Vereniging viert jubileum met druldke^Histoi^stïhe ©ag t In de rij voor mooie plekjes ÉilP Cérid^ Dulfer: pop succes In Harmonie Hoogbejaarde dame ver Jaagt inbreker Warmerdam wint wintervoetbal Westnederland telt reizigers automatisch Rode Kruis 'colonne' blij met nieuw pand Van Beverenstraat m m Welfare zoekt vrijwilligsters Intrigerend Landjuweel m (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAMVeel prominente Schiedammers hebben inmiddels hun naam op een handtekenin genlijst geplaatst om de nostalgische makreelro kerij aan de'Lange Haven in Schiedam te behou den. De makreelrokerij van J. W. Geerlings wordt door een klaagactie bij de Dienst Centraal Milieu beheer Rijnmond (DCMR) van twee buren be dreigd met sluiting. Zorgen Iedereen - IwiiltS 9 i ISli I In De anders op zondag zo rustige binnenstad van Schiedam werd gisteren bevolkt door duizenden mensen. Ze wandelden over een speciaal uitgezette route langs historische panden. (Foto Hans Pattist) Excuses Steekproef mm JjèyJéugd Rode Kruis maakte er tijdens, de opening van het nieuwe pand aan de .Schiedamse yan.Bèvere.nstraat een mooie 'eerste hulp show' van. (Foto Marcel Be kedam) éMk- ;b V-C" A - i Van een ónzer verslaggeefsters) g£;/VLAARDINGEN - - De His- fjtorische Vereniging Vlaardin- igen?(HW) groeide in twintig Jaar! tijd uit van een klein ^clubje; enthousiaste hobbyï- w/stén tot: een.volwassen vereni- ^"Sing voor amateur geschied- gkundigen. Tijdens een 'Histo- irische Dag' bewezen zaterdag Vele HW-leden dit met de ft'door hen uitgestalde verza g/melingen, foto's en tijdschrif- *|ten;en jaarboeken. In zaal De •/Harmonie aan de Schiedam- «séweg werd het twintig jarig J"?bestaan op gepaste wijze ge- gsyierd.' Een overvloed aan arti- 5Jkèlen uit de oude doos, Vlaar- ||dingse klederdrachten, minia- fetuur wagens en karren, kaar- feten èn heel veel oude foto's la- fi'gén te pronken. De commiss ie, sies 'gedenkpenning' en In dustrieel Erfgoed Vlaardin- gën waren met kleuren en zwart/wit foto's, antieke dak pannen en ijzeren muuran- kers; vertegenwoordigd. \Leden toonden trots de re sultaten van hun geschied- l; kundige passies aan mede-le den en bezoekers. Het Vlaar- dingse Visersvrouwenkoor was present. Evenals de Ne derlandse Vereniging de Ver zamelaar en de afdeling ge- j. nealógie van HW. De Vlaardinger Rien Stolk showde zijn zeer uitgebreide verzameling foto's en kran tenknipsels over de in 1904 op gerichte Vlaardingse voetbal vereniging Fortuna Vlaardin- gen. Rien kreeg op twaalfjari ge leeftijd (in 1962) de verza meling "cadeau van zijn oud ste broer Ton, van het beken de Muziekinformatie- en do cumentatiecentrum Ton Stolk aan de Westhavenkade-, Het. Vlaardingse publiek kwam in grote getalen op de •Historische Dag' af. Bij het hoekje 'Kunst en Kitsch' liep het zelfs storm. Achter een ta feltje zat het 'Kunst en Kitsch' panel bestaande uit Jan Anderson van het gelijk namige Streekmuseum, stadsarchivaris Theo Poel stra en kunstenaar/eigenaar van een prentenkabinet op de hoek van de Rozenlaan, Peet van der Hoeven. Het bekende Vlaardingse trio boog- zich het hoofd over vele voor taxa tie aangeboden sieraden, prenten, etsen, tekeningen, penningen en schilderijen. Er stond 's ochtends bij aanvang zelfs een lange rij nieuwsgierigen. „Heel intrige rend was een olieverf schilde rijtje dat een meneer mee bracht. De eigenaar zag er niet veel in. Wij konden het werkje eerlijk gezegd ook niet thuisbrengen, maar zijn er bijna zeker van het een schil derijtje uit de eerste helft van de negentiende eeuw is. Dat is wat, hoor. Wij hebben de man aangeraden advies en taxatie te vragen bij het Amsterdam se veilinghuis Christies. Je weet nooit," aldus Theo Poel stra. Ondertussen tuurdé Peet van der Hoeven door een loep naar een gouden knijpbrille tje. De Vlaardingse Ria Kan- Bij het tafel tje, van het Kunst en Kitsch-trio tijdens de Historische Dag in de Harmonie lie-p het storm. Jan Anderson Theo Poelstra en Peet van