Huckleberry Finn op de Waal Acht panden aan de Wijnhaven op kosten van het rijk herbouwd Justitie blijft woongroep toch verder vervolgen Rotterdam krijgt voor 81.000 elitair Kunsthuis Wij helpen U de weg op lie ïÜfe Haven wethouder rekent niet op Kamer Zestienhoven bedreigt uitbreiding Klein Links praat niet met Shell AUFF1N AUTOVERHUUR JE HAD'T KUNNEN LEZEN IN DE KRANT VOOR JE EIGEN STUK VAN NEDERLAND. 7000 boete dreigt voor vlooienmarkt I Jordtenaren verliezen CD-geding a Meer getuigen dodelijk ongeluk (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Als het plan om de landingsbaan van het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven te verlengen tot 2200 meter doorgaat, dan betekent dit een financiële strop van tientallen miljoenen guldens voor de gemeente Schiedam. Het Schie- damse gemeentebestuur is 'op van de zenuwen', nu de Commissie Van der Zwan heeft aanbevolen die landingsbaan van Zestienhoven te verlengen. Hevige discussie Zachte dood s»* Tijdsbeeld Restauratiearchitect DAG- EN TERMIJNVERHUUR Diverse merken en typen personenwagens, stationcars, pick-up's 9-persoons bussen en bestelwagens Diverse typen vrachtauto's (met en zonder laadlift)^ SPIJKENISSE HELLEVOETSLUIS ROTTERDAM "jm' ROTTERDAM Haven wethouder R. den Dunnen van Rotterdam noemt het 'verheugend' als de Ver- voersbond FNV de acties stopzet. „Dat biedt de moge lijkheid om een uitweg in het conflict te zoeken. De uitspraak geeft lucht om naar op! s i r g uit te kij- ,ken," aldus Den Dunnen vanmorgen. Hij zegt blij te zijn, om dat hij niet meer rekent op initiatieven van de Tweede Kamer voor een oplossing van het stukgoedconflict. Hij zegt dat dat hem giste ren duidelijk is geworden na gesprekken met Kamer leden van de PvdA, WD en CDA. Volgens Den Dunnen sluit het CDA zich aan bij het standpunt van de WD om minister De Graaf van So ciale Zaken niet terug te fluiten. De minister heeft besloten zijn bijdrage In de loonkosten van 9,3 miljoen gulden in de arbeidspool van de SHE per 1 juli in te trekken, omdat de Ver- voersbond FNV en de orga nisatie van havenwerkge- j.vers SVZ niet tot een ak- koord konden komen. Jk zie nu niet veel moge lijkheden meer," aldus Den dunnen. „Als ik een gaatje zag, zou ik er in springen," -zegt hij. „Als het zin had, zou ik Zwarte Pieten uitde len, maar wie zegt mij waar de waarheid ligt?" Over de vijf miljoen gul den huurverlaging voor de stukgoedbedrijven, waarop de Vervoersbond FNV re kent, zegt Den Dunnen: „Dan rekent de bond zich rijker dan hij is. Rotterdam heeft de bond en de haven werkgevers nog niets toege zegd, behalve dat ik de huurverlaging politiek be spreekbaar zou willen ma ken als een akkoord daarop zou hangen. Maar zolang er geen akkoord ligt, is daar van geen sprake. Bovendien levert het geen vijf, maar drie miljoen gulden op." ROTTERDAM De Rot terdamse vlooienmarkt in Ahoy' gaat het komend weekeinde gewoon door. Als er zondag handelaren wor den aangetroffen onder de 400 particuliere kraampjes met huisraad en tweede hands goederen, dan moet organisator Evenementen bureau Frans Senf 7000 gul den boete betalen. Dit heeft de meervoudige economi sche kamer van het de Rot terdamse rechtbank van morgen bepaald. Er worden op beide da gen zo'n 20.000 bezoekers verwacht. De Economische Controledienst heeft aange kondigd zondag controles te houden. In oktober vorig jaar tijdens de laatste vlooi enmarkt in Ahoy', betrapte de dienst vier handelaren. Dit was aanleiding voor of ficier van Justitie mr. R.A.F. Gerding om het eve nementenbureau uit Den Haag voor de rechter te da gen wegens overtreding •van de