Turkse burgemeesters op bezoek in Schiedam rmmm Vrije sector Kerkeiland -bouw op van start Salon praat over de lastige Vlaardinger Kamer van Koophandel-secretaris geridderd Jongeren op leerreis naar Nicaragua Kortaf Explosie van kleur en geluld In pastel 'Rotterdam aan Zee bestaat 40 Jaar Huisnummers niet te lezen WS g(«r Deeigemeenieraad Sportinstuif Expositie Cursus Bootshow Origami Humor Auto over de kop Spandoek met tekst Kerkbalans weg I Vier auto's opengebroken Laagbouw Akkoord met begroting '86 van Sport en Recreatie Vlaardinger op heterdaad betrapt Ingebroken in koffieshop Sollicitatieprocedure De Vlaardingse kunstenaar Jan van Reeven (Foto Arie Wa penaar) Hollands landschap K 40 jaar schiedam M WOENSDAG 21 JANUAR11987 3*5i? te/V/Ss ,s'* •St'Ss's 'v-y* Lange Nieuwstraat in zomer '87 geasfalteerd ïl>» SCHIEDAM De Lange Nieuwstraat in Schiedam krijgt van de zomer een nieuw gezicht. De rijbaan wordt ge asfalteerd en er komen par keervakken. Ambtenaren van de dienst gemeentewerken overwegen dezer dagen nog of op de weg suggestiestroken voor fietsers moeten komen. De 'herinrichting' van de Lan- 'u'ge-Nieuwstraat volgt nadat in het;najaar de riolering onder de straat werd vernieuwd. ~W"'De bewoners en betrokkenen ---'werden afgelopen dinsdag- 1''avond over de reconstructie «"geïnformeerd op het hoofdbu reau van politie in Schiedam. - De opkomst was niet groot (35). M.C.J. Meurs van de dienst gemeentewerken spreekt van een rustige infor matieavond. Afgezien van en- kele privé-aangelegenheden --(over particuliere en gemeen- -J,:tegrond werden door de bewo- "ners nauwelijks bezwaren geu it. Blij waren zij met het feit "'-«"dat tussen de parkeervakken vrije ruimte is gepland, om "voetgangers beter uitzicht te "geven bij het oversteken. -.Wel kwam het voorstel voor de suggestie-fietsstroken van de bewoners. Zij willen dat de fietsers wat extra veiligheid geboden wordt. Van Meurs is niet zo'n voorstander van de suggestiestroken. „Die bieden een schijnveiligheid," zegt hij. De Lange Nieuwstraat na de werkzaamheden aan de riolering. (Foto Arie Wape naar) „We zien dat ook in de profes sor K. Onneslaan. Daar wor den de auto's op de stroken ge parkeerd, zodat de fietsers toch nog de weg op moeten om er omheen te gaan. De situatie wordt daardoor juist onveilig. Stemmen zijn al opgegaan om daar de stroken weer weg te halen." Niettemin zegt Van Meurs dat er nog op gestu deerd zal worden. stttjm vsmmt Twee burgemeesters van Turkse steden brachten gis teren een informeel bezoek aan Schiedam. Burgemees ter Abdullah Cakmaik (tweede van rechts) van een plaatsje bij de stad Izmit en zijn collega Abis van Ula- sli (midden) hadden voor hun Schiedamse ambtsge noot R. Scheeres (uiterst links) een met de hand ge maakt bord meegenomen. Na zijn welkomstwoord leg de burgemeester Scheeres in het kort uit hoe het be stuur in Nederland is georganiseerd. De twee Turkse burgemeesters maken deze maand een rondreis langs Europese gemeenten om deze be stuurlijk te vergelijken met hun eigen plaatsen. Eer der bezochten zij onder meer Brussel en Keulen. De zer dagen bezoeken zij nog Rotterdam en Amsterdam. Daarna reizen zij via West-Duitsland en Oostenrijk te rug naar hun land. (Foto Arie Wapenaar). HOEK VAN HOLLAND Postbodes, taxichauffeur, bo dediensten, ambulancechauf feurs en nog veel meer andere mensen klagen over de ondui delijke huisnummers aan de gerenoveerde korrelbetonwo- ningen in Hoek van Holland. De nummers zijn in heel klei ne cijfers aangebracht op de brievenbussen en vanaf de weg niet te lezen. Vooral voor mensen die ter plaatse niet zo goed bekend zijn, betekent