De Leede krijgt (nog) geen antwoord van college Schiedam maakt zich sterk voor gemartelde vrouwen D66: impasse doorbreken Kortaf Sieraden van Hulsman zijn goed te dragen Agenten bang voor brigadier Hoekse raad: maak snel rampenplan Pandjeshuis Ambrosius heeft Zweven repetitieruimte het vrije volk WS (Van een onzer 'verslaggeefsters) SCHIEDAM „Nu raakt de magische lijn van de geluidshinder Schiedam niet. Maar na verlenging van de start- en landingsbaan van vliegveld Zestien hoven van 1800 tot 2200 meter is dat wel het ge val. Het gaat de ge meente Schiedam niet alleen tientallen miljoe nen guldens kosten, maar ook de kans op nieuwe en vooral jonge bewoners is verkeken, want de woningbouw in Spaland-Oost wordt ons belet." „Als we de wijk Spaland Oost niet kunnen bouwen betekent het niet alleen een gro te financiële strop, maar ook de kans op jongere inwoners is verkeken," zegt wet houder Zijdeveld (rechts op de foto). Burgemeester Scheeres (links) en wethouder Wiegman zijn het met hem eens. (Foto Arie Wapenaar) Gevaarlijk gebied Verkrachting Vrijlatingsgolf Geloofsleven Traangas Maaltijden Porselein Schaken Attributen Goed draagbaar W&'s Schiedam i De Schiedamse wethouder ïr Ch. Zijdeveld (Stadsontwikke ling) uitte gistermiddag tij dens een speciaal belegde bij eenkomst in het Schiedamse Stadskantoor zijn boosheid op de gemeente Rotterdam en de Commissie Van der Zwam, die de toekomstmogelijkheden van Zestienhoven heeft onderzocht. „Te gek om los te lopen," sprak Zijdeveld. „Worden we jarenlang door het rijk en de provincie bijna gedwongen om toch maar vooral te bouwen waar mogelijk en dan krijgen we dit. De wijk Woudhoek heb ben we neergezet in Schie- dam-Noord. Die wijk met i?oo huizen heeft er voor gezorgd dat ons inwonerstal steeg en dat er jong bloed de stad bin nenkwam, Zonder twijfel." i Hij zei „vreselijk zenuwach tig" te worden van de plannen om het vliegveld Zestienhoven 'een-'oppeppertje* te geven door middel van de verlengde start en landingsbaan, zoals staat in het rapport, dat president di recteur dr A. van der Zwam van de Nationale Investerings bank maakte voor minister' N. Smit-Kroes. „Van je buren moet je het maar hebben," sneerde Zijde veld verder op buurgemeente Rotterdam die volgens hem „absoluut geen rekening heeft gehouden met de plannen van de gemeente Schiedam." Een jaar geleden nog herinnerden de Schiedamse stadsbestuur ders hun Rotterdamse colle ga's aan het klimaat waarin de gemeente Schiedam haar wo ningbouwplannen in Noord heeft kunnen ontwikkelen. Tot voor kort voerde Rotterdam een beleid waarin Zestienho ven een tijdelijk karakter had en tenslotte na een periode van afbouw zou worden gesloten. Zonder pijn, en geluidsoverlast van laag overscherende vlieg tuigen, zouden de wijken Spa- land Oost en West volgebouwd kunnen worden met huizen. De gemeente Schiedam wil in het gebied in het noorden van de stad, tegen Midden- Delfland aan, zo'n 3500 wonin- 'Nieuw' Zestienhoven strop voor Schiedam gen neerzetten. Afstel van de woningbouw in het iaaate uit breidingsgebied van Schiedam betekent een enorme financiële strop. „Maar de pijn zit, 'm vooral ook In het feit dat we dan wel kunnen vergeten de gemiddelde leeftijd in Schie dam te laten dalen. Met de nieuwbouw willen we toch vooral jonge mensen binnen de stadsgrenzen te lokken," licht Zijdeveld toe. Tot voor kort verliep de 'ver jonging' van Schiedam - zeer voorspoedig. Vorig jaar steeg het inwonersaantal, zij