gaan prima met elkaar om Gehuurde video gestolen WIJKVERENIGING INDISCHE BUURT DRAAIT ZONDER EEN CENT SUBSIDIE Maassluis ziét'- eventuele afbraak onder Ogen Gewond b|| botsing met paal op trambaan Méléléspp rooftocht Arrestant vrijgelaten en weer aangehouden Crossmotor afgepakt Brandje In kelderbox MOR'pleit voor ';4 stopverbod Goudsteen BK m Vain onze verslaggever TON DAMEN SCHIEDAM/VLAARDINGEN „Gezonde mensen kunnen ons moei lijk begrijpen," zegt reumapatiënte A. van der Leek-Borst. Ze is voorzitter van de reumapatiëntenvereniging Nieuwe Waterweg Noord in Schiedam en geeft een voorbeeld van wat haar leden zoal overkomt. „Eén van ons zat op een kaartclub. De man heeft re uma en kon destijds nog net de kaar ten vasthouden. Na een paar spelle tjes was hij aan de beurt voor het schudden. Maar dat kon hij niet, dus vroeg hij of iemand anders het wilde doen. Toen de anderen weigerden, liet hij even later de kaarten uit zijn han den vallen. Wat doe je dan hier, werd hem toegebeten." Van der Leek schudt haar hoofd. „Gelukkig kunnen de patiënten sinds 1982 bij ons terecht. Om opgevangen te worden," zegt ze. Gewrichten De bestuurs leden Jansen, Van der Leek en De Jonge van de reu— mapatiënten- vereniging. (Foto Arie Wapenaar) Vele vormen Clubs Zwembad Renovatie Altijd eens Voorzitter Cees van Eekelen van wijkvereni- ging Indische Buurt: „Ik kan erg genie ten van de goede sfeer en de gezellig heid onder el kaar." (Foto Arie Wape naar) 3 - "i: Jf! HET VRUEVOLK SCHIEDAM Een 30-jarlge Schiedamse automobilist en zijn 18-jarige passagier uit Rot terdam raakten gistermiddag gewond bij een botsing tegen een paal op de trambaan op de 's Gravelandseweg. Met hoofdwonden en waarschijnlijk een hersenschudding is het duo naar het Schiedamse Schielandziekenhuis gebracht. De vernielde wagen hield het tramverkeer een half uur op. De reizigers van tram lijn 1 richting Schiedam Noord wer- SCHIEDAM Vier Rotterdam se meisjes, die op rooftocht waren in diverse Schiedamse en Vlaardingse. kledingzaken, zijn in een. boetiek in hét Schie damse winkelcentrum Hof van SpalahtËgépakiDe meisjes, in ZATERDAG 7 FEBRUARI 1987 kunnen alleen van die Donald Duck-schoenen aan' Ook de lustrum-viering vori ge maand was erop gericht om it^jde naaste omgeving van de patiënten begrip te kweken. Verscheidene verenigingsleden kivamen hun levensverhaal vertellen voor een gehoor van familie en kennissen, maar ook verpleegkundigen, fysio- en er gotherapeuten, zieken-, gezins, en bejaardenverzorgsters, huisartsen en specialisten. Vol gens Van der Leek is het op vallend hoeveel beroepskrach ten nog slecht op de hoogte zijn van de symptomen van de ziekte. Geduldig legt Van der Leek, aangevuld door - E.JJH.J. de Jonge-Lodder, en M. Jansen- Boschman:de secretaris en de penningmeester .van de ver eniging-—„uit-wat reuma .voor een tziekte;.ris.-.Reuma-.'is-. een aandoening aan. gewrichten en de daaraan gehechte pezen en spieren. Het lichaamgaat er door'"vergroeien 'en er treden Inwendige!,1 ontstekingen - op. ..Niemand 'weet nog wat het precies is," zegt Van der Leek. .Daarom is genezing voorals nog uitgesloten. De ziekte wordt alleen maar erger, al kan het soms proces sneller, soms trager gaan. De medicij nen werken met wisselend suc- ces vertragend." De Jonge benadrukt dat het voor de patiënten, zo triest is dat zij nooit meer beter wor den. Dit vergt'veel incasse ringsvermogen van de men sen," zegt ze. „En ook van de naaste familie. Door de reuma ontstaan er nogal eens span ningen in gezinnen. Dat komt omdat zij soms niet kunnen ac cepteren dat hun gezinsleden plotseling niet meer iets kun nen openen, of wat dan ook. De simpelste dingen, zoals het aanpakken van geld, worden een probleem. Wij weten dat hierdoor ook huwelijken op de klippen zijn gelopen.. Mensen begrijpen eenvoudig niét, dat je niets meer kan, ^terwijl,.