1 Schiedamse makreel- rokers houden óndanks alles vol Ambtenaren tonen varianten VCP Politie betrapt snelheidsduivels Leni van Rijn via provincie weer in contact met Maassluis Kleine 'grasbranden' 107 woningen b|J Nieu welaan HB&MBP Nieuwe lozings vergunning bedrijven Bejaarden-zangkoor zoekt zangers Videorecorder, auto en computer gestolen Vrouw onder trein wv ws Parkeermeters omgebouwd Door onze medewerker HAN VAN DER HORST SCHIEDAMHaast elke dag wordt het drama van de zëe in een oud pand aan de Schiedamse Lange Haven zichtbaar. In de dozen bevroren ma kreel die Joop Geerlings van de vissers betrekt, 'vindt hij steeds meer zieke exemplaren. Dat bete kent extra -werk want het produkt dat zijn firma al zestig jaar levert, mag daar niet ónder lijden. klanten - enkele tientallen vishandelaren in de Rijnmond - moeten aan kunnen op de traditionele 'kwaliteit van Geerlings goudgeel gerookte ma kreel. Anders zou het weinig zin hebben in deze - tijd nog werkdagen te maken die beginnen dm een ^uuryof vier in de morgen en 's avonds pas tegen '.„negenen afgelopen zijn. Plus zaterdagsarbeid. Plus zondagsarbeid. Plus dagelijks urenlange *%ulp van zijn vrouw Joke. Lekkernij Na het ont dooien bor stelt echtge note Joke Geerlings een voor een het inwendige van de vissen. (Foto's Arie Wapenaar) Be Schiedam se makreelro ker Joop Geerlings toont trots zijn ambtelijk bereid eind product Krulletjes Chaotische weken Kater Ex-bestuurder en bestuurder-in-spe Leni van Rijn-Vel- lekoop: „Je kunt je als bestuurder niet veroorloven te zeggen: laat die bodemverontreiniging maar zitten." (Foto Arie Wapenaar) i tttBakABgSs - Smft •'"tó '""-f /''"k. HET VRIJE VOLK vlaardingen Schiedam ZATERDAG 28 FEBRUARI 1987 Het echtpaar Geerlings éx- ploiteert een ambachtelijke - makreelrokerij. Daar, horen ^negentiende eeuwse werkda gen bij,- want de sociale voor uitgang van de moderne tijd is Jjiaanhén voorbijgegaan. Maar de schaduwzijden van: dit be roep treffen de Geerlingsen in volle omvang: milieuvervui ling, gebrek aan natuurlijke grondstoffen, nieuwe buren die wat zestig jaar normaal was, ineens als overlast ervaren. Ze vinden, dat de zaak stinkt. Dat leverde een onderscheiding op van de Schiedamse carnavals-. vereniging „De Rietzeilers". Joop Geerlings werd officieel benoemd tot Het - Zwarte Schaap van Schiedam- omdat hij op negatieve wijze de aan dacht van de média had weten te trekken. Toch zijn Joop en echtgenote Joke van plan om nog minimaal tien jaar de tijd geest te trotseren. Een levti In dienst van de makreel, wat be tekent dat? „De vis wordt duur betaald," laat Herman Heijermans een van zijn ontroerende personen in „Op "Hoop van Zegen" zeg- gen. Hij bedoelde daar niet de prijs mee. In.de loop der ge schiedenis heeft dé zee tiendui zenden vissers genomen, in ruil voor wat zij met him net ten en hun bootjes aan haar wisten te ontrukken. Maarop de markt is .de vis nooit duur betaald. Het was goedkoop volksvoedsel, voedsel ook, dat je in de tijd van voor de ijskas ten en de conserven op een niet al te ingewikkelde manier lan ger houdbaar kon maken. Dat was belangrijk:juist de alge' mene bëderfelijkheid van vlees en de meeste groenten zorgde ervoor, dat bij de gewone men sen elke winter de honger voor de deur" stond. Gekaakte ha ring, gerookte vis waren dan letterlijk levensreddende pro- dukten. Uit