Faculteit moet Bestelbusje botst tegen tram Stukgoedconflict: minister overlegt met beide partijen Kedichem-proces: ME paraat, school vrij Brand verwoest school in Schiedam inleveren Boele vraagt uitstel- Bewoners verjaagden junk en hopen op begrip Rozenburg niet blij met minimale steun CNV betaalt ECT-leden IS;: M Vrijspraak voor schutter van The Key Politie;j3feltó^ messetrekker buiten gevecht herdachte yan Delftse [moorden Bekent daad Ooievaars vroeg thuis DINSDAG 17 FEBRUARI 1987, PAGINA 13 x M'i (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het voortbestaan van de stu dierichting maatschappijgeschiedenis aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam is tóch nog onzeker. De bestuurder van een bestelbusje is gisteren in het ziekenhuis Dijkzigt beland na-, dat hij in botsing was gekomen met een tram. Het ongeluk gebeurde op het Chur- chïllplein in het centrum van Rotterdam. Het busje raakte zwaar beschadigd. De juiste toedracht van het ongeluk is niet bekend. (Foto Rob Comelder) Ongeregeldheden 'Interesse' SCHIEDAM Een uit- -slaande brand- heeft de af gelopen nacht het gebouw van de Schiedamse R.K.-ba- sisschool Albert us Magnus aan de Parkweg verwoest. De Schiedamse politie ver moedt dat de brand is aan gestoken. Er werden in braaksporen gevonden. Het stichtingsbestuur inspectie en*de gemeente Schiedam zoeken naarstig een plaats vervangende ruimte voor dé-leerlingen. Tot nader or der kunnen de scholieren 'thuis blijven. ROTTERDAM De Rot terdamse rechtbank heeft vanmorgen een 35-jarige man uit Ridderkerk vrijge- sproken van het doodschie- teii, in september 1984, van -deveigenaar van de Rotter damse nachtbar The Key, 'J^Van Donk (29). Ook een 49-jarige Rotterdammer, verdacht van medeplichtig heid en' uitlokking, werd vrijgesproken. Tegen bei- - den was twee weken gele- den twaalf jaar gevangenis straf geëist. t De rechtbsunk achtte ge- tuigenverklaringen onvol- doende om aan te nemen te dat de Ridderkerker het schot, dat Vaui Donk in de rug trof, had gelost. Hét stond, vond de rechtbank, zelfs niet vast dat verdach te ten tijde van het schieten in de nachtbar^w^s geweest .ROTTERDAM Een Rotterdamse rechercheur voelde zich gisteren zó ern stig bedreigd door een 29- jarige man, die met een mes op hem afkwam, dat hij zijn dienstpistool trok en hem met een gericht schot in het rechter bovenbeen buiten gevecht stelde. De man maakte eerder stampij in het filiaal van de Verenigde Spaarbank aan de ii Maasdamstraat. Hij kreeg daar geen geld, om- r, .dat zijn rekening onvol- doende saldo had. De Rot- terdammer sloeg daarop niet een ploertendoder op - een ruit en dreigde een 24- jarige vrouwelijke balie- --^employee 'koud' te zullen maken. "Twee rechercheurs gin- nadat de situatie in het wat was opge- gen a h bankfiliaal •c- «kiaard; met de man in diens V™ -woning aan de Mil- linxstraat praten. Op zeker .-moment liep de Rotterdam- mer met een mes op één van de politiemensen af. De Rotterdammer werd K voor behandeling naar het Zuiderziekenhuis overge- bracht en vervolgens op het politiebureau ingesloten. JJDELFT Een 23-jarige Indonesische student uit .Delft heeft gisterenavond 'tegenover de Delftse politie "bekend samen met zijn 21- jarige vriend twee weken geleden twee landgenoten -te -hebben vermoord. Het motief is roof. Gestolen goe deren uit de woning waren al eerder vernield langs de rijksweg Den Haag-Amster dam teruggevonden. Volgens de verklaring van de man hebben hij en zijn vriend beiden een slachtoffer gedood. Ze wa ren uit op de geluidsappara tuur en een personal com puter in het huis. Volgens dej hoofdverdachte is na de roofmoord het huis met benzine in brand gestoken. De benzine zou met opzet zijn meegenomen. ;JDe jongste verdachte, die eerder werd aangehouden, heeft