het met een klein aantal, voor het eerst in jaren. Schiedam, ook goed voor 80.000 inwoners in de ja ren zeventig, telt nu een kleine 70.000 inwoners. De 'vergrij zing' wordt op alle fronten te gengegaan. „Niet dat we onze oudere bewoners geen warm hart toedragen. Maar aanwas van het bevolkingsaantal wordt vergroot door het bin nenhalen van jongeren," be sluit Zijdeveld. SCHIEDAM Het Schie damse college van burgemees ter en wethouders kan niet bin nen de gestelde termijn ant woorden op vragen die het PSP/PPR raadslid B. de Leede 17 februari jongstleden heeft gesteld over werkloos heid onder migranten. Een uit- gebreid onderzoek naar de werkloosheid onder Schiedam se migranten en het gemeente lijk beleid op dit punt belem meren de bestuurders in hun beantwoording. De Leede vindt dat de ge- m.eente 'Schiedam snel actie moet ondernemen om de stij gende werkloosheid onder ethnische minderheden tegen te gaan. In een jaar tijd' steeg de werkloosheid onder de Schiedamse migranten met veertien percent. De Leede wil dat de gemeente meer buiten landers in vaste dienst neemt om een tweedeling In de sa menleving tegen te gaan. „De gemeenten moeten het voort ouw nemen en geen discrimi nerend personeelsbeleid voe ren," aldus De Leede. Hij stelt verder dat scholing van de ethnische minderheden geen zin heeft, als zij niet voor beter banen in aanmerking ko men. „Deze mensen hebben door discriminatie toch geen kans op een baan. Dus dat heeft geen zin," aldus Bart de Leede. Van onze verslaggever HAN VAN DER HORST .^SCHIEDAM Zo'n markt- kraam van Amnesty Interna tional op de zaterdags-volle '"Hoogstraat is een vertrouwd 'verschijnsel. Een tafel met li teratuur, mensen die een beetje kleumend om een handtekening verzoeken en of u misschien aan een of an dere verre president een briefkaartje wil sturen. Het maakt allemaaijp een futiele indruk: de harde wereld op fluistertoon gebracht in een vrolijke winkelstraat. Toch wérkt de methode van Amnesty International. Heel wat gewetensgevange nen zijn al dankzij deze inter nationale organisatie bevrijd. Nog meer zitten op wat min der onmenselijke wijze ge vangen. Dat is belangrijk in omstandigheden, waaronder een boterham méér per dag het verschil kan betekenen tussen leven en kreperen. De Schiedamse afdeling van Amnesty International draait al jaren mee in dat wereldwijde systeem. Zater dag staat dat mar kt kraam pje weer op de Hoogstraat. Ditmaal gaat het echter niet om de bevrijding van de Ko- reaan A.J. Go, waar Amnesty Schiedam zich al jaren speci aal voor inspant. Vanwege Internationale Vrouwendag op 8 maart voeren alle afde lingen in Nederland geduren de de maand maart een spe ciale actie. Het gaat om vier vrouwen, waarvan de vrijlating erg ur gent is. Gewoon vanwege de plek waar ze nü zitten en de mishandelingen waaraan zij bloot staan. De methode is de vertrouwde. De passanten worden in staat gesteld een kaartje te sturen naar de pre sident van het betreffende land, waarin zij hem meede- len van het geval in kwestie op de hoogte te zijn en vra gen om een eerlijke behande ling. De vrouwen komen respec tievelijk uit Ecuador, Syrië, de Sovjet-Unie en Zuid-Afri- ka. Amnesty beschikt over weinig gegevens over hun huidige lot en dat maakt de zaak zó ernstig:- als pnder- drukkers iemand willen laten vergeten, hebben zij voor zo'n - persoon meestal een assort!