14 Schollieren rijden hun rondje alleen tijdens schoolpauzes 1 Opvallend Dienstencentrum bezorgt de boerenkool aan huis Vijftig bezwaarschriften tegen afwijzing van eenmalige uitkering duton duton duton duton Het zomert OÜTÖN bij Duton! Winkeliers Zuidplein laks met aangiften mm ES reis-en p&ssageburo het vrije volk WS Eigenwijs... Zij zetten toch door en nemen de waarschuwin gen niet ter harte. (Foto Arie Wape naar) VMê ffflmTZ avena Vrijwilligerswerk Een van de zestig vrijwilligers van De k molens, de heer I.M. .Vaz Dias, onderweg met de warme maaltij den. (Foto: Arie Wapenaar) Reikhalzend Heet 'Wegens de warmte geen koopavond'. De weinigen, die gisteren op het Broersvest in Schiedam liepen, draaiden zich nog eens om, toen zij deze tekst lazen. Eigenaar J. van Thienen van de doe-het-zelf-zaak heeft een verklaring voor het feit dat hij het bordje op zijn winkeldeur hing. „Ik zie vandaag geen kip. Het enige wat ik verkoop is wat tochtband en dor pelstripjes. Dus ga ik dicht vanavond. Je gaat met dit weer toch niet gezellig de stad in. Ik had ook kunnen zetten: wegens kou gesloten, maar dat valt niet op." (Foto Arie Wapenaar) (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De postbusruimtes van het hoofdpostkantoor aan de Lange Nieuwstraat en de filialen aan het Bachplein en de Dieselstraat in Schiedam gaan voortaan in het weekeinde dicht. De directeur van het postkantoor, N.H.C. Hamers, zwicht met deze vermindering van de servicever lening aan ongeveer 1000 klanten voor het vanda lisme. „Het was toch al een unicum dat deze Schiedamse postbusruimtes open bleven. Zelfs in de kleine dorpjes zijn de openbare gebouwen 's nachts hermetisch gesloten om vernielingen te gen te gaan," zegt directeur Hamers. Veiligheid post Nauwelijks begrepen Bezwaarschriften Beveiliging ~vanmotGn^UAFa Zomer 1987 is (nu ai) in aantocht! Bij Duton vindt u steeds meer zomer- programma's voor de vakantiepret van straks... Heerlijk om nu al te snuffelen. En... bij Duton heeft u altijd de grootste keus, want Duton vertegenwoordigt alle gerenommeerde reisorganisaties. Dus kom naar Duton, vraag honderduit en ga genieten. Tot ziens! hu Rotterdamsedljk 4Ó3 Schiedam Telefoon: 010.4731011* schiedam. VRIJDAG 16 JANUARI 1S87 SCHIEDAM Bij het Be- atrixpark in Schiedam staat slechts een handjevol scholie ren op het ijs te kleumen. De anderen hebben zich aan het advies van het KNMI in de Bilt gehouden en zijn bij de kachel gebleven. De wind is nog snijdender dan de afgelo pen dagen en heeft voor de' meeste kinderen een einde ge maakt aan de ijspret. Alleen in de schoolpauzes wagen nog enkele tientallen schaatsenrijdertjes zich op het ijs. Ze blijven dan wel op de beschutte stukken rijden, draaien voornamelijk rondjes en komen beslist niet ver. Binnen enkele minuten is de lol er af. Klagend, met stok kende stem en met dampende adem, strompelen ze weer te rug naar de behaaglijke loka len. De school nog nooit zo po: pulair geweest als na dit ijzi ge uitstapje op de schaats. Na vieren, ais de scholen uit zijn, worden de ijzers nog eens geprobeerd. Het gaat niet van harte. De tempera tuur duikt omlaag, ménig, li chaamsdeel protesteert tegen de kwelling van de vorst en y-X 'jl' K»/ Z S* i de duisternis valt snel in. Ook In Vlaardingen eist de barre winter zijn tol van wie buiten de deur komt. Niets te zien van de zwermen schaat sers die het ijs op de