die oude noodzaak komt de makrelenrokerij voort. Maar het produkt is zo smake lijk, dat er pok in deze tijd nog steeds veel vraag naar is. Van een levensnoodzaak wérd de gerookte; makreel een lekkern ij voor op de ontbijttafel. Joop Geerlings staat elke ochtend zo vroeg op om een groot aan tal streekgenoten hun geliefd broodbeleg niet te onthouden. Eerste karwei: de ingevroren vis laten ontdooien. Dat is wel eens anders geweest. Geer lings: „Vroeger ging je de vis halen op de afslag in IJmui- den. Dat was leuk. Toen kon je nog handelen, zelf de prijs be palen. Tegenwoordig koop ik de vis bevroren in Vlaardingen en dan ligt die prijs vast." Heden ten dage wordt de makreel in de Atlantische Oce aan ergens ten noorden van Ierland, gevangen. Die van de Noordzee is al lang niet meer voor consumptie geschikt.'Ooit wilde Joop Geerlings nog wei èens de vangst van sportvis sers roken. Daar is hij-al vijf tien jaar geleden ,mee opge houden. „Toen zaten er al zo veel zieke makrelen bij, dat het, weinig zin had. Makrelen uit de-Noordzee zijn niet meer te éten, omdat het water zo vervuild is. En wat die diep- vriesboten in de Atlantische Oceaan vangen, wordt ook steeds minder. Ik merk dat, want slechte vissen, halen we er natuurlijk heel precies uit Het gaat niet goed met de ma kreel. Ook trouwens, omdat ze tegenwoordig veel te veel klei ne vissen vangen." Geerlings wéét, waar dat op uit kan draaien. Vroeger lever de hij ook nog gerookte mul, pieterman en rode zeehaan. Die soorten hebben de vervui ling van de Noordzee niet over leefd. Maar de makreel is een taaie rakker. Geerlings ziet de tekenen aan de wand, maar hij denkt toch, dat hij de komende tien jaar als vanouds een pro dukt van de traditionele kwali teit kan blijven leveren. Al wordt het, zo geeft hij graag toe, steeds moeilijker. „Er is overbevissing en de'zee wordt steeds vuiler. Wat mij betreft, zijn de maatregelen die de re gering en de EG nemen nog lang niet streng genoeg." Na het ontdooien maakt Geerlings de makrelen schoon. Echtgenote Joke komt aan de volgende bewerking te pas. Een voor een borstelt zij het inwendige van de vissen. Ze legt uit: „Ik was ze uit. We zijn de enige rokerij die élke vis nog helemaal uitwast.Het vlees van onze makrelen is he lemaal blank. Je ziet totaal niks. Dat is het kenmerk van de makrelen van Geerlings." Na dit bewerkelijk procédé moeten de makrelen in de pe- i. Vervolgens steekt Geer lings ze een voor een op stok ken in zijn oven. Het echte rookproees bestaat uit twee stadia. Eerst moeten de vissen drogen. Dan pas begint het echte roken. En daar begint Geerlings tweede probleem. „Wij roken ouderwets en dan heb je voor de smaak.echte ei-; ken krulletjes nodig. Die kon je 'vroeger bij meubelmakerijen zat krijgen. Maar die tijden zijn voorbij. Ik weet nog maar één zaak, waar ik de echte ei ken krulletjes kan krijgen. Mijn vrouw en ik gaan daar op zaterdag regelmatig heen om die dingen te scheppen." Loopt het mis met de eiken krulletjes, dan is het ook afge lopen met de ambachtelijke ro kerij. Zo eenvoudig ligt dat. Joop Geerlings: „Je kunt steeds moeilijker goede spul len krijgen" Daar blijft het niet bij: er is een derde bedreiging. Naast het oude pand van de Geer lingsen hebben zich jonge star ters gevestigd. Raadgevende ingenieurs zijn dat en zë kun nen slecht tegen de geur van gerookte