Molendagen opgefleurd met bizar spelletje I PvdA wil büstaxï Amateurs lezen voor op laatste schrijversavond Gedwongen verhuizing WK, Olympus en Ursus Uit op ko Zwijmelen in Podium: 'Tederheid Sleepvaart en fotografie 'Stichting Zwembaden Schiedam 1. Zwemonderwijzer m/v 2. Toezichthouder m/v Project 'Anders zijn op Maassluise basisscholen is in Eet zwijmelschilderij aan de buitenmuur van café Podium wordt onthuld. De Schiedamse kunstenaars trekken het doektweg, vlnr: Peter Hellemans, Michel Snoep en Joost Kalkhoven, (Foto. Arfe Wapenaar) i (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Tijdens de Schiedamse Molen dagen, die vanaf woensdag 6 mei in en rondom de vier bestaande en vijfde te herbouwen Schiedam se molens losbarsten, wordt electronisch ver sterkt geluid verboden. Het gegier van electrische gitaren is er dit jaar niet bij. Wellicht krijgt het gebrul van aan molenwieken vastgebonden waag halzen de bizarre overhand tijdens het volksfeest dat voor het derde jaar wordt gehouden. Want ge heel nieuw wordt een Schiedamse variant op het bekende televisie spelletje 'Wedden dat..'. De Tender Teerstoof Passagetheater Schuurkerk Jeugdtheater 1 Stadsgehoorzaal Harmonie Filmhuis Stimulans Cobie de Bruijn, Schie damse ama teurschrijf ster: „Het werkt heel stimulerend om je gedich ten in druk te zien in een boekje." (Foto Arie Wape naar) Schrijver Bibliotheek -'•(Van een onzer verslaggevers) 1 SCHIEDAM—De sportcom plexen Bijdorp en De Langen ,-Boogert moeten van de ge- •..•meente Schiedam op zo kort mogelijke termijn verdwijnen. .-'Dat maakte de voorzitter J. van der Touw van de sectie I van de Sportraad gisteren op één turbulent verlopen verga dering met afgevaardigden van alle Schiedamse voetbal clubs bekend. De verenigingen die óp de terreinen spelen, WK, Olym pus en Ursus, moeten uitkijken ^naar een andere accommoda- Vtléin Schiedam. In de praktijk komt het erop neer, dat de drie ernstig gedupeerde clubs min of meer worden gedwongen tot een fusie dan wel saxnenwer- kings;verband met een reeds bestaande, en eventueel in rrnood verkerende, vereniging. ;i. ,ipver V sportpark Kethel (waar DHS en DRZ hun thuis haven hebben) beraadt wet- nouder Luub Hafkamp zich nog, maar het is heel wel mo egelijk dat ook dat complex zal p: worden vrijgemaakt voor in- ""dustrie of huizenbouw. In het kader van de herstructurering van de Schiedamse voetbalvel den wil de gemeente op korte termijn van elf velden af. Aan gezien het opheffen van de twee genoemde sportcom plexen slechts een winst van zes velden oplevert, wachten DHS,' DRZ, maar ook het in Sportpark; Harga gelegen Schiedam met angst en beven' de verdere ontwikkelingen at „We praten al jaren over de- ze problematiek, maar in feite is er nog steeds niets concreets gebeurd," hield Van der Touw de vergaderingvoor. „De tijd van praten is voorbij. Er moe ten nu beslissingen worden ge nomen. Je moet het zo zien: het -overschot aan velden in Schie dam wordt steeds groter, ter- - - wijl het gemeentelijk grondbe drijf juist ruimte tekort komt. De reden dat juist die twee sportcomplexen moeten, ver dwijnen, heeft enerzijds met de ligging te maken en ander zijds met de slechte kwaliteit .van die velden. Natuurlijk zijn er in Sportpark Harga ook veel velden overbodig, maar daar kunnen moeilijk fabrieken worden gebouwd. De betrokken clubs beschikken zeker, niet over. de slechtste accommoda tie; integendeel zelfs, maar die vorm van kapitaalvernietiging neemt de gemeente op de koop toe.'