Sehiedamse schildert in Zonnehuis met textiel I Uitnodiging rechtszaak komt tijdens de zitting ZILVEREN PIET GEHULDIGD CPN/PPR/PSP: "Het wordt vechten* Serene rust in hofje De Kameleon viert uitbreiding Begrip voor ondernemers 'Eend' óp container Sportzaak leeggestolen Kijkdagen bij schoolzwemmen Verbouwing stagneert Schoorsteenbrand msmmmxz (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Het Stadserf wordt de plaats van de nieuwe centrale gemeentelijke openbare bibliotheek in Schiedam. De gemeente heeft deze plek aan de voet van het Schiedam- se Stadskantoor nu offi ciéél aangewezen. Bi bliotheek-directeur H. Ewoldt is razend en thousiast over deze kersverse ontwikkeling. Bibliotheek-directeur Ewoldt: „Fantastisch, nu kunnen we in de toekomst ook de klanten in Oost van dienst zijn." (Foto Arie Wapenaar Verf Weduwe hs Jacoline Henderickx-Vrijmoed met op de achter grond één van haar mooiste wandkleden-, getiteld 'Pascha'. (Foto Arie Wapenaar) Toekomst De symmetrie en de serene rust op de binnenplaats van het Sehiedamse Prove niershuis troffen onze fotograaf Arie Wapenaar. Hij legde het hofje van het vroege re bejaardentehuis, gebouwd in de achttiende eeuw, in winterse sfeer vast op de 'gevoelige plaat'. De binnenplaats en de 'bleek' van het eeuwenoude pand langs de Schie is bestoven met dunne poedersneeuw. De tegenwoordig voornamelijk jonge bewoners van de enkele jaren geleden totaal gerenoveerde huisjes laten zich niet zien. Stille getuigen zijn de dunne lege waslijnen, vastgebonden aan de geknotte ka le boerenlinden. HET VRIJE VOLK schïecam 14 VRUDAG 9 JANUAR11987 Stadserf plaats voor de nieuwe bib iotheek „Geweldig dat de kogel door de kerk is," zegt hij. „Deze plaats stond bij ons hoog op de lijst. Deze plek had onze voor keur zelfs. Fantastisch, nu kunnen we in de toekomst ook onze klanten in de wijk Oost beter van dienst zijn. En hoe ven we geen extra filialen in die wijk te openen." De hoofd vestiging van de bibliotheek zal nog zeker drie jaar in het oude pand aan de Lange Ha ven gevestigd blijven. De nieuwe centrale biblio theek wordt gebouwd op het parkeerterrein bij het Stads kantoor. Het Stadserf, onlangs kreeg het deze naam, omvat het plein tussen Overschiese- straat, het Emmaplein, de Broersveat en het Proveniers-' huis. Over een gedeelte van het terrein loopt naast de reüine de keerlus van tram lijn 1. Bi bliotheek-directeur Ewoldt heeft nog geen plannen of teke ningen gezien van de nieuw bouw. De gemeente heeft wel toe stemming gegeven om voor tenminste drie jaar twee ver diepingen in één van de pan den van Drukkerij Roel&nts aan de Lange Haven erbij te huren. „De nood is inderdaad hoog," legt Ewold uit. „Wij barsten aan alle kanten uit dit oude gebouw. We zitten op (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Schil deren met textiel. Dat dit mogelijk is, bewijst me vrouw Jacoline Henderickx-' Vrijmoed, van wie woensdag een tentoonstelling werd geopend in het Ontmoetings punt van het Zonnehuis. .Bijzonder mooi artistiek werk," vindt de heer A. Bos van de werkgroep van Zon nehuis-bewoners, die al acht jaar elk maand een andere tentoonstelling organiseert in de recreatiezaal van het tehuis. De relatie tussen schilde ren met verf en werken met textiel werd gelegd door Al- bert Slot, oud-docent tekendi- dactiek en kunstbeschou wing van de Koninklijke Academie in Den Haag. Hij opende de tentoonstelling op onderhoudende wijze door onder meer met behulp van zijn schilderkist te demon streren, dat er een overeen komst is tussen het schilder spalet en het mandje met stukjes textiel, waarmee de exposante werkt. Slot ging met name in op één van de mooiste wandkle den uit de serie, een kleed getiteld Pascha dat een pe