Vlaar- dlngse Vaart vorig jaar be volkten. Serene rust, die zo nu en dan wordt onderbroken door een snerpende wind vlaag. Aan de einder trekt een snelheidsduivel eenzaam zijn baantje. Na een tijdje vallen ook twee toerrijders op. Echte volhouders; dik aangekleed gaan zij behoedzaam de snij dende kou tegemoet. De muts ver over de oren en de handen beschermend. Zij zijn de Westiandroute aan het rijden. De sfeerrijke tocht langs de Vlieten is dezer dagen en van de meest Spart aanse tochten. De route Schipluiden, Maasland voert langs grote open stuk ken. Beschut uitpuffen is er niet bij. De rijders zijn met recht doordouwers. Zij gaan door, terwijl er wedstrijden zijn afgelast. Ook hebben zij zich niet gehouden aan de waarschuwingen die via de radio zijn uitgegaan naar de toerrijders. Het ma ken van lange afstandtochten op de schaats wordt ernstig ontraden. De raad is ook be doeld voor wandelaars. Afge zien van een enkele postbode waagt dan ook niemand zich te voet bulten. De schaatsers moeten de Westlandtocht in betrekklljke eenzaamheid afleggen. Eeen troosteloze bezigheid, lijkt het. Een van de weinige hu mane plekken langs de tocht is uitspanning Vlietzicht tus sen Vlaardingen en Schiplui den. De gelegenheid zit tjok vol met sportlef uitziende mensen die niettemin de bar re en boze wereld van buiten voor een moment of wat heb ben verlaten. Stevige kom men soep, uitsmijters en cho colademelk laten zich sma ken. Ondanks de kou verdient de firma Heineken er ook nog een paar centen. De schaat sen lijken prettiger om de nek te hangen. Een aantal bezoekers zal het café pas veel en veel later verlaten dan het plan was. De ijspret blijkt zonder ijs zo veel aangenamer. Af en toe dreigt een enkeling eigenwijs te worden en weer naar bui ten te stappen. De supersnelle schaatspakken zijn immers niet voor niets aangeschaft. De dag moet benut worden. (Van een onzer verslaggevers) 1 SCHIEDAM „Eet ze en tot ziens maar weer," zegt de heer LM. Vaz Diaz (55) als hij zijn eerste warme maaltijd van die dag heeft bezorgd. Hij is een van de zestig vrijwilligers van dienstencentrum De 4 molens die warme maaltijden bezor gen bij oudere Schiedammers als deze niet meer in staat zijn cm voor zichzelf te koken. Vandaag bestaat het menu uit boerenkool met rookworst. Zes dagen In de week be zorgt het dienstencentrum zo'n 120 maaltijden per dag. „We bezorgen in Schiedam in het gebied onder de spoorlijn," zegt medewerkster M. de -Groot van De 4 molens. De prijs van een maaltijd, die da gelijks vers wordt gekookt in de keuken van verzorgingshuis Frankeland, bedraagt zes gul den. Er wordt rekening gehou den met mensen die een dieet moeten volgen, of die bijvoor beeld geen vis of spinazie lus ten. Voor mensen met een 'zwaar' dieet bezorgt het cen trum zelfs maaitijden die spe ciaal in de keuken van het Schleland ziekenhuis worden bereid. „Kom "er maar gauw in,", zegt de bewoonster op het adres waar Vaz Dlaz de vol gende maaltijd bezorgt In de keuken baalt hij het alumini um bakje met eten uit de piep schuimen warmhouddoos en zet het op het aanrecht. De" groene doos gaat mee terug in de auto. Met een „eet smake lijk" neemt hijafscheid. „Is het erg koud?," roept de bewoon ster hem nog bezorgd na, ais hij al bulten loopt •Zijn handen warm wrijvend kruipt Vaz Diaz weer achter het stuur van zijn auto. „Mooi land," rilt hij, „maar er moest een dak op