Schiedam 14 B 50 kroes hiiista studio 'Pethouder' heropent basisschool Kameleon HARRY SNOOK EXPOSEERT ONTOEGANKELIJK WERK Ouderen boos over duurder borreltje wegwijzer Nu hülsta toonzaal modellen met 30% korting! JAAR Industriebond-F NV: klachtenbehandeling 3998. 5998.- 4998. 6998.- 2998.- 4998.- 2998.- 4398.- 2998.- 1798.- 598.- Gestrande toerist9 van huis weggelopen w"éi ïiV? WS rn (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De openbare basisscholen Eras mus en Goeman Borgesius in Schiedam mogen hun gebouwen niet eerder dan in 1993 laten ren overen. Aanvragen van de scholen en het gemeen tebestuur om dit eerder te doen zijn door het mi nisterie van Onderwijs afgewezen. Dit is gisteren door Schiedamse wethouder J.G. van Kleef (On derwijs) meegedeeld. fl7 hiiista mi woonwand Spectrum hiiista E slaapkamer Fleur hiiista IUI slaapkamer hülsta UbbI slaapkamer .hülsta IUI slaapkamer hülsta woonwand hülsta IUI woonwand woonwand hülsta woonwand hülsta M Gelderland hoekbank-kombinatie Gelderland 2 tweezits-banken Gelderland 2 tweezits-banken Auping Auronde lits-jumeaux Pullman schuimrubber matras Singel 51 (achter Broersvest) Telefoon 010-4267920 Schiedam „Ik leg me er niet bij neer' Directeur Jansen: ,fNu kan ik alle leerlingen leren kennen." De vlag in top voor de Ka meleon. (Fo to's Arie Wa penaar) De Engelse kunstenaar Harry Snook tussen twee van zijn wandobjecten. (Foto Arie Wapenaar) Abstract Weet van niets Vlaardingen Maassluis Ax'Si»*, HET VRIJE VOLK DONDERDAG 15 JANUAR11987 i tu Renovatie twee basisscholen is afgewezen De wethouder is van plan snel een verweerschrift naar het ministerie te zenden. „De gebouwen van de beide scholen zijn in bijzonder slechte staat," zegt Van Kleef. „Er moet heel snel iets gebeuren. Het is on verantwoord de leerlingen in deze puinhoop lessen te laten volgen." In de afwijzing stelt het mi nisterie zich formeel op. De (zie afb.) alpine-wit 280 cm breed van 5774.- nu grijs-gebeitst eiken, ledikant 180x200 2 nachtkasten, toilet, ladertkommode, 4 deurskast 210 breed van 9425.- nu m Silhouette kersen ledikant 180x200, 2 nachtksten, schuifdeurenkast met spiegel 222 breed van 9198.- nu Sunline eiken ledikant 180x200, 2 nachtkasten, 4-deurs kast 200 cm treed van 6668.- nu Silhouette wit ledikant 180x200, 2 nachtkasten van 3998.- nu Topside eiken geheel ingericht op audio en visio 394 cm breed van 9755.- nu StudiafQrm essen 30Q cm breed van 4710.- nu Dimension eiken 272 cm breed van 7383.- nu Modul 16 eiken 272 cm breed, met videotoren van 4664.- nu 2- en 3-zits bank met ronde hoek van 7230.- nu zuiver wol afneembare bekleding van 5530.- nu afneembare draion bekleding van 3980.- nu 180x200 2 verstelbare spiralen plus matrassen wit en grijs i van 2160.- nu 90x200 aan weerszijden afgedekt met schapenwol van 730.- nu laatste verbetering aan het pand is in 1953 aangebracht. Wettelijk mag dan pas veertig jaar later opnieuw worden in gegrepen. Mede in verband met de krappe onderwijsbegro- Wethouder Van Kleef: (Foto Arie Wapenaar) ting en de bezuinigingen op het onderwijs, houdt het ministe rie zich aan de afspraken. Van Kleef probeert nu aeti- oes en initiatieven te mobilise ren om alsnog geld vrij te krij- gen voor de twee basisscholen. „Wij leggen ons uiteraard niet bij dit standpunt van het mi nisterie neer. Dat standpunt zal moeten veranderen," meent de wethouder. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Als het koud is zet je de pet op en dan ben je een pethouder. J.G. van Kleef met pet; pethouder van onder wijs. Dat was althans de rede nering van een van de scholie ren. van de basisschool Keme- leon aan de Thorbeckesingel 2 in Schiedam. De leerling zag wethouder Van Kleef gister morgen vroeg bij de herope ning van van de verbouwde school met de pet op het woord voeren. In de ijzige kou vonden de scholieren de feestelijkhe den geen pretje. „Wanneer mo gen we weer naar binnen, pe thouder," had de leerling be dremmeld aan de bestuurder gevraagd. Van Kleef had de kinderen direct terug naax de kachel willen sturen. Maar dat ging niet, want eerst gingen de vlaggen buiten nog in top en moesten de kinderen enthousi ast drie coupletten van het schoollied zingen. Dat laatste klonk wat bibberig, maar het bleef een welgemeende ver welkoming van de 'pethouder'. Het vertimmerde schoolge bouw biedt nu onderdak aan alle 320 leerlingen. Voorheen waren de jongste kinderen ge huisvest in een pand "aan de overkant'. De school beschikt nu over lokalen, een gemeen schappelijke ruimte, een speel lokaal voor de kleuters, een ex tra personeelskamer, een sten cilruimte, een documentatie- ruimte en extra bergingen. De was- en kleedruimten van de gymzaal zijn gerenoveerd en de verwarming van het ge bouw is omgebouwd voor gas (was oliestook). Directeur J. Jansen toonde zich zeer ingenomen met de nieuwe school. „Nu kan ik ten- minste alle leerlingen leren kennen zonder dat ik steeds moet overteken," zei ze. Wel speet het haar en vooral ook wethouder Van Kleef dat de school van het ministerie van ste,; KZtl Onderwijs geen toestemming heeft gekregen voor het bijbou wen van twee leslokalen. De wethouder stelt dat de school nu al bijna weer te klein is ge worden. siPw'fe' Door Joly van der Spek SCHIEDAM 'Eremens' is de titel van een expositie die de hele maand januari in Gale rie Hachmang-Moesman te be zichtigen is. De maker van de veertien werken is de Engels man Harry Snook (42). Het is de eerste keer dat hij in Neder land exposeert. Zo eenvoudig als de titel van zijn tentoonstelling, zo ontoe gankelijk is op het eerste oog de serie collages, schilderijen en wandobjecten. De eerste kennismaking met ei kunst werk is de belangrijkste, de meeste bepalende: mijn indruk was dat ik steed- afstand moest respecteren. Hoewel de toegankelijkheid na enig aandringen leek te ver dwijnen, kwam slechts één werk een wandobject, volledig tot leven voor mijn ogen. "Red heart' heet het werk, een hou ten wandobject uit lagen opge bouwd waaruit zeer herken baar een hart lijkt te willen springen. Harry Snook ver klaart mijn voorkeur met de woorden: „Het is het enige werk dat hier hangt waarbij ik je geen verhaal kan vertellen. Het Is al een aantal jaren oud, ik heb het ooit eens moeten maken. Waarom? Geen idee, het moest gewoon." Harry Snook werkt zeer ab stract. Hij maakt gebruik van vrij donkere natuurlijke tinten. Mosgroen keert vaak terug in zijn werk. In zijn Engelse op leiding heeft hij zich vooral 'verplicht' met figuratief wer ken. „De regels waren zeer streng," vertelt hij. Zijn ma nier van werken nu is een te genhanger daarvan. De vijf schilderijen die alle 'mound' getiteld zijn, zijn wei nig contrastrijk. De vormen zijn bijzonder grillig en onre gelmatig. Het kleurgebruik is gevarieerder dan in de colla ges. Veel lichter, subtieler. Hierover zegt Snook: „Ik heb geen schilderijen willen ma ken die je vanaf de muur aan staren. Ik heb het vaag en deli caat gehouden." Vooral mound 5 is heel licht en poëtisch, er straalt absoluut geen agressie uit Dit in tegenstelling tot het wandobject 'Raptor', waarin Snook het gevaar en de bedrei ging van een duizelingwekken de hoogte tot uiting heeft wil len brengen. Iets wat in dat op zicht gelukt is; er zit vaart angst en agressie in. De expositie in Hachmang- Moesman aan de Langehaven 50 is tot 31 januari te zien. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Een bij zijn ouders weggelopen jongen van 15 jaar is het niet gelukt om als versteke ling zijn oma in Aberdeen (Schotland) te bereiken of als gestrande toerist een gratis overtocht naar Enge land te maken. Beide trucs werden door de jongen be proefd, maar hadden geen succes. Zijn avontuur stokte in Vlaardingen, waar hij door de politie bij het sta tion Vlaardingen-centrum werd aangetroffen. Hij hing daar al geruime tijd rond. Het verhaal, dat hij een gestrande toerist was, diste de jongen In de Engelse taal op. Volgens deze versie was hij na familiebezoek in Nederland op terugtocht naar Aberdeen en had hij de boot gemist. Zijn ouders zouden wel aan boord van het schip zijn. Omdat de jongen geen geld en pas poort bij zich had, werd hem onderdak verleend. Navraag bij de Koninklij ke Marechaussee, de politie van Harwich en een onder zoek van de Vreemdelin gendienst maakte echter duidelijk, dat het verhaal niet klopte. De jongen was wel in Aberdeen geboren, maar hij bleek Nederlander te zijn en weggelopen bij zijn ouders in Apeldoorn. Nadat hij tevergeefs had geprobeerd om als verste keling de overtocht te ma ken, bedacht hij het verhaal van de gestrande toerist. De jongen Is door zijn ouders in Vlaardingen opgehaald en meegenomen naar hun woonplaats. (Van een "ónzer verslaggevers) SCHIEDAM Kom niet aan hun borreltje! Enkele ouderen van dienstencentrum De Woudhoek in Schiedam klagen over het, feit1 de de prijzen,van 'consumpties per l januari zijn verhoogd. De drank wordt te' duur, zeggen zij en wijzen erop. dat de prijzen in dienstencen trum De Vier Molens lager zouden zijn. Directeur. P. van Mansum van de Stichting Ge coördineerd Ouderenwerk Schiedam, die de dienstencen tra beheert, ontkent dat de prijzen van de consumpties in de dienstencentra verschillen. Een van de boze ouderen is K. van de Haar. Hij voert het woord ook namens T, Schaap en J. Berns. „Een wij staan niet alleen," zegt Van de Haar. De hele zaal spreekt schande van de hoge prijzen. Wij heb ben per slot van rekening heel Nederland opgebouwd op een slof en een schoen, maar kun nen nu van ons beetje geld die hoge prijzen neertellen. We la ten niet helemaal de kachel met ons aanmaken." Van de Haar geeft toe dat nu niet om woekerprijzen gaat. Een pilsje kost voortaan 1,50 gulden tegen vroeger een gul den en het borreltje is met een kwartje gestegen tot 1,50 pul den. Glazen fris kosten nog steeds een gulden en ook de koffie (50 cent) en thee (30 cent) zijn in prijs gelijk geble ven. Niettemin heeft Van de Haar er geen goed woord voor over. Welnee, het is geen commer cieel bedrijf. De bar wordt met vrijwilligers gedraaid. Daar wordt winst gemaakt, terwijl ze ons 1 een poot uitdraaien. Daarbij hebben ze kleinere borrelglaasjes aangeschaft. Wellicht in de hoop dat het ons niet zou opvallen. Maar we zijn nu eenmaal niet gek.. Bij de nieuwjaarsreceptie kregen wij van de prijsverhoging te horen, terwijl directeur Van Mansum achterin de zaal staat te lachen. Die man had zelf de maatregelen bekend moeten maken." Van Mansum heeft er wel begrip voor dat de ouderen moeite hebben met de nieuwe prijzen. Hij wijt de verhoging aan het wegvallen van enkele overheidssubsidies. „De bar moet winst maken. Dat kan echt niet anders." Hij vindt echter dat de pijn redelijk ver deeld is. Doordat de koffie en thee in verhouding zo laag zijn geprijsd, is het volgens de di recteur ook nog voor de men sen met een laag inkomen mo gelijk om het dienstencentrum te bezoeken. Hij hecht eraan krachtig te ontkennen dat de prijzen in de dienstencentra zouden verschillen. Verbaasd Is Van Mansum over het feit dat hij door de ou deren niet op de hoogte is ge steld van hun grieven. Hij zegt van niets te weten. „Ik zou het wel zo redelijk hebben gevon den als de ouderen naar mij waren toegestapt. Als zij boos zijn op mij, moet ik het toch het eerste weten." ERKER in wijkcentrum De Erker (Jan van Avenesstraat 32, Schie dam) wordt op vrijdag 16 ja nuari een beurs gehouden, waar schaatsen geruild, ver kocht en/of gekocht kunnen worden. Voor jong en oud van 15 tot 18 uur. FILMCLUB De komische film Jewel of the Nile is vrijdag 16 januari te zien bij de Filmclub Schiedam (Nieuwstraat 12). Deze produk- tie is een vervolg op de film Romancing te stone. Aanvang 