Directeur Marco Warmte: 'Goede naam op het spel' SUIJKER IN DE TEERSTOOF Vandalen aangëhouden INt Opkomst Mercurius bestolen Terminale thuiszorg Amateurs in de Stadsgehoorzaal Kattenshow in Oostervant Talent in De Veste Piepschuim in Nieuwe Haven Brandendoor kortsluiting Calvijn met Brecht :>r (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM „Een vermenging van belangen staat het succes van de 'Salon van de (drie) Maassteden' in de weg. Het is schandelijk om de 'Salon' ook als aankooptentoonstelling te gebrui ken. De directie van het Stedelijk Museum ge bruikt wel de naam van een vroeger zeer beroem de expositie mogelijkheid." De Schiedamse kun stenaar Sjef Hendérickx is ervan overtuigd dat de 'Salon van de Maasstéden', vanaf volgende week donderdag in het Stedelijk Museum Schiedam, al voor de start danig aan belangrijkheid heeft inge boet. De 'Salon', een uitgedunde versie van de vroeger in kunstkringen uiterst populaire 'Salon der drie Maassteden', wordt eveneens gebruikt als aankoop-tentoonstelling voor de Schiedamse Artotheek in oprichting. Grootformaat Aahkoopbedrag Stank I UI Exposities Schilderijen van de Vlaar dingse Jeanne Suijker zijn nog tot eind deze maand in het Schie damse thea ter de Teer- stoof te zien. (Foto Arie Wapenaar) De dansgroep Djazzex treedt zaterdag 21 februari op in het Schiedamse Passagetheater. (Foto Hans Gerritsen)' De Tender Passagetheater Teerstoof Poppentheater Jeugdtheater Programma Kleine schilderijen doen het beter in de artotheek' als 80 kunstenaars uit de Wa terwegsteden Schiedam. Vïaardingen en Maassluis, waaronder Hachmang en Moesman en 'leden van Wieg man-familie' werk ingeleverd voor de 'Salon der drie Maas steden'. „Natuurlijk, want ex poseren is belangrijk. Voor ie dereen. Het is te hopen dat het beste werk uit de regio te zien is op de 'Salon'. Ik hoop uitver koren te worden, maar weet dat nog niet. Ik diende twee grote schilderijen en één klei ner. gebeeldhouwd schilderij in. Zo snijdt het mes misschien aan twee kanten. Zie je, Je gaat wel degelijk rekening houden met een eventuele aankoop," doet Jos Hachmang uit de doe ken, die eraan toevoegt dat hij absoluut geen concessies heeft gedaan. „Ik heb het ingediende werk niet toegespitst op de verkoopbaarheid ervan," aldus Hachmang. -«Schandelijk, noem ik dat. Jonge-kunstenaars en ook de ouderen, want geld kunnen we allemaal gebruiken uiteraard, gaan nu dubben: Wat wel? Mijn mooiste werk, mijn meest commerciële stukken? Ql de kleinere schilderijtjes of tekeningen, want die 'verko pen' immers beter voor een ar totheek," is Sjef Henderickx van mening. f.r-V'v7 In tegenstelling tot de eerste uitnodiging van de selectie commissie mochten de Schie damse, Vlaardingse en Maas- sluise-" kunstenaars wel werk t inleveren van groot formaat Sjef: v.Ik heb drie kleine wer ken voor de verkoop en drie grote:doeken voor de Salon in gestuurd," aldus Henderickx, die onlangs met het kleine werk exposeerde in het Schie damse Stedelijk Museum. Zijn nieuwste werk is van groter formaat. De 'Salon van de Maassteden' werd vroeger doorJniuostenaar^ gebruikt om 1 mëf verrassende, nieuwe,' gek- ke' ém vooral 1-opzienbarende werkstukken op de proppen té l komen. v,Een aankoop-expo j voor een artotheek heeft dat niet,'dan vaar je op zeker," al- diis Sjef Henderickx, die in zijn mening wordt gesteund door Schiëdamse/kunstenaars als Jös v^Hachmang en Martin Móëanfanl»..: v, rv.v-,-' 1 Sjef Henderickx heeft, even- Mantin Moesman, hij i runt samen met Hachmang defle xie Hachmang/Moesman aan de Lange Haven, is het'eens met zijn collega's. Moesman: Prima als er verkocht kan worden. Prima als er geld is. Ik heb mijzelf geen beperkin gen hoeven opleggen. -Mijn werk is niet zo. 