nog niet bekend. Tot op'heden geeft hij slechts toe. dat zijn vriend betrok ken is bij de moorden en dat' hij alleen maar in de auto zou hebben gewacht. Maatschappij - geschiedenis Weliswaar verklaarde mi nister Deetman (Onderwijs en Wetenschappen) in' november dat deze opleiding mocht blij ven bestaan, maar de bewinds man verzuimde toèn: het prijs kaartje er af te halen. Volgens de decaan prof dr W. Vrijhof van de sub-faculteit dient de opleiding nog altijd twee mil joen gulden in te'leveren. Dat zou een financiële aderlating van meer dan vijftig percent betekenen. Volgens de decaan kan de studierichting hooguit 1,1 mil joen gulden bezuinigen. Het be langrijkste gedeelte van dat bedrag wordt opgebracht door het beter op elkaar afstemmen van de geschiedenis-opleidin gen aan de Leldse en Rotter damse universiteit. De oplei dingen zullen zich in de toe komst gaan toespitsen op hun sterke punten. Als gevolg daar van zal maatschappijgeschie denis zich in de'toekomst' gaan richten op de sociale én-men taal-culturele aspecten V£p.h£t verleden. De agrarische én. econö' sche geschiedenis ziillen daar entegen naar de Leidse univer siteit verhuizen. Na móëlzame.'* onderhandelingen kon de ge schiedenis van de Derde We reldlanden voor Rotterdam.ber houden blijven. Beide universi teiten leveren door deze onvrij willige specialisatie een half miljoen gulden in. Ookzal er moeten worden bezuinigd op de personeelskosten. Vrijhof sluit daarbij ontslagen niet uit. „Maar we zullen proberen dit tot het uiterste te beperken," laat hij weten. Een ander gedeelte van het te bezuinigen 'bedrag moet ko men uit de vernieuwingsgel den van de nieuwe studie kunst- en cultuurwetenschap pen. Dit betreft een kleine mil joen gulden. Een deel van bol personeel, dat bij de sub-facul teit werkzaam is, zal op de loonlijst van de nieuwe oplei ding komen te staan. Gisteravond tekenden de be sturen van Erasmus-universi- teit, de Academie van Beelden de Kunsten, de Academie van Bouwkunst en de Stichting Rotterdams Conservatorium en Dansacademie een intentie verklaring voor de gezamenlij ke oprichting van de nieuwe studie. De plannen spelen hier mee in op de. wensen van mi nister Deetman. Volgens de be windsman kan er door een ver- beterde samenwerking -. van universiteiten en het hoger be roepsonderwijs aanzienlijk worden bezuinigd. Ook in andere universiteits steden zijn er plannen voor studierichtingen met een soortgelijke opzet. Maar de Rotterdamse initiatieven zijn het meest concreet. Begin maart beslist minister Deet man over het ai dan niet van start gaan van kunst- en cul tuurwetenschappen in septem ber 1988. Volgens de voorzitter van het college van bestuur van de Erasmus Universiteit mr W.G. Koppelaars staat het bezuini gingsbedrag van 2,1 miljoen gulden nog niet vast. Mr Koppelaars ontkent het oorspronkelijke bezuinigings bedrag van 2,1 miljoen gulden reeds te hebben aanvaard. Hij wil zich nog niet uit spreken over de verdeling van de las ten mocht de minister toch •vasthouden aan het oorspron-' kelijke bedrag van 2,1 miljoen gulden. Zijn se het nu wel of sijn ze het niet? In spanning wach ten de inwoners van de gemeen te Schoonre- woerd het ant woord op deze vraag af. Vogel deskundigen moeten vaststel len of het ooi- evaarspaar dat in het Zuidhol landse plaatsje is neergestre ken, hetzelfde paar is dat in de afgelopen jaren in de gemeente neerstreek. De ringnummers suilen uitkomst moeten bieden. De twee uivers hebben het schoorsteennest op het voormali ge gemeentehuis in beslag geno men. Interes sant is wat er gebeurt als het niet om het ver trouwde paar gaat, en de oude bewoners terug keren. Deze twee ooievaars zijn in ieder ge val aan de vroe ge kant: nor maal laten de vogels zich in maart of april pas