dat uitstappen en zoeken naar de juiste num mers. Enkele bewoners van de korrelbetonwoningen zijn er al toe overgegaan om op de lui fels boven de deuren zelf een groter en beter leesbaar huis nummer aan te brengen. De kandidaatstelling voor de verkiezing van de deelgemeen- teraad van Hoek van Holland op 18 maart vindt plaats op dinsdag 3 februari. Op die dag kunnen van 9.00 tot 17.00 uur de lijsten van kandidaten wor den ingeleverd. De benodigde formulieren zijn kosteloos ver krijgbaar bij de deelgemeente secretarie, Prins Hendrikstraat 161. De registratie van de par tijen heeft inmiddels al plaats gevonden. Aan de deelraads verkiezingen, die op dezelfde dag worden gehouden ais de verkiezingen voor de Provin ciale Staten, nemen vijf partij en deel: PvdA, CDA, VVD, D66 en de plaatselijke groepering Hoeks Welzijn. Voor alle bewoners van Hoek van Holland van 50 jaar en ou der is er een sportinstuif onder deskundige leiding, iedere donderdagmiddag van twee tot half vier in wijkgebouw De Hoekstee. De deelname is gra tis. In de periode van 2 februari tot 1 maart exposeren de Hoekse kunstenaars Arie Barendreeht en Petra B. Wulffers In het so ciaal cultureel centrum De Naald In Naaldwijk. Arie Baren dreeht (44) had in de maand december nog een expositie in Den Haag. Zijn inspiratiebron nen zijn de natuur en het Zen- bhoedlsme. Zijn werk bestaat uit olieverf en acryl-schilderij- en. Hij schildert hoofdzakelijk abstract. Arie Barendreeht kreeg zijn opleiding aan de Vrije Academie voor Beelden de Kunsten in Den Haag. Daar werd ook Petra B. Wulffers op geleid. De 27-jarige schilderes vindt haar Inspiratiebron vooral in de menselijke figuur. De leerstellingen van C.G. Jung en de Aziatische kunst en cultuur hebben grote invloed gehad op haar manier van werken. Op 2 februari begint de cursus 'Hoe zeg je wat je denkt' in het Vrouwenhuis in Viaardingen. in tien bijeenkomsten (wekelijks op maandag van 19.30 tot 21.30 uur) leren de deelnemers praten en luisteren, kritiek in casseren en geven enz. Kosten 30 gulden. Aanmelden bij me vrouw W. Sies, tel. 4741194 of mevrouw C. Eijkenbroek, feil 4742339. Vrouwenhuis, P-K.' Drossaartstraat 65-67, Viaar dingen. De surfclub Delfland en Wind surfing Hoek van Holland gaan op zondag 25 januari met de bus naar de Boot Show in-Büs- seldorf. Kosten voor leden 25 gulden, niet-leden betalen 35 gulden. Vertrek 7.30 uur bij Vlietzicht in Maasland. Opge ven bij Paul Swanenburg, te)., 01899-18835 (na 19 uur). Op 22 januari begint in wijk,-- centrum De Heipaal een cursus Origami (Japans papier vou-i wen), die bestaat uit vijf bijeen komsten. Kosten 20 gulden, 7 exclusief materiaal. Data: 22, januari, 5 en 19 februari, 5 en 19 maart. Tijd: 13.45 tot 15.30 uur. Wijkcentrum De Heipaal, Meerkoetstraat 1, Viaardingen. Tel. 4745142. - iï Humor is het onderwerp van het Maatschappelijk Avondge bed op zondag 25 januari in.de Emauskerk aan de Van Linden van den Heuvellsingel. Voor-, ganger is dominee K.D. van; Kampen. De muziek, aange-, past aan het onderwerp, woedt door onder anderen Arend-* Driessen verzorgd. Aanvang-:19 uur. var •u -if - ij (Van een onzer verslaggeefsters) MAASSLUIS De bebou wing van de Schans in Maas sluis lijkt nog- dit jaar van start te kunnen gaan. Het mi nisterie van Volkshuisvesting heeft- Maassluis" een'contingent van een dertig woningéh in de vrije sector D gegeven voor "type'Kuizen, is schaars in de woningbouw, omdat ze uit- sluitend worden gebouwd in 'binnensteden, waarbij extra .rekening gehouden moet wor den met de bestaande, veelal historische bebouwing. Het rijk stelt voor sector D-wonin- gen maximaal 