makreel, die dóór de muren van hun oude pand naar binnen komt. Dat heeft gëleid tot onenigheid, die tot op heden nog maar net bi men de perken gehouden is. De pro blemen begonnen vorig jaar. Joop Geerlings: „Toen heb ik ineens een mooie brandbrief gekregen. Daar schrok ik zo van, dat ik een week.vakantie heb genomen, zo kapot was ik ervan. Moet je nagaan, ik heb afgelopen jaar drie vrije zon-1 dagen gehad." Ondanks al die problemen gooien Joop en Joke Geerlings; de handdoek niet in dë ring. Ze kunnen niet anders. Joop: „Zes tig jaar geleden is mijn oom met déze rokerij begonnen en sinds mijn zeventiende werk ik in dit bedrijf. Dat kombiik was een. jaar of zéventien'en ik had dóór dé oorlog weinig gélëercL En de rokerij was leuk. Ik zit nu al zevenendertig jaar in dit vak. En mijn vrouw heeft van- afons trouwen meegewerkt. Wij kunnen niet anders. Als de gemeente zegt:- „Je mag niet meer. roken,".- dan., is hetma-; tuurlijk. afgelopen.- Maar -,ah-^ ders gaan we door, want ik ben." pas vijfenvijftig jaar.' Maar ik moet toegeven: de leut gaat er wel eens af. Je mag niet meer handelen.. Alles ligt ;-ast: En het vordt steeds moeilijker. Maar ondanks alle3: het blijft een mooi vak." - En dus zal de schoorsteen van de Geerlingsen op de Lan ge Haven blijven roken. Iedere week gaat een ton makreel naar de trouwe klanten. Iedere week honderdtachtig uur zwa re arbeid door twee mensen die geen afscheid willen ne men van de vis, die tot nog toe hun leven beheerste. ;(Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Alle par keermeters in het centrum worden voor 5 maart omge bouwd: De operatie houdt ver band met de verlaging van het parkeertarief, waartoe de ge meenteraad in december heeft besloten. Het tarief, thans 1,50 per uur (een kwartje per '10 minuten), .wordt ƒ!,- per uur. VLAARDINGEN—-Meerdere variaties op het Viaardings ver keerscirculatieplan (VCP) zijn mogelijk. Ambtenaren hebben - gisteren in het stadhuis de di verse verkeersplannen gepre senteerd. Nadere bijzonderhé- den zijn nog niet bekend ge- maakt, omdat dit verkeersrap- pört wordt besproken tijdens de onderhandelingen voor een nieuw Viaardings college. - ■i De ambtenaren hébben het h rapport gemaakt, nadat de VVD bij het ministerie, van Cv Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu IVROM) te horen had gekregen dat het VCP gewijzigd kon worden, PvdA-wethouder B. Gcudriaan (verkeer) had steeds volgehou den dat het Viaardings Vzr- I k eersplan vrijwel onveranderd moest worden uitgevoerd Hij wees erop, dat bij wijzigingen subsidies in gevaar zouden ko men. Dit laatste blijkt niet het geval. PvdA-fractieleider J. Ranshuij- sen heeft de VVD-actie onver standig genoemd. „Het zal de sfeer tijdens de onderhandelin gen niet ten goede komen." Vandaag vërgaderen dé drie grote partijen verder over de colegevorming. Vanmiddag worden de vorderingen bekent gemaakt, in november '87 viel het Viaardings PvdA-minder- heidscollege. De stad heeft tot de raadsvergadering van maar de tijd gekregen om tot een nieuw college te komen. SCHIEDAM De gemeente Schiedam gaat alle op het ge- meentelijke rioolstelsel aange sloten Schiedamse bedrijven, diebun afval lozen in de stads-: ï;iriolen, aanschrijven. Deze be- drijven, moeten een nieuwe vergunning aanvragen voor tiet lozen van hun afval. De betrok- ken 'lozers' worden in fases