- ment walgelijke wraakne mingen in petto. Vandaar dat zij er ook van moeten worden overtuigd, dat erg veel mensen hun slachto&ers niet vergeten. In tegendeel, dat die slechte be handeling, die wraaknemin gen er juist voor zorgen, dat ze wereldbekende personen worden. Dat is hun enige red ding. Als ze tenminste nog le ven. Want zelfs dat is in het ernstigste geval van de trits niet bekend. Consuelo Benavides was onderwijzeres in gevaarlijk gebied. Ze gaf les op een la gere school In het Indianen dorp Quininde, provincie Esmeraldas, Noord Ecuador. Daar zijn landheren al sinds jaar en dag bezig de indianen van hun laatste gemeen- schapsgronden te beroven. Daar ook opereert de guerii- labeweging Alfaro Vive Cara- jo, die voorgeeft een onduide lijk soort boerensociaüsme te willen vestigen. De conservatieve regering in de hoofdstad Quito deed het gebruikelijke bij onrust: het leger werd erop af ge stuurd om de boel eens flink te terroriseren. Dat houdt de arme boeren er naar haar mening van af om de gueril- lastrijders te ondersteunen. Van die taktiek is Consuelo Benavides, de onderwijzeres van de indianen, slachtoffer geworden. Rechtse militairen hebben nog al eens de nel- ging les geven aan de ont rechten gelijk te stellen met communistische actie. In juni 1984 werd zij voor het eerst opgepakt. De soldaten gaven haar de gewone behandeling: ver krachting en 'telefoon'. Dat laatste is langdurig stompen op belde oren. Na enige tijd werd zij weer op straat ge schopt Dat past bij de anti- guerillatechniek. Ze leert mensen zich stil te houden, want je weet nooit, voor wat ze je wéér mee kunnen ne men. Wat Consuelo Bonavides gedéén heeft om opnieuw de aandacht van de soldateska op zich te vestigen, weten wij niet. Misschien werd zij ge woon het slachtoffer van het feit, dat zij een mooie vrouw was. Op 4 december 1985 werd zij weer opgehaald, ditmaal samen met Cerapio Ordonez, een plaatselijke boerenleider. Het slaan begon ai op straat en ooggetuigen zagen, dat Consuelo heftig bloedde. Or donez werd onderworpen aan 'het vliegtuig'. Dan word je, opgehangen aan duimen en voeten, urenlang afgeranseld. Dit gebeurde in de kazerne van de 'speciale eenheden van het leger. Cerapio Ordonez werd wel dra vrijgelaten. Van Consu elo Benavides heeft sindsdien niemand meer iets verno men. Haar familieleden heb ben alle gevangenissen in de streek afgereisd. Zij infor meerden bij de militairen. Zelfs de regering in de hoofd stad is erbij gehaald. Maar ledereen houdt zich van den domme. Volgens Ordonez Is Consu elo in ieder geval die kazerne van de speciale eenheden bin nen gebracht. Daar houdt het spoor tot nog toe op. Amnesty is ingeschakeld om met een internationale actie de over heid te dwingen klaarheid in deze affaire te brengen. De Ecuadorlaanse regering hangt graag op internationa le forums het democratische bewind uit en daaruit valt misschien wat extra hoop te putten. Al was het alleen maar, omdat kennelijk alleen zo Consuelo's familieleden er achter kunnen komen, of zij nog leeft Extra hoop biedt ook het geval Sofia Beliak uit de Sov jet-Unie. Zij heeft tot nog toe niet geprofiteerd van de vrij latingsgolf die Michael Gor- batsjov op gang heeft ge bracht. Daarom is het be langrijk, dat hij op haar be staan gewezen wordt. Sofia Beliak (33) zit momenteel vijf jaar uit in een Siberisch werkkamp. Haar misdaad: propaganda tegen de Sovjet- Unie en anti-sociale gods dienstige activiteiten. Wat moet daar onder verstaan worden? Waarschijnlijk niet meer dan een actief en openlijk uit gedragen geloofsleven. Sofia