk klei ner dan de normale dassen en heeft kleine voorpootjes. Zijn favoriete maaltijd be staat uit hondebrokken, ver mengd met eendagskulkens en/of muizen, maar ook de beroemde Blijdorpse roofdie renworst (een totaalvoer) Is een geliefd gerecht. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De Vlaar dingse PvdA-wethouder IJ. van der Velden (Financiën) stopt er 'binnen afzienbare tijd' mee. Hij is bereid zijn plaats' in te ruimen voor een wethou der van een andere signatuur, nu de drie grote partijen in Vlaurdingen druk bezig zijn met de vorming van een nieuw college. „Ik ontken dat niet," is zijn reactie op berichten, dat hij ook genoeg zou hebben van de plaatselijke politiek en op zoek is naar een andere betrek king. Aanvankelijk leek het erop, dat de wethouder na de Statenver kiezingen ln maart van dit jaar naar Provinciale Staten van Zuid-Holland zou verhui zen. Op de ontwerp-kandida- tenlijst van het FvdA-gewest (Van onze soc.-econ. redactie) ROTTERDAM Een we reldprimeur gaat in mei van dit jaar in Rotterdam van start. Dan opent de eerste op tiebeurs voor olie- en oliepro- dukten ter wereld zijn deuren in het Beursgebouw aan de Coolsingel. Naast New York en Londen wordt Rotterdam daarmee de derde stad in de wereld, waar op de beurs- vloer in olie wordt gehan deld. Maar in de Energy Op tions Exchange (OEO) Rot terdam, zoals de beurs zal heten, gaat het om een vol strekt nieuwe mogelijkheid, namelijk de handel ln opties. De Rotterdamse olie-optie- beurs zal deel uitmaken'van de European Options Ex change, de Europese Optie- beurs, waarvan ook de optie- beurs in Amsterdam onder deel is. Men heeft voor de vestiging in Rotterdam geko zen, omdat de stad al een we reldnaam heeft op de prijs zetting van ruwe olie, de zo genaamde spotmarkt-note- ring. Die spotmarktprijs is een prijs die niet op de beurs- vloer tot stand komt, maar door handel in partijen olie vla Rotterdamse handelaren in ruwe olie. Het is altijd de meest actuele werkelijke marktprijs. Het voorbereiden van de optiebeurs heeft bijna twee jaar gevergd. De beurs be gint bescheiden van opzet. Er komt ruimte voor ongeveer 200 beurshandelaren, onder wie banken en brokers, en 50 onafhankelijke handelaren die via derden willen hande len. Voorlopig kan alleen worden gehandeld ln partijen gasolie (diesel) van 100 ton die worden genoteerd in Amerikaanse dollars,-Op dit moment vertegenwoordigt zo'n partij gasolie een waar de van. ongeveer 30.000 gul den. Er zal een aparte afwikke lingsorganisatie worden op gericht voor de handel in Rotterdam, de Petroleum Op tions Clearing POCC. Daar voor gaat een bescheiden staf van de Rotterdamse beurs onder leiding van directeur mr. L.W.G. Scholten in onder handeling met opslag-bedrij ven in het gebied van Rotter dam, het door de optiebeurs- directie zo genoemde .Am sterdam, Rotterdam, Antwer- pen-gebied". In New York en Londen kan men slechts termijncon tracten afsluiten, waarmee men zich vantevoren vastlegt op de aankoop van olievoor raden tegen een bepaalde prijs. In Rotterdam kan men een optie nemen, waaraan niet de plicht tot uiteindelijke aankoop is verbonden. Dat biedt de koper van een optie minder risico. Vorig jaar gin gen vele handelaren het schip in, toen zij hun afgeslo ten termijncontracten moes ten nakomen, terwijl de olie prijs inmiddels fors was ge daald. Per handelaar kon het verlies in de miljoenen gul dens lopen. Het gaat in Rotterdam om 'call-opties' die recht geven op levering van een partij te gen de vooraf vastgestelde prijs, waarbij de koper zich dus ook weer kan terugtrek ken, en om 'put-opties', waar bij alleen de levering is vast gesteld en de prijs onzeker blijft. Directeur drs. T. Wester terp van de Europese Optie beurs zegt dat de paniek van vorig jaar niet de reden ge weest voor de opzet van deze nieuwe optiebeurs. Volgens hem wordt hiermee beant woord aan een reeds lang be staande wens van oliehande laren. Nieuw zijn bijvoor beeld ook opties voor leve ring op korte termijn van één of twee maanden. Op de ter- mijnbeurs van Londen is drie maanden het minimum voor termijncontracten. Volgens Westerterp zal het project in Rotterdam min stens drie jaar nodig hebben om tot volle