20.000 gulden per woning beschikbaar. yoor de eerste paal van dit woningbouwproject de grond 'in gaat zal eerst een aantal ob stakels weggenomen moeten worden. In de eerste plaats is er nog geen duidelijkheid over de ernst van de bodemveront reiniging op het Kerkeiland. De uitslag van de diverse on derzoeken wordt binnenkort bekend gemaakt. Tenslotte wil len de diverse gemeenteraads fracties eerst de financiële consequenties van de bebou wing van deze historische plek zwart op wit voor hun neus hebben, alvorens de heimachi ne wordt besteld. Fractievoorzitter John Scheerstra van de WD: „De 'bodemverontreiniging, de ge luidshinder en de kosten zijn zaken die we eerst en vooral duidelijk willen hebben. Ons idee is bouwen, maar dan wel in overeenstemming met het- J'geen er ai staat op het Kerkei land. Bovendien speelt de toe- f.C SCHIEDAM Een 26-jarige Rotterdammer is op het Ke- theipien met zijn Mercedes be stelbus uit de bocht gevlogen. De wagen draaide om zijn as, schoot de berm in, kantelde en kwam tegen een boom tot stil stand. De man maakte de ^schuiver toen hij in de bocht ï.jran het .plein van de linker- «fehaar de rijstrook schoof. Voi- Hgens getuigen gebeurde dat 'met een snelheid van zeker 100 km per uur. De bestuurder is met - onbekend letsel opgeno men in het Holyziekenhuis in Viaardingen. VLAARDINGEN Een spandoek met de tekst .'Kerk balans', dat tussen twee vlag- gemasten langs de Mr. LA. Kesperweg hing, Is door onbe kenden ontvreemd. De kerk voogdij van de Nederlands Hervormde Kerk schat de schade op 350 gulden. j VLAARDINGEN Uit vier j auto's, die in de omgeving van j de Eksterlaan en Oranjelaan S stonden geparkeerd, is de ge- luidsapparatuur gestolen, j Waarde 2100 gulden. De auto's j werden geopend met een valse ""sleutel. komst van de haven voor ons ook een belangrijke rol In deze plannen." PvdA-fractievoorzitter Ro bert Punt onderschrijft de nog bestaande bezwaren" tegen wo ningbouw maar: „Als die zijn opgelost wordt^he^hfigs tijd dat er iets ge'daan.Twórdt aan dit mooie plekje in Maassluis. Onze fractie wil laagbouw en flink wat groen. De Grote Kerk heeft daar altijd gedomineerd en dat moet zo blijven. Naar ons idee kan er daar ook nog wel een muziektent komen. Het Kerkeiland moet evenals vroe ger een fraaie trekpleister voor de binnenstad worden." Het CDA wil behalve wo ningbouw ook milieuvriendelij ke bedrijven op het Kerkeiland zien verschijnen. Leo Speel (fractievoorzitter): „Wij geven de voorkeur aan woningen die het zicht op de Grote Kerk niet belemmeren." HOEK VAN HOLLAND Met duidelijke tegenzin heeft de deelraadscommissie voor Sport en Recreatie van Hoek van Holland in de derde week van 1987 alsnog de begroting 1986 behandeld van de dienst voor Sport en Recreatie. In de laatste vergadering van het vorig jaar had de deei gemeenieraad via een motie al duidelijk gemaakt dat hij een dergelijke gang van zaken niet langer zal accepteren. De be grotingsbehandeling beperkte zich dan ook tot de 'resterende' middelen over 1986. Op die ma nier kan de deelgemeenteraad nog enigszins bepalen wat men nog met deze middelen kan doen. Maar de commissie voor Sport en Recreatie uitte nog maals zijn ongenoegen en eiste dat de begroting voor 1987 al zeer binnenkort op tafel komt. VLAARDINGEN Een 25- jarige Vlaardinger is in het V. en D-filiaal aan het Veerplein op heterdaad betrapt, toen hij er met twee trainingspakken ter waarde van 348 gulden vandoor wilde gaan, zonder te betalen. De man is door de be drijfsrecherche overgedragen aan de politie. VLAARDINGEN Gasaan- stekers en wisselgeld, totaal ter waarde van 2800 gulden, zijn ontvreemd uit een koffies hop aan de Schiedamseweg. Om binnen te komen, werd de deur geforceerd, en om bij het geld te komen werden een kas sa en speelautomaten openge broken. Dat resulteerde in een breekschade van 2000 gulden. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De lasti ge Vlaardinger. Dat is het the ma van de eerste Salon de Harmonie in het nieuwe jaar op zaterdag 31 januari. De Journalisten pick van der Lugt "ontvangen, dan 'in'hun'spraak makende plaatselijke praat- Beroepsprocedures»'* De inter views en debatten worden zo als gebruikelijk afgewisseld met veel amusement, ditmaal goochelen, muziek en toneel. Huiszanger/pianist Cornells Pons is ook weer van de partij met zijn soms wrange, maar altijd melodieuze chansons. In een sfeervol decor, ont worpen door de Vlaardingse kunstenares Wilma Kuil, pra ten Van der Lugt en Rietveld met de 'lastige' Vlaardingers De Vries, Vons, Keijzer, Henk Krabben (oud-PvdA raadslid) en Jan Bulva (WD-raadslid en nog steeds actievoerder te gen het verkeerscirculatie plan). Aan de grote ronde tafel nemen verder plaats WU van Rijn, D66-gemeenteraadslid en lid van de commissie voor de bezwaarschriften, en de juriste mevrouw HA. Bleeker-van Styrum, die uit de doeken zal doen hoe Viaardingen goochelt met procedures. Enkele vragen, die daarbij aan de orde komen, zijn: hoe moeilijk is het om in Viaardin gen je recht te halen? Werken ambtenaren mee of tegen? Zit ten de plaatselijke volksverte genwoordigers eigenlijk wel De journalis ten Dick van der Lugt (rechts) en Aad Rietveld voelen in de volgende Sa- j Ion de Harmo nie lastige Vlaardingers j aan de tand. (Foto Arie j Wapenaar) 1 als een bok op de haverkist? Hoe werkt de commissie voor de bezwaarschriften? En: be staan er lastige Vlaardingers? De organisatoren citeren in dit verband de bekende, inmiddels overleden actievoerder Dirk de Vroome, die eens heeft gezegd: „In mijn loopbaan als actie voerder zijn er ambtenaren ge weest, die ik wel tien keer een knal voor hun harses heb moe ten geven voor ze behoorlijk functioneerden." Het muzikale deel van de Sa lon Is voor rekening van leer lingen van de Streekmuziek-' school Nieuwe Waterweg Noord, het Jos Beeren kwartet (dat na afloop speelt) en hulszanger/pianist Cornells Pons. Twee jeugdige Vlaar dingse schrijvers in de dop le zen uit eigen werk voor en de Vlaardinger Kees Kortlever gaat goochelen. Verder spelen vijf Vlaardingers uit de toneel verenigingen TGV en 't Mas ker een scène uit Op hoop van zegen, het bekende toneelstuk van Herman Heijermans, dat voor deze gelegenheid in Viaardingen speelt. De lastige Vlaardinger, praatshow over recht en slecht. Zaterdag 31 januari 1987, aanvang 20.30 uur. Zaal Harmonie, Schiedamseweg 51, Viaardingen. Toegang gratis. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De heer LF. Oppe (60), secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam en de Beneden-Maas, is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Hij kreeg de onderscheiding bij zijn vertrek als secretaris via de VUT na een dienstverband van 40 jaar. De heer Oppe begon zijn loopbaan bij de Kamer in Ter- neuzen. In 1954 verhuisde hij naar de Vlaardingse Kamer, waar hij in 1969 adjunct-secre taris werd en in 1976 bij de fu sie met de Rotterdamse Ka mer secretaris. De heer Oppe had de dagelijks leiding van het Vlaardingse kantoor, hield zich In belde steden bezig met alle wettelijke taken van de Kamer en hij stond aan het hoofd van de afdelingen detail handel, ambacht, verkeer, stadsvernieuwing en ruimtelij ke ordening. Talrijke functies bekleedde de heer Oppe, zowel functies die direct verband hielden met zijn werkkring, als functies in andere organisaties. Voor zijn activiteiten ten behoeve van een nieuwe accommodatie voor korfbalclub Spirit ontving hij in 1979 het ereteken van de afdeling Rotterdam van de Ko ninklijke Nederlandse Korfbal- bond. De Vriendsehapsspeld van de padvinderij kreeg hij in 1973 voor soortgelijke activitei ten, nu ten behoeve van de Vi ool scoutinggroep. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Vier jon geren uit het Rijnmondgebied zullen deze zomer een werkbe zoek van 4 4 5 weken aan Nica ragua brengen. De belangstel ling voor deze reis is groot, zo bleek onlangs op een eerste in formatieve bijeenkomst. Het werkbezoek is een initia tief van Paul en Nel van der Harst, die al twee jaar met een zendingsopdracht van de Ned. Hervormde Kerk in Nicaragua werkzaam zijn. Tijdens hun laatste verblijf in Nederland, in oktober, riepen zij jongeren op een deel van hun vakantie in Nicaragua door te brengen en dan te willen wonen, werken en leven met de arme bewo ners van de Martin Luther King-wljk in Managua, de hoofdstad van Nicaragua. De zendingscommissie van de Hervormde Kerk in Viaar dingen nam het idee over. Sa men met de katholieke en ge reformeerde kerken werd een werkgroepje geformeerd om de reis te organiseren. Han Ra- eijmaekers, lid van de werk groep, legt er de nadruk op dat het geen luiervakantie in een lekker warm land wordt. De jongeren zullen geconfronteerd worden met grote armoede. Ze zullen met en onder arme mensen leven en ervaren hoe die met elkaar omgaan. En er zal aangepakt moeten worden. Het is niet de bedoeling om daar zending te gaan bedrij ven. Paul heeft in de wijk een dakplatenfabriekje opgezet waar de jongeren ingezet zul len - worden. Verder heeft hij plannen voor de bouw van een gemeenschapshuis, dus werk is er zat," zegt hij. De preciese data liggen nog niet vast, maar het bezoek zal plaatsvinden in juli/augustus. De reis staat open voor jonge ren van ongeveer 17 tot 20 jaar uit Schiedam, Viaardingen, Maassluis, Maasland en Ke- thel. De werkgroep verwacht van de belangstellenden een zekere kerkelijke betrokken heid. Raeijmaekers: „Het is een oecumenische reis, dat wil zeggen dat alle kerkelijke ge zindten welkom zijn. Het wordt georganiseerd vanuit de kerk en komt ook weer terug naar de kerk. Na terugkeer zullen de jongeren namelijk een ron de maken langs de achterban, dus kerken, scholen, jongeren groepen etc. om over hun erva ringen te vertellen." De hele onderneming wordt grondig voorbereid. De Nica ragua-gangers krijgen een be geleider mee en zullen van te voren diverse cursussen door lopen, waaronder Spaans en EHBO. Een bepaalde schoolop leiding Is niet vereist, omdat de werkgroep vindt dat in principe ledereen mee moet kunnen. Van de deelnemers wordt een eigen bijdrage van maximaal 300 gulden ge vraagd, maar als dat bedrag een probleem is kan er een re geling getroffen worden. De overige kosten van de reis worden in zijn geheel gedekt uit particuliere giften en ker kelijke subsidies. Gezien de grote belangstel ling heeft de werkgroep een 'sollicitatieprocedure' opgezet. Belangstellenden moeten een uitgebreid vragenformulier in vullen. Daarna volgt nog een persoonlijk gesprek. Geïnteres seerden kunnen zich tot woens dag 21 januari aanmelden bij Han Raeijmaekers, tel. 010- 4348880. ioo uw! i'.ih Krf o0,. aAh'dtvéi "J;;: Agtqrjpr-ff d yi Door MARJO PEPPELAAR VLAARDINGEN Variatiesin pastei met muziek en Hollands Landschap zijn de titels van se ries pasteltekeningen die Jan van Reeven deze maand in het Delta Crest Hotel aan de Vlaar dingse Maasboulevard expo seert. Deze Vlaardingse