Arena-workshops gaan toch door lllrTTI Atletiekbaan krijgt tweede kopsegment DWL ontwikkelt gifbestendige waterleidingbuis ws Door kou bevangen Kastje met 5000 weg Leren jas gestolen Beroofd van geldeassette Inbraken Bachplein (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De eenden in het Juliana- park in Schiedam heb ben het er maar druk mee. Met tientallen te gelijk zwemmen zij in het enige stukje water van hun vijver dat nog niet met ijs is bedekt, met de voste bedoeling dat ook zo te houden. 'Eendengeweld' wÊmmÈk WmmÊm WMm :i 'fdï 'r ffo WA De Tender Passage Theater Teerstoof Poppentheater Stadsgehoorzaal Harmonie Filmhuis Jeugdtheater Theatercafé z™, Schuurkerk Jules Croiset: vrijdag 16 januari met zijn Multatu- li-programma in de Teerstoof. (Foto Caesar A. Wil le) schiedam 14 DINSDAG 13 JANUAR11987 Tegen eenden kun je niet opsnateren dyWs fyfyMv T Door de met sneeuwresten bedekte boomtakken waait een ijzige wind. Op deze winterse maandagmiddag hebben de vaste bewoners van het park het rijk bijna alleen. Een paar meeuwen wagen zich tussen de eenden in het wak, maar de meeste van hen zitten aan de kant in het gras. Op een enkele hondenbezit ter na, is het park zo goed ais verlaten. Twee honden sjokken snuffelend met hun neus over de bevroren grond achter hun baasje aan. Deze loopt diep weggedoken in zijn sjaal en kijkt zo nu en dan eens om naar zijn honden die maar niet willen opschieten. Wanneer een van hen te dicht bij de wa terkant komt, geven de eenden luid snaterend blijk van hun ongenoegen hierover. Een an dere hondenbezitter fluit lang durig naar zijn huisdier. Wan neer de viervoeter dan einde lijk uit de bosjes tevoorschijn komt, wordt hij onmiddellijk 'door zijn baasje aangelijnd en het park uitgeleid. De aanvankelijke rust wordt verstoord als een schoolklas druk pratend het park be treedt De kinderen zijn teveel met elkaar bezig om het koud te hebben. Drie juffrouwen en een meester doen hun best de kleintjes bij elkaar te houden. Bij de vijver blijft het groepje stilstaan. Alle ogen zijn ge richt op het ijs, dat een on weerstaanbare aantrekkings kracht op de kleintjes uitoe fent. Maar geen van de kinde ren waagt zich zelfs maar in de buurt van het ijs. Het duurt niet lang of de klas ontdekt de eenden in het wak. „Kwek, kwek, kwek," klinkt het uit een tiental kin dermondjes. De watervogels voelen zich hierdoor aange sproken en reageren met een oorverdovend gesnater. Even lijkt het een wedstrijd te wor den wie het hardst kan snate ren. Maar de kinderen geven al gauw op en lopen verder. Tegen eenden kun je nu een maal niet op snateren. Inmiddels gooit een moeder met twee kinderen vanaf een bruggetje brood op het ijs. Zo snel ze kunnen, waggelen de eenden over het bevroren wa ter naar de plaats toe. Een van de kleintjes schrikt van zoveel 'eendengeweld' en verstopt zich gauw achter zijn moeder. „Blijf staan," roept deze hem toe, „ze doen niks," Maar het jochie twijfelt aan de juistheid van deze mededeling en blijft op een afstand staan kijken. De moeder schudt nu de laat ste broodkruimels uit de plas tic zak, bergt deze op in haar tas en pakt haar kroost bij de hand. Gedrieën verlaten zij vervolgens het park. De meerderheid van de een den is ondertussen weer in het wak teruggekeerd. Slechts een enkeling zoekt nog onder de (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Hoewel het doek voor Arena definitief is gevallen, gaan sommige workshops gewoon verder. In zaaltjes in Rotterdam geven momenteel docenten, die daar voor slechts een reiskostenver goeding krijgen, lessen in jazz en klassiek baliet, jongleren