V. benaderd. De petro chemische bedrijven, komen het eerst aan de beurt. Daarna de ertsver- werkende industrie, bedrijven die afvalstoffen opslaan, be handelen of verwerken, verf-, iak- en drukinkfabrieken, leer looierijen, bedrijven die hout impregneren; vatenwasserijen en tank(auto)cleanlng bedrij ven. Als laatste wordt de pa pier- en kartonindustrie aange schreven. De bedrijven hebben een nieu we vergunning nodig omdat op 1 januari 1985 de Lozingsver ordening van de gemeente Schiedam in werking trad; Alle bedrijven hadden sindsdien een vergunning nodig. Sinds de inwerkingtreding van de verordening zijn alleen de nieuw in Schiedam gevestigde bedrijven van een lozingsver gunning voorzien. De dienst gemeentewerken^ schrijft de bedrijven aan, be handelt dé vergunningaanvra gen en controleert de naléving ervan. Exemplaren van de ge meentelijke Lozingsvérorde- ning zijn verkrijgbaar; tegen betaling, bij de secretarie afde ling interne Zaken van de ge meente Schiedam (Stadskan toor, Emmastraat 1, 3e etage). Voor Inlichtingen over de. Lo zingsverordening en de ver gunningverlening kan men te recht bij de heer J.H.J. Mees ters van de dienst gemeente werken, telefoon 4260500 toe stel 348. SCHIEDAM Het Schiedam se bejaarden zangkoor OASE (Ons Advies Samen Een) van het dienstencentrum de Woud- hoek (Heijermansplein 35) kan zangers en zangeressen ge bruiken. Het zangkoor oefent elke woensdagmiddag in de grote zaal*Van het .diensten centrum ;i nSch ied am-Wou d - Hoek. Hét koor zingt allerlei liédjes van het lichte klassieke genre tot populaire songs. Ook Nederlandse liedjes worden ten gehore gebracht elke woensdag van 13.00 tot 14.30 uur. Rond de kerst gééft OASE altijd een kerstuitvoering. Geïnteresseerde bassen, teno ren, sopranen of alten kunnen zich elke ochtend tussen 9.00 en 12.00 uur opgeven aan de balie Van het dienstencentrum. SCHIEDAM De videorecor der van de Schiedamse Scho lengemeenschap Nieuwelant aan de Mgr. Nolenslaan is ge stolen. Inbrekers namen het apparaat ter waarde van 1700 gulden mee, ondanks het feit dat de naam van de school erop vermeld staat, in de Spaanse Polder, het Schie damse industrieterrein, kregen twee bedrijfspanden ongewen ste gasten. Bij Autoschade Cu- nes BV aan de Strickledeweg verdween een servicewagen van het merk Opel Record, kentekennummer 10-AB-34. De auto is in de kleuren rood/blauw/wit gespoten. De dieven kwamen de qarage bin nen via een kac' ;gen ruit. Uit ec.i mod'" jfij aan de. De Hoopstr uai werd een Phi- lipscomputer met bijbehorend beeldscherm weggenomen. Ook hier werd een ruitje inge slagen om het bedrijfspand binnen te komen. Waarde van de gestolen goederen be draagt 3500 gulden. SCHIEDAM De Schiedamse politie heeft bij een snelheid scontrole langs rijksweg 20 ter hoogte van het Kethelplein in anderhalf uur tijd méér dan 100 overtredingen geconsta teerd. De hardrijders werden vrijdags van nalf vijf tot zes uur doormiddel van een radarin stallatie in een politiewagen opgespoord. De snelste wegpi- raat reed 154 kilometer per uur op het rechte stuk snelweg van Schiedam naar Vlaardingen. De snelheidsduivels krijgen een bekeuring thuisgestuurd. Van onze verslaggeefster LELIA VAN DER TAK KRIMPEN AAN DE US- SEL.Maassluis is een geval apart. Geen enkele andere ge meente in Zuid—Holland heeft zoveel vervuilde en bewoonde gropcL" Deze