-je.ver toch nog-, redelijk monter" 'uit ziet" De drie dames haasten zich overigens te verklaren dat zij het alle drié heelVgóèicL'ge troffen hebben met hun.part- ners. Die leven enorm' goed met hen mee. De moeilijkheid met het kweken van begrip bij de om geving is dat reuma zich in ve le vormen uit. Jansen: „Bij de een begint het met pijn in de vingers, terwijl een ander zich ziek begint te voelen. In het laatste geval gaat het om ver moeidheid. Een algehele ma laise van het lichaam. Reuma is een ziekte van het hele li chaam, het gaat niet alleen om het vergroeien van de gewrich ten. En de groenteboer kan dat nu eenmaal niet.zien aan de buitenkant. Nou zal niemand het een groenteboer kwalijk nemen dat hij aan zijn klant niet ziet dat die reuma hèeft. Heus niet, maar wij zouden toch graag een beetje herkenning en er kenning willen hebben van' de gëzinsvérzbrgsteraen zo" 'Jansen 'hoopt tdafde;hulpverr; lening zich"' ineër gaat verdie-* pen in de ziekte hl al zijn soor ten,waarvan èr enkele eenvou dig" ztjnvte J'ondérs'cHëidény Zè'( wijstszöpii 'de o&ggressièye'ré* umatoïde atritis (snel'ver groeiende gewrichten en veel ontstekingen), artrose (slijta ge van de Iedenmaten), bechte- rew (het verstijven van de wervelkolom) en jeugdrèuma, een ziekte die nog niet zo lang geleden is ontdekt. De reumapatiëntenverenig ingen werden tien jaar geleden in de grote plaatsen van het land opgericht, nadat de leden onvrede kregen met de onbe kendheid van de ziekte. In de regio kwamen de clubs wat la-' ter van de grond. De functie van de sociëteit is steeds de zelfde. De patiënten kunnen In de "vereniging met elkaar hun problemen bespreken en kun nen vla de vereniging vaak professionele hulp krijgen. Ook worden zij juridisch bijgestaan door 'ombudsvrouwen of -man nen', die hen de weg wijzen in het doolhof van de sociale wet- geving. Bovendien organiseren de clubs informatie-avonden óver specifieke onderwerpen. Maar toch vindt bestuur van 1 de reumapatiëntenvereniging 'Nieuwe Waterweg Noord dat het doel nog verre van bereikt- is. De leden wonen nog .voorna melijk in Schiedam. De club zou het wenselijk vinden als er ook in VI aardingen en Maas sluis aparte verenigingen kon den worden opgericht, al zou den de ledentallen dan gering worden. Ook zou samenleving te wei nig rekening houden met de ernst van de ziekte. Zo vindt de voorzitter dat er te weinig geld wordt uitgetrokken voor on derzoek naar de ziekte. „Er wordt terecht veel geld op ta fel wordt gelegd voor onder zoek naar kanker," zegt Van der Leek. „De mensen die daaraan lijden gaan immers vaakdood aan hun ziekte. Maar ai te gemakkelijk wordt daarentegen gedacht over onze aandoening. Zo werd de Daniël den "Hoedt-kliniek opgericht met het doel zowel onderzoek naar kanker (oncologie) als naar reuma te gaan doen. We zien nu dat het.budget voor on; derzoek naar reuma snel is ge slonken en dat voor kanker niet. Dat steekt me wei eens. Wij moeten, er voor gaan "zor-, gen dat dé "aandacht "voör re uma niet verslapt." Verder maakt het bestuur zich hard om zijn verlanglijst je in Schiedam vervuld te krij gen. Bovenaan staat een ver warmd zwembad, waarin de patiënten bij een temperatuur van 32 