* „WK, Olympus en Ursus •zijn eind vorige week persoon lijk door Hafkamp op de hoog- tegebracht van het slechte nieuws," legde Van der Touw uit. „Voor een goed begrip: de verenigingen hoeven niet weg, maar wél de velden. De clubs hebben de toezegging gekre gen, dat de gemeente alles in het werk zal stellen ook in financieel opzicht om.de ge dwongen verhuizing tot ieders tevredenheid te laten verlopen. Daar vertrouwt het bestuur van de Sectie I van de Sport raad dan ook op." Ook voor zaterdag tweede klasser PPSC had Van der Touw nog een verrassing in petto. De realisering van een nieuw sportcomplex in Woud- hoek Noord waar PPSC al ".fc MAASSLUIS Schoolteams van de Maassluise basisscho len kunnen op woensdag 25 fe bruari op het Stadskantoor meer aan de weet komen over het project 'Anders zijn* dat in gaat op huidskleur, geestelij ke- of lichamelijke handicap en-dik zijn. Dit voorlichtings project voor kinderen van de basisschool is opgezet door MOK (Maassluis Overleg Re validatie), het Jeugd Rode Kruis en de GGD Nieuwe Wa terweg Noord. enkele jaren naar uitkijkt staat op losse schroeven. .Ko mende weken wordt bekeken of dat nog wel mogelijk eq. noodzakelijk is," zei Van der Touw tot ontzetting van PpSC-voorzitterEef Collé, die meteen om pauze van een klein kwartier vroeg. „Om deze geweldige schok even te kunnen verwerken," al dus het oud-CPN raadslid met een wit weggetrokken gezicht „Want het is een bom, die heel plotseling tot uitbarsting is ge komen." SCHIEDAM Het hangt van de inventiviteit van de bezoekers af, maar de 'Swij- melavond' in café Podium aanstaande vrijdagavond vanaf 22.00 uur moet iets heel bijzonders worden. Gis teravond werd aan de bui tenmuur van het bekende muziekcafé aan de Lange Haven een groot schilderij onthuld. De makers ervan, de Schiedamse kunstenaars Peter Hellemons, Joost Kalkhoven en Michel Snoep stonden er eerst nog verle gen bij te zwijmelen. „Met een '3', want met een 'z' klinkt zo zwaar," riep het drietal tijdens het bijna uit de hand gelopen feestje in het café later op de avond. Op het schilderij staan drie verliefde paartjes afge beeld. „Dat de duo's, in het gras zittend, in een bootje en op een schommel, opvallen de gelijkenissen vertonen met het Nederlands vorsten paar is puur toeval," aldus het kunstenaarstrio. De fo to's en andere muurversie-' ringen in het nog steeds lu diek Ingerichte café zullen voor de zwijmelavond wor den verwijderd. Het trio werkt momenteel keihard aan olieverfwerken, die op de plaats zullen worden ge hangen. „En het werk is te koop, natuurlijk," roept Pe ter Heliemons enthousiast, „voor vijfentwintig gulden. Man, een schilderij is toch niet, meer waard dan wat een heel brood kost. Schei uit, joh." Tijdens de zwijmelavond worden dia's uit de verzame ling van Michel Snoep ver toond. De dia's stammen uit de vijftiger en zestiger ja ren. Er op staan vooral veel verliefde stelletjes in het gras, aan de waterkant, wan delend in een bloemenzee of liggend op een plaid. „De zwijmelavond is eigenlijk een vergassing. Want het had een lekker zwoel feest moe ten worden als aansluiting op de officiële openingscere monie in het Stedelijk Muse um van de Salon der drie Maassteden," leggen Joost, Michel en Peter uit. „Wij hebben ons in de dag vergist Wij hadden na de opening in het museum de kroeg in wil len duiken om te zwijmelen met gedichten gelezen door een zoetgevooisde stem van ene Jan Pan Feen," aldus de Schiedammers, die alleen werk indienden voor de Sa lon, die donderdagavond wordt geopend'door mr. S, Patijn, commissaris van de Koningin van Zuid-Holland. „Je kunt beter in de kroeg met vrienden luisteren naar een gedicht, dan alleen en thuis bij kaarslicht," aldus