winkelsluitingswet. Deze wet verbiedt winke liers en handelaren op zon dag handel te drijven. Ëen woordvoerder van het Evenementenbureau Frans Senf kondigde van daag aan in hoger beroep te zullen gaan tegen de voor waardelijke geldboete. Het meent aS het mogelijke te doen om handelsoren te we ren. ROTTERDAM Links Rotterdam in de Rotter damse gemeenteraad zal niet deelnemen aan het be sloten gesprek tussen de fractievoorzitters en de di rectie van Shell over de rol van dat bedrijf In Zuid-Afri- ka. Links Rotterdam vindt een besloten gesprek zin loos, omdat alleen in een openbaar debat de rol van Shell in Zuid-Afrika in de publiciteit kan komen. Een zelfde besloten gesprek tus sen de Shell-direetie en de Amsterdamse fractievoor zitter heeft, volgens Links Rotterdam, ook niets opge leverd. Verlengde baan mi oenenstrop voor Schiedam „Wij staan met de rug tegen de muur," zegt de Schiedmase burgemeester drs R. Seheeres. „Met de gemeente Schiedam is totaal geen rekening gehouden. Onze laatste kans op stadsuit breiding, de wijk Spaland Oost met 1800 woningen, is daar door voorgoed verkeken. Wij maken ons zeer ernstige zor gen." Seheeres werd gister middag tijdens een speciaal belegde bijeenkomst in het Schiedamse Stadskantoor ge flankeerd door zijn wethouders ir Ch. Zijdeveld (Stadsontwik keling) en wethouder A. Wieg man (Financiën). De verlenging van de lan dingsbaan en dus het voortbe staan van vliegveld Zestienho ven betekenen voor Schiedam al direct een, financiële strop van 23 miljoen gulden. Dit zijn de kosten die gemaald zijn voor het bouwrijp maken en ophogen van de grond in Schiedam-Noord. Daarbovenop komt nog eens achttien mil joen guiden die reeds zijn geïn vesteerd In het aanbrengen van zogeheten bovenwljkse voorzieningen. Als de voorgenomen woning bouw In de wijk Spaland-Oost, tegen het gebied Midden-Delf land aan, niet doorgaat dan scheelt het de gemeente Schie dam jaarlijks ook nog eens een bedrag van 2,9 miljoen gulden aan inkomsten, aan onder an dere onroerend goed belasting en uitkeringen uit het Gemeen tefonds en rijkssubsidies. Van dit bedrag zijn de kosten van wegen- an wijkonderhoud al afgetrokken. De discussie over het voort bestaan van het Rotterdamse vliegveld is na het verschijnen van het rapport van de com missie onder voorzitterschap van president-directeur dr A, van der Zwan van de Nationa le Investeringbank, In alle he vigheid losgebarsten. Van der Zwan adviseert in het ge wraakte rapport aan minister N. Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) de huidige start en landingsbaan te verbeteren en af te zien van de gedraaide 2850 meter lange nieuw aan te leggen baan. „Heel slinks wordt in het rapport uitgegaan van een haan 'van 2200 meter. Dat is ge meen, want er dient te worden uitgegaan van de bestaande baan, die 1800 meter lang is," verklaart wethouder. Zijdveld. Hij wordt daarbij gesteund door voorzitter van de com missie Geluidshinder Zestien hoven, de Schiedammer Jan Simons, een prominent PvdA- er die al jarenlang tegenstan der Is van het In stand houden van het Rotterdamse vlieg veld. In eerdere discussies en plannen, met name i het Streekplan Rijnmond, is er al tijd van uitgegaan dat Zestien hoven een 'zachte dood' zou sterven. „Het was een kwestie van afbouwen. Daarom hebben wij ook de wijken Spaland- Oost en -West ontwikkeld," zegt Zijdeveld. „Wij moesten dat zelfs van het rijk en de provincie. En nu dit. De gemeenteraad van Schie dam heeft onlangs ingestemd met de bouw van zo'n 1700 wo ningen in Spaland West," ver volgt Zijdeveld. „Eind dit jaar of begin volgend jaar slaan we daarde