Scholieren maken levend schilderij 1 m Nieuw raadslid Cor Huijker is gebrand op huisvesting Amerikaanse schilder is verliefd op De Gorzen m tyader Abraham bij carnaval gehandicapten WÊÊm Inbraak café ëUW^- WS j (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN „Hoor je de boeren, ze dor- ien het graan: klip, klap, klop..;" Hoeveel kinderen leren dit drie-tonige liedje (do-mi-so) tegenwoor dig nog op school? En wie zingt er „Hoe zaait de boer zijn ko-re-ke?".. Melk komt uit de ijskast, brood wordt gemaakt in de supermarkt en kaas glijdt in plakjes uit de fabriek: dat is ongeveer het beeld van het gemiddeld stadskind, dat nog geen paardebloem van een madeliefje kan onderschei den. Aanschouwelijk Melken op een kunstkoe: het blijkt moeilijker te zijn, dan het op het eerste gezicht lijkt. (Foto's Arie Wapenaar) Doe eens een paard na dat deftig loopt! 600 leerlingen van basisscholen doen dit deze week in het Passage Thea ter in Schiedam. De activiteiten zijn onderdeel van het project Levend Schilderij. Met drama, muziek en dans maken de kinderen een ter plekke verzonnen voorstelling. De lessen worden gegeven door medewerkers van De Vrije Akademie, de Streekmuziekschool en het bureau gementelijk onderwijs consulent. Gisteren mocht de eer ste groep van ruim honderd leerlingen in de leeftijd van 9 en 10 jaar ruiken aan het theater. (Foto Arie Wape naar) Gorzenees Cor Huijker:„Geen voorspellingen...' naar) op komst Fabriekssteden ■glc-'o mve 'Country town with factory'. Een tekening van een am bachtelijk stadje. Warren D. Baumgarten had ook re producties bij zich van zijn werk die een indruk geven van de zware Engelse industriesteden die veel op Schiedam leken. Deze zijn echter niet geschikt voor af druk in de krant. (Foto Arie Wapenaar) Vooroordelen Werkleiland (Foto Arie Wape- Passage Theater De Tender De Teerstoof Poppentheater Stadsgehoorzaal Harmonie Filmhuis Theatercafé Jeugdtheater Schuurkerk Joop Doderer in Drie is te- j veel: zaterdag 31 januari in j het Passage., j Theater in Schiedam. (Foto Jan Swinkels) het vrije volk schiedam 14 DINSDAG 27 JANUAR11987 Hoor je de boeren, ze dorsen 't graan tic teiltje met water en vier te pels. Binnen was een dorshoek ingericht, waar" de leerlingen Na een een bezoek aan het Natuureducatief Centrum 'Het Praathuis' op de kinderboerde rij in Holy-Noord zullen 816 Vlaardirigse schoolkinderen deze fouten niet meer maken. Gisteren begon daar een serie lessen over brood bakken en kaas maken, waarin ze de weg yan tarwekorrel tot brood en van koe tot kaas op de voet volgen. Wie daarna nog be weert, dat melk uit de ijskast komt, moet óf een grapje ma ken óf heeft de aanschouwelij- ke'ies, gegeven door de school- biologen Marieke van den Pol én José Steenvoorden, gemist. j Gistermiddag zaten de vier deklassers van basisschool 't Anker in het gezellige hok op de kinderboerderij misschien wel voor het eerst in hun leven inet een korenhalm in de hand. 'Met de korreltjes kunnen we iets doen", legde José Steen- voorden uit. „Opeten", dacht éen leerling. Maar dat was niet de bedoeling. „Bijt er maar èens op, ga maar eens zelf met je temden meel maken", moe digde zij aan. Hiltaritelt bij de leerlingen, maar ook verba zing: ,,'t Is helemaal niet vies." I f Verbazing ook, toen een leer ling tussen twee miniatuur- molenstenen meel vandaan to verde. „Hé, d'er komt meel uit. (Vat een leuk gezicht." En op nieuw, hilariteit om de vuile handen van, een leerling, die een stuk deeg had gekneed. Maar, toen iedereen zelf een stukje--.