zien. (Foto ANP) ROTTERDAM De scheepswerf Boele in Bol nes heëft bij de rechtbank in Rotterdam een verzoek om surséance van betaling ingediend. De rechtbank zal naar-verwachting vandaag - dé «is jjmn betaling Vèrle-$f hen. DirecteurM.J. van der Wal wil'' slechts kwijt dat dit niet betekent dat de on langs aangekondigde fusie tussen de reparatie-afdelin gen van Boele en de Rotter damse werf Van Niehuis en Van den Berg niet door gaat. Zowel Boele als Van Nie huis en Van den Berg kam pen met problemen als ge volg van de verslechterde marktsituatie in de scheepsreparatie-sector. De werfdirectles rekenen voor de fusie wel op steun van de, rijksoverheid. Bij de twee werven wer ken in totaal 850 mensen. Door de fusie vervallen 200 arbeidsplaatsen. (Van onze soc.-econ. redactie) ROTTERDAM Minister De Graaf (Sociale Zaken) zal de partijen in het stukgoedcon flict in de Rotterdamse haven morgen afzonderlijk spreken. De" Vervoersbond FNV en de werkgeversorganisatie SVZ zullen hem daarbij op de hoog te brengen van hun standpun ten. Volgens bestuurder P. Ro- senmöller van de Vervoers bond FNV bestaat de mogelijk heid dat de minister de draad weer oppakt en met een nieuw initiatief komt voor een ge sprek in de Commissie van der Louw. In het'stukgoed legden van morgen 250 werknemers van Multl Terminals Waalhaven het werk neer. Bij de stukgoed- bedrijven Quick Dispatch en Seaport Terminals zijn giste ren de avondploegen niet aan het werk gegaan. De partijen hebben gisteren met ambtenaren van het mi nisterie berekend dat met be hulp van de „inhoudelijke sug gestie" van het ministerie 250 van de 350 arbeidsplaatsen (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT Vier Am sterdammers, drie mannen (23, 24 en 27 jaar) en een vrouw (27), moeten donderdag voor de rechtbank in Dor drecht samen met een 20-jari- ge man uit Amersfoort terecht staan voor de rel, uitlopend op brand, rond een bijeenkomst van de Centrumpartij (CP) in Kedichem, vorig jaar maart. Zij worden beschuldigd van openlijke geweldpleging. De brand, waarbij een vrouw een been kwijt raakte, legde hotel Cosmopolite in Kedichem in de as. Daar werd op dat moment een 'vergadering gehouden door aanhangers van de Cen trumpartij, die zich weer met met oud-voorzitter H. Janmaat wilden verzoenen. De verdachten kunnen wor den veroordeeld tot een gevan genisstraf van 4'A jaar, de maximale straf die staat op openlijke geweldpleging. „Ten aanzien van deze verdachten denkt het Openbaar Ministerie voldoendebewijs voorhanden te hebben," stelt de Dordtse of ficier van Justitie mr H.A. van Brummen. De vijf maakten deel uit van een grote groep actievoerders, die naar Kedichem was geko men met het - doel de bijeen komst te verstoren. Het hotel brandde geheel af en twee mensen raakten zwaar ge wond, onder wie de secretares se van Janmaat, die aan la kens door een ruit slingerde en zo een been kwijt raakte. De politie arresteerde in totaal 72 personen. „Het is een gigantische klus achter de toedracht van het voorval te komen," verklaarde de Dordtse officier van Justitie mr F.A.H. Varenkamp een dag later. Die 'klus', op diverse punten heftig bekritiseerd door de verdediging van de gearres teerden, wordt bijna een jaar later afgerond. Het Openbaar Ministerie kon de vijf verdachten en bij die vijf blijft het, zegt mr Van Brummen niet opzettelijke brandstichting ten laste te leg gen, want ondanks een onder zoek door het Gerechtelijke Laboratorium is niet duidelijk op welke wijze de brand is ont staan. .Misschien door het blijven hangen van rookbom men in de gordijnen. We weten het niet," zegt mr Van Brum men. Onderdeel van de bewijslast vormen ónder meer inbeslag genomen persfoto's. Een door de Nederlandse Vereniging ge- van Journalisten (NVJ) wraakte handelwijze. Politie en Openbaar Ministe rie houden voor donderdag re kening met een grote toeloop van belangstellenden en met mogelijke ongeregeldheden. In verband hiermee zijn extra maatregelen genomen, zoals het achter de hand houden van de mobiele eenheid. De elfhonderd leerlingen van de naast het gerechtsgebouw in Dordrecht gelegen, scholen gemeenschap Doelesteljn heb ben voor donderdag vrij gekre gen. Hiertoe besloot de school leiding mede nadat „justitie had gewaarschuwd voor mo gelijke calamiteiten," zegt waarnemend directeur M. Hoe fijzers. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Zes bewo ners van de Van der Snellings- traat in de Rotterdamse Pro venierswijk staan morgen te recht omdat ze eigenhandig een heroïnedeaier uit hun straat hebben verjaagd. De bu ren drongen in de nacht van 24 op 25 september 1985 eerst diens kraakpand binnen en timmerden het vervolgens dicht. Zij worden ervan be schuldigd de huisraad van de dealer te hebben vernield en diens huis voor verdere bewo ning ongeschikt te hebben ge maakt. Door de maandenlange ter reur van de gewraakte buur man, stond de Van der Snel- lingstraat in de nacht van de actie op scherp. „Sinds die bink in dat huis was gaan wo nen, waren er .vrijwel dagelijks problemen in de buurt," zegt één van de gedagvaarde bewo ners. „Voortdurend werden er auto's opengebroken, inbraken gepleegd en fietsen gepikt. Die jongen was niet alleen ver slaafd, hij verkocht ook drugs. 's Nachts belden zijn klanten bewoners uit bed, omdat ze zich in het adres vergisten." De politie hield zich afzijdig van de conflicten tussen de verslaafde buurman en de rest van de straat. Nadat een woedende bewo ner de verslaafde na een dief stal met een revolver had be dreigd, realiseerden enkele bu ren zich dat er maatregelen genomen moesten worden. „We hebben de poiitie toen la ten weten dat de buurt zelf ac tie zou ondernemen," aldus de woordvoerder van de bewo ners. En dat gebeurde. Rond twaalf uur braken de bewoners met een koevoet de voordeur van het lq-aakpand ópen, gin gen de woning binnen en trof fen daar een drugshol aan. „Er lag een smerig matras op de grond, er stond een gammele stoel en verder was er niets van enige waarde," gaat de be woners-woordvoerder verder. „We hebben toen een paar rui ten vernield, het matras naar bulten gegooid en de geiser van de muur gesloopt." Toen de wraakexpeditie bij na was beëindigd, was inmid dels ook de politie gearriveerd. Deze betrapte één van de bu ren met het breekijzer in zijn hand. De man werd opgepakt. Uit solidariteit besloot de hele buurt daarop met de aange houden buurman mee te gaan naar het politiebureau Marco- niplein om daar een verklaring af te leggen. De gedagvaarde mensen uit" de Van der Snelllngstraat rea liseren zich, dat hun wraakac tie wettelijk niet door de beu gel kon. Zij willen er bij de rechter niettemin op wijzen dat hun actie het f>eoogde re sultaat heeft gehad, zonder dat er enig persoonlijk geweld is gebruikt tegen de heroïnever-, koper. „Wij hebben de wijka gent gevraagd of hij een ver klaring wil afleggen tegenover de politierechter. We hopen dat deze begrip zal tonen voor on ze handelwijze." ROZENBURG De ziel togende gemeente Rozen burg overweegt harde acties als het van staatssecretaris De Graaff-Nauta (Binnen landse Zaken) niet meer dan de toegewezen 2,4 miljoen gulden per jaar krijgt. De gemeente heeft om 5,6 mil joen gulden gevraagd. Met dit bedrag moeten de financiële problemen, die zijn ontstaan door gemeente lijke herindeling, worden op gelost. De staatssecretaris heeft het verzoek inmiddels schriftelijk afgewezen.