eerste paal. De bouw van ongeveer 1800 huizen in Spaland-Oost staat nu op de tocht. De stadsuitbreiding in Spaland Is onze laatste- kans om te bouwen in de stad. Ons grondgebied is op." Zijdeveld, zijn collega Wieg man en burgemeester Seheer es uiten ongezouten kritiek op de gemeente Rotterdam en de Commissie Van der Zwan. „Met de gemeente Schiedam is totaal geen rekening gehou den," vindt Zijdeveld. „In het rapport staan opmerkingen als: 'Kosten Schiedam niet meegerekend" en 'Niet verdiept in exploitatie gemeente Schie dam'. Daar krijgen wij echt vlinders van in onze buik. Een nieuw beleid van de gemeente Rotterdam om te komen tot een eenvoudige uitbreiding zou een ommezwaai betekenen. Er is echter nooit overleg geweest met omliggende gemeenten." r, Tom Saywer en Huckle berry Finn op de Waal? Het leek er wel even op. Voortgetrokken door een sleepboot voer de Missis sippi Queen richting Rot terdam. Het raderschip zal volgende week dinsdag een proefvaart maken in de Waalhaven. Daarna vaart de koningin van de Mississippi naar haar ei genlijke thuishaven Nij megen. De Mississippi Queen wordt daar afge meerd als toeristische at tractie. Het schip werd gebouwd door scheeps werf De Hoop in Lobith j Tolkamer. (Foto ANP) DORDRECHT Volgens vi ce-president mr C. Sikkel van de Dordtse rechtbank is niet bewezen dat de politieke partij Centrumdemocraten (CD) on der valse voorwendsels hand tekeningen heeft verzameld voor de zogheten steunlijst voor de kandidaten van de ko mende Statenvekiezingen. Mr. Sikkel wees vanmorgen de vordering af van drie Dordte- naren, die in kort geding had den geeist dat de CD in een ad vertentie duidelijk zou maken dat zij niets te maken hadden met, die partij. „Het verhaal gaat als een nachtkaars uit," constateerde mr Sikkel. De drie bewoners van de Dordtse wijk De Staart hadden met steun van de Anti Discri minatie Raad Dordrecht on langs het kort geding aange spannen. De vice-president hoorde vier getuigen twee Dordtenaren en twee 'colpor teurs'" van de CD en kwam tot de conclusie dat de besehul diging niet was bewezen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Op één na alle panden aan de Wijnhaven in Rotterdam die moeten wij ken voor de aanleg van de spoortunnel zullen worden her bouwd. Over vijf jaar, in 1992, staat alles weer overeind. Zelfs de oude brugpijler in de Wijn haven, waar ooit de spoorloos verdwenen Diplom'jngenieur Von Tuzzi leefde, komt terug. Alleen het pand van Hudig en Langeveld zal verdwijnen. De drie monumenten naast het Witte Huis zullen steen voor steen worden afgebroken en herbouwd, terwijl van de andere panden alleen de voor gevels gerenoveerd en wel zul len terugkomen. Een restaura- tledeskundlge bekijkt hoe op moderne wijze de ruimten ach ter de gevels vorm kunnen worden gegeven. In totaal zal deze restauratie tussen de ƒ10 en ƒ12 miljoen kosten. Rijkswaterstaat zal dat bedrag betalen. Na de herbouw en restauratie worden de pan den verkocht en dat geld wordt van het totaal afgetrokken. Daarmee heeft Rotterdam niet alleen zijn historische panden terug, maar ook enkele andere gebouwen die een tijds beeld aangeven. Het stadsbe stuur mag de twee instellingen die het oneens waren met de beslissing van afbraak van het hele straatje wel dankbaar zijn. De Ir J.Trompstichting en De Wijnha venpanden op rij. De drie direct links naast het Wit te Huis zullen in oorspron kelijke staat worden her bouwd. De an dere, minus de uiterst lin ker, worden deels her bouwd. (Foto Niels van der Hoeven de Stadsherstel Historisch Rotterdam NV spanden een procedure bij de Raad van Sta te aan en kregen