Aannemers: 'Wij vroegen om onderzoek' Rotterdam geeft migranten voorrang Milieudienst DCMR gaat rokerij aan banden leggen Ideeën van Góra deugen niet Bibliotheekbezoek niet langer dalend Criminaliteit te lijf Dumas' werken uit need in Galerie/Theatercafé Belastingspreekuur b|| WAO-Rotterdam Brand In moskee aangestoken? 30 kilo kaas weg na inbraak WS Een van de schoorstenen waarvan Rokerij Geerlings illegaal gebruik sou maken. (Foto Arie Wapenaar) (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De makreelrokerij van J.W. Geerlings aan de Lange Haven in Schiedam be zorgt de buurt te veel hinder. De rokerij stinkt meer dan is toegestaan en het pand is niet langer berekend op het huidige gebruik, daar moet ver andering in komen. rJSi Vulgair Subtiel Uitgangspunten HET VRUE VOLK Schiedam MAANDAG 12^AN&AR11987 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De directe buren van de makreelrokerij van J.W. Geerlings draaien er niet om heen. „Wij hebben de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond (DCMR) ingescha keld," zeggen Peter Huihoven en Eric Mathot. „De overlast van de rokerij is dramatisch. Wij worden misselijk van de walm. We lopen rond met rode ogen en wie weet heb je nog extra kans op kanker ook." De twee heren zijn directeur van aannemingsbedrijf SBO (Sehiedamse Bouwonderne ming), dat sinds zes weken is gevestigd naast de rokerij aan de Lange Haven nummer 42. „Natuurlijk wisten we best dat we naast de rokerij terecht kwamen," Huihoven. „Een beetje stank hadden we dan ook wel verwacht. Maar cU al- lesverzengende rook die Geer lings produceert is uit de tijd." Met weidse gebaren schil dert de directeur de dagelijkse gang van zaken bij zijn buren. „Geerlings komt in alle vroeg te voorrijden en neemt par keerruimte in beslag voor zo wel zijn auto als zijn aanhang- wagentje. Dan begint hij te ro ken. Binnen de kortste keren staat de tent daar blauw. In tussen begint de rook door de muur de burelen van ons be drijf te tarten. Wij beginnen te hoesten en te proesten. Een van onze medewerkers is lang van stuk en heeft zijn tekenta fel dicht tegen de muur staan die aan het pand van de roke rij grenst. Hij wordt bij ons de recordhouder genoemd. Bij Geerlings is het al niet anders. Ik zei al; het hele pand wordt blauw gestookt. Geer lings zelf loopt dat zo nu en dan een naar bulten als het hem te erg wordt... Hij loopt gewoon de straat op en gaat naar huis na gedane arbeid. Hij vergeet echter dat de buurt met de last achter wordt gelaten.Aan zijn rokerij ver timmert hij nog voor geen drie stuivers. Het bedrijf is in staat van verval. Je kunt het zien aan de muren; daar zitten de gaten in en ze vertonen overal bruine vlekken. Geerlings grbuikt dan ook totaal verrotte rookkasten en schoorstenen. Twee van de drie pijpen mag hij niet meer gebruiken. Geer- ling echter, rookt door elke schoorsteen die hij heeft," zegt Huihoven. Het betreft een zielig geval, meent Mathot. Hij heeft de in druk dat de rokerij zo weinig opbrengt en dat Geerlings geen gejd heeft om de boel op te knappen. „We hebben dan ook met hem willen overleg gen," zegt Mathot. „Zelf heb ben we een aantal maatregelen genomen. Zo hebben we 16.000 gulden geïnvesteerd In een af zuiginstallatie, om verse lucht in het pand te krijgen. Toen we Geerling voorstelden op ook een investering te doen, was hij niet thuis. Hij reageerde ook nog heel onbeschoft. Van daar dat wij toen besloten de DCMR in te schakelen. Want wij kunnen wel over een tra gisch geval spreken; maar wij hebben ook geld geïnvesteerd en willen op een normale ma nier ons bedrijf