en akrobatiek. Morgen gaat de cursus theatertraining weer van start. Om die initiatieven In goede banen te leiden, willen enkele strijdbare en enthousi aste cursisten de stichting WAM (Workshops Arena Mo biel) oprichten. Per 1 april stopt de gemeen telijke subsidie en komen 14 werknemers op straat te staan. Momenteel praten stafleden van Arena en de Stichting Kunstzinnige Vorming Rotter dam (SKVR) wel met elkaar om een deel van de activiteiten (Van een onzer verslaggevers) Schiedam Een 73-jarige man uit Schiedam is in de nacht van zaterdag op zondag in de Burgemeester Knappert- laan door de kou bevangen. Buurtbewoners merkten de man rond één uur op en waar schuwden de politie. De man, die waarschijnlijk na een avondje biljarten een paar uur door Vlaardigen en Schiedam had gelopen, is overgebracht naar een ziekenhuis. van Arena voort te zetten. Maar dat overleg is nog maar net begonnen. Om te voorko men dat de zaak uiteen valt, hebben docenten en cursisten de koppen bij elkaar gestoken. De cursisten Herman Peeren en Marilou de Poorter namen het initiatief een stichting op te richten om subsidie voor de lessen aan te vragen. De workshops van Arena moeten als het even kan ge woon doorgaan, vindt Herman Peeren. „De wijze waarop de lessen worden gegeven is an ders dan bij andere instellin gen. Het is bij ons wat losser dan bij de SKVR. Een verschil met weer andere instellingen is dat bijvoorbeeld jongleren en akrobatiek een middel zijn om je bewust te worden van wat je allemaal met je li chaam kunt doen. Bij andere cursussen akrobatiek staat het onder de knie krijgen van trucs op de eerste plaats. Daarnaast worden sommige cursussen elders in Rotterdam helemaal niet gegeven. De cur sisten van de workshop jongle ren en akrobatiek voor begin ners bijvoorbeeld, kunnen ner gens anders terecht." Wie wil deelnemen aan de workshops jazz of klassiek bal let, jongleren, akrobatiek of theatertraining, kan contact opnemen met Marilou de Poor ter, tel: 4142973. De kosten voor twaalf lessen zijn 60 gulden. Uitkeringsgerechtigden kun nen wellicht een korting krij gen van 30 gulden. Daarover zijn Herman en Marilou nog in overleg met de Sociale Dienst. brug naar een stukje brood, dat wellicht door de andere over het hoofd is gezien. De groep meeuwen, die gedurende het eetfestijn in het gras is blijven zitten, komt in bewe ging. Plotseling, alsof één van hen stiekum een teken geeft, stijgt de hele zwerm op - en vliegt weg in de richting van de laaghangende zon. De eenden in het Schiedam- se Juliana- park hebben op winterse dagen het rijk alleen. Op de achtergrond trotseert een standbeeld de ijzige wind. (Foto's Arie Wapenaar) Kt -TL'."-" Dit beeld m het Schiedam se Juliana- park lijkt zich voor de kou te verbergen. va. 4'/:- '"f (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN IJs en weder dienende kan atletiek vereniging Fortuna haar unie ke nieuwe baan aan de Mar- nixlaan op 1 juli openen. De Vlaardingse club heeft dan als eerste in het land een baan waarin schuimbeton is ver werkt, een procédé afkomstig uit de wegenbouw. Nu de ge meente Vlaardingen bij het ministerie van Economische Zaken een innovatiesubsidie heeft los weten te krijgen, is de financiering van het project helemaal rond. Als gevolg van de subsidie houdt de gemeente zeifs geid over voor de aanleg van een tweede kopsegment, waarop de technische atletieknummers als verspringen etcetera wor den afgewerkt. Daarmee vol doet de baan aan de officiële normen van de KNAU en mo gen er ook internationale wed strijden worden georgani seerd. Volgens K. Kalfsbeek, hoofd Technische Uitvoering