-: deeg1 mocht kneden, maakte niemand -zich daar meer zorgen om. „Hoe weet je nu wanneer het goed gekneed is?" En: „En hoe kun je nu we ten welk broodje van jou is?" De kinderen kregen er zin in, nadat het deeg een kwartiertje was gerezen, zij zelf een brood je hadden gemodelleerd en de broodjes de oven ingingen. I i Op dezelfde manier werd kaas maken gevolgd; ook hier geen lange theoretische verha- Jen, maar aanschouwelijk on derwijs met de echte ingre diënten melk en stremsel, en Wiet de echte gereedschappen, zij^het wat kleiner dan in een pchte kaasmakerij, zoals een jmes om de wrongel te snijden, een zeef om de wei er af te scheppen, een kaasvaatje om ide wrongel in te doen en als laatste etappe een pers, waar onder de kaas minstens drie jweken zal moeten liggen. „Het lijkt wel een pannekoek, het lijkt wel kwark", vonden de leerlingen van de witte wron gel. „Dat klopt wel, want kwark is eigenlijk superjonge kaas", legde José Steenvoor den uit, terwijl zij het door de jeerlingen gevulde kaasvaatje nog wat bijvulde. En wat wei is, begrepen de kinderen ook ineens, toen José vertelde dat iDjoez' daarvan gemaakt Wordt. j En daarna gingen de kinde ren in vijf opdracht-hoekjes aan het werk om het allemaal nog eens dunnetjes over te idoen. Buiten mochten zij mel ken op een kunstkoe: een plas- .«^OTTERDAM Vader Abraham is de topattractie die dë"deelnemers aan het carna- yéö^voor.gehandicapten op zon dag 15 februari staat te wach ten; Carnavalsvereniging De Grote Lupardi biedt minder- validen en ouderen die dag voor het achtste jaar een aan gepast feest. Ook nu mogen de carnavalsllefhebbers gebruik maken van het winkelcentrum Zuidplein. """Artiesten en muziekgroepen hebben belangeloos hun mede werking toegezegd. In totaal verwacht de vereniging 750 be zoekers, onder wie rolstoel- en bedpatiënten. De toegang kost &ï,60, inbegrepen een brood- maaltijd en koffie. Het carna- j val begint om 13.00 uur en duurt tot 22.00 uur. Toegangs- I kaarten zijn verkrijgbaar bij de*familie De Koning, Horten- siastraat 10, Rotterdam, tele foon 010-4842390. driftig met stokken op korena ren sloegen, zoals de boeren uit dat liedje 'Hoor je de boeren, ze dorsen het graan...' in vroe ger tijden gedaan moeten heb ben. Er was een molen om het 'koren te malen, een zeefhoek om uit volkorenmeel de zeme len te zeven, zodat er wit meel overbleef, en er was een kaas hoek waar de meeste kinderen enigszins bangelijk van de wrongel en wei proefden. De lessen 'Brood bakken en kaas maken' worden tot en met dinsdag 17 februari gege ven. SX?k£. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Hij wil niet graag het achterste van zijn tong laten zien. Niettemin geeft het nieuwe Schiedamse PvdA-raadslid Cor Huijker (40) toe dat hij graag de com missie huisvesting zou gaan volgen. „Maar, wie wil dat niet? We zijn met zestien raadsleden..." zegt Huijker. De kersverse politicus was jaren lang betrokken bij de bewo nersorganisaties, functioneer de het laatste jaar als be stuurslid van de woningbouw vereniging SSW en kreeg afge lopen donderdag te horen dat hij het scheidend raadslid Wim Oomen op zal volgen. Oomen, werkzaam bij de so ciale dienst in Vlaardingen, kreeg het te druk met zijn werk, waarop hij