'achterlijk' groot van formaat. Ik denk wel dat kleiner, dus goedkoper werk, voor gaat. Want dat ar- (Van een onzer ir.verslaggeefsters) SCHIEDAM „Wij hebben veel klanten in Schiedam. Onze goede naam wordt op het spel gezet Wij wensen niet de dupe te worden van een ordinaire burenruzie tussen buurtbewo ners ;'eh de makreelrokerij aan de ené kant en onze opdracht gever SEO aan de ander kant." Directeur Ben Bestebreurtje 1 van; Marco Warmte BV is he- vig '-teleurgesteld en vooral boos _na een publicatie in deze krant vorige week donderdag. Het artikel handelde over een vermeende fout in de luchtln- voer'-in' een kantoor naast de ambachtelijke makreelrokerij van J.W. Geerlings. Buurtbewoners en de roker wezen'de luchtinvoer aan de achterzijde van het huis aan als dé boosdoener van stank overlast in het ernaast gelegen kantoor.„We hebben gezien dat er maandag en dinsdag door werklui gewerkt werd aan de voorzijde van het pand. Er c%èrdèn vuilniszakken voor het betrokken luchtgat wegge- "Haald en er werden pijpen aan gevoerd,"aldus buurtbewoners -én rökèr Geerlings. -Directeur Ben Bestebreurtje £ëéft toe dat op de betrokken hhaandag en dinsdag een alu minium rooster met een basis van 70 centimeter in de voor puivan het pandje, de voorma- lige' Wljnhandel Bruens, is gë- zeC' „Een kwestie van afwer- ken?Ér zaten oude lappen voor v het gat gespannen, maar die Stichtirivoer zat er ai," verze kert Bestebreurtje. V «Dé'- klanten zouden eens kunnen denken dat onze lucht- :V;verwarmingsinstallaties niet - prima'in orde zijn. 't Is schan- de. Met de apparatuur is niets mis,- aldus de directeur. Het bedrijf lévert aan vele Schie- dainse'klanten. Ook de Schie-' damse brandweer, werd door het HéUëvoetsluise bedrijf van - -lucht verwarming.voorzien. Z ;-'De'makreelrokerij, sinds .be- 'gin 'jaren twintig gevestigd aan 'dé'Lange Haven, wordt in 'i zijn: bestaanbedreigd door klachten over stank van de "Schiedamse 'Bouw Onderne- ming (SBO): Dit bedrijf is De Schiedamse kunstenaar Sjef .Henderickx vindt dat er teveel belangen spelen bij de komende 'Salon van de (drie) Maassteden 1987'in hét Stedelijk Museum Schie dam. (Foto Arie Wapenaar) totheek-aankoópbudget zal zo groot niet zijn." De directie van het Stedelijk Museum vindt dat de regiona le kunstenaars de kans moeten grijpen om hun werk te verko pen. „Daar is toch niets op té gen," aldus museum directeur Hans Paalman, tevens voorzit ter van de beoordelingscom missie. Hans Paalman was het die in 1963 het initiatief nam voor de geruchtmakende Salon I ',déir, .Maassteden^entoonstellip; ,dea jarenj-, zestig.v.en—zeyentigi stuurden vaak duizendenkun stenaars uit de Maaasteden van Gorichem tot aan Hoek van Holland wérk op. De Salon van de Maassteden werd om de twee jaar gehou den. De bedoeling was een beeld te schetsen van wat zich op het gebied van de kunst af speelde in het Rijnmondge bied. De expositie-mogelijkheden waren in die dagen in het Maassteden gebied zeer mi- :niem,fdüsj.de Salon^wérd wer- kfelijfc Ovérëttföornd mét inzen- -dingert'De Salon Werd in 1982 voor "dé laatste keer gehouden. Geldgebrek, te weinig man kracht om hét kunstgebeuren te organiseren en plaatsgebrek in het museum noopten de di rectie „van een klein museum als het Stedelijk Museum Schiedam" ertoe de 'Salons' te beëindigen. „Vandaar dat er werd geko zen voor een kleiner gedeelte van het Maasmondgebied. In dit gebied staan 180 kunste naars geregistreerd. Dat is aan te pakken en hét blijft overzichtelijk,,"; aldus /Hans Paalman ovër-.dé' 'Salon -van; dé Maassteden. 