van de dienst Sport- en Groenvoorzie ningen van de gemeente, ligt men met de bouw goed op schema: „Het grote voordeel van schuimbeton is dat het veel lichter is, zodat er niet ge heid hoeft te worden. Begin de cember zijn we met het storten van het beton begonnen, op een onderliggende zandlaag. Veer tig percent ligt er nu al, dat is aan het uitharden. Momenteel liggen de werkzaamheden al weer meer dan een maand stil, want bij vorst en regen kun je niet werken met schuimbeton, dat is veel te riskant. Maar al les loopt volgens het schema, per 1 maart gaan we weer storten." In april moet het beton weer uitharden. Begin mei worc,t er een asfaltlaag aangebrs cht, gevolgd door een kunsl.sto- fl&ag. Kalfsbeek: „Ook i^ar is een zekere minimumtempera tuur voor nodig, maar eind mei zal dat normaal gesproken wel lukken. Alleen zeer extre me weersomstandigheden zou den roet in het eten kunnen gooien. Ik ga er van uit dat de baan op 1 juli helemaal af is." Het schuimbeton-proeédé is een volledig Nederlandse vin ding. Uit het oogpunt van pro motie van het nationale pro duct was Economische Zaken geïnteresseerd in het project. Nadat TNO en de Nederlandse Sportfederatie een positief ad vies hadden gegeven, kwam het ministerie met een innova tiesubsidie over de brug. Kalfsbeek: „In dit geval ging het geld niet naar het innove rende bedrijf, maar naar de in stantie die in het nieuwe pro duct wil investeren, de ge meente Vlaardingen dus. Het ministerie wil zo bevorderen dat het procédé snel in de praktijk wordt toegepast, om te kunnen zien hoe het werkt. In die zin wordt de baan van Fortuna een test-case." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Uit een kan toorboekhandel aan de Lange Haven in Schiedam is een kastje met 5000 gulden ont vreemd. Drie paar' ski's en stokken in foudraal vormden de buit van een inbraak in een kelderbox aan het Chopinplein. De waarde bedraagt 1525 gul den. Vanaf het parkeerterrein aan de Overschiesedwars- straat is een blauwe Opel Re- kord ter waarde van 18.000 gul den ontvreemd. Het kenteken luidt 74-76-DY, Tenslotte werd uit een auto, die geparkeerd stond op het Chopinplein, een radiocassetterecorder ter waarde van 700 gulden gesto len. De inbreker forceerde een van de portieren met een schroevendraaier. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bij een in braak in een woning aan de Rotterdamsedijk in Schiedam is een leren jas ter waarde van vierhonderd gulden gestolen. De inbrekers kwamen binnen door een ruit van de tuindeur in te slaan. De schade be draagt honderd gulden. Ook op de Rotterdamsedijk is een personenauto spontaan ontbrand. Waarschijnlijk is een gesprongen benzineleiding hiervan de oorzaak. SCHIEDAM Een 42-jarige vrouw uit Rotterdam is be roofd van een geldeassette, toen zij deze in de nachtkluis van de Rabobank aan de Broersvest in Schiedam wilde deponeren. In het portiek van de bank stonden een man en vrouw van rond de 25 jaar, die haar met een mes bedreigden en de cas sette opeisten. De Rotterdamse wierp de cassette, waarin zich enkele duizenden guldens be vonden, op de grond. De over vallers verdwenen hierop met de buit in de richting van de Korte Singelstraat. Omdat zich tegenover het bankfiliaal een bushalte be vindt, vond het slachtoffer het niet ongewoon dat er mensen j in het portiek stonden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Op het Bach plein in Schiedam zijn twee in braken gepleegd. Uit de eerste woning, waarvan de voordeur met een breekijzer werd gefor ceerd, wordt driehonderd gul den en een onbekend bedrag aan sieraden vermist. De aan gerichte schade bedraagt 250 gulden. Ook een tweede woning op hetzelfde plein werd door in brekers bezocht. Omwonenden waarschuwden de politie, na dat zij een klap hadden ge hoord. Het huis, waarvan de bewoonster op vakantie is, bleek te zijn doorzocht. Het is nog niet bekend wat er wordt vermist. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een nieuw soort drinkwaterbuis, die nu één jaar lang in het laboratori-, um van de Drinkwater Leiding Rotterdam (DWL) is getest op de doordringbaarheid van gif tige stoffen, blijkt te voldoen aan de verwachtingen. „Zoals we eigenlijk al hadden ver wacht, zijn de venijnige stoffen tolueen, trichloorethyleen en per-chloorethyleen, die we in een" speciale onderzoeksbak op de onlangs ontwikkelde drink waterleidingen hebben laten inwerken, er niet in binnenge drongen," zegt de heer B.G. van der Heijden van de DWL1, -In de poiy-ethyleen en pvc lei dingen, die'nu op grote schaal in JRottérdamin gebruik zijn en 'die eveneens onderzocht zijn op de doordringbaarheid door, de schadelijke, stoffen, werden al na veertien dagen sporen gif aangetroffen. Het is al lang bekend dat sommige stoffen de veelge bruikte waterleidingbuizen van poiy-ethyleen en pvc kun nen aantasten en er zelfs door heen dringen waarna ze het drinkwater verontreinigen. Toch duurde het tot het gif schandaal in Lekkerkerk en de methyl-bromide-affatre, dat men ging zoeken naar nieuwe, gifbestendige materialen voor de vervaardiging van drink waterleidingen. „Er werd gezocht naar een nieuwe buis, die ondoordring baar is en tegelijk flexibel, zo dat hij bij een verzakking niet direct afbreekt," legt onderzoe ker Van der Heijden uit. „De ontwikkelde 'glfvrije' buis heeft een wand van drie lagen. Binnenin zit een dikke laag po iy-ethyleen. Deze kunststof is gekozen voor de binnenzijde van de waterleiding, omdat ze geen deeltjes afgeeft aan het drinkwater en niet roest, zoals lood en koper wel doen. Daar omheen zit een laag alumini um, dat net als andere metalen geen stoffen doorlaat en zo doende ideaal is om het poly ethyleen te beschermen tegen giftige stoffen, die weer wel makkelijk door kunststof heen komen. Om het aluminium te gen stoten of harde voorwer pen te beschermen is als bui tenste laag gekozen voor pvc." Tot nu toe hebben alle mate rialen, waaruit het ruim hon derdduizend kilometer lange waterleidingnet van Rotter dam bestaat, hun voor- en na delen. De één meter en veertig centimeter dikke buizen van staal of beton zijn weliswaar niet doordringbaar maar ge ven stofdeeltjes af aan het drinkwater en zijn niet buig zaam, zodat ze bij een verzak king klappen. De veertig centi meter dikke leidingen van as- best-cement hebben dezelfde eigenschappen en zijn boven dien niet aantrekkelijk door het gebruik van asbest, dat bij inademing kankerverwekkend is. De oude gietijzeren waterlei dingen roesten en slibben dicht, hetgeen inmiddels wordt ondervangen door het gebruik van zogenaamd nodulair gie tijzer, dat dezelfde eigenschap pen heeft als staal. De dertig centimeter dikke kunststoflei dingen, gemaakt van het eer der genoemde pvc en poiy-et hyleen, die van de hoofdleidin gen naar de huizen lopen, zijn weliswaar flexibel, geven geen deeltjes af aan het water en roesten niet, maar blijken weer zeer kwetsbaar voor schadelijke bijtende stoffen. De nieuwe drie-wanden-dik- ke waterleiding lijkt de ideale oplossing. „Bij wijze van proef zijn de buizen gebruik in de Rotterdamse Vlinderbuurt. De grond waarin de oude water leidingen liggen is ernstig ver ontreinigd met onder andere tolueen. Daarop is schone grond gestort, waarna de nieu we leidingen er in zijn