Beliak is Rooms Katholiek en wil dat best weten. De politie trof bij haar thuis katholieke geschriften aan. En tijdens haar proces dat achter ge sloten deuren plaats vond werd zij beschuldigd van contacten met de Poolse vak bond Soldidariteit. Beliak heeft familie in Po len, die ze wel eens heeft op gezocht. Ze had zo be schuldigde de officier van Justitie woedend ook nog geprobeerd leden van de communistische jongerenor ganisatie tot het Rooms Ka tholicisme te bekeren! Dit al les valt in de Sovjet-termino logie onder 'verdorven le venswijze'. De Syrische Hind Quahwa- jl (30) is juist het feit nood lottig geworden, dat zij be hoort tot de Partij voor Com munistische Actie, een kleine organisatie die bezwaar heeft tegen het totalitaire bewind van president Assad, zijn fa milie en zijn vrienden. Assad heeft de reputatie van een tiran: toen het enkele jaren terug roerig werd In de stad Hama, Het hij zijn leger de binnenstad met de grond gelijk maken. Daarbij vielen ongeveer .dertigduizend slachtoffers. Hind Quahwaji werd op 21 maart 1984 gearresteerd en overgebracht naar een folter- centrum in de hoofdstad Da mascus. Zij was daar tussen tijds even uit om in een zie kenhuis te worden geope reerd aan haar baarmoeder, wat angstige vermoedens wekt over het specialisme van de Syrische martelex perts. Momenteel heeft zij een soort doodstraf op termijn. Ze zit in de gevangenis van Quatana. Die is berucht om zijn gebrek aan hygiëne. El ke medische verzorging ont breekt. De gevangenen mo gen nooit bezoek ontvangen. Amnesty heeft geen informa tie over de gezondheidstoe stand van Hlnd Quahwaji. Grote zorgen maakt de orga nisatie zich wel. Even grote zorgen maakt Amnesty zich over het lot van de vierde gevangene die in het kader van de Interna tionale Vrouwendag in de ac ties centraal staat. Ivy Cikis- was (49), werkvrouw én moe der van vier kinderen, zit al sinds 12 juni van vorig jaar vast in het Zuid Afrika van de apartheid. Waarom weet niemand. Het zal wel iets te maken hebben met het feit, dat zij voorzitster Is van de zwarte vrouwenbond In Port Elisabeth. Ze heeft in 1985'ook al een tijd vast gezeten en toen vond de apartheldspolitie het leuk traangas in haar ogen te spuiten. Ook psychologische terreur werd op ruime schaal toegepast. De politie dreigde haar vier kinderen af te zul len maken. Amnesty Interna tional vreest, dat zij nu weer gemarteld wordt. Voor die vier vrouwen staat dat stalletje zaterdag op de Schiedamse Hoog straat. Slachtoffers van de dictatuur, mensen die nooit de gewelddadige hand tegen een ander geheven hebben, want Amnesty zet zich alleen maar in voor politieke gevan genen die zijn vastgezet om dat zij op vreedzame wijze actie voerden. Op kousevoe ten' betreedt Amnesty Schie dams winkelboulevard. Het is een actie om even bij stil te staan. VLAARDINGEN Vol gens het korpsblad van de gemeentepoUtie Vlaardin- gen zijn enkele agenten door het oog van de naald gekropen, toen zij hun bri gadier een poets wilden bakken. Zij bonden de fiets van de brigadier op drie meter hoogte vast aan de buitenmuur van het bu reau. Ton hun grote schrik bleken de agenten echter niet de fiets van de briga dier, maar die van een sta flid te hebben opgehangen. En nog wel één, die binnen kort in de 'commissaris stand' wordt verheven. Een toevallige passerende colle ga maakte, de agenten daarop attent, waarna zij ijlings het stalen ros door het goede exemplaar ver vingen. De betrokkenen bri gadier