1987:'; 'die: op,-"don derdag 26 februari om 16.00 uur door de Commissaris van de Koningin van Zuid-Holland mr. S. Patijn wordt geopend. naast de rokerij gevestigd en is eigendom van Peter van Huihoven en de architecten Ben van Dop en Eric Mathot. Zij houden sinds kort kantoor in het naast de rokerij gelegen pandje. Weer andere buurtbe woners richtten na de klacht bij de Dienst Centraal Milieu beheer Rijnmond (DCMR) het comité *Behoud Ambachtelijke Rokerij' op om 'het laatste rookpluimpje op de Lange Ha ven te redden'. Peter de Graaf van de DCMR: „Al jaren kregen wij klechten van omwonenden ove r 'externe' stankoverlast. Er -s nooit ingegrepen, omdat het slechts om enkele stankda- gen per jaar ging. Ook zou het Geerlings tienduizenden gul dens kosten om nieuwe filters etcetera aan te brengen om het euvel te verhelpen. Nu betreft bet 'Interne' stankklachten. Die kantoormensen zitten, inder daad met rode oogjes van de rook te tekenen. De oorzaak ligt volgens ons niet in een verkeerde luchtinvoer, want dan zouden de klachten na het roken over moeten zijn. Dat is niet het geval." De Graaf denkt dat de schei dingswand tussen de rokerij en het kantoor doorlaat. De bouw- uiuur zou gassen doorlaten, die in het kantoor voor zwarte plekken zorgen op de witge kalkte muren. „Dat is de reden van de ellende. Misschien Kan er via isoleren en het dicht- smeren van scheuren' en naden iets aan gedaan worden," sug gereert De Graaf. Wlllem'Moerman, van de ge lijknamige makelaardij aan de Lange Kerkstraat is adviseur 'op de achtergrond' van roker Geerlings. „De rookkasten zijn ommanteld met een stalen wand," legt hij uit. „De kasten staan van de zijmuur af, niet er tegenaan. Daarnaast zit een tussenmuur. Dan volgt de open ruimte tussen de twee panden. En dan pas de buitenmuur van de buren. Het lijkt mij stug dat die gassen door de wand heen slaan." Moerman vindt het i" raadzaam om de genieentelij- ke dienst Bouw- en Woningtoe- zicht op het technische ^pro bleem' af te sturen. De DCMR heeft nog geen advies ingewon nen bij deze gemeentelijke :dienst.: m' Sn;»: -*t- SCHIEDAM Groepen jon geren hebben de Schiedamse politie handenvol werk be zorgd. Jongens in de leeftijd van 14 en 15 jaar richtten op verschillende -plaatsen in de, stad vernielingen aan. Mimen en een tram werden beklad met'verf uitspuitbussen. De ruiten van basisschool Harle kijn aan de Burgemeester van Haarenlaan werden ingegooid. De politie hield twee jongens van 15 en 16 jaar aan die deel uitmaakten van de groep ver nielers. Ook twee andere jongens lie pen tegen de lamp. De jongens, beldèn 15 jaar, maakten deel uit van een andere groep..verf- spuiters. Het duo had samen met 13 anderen het viaduct van Station Nieuwland en een tramstel van de RET be smeurd met zwarte en rode verf. De namen Bali en - Tom werd op muren en een tram van lijn 1 gespoten. Het twee- teil werd op aanwijzingen van omwonenden aangehouden bij de Zijlstraat en de Kethel- straat. De jongens hebben be kend. Door MARJO PEPPELAAR SCHIEDAM Tijdens wem- delingen, fietstochten en va kanties deed Jeanne