zitten." Al bijna twee jaar doet hij dit vrijwilli gerswerk. Vandaag rijdt hij de route 'centrum'. Op de achter bank van de auto staan 22 piepschuimen doosjes opgesta peld, met op ieder deksel een kaartje met naam en adres van de ontvangers. Groene en rode stickertjes op deze kaart jes geven aan of iemand een' bepaald dieet volgt. De bezorg dienst aan huis heeft over klandizie niet te klagen. „Het, ergste vind ik, wanneer je nee moet zeggen, als iemand zich wil laten Inschrijven," vertelt WSf' hij. Het centrum heeft momen teel een wachtlijst van zo'n twee weken. Het valt op dat op veel adressen blijkbaar reikhalzend naar de bezorger wordt uitge keken. Bij een ervan heeft Vaz Dias de bel nog niet losgelaten, of er wordt al opengedaan. .Die staat achter de deur," zegt hij. Boven In de deurope ning houdt de bewoner een theedoek uitgespreid in zijn handen. Breed lachend neemt deze hierin het hete alumini um bakje van de bezorger in ontvangst. Weer klinkt het „eet smakelijk." „Voor sommige mensen," vertelt de vrijwilliger buiten, „is elke dag hetzelfde. Sommi gen zitten echt te wachten tot je komt, dan kunnen ze een praatje maken." Op een van de laatste adres sen wordt zelfs na langdurig aanbellen niet opengedaan. Vaz Dias informeert of de hu ren misschien weten, waar hun buurvrouw zich bevindt Maar even later doet de mevrouw toch open. Door de kou Is haar benedenbel kapot. Nadat hij ook hier het eten heeft afgele verd, legt Vaz Dias uit, dat het dienstencentrum twee contro le-adressen noteert, wanneer mensen zich laten inschrijven. Meestal van een familielid en van de huisarts van de betrok kene. Wanneer een van de 'klanten' een maaltijd heeft be steld maar op de afgesproken tijd niet opendoet, dan kan het centrum deze mensen waar schuwen. Er mocht eens iets aan de hand zijn. „Je kent de berichten in de krant wel, van mensen die pas na zoveel da gen in huls worden gevonden. Dit is dus een stukje extra con trole," zegt Vaz Dias. Soms wordt nog wel eens be weerd, dat aan huls bezorgde maaltijden koud zijn, voor aleer ze de ontvanger berei ken. Om het tegendeel te be wijzen, opent Vaz Dias de laat ste warmhouddoos en haalt het aluminium bakje eruit. On danks de kou en na meer dan een uur te hebben rondgere den, is het nog gloeiend heet. Het dienstencentrum De 4 molens zoekt nog enige vrij willigers (dames en heren) die willen helpen bij de bezorging van warme maaltijden. De be zorgtijden zijn van twaalf tot een uur 's middags. Wie een keer per week wil helpen, kan bellen met mevrouw M. de Groot: 470 55 00. Zowel mensen met als zonder auto kunnen zich aanmelden. PTT zwicht voor vandalen De afgelopen maanden was vooral de postbus ruimte in het hoofdpostkantoor het doelwit van vernielers, bekladders en dieven. Er waren regelmatig kleine brandjes in de ruimte, muren werden bekrast en post bussen opengebroken. In de nacht van 1 januari sloeg de* politie een grote slag door een aantal jonge mannen op heter daad te betrappen bij het open breken van twintig postbussen. „Mede om de veiligheid te kunnen blijven waarborgen van de post in de bussen willen we de ruimte afsluiten. Schie dam was één van de weinige gemeenten in Nederland waar de PTT deze service nog kon geven. Waarschijnlijk ook om dat de politie dichtbij Is geves tigd en dus altijd snel ter plaatse is. Maar nu zien we ons genoodzaakt om, geduren de de tijd dat er