voortzetten." De directie geeft graag een rondleiding langs de pas-ge witte muren van hun nieuwe onderkomen, die op enkele plekken inderdaad al weer de hardnekkige bruine vlekken vertonen. „Het zijn echt geen vochtplekken wat je ziet, hoor," zweert Huihoven. De rokerij heeft het overi gens ook nog aan de stok met architect B. Dop, die eveneens in het pand van het aanne mingsbedrijf werkzaam is. Dop en enkele buurtgenoten willen de bewoners tegen de rokerij mobiliseren. De direc teuren van SBO kunnen daar weinig enthousiast over zijn. Huihoven: „De actie van Dop betreft tevens oudzeer en bu renruzies. Wij willen het graag zakelijk houden." Geerlings is momenteel niet voor commentaar bereikbaar. Hij is met vakantie. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Arbeids plaatsen die door VUT'ers en gepensioneerden bij de ge meente Rotterdam worden achtergelaten, zullen voor mi granten, vrouwen, jongeren en gehandicapten worden gere serveerd. Op die wijze wil de gemeente mensen die vaak moeilijk een baan kunnen vin den, aan werk helpen. Het gaat om ongeveer 600 banen per jaar. Dat aantal kan in de ko mende jaren flink oplopen, om dat dan aanzienlijk meer men sen bij de gemeente in de VUT of met pensioen gaan. De wethouders die werkgele genheid, personeelszaken en bijzondere groepen in hun por tefeuille hebben, bespreken het plan op 15 januari. Mevrouw M. M. de Mol, die binnen de ge meente is aangesteld om men sen uit minderheidsgroepen vooruit te helpen, verwacht dat de wethouders en de ge meenteraad vrij snel him fiat zullen g.even aan het werkgele genheidsplan. Wanneer het idee werkelijk wordt uitge voerd, durft zij niet te voor spellen. De gemeentelijke dien sten hebben namelijk hun ei gen bevoegdheden voor aanna mebeleid. Het kan even duren voordat het werkgelenheids- plan en die bevoegdheden op elkaar zijn afgestemd. Voor de vier groepen die in aanmerking komen voor de ba nen, zal geen verdeelsleutel gelden. De Mol: „Ik ben tegen stander van een verdeelsleutel. Aan de eisen voor de vacature zal de ene keer een migrant voldoen en de andere keer een jongere. Je moet ervoor uitkij ken dat je de mensen een baan aanbiedt waarin ze niet goed kunnen functioneren." Dit schrijft directeur ir. P.A.R, Post van de Dienst Cen traal Milieubeheer Rijnmond (DCMR) aan Geerlings. De DCMR heeft de afgelopen tijd klachten uit de buurt over de visstank onderzocht. De DCMR acht de klachten over rook en stank gegrond. Ook meldt de milieudienst dat het gebouw van de rokerij een aantal ernstige mankementen vertoont. Zo zou de spouw muur (holle muur) tussen de rookkast en het pand van de buren niet zijn aangebracht. In .plaats daarvan is een asbest- plaat gemonteerd, terwijl as best momenteel een verboden stof is. De DCMR concludeert dat ,de rokerij, die hinderwetplich- tig is, de geldende normen overtreedt. Geerlings is in het bezit van een hinderwetver gunning, maar deze dateert van 24 maart 1927. Naar ver luidt heeft Geerlings sinds die tijd nauwelijks zijn pand on derhouden, of er verbeteringen aan aangebracht. Inmiddels is door de milieu dienst ook de afdeling Bouw en Woningtoezicht van de ge meente ingeschakeld. De ge meente werd enkele weken ge leden gewaarschuwd, nadat een functionaris van de DCMR concludeerde dat het gebouw ook brandgevaarlijk zou zijn. Dit wordt echter beoordeeld door de brandweer. In de brief van de milieu dienst aan Geerlings wordt de eigenaar van de rokerij ver zocht snel contact op te nemen met de DCMR. „In deze toe stand kan immers niet worden berust," zo staat in de brief. De DCMR is in actie gekomen na dat de