Suijker inspiratie op voor schilderijen die momenteel te zien zijn in theater de Teerstoof aam de Nleuwstraat in Schiedam. In acryl schilderde zij op panelen Impressies van landschappen. Dit leverde werken op in een stijl die het midden houdt tus sen de naïeve schilderkunst en het magisch realisme van Ca- rel Willink. De Vlaardingse Jeanne Suij ker is autodidact. Zeven jaar geleden begon zij met schilde ren. Hoewel haar landschap pen zeer levensecht zijn. maakt zij ter plekke nooit fo to's of schetsen. „Ik neem mijn schetsboek wel altijd mee, maar als ik dan eenmaal er gens ben, ga ik toch steeds al leen zitten kijken. Heerlijk vind ik dat,'-' aldus Jeanne Suijker. Tijdens het schilderen voegt de Vlaardingse kunstenares steeds weer nieuwe elementen aan haar landschappen toe. Vooral planten en bloemen als de weegbree, de beréklauw en de zwanenbloem zijn favoriet bij deze natuurliefhebster en keren dan ook steeds weer in haar werken terug. Naast de directe omgeving van Vïaardingen en Schiedam Inspireerden ook de landschap- SCHIEDAM De Schie damse kantoorboekhandel Mercurlus Is voor 25.000 gulden bestolen. Onbeken den stalen de winkel aan de Lange Haven vorige week bijna leeg, zo heeft de poli tie nu pas bekend gemaakt. Inbrekers sloegen een ruit in om zich de toegang te verschaften tot het pand. Van de daders ontbreekt elk spoor. De Schiedamse politie kon twee vermoedelijke in brekers van het benzinesta tion aan de Horvatbweg wel aanhouden. De man nen, die aan de deur van het kantoortje morrelden; trokken de aandacht van buurtbewoners. De politie hield de wegrennende man nen op. aanwijzingen van wijkbewoners aan in de Morsestraat. Het gaat om twee Schiedammers van 30 en 39 jaar oud. Een 16-jari ge jongen,die bij het strulkgewas./stond jte^klJ- 'kéoü .wérd éyenëeps meége- 'nomen naar." hét: bureau. Daar aangekomen bleek dat de jongen niets met.,de poging tot inbraak had te maken. De jazzformatie 'Centrechord' treedt donderdag 19 februari op in theatercafé De Tender in het Schiedamse Passagethea ter (Passage 9-13). 'Centre chord' speelt eigentijdse jazz. De groep, opgericht in augus tus 1986, bestaat uit: Peter Broekhuizen, tenorsax, so praansax; Coert Zonneveld, trompet: Kino Haitsma, piano; Frank Uyttebroeck en Ad de Jong, drums. Het gratis optre den begint óm 20.30 uur. De bekende dansgroep Djaz zex, modern dance jazz com pany, danst zaterdag 21 fe bruari de nieuwste produktie 'Drie generaties' in het Schie damse Passagetheater (Passa ge 9-13). Djazzex heeft spéci aal voor deze. voorstelling twee gerenommeerde Amerikaanse gast-choreografen aangetrok ken: Donald McKayle en Leslie Watanabe. De Nederlander Glenn van der Hoff ontwierp in samenwerking met componist/musicus Willem Jansen een choreografie, waarin Afrikaanse 'oerkrach ten' en hedendaagse modern- jazz danstechnieken wérden samengevoegd. De Amerikaan se choreografen laten in dun dansen de 'Roaring twenties' herleven in 'Album leaves' en Spaanse, Arabische en Afri kaanse culturen. Toegangsprij zen ƒ15,-, CJP/Pas65+ 5,- reductie. Aanvang 20.15 uur. :..u De acteurs Sjoukje Dijkstra (niet dé Sjoukje, maar de clown Eric Winder) en Ton Wester brengen zaterdag 21: februari 'Betty' en 'Bleek voor een polderjongen' op de plan ken in het Schiedamse theater de Teerstoof (Nieuwstraat 12). Ton Wester noemt zijn acts een kruising tussen een monol oog en een conference. Eric Binder (alias Sjoukje Dijkstra) houdt het op veel