21.30 uur. Toegangsprijs 5,-, donateurs betalen ƒ4,-. THE DITCH De boogie- woogie en blues pianist Rob Hoeke treedt vrij dag 16 januari op in jazzclub The Ditch (Korte Haven 7). Aanvang 21.30 uur. Toegangs prijs; 10,- voor niet-leden en ƒ5,- voor leden.Zaterdag 17 januari staat Old friends reuni on band op het podium. Aan vang 21.30 uur. Zondag 18 ja nuari treedt Aart Gisolf met band op in The Ditch. Aanvang 15 uur. De toegang is gratis. STEDELIJK MUSEUM De Rotterdamse organist Ge rard Legierse speelt zaterdag 17 januari orgelwerken van J.S. Bach in het Stedelijk Mu seum Schiedam (Hoogstraat 112). Aanvang 15 uur.. Toe gang gratis. DE GOUDSBLOEM Muziekcafé De Goudsbloem (Sint Annazusterstraat) presen teert zaterdag 17 januari de Rotterdamse formatie Distant Voices. Hun muziek wordt om schreven ais 'swingende wave' met pop en blues Invloeden. Aanvang 22 uur. Toegangsprijs 3,50. SCHEIDSRECHTERS In de Vier Molens is vanavond een biljartavond van de Schie damse Scheldsrechtersvereni- ging. Aanvang 19 uur. NIVON Het Nivon, afdeling Schiedam houdt zaterdag 17 januari de jaarvergadering in het FNV-ge- bouw aan de Stadhouderslaan. Op de agenda staan onder meer de bestuursverkiezing en het financieel jaaroverzicht. Aanvang 14 uur. PODIUM De Formatie Kroonenberg geeft zaterdag 17 januari een concert in café Podium (Lange Haven). In de huidige samen stelling treedt de band voor het eerst op. Kroonenberg is voortgekomen uit de Freelan ceband, de ritme-sectie komt uit de gelederen van Herman Brood. Zij spelen rock met soul-invioeden. Aanvang 22 uur. Toegangsprijs: 5,-. Zon dag 18 Januari treedt in Podi um het duo Martin Travis en Siard de Jong op. Het duo zingt bekende popsongs. Aan vang 21.30 uur, Toegang gra tis. VIDEOCAFE Het filmfenomeen Jack Nichol son is onderwerp van een the ma-avond in het Videocafé (Nieuwstraat 12), zaterdag 17 januari. Op video worden dan diverse films waarin Nicholson acteert, vertoond. Aanvang 20.30 uur. Toegang voor dona teurs gratis. Donateur worden kost ƒ5,-. FiCO De Fico draait zaterdag 17 ja nuari voor de Vlaardingse jeugd de Walt Disney-produk- tie De Dwergexpres. In zaai Mlddelhuyse (Koninginneiaanjzijn twee voor stellingen van deze tekenfilm, aanvang 10 en 12.30 uur. In Triangel (Fransenstraat) begint de film om 13.30 uur. Toe gangsprijs; 1,50. Zaterdag avond is In Triangel de film Iron Eagle te zien aanvang 18.30 uur (voor leden van 12 tot 16 jaar) en 20.45 uur. Zaterdag ochtend kunnen belangstellen den zich inschrijven als Fico- lid, kosten: 4,-. GESCHIEDENIS Dr J.P. van de Voort geeft dinsdag 20 januari een lezing over het visserij-onderwijs voor de Historische Vereniging Vlaardingen in zaal Triangel (Fransenstraat). De ontwikke ling van het Visserij-onderwijs Redactie Het Vrije Volk, Hoog- straat 125b, 3111 HD Schie dam, Editie Vlaardingen /Maassluis, post adres: postbus 467, 3130 AL Vlaardingen. tel. 4736049 of 4265205. Editie Schiedam, tet. 4266646 ot 4736061. Kopij voor deze rubriek dient uiterlijk de woensdagochtend vooraf gaand aan de plaatsing op donderdag in ons bezit te zijn. vanaf 1870 tot heden komt aan de orde. Aanvang 20 uur. Le-. den en belangstellenden zijn welkom. AVALANCE Het drum bugle corps Ava- lance presenteert zaterdag 17. januari in de sporthal aan de Floris de Vijfdelaan een Win- terguard Contest. Aan dit con cours doen verschillende mu-, ziekkorpsen uit het land mee. Aanvang 20 uur. Toegangsprijs 7,50. GROTE KERK De organist Klaas Bolt uit Haarlem verzorgt vrijdag 16 ja nuari het maandelijks concert op het Van Peteghem-orgel in de Grote Kerk. Op het pro- gramma staan onder meer werken van J.S Bach, S. We sley en W. Vogel. Aanvang 20 uur. Toegangsprijs: 3,-, hou ders van een CJP of Pas 65 betalen ƒ1,50. NIVON Het Nivon, afdeling Vlaardin gen heeft voor de leden een muziekavond in petto, met het sfeertje van een 'Weense avond'. Aanvang 20 