via de Kroon gelijk dat de gemeentelijke sloopvergunning ten onrechte was afgegeven. Na die uitspraak begonnen de onderhandelingen tussen de ministeries van WVC (Monu mentenzorg) en Verkeer en Waterstaat, de NS en de ge meente Rotterdam opnieuw. Met als gevolg dat er een beter resultaat voor minder geld uit de bus is gekomen dan aan vankelijk tot de mogelijkheden behoorde. Men dacht namelijk aan het leggen van de tunnel onder de drie monumenten door raison van ongeveer 7 miljoen. Dan zouden de drie gebouwen nog gerestaureerd moeten worden a ƒ5 miljoen. De andere bouwwerken zouden zonder meer zijn verdwenen. Nu heeft men voor hooguit 12 miljoen acht gerestaureer de pandjes. Plus de brugpijler en het huisje, waar ooit door de Rotterdamse kunstenares Anne Mieke Backer een pro ject werd gedaan met Von Tuzzi, de man naar wie ook In terpol nog naarstig speurt na zijn onbegrijpelijke verdwij ning. Om een totaalplan te maken van de afbraak, de opslag en de herbouw, heeft men bij het ministerie van Verkeer en Wa terstaat op verzoek van Monu mentenzorg een restauratiear- chitect aangetrokken. Die moet zorgen dat er een scena rio komt voor alle handelin gen, opdat er niet na vijf jaar ineens zoveel zoek is dat her bouw niet meer tot de moge lijkheden behoort. Ook zal hij de kosten berekenen en de nieuwbouw ontwerpen achter de gevels van de niet-monu- mentale panden. Hoe veel de panden uiteinde lijk zullen ophrengen op de vrije markt Is onbekend. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De procu reur-generaal van het ge rechtshof in Den Haag wil le den van een Rotterdamse woongroep toch vervolgen we gens vermeende ontucht met twee van hun kinderen. Hij is in cassatie gegaan bij de Hoge Raad der Nederlanden tegen de eerdere beschikking van het hof om de woongroep niet te vervolgen. Dit heeft de raads man van de woongroep giste ren laten weten. Vorige week vrijdag besloot het gerechtshof dat de twee woongroepleden „buiten ver volging worden gesteld, omdat de Rotterdamse rechtbank, mede gelet op het aanwezige bewijsmateriaal, naar alle waarschijnlijkheid niet tot het bewijs zal kunnen komen dat de aan verdachte verweten ge dragingen een ontuchtig ka rakter dragen.". Tegen de 38-jarige Maria Hagen en de 39-jarige Cees de Boer was een gerechtelijk vooronderzoek ingesteld, om dat zij ervan werden verdacht tijdens twee vakanties (in So meren en Avignon) ontucht met twee kinderen uit hun woongroep te hebben gepleegd. De woongroep heeft zich altijd fel verzet tegen die lezing over de gebeurtenissen. Zij hebben nooit ontkend dat deze hebben plaatsgevonden, wel dat het strafbaar zou zijn. Zij vinden dat de handelingen als seksu ele voorlichting dienen te wor den uitgelegd. De politie viel destijds met machtsvertoon binnen bij de woongroep aan de Schiebroek- selaan. Vijf kinderen uit de ge meenschap werden van school gehaald. De kinderen werden tijdelijk in een kindertehuis geplaatst, maar korte tijd la ter op advies van de Raad ROTTERDAM Nog min stens twee getuigen van een dodelijke aanrijding tussen een takelwagen van de Rotter damse politie en een personen auto hebben zich deze week ge meld. Een woordvoerder van de verkeerspolitie wilde geen mededeling doen over de In houd van de getuigenissen. Op vrijdagochtend 6 maart ramde een takelwagen op de hoek van de Gordelweg en de Rozenlaan een personenauto. De bestuurder van deze auto, die door groen licht reed, kwam daarbij om het leven. De takelwagen reed volgens de politie met zwaailichten en si renes door het rode licht. Een getuige die zich als eerste bij de politie meldde, meent