schreeuwen, praten, springen en zingen om van zijn frustraties af te ko men. Toegangsprijzen ƒ9,-, CJP/Pas65+ 1,50 reductie." Aanvang 21.00 uur. - i:._' Erica Burgerjon laat zaterdag 21 februari een eenzaam prin sesje in 'De ezel en het kroon tje' spannende avonturen bele ven tijdens het poppentheatè'r in het Schiedamse theater dé Teerstoof (Nieuwstraat 12). Sa men met haar vriendje Harl&i kijntje, de hofnar, probeert liét prinsesje een ezel van zijn bet overing te verlossen. Toegang 3,50, inclusief een glas ranja. Aanvang 14.30 uur. Tien Vlaardingse kinderen van de kindertoneelgroep van het Harmonie Jeugdtheater (Schie- damseweg 51, Vïaardingen) spelen woensdag 18 februari: hun eerste eigen voorstelling. Verliefd zijn, vriendschap en van huis weglopen passeren de revue in het stuk, dat door de kinderen zelf is bedacht. De spelers zijn Guido Scholten, Ruby Kooyman, Melle Hoek stra, Aike Seubring, Quirina Vogelaar, George Yaw Appiah, Pepijn Jacobs, Amanda Kruit, Marcel Meylink en Jaime Ha merslag. Aanvang 14.30 uur. Toegang ƒ.3,50. pen van Corsica en Ierland Je anne Suijker tot het maken van schilderijen. Zo beeldde zij het ruige Ierse heuvelland schap in een schilderij getiteld Connemara uit. Van Corsica maakte zij minder realisti sche, maar meer abstracte af beeldingen. Ook zijn op de ten toonstelling in de Teerstoof nog kunstwerkjes te zien van grotten die een mysterieuze, magische sfeer uitademen. Jeanne Suijker met iand- schappen in acryl, tot en met 28 februari in de foyer van theater de Teerstoof, Nieuw straat 12 in Schiedam. Te be zichtigen op vrijdagen van 20.00—24.00 uur en op zaterda gen van 14.00—17.00 uur en van 20.00—24.00 uur. ;3flCJóü'£.t>v .tKJ. i i- 0VO b94!-VO ltTi.ti:%V5 jv O.; ROTTERDAM Vrijwilli gers in de terminale thuiszorg kunnen het mensen die dat wensen, mogelijk maken in hun eigen vertrouwde omge ving te sterven. Er bestaat grote behoefte 'aan vrijwilli gers die 's nachts willen wa- ken.- Het Rotterdamse Samen werkingsverband Terminale Thuiszorg roept dan ook geïn teresseerden voor dit werk op. Mannén en vrouwen die zich hiervoor willen Inzetten, krij gen ter voorbereiding een ken- nismakings- en toerustingscur sus. Voor een reiskostenver goeding wordt gezorgd. Het se cretariaat van het Samenwer kingsverhand is te bereiken per telefoon: 010-4826888. SCHIEDAMTwee Schie damse jongens van 14 en 15 jaar zijn door de politie gear resteerd, omdat zij enkele blokken piepschuim in het wa- 'ter van de Nieuwe Haven had den gegooid. Het duo had de zogenoemde Duroxblokken uit een vuilcontainer getrokken. Er werd proces verbaal opge maakt tegen de jongens waar na zij naar huis mochten. SCHIEDAM In een portiek van een flat aan de Schiedam se Van Oldebaraeveldstraat ontstond zondag een brandje door korslulting in een t.l.-ar- matuur. De brandweer bluste het binnenbrandje. De brand weer kwam eveneens in actie bij een autobrand. Deze was ontstaan door kortsluiting in de bedrading. De personenauto stond in korte tijd in lichter laaie en werd totaal verwoest. ROTTERDAM Leerlingen en docenten van de scholenge meenschap Johannes Calvijn voeren 24 februari aanstaande voor de eerste keer het toneel stuk De goede mens an Sezu- an van Bertolt Brecht op. De voorstelling is te zien in thea terzaal van de school.. VLAARDINGEN Voor de derde maal wordt in het Stads gehoorzaal-complex de mani festatie Kunst door Amateurs gehouden. Drie dagen tonen (pop)muzikanten, koorleden, balletdansers