gelegd. Ongeveer tachtig huizen zijn op die nieuwe leiding aangeslo ten. Het afgelopen jaar zijn ge regeld metingen verricht, maar er zijn geen stoffen in het drinkwater aangetroffen, die er niet in horen. „Maar voordat we de nieuwe waterleiding, die drie keer zo veel kost als de oude kunststof leiding, het groene licht kun nen geven, zijn er meer onder zoekingen nodig," vertelt on derzoeker Van der Heijden. „Nu is alleen de doordring baarheid van schadelijke stof fen gemeten. We gaan kijken of er echt geen stofdeeltjes van' de fabricagematerialen aan het drinkwater worden afgege ven. Verder onderzoeken we nog of de kwaliteit van het drinkwater uit de buizen niet achteruitgaat, of er jgeen smaakverschillen optreden en of het zuurstofgehalte hetzelf de blijft. Over een jaar zijn we daarmee klaar en dan nog zul len de buizen alleen geplaatst worden op plekken waar een risico voor de gezondheid be staat en waar aangetoond is dat er schadelijke stoffen in de grond zitten." Het kaalgeschoren duo Bob en Bert treedt donderdag 15 ja nuari op in theatercafé De Ten der in Schiedam. Het duo speelt op contrabas en ukeiele liedjes uit de jaren veertig en vijftig. Achter Bob en Bert gaan de Schiedammers Stef Moorlag en Albert van der Hei de schuil. Aanvang 20.30 uur. Toegang gratis. Theatercafé De Tender, Passage 9-13, Schiedam. Op zondag 18 januari is er een theaterorgelconcert in het Pas sage Theater, verzorgd door de Nederlandse Orgelfederatie. Geen opgave ontvangen. Proloog naar Idee 608 (Ram melslag), Saïdjah en Adinda (uit de Max Havelaar), Het ge bed van de onwetende en 't Saiieavondje bij juffrouw Pie- terse (uit Woutertje Pieterse) is de inhoud van het Multatuii- programma dat Jules Crolset (1937) vrijdag 16 januari brengt in Theater De Teerstoot in Schiedam. Het is dit jaar 100 jaar geleden, dat Eduard Dou- wes Dekker (pseudoniem Mul- tatuli) overieed, een van Ne derlands grootste schrijvers uit de negentiende eeuw. Croiset debuteerde met solo-program ma's in 1965 met een pro gramma, bestaande uit verha len van Gogol, Andrejev en Tsjechov. Andere solo's waren onder meer De zangen van Maldoror en programma's over Vincent van Gogh en Tsjechov. Aanvang 21 uur. Toegang 15 gulden; Pas 65 en CJP 2,50 reductie. 'Stel moeder niet teleur' is de ti tel van het programma van Paul de Leeuw, waarmee deze entertainer zaterdag 17 januari naar de Teerstoof komt. Een voorstelling over kleinburger lijkheid, stii verdriet en knusse pret. Sterke monologen, aldus NRC Handelsblad, maar zwak ke liedjes vol stoplappen en Sinterkiaasgerijmel. Niettemin een aangename aanwinst in het genre tussen cabaret en beschaafd amusement. Aan vang 21 uur. Toegang 9 gul den; Pas 65 en CJP 1 gulden reductie. Theater De Teerstoof, Nieuw- straat 12, Schiedam. Jacobus Wieman speelt zater dag 17 januari 'De Berenverjaar dag' in Poppentheater De Teer stoof in Schiedam. Een grappig poppenspel rond Jopie, die door de familie Beer is ge vraagd op haar kleine zoontje te passen. Aanvang 14.30 uur. Toegang 3,50. Poppentheater De Teerstoof, Nieuwstraat 12, Schiedam. Eind vorige maand te zien op de televisie met twee oudere programma's, op donderdag 15 januari in de Stadsgehoor zaal: Jozef van den Berg met een try-out van zijn nieuwe programma. Aanvang 20.15 uur. Toegang 12,50; Pas 65 en CJP ƒ7,50. Thérèse Stelnmetz, dansen semble Nitsanlm en het orkest Andrei Serban tracteren het publiek op vrijdag 16 januari op een avondje 'De nacht van de Balkan'. Muziek en dans uit Roemenië, Joegoslavië, Hon garije en Israël. Met als bijzon dere gast de Roemeense pan- fluitist Nocolae Plrvu. Aanvang 2C.15 