het trio, dat de Schiedam mer Harry Zwier heeft ge vraagd om het avondje 'Candlelight in Podium' luis ter bij te zetten op de piano. .Allemaal komen, het wordt vast een doorslaand succes, want tederheid is in," fluis tert Peter Hellemons met een zwoele stem al helemaal in de sfeer. Swijmelavond, café Podi um, Lange Haven 28, vrijdag 27 februari, aanvang zwij melen 22.00 uur. Toegang gratis. Mensen zonder angst en met een grote hoeveelheid doorzet tingsvermogen en moed wor den opgeroepen mee te doen aan 'een rondje molen'. De waaghalzen worden voor him 'rondje molen' vastgesjord op één van de wieken van één van de vier Schiedamse molens. „En dan maar wedden of 'ie het uithoudt. En we hebben ai aanmeldingen van mensen die al te graag willen," legt de Schiedamse molencoördinator en mede-organisator Jos Gun- newegh uit over wat in vroe ger dagen dé ontgroening was voor een molenaarsknecht. „Bindt de broekspijpen dicht en meldt u aan," roept molen coördinator Jos Gunnewegh ie* dere durfal op om mee te doen aan het riskante spel. „Er is heus nog nooit iemand bij om het leven gekomen. Vroeger was het bij de molenaars en hun knechts een gebruikelijk en traditioneel spel," roept hij, alle tegenstand, ook binnen de organisatie van de Schiedamse Molendagen hierover, van de tafel vegend in het Schiedamse restaurant gevestigd in de Noordmolen gistermiddag. „Bahhh, riepen velen, willen jullie soms die molens in de rouwstand tijdens die meestal zo uitbundige gevierde feestda gen," aldus Gunnewegh>.-'over«* de pubUeksattracfe;tijdéhS/hett volksfeest, dat voorat',hÖstal-*!i gisch van opzet is. JDë Schie damse molenaars stonden ook niet te juichen, bij het idee, maar het blijft tóch een oor spronkelijk en heel nostalgisch gebeuren," aldus Gunnewegh over de historische waaghalze rij. De Schiedamse Molendagen werden in voorgaande jaren door tienduizenden mensen be zocht. Velen lieten zich door het Schiedamse zeekadetten- corps Jan van Riebeeck in vletten door de Schiedamse havens varen. Zij trokken langs drie, dit jaar vier, Schie damse distilleerderijen, al waar veelvuldig van het Schie damse vocht geproefd kon worden. De bezoekers vochten bijna, beschaafd weliswaar, om een plekje in de rondvaren de platbodems. Straatmuzikanten, uit beel het land, Schiedamse leden van vele amateur toneelver enigingen, talloze oude bijna vergeten ambachten en vooral tientallen schepen van de •bruine vloot' in de binnenwa teren moeten de Schiedamse Molendagen tot een groots suc ces maken. Een bekende Nederlander, nog even geheim gehouden wie, start woensdag 6 mei, de happening,rondom de belang rijkste actie van de Schiedam se Molendagen: de heropbouw van Schiedams vijfde molen de Palmboom-De verwaar loosde molenstómp langs de Noordvest wordt in oude glorie hersteld. Er moet flink 'wat geld binnenstromen om de mo- len te herbouwen. Financiële problemen lijkt de organisatie van de Schie damse Molendagen niet te ken nen. Sponsors zat, waaronder stichtingsleden de winkeliers verenigingen van de Hoog- straat en de Parkweg, de Schiedamse gemeente, de WV en de Schiedamse Molenstich ting. V-"1: de"! HOEK VAN HÓLLAND De deelraadsfractievan PvdA ziet wel wat in een bus-; taxi als oplossing voor de pro blemen van het openbaar ver-, voer in Hoek van Holland. 