der Hoeven (v.l.n.r.) bui gen zich over een NS-her- denkingspen- ning in brons. (Foto Marcel Bekedam) ters wilde de waarde van het lorgnet, een erfstuk van haar overgrootvader, wel eens we ten. Ria: „Ach verkopen doe ik het toch niet. Het gaat me aan het hart dit stukje verle den. Maar het is zo leuk te weten waar iets vandaan komt, hoé oud hét is, wie het maakte en hoeveel het waard is." Haar brilletje dateert van 100 of 120 jaar geleden verze kerde Peet haar. Het ging- hier om een bril.met'een Hob- lands keurmerk waarvan de waarde aan goud niet hoog is, misschien honderd of hon derdvijftig gulden. „Maar, het is maar wat de gek ervoor geeft, want een verzamelaar betaalt meer," aldus Peet van der Hoeven. In de filmzaal werd de film over de Vlaardingse scheeps werf Figee vertoond, 's Mid dags vertoonde de Vlaardin ger Frans Assenberg zijn dia's van afbeeldingen van Vlaardingse herbergenvan 1500 tot 1800. Hij spoorde al zo'n zestig herbergen op in het stadsarchief. De filmzaal was bij elke voorstelling afge laden. Mevrouw Van Lier, dé echt genote van Vlaardings burge meester, zwaaide de bezoe kers uit. Bij het weggaan overhandigde zij een folder over het Vlaardings Landju weel, de vier zaterdagen in juni van dit jaar dat de stad wordt omgetoverd in een creatieve feeststad. door René de Heij VLAARDINGEN Een uitver kocht en succesvol optreden van Candy Dulfer en haar band Funky Stuff bewees dat het be sluit om meer ruimte In de Har monie In,te ruimen voor pop muziek, goed is geweest. Afge lopen zaterdag Het de tien mans formatie de toehoorders geen moment met rust met funk, soul, jazz en salsa. De theatrale podiumprestatie en het geluid, gingen bij de groep op een aanstekelijke en verfris sende manier samen. Dat het repertoire voornamelijk uit co vers bestond, was niet belang rijk. De eigen interpretaties van de nummers en het spel van de bevallige saxofoniste Candy Dulfer gaven de uitvoering een nieuwe impuls. De eerste stappen op de lad der van haar muzikale carrière zette de nu 17-jarige Candy onder de aansporing van vader en illuster jazzmuzikant Hans Dulfer; Na gespeeld te hebben bij een harmonieorkest en de Amerikaanse jazz-zangeres Roza King, organiseerde zij een sessie waar de basis werd gelegd voor het huidige Funky Stuff. Een gemêleerd muziek gezelschap, dat zich in vier jaar tijd door improvisatie op be staande muziek en de bezielde uitdraging daarvan, zag uit groeientot een toonaangeven de live-act. Met Ivor Mitchell op bas, de creatieve Kim Weehoff op drums en percussionist Jeroen de Rijk beschikt Funky Stuff over een energieke ritme-sec tie. Ogenschijnlijk moeiteloos, maar volop profilerend vormde dit trio het swingende funda ment van de band. Met zijn boven alles uitkomende stem en verschijning, schiep zanger Franklin Batta een onweerleg- baar statement. Hij zag zich gesteund door drie piepkleine r doch volumineus zingende achtergrondzangeressen. Het gitaarspel van Eelco Prins waslj technisch af, maar bevatte niet1 die eigengereidheid die voor or. echte verrassingen zorgt. Echter, de formule die ten grondsiag ligt aan het succes van de band moet In de eerste- plaats gezocht worden bij 'Miss Candy Herself'. De ma nier waarop de saxofoniste haar instrument bespeelde, deed zelfs de meest verstokte muziek- hater zijn deuren ope nen. De natuurlijkheid en be- - heersing van haar spel wezen op uitzonderlijke klasse. Hoe wel zij prominent aanwezig was, behield zij door een uitge- kiende frasering de greep op de groep. Ontvankelijkheid, rit-; miek en vooral herkenbaarheid waren dé ingrediënten die hét enthousiaste publiek kleurrijk voorgeschoteld kreeg. i - - v - /T - W v::", - - 1 - *- -y.y/-.