om persoon lijke redenen besloot de raad te verlaten. Aangezien Oomen de commissie huisvestingvolg- de, valt het voor Huijker moei lijk te ontkennen dat hij zich in deze materie zal verdiepen. De nieuwkomer heeft verder be langstelling voor financien, milieu en personeelszaken. Cor Huijker is een geboren Gorzenaar. „Ik ben, Gorze nees," zegt hij zelf. Hij werd machinist op de binnenvaart, onderhield een heen-en-weer met schepen die voor de kust voor anker liggen om hen van drinkwater te voorzien en werd uiteindelijk onderhouds monteur „machinist is het deftige woord" bij het sport- fondsenbad aan de BK-laan in Schiedam. Hij gebruikt zijn ta lenten in vele openbare func ties. Zijn vrouw verzekert dat hij geen avond thuis is. Niet voor niets zegt Huijker zelf dat hij geen onbekende is in de stad. „Ze kennen me in de bo- terbuurt, 't Westen, het Fabri- plein en uiteraard bij de bewo nersorganisaties," legt hij uit. Wat gaat Huijker doen? Aan voorspellingen wil hij zich niet wagen. „Ik moet me nog in werken. Dat gaat toch wel een klein jaartje duren. Daarom blijft het afwachten," zegt hij. Over zijn partij is hij optimis tisch. Hij wijst erop dat de PvdA momenteel rustige tij den doormaakt en in de Gor zen tot aan de verkiezingen nog altijd winst boekte;- Gat het dan echt goed in Schie dam? Huijker zegt dat hij het niet zeker weet. Schouder-op? -halend: „Ach, de energiewonin gen in Zuid draaien goed. Dat is tenminste iets." SCHIEDAM Bij een in braak in café De Goudsbloem in Schiedam zijn twee draat- afels, een cassettespeler en wat kleingeld gestolen. De da ders kwamen het café binnen nadat zij een ruit hadden inge gooid. Van de daders ontbreekt elk spoor. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Met een niet aflatende honger laat de Ame rikaanse beeldend kunstenaar Warren D. Baumgarten zich uitnodigen voor een 'lyrische tocht' door de Waterwegge meenten. Het gaat hem niet om de wereldhaven Rotter dam, en gedurende het autori tje daalt ook zijn belangstel ling voor Vlaardingen. „Leuk, leuk, maar wat me fascineert is dat eilandje," zegt hij. Hij belooft onmiddellijk nog min stens één keer terug te keren naar 'eiland' De Gorzen. Daar immers gebeurt het, meent hij. Hij geniet zichtbaar van de kranen, de werven, de rijtjes huizen en alles wat maar met industrie en stad te maken heeft. „Ik houd van deze omge ving," zegt Warren. Hij is on geveer vijftig jaar, en heeft een ziekelijke behoefte zijn precieze leeftijd geheim te houden. Verder toont hij zich vrij openhartig. „De meeste mensen vinden een industrie gebied als dit gewoonlijk lelijk of zelfs smerig. Maar ik zou éraan verknocht kunnen raken. Het is prachtig. En ik zal uit leggen waarom het zo mooi is. Een industriestad is niets anders dan mensenwerk: tech nologie. Door de technische ontwikkeling van de mens kun nen we zo'n stad inrichten. De archtecten die eraan hebben gewerkt zijn veelal creatief en dat brengt schoonheid mee. Wat me nog meer opwindt is dat mensen er nog dagelijks werken. Mensen, mensen, men sen... Heel fascinerend. Dat is dan ook direct de connectie met de kunst; de creativiteit." Rijdend via Rotterdam- West, Spangen en Tussendij ken naar De Gorzen vertelt Warren dat hij steeds meer aan de Engelse fabriekssteden moet denken, naarmate wij Schiedam-Zuld naderen. Hij heeft vele van die steden ge schilderd en getekend. Terwijl