likaan (een oud symbool voor Jezus) toont met aan beide zijden hemelwachters en op de achtergrond een voorstelling van het nieuwe Jeruzalem. Over het hele werk, dat opgebouwd is uit stukjes textiel in lichte kleu ren, ligt een zijdeachtige glans. „Haar inspiratie be rust voor een goed deel op haar religieus besef," legde Slot uit, die voorts wees op het 'fijnzinnig kleurgebruik* bij een ander deel van de ex positie: een serie textiel mi niaturen op een jute achter grond, deels ontstaan tijdens reizen naar Japan, Jordanië en Thailand. De exposante is de wedu we van de Sehiedamse mo numentale kunstenaar An- dré Henderickx, die in 1979 overleed. Samen met zijn broer Frits, die ook bij de opening aanwezig was, ver wierf hij grote bekendheid als glazenier en beeldhou wer. De liefde voor textiel werd bij Jacoline al vroeg geboren bij het spelen met zelfgemaakte karakterpop pen. Toen ze daarmee op hield, had ze een flinke ver zameling stoffen, lapjes, kra len, glitter en andere dingen, wat het materiaal vormde voor haar eerste wandkleed. Jacoline Henderickx-Vrij- moed exposeerde eerder in de Rozenhof te Maasland. In het crematorium Beukenhof te Schiedam hangt van haar het wandkleed 'Levens stroom'. De tentoonstelling in het Zonnehuis is op dinsdag tot en met vrijdag geopend van 10 tot 20 uur en op zaterdag tot en met maandag van 14 tot 20 uur. Het Zonnehuis, Dillenburgsingel 5, Vlaardin- gen. Tot 3 februari. sommige kamers met zes mensen te werken. Dat gaat haast niet meer. Daarom zijn we zo verschrikkelijk blij met het aanwijzen van die lokatie. Zo houden we de moed erin. Het toekennen van extra ruim te betekent eventjes wat 'lucht' voor ons." Het publiek zal niets merken van twee verdiepingen van elk zestig vierkante meter extra ruimte van de bibliotheek. In het derde pand van de hoek met de Korte Haven, alle vijf panden tussen de 'Kippenbrug' en de bibliotheek zijn in eigen dom van de drukkerij, worden twee verdiepingen ingericht als magazijn en kantoor. De fi nanciële administratie van het hoofdkantoor wordt er onder gebracht tüt de nieuwbouw 'klaar is: De dienst Gemeente werken gaat de twee verdie pingen van een eigen voordeur voorzien en verder kleine aan passingen verrichten. Het ma gazijn van de bibliotheek in een klasklokaal van een school aan de W.H. Vliegenstraat in Nieuwland verdwijnt. SCHIEDAM Voor de 'face lift' van dienstencentrum de Woudhoek aan het Heijerman- splein in Schiedam Noord is het wachten op de gemeente, die hiervoor nog de benodigde 265.000 gulden ter beschikking moet stellen. Wel is er al een geldbedrag van 10.000 gulden beschikbaar, dat is toegekend door de Provincie. Directeur Paul' van Mansum van de Stichting Raad voor het Be- jaardenwerk Schiedam weet niet wanneer de gemeente pre cies over de brug komt. De stichting heeft inmiddels wel al een bedrag van 86.510 gul den toegezegd gekregen van de gemeente voor een verbouwing van dienstencentrum De Vier Molens aan de Nieuwe Dam- laan. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN /DEN HAAG Uitgenodigd worden voor een rechtszaak die al dient op het moment dat de uitnodiging in de bus ligt. Dat overkwam raadsman mr. J. Vermeulen. Het proces diende maandag 5 januari om 13.00 uur voor de Raad van State in Den Haag. De uitnodiging voor het kort geding lag maandag om 12.30 uur bij hem op de deurmat. De cliënt van de raadsman, A. van de Berg die telefonisch slecht bereikbaar bleek, werd pas een dag later (dinsdag) door de advocaat geïnformeerd. Beiden hebben gevraagd de zaak aan te hou den. De voorzitter van de Raad van State, mr. P.J. Boukema, doet vandaag uitspraak. Het kort geding was aange spannen door ondernemer B. Arons, eigenaar van de sauna aan de Waalstraat in