wasdom te ko men. Hij hoopt dat de belang stelling internationaal wordt. De optiebeurs begint met gasolie. Met andere oliepro- dukten heeft de directie geen haast, evenmin als met ruwe olie, omdat dat slechts een klein aandeel op de beurs- vloer zou krijgen. In Londen is de termijnhandel in ruwe olie mislukt, omdat de grote oliemaatschappijen zich van de beursvioer terugtrokken. Speculanten hadden bezit van de handel genomen en daardoor de bedoeling van de beurs, het op termijn zeker stellen van olievoorraden, doorkruist. De waarde op de spotmarkt, de werkelijke handelswaarde, verschilde daardoor te veel met de waarde van de termijncon tracten. Alleen in New York stelt de ruwe olie op de beurs nog wat voor. De Europese Optiebeurs is voor 99 percent eigenaar van de Rotterdamse optiebeurs. Het maatschappelijk kapi taal bedraagt vijf miljoen gulden- De Rotterdamse Ka mer van Koophandel neemt voor één percent ln de onder neming deel. Zuid-Holland stond hij op de negentiende (misschien ver kiesbare) plaats. Maar bij de definitieve vaststelling van de lijst zakte hij naar de 23ste plaats. Zittende Statenleden en kandidaten van buiten het Rijnmond-gebied verdrongen hem van die negentiende plaats. Van der Velden is in Vlaardin- gen sinds 1974 wethouder van Financiën. Hij kwam in 1971 voor de Partij van de Arbeid in de gemeenteraad. Het Vlaar dings college van burgemees ter en wethouders telt sinds begin mei vier PvdA-wethou- ders. Midden november stel den zij hun portefeuilles ter be schikking, nadat de begroting was verworpen. ROTTERDAM Een 48-ja- rige Rotterdammer is door de politie aangehouden in ver band met een schietpartij in een café aan de Nieuwe Bin nenweg op nieuwjaarsdag. De man heeft bekend een 24-jarige Ethiopiër te hebben neerge schoten. De aanleiding tot de schietpartij is onduidelijk. ROTTERDAM De sterke groei van het aantal Rotter dammers dat een beroep moet doen op de Sociale Dienst lijkt af te nemen. Weliswaar telde de GSD eind 1986 zo'n 1.000 cliënten méér dan eind '85, maar dat is veel minder dan de groei met ettelijke duizen den in de jaren daarvoor. „Er lijkt een trendbreuk op te tre den," constateerde GSD-dlrec- teur drs. P.H. Laman gisteren in zijn nieuwjaarstoespraak. Er is volgens Laman echter geen reden tot enthousiasme. Er zijn nog zo'n 40.000 Rotter damse gezinnen met een mini mum-inkomen, er is een 'gig antisch' aantal Rotterdam mers met onoverzienbare schulden, en het aantal lang durig werklozen neemt niet af (30.000 Rotterdammers zijn langer dan een jaar werkloos, 18.000 langer dan drie jaar). Dé GSD-directeur wees verder op het groeiende aantal jonge ren zonder baan en perspec tief, de groeiende aantallen vluchtelingen, de verslaafden en de thuis- en daklozen. Ook de 'navrante gevolgen' van het nieuwe stelsel voor met name werklozen van 50 jaar en ouder met een WWV- uitkering (waarvan sommige er 1.000 gulden per maand op achteruit gaan), stemden La man weinig optimistisch. De GSD-directeur uitte zich sceptisch over de aanpak Van sociale fraude door een nieuw aan te stellen leger sociale re chercheurs. Daarvan zou Rot terdam er zo'n 60 krijgen. Vol gens Laman is zo'n maatregel zeker niet de enige remedie. „Je moet fraude voorkomen door de wetgeving minder fraudegevoelig te maken en door de kwaliteit van het eer- stelljnswerk te verbeteren. Daar dus, waar aanvragen voor uitkeringen gedaan, on derzocht en bewaakt worden," zei Laman. „Dat is misschien niet zo spectaculair als massa le aangiftes en sancties, maar op den duur beslist effectie ver." Eind 1986 telde de GSD 72.000 cliënten; over het hele afgelopen jaar werden 100.000 mensen door de GSD geholpen. Aan uitkeringen werd 1,6 mil jard gulden uitbetaald. Dat be drag, gevoegd bij de appa raatskosten van de GSD en de subsidiëring van bejaarden oorden, beslaat zo'n 20 percent van de totale gemeentelijke uitgaven. «s® ffisa ma tsss em mm m® fsm sas® «ses ma HA asL Vd*ï, Knip ut en «u* 00 n een open envelop nar Het Vrie Vt*. lid abonocmentenedrrwwlribe Antwoordnummer 1579,3000 VB Rotterdam De potüeoet betalen w na am ws» m üa» «ST e» as» aar metaawta «ra «es nm'wSTinB

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1