kon de grap wel waarderen, zo meldt het korpsblad. Maar" of het sta flid er ook zo over zou heb ben gedacht, is niet bekend. ROTTERDAM De komst van een panjeshuis in Rotter-, dam is vrijwel zeker, nu ook de raadscommissie voor Bedrij ven zich positief heeft opge steld tegenover het plan. Giste ren ging de commissie ak koord met een investering van 550.000 gulden voor de Rotter damse lommerd. Die zou in een leegstaand pand tegenover de Amrobank aan het Zuid plein moeten komen. HOEK VAN HOLLAND In een telegram aan het college van burgemeester en wethou ders van Rotterdam heeft het dagelijks bestuur van de Hoek se deelgemeenteraad opnieuw aangedrongen op het snel ont werpen van een rampen- en calamiteitenplan voor Hoek van Holland. Door het scheeps- ongeluk bij Zeebrugge, is we derom duidelijk geworden dat een spoedige regeling' voor Hoek van Holland van levens belang kan zijn, zo meent het deelraadsbestuur. Overigens is men al een aantal jaren in overleg met de gemeente over dit onderwerp zonder dat er resultaten jijn geboekt. SCHIEDAM Harmonie-or kest Ambrosius heeft na lang zoeken een nieuwe en betere repetitieruimte gevonden In een zaal van de Sint Jan de Doperkerk aan de Schiedamse Mgr Nolenslaan.-Wekelijks re peteert het harmonie gezel schap, opgeicht in 1893, op dinsdagavond van 19.30 tot 21,30 uur. Nieuwe leden zijn welkom. Momenteel werkt Ambrosius keihard aan het programma, dat op een gratis koffieconcert in het Schiedam se Passagetheatter op zondag 5 april, ten gehore wordt ge bracht. Er wordt eveneens ge oefend voor de harmonie-or kesten happening de Orkestra le op 11 april in de Sporthal Margriet. Inlichtingen, tele foon 473.68.86 of 471.00.17. VRIJDAG 13 MAART 1987 Dienstencentrum de Woud- hoek (Heijermansplein 35) zoekt vrijwilligers voor het be zorgen van warme maaltijden bij bejaarden in Schiedam Noord. Zes maai per week wordt bij de ouderen warm eten bezorgd, iedere dag rij den drie chauffeurs en drie be zorgers door de wijk. Iedere vrijwilliger heeft één keer in de twee weken dienst. De chauf feurs rijden met hun eigen wa gen. Zij ontvangen hiervoor een vergoeding van 7,- per rit. Er zijn voora! mensen nodig voor de bezorging op maan dag, woensdag en donderdag. Invallers zijn ook welkom, in lichtingen of aanmelden via OC de Woudhoek, tel. 470.95.55, vragen naar Sies Meuwese. Van 9 maart tot en met 4 april is in het bibliotheekfiliaal Noord (Bachplein 589 in de Blauwe Brug) een tentoonstel ling te zien van porseleinmo- zaïeken. De Schiedammer Post (79), die zichzelf met nadruk een hobbyist en géén kunste naar noemt, vervaardigde mo zaïeken met de afbeeldingen van vogels, bloemen, stadswa pens en vrije ontwerpen. Een gedeelte van zijn hobby, waar voor hij de afgelopen achttien jaar heel wat kopjes en scho teltjes voor stukkneep, is tij dens de openingsuren van het bibiliotheekfiiiaal gratis te be zichtigen. Het schaakkampioenschap voor Schiedamse basisscholen is dit jaar gewonnen door de Sint Martinusschool. De Woud- hoekschoof werd tweede en de Dr. van der Kuylschool behaal de de derde prijs. Er namen acht teams van vijf spelers deel in de kampioenschap van Schiedam. Iedere deelnemer moest zeven partijen schaken. De ploegen van de drie prijs winnende basisscholen doen zaterdag 14 maart mee aan districts schaakwedstrijden In Rotterdam. Door MARJO PEPPELAAR VLAARDINGEN De liefde voor het sieraad zat er al vroeg in bij Eric Hulsman. Als negen jarig jongetje bezocht hij