uur. Toegang ƒ20,-; 17,50 en ƒ15,-; Pas 65 en CJP 15,-. Zaterdag 17 januari voor de tweede keer in de Stadsge hoorzaal Willem Nljholt met zijn one-manshow. Aan de pia no Frans Ehlhart. Over Nijholt zei Wim Sonneveld al in 1972: „Jongen, je kunt dansen, je kunt acteren je hebt ailes in huis, alleen zingen kan ik beter dan jij." Het duurde dertien jaar voordat Nijholt solo ging. Aanvang 20.15 uur. Toegang 22,50; 20,-en 17,50; Pas 65 en CJP 17,50. Stadsgehoorzaal, Schiedamse- weg 51, Vlaardingen. In de serie avonden 'literair ca fé' leest de auteur Leon de Winter (1954) op donderdag 15 januari voor uit eigen werk en vertelt hij naar aanleiding van de verfilming van zijn roman 'De (ver)woording van d jon gere Dürer' over de verhouding tussen literatuur en film. Aan vang 20.30 uur. Toegang gra- tis, Vrijdag 16 januari speelt Thea ter Persona 'Wat mooi dat daar', twee eenakters van Nat-" halie Sarraute met kleine situa ties waarin mensen voortdu-, rend worden klemgezet. Met Fred Vaasen, Edda Barends en Jaap Wieringa. Aanvang 20.30 uur. Toegang 10,-; Pas 65 eri"- CJP ƒ7,50. Ham en Hoppa brengen op za-'. terdag 17 januari 'Concerto MÓ- vemiento', een programma be- staande uit twee delen; een stuk muziek van een half uur en een optreden van de twee zwervers Ham en Hoppa. Aan- vang 20.30 uur. Toegang 12,50; Pas 65 en CJP 10,-. - Harmonie, Schiedamseweg 51," Vlaardingen. Donderdag 15 januari draait in zowel Filmhuis Harmonie (aan— vang 20.30 uur) als in zaal Har-' monie (aanvang 14.30 uur) 'Bastille'van Rudolf van den *"0 Berg, gemaakt naar het boek' s 'La Place de la Bastille' van Leon de Winter. Bij het doen van research naar de Franse*' -> revolutie wordt een geschiede— nisieraar geconfronteerd met'1'-* zijn Joodse identiteit. Met De*-'? rek de Lint, Geert de Jong, Evelyne Dress en Ischa Meijer.-0 Vrijdag 16 januari 'De Verwoor ding van Herman Dürer" van Le; on de Winter (zie ook Literair 'f café). Een nietsnut strandt op reis naar Italië in München en raakt er steeds meer in de war;1 Tenslotte op zaterdag 17 ja- nuari 'De afstand' van Leon de Winter. Via filmpjes, die hij vanaf zijn 16e maakte, krijgt de* 23-jarige Luuk van Oirschot meer kijk op zijn jeugd. Filmhuis Harmonie, Schiedam-'1 seweg 51, Vlaardingen. Aan- vang 20.30 uur. Toegang ƒ6,50; Pas 65 en CJP 5,-. Theatergroep Maccus:speelt *'*J op woensdag 14 Januari voor kinderen van 7 tot en met 12 j jaar 'Madoc', een toneelstuk vrij naar een even vrije versie van het bekende verhaal van Reinaert de Vos, in de Middel- eeuwen geschreven door Wil- - lem (achternaam niet bekend)." Kinderen van 4 tot en met 6 - jaar gaan deze middag zelf theater maken, nadat ze heb- ben geluisterd naar het verhaal, de Tovervijver. Jeugdtheater Harmonie, Schie damseweg 51, Vlaardingen.Aanvang 14.30 uur. Toegang 3,50. In het Theatercafé van de Har- 7 monie treedt vrijdag 16 januari" trio Arturo op. Jazz-improvisa-w ties vanuit Zuidamerikaanse'"fr' ritmes. Bezetting: Arturo, gi- taar; Dennis Ringeling, bas en Ducan Jones, slagwerk. Aan- vang 22.30 uur. Toegang gra tis. Theatercafé Harmonie, "!,i Schiedamseweg 51, Viaardin-' S gen. i In een serie van drie films met1U Meryl Streep in de hoofdrol draait op donderdag 15 januari- de tweede, 'Kramer versus Kra- med, waarin Dustin Hoffman haar tegenspeler is. Over echt scheiding en het kind van de rekening. Aanvang 14 en 20.30" uur. Voorverkoop VVV en Ver enigde Spaarbank, Veerstraat. Toegang: ƒ5,- en Pas 65 2,50 (middag); 7,50 en Pas 65/CJP" 6,- (avond). Theater De <-*■ Schuurkerk, Schuurhof 142,-?. Maassluis.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1