Vlaardin- gen. Arons, die met lede ogen op 1 december 1986 zijn sauna gesloten zag, had het verzoek bij de Raad gedeponeerd de zaak te mogen heropenen. Toen hij maandag voor in Den Haag verscheen, miste hij de tegenpartij, Arons: „Of dit nu in het voordeel of nadeel uit valt; dat weet ik niet. Het is al tijd zo vreemd met die uitspra ken... Het kan vriezen, het kan dooien." Vermeulen en Van de Berg wijten de late informatie ge heel aan de PTT. Van de Berg: „De post die de Raad van State ons stuurde is gedateerd op 24 december 1986. De spullen kwamen echter pas 5 januari bij advocatenkantoor Madler Honëe (kantoor van Ver meulen) binnen. Wij denken dat de vertraging verband houdt met de feestdagen." Van de Berg heeft de indruk dat voorzitter Boukema van de Raad tijdens de zitting door Arons en zijn advocate, mr. J. Vijlbrief-Van der Schaf, eenzij dig is geïnformeerd. Zo heeft de raadsvrouwe de Raad van State slechts ten dele bericht over de bevindingen van de Vlaardingse raadscommissie bezwaarschriften, die in april *86 de klachten van de huur ders over de overlast van de sauna gegrond verklaarde. Van de Berg: „Als de Raad van State oordeelt op grond van de gegevens die Arons en de zij nen verstrekt, zou het heel goed mogelijk zijn dat ik in de uitspraak benadeeld word." Begin vorige maand werd de sauna op last van de Raad van State gesloten. Sindsdien mo gen de sauna, het koude bad en de bar van de inrichting niet langer worden gebruikt. Intus sen hebben de ondernemer en de bovenbuur strijd gevoerd over het voortbestaan van de zwemschool, die nog altijd wordt voortgezet. De ruzie tussen Arons en Van de Berg is niet van giste ren. Ondernemer Arons heeft in 1984 een bouwvergunning aangevraagd voor de bouw van een revalidatie-oefenbad. Tijdens de bouw is de bestem ming van het pand veranderd in een sauna, tevens oefenbad en whirlpool. Ook heeft de on dernemer, na de opening op 1 november 1985, een bar in de inrichting gebouwd.. Arons kreeg klachten over zijn bouwvergunning toen hij eind 1985 in conflict raakte met zijn bovenburen. Voorheen was de relatie goed. De ver houdingen raakten echter ver stoord toen hij de huurders de huur opzegde. Sindsdien voert van de Berg een Don Quishot- gevecht tegen zijn huisbaas. De huurder kreeg een duwtje in de rug bij zijn strijd, nadat bleek dat de bouwvergunning van Arons niet deugde. Van de Berg voelde zich he lemaal gesteund op het mo ment dat de raadscommmlssle bezwaarschriften zijn klachten over overlast door de sauna gegrond verklaarde. Commis sielid R. Poppe (SP) zei toen: „De gemeente is in deze Laak bij het afgeven van een bouw vergunning weer eens flink aan het klooien geweest." Zijn uitspraken zijn nimmer door gemeentewoordvoerders te gengesproken. Inmiddels overweergt de raadsman van Van de Berg ook op een procedure tegen de gemeente vlaardingen. Hij is van mening dat de gemeente verantwoordelijk is voor de intstane situatie op het mo ment dat de gemeente een (on geldige) bouwvergunning af geeft. MAASSLUIS De Rotterdam se Kamer van Koophandel heeft begrip voor de ongerust heid van regionale onderne mers over de verhuizing van de afdeling Exportdocumenten naar de Maasstad. De exporte rende ondernemers uit Vlaar dingen en Maassluis zijn bang dat het bemachtigen van de nodige exportpapieren veel ex tra tijd gaat kosten, nu deze niet langer in Viaardingen wor den uitgegeven. De betreffen de afdeling van de Kamer van Koophandel Is sinds 1 januari verhuisd naar de Rotterdamse Coolsingel. De rit daarheen wil- ien de ondernemers desnoods nog wei maken, maar ze weten dat het zoeken van een par keerplaats net zo lang kan du ren als de autorit heen en te rug. De Industriële Kring Viaar dingen en Maassluis