- Rokerij moet ven Buurtbewoners Amalia Voets én Peter Pijpers hebben het comité Behoud Ambachte lijke Rokerij Lange Haven op gericht. Het comité lanceerde de handtekeningenactie. In een mum van tijd stonden veie krabbels 'van haven- en cen trumbewoners op papier. Zo tekenden bonbonmaker en WD-raadslid Gerard Verhuls- donk, de milieudeskundige van de PvdA Hans van der Vlist, alle aan de Lange Haven wo nende en werkende kunste naars, eigenaren van eenmans bedrijfjes, restaurants en win keliers om de rokerij te redden vjan,j sluiting. De onderteke naars,; zijn bang dat „het laat ste roökpluimpjè aan de haven %ybrdt uitgeknepen." De,actievoerders maken zich zórgen over de toekomst van hét bedrijfje nu de DCMR de praktijken van de rokerij aan banden wil leggen. De rokerij zou te veel stank en rook-over- last bezorgen aan de buren. De .klachten kwamen van aanne mingsbedrijf SBO (Schiedam- se Bouwonderneming), dat is gevestigd op nummer 42 aan de Lange Haven, naast het be drijfje. van de familie Geer- lings. Vele andere buurtbewoners zeggen dat het met die stank best meevalt. „Een beetje 'smog' hoort bij een haven," zegt de Schiedamse Amalia Voets. „Het is al erg genoeg dat vele bedrijven de stad uit zijn gegaan. Het enige wat we nog hebben is dat heerlijke sfeervolle rokerijtje." Het actievoerend comité ver gadert vanavond voor de eer ste keer. De eerste bestuurs vergadering wordt gehouden in huize Voets. Peter Pijpers van muziekcafé Podium meldt vol trots dat hij overstroomd wordt met positieve reacties. „Iedereen doet mee. Nu ja, zo goed als iedereen. De buurtbe woners van de Lange Haven hebben vrijwel allemaal on dertekend. Neem bijvoorbeeld het VVD-raadsiid Plet Prins. Ook Chris Coppens, de voorzit ter van de winkeliersvereni ging van de Hoogstraat, doet mee." Peter Pijpers en Amalia Voets zijn vol goede moed. «Wij gaan door," beloven de actievoerders. „Het is reuze gezellig hier aan de haven. Wij laten de sfeer hier echt niet stuk maken voor een beetje stank 's morgens vroeg. De ro kerij is hier altijd geweest. Die moet hier blijven." Reacties zijn welkom, bij P. Pijpers tel. lt260566. WTCUCN0ÉSÖ SCHIEDAM Een Schiedam se (86) heeft dit weekeinde een inbreker uit haar huis verjaagd. De vrouw, bewoonster van een huis aan de Rotterdamsedijk, hoorde gemorrel in haar slaap kamer. Zij liep in de gang te gen een jonge man op, die er met haar geldkistje vandoor wilde gaan. De inbreker schrok en maakte zich uit de voeten. De vrouw waarschuwde de po litie die kort daarna de inbre ker op de Eerste Tuinsingel. aanhield. De man stond ook- daar weer te morrelen aan voordeuren. Hij had het kistje, gevuld met persoonlijke papie ren, van de bejaarde nog bij zich. VLAARDINGEN Het Dick- hoff 'zaalvoètbaltoernooi op het veld' is gewonnen door het teamWarmerdam. De Vlaar-- L dingse ploegleider Cor War merdam verzamelde met zijn, vijf companen, allemaal aange- trouwde of %echte' familieleden, vwa^'dè^fnéesfé'püriteh tijdens het wlntertoernooi. Aan het toer- ^-.«snooi:deden 23 teams mee. De k-A méestè spelers werden gere- cruteerd uit de Vlaardingse voetbalvereniging de Hollandi- aan en andere clubs. Op de velden van de Hollandiaan in .sportpark 't Niéuwland werden de korte wedstrijdjes gespeeld voor veel publiek. Het toernooi was mede daardoor,'e§n dóór-' slaand succes! Er"werd'tot in de kleine uurtjes ge-'après- voetbaldk!Bv roe mow !«iw SCHIEDAM Duizenden mensen ontdekten gisteren de mooie plekjes vaJn de Schiedamse binnenstad op hun eigen manier. Het was razend druk tijdens de zon dagse wandeling naar aanlei ding van het populaire AVRO-programma 'Ontdek je plekje' dat eerder deze week op de televisie werd uit gezonden. Er stond urenlang een file van wandelaars voor de deur van het VW kantoor aan de Buitenhavenweg. Ge wapend met film- of fotoca mera, paraplu enregenjas en met stevige wandelschoenen aan kuierden vanaf twaalf uur duizenden mensen uit het hele land langs Schiedams historische trots. De onmis bare en zeer uitgebreide rou tebeschrijving, gemaakt door de Schiedamse VW en de AVRO, in de hand. De langs de route gelegen restaurants schonken liters koffie, thee, limonade en soep. In het Zakkendragers huisje, het eeuwenoude gilde- huis van de