graden celcius kunnen zwemmen. „Zwemmen is voor ons heel belangrijk," zegt De Jonge. „Door het zwemmen ontspannen de spieren. Als we veel zwemmen, hoeven we minder naar de fysiotherapeut. Echt, het moét. Het is de enige sport die we nog kunnen be oefenen. Helaas hebben we steeds 'nee' van de gemeente gekregen." De reumapatiënten hebben nog wel meer wensen waar voor ze gezamnelijk strijden. „Maar de kracht van de club is toch vooral dat de mensen el- (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN „Binnen kort krijgen wij hier een prachtige nieuwe dansvloer. Die vloer is brandvrij, die Is zuurvrij' en kan ook tegen naaldhakken. Onverslijtbaar, zegt de fabrikant Maar eh, voor de zekerheid wachten we met leggen toch maar even tot we hét carnaval gehad hebben, want dan staat de boel hier echt op z'n kop," lacht Cees van Eekelen, voorzitter van de wljkvereniging Indische Buurt. De vierhonderd leden tellende verenlglnig, de enige in z'n soort in Vlaardingen, bloeit als nooit tevoren. En dat zonder /een cent subsidie te ontvangen. „Op onze avonden vrij dan sen komen vrachtwagenchauf feurs, zakenlui, én verder alles wat daar tussenin zit. We heb ben léden in Rhoon, Leiden, „Usselmonde en Ommoord. En wat trekt die ménsen nou? Ge woon de ouderwetse gezellig heid. Je.legt contacten, je leert nieuwe.mensen kennen. Als ik 's zaterdagsavonds tot 2 uur veertig mensen op de dans vloer heb, dan denk ik dat het erg goed gaat En goed pu bliek, hoor. Er is hier nooit po litie over de vloer en er is ook geen Jast metde omwonen den," vertelt Van Eekelen niet .zonder tróts. De.géboren en getogen Bra bander kreeg,; zelfs' de hele buurt aan 't .carnaval 'vieren. „En goed oók,"verzekerthij, „er is er niet een bij die niet verkleed is." Maar er is, na tuurlijk meer dan alleen maar leut Dé vereniging heeft een zangkoor in buis, er is een re- creatiemiddag voor ouderen met sjoelen, kaarten en tennis; men organiseert kla- verjasavondjes, danslessen, een cursus bloemschikken en een keer in de maand bingo. Onlangs werd nog een reani- matiecursus gehouden van twee avonden, waarop twintig menBen een diploma wisten te behalen. Het bestuur Ieter goed op welke clubs het in huis haait. Discrimineren doet het niet, maar organisaties op het gebied van geloof en politiek blijven bulten de deur. Van Eekelen: „Daar moet je vrese lijk mee oppassen, want je hebt zo onenigheid. Als de Je hovah's getuigen hier een mee ting willen houden zeg ik 'nee', maar willen ze hier alleen maar een kop koffie drinken zijn ze welkom." De wijk vereniging komt ei genlijk voort uit de wijkcom missie, die ten tijde van de re novatie van de Indische Buurt actief was, zo'n negen Jaar ge leden. Van Eekelen zat des tijds In de WAO en stortte zich In het sociaal-culturele werk, waaronder de wijkcommissie. „We hadden destijds drie po ten: wijkbelangen, wijkzorg en wijkrecreatie. We wilden er op toezien, dat de renovatie ais geheel goed verliep, we wilden de bewoners begeleiden en steunen in de onderhandelin gen met de gemeente, verhui zers enzovoorts en we wilden wat aan recreatie doen," zegt Van Eekelen. Het initiatief sloeg goed aan. Toen de renovatie eenmaal voltooid was, bleek er behoefte te bestaan om het werk van de commissie vastere vorm te ge- ven: de wljkvereniging wan ge boren. Die eerste jaren had de club geen eigen gebouw. Zij mocht een avond in de week gebruik maken van Ontmoe tingscentrum West, wat een weinig bevredigende situatie was. Van Eekelen: „Toen hoorde ik de vogeltjes fluisteren dat