een tentoonstelling van de Spaanse kunstenaar Dali in museum Boymans-van Beuningen in Rotterdam, waar ook sieraden te zien waren. Daar raakte hij gefascineerd door een horloge genaamd 'Het oog des tijds'T „Een zilveren horloge, in de vorm van een oog. Een dia mant fungeerde ais traan. Dat vond ik zo prachtig, zoiets wil ik ook nog wel eens maken, maar dan met emaille en echte ooghaartjes," vertelt de 29-ja- rige Vlaardinger. Ook later bleef hij geïnteres seerd in sieraden. „Andere mensen nemen van vakantie de Big Ben of de Eifeltoren mee, maar ik kocht altijd een ketting of een broche," zegt Hulsman. Een jarig vriendin netje gaf de vrolijke sieraden- maker de doorslaggevende duw in de goede richting. „Ik liet een ring voor haar ma ken bij Frits Thlele van de Goudsmidse op de Hoog straat," weet hij nog. „Daar zat ik zó gebiologeerd toe te kij ken, dat hij me vroeg of ik zin had om bij hem op ies te ko men óp de Vrije Academie." Dat deed Eric Hulsman en na vijf jaar les opende hij In no vember vorig jaar In een mooi gererestaureerd pandje in de Rijkestraat in Vlaardingen een eigen winkel. Daar verkoopt hij de sieraden die hij zelf heeft ontworpen en gemaakt. Ook is er werk van andere sieraden- makers te koop. In de winkel liggen de broches, oorbellen en armbanden uitge stald in prachtige glazen vitri nes, die aan roestvrij staaldra den tussen vloer en plafond lij ken te zweven. Er Is een prach tige broche van gebrandschil derd glas van een Schotse sie- radenmaakster. Enthousiast haalt Eric hem uit de vitrine. „Kijk," zegt hij, „als Je hem te gen een andere achtergrond houdt, verandert hij steeds van kleur. Ais ik die niet verkoop, gaat hij gewoon in de privè- collectie." Verder liggen er on der meer nog perspex sieraden en een leuk uit Italië afkomstig barok frutseltje, dat ook een broche blijkt te zijn. Eric Hulsman verwerkt zelf veel metalen in zijn sieraden, zoals messing en zilver maar ook wat ongebruikelijker materiaal als roestvrij-staaldraad. „Dat is niet zo verwonderlijk," zegt hij „want ik heb mijn hele leven al tussen de metalen gezeten on der meer als monteur van elek- tro-motoren." Deze metalen gebruikt hij vaak In combinatie met andere materialen als rub ber, glas en hout. In een klein atelier achter de winkel worden de sieraden ge maakt. Niet aiieen voor ver koop in de winkei maar ook voor de groothandel, die zijn sieraden door geheel Neder- - land en ook In West-Duitsland4 verspreidt. „Daar heb ik mijn meeste inkomsten uit," vertelt hij. „Die winkel heb ik er meer. voor de lol bij." Het kleine atelier hangt vol met attributen als tangetjes, boor tjes en malietjes. Omstandig laat Erie Hulsman zien hoe hij zijn sieraden maakt. Met de malietjes wordt het metaal in precies de goede hoek afge zaagd. Daarna wordt het ge boord, geslepen en gepolijst. Zo ontstaan de mooie, sobere sieraden van de Vlaardingse sleradenmaker. Heel mooi is bijvoorbeeld een broche van glas en zilver in de vorm van een kroontje. Maar ook zijn oorbellen van rubber en messing vinden overal gre tig aftrek. Op dit moment is Eric Hulsman druk bezig siera den te maken, waarin veel staaldraad is verwerkt. Hij de monstreert een broche, die door eraan te schuiven, steeds veranderd kan worden. Meest opvallend aan de siera den ven Eric Hulsman is, dat ze heel goed draagbaar zijn. Dit in tegenstelling tot de sie raden, die tegenwoordig vaak geëxposeerd worden en die als kunstobjecten missschien wel mooi zijn