niemand aan wezig is in het gebouw, te slui ten," aldus Hamers. De postbusruimte aan de Lange Nieuwstraat, met 650 bussen, is in de toekomst ge sloten van zaterdagmiddag twaalf uur tot maandagmor gen om zes uur; de postbus ruimte in het filiaal Bachplein gaat zaterdags om elf uur dicht en wordt maandagoch tends om half acht weer open gesteld; het filiaal Dieselstraat (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM /VLAARDIN - GEN - Meer dan vijftig Schiedammers en tweeëntach tig VI aar dingers hebben bij hun gemeentenbesturen gepro testeerd tegen het feit, dat zij niet de eenmalige uitkering hebben ontvangen. In Schie dam druppelen de bezwaar schriften nog steeds binnen. Volgens voorlichter Frank Maarleveld van de gemeente lijke Sociale Dienst in Vlaar dingen zullen de bezwaar schriften weinig uithalen, om dat de regels die voor de uitke ring gelden, correct zijn toege past Dat is althans de "voorlo pige conclusie' van de GSD. De cijfers vertonen eenzelfde beeld als elders In het land. K. Brinkman, chef algemene za ken van de GSD in Schiedam, zegt dat de protesten jaarlijks toenemen. .Jeder jaar wordt van de eenmalige uitkering weer iets afgehaald," zegt hij. „Dit jaar valt het erg tegea- Het rijk keert dit jaar in Schie dam 900.000 gulden uit tegen 2.700.000 gulden vorig jaar. Die bezuinigingen worden door de mensen nauwelijks be- grepea Terwijl de lasten wel stijgen, krijgen ze minder compensatie via die eenmalige uitkering. De mensen hebben dit jaar meer moeten betalen voor de nutsvoorzieningen, de studiebijdragen en voor de •kosten van levensonderhoud. Wat zij zich niet realiseren," aldus Brinkman, „is dat de eenmalige uitkering geen reke ning houdt met de uitgaven. De uitkering wordt uitsluitend verstrekt op basis van het in- komea Wij krijgen bij de so ciale dienst heel veel treurige verhalen te horen van mensen die zich en heel begrijpelijk tekort gedaan voelen," zegt Brinkman. In totaal vroegen 3.439 Schie dammers een eenmalige uitke ring 1986 aan (4.069 in 1985). In Vlaardingen vroegen 2.821 mensen de eenmalige uitke ring 1986 aan (3.318 in 1985). Daarvan werden er in Schie dam 2.526 toegewezen (3.299 in 1985). In Vlaardingen waren dat er 2.065 (2652 in 1985), De GSD heeft in totaal 900.000 gul den (Schiedam) en 714.000 gul den (Vlaardingen) uitbetaald, wat neerkwam op een gemid delde van 355 gulden (Schie dam) en 346 (Vlaardingen) gulden per uitkering. Het geld is begin december overge maakt In 1985 betaalde de GSD nog 2.300.000 gulden (Schiedam) en 1.800.000 gulden uit, wat neerkwam op een ge middelde uitkering van 691 gulden (Schiedam) en 695 gul den (Vlaardingen). Het veel hogere bedrag in 1985 verklaart volgens Frank Maarleveld de forse stapel be zwaarschriften dit jaar. Het grootste deel van de mensen dat ln de pen is geklommen, maakt bezwaar tegen het feit dat zij niet de zogeheten veel jarigen-toeslag hebben ontvan gen. Deze toeslag wordt alleen uitbetaald als men de toeslag ook de drie voorgaande jaren heeft gekregen. „Die mensen hebben de toe slag vorig jaar ook niet ont vangen, maar dat is ze toen niet opgevallen, omdat de een malige uitkering veel hoger was. Dat is blijkbaar niet goed doorgedrongen," zegt Maarle veld, die de desbetreffende richtlijnen van het ministerie duidelijk noemt. „Voor het overige bestrijken de bezwaarschriften een heel scala van bezwaren," vervolgt hij. „Het Is