buren van de rokerij bij de dienst hadden geklaagd. Na afloop van de nieuwjaar spremière werd er en thousiast ge danst in de Harmonieop muziek van The Bell Boys, die on der meer kra kers speelde als 'Kom van dat dak af'. (Foto Arie Wapenaar) mms' V W/mmrnm Door DICK VAN DER LUGT VLAARDINGEN Hoe plat mag links-Nederland zijn? Men kan alleen maar waardering hebben voor de inzet en het enthousiasme van de Vlaardingers, die za terdagavond meededen aan de nieuwjaarspremière van 'Van 't Oft fiaar 't Oofd' In de Stadsgehoorzaal. Een toneel groep van zestien man en ta! van kinderen, vrouwen, Tur ken, jongeren en het Vlaar- dings Vissersvrouwenkoor deden er mee aan een meng vorm van revue, film- en to neelvoorstelling, wat teza men met het publiek van grotendeels familieleden het Vlaardings aquarium-sfeer tje opleverde van 'ons kent ons'. Alle waardering voor de spelers, die sinds september hebben gerepeteerd op het toneelstuk over de bastaard kinderen en kleinkinderen van de losbandige Jan van Ruytenburgh, ambachtsheer van Vlaardingen. Alle waar dering ook voor de ploeg, die de filmpjes maakte over kin deren, vrouwen, homo's, bui tenlanders en jongeren in Vlaardingen. En lof voor de voorzitters van de Vlaar- dingse sportverenigingen, die op het podium de eigen tak van sport demonstreer den en aan voorzitter Peter Bernhart van invaliden- sportvereniging de Ooi evaars een bedrag van 5000 gulden schonken. Maar ik zal de dag prijzen, dat consulent kunstzinnnige vorming Séndor Góra Vlaar dingen verlaat. Hij deed de toneelregie en tekende sa men met zijn collega Rob de Vries voor tekst en ideeën. En die deugden niet. Het stuk was te lang, vaak vul gair, te schreeuwerig en het wemelde van de hemelter gende clichés. Góra houdt' van het Italiaanse, karikatu rale typentoneel commedia dell'arte en van het moderne theater, maar hij overdrijft voortdurend. Hij deinst er niet voor te rug de Vlaardingse vissers vrouwen via een gevaarlijk trapje van het toneel de zaal 'in te sturen, omdat het mo- .dem theater ook de zaal als podium gebruikt. Waarom het koor niet ondersteboven uit de toneeltoren laten zak ken? Hij zet de toneelspelers aan tot over-acteren en schreeuwen, en maakt van de oversexte Gérard van Ruytenburgh een ongeloof waardige 'male pig chauvi nist'. Het ontbrak goddomme nog aan een bedscène. Góra is ook een typische representant van de linkse Nederlanders, die net zo streng in de leer zijn als de conservatieve landgenoten, die ze zeggen te bestrijden. Een voorbeeld. Fascistische jongeren met bivakmuts laat hij de Hltler-groet brengen, maar bij de Turken die zij te lijf gaan, blikkert geen mes. Nee, want dat durft Góra niet. Het is een karikatuur van de samenleving, ge schetst door iemand met het modieuze omgekeerde ras- clsme en de selectieve ver ontwaardiging van links-Ne derland. Het Initatief om de tradi tionele nieuwjaarsvoorstel ling in de Stadsgehoorzaal door amateurs te laten spe len is lovenswaardig. Maar klonen van Góra en de zijnen dienen verbannen te worden naar Amsterdam, het cultu rele Mekka en grote voor beeld van de Stadsgehoor zaal-directie. De enige die zich niet liet klonen, was Vlaardings jongste clowntje Pepijn Jacobs (10), die onder meer met een denkbeeldige lasso een liehtspot ving. Het was het enige moment in de orgie van licht, geluid .en beeld dat subtiliteit kende, een woord dat in het vocubu- laire van Góra niet schijnt voor te komen. De voorstelling werd ge volgd door het even traditio nele nieuwjaarsbal in de Harmonie, waarbij The Bell Boys weinig moeite hadden het publiek de dansvloer op te spelen. Meer moeite moes ten de bezoekers doen om een pilsje te bemachtigen, want de nieuwe horeea-ex- ploitant van de Stadsgehoor zaal mist nog steeds de effi ciëntie, die zijn voorganger Lycklema (na 34 jaar aan de kant gezet) wel had. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het gebruik van de Sehiedamse bibliotheek nam in 1985 niet meer zo sterk af als in voorgaande jaren. Weliswaar daalde het aantal abonnementen nog van 16.780 ('84) naar 13.140 ('85), maar het aantal uitleningen steeg van 639.140 ('84) naar 646.480 ('85). De biblitheek stelt hierbij dat de daling van het biblio theekbezoek in 1985 tot staan werd gebracht en dat deze aan het eind van dat jaar zelfs om sloeg in een lichte stijging. De ze conclusie wordt getrokken (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS Dertig kilo oude kaas Is zaterdagmorgen vroeg gestolen bij een Inbraak in een kaas- en delicatessen- winkel aan de Nieuwstraat in Maassluis. De daders kwamen binnen, nadat zij een ruit en een deurpost hadden vernield. De schade is nog niet be kend. Van de daders ontbreekt elk spoor. in het jaarverslag van de bi bliotheek over 1985. De vastgestelde stijging werd vooral veroorzaakt door de sterke groei van het ge bruik van de fonotheek in het filiaal van de leeszaal in Noord. In het jaarverslag wordt erop gewezen dat door een nieuwe wijze van registre ren de lichte groei nog niet duidelijk in de cijfers van de Ingeschreven gebruikers tot uiting komt. Het valt wel af te leiden uit de gestegen inkom sten uit contributies. Percentueel gezien is het deel van de Sehiedamse bevol king dat de bibliotheek bezoekt niet gering geslonken in 1985. Bezocht een jaar eerder nog bijna een kwart van de Schie dammers (24,1 percent) de leeszaal, in '85 kwam nog geen vijfde deel (19 percent) naar de bibliotheek. De daling had deels te maken met „het scho nen" van verlopen abonnemen ten. SPIJKENISSE Om het aantal diefstallen en vernielin gen in Spijkenisse tegen te gaan moet de gemeente meer voorlichting geven over de oorzaken en gevolgen van klei ne criminaliteit. Verder moet worden gestreefd naar het houden van een jaarlijkse mi- lieuweek, meer toezicht op ge bouwen en ontmoediging van het alcoholgebruik. Het aantal ontmoetingsplaatsen voor de jeugd dient te worden uitge breid en voor niet-werkenden Is toename van cursussen en sportmogelijkheden overdag wenselijk. Dit Is een greep uit de 23 aanbevelingen die de Stuur groep Bestuurlijke Preventie Criminaliteit in Spijkenisse heeft aangedragen om de klei ne criminaliteit in de groei kern terug te dringen. De stuurgroep werd in juni 1986 door het college van burge meester en wethouders in het leven geroepen, mede naar aanleiding van cijfers die in fe bruari van dat jaar door de plaatselijke gemeentepolitie werden geleverd. Daaruit bleek onder meer dat het zwaartepunt van de kleine cri minaliteit in Spijkenisse ligt bij diefstal en vernielingen. Wat betreft de diefstal gaat het voorai om fietsen en brom fietsen en inbraak in voertui gen, winkels en woningen. „Het beeld in Spijkenisse wijkt niet af van andere Nederlandse ge meenten, Er mag zeker wor den benadrukt dat de crimina li teitscijfers hier lager liggen dan het landelijk gemiddelde. Op zich mag dat overigens niet leiden tot verminderde aan dacht," zo steit de stuurgroep in haar inleiding. De stuurgroep heeft zich in de eerste plaats gericht op een drietal uitgangspunten: sociale controle, jeugd-en jongerenbe-, leid en afstemming van be leidsonderdelen op elkaar. Zij werd in haar taak bijgestaan door vier werkgroepen waarin vertegenwoordigers van ver