'Op dit moment is ér alléén éeri uurverbinding met de bus dienst van West-Nederland naar Den Haag en gezien de geringe bezetting op bepaalde uren staat zelfs deze dienst nog onder druk. Volgens PvdA-er Frertks kunnen min- dervaliden nu helemaal niet met openbaar vervoer bij alle voorzieningen komen zoals postkantoor, secretarie, trein, strand en dergelijke. Hij vraagt een onderzoek naar de mogelijkheid om tijdens rusti ge perioden buiten de piekuren de dienst te laten verrichten met taxi's of taxibusjes. (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS Het Natio naal Sleepvaart Museum roept amateur-fotografen op mee te werken aan een expositie, die aan het eind van het jaar zal worden gehouden. De tentoon stelling heeft zowel tot doel de sleepvaart, bekeken door het oog van hobbyisten, in beeld te brengen, als een indruk te ge ven van het *hoge peil waarop amateurfotografen met hun hobby bezig zijn'. Deelnemers mogen maxi maal twee foto's insturen met als onderwerp de nationale sleepvaart, duwvaart of zwaar transport- De foto's (brief kaartformaat) dienen verge zeld te gaan van een korte toe lichting. Uit de inzendingen worden honderd foto's geselec teerd, die hetzij door het muse um hetzij door de makers op expositieformaat worden ver groot Voor de meest markante inzendingen zijn prijzen be schikbaar. Niet geselecteerde foto's worden desgewenst gere tourneerd, maar liever zou het museum ze aan zijn fotoar chief toevoegen. Inzendingen voor 30 juni naar Nationaal Sleepvaart Mu seum, postbus 106, 3140 AC Maassluis. Peter Faber treedt zaterdag op in het Schiedamse Passagetheater met zijn zesde soloprogramma Cu pido. Drie bekende improvisatie Jazz muzikanten treden donderdag 26 februari op in het theaterca fé van het Schiedamse Passa getheater de Tender (Passage 9-13). Het trio bestaat uit Mi chael Moore op altsax en bas klarinet; Ernst Reijseger op cello en Han Bennink achter het slagwerk. Het trio speelt regelmatig samen met de In stant Composérs Pool van Mis- ha Mengelberg. Reijseger en Bennink vormen al Jaren een hecht duo. Reijseger kreeg in 1985 de Boy Edgar prijs. Moore ontving in 1986 de be faamde prijs voor jazzmusici. Han Bennink begeleidde in dè jaren zestig coryfeeën als Ben Webster, Dón Byas en Dexter Gordon (die momenteel tri- ompfen viert als de hoofdrol speler in de speelfilm Around Midnight over een beroemde saxofonist). Aanvang 20.30 uur. Toegang gratis. De Belgische podiumdichter, schrijver en performer Tom La- noye viert sinds vorig jaar zijn boek Een slagerszoon met een brilletje in Nederland werd uit gegeven vele triomfen. De zuiderburen zien in de komi sche jongeman een fenomeen. Vrijdag 27 en zaterdag 28 fe bruari komt de performer met bizarre humor Schiedam 'plat' spelen. Met de show Eén sla gerszoon met een brilletje staat Tom Lanoye op de plan ken van het Schiedamse thea- ter de Teerstoof (Nieuwstraat i -12).(Een prachtig otakje ver- - ngezeld de voorstelling, die om 21.00 uur begint. Toegangs- prijzen 9,-, CJP/Pas65+ ƒ.1,50 reductie. Liefde speelt de allesoverheer sende hoofdrol in het aller nieuwste soioprogramma Cupi do van de Nederlandse toneel speler Peter Faber. Fabers zesde soloshow is zaterdag 28 februari te zien in het Schie damse Passagetheater (Passa ge 9-13). De energieke acteur zingt, buitelt, host en kletst, in de show. die verhaalt over een ontdekkingsreiziger die het adres van dé vrouw van zijn le ven kwijt is. Aanvang 20.15 uur. Toegangsprijzen ƒ22,-, 19,-, ƒ16,-; CJP/Pas65+ 3,- reductie. i De gevreesde en benijde jour nalist Kane is het middelpunt van Orson Welles' 'Citizen Ka ne'. Het leven van Kane be staat voornamelijk uit de nau welijks verhulde biografie van krantenmagnaat Randoph He arst. De film draait donderdag 26 februari in theater De Schuurkerk in Maassluis. Aanvang: 14.00 en 20.30 uur. Toegang: ƒ7,50, Pas 65/CJP ƒ6,-. Middagvoorstelling; 5,- en 