maar verder absoluut ondraagbaar. „!k vind function naiiteit het belangrijkste," zegt. hij daarover, „ik heb ook webn eens van die grote hals- en -tb schouderobjecten gemaakt, -q maar dat was meer om te laten zien wat je allemaal met sier »-., den kunt doen. De mensen >n moeten mijn sieraden wel kun nen dragen." Nog steeds bezoekt Eric Huls man veel tentoonstellingen, waarop sieraden te zien zijn. - „Naar het goud der Thraciers ben ik toen ook nog geweest," vertelt hij. „Gewoon om te kij ken hoe die knakkers dat de den. Met zo weinig hulpmidde len mooie sieraden maken, dat vind ik toch wel knap." (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De 'her-reno vatie' van het complex van 213 woningen van de Woningbouw vereniging Schiedam boeze men het Schiedamse D66 raadslid Adri Reijnhout angst in. Hij is bang dat niet voor él- le woningen geld komt voor een tweede opknapbeurt. Onlangs is begonnen met de na-renovatie van 127 woningen van het complex in Schiedam- West. Dat gaat een kleine vier miljoen gulden kosten. „Het is uiterst onzeker of de overige 86 huizen binnenkort eveneens zullen worden verbeterd. Zeker nu is gebleken dat het Directo raat-Generaal Volkshuisves ting van Zuid-Holland niet meer geldelijke steun heeft toegezegd," schrijft het onge ruste raadslid Reijnhout in een brief aan het Schiedamse ge meentebestuur. In de brief vraagt hij het college vooral op te komen voor de bewoners van het complex huizen, dat bekend staan onder de naam '213' van de toenmalige wo ningbouwvereniging Sint Jo zef. Vorig jaar oktober is geko zen voor een uitgebreide na-re novatie van de hulzen, omdat het na de officiële woningver betering twee jaar geleden 're gende' van de vele klachten over- raamkozijnen, lekkages,, vastvriezen van deuren en ra men, vocht op muren en vloe ren en water in de kruipkel- ders. Het Directoraat Generaal S»,;/ Volkshuisvesting verklaarde zich akkoord met een op drachtverlening'voor na-reno vatie voor een' bedrag van bij na vier miljoen gulden exclu sief BTW. Dit betekende onder meer dat de door de gemeente Ingediende aanvraag voor een veel uitgebreider herstelplan niet werd gehonoreerd. Inmiddels heeft de eigenaar van de '213', de Woningbouw vereniging Schiedam, op dracht gegeven om de huizen via het uitgebreide pakket her stelwerkzaamheden te verbou wen. Dit houdt in dat er nu met maar 127 woningen begon nen kan worden. „Er is beslo ten dat alle 213 woningen een na-renovatie krijgen. De zaak is in een impasse gekomen. Deze impasse moet doorbro ken worden," vindt Reijnhout, die zich realiseeert dat de eer- Het Schie- damse D66- raadslid Adrv Reijnhout vindt dat alle- 213 woningen van Sint Jozef tegelijk een her-renovatie moeten on dergaan. (Fo to Arie Wape naar) ste verantwoordelijkheid over de renovatie berust bij de eigei naar. „Maar omwille van de belan gen van de bewoners in het bij zonder en van het volkshuis- vestingsbelang ter stede in het algemeen, dient de gemeente stappen te ondernemen of voorstellen te doen om de ont stane impasse te doorbreken," stelt Reijnhout. De nu gestarte werkzaamhe den stroken volgens Reijnhout niet met de gemaakte afspra ken met de provincie. In de toekenning van het geld door de provincie was bepaald dat het karwei in één keer verricht zou worden. Verder gaf de "be schikking' de garantie dat her stelwerkzaamheden in alle wo ningen in het complex zouden worden aangebracht.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 2