schillende gemeentediensten en de politie zitting hebben. Een totaal-advies werd op 1 december 1986 aan het college gepresenteerd. Een van de werken van Peter Dumas, die te zienr zijn in het Theatercafé van het Stadsgehoorzaal complex. (Foto Arie Wapenaar) 't neel theatergebouw aan het Buizengat in Vlaardingen te bekritiseren. „In Vlaardingen ontdekken ze alles wat elders al lang weer uit is," zei hij. „Muitl-functionele gebouwen zijn overal op z'n retour behal ve hier." Van der Lugt meent dit te kunnen zeggen 'op gezag van zijn broer', maar kan het ook zelf beargumenteren. „Multi-functionele gebouwen- zijn een bron van conflicten. 1 r Dat komt onder meer door de uiteenlopende organisaties die met hun verschillende belan- .j*h gen dat ene gebouw wiilen be heren. Ook in deze stad gaat het verkeerd. Bijvoorbeeld in Buurthuis Oost, waar tussen "de?> ouderen van het dienstencen- 9 trum en het buurthuis de ruzies de pan uitrijzen. Maar in Vlaar dingen gaan we nog plannertvry voor multi-functionele panden ontwikkelen." Directeur M. Putman van het. Stadsgehoorzaalcompiex be-<s a strijdt de opvatting van Van der Lugt. „Het multi-functione le gebouw is niet, beslist niet op zijn retour," meent Putman. „Het theater nieuwe stiji is juist een verrassende benadering van het begrip toneel. Terwijl voorheen de theaterbezoekers alleen passief cultuur beleef den, gaan we in de toekomst uit van het deelnemen. Mensen gaan zelf weer toneelspelen, of doen aan ballet. Op die manier gaat het gebouw op een veel intensievere manier gebruikt worden. Dat kan'heet goed. Kijk bij- voorbeéld tiaar de Meervaart - in Osdorp en wees niet zo flauw door te zeggen dat het in Amsterdam-ligt:-Van retour ls-"-s dus geen-sprake/'- 1 Wei deelt- Putman de kritiek dat de kunst, „niet 'naar het ca- fé verwezen moet worden". Pulman: „Een gotspe noem Ik het. Dat het theatercafé de eni ge plek is waar kunst in Vlaar dingen hangen kan. Waar blijft de gemeentelijke galerie?" Voor het moment is er wat op gevonden. De hal van het Stadsgehoorzaalcomplex heet Galerie/Theatercafé. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Schilderijen horen thuis in een museum en niet in een theater of een café. Dat vindt onder meer beeldend kunstenaar Peter Dumas (42) uit Rotterdam. Niettemin han gen zijn zeefdrukken en aqua rellen in het Theatercafé van het Stadsgehoorzaalcomplex aan de Schiedamseweg in Vlaardingen. „Het moet wel," zegt Dumas. „De gemeente heeft geen andere expositie ruimte. Het Theatercafé is de enige mogelijkheid." Dumas' expositie werd afgelopen zater dag geopend door de journa list Dick van der Lugt. Ook Van der Lugt vindt dat schilderijen in een theatercafé niet op zijn plaats zijn. Hij gaat echter nog een stap verder door te stellen dat het er steeds meer op lijkt dat de we reld op zijn kop staat. Van der Lugt: „Neem bijvoorbeeld het Beatrixpark In Schiedam. Ie mand zei me daarover laatst dat er niet zo veel meer ge beurde in het park. Nou vond ik dat het noga! meeviel. De pissebeden kropen er nog rond, er stonden immers nog de planten en bomer, en ten slotte floten de vogels er onaf gebroken hun hoogste lied. Dat hoort zo in parken. Maar nee, dat bedoelde de man niet. Hij meende toch dat er niets meer gebeurde in het park, want men organiseerde er geen evenementen meer. Geen disco's en dergelijke. Dat is de pest van de gedachte dat momenteel alles multi- J functionéèl móet zijn. De domi nee die in de jaren zestig al de fout maakte.een drumstel in de kerk te halen..-.'