landgenoten van hem de mooie grachtjes van Delft en Amstér- dam op het doek proberen te krijgen, rijdt hij door Schie dam. Als anderen de Victori aanse gebouwen in Londen be studeren, slentert hij in de do meinen van de arbeiders in de kolen- en staalindustrie. „Wat hebben al die mensen toch tegen industrie?" vraagt Warren zich af. Afgezien van de vervuiling, want daar wil hij niet over praten. De schil der: „Het is jammer dat de mensen hun eigen vuil niet kunnen opruimen, maar dat is een andere kwestie. Niet onbe langrijk, maar niet relevant in esthetisch opzicht. Het pro bleem is eenvoudigweg dat er vooroordelen bestaan tegen de fabrieksbuurten. Dat komt doordat er arbeiders wonen. Het draait veel meer om de so ciale verhoudingen. De men sen vinden maar al te snel al les te min wat met de werken de klasse te maken heeft. Daarom wordt vaak ook ge dacht dat die buurten smerig zijn. Ten onrechte, want ze zijn niet vuil. Integendeel, ze zijn vaak schoner dan de plaatsen in de zogenaamde betere wij ken. In fabrieksbuurten vindt je geen overtollig vuilnis of pa pier. Als je wat stank en roet voor lief neemt, zul je merken dat de arbeiderswijken scho ner zijn dan welke andere dan ook." Intussen laat Warren geen boorplatform of fabrieks schoorsteen voorbij gaan, zon der erop te wijzen. Langs de Waterweg stapt hij geregeld uit de auto om een beeld van het gebied rond haven in zich op te nemen. Als een molen in zicht komt De Walvisch is al van verre op te merken slaat hij met zijn vuist in zijn handpalm. „Dit is nu wat ik be doel. Molens zijn het produkt van de technische mogelijkhe den en staat in nauwe relatie tot de werkende mens; de mo lenaar. Ik vind ze prachtig. Ze vormen de weinige 'industriën' die van vooroordelen zijn ont daan. Maar zo'n molen bewon deren is geen kunst. Iedereen kan hem waarderen. Dat wordt wel anders bij de mo derne turbine-windmolens. Daar ben ik overigens zelf ook nog niet over uit. Diep in mijn hart vind ik die moderne kren gen foeilelijk, maar ik probeer er achter te komen of dit niet stiekem toch voortkomt uit een vooroordeel." Stilte... Inmiddels is hij ge biologeerd door de kleine straatjes door de rijtjeswonin gen van De Gorzen. Hij lijkt geroerd door de Sommelsdijk- sestraat, steekt boos zijn vin ger op tegen de nieuwbouw aan de Dwarsstraat, heeft een glichiach over voor de gereno veerde bibliotheek aan de Le liestraat en bewondert de vor men van de roomskatholieke kerk. Het liefst wil hij een uur of wat rondkuieren hier. Het is hem echter niet gegund. Het reisschema verplicht hem koers te zetten naar de Vlaar- dingerdijk. Warren's voorvaderen ko men uit Tjechoslowakije, zijn ouders wonen in de Ameri kaanse staat Florida. Hijzelf is geboren in New York, heeft een woning in Seattle aan de westkust van de VS, maar woont al enige jaren in Dene marken. Hij behaalde diplo ma's aan diverse academies, waaronder Columbia Universi ty (Profesional Diploma), Uni versity of Florida (MFA) en Syracuse University (BFA) en acht het noodzakelijk de orgi- nele papieren te laten zien. Hij exposeerde in grote steden als Miami, Los Angelos, New York, Kopenhagen, Bern en Amsterdam en had aan het eind van de jaren '60 een ate lier op het Prinseneiland in Amsterdam. Zo'n werkeiland in de stad is goud, vindt Warren. „Een ei land en het werk," herhaalt hij nog eens. Hij raakt niet uitge- spraat over de