Interkruis zou vertrekken uit het gebouw op de hoek Floreslaan/Soendalaan. Ik ben er meteen achteraan, gegaan en na wat ambtelijke verwik: kelingen hebben we het ais vereniging kunnen kopen. Van het Koningin Juliana Fonds kregen we een eenmalige sub sidie voor verbouwing en in richting en in april '84 konden we openen. Arie Maarleveld, de wethouder, verrichtte de of ficiële opening en alle raads fracties waren er, daar zijn we nu nog groots op." De activiteiten van de ver eniging zijn ook voor niet-le- den gratis toegankelijk, alleen voor de bingo- en dansavonden moet drie gulden entree be taald worden. Het lidmaat schap kost 12,50 per jaar. Van Eekelen: „WIJ houden onze prijzen bewust laag, omdat we willen dat iedereen hier mak kelijk naar binnen kan lópen. De Indische Buurt is een ver grijsde wijk met veel WAO-ers, AOW-ers en werklozen. Mogen die alsjeblieft ook een goed koop glas bier drinken? De mensen kunnen toch nergens meer heen? Het is toch overal onbetaalbaar? Nou zit zo'n werkloze vent de hele dag- thuis. Z'n vrouw denkt ook: 'Ik wou dat ie eens even oprotte'. Dan kan die man hier voor ƒ1,50 een borreltje' drinken. En dat is nou geen valse concurrentie met de ho reca, want de meeste van die mensen komen toch nooit in een café,- maar hier komen ze wel, voor de gezelligheid en de bekenden. En als er problemen zijn, kunnen ze hier ook altijd terecht, binnen bepaalde gren zen natuurlijk. Maar als er moeilijkheden zijn met de huur bijvoorbeeld, dan gaan we samen eens kijken of we er uit kunnen komen. Dat ls wijk zorg, daar is de vereniging ook voor." Ondanks de lage prijzen draait de vereniging zonder enige subsidie, een gegeven dat Van Eekelen zichtbaar goed doet. „Voor de inrichting hebben we eenmalig geld ge had ja, dat klopt, maar nu heb ben we een exploitatie-over schot,"- vertelt hij. „Waarom zou ik subsidie aanvragen als ik' aan 't eind van 't jaar nog tweeduizend gulden op de giro heb staan? Dan zit je te potten van gemeenschapsgelden. Je moet gewoon draaien, netjes draaien en geen schulden ma ken, dan kan hét. Arte Maarle veld heeft me wel eens voor de grap gevraagd: 'Wil je een gul den subsidie, Cees?' Ik zeg te gen hem: 'Koop maar twee lol lies voor je jongens, ik heb het niet nodig', aldus de voorzit ter. 1 De vereniging- drijft hele maal op vrljwLlligers. Actief zijn in de club is pro deo werk, of het nu binnen of bulten het bestuur is. Het huidige bestuur ziet de vereniging als een leu ke hobby, vertelt Van Eekelen: Wij gaan prima met elkaar om. Ik doe bok niks buiten m'n bestuur om, hoewel ik natuur lijk wel zekere mandaten nioet hebben, anders kun je niet goed werken. Eindeloos verga deren, daar doen we niet aan. Ik zeg altijd: "Mensen, als ie dereen z'n kop houdt en er niet doorheen ouwehoert, dan kun nen we over een uurtje een pilsje gaan drinken. En we worden het altijd eens, hoor." Behalve voorzitter van de wijkvereniging is Van Eekeien ook nog de enige redacteur van de wijkkrant, die zes keer per jaar huis aan huis ver spreid wordt. Toch is het al die tijd en moeite, ruimschoots waard, vindt hij: „Ik beleef er erg veel voldoening aan, maar voorwaarde is wel dat je vrouw achter.je staat, anders moet je echt stoppen. Maar zij is gelukkig ook actief in de club. 'Moeder Overste' noemen ze haar in de buurt. Ik kan érg genieten van de goede sfeer en de gezelligheid onder elkaar. Neem nou laatst, bij een van onze viswedstrijden, die we 's zomers altijd organiseren. Daar doen zo'n vijfendertig mensen aan mee, onder wie ze ven vrouwen. Valt op een gege- ven moment zo'n vrouw lang uit voorover in het water, dus dat gaf al een hoop hilariteit. Wat doet ze?