uitspraak van Leni van Rijn - Vellekoop klinkt in baar KrLmpense huis kamer als een hard oordeel. Dat is het ook. Leni van Rijn weet precies wat ze zegt. Niet voor niets is ze in het verleden -vele jaren bezig geweest met de milieuproblemen van Rijn mond in het algemeen en van Maassluis in het bijzonder. Ze zit nu even thuis, maar ze rekent er vast op in mei weer volop aan het milieubeleid van de provincie ZuidHolland te kunnen bijdragen. Februari vorig jaar, toen Rijnmond werd opgedoekt, is Leni van Rijn in de politieke luwte te rechtgekomen. Maar lang zal het niet duren. Leni van Rijn (50) staat tweede op de lijst van de Partij van de Arbeid voor de Provinciale Staten. Met lijsttrekker Hans van der ■Vlist la ze getipt als mogelijke gedeputeerde in het nieuwe college van GS. Als Ud van Provinciale Staten zal ze wel weer met milieuzaken, worden belast, zodat ze weer met Maassluis te maken krijgt. Want als ex-bestuurder en be stuurder—la—spe beseft zé dat dë Maassluise problemen nog niet vpgetost Ziju, Voor een gesprek over koe tjes en kalfjes is Leni van Rijn bet type niet. De gesprekson derwerpen staan van tevoren vast: bodemverontreiniging en milieuzaken. Tijdens het inter view komt ze uit de verf als een realistische politica. Leni van Rijn weet wat ze wil en wat ze kan. Haar viel als ge committeerde van Rijnmond in augustus '83 de taak toe, de bewoners van de Maassluise Steendijkpolder op de hoogte te brengen van het verontrus tende feit dat hun woonwijk is opgehoogd met verontreinigd Rotterdams havenslib. 25e her- rinnert zich die gelegenheid nog goed. „Ik was net terug van vakan tie, toen ik van een medewer ker hoorde dat In de Steendijk polder havenslib uit de Petro leumhavens was opgespoten. „We hebben een gigantisch probleem," zei hij. En dat was het Bij Rijnmond waren dat chaotische weken. We hebben meteen gekeken of er ergens anders ook zulk havenslib lag. De emoties'van de bewoners kan ik ook best begrijpen. Vooral van vrouwen die de he le dag thuis zijn en hun kinde ren buiten zien spelen." Als bestuurder weet Leni van Rijn dat mensen in gifwij, ken graag zo snel mogelijk een .i'.llzz lebben. ze weet ook dat dat zelden zo gauw lukt als de bewoners het willen. Over de samenwerking met bewonerscommissie Steendijkpolder laat ze zich 'dan ook heel lovend uit. Ze legt uit hoe ze daar over denkt. „Gezondheid en geld zijn in het leven heel belangrijke za ken. Wonen op gif roept reac ties op. Die emoties moet je niet opkloppen, maar ook niet verdoezelen. Je moet alle in formatie geven die je hebt, ook al is het slecht nieuws voor de bewoners. Daar hebben ze recht op. Als bestuurder zit je niet in een ivoren toren.In Rijnmond was dat helemaal niet het geval, we hadden daar een heel lage drempel. Wcud- stra van de bewonerscommis sie wist dat hij mij altijd, kon bellen en dat deed hij ook. Ik hoop ook, als ik bij de Provin cie werk, contact met de men sen te blijven houden, al zal dat wel wat minder zijn dat bij Rijnmond. Ik ben wel van plan naar Maassluis toe te gaan, als ik inderdaad milieu ga doen." Leni van Rijn heeft veel zin om weer te gaan beginnen. Echt stilgezeten heeft ze niet het afgelopen Jaar. „Mijn we reld stortte in na de opheffing van Rijnmnond. Ik had er echt wel een kater van. Eerst een hele d; unke baaz en toen in- eens een lege agenda. Iedereen bij