„Het bedrag dat De Graaff-Nauta noemt, is te laag. Daar kun nen we geen kant mee op," vindt wethouder T. van der Veer(Financiën) Als de staatssecretaris haar zin krijgt, zal Rozen burg ingrijpende maatrege len, moeten nemen. „Het be tekent nogal wat voor onze voorzieningen," meent Van der Veer. „We zullen bepaal de dingen moeten sluiten, subsidies moeten halveren en er zullen ontslagen vallen onder de ambtenaren. Die kant willen we beslist niet op." Eind vorig jaar heerste in Rozenburg nog een juich stemming. Toen werd be kend dat de gemeente jaar lijks op een bedrag van tus sen de 3,2 en 4,5 miljoen zou kunnen rekenen. Dat zou dan gebeuren op basis van de zo genoemde verfijningsrege ling die de gemeente zelf in het leven heeft geroepen om de schade van de gemeente lijke herindeling in 1980 te vergoeden. Die herindeling kostte Rozenburg indertijd Rozenburgs wethouder Van der Veer 80 percent van haar grond gebied. Het leverde Rozen burg uiteindelijk een 'milde' vorm van de artlkel-12 sta tus waarmee de gemeente onder curatelè van dc over heid v/erd gesteld. Voorlopig wil de gemeente zich nog beperken tot een brief aan de staatssecretaris, waarin grote teleurstelling over de gang van zaken wordt uitgesproken. De ge meente verwacht veel steun van de provincie en de iSvee- de Kamer, die zich in 1985 nog unaniem achter een mo tie stelden, waarin Rozen burg een helpende hand werd geboden. „Ik hoop nog steeds, dat de staatssecretaris haar bod verhoogd," zegt Van der Veer. „Mocht dat niet gebeu ren, dan is de koek wat ons betreft op. We hebben ons ja renlang keurig netjes opge steld. Ais er nu niets gebeurt, denk ik dat we langzamer hand naar andere middelen moeten gaan grijpen.' kunnen worden behouden. Ro- senmöllen „De werkgevers wilden eerst 350 man weg heb ben. Nu zijn het er nog hon derd. We schieten dus ad aar dig op." Volgens Rosenmöller "wil het ministerie aan'de sporen van dat plan vasthouden. Het over leg liep vorige week vast, na dat de bond niet was ingegaan op de uitnodiging van de werk gevers om eerst CAO-overleg te voeren. Het ministerie van Sociale Zaken speelt een rol in het con flict. omdat het mede-onderte kenaar is van het Van der Louw-akkoord, dat ontslagen tot 1991 uitsluit. Bovendien draagt het ministerie meer dan de helft van de kosten van het aantal overtollige 3tuk- goedwerkers. Daarnaast valt het arbeidsbureau in Rotter dam, dat de 350 ontslagaanvra gen moet toetsen, onder het ministerie. CDA-fractielelder De Vries vindt dat van de stakende ha venarbeiders meer „interesse en medeverantwoordelijkheid" mag worden verwacht. „Alleen een gezond bedrijfsleven in de Rotterdamse haven kan .de in ternationale concurrentieslag aan," aldus De Vries gisteren op een verkiezingsbijeenkomst van het CDA In Poeldijk. De CD A-fractieleider - betreurt het conflict en blijft hopen op eén gezamenlijke en sociaal ver antwoorde oplossing. Hij roept het ministerie van Sociale Za ken op „naar vermogen" te helpen bij het zoeken van een uitweg. ROTTERDAM De Vervoers bond CNV zal zijn 125 leden bij het containerbedrijf ECT een uitkering geven als zij niet in staat zijn te werken, al steunt de bond de staking bij het be drijf niet. De CNV-bond doet die toezegging, omdat de ECT-directie zich het recht voorbehoudt werkwilligen niet te betalen. Is dat het geval, dan zal de Vervoersbond CNV de Juridi sche mogelijkheden onderzoe ken van een claim bij ECT. De bond sluit niet uit dat de claim in tweede Instantie bij de Ver voersbond FNV wordt neerge legd. H De Vervoersbond CNV heeft wethouder Den Dunnen (Eco nomische Zaken) van Rotter dam gevraagd te bemiddelen in het ECT-conflict. Deze heeft inmiddels te kennen gegeven dat er voor hem weinig te be middelen valt. Wel heeft de wethouder met ECT gespro ken. Volgens CNV-bestuurder Zwij- nenburg zijn de partijen er nog niet aan toegekomen om in houdelijk te praten.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1