en andere ama- teurs de kunstvorm, die zij in hun vrije tijd beoefenen. De manifestatie duurt van donder dag 19 tot en met zaterdag 21 februari. Kunst door Amateurs begint op donderdag met popmuziek. Vrijdag- en zaterdagavond is er een gevarieerd programma met zang, dans, muziek en voordrachtskunst. De zater dagmiddag is voor de kinde ren. Er wordt dan een zogehe ten Open Podium gehouden, waarop kinderen een stukje to neel mogen spelen, een grap vertellen, een dansje maken, een gedicht voordragen enzo voort. De deelnemers dienen zich tevoren op te geven bij Séndór Góra, tel. 4600116. Ook op zaterdagmiddag spelen de kinderen van de kinderton eelgroep van het Harmonie Jeugdtheater een stuk, dat zij zelf geschreven hebben. Tot slot treedt het kindervariété Pi- po en Rico op. Het programma van Kunst door Amateurs ziet er als volgt uit. Donderdag 19 lebruari, zaal Harmonie: Dodo (20.30-21.15 uur), Copy Copy (21.30-22.15 uur), Gewürz Gewürz (22.30- 23.15 uur). Vrijdag 20 lebruari, Stadsge hoorzaal: muziekgezelschap In- sulinde (20.15-20.40 uur), da meskoor Viva Melodia (20.45- 21.40 uur), Van Dijks Amuse mentsorkest (21.15-21.40 uur); zaal Harmonie: Vlaardlngs Vis sersvrouwenkoor (19.30-19.55 uur), voordrachtskunst (20- 20.10 uur), Vlaardings Dubbel- mannenkwartet (20.15-20.40; uur), voordrachtskunst (20.45- 20.55 uur), gemengd ensemble Marcato (21-21.25 uur), voor drachtskunst (21.30-21.40 uur). Zaterdag 21 februari. Stadsge hoorzaal: Open Podium (13.30-14.30 uur), kindervariété Plpo en Rico (15.30-16.30 uur), Vlaardingse Ballet Akademie (20.15-20.45 uur), FlardinghaJ Dansers (20.50-21.25 uur); zaal Harmonie: kindertoneelgroep. (14.30-15.15 uur), heterogeen ensemble Streekmuzlekschool (20-20.25 uur), harmoniever eniging Sursum Corda (20.30- 20.55 uur), Wood-wind ensem ble Streekmuziekschoo! (21- 21.25 uur). Kunst door Amateurs: don derdag 19 tot en met zaterdag 21 februari. Stadsgehoorzaal en Harmonie, Schiedamse- weg 51, Vïaardingen. Toegang gratia. ROTTERDAM Ruim 500 langhaar- en halflanghaarkat- ten komen zondag 22 februari met hun bazen en bazinnen naar het recreatiecentrum Oostervant. Daar wordt een in ternationale show gehouden, waar talrijke prijzen zijn te ver dienen. Voor belangstellenden is er van tien tot zes uur gele genheid een kijkje te komen» nemen. Behalve volwassen poezen sommige dieren hebben al tien jaar 'ervaring' in shows zijn er nestjes te zien met katjes van 12 tot 16 weken. Keur meesters maken over iedere poes een keuringsrapport. De? allermooiste katten mogen la-; ter op de dag meedoen aan de 'Besten in Show' competitie, j; Tegen het einde van de show,:, om 17.15 uur, reikt de commis saris van de Koningin in Zuid-, Holland S. Patijn een ereme daille uit voor de Best of .Best Langhaar en de legpenning van burgemeester en wethou ders van Rotterdam voor de Best of Best Halflanghaar. Kinderen die een werkstuk over katten maken, kunnen eveneens een prijs winnen. HELLEVOETSLU1S Jonge muziekstudenten op weg naar het concertpodium treden za terdag 21 februari (aanvang 19.30 uur) op in De Veste in Hel!evoetsluis.Deze meisjes en jongens van 11 tot en met 20 jaar hebben op enkele con coursen al prijzen in de wacht gesleept. Volwassenen betalen vijf gul den entree en Jongeren tot zestien jaar kunnen, evenals donateurs-pashouders, voor drie gulden naar binnen. Voor informatie: E. Bosma, telef. 01883- 19572.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 2