2,50. Sprookjesliefhebbers kunnen woesndagmiddag 25 februari terecht in theater De Schuur kerk in Maassluis voor het kin- der-matinee. Daar draait dan 'Alice in Wonderland', de te kenfilm-versie van het gelijkna mige verhaal van Lewis Carrol. Aanvang: 14.00 uur. G Toegang: ƒ3,50. Theater de Schuurkerk, Schuurhof 142, Maassluis. Theater PSSST speelt 'f Sneeuwwitje, anders dan Sneeuwwitje, met een zang koor van vijf keurig geklede heren. Met mantels, maskérs en dergelijke toveren ze zich razendsnel óm tot dwergen, heksen of tovenaars. PSSST maakt van het verhaal wel iets anders dan het sprookje... SneeuwwitjeTs woensdagmid dag 25 februari te zien in het Jeugdtheater in Vlaardingen. Aanvang: 14.30 uur. :f. -* Toegang: 3,50. Jeugdtheater, Schiedamséweg 51, Vlaardingen. Fiesta Gitana is het feest der zigeuners, dat wordt vertolkt door een aantal artiesten ejie Ieder jaar onder deze naam bijeen worden gebracht. De groep speelt donderdag 26 fe bruari in de Stadsgehoorzaal in Vlaardingen. Aanvang: 20.15 uur. Toegang: 20,-, 17,50, ,15,-, Pas 65/CJP 15,-. t Excelleerde Elfen Vogel 38 jaar geleden als manke dochter in Glazen Speelgoed van de Amerikaanse auteur Tennes see Wllüanris. nu geeft zij ge stalte aan de figuur van de ge desillusioneerde moeder Het stuk.'dat de positie van kwets- bare eenllngen in de harde maatschappij' veergeeft, wurdt "vrijdag"27 februari gespeeld in dè Stadsgehoorzaal In Vlaar dingen. - Verder spélen Josinè van Dal- sum, Paul Rottger en Hans Comelissen mee. Aanvang: 20.15 uur. Vf Toegang: 22,50, 20,-, ƒ17,50. Stasdgehoorzaal, Schiedamse- weg 51Vlaardingen. Vrijdag 27 februari treedt het jongleursduo Dr Hot Neon op in de Harmonie in Vlaardingen. Aanvang: 20,30 uur. Toegang: 12,50, Pas 65/CJP ƒ10,-. de Harmonie, Schiedamseweg 51, Vlaardingen. Ettore Scola heeft met de film La Nuit de Varennes een histo- rische rolprent gemaakt, waar bij hij de in 1791 per rijtuig ge vluchte koning Lodewijk XXVI bij wijze van spreken met de camera volgde. In de koets zit ten mensen die een afspiege ling zijn van de meest uiteenlo pende figuren uit de samenle ving. De film wordt vrijdag 27 en za terdag 28 februari gedraaid in Filmhuis de Harmonie in Vlaar dingen. Aanvang: 20.30 uur. Toegang: ƒ6,50, Pas 65/CJP ƒ5,-. Filmhuis, Schledamseweg .51 Vlaardingen. <r (Van een onzer -verslaggeefsters) "SCHIEDAM „Dat schrij ven is eigenlijk een uitlaatklep voor use." De Schiedamse amateurschrijlster Coble de Bruijn (34), moeder van twee kinderen, schr.jft het liefst er varingen ven zich ai. De Schie damse treedt zaterdag 28 fe bruari op Ujdeha de schrijvers avond van de Gemeenschappe lijke Openbare Bibliotheek^ de stichting Filmclub en de plaat selijke boekverkopers. De Schiedamse staat samen met de Maassluise schrijver Corne- lis van Deutekom in het voor programma van de prijsuitrei king van de verhalenwedstrijd van de filmclubs De avond wórdt gehouden in het video- café in gebouw de Teerstoof ^Nieuwstraat 12). Coble de Bruijn houdt zich naast héthuishouden en het grootbrengen van de kinderen (8 en 1 Jaar oud) bezig met 2 schrijven van gedichten voor volwassenen en varhalen voor kinderen, Cobie de Bruijn stuurde vorig jaar een kort verhaal In voor de korte ver halen en gedichtenwedstrijd 2 van; de Schiedamse bibliotheek Jenfde Schiedamse boekverko pers. Eén van de gedichten werd gepubliceerd In de spe ciale uitgave Ingebrande sce ne'. Cobie: „Vreselijk leuk was dat. Het is een grote stimulans voor me geweest. Het is zo ver schrikkelijk belangrijk als Je werk geplaatst wordt. Want pas dan kunnen de mensen le zen wat je bezig houdt. Ik