- Ze kruipt op de kant en zegt tegen d'r zoon dat ie snel droge kleren moet gaan heden, terwijl zij in d'r natte kloffie doorvist. Die gast komt terug met die spullen. Ze gaat zich even in de bosjes verkle den, twee vrouwen eromheen met een jas, en ze vist de wed strijd uit. Da's toch lachen? Dat maak je nou mee bij ons op de club." - (Van een onzer verslaggeefsters) MAASSLUIS Afbraak van de Steendijkpolder kan nodig zijn als de heipalen onder de hulzen verzwakt blijken te zijn onder invloed van het veront reinigd havensllb waar ze In staan. Dit telt ziet de gemeente Maassluis nu ook onder ogen. De bewoners van de wijk heb ben hun vrees voor afbraak al eerder naar buiten gebracht. De directeur van de Dienst Ge meentewerken, C. den Hond, ziet door de geconstateerde verzakkingen in de verontrei- - nigde woonwijk enorme pro blemen opdoemen. Hij begint nu te twijfelen aan de geschikt heid van wibroheipalen bij het bouwen op opgespoten bouw grond. De verzakkingen in de Steendijkpolder zijn niet de eerste In Maassluis: de bewo ners van de zogenaamde 'zak kende Zanevelderflat' moesten in 1973 allemaal hun hat uit. Reparatie van die funderingen heeft handenvol geld gekost. Of de bodemverontreiniging de funderingen aantast is voor Den Hond niet de belangrijkste vraag. Hij wil met de Algemene Woningstichting Maassluis, de Een uitgebreid onderzoek naar .de toestand van de heipalen is nu door LGM uit Delft gestart. Als over een maand de eerste gegevens bekend zijn, hopen: de deskundigen te weten of "de verzakking ook de koopwonin gen in het westelijk deel vaii de Steendijkpolder bedreigt. Tot op heden zijn bij de gemeende slechts een paar klachten over scheuren in de koophuizen ge meld. „Dat waren krimpscheu- ren, die zie je in elk huls," al-";%> dus de heer Den Hond. Toch?"^ staan ook de koopwoningen op' dezelfde soort palen als de*'" huurhuizen. Het Is dan ook een' raadsel waarom daar minder'; verzakkingen zijn gesignaleerd. De wijkbewoners willen dan ook graag dat ook de funde-1 ring van de koophuizen wordt onderzocht. Daarvoor ziet de: directeur Gemeentewerken geen mogelijkheden: „We zeg gen geen bikkelhard nee, maar we willen eerst de uitslag we ten van het onderzoek bij de.' huurhuizen. Daar zijn al gege vens over en straks kunnen dë resultaten gelden voorde héle wijk. Zo kost het onderzoek minder tijd en geld. ÜJVI, den zolang met bussen ver--»*. voerd. De bestuurder van de,-. auto, die van het Plein '40-'45j. kwam, verklaarde door een an-= dere automobilist te zijn 'ge-u/v sneden'. De gedupeerde auto—, mobilist week ter hoogte van;ai: het ANWB-kantoor, uit naar.,/; links naar de vrije bus-en I„ trambaan. De wagen kwam tot V stilstand tegen een paal, waar- aan de hoofdleiding van de tram bevestigd zit. De electrici- teitsvoorzlening van de tram werd niet beschadigd. kaar ais klankbord fhebben,": zegt Jansen. .Rij oris weten de mensen dat^e'geen^déur-mèer?