kun stenaar exposeerde eerder in galerie de Duig en op groeps tentoonstellingen van de Galerie/artotheek In Viaardin gen. De stijl van het In het Deltaho tel geëxposeerde werk wordt door de kunstenaar zelf ais ex pressionistisch omschreven. Beleving van zowel muziek als landschap staat in de series centraal. Door het felle kleur gebruik en de soms strakke vlaklndellng geeft de kunste naar zijn eigen interpretatie van de afbeelding. In de serie Variaties in pastel met muziek portretteert Jan van Reeven musici met hun in strument. Saxofoon, plano en microfoon staan In een bijna amoureuze verhouding tot hun bespeler. Vooral de wulpse vrouwenlichamen lijken hun in strument met het hele voluptu euze lijf te bespelen. De hou ding en uitdrukking van de rfiu- zikanten doet soms zo intens aan, dat men verwacht dat ze leder moment het platte vlak' kunnen verlaten. De tekenla gen wekken de indruk van een explosie van kleur en geluid;" die soms bijna uit zijn lijst, lijkt te barsten. i,llt •i'r'd Kpi Voor de serie Hollands LanB-, schap stonden plaatsen in.en rond Viaardingen model. Opis hier tracht de kunstenaar dóór gebruik van kleur, stijl en voor al perspektlef een eigen sfeer te creëren. Maar het landschap als lappendeken is bepaald;.; geen nieuw thema. En mede doordat tekeningen uit deze serie in aantal op de expositie toch ai niet zo prominent aan wezig zijn vallen die naast al t' dat muzikale geweld dan ook' een beetje In het niet. De tentoonstelling kan dage-*! iijks van 7 tot 23 uur bezocht; worden In het Delta Crest Ho tel, Maasboulevard, Viaardin gen. Tot 15 februari. i HOEK VAN HOLLAND „ik had geen keus, ik moest ge woon. in mijn PvdA-fractie in de Rotterdamse raad werd ge steld, dat ik de aangewezen kandidaat was om voorzitter te worden van de woningbouw vereniging 'Rotterdam aan Zee' in 1951. De vereniging be stond toen vijf jaar en dreigde te verzanden omdat de konink lijke goedkeuring niet afkwam. Niet dat Volkers en Blankers, de eerste bestuurders, geen uitstekende mensen waren, maar in die tijd moest er een raadslid of een andere hoog waardigheidsbekleder aan het roer staan om die koninklijke goedkeuring te krijgen. En als enig Hoeks raadslid In de ge meente Rotterdam was ik de aangewezen man, of ik wilde of niet." In zijn fraaie woning aan het Seinpad 'met uitzicht op de Waterweg' en bepaald geen woningwetwoning, blikt Bertus Bliek terug op dat voorzitter schap dat uiteindelijk zo'n der tig jaar zou gaan duren. „Het is als met de meeste bestuurs functies," zegt hij, „ais je er eenmaal zit, kom Je er niet ge makkelijk meer vandaan." „Maar," erkent hij onmiddel lijk, „ik heb een heleboel baan tjes en functies vervuld, maai' dit is wel de leukste van alle- maal geweest. Je hebt het idéé dat je met iets goeds bezig bent en als je in Hoek van Hos- land rondkijkt dan zie Je ook dat er wat bereikt is." Woningbouwvereniging "Rot terdam aan Zee," op 19 janui ri het 40-jarig bestaan vierend, heeft In Hoek van Holland zo'n vijftienhonderd eigen woningen en daarnaast ook nog een paar honderd woningen in beheer 5 van het gemeentelijk wonlng-i bedrijf in Rotterdam die binnên afzienbare tijd ook zullen wor den overgedragen. j Bertus Bliek (72) herinnert ziek nog het feest, dat werd gevierd toen de eerste woningwatwo-! ning van de vereniging werd I opgeleverd aan de De Cordes- straat. Dat was de eerste van! een contingent van 222 wonin gen en daarna is er regelmatig doorgebouwd in Hoek van Hol land, dankzij de onvermoelba!- re activiteiten van de bestuurs- leden van d© wonlngbouwvori enlgfng.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1