-' Van der Lugi vindt dan ook dat hij de kroeg bezoekt om „te zuipen, vrou wen te versieren en om een goed gesprek te voeren". Te gen het uitzicht op 'het zigeu nermeisje' wil hij dan nog geen bezwaar maken, maar beel dende kunst... Van der Lugt beklaagde dan ook de expo sant. Hij maakte tevens gebruik de plannen voor een multi-functlo- miir; fid ROTTERDAM De belangen groep WAO-Rotterdam begint in februari met speciale belas- tingspreekuren. Vrijwlligers van de belangenroep helpen men sen met een WAO-uitkering bij het invullen van de belasting formulieren. De spreekuren zijn elke donderdag van tien uur *s ochtends tot drie uur 's mid dags in de buurtwinke! aan de Beukelsweg 29. „Veel arbeidsongeschikten we ten niet dat zij veel van de In komstenbelasting kunnen af trekken, juist omdat ze ar beidsongeschikt zijn," aldus de belangengroep. De groep heqft,. een informatieboekje laten ■pi **cr drukken met de titel 'Aftrek mogelijkheden van de inkom;;^f stenbelasting voor arbeidson geschikten*. Op de spreekuren zijn de boekjes verkrijgbaar. De belastingspreekuren zijn *tr>a voorlopig gepland voor de f maanden februari, maart en april. Geïnteresseerden kunnen con- tact opnemen met de buurt- winkel aan de Beukelsweg (tel:'' 477.96.45) voor het maken van een afspraak vor de belas- - tlngspreekuren. (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS Met tranen In de ogen hebben de gebruikers van het Islamitisch Centrum Maassluis (ICM) in het week end de brandschade opgeno men. Met name de gebeds ruimte van de Turkse moskee in het ICM-gebouw werd bij de fel uitslaande brand van don derdagnacht verwoest. Brand weercommandant J. Claessen en de politie vermoeden dat het vuur is aangestoken. „Dit is het ergste wat Je kunt doen," zegt opbouwwerker G. Neesen van de Stichting Sa menlevingsopbouw Maassluis (SSM). „Een huls van God steek je niet in de fik; of je nu wel of niet gelooft." De eerste reacties op de brand geven de indruk van een grote versla genheid. De diverse verenigin gen in het pand, waaronder die van de Turkse en Marokkanse vereniging, zijn voorlopig hun onderdak kwijt. Ook de vereniging Anders Ac tieven (mensen zonder werk) heeft geen onderkomen meer. De vertrekken van het ICM hebben aanzienlijke rook en waterschade opgelopen. De schade wordt geraamd op een kleine ton. De gemeente Maas sluis voelt zich als subsidiege ver in een lastig parket ge plaatst. Zowel de brandweer als de po litie brengen de brand in ver band met een conflict tussen* de Turkse verenigingen, die van het ICM gebruik moeten maken. De oorzaak van de ru zie is niet bekend. Zowel Nees- en (SSM) als J. Deursen, hoofd Welzijn van het stadhuis, zeg-1 - gen dat het niet duidelijk is waarom de twee verenigingen r ruzie hebben. Neesen: „Da's gek, he? Maar we weten het niet. Eerlijk waar. Het moet vooral gaan om ideologische verschillen. Maar achter het fij- Z ne kunnen we onze nagels niet - krijgen. Wel zijn we er getuigen-^ van geweest dat de Turkse verenigingen elkaar belaster- den. Wij hebben toen gezegd* dat het een heilloze weg Is en dat de groepen moeten besef fen dat zij van hetzelfde ge bouw gebruik moeten maken." De ruzie werd bekend toen ruim een Jaar geleden naast de Turkse Sociaaï-Cuiturele Ver- 1 eniglng (TSCV) een tweede club, de Turkse Arbeiders Ver- eniging (TAV) werd opgericht. De TSCV vond dat er binnen de gemeenschap van 1200 Turken in Maassluis geen plaats zou zijn voor een tweede vereniging. De gemeente oor deelde anders en de TAV kreeg ook een onderkomen het ICM. Hoe de ruzie is geëscaleerd en op welke wijze deze te maken heeft met de brand, zijn nog onopgeloste vragen.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1