en de Maatschappij voor Nijverheid en Handel hebben daarom te gen deze verhuizing geprotes teerd. De heer Horsting, plaatsver vangend algemeen secretaris van de Rotterdamse Kamer van Koophandel, erkent dat de verhuizing wel eerder had mo gen worden aangekondigd bij de bedrijven. „Maar," zegt hij. SCHIEDAM Een Schiedam mer vond zijn Citroën 2CV, een Eend, deze week terug boven op een container met bouwma terialen in de Van Leeuwen- hoeckstraat. De man, een be woner van de Prof. Kamerlingh Onneslaan, had zijn Eend eer der neergezet in de Franklin- straat. Hoe de wagen op de container werd getild, is nog een raadsel. De Eend was aan de onderzijde zwaar bescha- „we kunnen hier veel beter werken, want het invullen van die documenten is een specia listische zaak. We hebben in december 365 brieven ge stuurd en daarop vier klachten ontvingen. Met die onderne mers hebben we nu een aparte regaling getroffen. Op de klachten van de industriële Kring en de Maatschappij voor Nijverheid en Handel hebben we inmiddels ook gereageerd." De heer Horsting weet ook dat parkeren In de Rotterdamse binnenstad veel tijd kan kos ten. Daar komt volgens hem verandering in: „Er komen on der aan dit gebouw meer par keerplaatsen, speciaal voor kort-parkeerders. Daar komen parkeermeters voor een half uur bij te staan. Dat is genoeg, want we werken hier heel snel. Die parkeerplaatsen zullen in maart op april klaar zijn." De hardnekkige geruchten dat de Vlaardingse vestiging van de Kamer van Koophandel he lemaal paat verdwijnen, ont kent de heer Horsting nadruk kelijk. Wel acht hij een verhui zing van de Hofiaan naar een kleiner pand elders in Vlaardin gen, in de toekomst waar schijnlijk. digd. Een bouwmaatschappij, eigenaar van de container, zet te de auto weer op de straat voor de verblufte automobilist. De eigenaar van een groene BWM 528 met het kenteken DD-73-VE vond zijn auto hele maal niet meer terug. De man had zijn voertuig geparkeerd aan het Liztplein in Groenoord. De wagen had een waarde van 5500 gulden. SCHIEDAM -- Een sportarti kelenzaak in het winkelcentrum Hof van Spaland in Schiedam Groenoord is woensdagnacht bijna geheel leeggestolen. In brekers namen voor ruim 100.000 gulden aan sport- schoeisei, trainingspakken, truien en sportartikelen weg. De dieven forceerden eerst het rolluik voor de winkel. Daarna tilden zij een ruit van 2 bij 0.75 meter uit de sponning. Inbrekers in een gebouw aan de Elzensteeg haalden een aantal dakpannen van het schuine dak om binnen te ko men in het bedrijfspand. Uit de kantoren in het gebouw namen zij 1500 gulden weg. HOEK VAN HOLLAND Met een druk bezochte receptie heeft de Hoekse gemeentebode Piet Hazenood zijn zilveren ju bileum in dienst van de ge meente Rotterdam gevierd. Vijftien jaar bij de Plantsoe nendienst en tien jaar op de se cretarie als bode hebben Piet Hazenood tot een populaire fi guur in Hoek van Holland ge maakt. „Een stuk gemeenschappe lijk bezit dat we niet kunnen missen," zo stelde deelraads voorzitter P. de Lindt in een toespraak tot de jubilaris. Hij noemde Hazenood de belang rijkste figuur op de secretarie, die de zorg heeft voor de kof fie, maar ook voor de post, de deelraadsstukken en tal van andere taken. Een fraai haven gezicht werd aangeboden na- VLAARDINGEN „Het zal een jaar worden van vechten tegen de meerderheid en voor openbaarheid van bestuur." Deze verwachting spreekt Jan Vons uit in het blad Raadikaal van de CPN/PPR/PSP-fractie in de Vlaardingse gemeente raad. Onder de titel "Toch niet gek voor één zetel' blikt Vons (CPN) terug op het afgelopen jaar in de Vlaardingse raad, waarin de eenmansfractie sa men met D66 het PvdA-mln- derheidscollege steunde, en kijkt hij naar de toekomst. Die toekomst