uur. Plaats: De Hoogkamer, Van Baerlestraat 252. HUISVROUWEN 5 Vlaardingse klederdrachten Is; het onderwerp van een lezing.; door L. Moerman, donderdag 22 januari voor de Nederland se Vereniging van Huisvrou wen. afdeling Vlaardingen. De lezing is in zaal Triangel (Fran senstraat) en duurt van 14 tot 16 uur. DUG-OUT De Belgisch-Marokkaanse band Ahlefarah treedt zaterdag 17 januari op in o.j.c. Dug-out (Mackayplein). Het is een groep die in de Marokkaanse gemeenschap een grote naam heeft. De band bestaat uit vijf muzikanten en twee buikdan seressen. Verder is er tijdens deze Marokkaanse avond in het open jongeren centrum een. info stand en Marokkaans eten. Aanvang 20.30 uur. Toe gangsprijs; 5, -HUISVROUWEN. Een informatrice van de Blin denbibliotheek in Den Haag geeft dinsdag 20 januari een lezing voor de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Maassluis. Zij vertelt over het werk van deze instel ling voor blinden. De lezing is in de Sluis, G.A. Brederolaan 49. Aanvang 13.45 uur. WEEKENDDIENSTEN Schiedam.Hei Schielandzie- kenhuis aan de Stadhouder slaan heeft dit weekeinde EH- BO-dienst, tel. 4733733. Am bulance, tel. 4333300. Huis arts: bellen met de boodschap pendienst, tel. 4206611. Spoedrecepten, tel. 4261480.'" Tandarts: K.L. Ko, Koggeschip 72, tel. 4706535. Spreekuur van 17 tot 17.30 uur, op zater dag en zondag. Vlaardingen. Huisarts: tel. 4206611. Tandarts: spreekuur, op zaterdag en zondag van 17 tot 17.30 uur, tel. 4206611. Weekeind- en nachtdienst apo theek: Apotheek Billiton, Billit- 'onlaan 66, tel. 4344729. Maassluis. Huisarts: zaterdag 17 januari V.J. Knippenberg, Dr Jan Schoutenlaan 12, tel. 11441; zondag 18 januari G.A.A, van der Poel, Toorop- laan 12, tel 12900. Tandarts: zie Vlaardingen. Weekeind- en nachtdienst apotheek: Apo theek Westeinde, Westeinde 8, tel. 22399. Eerste hulp Vlaardingen en Maassluis (alleen als de huis arts niet bereikbaar is), tel. 4742222. Ambulance: tel. 4333300. -v SCHIEDAM Voor leden van de Industriebond-FNV die in kleine bedrijven werken, en ook voor uitkeringsrechtigden moet meer aandacht komen. Met name de klachtenbehan deling kan beter. Daartoe die nen de regionale afdelingen versterkt te worden. Dit wen senpakket hebben de afde lingsbesturen van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis be sproken met bondsvoorzitter Dick Visser, die dinsdagavond in Schiedam was. „Wij hebben de afgelopen ja ren veel aandacht besteed aan de bedrijfsledengroepen in grote bedrijven. Het is nu zaak om nieuwe groepen leden te bereiken," zegt Jaap Eljken- boom, voorzitter van de Schie damse afdeling. „De komende periode willen wij de regionale afdeling gaan versterken, want onze leden die in kleine bedrij ven werken, en de uitkerings gerechtigden zijn voor een groot deel afhankelijk van die regionale afdelingen." Hoe een en ander precies In het vat wordt gegoten, is nog niet bekend. Zeker is wel, dat de bond mankracht en midde len gaat vrijmaken voor de nieuwe aanpak. Het wachten voor de Waterweg-regio is thans op landelijke uitspraken, die deze of volgende maand worden verwacht. Daarna ko- - men de drie besturen weer bij elkaar om de plannen verder uit te werken. Volgens Eijken- boom is met name de Schie- damse afdeling gebaat bij de nieuwe aanpak. „Wij hebben verhoudingsgewijs de meeste werklozen en uitkeringsgerech tigden," zegt hij. De Schiedamse afdeling telt 2200 leden. Daarvan hebben een kleine achthonderd een uitkering. De Vlaardingse afde ling is de grootste met 2450 le den en de Maassiuise de klein ste met 750 leden. In Schie dam houdt de bond op de tweede en vierde donderdag van de maand, van half acht tot half negen, een spreekuur in het FNV-gebouw aan de Stadhouderslaan. „Eigenlijk is dat te weinig," vindt Eijken- boom. „Wij denken eraan het spreekuur naar de dag uit te breiden."

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1