vaak de ingewik keldheid van de regeling, die mensen beweegt om bezwaar te maken. Of men is het ge woon principieel oneens met de regels die Den Haag stelt. Maar het heeft dan geen zin om bij ons bezwaar te maken." Interpretatieverschillen zijn volgens Maarleveld niet moge lijk bij de eenmalige uitkering. „Er wordt niet gekeken naar persoonlijke omstandigheden," legt hij uit. „De Bijstandswet kent dat begrip wei. Dan kun je verschillen hebben tussen gemeenten, maar bij de rege ling eenmalige uitkering kan dat niet." fs alleen nog tijdens kantoor uren van half negen tot vijf uur overdag geopend. De post bussen van het filiaal aan de Mgr. Nolenslaan blijven dag en nacht bereikbaar. Deze 150 bussen zitten in de buitenmuur van het pand. Mensen, die onmogelijk op een doordeweekse dag of nacht hun postbus kunnen legen, moeten contact opnemen met de PTT. Voor hen is er waar schijnlijk de mogelijkheid om een bus te huren bij het postfi- iiaal aan de Mgr. Nolenslaan. Op werkdagen blijven de postbussen in het onlangs ge heel gerenoveerde postkantoor aan de Lange Nieuwstraat en in de filialen, dag en .nacht be reikbaar. Er zijn nog 150 post bussen beschikbaar in het hoofdkantoor. ROTTERDAM Bijna de helft van de winkeliers van het win kelcentrum Zuidplein in Rotter dam doet geen aangifte van diefstal. Zij vinden het te veel tijd kosten en zij vinden de straffen voor de winkeldieven te iaag. Bovendien hebben vooral kleine winkeliers nauwe lijks een Idee hoeveel schade zij lijden door winkeldiefstal. Een deugdelijke registratie ontbreekt. Dit concluderen twee studen ten van de Rijksuniversiteit Leiden in hun rapport 'Winke liers in het nauw?', dat zij in opdracht van de Onderne mingsvereniging Zuidplein heb ben gemaakt De twee onder zoekers, Marijke Huising en Jan Cornel, hebben alle 126 winkeliers benaderd. Achten twintig ondernemers wilden niet aan het onderzoek mee werken. Van de resterende 98 winke liers was slechts 26 percent bereid of bij machte een schat ting te maken Van de schade door diefstal. Op basis van de ze summiere gegevens stellen de twee studenten dat jaarlijks 6,8 miljoen'gulden omzetver lies wordt geleden in winkel- centrum Zuidpiein. Ook waren de winkeliers nau welijks bereid te vertellen hoe veel geld en goederen worden gestolen door eigen personeel. De onderzoekers geloven dat vooral filiaalhouders bang zijn tegenover hun bazen te moe-' ten toegeven dat het personeel ook steelt en dat er geen maatregelen worden genomen. Ten tweede denken de onder zoekers dat er een grijs gebied is, bijvoorbeeld personeel dat dropjes uit de snoepstand eet; strikt genomen is dat diefstal maar het wordt niet als zoda nig gezien. Veel winkeliers verwachten nog steeds extra hulp van jusitie en de politie. Zelf zeggen zij al voldoende maatregelen te heb ben genomen. Bij dertien win kels troffen de onderzoekers geen winkelbeveiliging aan. De meeste winkeliers halen echter regelmatig de nieuwste appa ratuur in huis en oefenen hun eigen personeel in hét beter observeren van klanten. De twee studenten pleiten voor een betere communicatie tus-, sen de winkeliers om de aan wezige kennis van beveiliging en registratie te benutten. Ook zouden de winkeliers erl politie en justitie beter inzicht moeten krijgen in eikaars problemen. «ge S'ösend/e op dafm "6 ZOmer- gekomen meniu"

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1