ziet er voor klein links allesbehalve zonnig uit, nu Vlaardingen lijkt af te stevenen op een college van de drie grote partijen. De onder handelingen zijn daarvoor in volle gang. De beslotenheid van de gesprekken zint de CPN/PPR/PSP niet. „Wij vin den, dat college-onderhande lingen in princijM openbaar moeten zijn," aldus de fractie. „Dat je onderdelen in kleiner verband voorbereidt, okee, maar niet een geheel beleids programma." „In het nieuwe jaar," zo meldt Jan Vons, „zal ons raadslid Arnold van Kalken in de nieuwe situatie oppositie gaan voeren en het nieuw te vormen college op zijn daden gaan beoordelen. Daarbij zul len we de door ons ingediende moties en het amendement die zijn aangenomen» boven tafel houden." Vons doelt bij dit laatste op de raadsvergade ring van medio november, waarin een aantal voorstellen van de CPN/PPR/PSP werden aangenomen. Deze betroffen onder meer vredesonderwijs, energiebesparing en openbaar vervoer. SCHIEDAM Het flink op stoken van het vuur in de open haard In een pand aan de Kor te Kerkstraat zorgde woens dagmiddag voor een schoor steenbrandje. Twee mannen, die in het onverwarmde huis aan het verbouwen waren, hadden het openhaard vuurtje flink opgepord. De schoorsteen was hierop niet berekend en vatte vlam. De arbeiders blus ten zelf de binnenbrand. De brandweer sprak een stookver- bod uit totdat het rookkanaal is vernieuwd. mens alle medewerkers en daarnaast waren er nog tal van andere geschenken van deelraads- en commissieleden en andere mensen die regel matig bij het werk rond de deelgemeenteraad betrokken zijn. Op Hazenood, voortaan 'zil veren Piet', werd een stevig glas gedronken. SCHIEDAM Ouders en ver zorgers van Sehiedamse schoolkinderen kunnen volgen de week zien hoe hun kroost het eraf brengt bij het school zwemmen. Van maandag tot en met donderdag zijn de zwemlessen openbaar. Alle leerlingen van de basisscholen groepen 4, 5 en 6 krijgen tij dens de gymnastiekuren gratis zwemles. Dlplomazwemmen vormt een onderdeel van de lessen. De kinderen kunnen na de behaal de A of B diploma's ook exa men doen voor het zwemvaar- dlgeheidsdiplomaLeerlingen, die al kunnen zwemmen en de certificaten op zak hebben, krijgen water bewegingslessen. De kijkdagen worden gehou den in Zwembad Zuid aan de Westfrankelandsedijk of in het Sportfondsenbad aan de Burg. Knappertlaan. SCHIEDAM Leerlingen en leerkrachten van de openbare basisschool de Kameleon vie ren volgende week groot feest. Alle scholieren van de Kamele on zijn vanaf deze week ge huisvest in één en hetzelfde ge bouw aan de Thorbeckeslngel. De uitbreiding en de verbouw de gedeelten van de school worden volgende week woens dag door onderwijs wethouder Hans van Kleef officiëel in ge bruik genomen. Alle leerlingen krijgen nu les onder één dak. De dependance in een gebouwtje aan de Burg. Honnerlage Gretelaan is afge stoten. Inmiddels heeft de school voor voortgezet speci aal onderwijs De Wegwijzer, die dringend om ruimte verle gen zat, het pand overgenomen en Ingericht. De gemeentelijke school de Kameleon beschikt nu over een gemeenschappelijke ruim te en een speellokaal voor de jongste scholieren. Tevens zijn er een personeelskanier, een stencilruimte, een documenta- tlerulmte en extra bergingen bij gekomen. De was- en kleed ruimten bij het gymnastieklo kaal, dat hoort bij de school, zijn aangepast aan de huidige eisen. De centrale verwarming is omgebouwd van olie op gas. Woensdag 14 janrai viert de school feest. *s Ochtends begint het feestprogramma met aller lei activiteiten voor de kinde ren. 's Middags komen er di verse genodigden, wethouder Van Kleef opent de uitbreiding en de vernieuwing dan offici eel.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1