draag een boodschap uit. Ik probeer mensen te laten weten, dat zij niet de enigen zijn die bepaalde dingen meemaken en moeten verwerken." Omdat de gedichten en korte verhalenwedstijd vorig jaar, in het kader van de boekenweek, enorin aansloeg vond de Film club een follow up noodzake lijk. „Mede omdat vele ama teurschrijvers uit de regio het als een grote stimulans za gen." aldus de organisatoren van de Filmclub, die elke maand een amateur-auteur de kans geven uit éigen wérk te lezen in het voorprogramma van een meer beroemde schrij ver. Tientallen amateur-schrij ver» en schrijfsters uit de re- gio gaven gehoor aam de op roep mee te doen aan de korte verhalen wedstrijd. De Schie damse historicus en journalist Han van der Horst zal de prijs winnaars bekendmaken en de prijzen uitreiken. Zij zuilen hun bekroonde verhalen voor lezen aan het slot van de avond. De tweede deelnemer aan de schrijversavond is de Maas sluise schrijver Cornells van Deutekom, die ooit zijn schrij verscarrière startte als ama teur. Hij bevoer alle wereld zeeën. Hij beleefde vele avon turen, die hij drie jaar geleden na zijn pensionering op papier begon te zetten. Hij werd eerst lid van een literaire groep in Rotterdam. „Om het vak te le ren," verklaart Cornells van Deutekom, die op satirisch-hu- rnorisüsche wijze tal van on opvallende gebeurtenissen op schrift stelt Onlangs ver scheen bij uitgeverij de Vleer muis zijn eerste boek 'Met een korreltje zout'. Van Deutekom, die zich nu schrijver mag noemen, vertelt: „Mijn eerste boek, het manus cript, heb ik aan tientallen uit geverijen aangeboden. U ziet de aanhouder wint. Je moet wel een doordouwer zijn, want het gebeurde zelfs een keer dat ik de ongeopende envelopppe met het muanuscript terug kreeg. Dan zat er een briefje bij waarop stond Tot onze spijt..", en gelezen hadden ze het niet eens. Be ben heel erg blij met dit boekje. Het is een vorm van bevestiging van wat ik doe en wat mij bezig houdt" In de hoofdbibliotheek (Lan ge Haven 131) is vanaf giste ren een tentoonstelling te zien over de schrijversavonden. In voorgaande maanden kwamen bekende auteurs als Maarten Biesheuvel, Simon Vinkenoog, Marijke Höwelker en Max Dendermonde vertellen over hun werkwijze, het schrijvers vak en hun leven. In de biblio theek werd telkens een exposi tie Ingericht over de auteurs. De Schiedamse boekverko pers bieden op de avond boe ken of bundeltjes te koop aan van gastschrijvers en ter sig nering. De schrijversavond, met een regionaal karakter, begint om 20.30 uur, zaal open 20.00 uur. Reservering van een plaats in het videocafé kan via Trix de Leeuw tussen 19.00 en 20.30 uur, teL 473.05.62. Exploitatie van "Bad Groenoord" en "Zwembad-Zuid" Secretariaat: Emmastraat 1, telefoon 426 05 00. De STICHTING ZWEMBADEN SCHIEDAM, exploi- tante van Zwembad Zuid en Bad Groenoord, vraagt voor het zomerseizoen van 10 mei t/m 5 september 1987 Vereist: Diploma zwemonderwijzer K.N.Z.B. of C.I.O.S, met aantekening zwemmen en E.H.B.O. diploma. Vereist: Zwemdiploma A B, zwemvaardigheid 1 of KNBRD - A, E.H.B.O. diploma strekt tot aanbeveling. Voor beide funkties geldt: Salaris afhankelijk van leeftijd en ervaring. Toelage onregelmatigheidsdlenst e.d. 18,1%, 5 daagse werkweek. Elke 14 dagen een weekend vrij. Nadere informatie en sollicitatieformulieren kunt u verkrijgen bij de heer J. F. van de Unde, telefoon 426 05 00 tst. 155. Sollicitaties kunt u binnen 10 dagen na het verschijnen van deze advertentie zenden aan: Stichting Zwembaden Schiedam. Emmastraat 13111 GA Schiedam,

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1