zakkendragers, werden tientallen liters hete erwtensoep geserveerd aan hongerige wandelaars. Vele bedrijfjes, galeries en histori sche panden waren voor de gelegenheid geopend. De wandelaars m sten dank baar gebruik van de gelegen heid om bekende historische panden als de Korenbeurs, de Branderszaai van Interbook aan de Lange Haven, de mo lens de Noord en de Vrijheid, het Zakkendragershuisje, het stadhuis aan de Grote Markt en het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat eens van bin nen te bekijken. In de routebeschrijving, die verkrijgbaar blijft bij de VVV, worden vrijwel alle Schiedamse monumenten of andere bijzondere gebouwen genoemd en beschreven. Vreemd genoeg komt de voormalige monumentale Mouterij de Goudsbloem op de hoek van de Sint Anna Zusterstraat en de Noordvest in het hele verhaal niet voor. Er worden wel uitvoerig ex cuses gemaakt voor het oer lelijke betonnen fabrieksblok van Bols aan de overzijde van de Noordvest. Mouterij de Goudsbloem, die eens een drie-eenheid vormde mét mo len De Noord en vroegere branderij de Lelie, is het eni ge nog bestaande mouterij- pand in Schiedam. Eens ston den er 62 mouterijen,- 45 di stilleerderijen én 385 brande rijen in Schiedam. In de Goudsbloem zit nog een intacte eestvloer. De eest was de oven waarin de uitge- kiemde mout werd gedroogd, voordat het werd gemalen in de Molen dé Noord. Mout werd vroeger gebruikt bij de vervaardiging van de be roemde moutwijnjenever. Mouterij de Goudsbloem werd in de begin jaren zeven tig door een- groep jonge Schiedammers eigenhandig opgeknapt. Er is nu een jeugdcafé In gevestigd. ROTTERDAM Het streek- vervoersbedrijf Westnederland gaat binnenkort de telling van buspassagiers automatiseren. Hiervoor zullen aan enkele lichtmasten langs de busroutes zendertjes worden bevestigd en zullen de bussen worden uitgerustmet zogeheten teltre- des. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft de vervoers bedrijven in Nederland ver plicht reizigerstellingen uit te voeren. Aan de hand van de telresultaten wil het ministerie de subsidies aan de vervoers bedrijven eerlijker verdelen. De verplichte telling is een gevolg van de invoering van de strip penkaart. Sinds de invoering van deze kaart is er immers geen verband meer te leggen tussen kaartverkoop en aantal reizigers dat wórdt vervoerd, omdat dé strippenkaart in het hel land kan worden gebruikt. Tot nu werden die tellingen handmatig verricht. De resulta ten van die tellingen worden echter niet betrouwbaar ge noeg geacht, omdat zij worden uitgevoerd door de buschauf feurs, die wel wat anders aan hun hoofd hebben tijdens hun rit. Bovendien gaat het tot nu toe óm steekproeven: de tellin gen werden slechts op een be paalde dag uitgevoerd. Bij de automatische tellingen wordt gebruik gemaakt van zo geheten teltredes; in de treep lanken worden apparaatjes aangebracht die registreren hoeveel en wanneer mensen in-en uitstappen. Om bij te houden waar op een route het meest (of het minst) wordt in- en uitgestapt wordt gebruik gemaakt van de zen dertjes die aan enkele lichtma sten langs de routen worden i? bevestigd. Het signaal van cfië - zendertjes wordt door de tel machine In de bus ontvangen-/ en geregistreerd. In de gemeente Dordrecht wordt door het gemeentelijk;-^' vervoerbedrijf (GVB) al met het geautomatiseerde telsysteem geëxperimenteerd. Het streek- vervoersbedrijf Westnederland verwacht binnen enkele maan den over de apparatuur te kun nen beschikken. -- Het Rotterdamse vervoersbe drijf RET weet nog niet of ook het geautomatiseerde systeem, zal gaan gebruiken. In Rottér- dam wordt op dit moment in enkeie bussen voor de streek-' proefsgewijze tellingen at ge bruik gemaakt van de teitrede. Daarnaast is bij de metro het systeem van hekregistratie toegepast: reizigers worden geteld als zij door een poortje lopen. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Schie-' damse 'colonne' van het Rode Kruis zat er afgelopen zater dag lachend bij in haar totaal verbouwde nieuwe onderko men. De in het vertrouwde grijze uniform gestoken EH- BO-ers namen eindelijk het voormalige school- en wijkge- bouw aan de Schiedamse Van Beverenstraat 40 in gebruik. „Dit pand is fantastisch. Wij zijn er trots op," sprak voorzit ter J.W. Smolders over; de ver huizing van het oude pand aan de Warande naar de riante nieuwe stek. Het gebouw aan de Warande was in slechte staat. De brandweer verleende de laatste tijd zelfs geen toe stemming meer om er cursus sen te geven of er Eerste Hulp bij Ongelukken te oefenen. Eerder was de Schiedamse af deling van het Rode Kruis ge vestigd in gebouwen aan de Burgemeester Knappertlaan, de Westvest en de Lange Nieuwstraat. Burgemeester Reinier Scheeres verrichtte in gezel schap van wéthouderLuub Hafkamp (Volksgezondheid) de openingshandeling. Hij trok een gordijn weg voor een pla teau met daarop het welbeken de rode kruis op een wit veld. Scheeres gaf voorzitter Smol ders een lesje in geschiedenis. Hij wist te melden dat de Schiedamse afdeling van het Rode Kruis de op één na oud ste is in heel Nederland. Scheeres noemde de 'grijze colonne' noodzakelijk en roem de de EHBO-ers om hun 'stille en minder bekende werk' ach ter de schermen, zoals het Welfare werk, de vakantiepro jecten en het gehandicapten- vervoer. „Het Rode Kruis is ze ker op lokaal gebied onmis baar. Een organisatie om 'ach ter de hand' te hebbén om hulp te bieden bij rampen, tijdens sportmanifestaties en bij bij voorbeeld de' kermis," aldus de burgervader, die een rondlei ding kreeg langs alle lokalen. Leden van het Rode Kruis en mensen van dé Schiedamse af deling van Lotus (Landelijke Opleiding Tot Uitbeelding van Slachtoffers) gaven demon straties. ,|.v Vooral de jeugdige EHBO- ers maakten er een mooie show van. Lotus' bewusteloze Jan Dumee werd bijvoorbeeld doob hen behandeld. Hij lag op een deken. De Jeugd Rode Kruizers Andrea en Pascal, on der leiding van M. Langeveid, gaven uitleg bij hun behande ling: „Je moet de gewonde in de zogenoemde stabiele zijlig- SCHIEDAM De afdeling Welfare van het Schiedamse Rode Kruis heeft dringend vrijwilligsters nodig. De da mes van de Welfare: helpen zie ke of alleenstaande vrouwen die in een ziekenhuis of bejaar dentehuis verblijven, met handwerken én verzorgen hen. De dames borduren, breien en haken met de vrouwen. Ook houdt de Welfare twee keer per week handwerkbijeenkom- sten voor de vrijwilligsters: dinsdagsmiddags van twee tot vier in dienstencentrum de Woudhoek en woensdags op de zelfde tijd l'n het dienstencen trum de 4 Molens. Elke woens dagmiddag van half twee tot kwart over drié worden de zelfgemaakte truien, theedoe ken, sjaals, tafelkleden, pop pen- en babykleértjes verkocht in de hal van het Schiedamse Schielandziekenhuis. „Zo kunnen dames die voor al hun familieleden en klein kinderen tientallen truien of sokken gemaakt hebben, gratis hun hobby uitoefenen. Het ma teriaal leveren wij aan de handwerksters," aldus de coör dinator Nel van Haren. Opge ven via het Rode Kruis, tel. 4268013 ging leggen," aldus het redden^ de duo. „Daarna moet je in",zijn, mond kijken en 'loszittende de^ len', zoals gebitten, maar-ook' kauwgom of snoep eruit halen- en zijn luchtweg vrijhouden^ dus knellende kleding, lostrekken.'.'Kinderen /kunnen; van hun elfde tot hun vijftien de jaar lid worden van de' jeugdafdeling. Zij worden op geleid voor het A-diploma. Een trotse Sven:,Jk kan nu verban den aanleggen." Robin deed mond op mond beademing voor op een pop. Judith vulde aan dat zij mond op neus be ademing kan geven. Richard:„We leren ook rijden, manoeuvreren en laveren met een patiënt in een rolstoel. Hoe je dat ding op wielen moet du wen en zo. Dat is best moei- lijk." Vele belangstellenden na men zaterdag een kijkje in het gerenoveerde gebouw, dat. een aangepaste centrale verwar ming, een nieuwe verflaag en een degelijk systeemplafond heeft.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1