Gorzen. Na een korte introductie in het cen trum van Schiedam, wil hij zich aansluiten bij het onlangs ongerichte actiecomité Behoud Ambachtelijke Rokerij Lange Haven. Hij wijst op het nostal gische onderkomen van Roke rij Geerlings. „Dat is mijn punt!" roept hij uit. „De am bachtelijkheid is waardevol, de industrie is 3choon." Op weg naar de binnenstad van Vlaardingen ontdekt hij de nieuwbouw en de reconstruc ties aan de Binnensingel. Zijn hoofd schudt van nee. „Dit is geen gemeenschap. De huizen zijn niet lelijk, maar ze leven niet." Nadat hij in korte tijd is bijgepraat over de wethouder A. Maarleveld (Cultuur), denkt Warren deze bestuurder wel te kunnen 'pruimen'. „Hij lijkt op onze vorige president. De vrouw van Carter had ook zo'n belangstelling voor schilders. We hebben met allerlei kunste naars een actiegroep gevorm voor de herverkiezing van Carter. Immers, in de tijd van Carter bestond er zoiets als een Amerikaanse BKR, al was die regeling een stuk minder voordelig ais de BKR hier. Goed, ook Lubbers heeft een einde gemaakt aan de rege ling. Ik kan één ding zeggen; probeer die wethouder in het zadel te houden. En laat de schilders zich inspannen de charme te blijven winnen van de vrouw van de wethouder." De Koningin Wilhelminaha- ven, waar vrachtwagens druk af en aan rijden, trekt lange tijd Warrens belangstelling. Wat ziet hij? „Ach, werk. Prachtig. Maar de uitleg zou dicht bij mijn Schiedamse ver haal komen." De Westhaven- kade vindt hij 'mooi'. Na een kwartier maakt hij een weg werpend gebaar. „Kom," zegt hij, „we gaan terug naar het water en naar dat eiland." Warren belooft dat hij don derdag een wandeling gaat maken in de Gorzen en in Het Vrije Volk verslag zal doen van zijn ervaringen. Het arti kel zal worden afgedrukt in de zaterdagkrant. Drie is teveel, een klucht van Jan Blaaser en een van de gro te successen In de jaren vijftig, wordt op zaterdag 31 januari opgevoerd in het Passage Theater in Schiedam. Onder regie van de auteur zorgen Joop Doderer, Hans Boskamp, Nelleke Burg, Diana Dobbei- man, Mady Alfredo, Dick Rien- stra, Joep Sertons en Guus van der Made voor allerlei on gewenste maar komische si tuaties. Aanvang 20.15 uur. Toegang 20, 16 en 12 gulden; CJP en Pas 65 4 gulden reduc tie. Passage Theater, Passage 9-13, Schiedam. De Barend Petersen Band speelt donderdag 29 januari in theatercafé De Tender in Schiedam. De groep, die hard-bob muziek speelt, werd een jaar geleden opgericht en heeft al een toernee van ander halve maand in Amerika achter de rug. Aanvang 20.30 uur. Toegang gratis. Theatercafé De Tender, Passage 9-13, Schiedam. Vermakelijke acts opgehangen - aan de zoektocht van een man •naar een mooie, mysterieuze dame: dat is grofweg de in houd van Dressing, waarmee Herman Link en Rita Iny (Sam ba Salad) op vrijdag 30 en za terdag 31 januari in Theater De Teerstoof te Schiedam staan. Volgens diverse kranten zijn Link en Iny twee zeer muzikale en vooral ritmisch begaafde ar tiesten. Aanvang 21 uur. Toe gang 9 gulden; Pas 65 en CJP 1,50 reductie. Theater De Teerstoof, Nleuwstraat 12, Schiedam. Het wonderlijke verhaal van de man zichzelf weggaf, oftewel Appeipan, meneertje dan, wordt op zaterdag 31 januari door Poppentheater Otto van de Mieden opgevoerd in Poppen theater De Teerstoof te Schie dam..Otto speelt in dit spel Ap peipan, die als een soort Nik kelen Nelis door het