/;" kunt open maken, of je doch-? f- tertje niet meer kunt optillen," zegt ze. Van der Leek valt ha.ar bij: „Ja en-hoe dacht je da't h'et is"als je steeds van/dief Donald Duck-schoenen aan; moet. Terwijl andere vrouwen in een leuk zomerjurkje rond lopen en met een elegant schoentje op een hakje eron der, sta jij daar weer op die brede iompe dingen. Het is vreselijk, maar onder elkaar kunnen we er nog wel eens om lachen. Als we er tenminste niet te moe voor zijn. Die ex treme moeheid... Het is heel anders dat een lekkere dag hard werken. De reumapatiën ten zijn grieperig-moe," zucht ze. De reumapatiëntenvereni ging Nieuwe Waterweg Noord telt ruim 200 leden. De club kent leden in de Waterwegge meenten en Hoek van Holland. De verenigingsactiviteiten worden gehouden in diensten centrum De Vier Molens in Schiedam. Voor informatiete lefoon 010-4711570 (contacta dres 'sooscommissie'). de leeftijd van 15 tot 17 jaar, werden donderdagavond in de boetiek Legs op heterdaad be trapt. 2lj hadden voor 1000 gulden, eerder op de dag ge stolen, kledingstukken bij zich. Ji Pi, V. - fóu.pvr' MAASSLUIS Rolstoelge bruikers, verzameld in het Maassluis Overleg Revalidatie (MOR), hebben aan de ge meenteraad gevraagd om een stopverbod voor auto's aan de Goudsteen. „De Goudsteen is een moeilijke straat voor rol stoelgebruikers," zegt Paul van Gijzen, secretaris van het MOR. „De stoep is te smal en vrijwel altijd staan er fietsen. Vooral met een elektrische rol stoel is er geen doorkomen aan. Daarom rijden mensen in een rolstoel op de straat. Niet alleen is de stoep aan de smal le kant, ook de straat kun je onmogelijk breed noemen. Wanneer je daar als rolstoelrij der op straat rijdt —Jé moet wel, want van de stoel val je af vormen de daar geparkeer de auto's een lastig en gevaar lijk struikelblok. Wij denken dat dit probleem met een stop verbod opgelost is. Als de stoep dan nog iets wordt ver breed zijn we helemaal geluk kig." Het verzoek van het MOR wordt op woensdag 11 februari door de leden van de Commis sie Ruimtelijke Ordening en Verkeer behandeld. •»-. VLAARDINGEN Een 28-jarl- ge Vlaardinger heeft slechts kort van zijn vrijheid mogen genietem, nadat hij was vrijge laten door de politie. HIJ werd onmiddellijk weer ingesloten voor het ondergaan van een gevangenisstraf van 38 dagen. De man was in eerste instantie^ aangehouden in verband méCfÜ een diefstal in een woning aan de Van der Heimstraat. Hij had daar een lade met bestek ter. waarde van 200 gulden ont-ff vreemd. I'; VLAARDINGEN Negentien jongens en meisjes in de leef tijd van 15 tot 19 jaar zijn door de politie uit de sportzaal aan de Frederik Hendriklaan ver wijderd en meegenomen naar het bureau. Na verhoor zijn ze iaier aan hun ouders meegege ven. Gebleken is, dat de jonge lui wel vaker baldadig en ver-.. velend zijn, wanneer in de - -j sportzaal sportlessen worden gegeven. Deze maal waren ze zelfs naarblnnen gegaan. «li(i 'ASaaf- VLAARDINGEN Uit een wo ning aan de Salviastraat zijn een kleurentelevisie, videore corder en Hifi-set ter waarde van 8000 gulden ontvreemd. Door het verhuurbedrijf, waar de bewoner de installaties had gehuurd, is aangifte van de jh- j braak gedaan. Volgens de bè- j woner was de deur van zijn j: woning opengebroken door de inbrekers. ït VLAARDINGEN Een 15-jari- ge Vlaardingse jongen is zijn crossmotor kwijt en hij krijgt bovendien drie bekeuringen. De motor werd in de Samuel Esmeijerstraat Inbeslaggeno- men door de politie, nadat om wonenden al een week lang hadden geklaagd over de her rie. De bekeuringen betreffen het rijden zonder rijbewijs, het feit dat de motor niet verze kerd was en het ontbreken van kentekenplaten. MAASSLUISEen bood- schappenwagentje met smeu lend krantepapier is gisteroch tend vroeg door politie en brandweer verwijderd uit een kelderbox aan de Burg. Wes- sellnkstraat. De bewoners ven de erboven gelegen woningen hadden nogal last van de rook, die uit de kelder kwam.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1