geen sirenes te hebben gehoord. ROTTERDAM Rotterdam krijgt waarschijnlijk een Kunsthuis. Aarzelend heeft de raadscommissie kunstzaken gisteren het groene licht gege ven vpor de aanloopkosten van 81.000 gulden. Het Kunsthuis zoals dat de Rotterdamse Kunststichting (RKS) voor ogen staat zal binnen twee jaar nieuwe ontwikkelingen signaleren op het gebied van beeldende kunst in het binnen- en buitenland. Het zal ook een podium zijn waar fotografie, industriële ontwerpen en architectuur in relatie met beeldende kunst worden getoond. Er komt ruimte voor workshops, lezin gen, voorstellingen en manifes taties. Het Kunsthuis zal zo veel mogelijk publiek met die activiteiten laten kennisma ken, zo zei directeur dr. P. Noorman van de RKS gisteren. De aarzeling van de raads commissie kwam door de af wijzende houding van de be roepsverenigingen van beel dende kunstenaars in Rotter dam. Zij vrezen dat er na de opheffing vac de Beeldende Kunstenaars Regeling door een Kunsthuis onvoldoende geld overblijft voor de vergoe ding van hun beroepskosten. Bovendien vinden zij het Kunsthuis te elitair. Wethouder dr. J. Linthorst stelde hier tegenover dat de kunstenaars voortaan een ver goeding voor hun beroepskos ten kunnen krijgen van het mi nisterie van WVC. Wie daar 'buiten de pot' valt, kan alsnog een vergoeding vragen aan de gemeente Rotterdam. Als compensatie voor het verdwijnen van de Beeldende Kunstenaars Regeling krijgt Rotterdam jaarlijks 3,8 mil joen gulden. Van dit gelö zal ieder jaar bijna 1,2 miljoen gulden naar het Kunsthuis verdwijnen, zo staat in de gis teren besproken nota Beelden de Kunst in Rotterdam. De rest van het geld wordt ver deeld over de RKS, het muse um Boymans van Beuningen, het Centrum voor Beeldende Kunsten, de stichting Perspec tief, de Stichting Kunstzinnige Vorming Rotterdam, kunste- naarsateiiers en manifestaties. De kunstenaarsorganisaties hebben zich er over beklaagd dat zij geen inspraak hebben gekregen bij het opstellen van de nota Voorzitter Rob Rogge veen van de Bond van Beelden de Kunstenaars: „Eerst leid den de bezuinigingen tot het afsnijden van oren zoals bij Van Gogh. Nu kunnen wij zeg gen dat ons een oor wordt aan genaaid." voor de Kinderbescherming weer naar huis gestuurd. Op verzoek van het gerechts hof stelde daarop de Neder landse seksuoloog professor J. Freneken een rapport samen over de woongroep, nadat hij daar onderzoek had gedaan. Ook Freneken kwam tot de conclusie dat er geen laakbare handelingen met de kinderen waren gepleegd en dat die geen enkele geestelijke schade hebben opgelopen van de ge beurtenissen waarvoor De Boer en Hagen zijn opgepakt. Het tweetal was aanvanke lijk vijf strafbare feiten ten laste gelegd, waarvan er uit eindelijk twee overbleven. Voor die feiten wilde het open baar ministerie Hagen en De Boer alsnog vervolgen. Tegen dat voornemen diende hun raadsman mr. J. Groen een be zwaarschrift in bij het ge rechtshof. Het hof oordeelde vorige week vrijdag dat de twee genoemde feiten onvol doende houvast bieden om voor vervolging in aanmer king te komen en dat daarvoor bovendien onvoldoende bewijs materiaal is gevonden. De schriftelijke motivatie van de procureur- generaal wordt over een week verwacht. Een voorlichtster van het ge rechtshof kon gisteren geen duidelijkheid verschaffen over diens overwegingen. 01880- 19095 01883-21721 010-4150308 ONTSNAPTE LEEUW GEZOCHT? m u E3 Greenpeace racurt lang» vervuilen Scheepsbouw is nog kt redden Joe Jackson owl op instrumentaal Aiooid Mohren m4 graag *fra' 5 «nra. taoausur VTEUBSW

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1