leven gaat. Aanvang 14.30 uur. Toe gang ƒ3,50. Poppentheater De Teerstoof, Nieuwstraat 12, Schiedam. Tineke Schouten ('Lenie uit de Takkestroat') komt op zater dag 31 januari met haar vijfde theatershow naar de Stadsge hoorzaal in Vlaardingen. Aan vang 20.15 uur. Toegang 25,-; 22,50 en 20,-; Pas 65 en CJP ƒ20,-. Stadsgehoorzaal, Schiedamseweg 51, Vlaardin gen. De Belgische schrijver en per former Tom Lanoye brengt op vrijdag 30 januari het program ma Een slagerszoon met een bril letje, wat ook de titel is van zijn verhalenbundel. De Volkskrant omschreef de gedreven Belg ooit als 'een Belgische Komrij'. Bizarre humor en humoristi sche improvisaties. Aanvang 20.30 uur. Toegang 10,-; Pas 65 en CJP 7,50. Zaterdag 31 januari de achtste Salon de Harmonie: een plaat- selljke praatshow la Sonja Barend en Adriaan van Dis. Deze maal is het onderwerp Dé lastige Vlaardinger. In een sfeer vol decor praten de journalis ten Dick van der Lugt (Het Vrije Volk) en Aad Rietveld (Rotterdams Nieuwsblad) met lastige burgers, actievoerders en politici. Daarnaast amuse ment met Cornells Pons aan de piano, goochelaar Kees ;»r Kortlever en toneel door vijf ft Vlaardingers. Na afloop swln--; gende muziek met het Jos Beeren kwartet. Aanvang 20.30 uur. Toegang gratis. Zaal Harmonie, Schiedamseweg 51* Vlaardingen. Jp Reuben, Reuben van R.E. Miller draait op donderdag 29 januari in zaai Harmonie in de serie Fllm-Overdag (aanvang 14.30 uur, toegang 5 gulden) en in Filmhuls Harmonie op donder-; dag 29 en vrijdag 30 januari (aanvang 20.30 uur, toegang 6,50; Pas 65 en CJP 5,-). Centraal in deze film staat de getalenteerde en drankzuchti ge Keltische dichter Gowan McGland en zijn hond Reuben., Op zaterdag 31 januari draait f. King ol comedy van Martin Scorsese. Via de gastheer van eèn beroemde televisiepraats-, how weet een zekere Rupert Pupkin als 'Koning van'de'lach' de top te bereiken. Met Robert de Niro, Jerry Lewis e.a. Aan vang 20.30 uur. Toegang 6,50; Pas 65 en CJP 5,-. Filmhuis Harmonie, Schiedam seweg 51, Vlaardingen. Het kwartet Available Jelly speelt op vrijdag 30 januari In theatercafé De Harmonie in Vlaardingen. Available Jelly bestaat uit vier musici uit Cali-! fornlë, die In hun muziek een reis maken door de verschil-u lende culturen van de "melting o pot' Amerika. Aanvang 22.30r>i uur. Toegang gratis. Theater- ~i café Harmonie. Schiedamse;^ itr weg 51, Vlaardingen. -"ji In het Harmonie Jeugdtheater-, draait woensdag 28 januari de film De troetelbeertjes voor zo wel de kleuter- als de kinder- groep. Een Nederlands gespro-! ken tekenfilm met Kim en Jan- tje en de beertjes Brombeertjej Geluksbeertje en Wensbeert|e. j Aanvang 14.30 uur. Toegang j 3,50. Harmonie Jeugdtheater, Schiedamseweg 51, Vlaardin- J 9©n. In het Schuurkerk Theater te'.! j Maassluis draait op donderdag 29 januari de fraaie speelfilm Lili Marleen van de Westduitse regisseur Rainer Werner Fass- I binder. Een zangeresje maakt een bliksemcarrière met het soldatenlied Lill Marleen. Lééf-j tijd 16 jaar. Aanvang 14 en j 20.30 uur. Toegang 5,-; Pas j 65 2,50 (middag); 7,50; Pas I 65 en CJP 6,- (avond). Kaar'-' f ten verkrijgbaar bij de VVV. Koningshoek, Verenigde Spaarbank Veerstraat en vanafi een half uur voor aanvang aan de zaai. Theater De Schuur-'k kerk, Schuurhof 242, Maas-^ sluis. sSikSSiS'c -.::: xv-' l i

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1