Rijnmond was tenslotte ge demotiveerd. Toen de ophef fing eenmaal definitief was, waren de goede mensen in notime verdwenen. Ineens zat ik thuis. Ze zelden eerst dat ik verkiesbaar stond op de lijst voor de Tweede Kamerverkie zingen, mw dat viel teeen na 22 y Totdat ze aan de slag kan n»ri de Koninsïhade in Den Haag, heeft Leni van Rijn twee tijdelijke adviserlngsbaantjes bij het ministerie van VROM en de Emancipatieraad. Het combineren van huishouden, gezinsleven en baan—buitens huls Is voor haar een gewoonte na dJe jaren. Toen haar kinderen klein waren, gaf ze les en studeerde 's avonds economie aan de Erasmusuniversiteit. Vanaf 1974 is ze gemeenteraadslid in Krimpen en lid van de Rijn- mondraad. Milieu kwam 'toe vallig' in haar portefeuille te recht. Ze heeft daarin een be hoorlijk 'know-how' opge bouwd, maar is niet echt wars van veranderingen. Financiën en ruimtelijke ordening zijn onderwerpen die haar ook wel zouden boeien. Alleen de 'zachte sector' als welzijnsza ken ligt haar minder. Raakvlakken metdeze ge bieden zijn er natuurlijk wel. Want Leni van Rijn weet best dat de gevolgen voor de volks gezondheid juist héél gevoelig "liggen bij de mensen in gifwij- ken. Daar kan ze heel goed in komen: „De onwetendheid van de overheid op dat terrein is een zwaktebod. De gevolgen op lange termijn zijn n'.et bekend. Daarom kan Je je als bestuur der niet veroorloven te zeggen: laat die bodemverontreiniging maar zitten. Er zijn giganti sche bedragen mee gemoeid en daar moet Je een politieke kcu< ze voor maken. De PvdA is daar mee bezig. We moeten meer aan preventie doen, dat kost geld, maar werkt op den lange ln je voordeel Wij heb ben een milieuvriendelijke partij, we pakken de proble men op, al weten we nog niet voor alles een oplossing." VLAARDINGEN De Vlaar- dingse brandweer en politie zijn gisteren enkele keren uit gerukt voor kleine branden. Een aantal stukken gras aan de Olmendreef, Amsterdam- laan, het Loperpad en Chru- chilLmgel in Vlaardingen heb ben vlam gevat. De oorzaak van de brandjes is nog niet bekend. Volgens be woners zou het vuur zijn aan gestoken. De recnerche heeft een onderzoek naar de daders ingesteld. VLAARDINGEN Een 54-Jarl- ge vrouw uit Vlaardingen is gistermiddag onder een trein gekomen op station West in Maassluis. Met zware verwon dingen aan haar benen is zij opgenomen In het academisch ziekenhuis Dijkzicht in Rotter dam. Volgens de politie ver keerde zij niet in levensgevaar. De precieze oorzaak is nog niet bekend. Rond een uur in de middag gebeurde het ongval, waarbij zij vanaf perron twee van het station onder de trein terecht kwam. Het was de trein van Hoek van Holland naar Rotterdam. VLAARDINGEN In de loop van dit jaar wordt begonnen met de bouw van 105 huur- en twee koopwoningen in de om geving van de Nleuwelaan. Eerst worden 54 huurwoningen in drie blokken gebouwd aan de Markgraaflaan, Nleuwelaan (tegenover de huidige bebou wing) en Ridderstraat. Daarna t>1 woningen aan de Markgraaflaan en Nieuwelaan, waarvoor de huidige bebou- wing moet worden gesloopt.De i 54 woningen worden gebouwd In vier woonlagen. De 51 wo- - ningen komen in twee bouw- blokken met viér lagen. Onder het blok e Markgraaflaan j komt een .eergarage met veertig plaatsen, met op het dak tuinen, zoals bij het j Sclaavenburch.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1