Veel te zien en te doen in wijkcentrum De Erker Vrouwen zijn zeer geschikt voor de functie van assistent-manager" mm 'Veiligheid vóór alles' is 12,5 Jaar Geheel Onthouders: 'drooglegging' kantines Landjuweel staat in de startblokken Ruïne krijgt opknapbeurt Beurs over de vrouw wv ws Van onze verslaggeefster LELIA VAN DER TAK MAASSLUIS Niet met blote handen diep in de grond bij en onder je huis graven. Dat hebben de bewoners van de Maassluise Vertowijk de af gelopen jaren moeten leren. De wijkbewoners die in het verleden in aanraking kwamen met het chloorfenol in de grond, hebben dat gemerkt: ern stige huidirritaties waren het gevolg. De Verto- wijkbewoners'zijn eraan gewend geraakt. /-• /-* mmm, Vochtoverlast my-x-n. De leerlingetjes van de kookclub onder leiding van José Kloosterman delen zondag tijdens de eerste culturele manifestatie in het Schiedamse wijkcentrum De Erker lekkere eigengemaakte hapjes uit. (Foto Arie Wapenaar) Non-stop Rechterhand Noor Samkalden, coördinatrice Beroepseducatie voor Volwassenen, regio Nieuwe Waterweg: „We richten ons met name op de zogenaamde herintredende vrou wen." (Foto Arie Wapenaar) C'.'^Px Pll,I-'"if HET VRIJE VOLK Schiedam vlaardingen__ 14 ZATERDAG 21 MAART 1987 i*',sYÏ'S' v w/mm< Verto-bewoners wachten reeds vijf jaren op bodemsanering Moeilijker valt hun het ge duldig afwachten tot de over heid zover is dat ze het gif on der de huizen eindelijk weg haalt. Ogenschijnlijk wachten de wijkbewoners gelaten de aangekondigde grondschoon- niaak af. Op 7 april is het pre cies vijf jaar geleden dat be zorgde bewoners bij de ge meente Maassluis de bodem verontreiniging aanmeldden. Ambtelijke molens malen écht langzaam, hebben de bewoners nu zelf ervaren. Vertowijkbewoonster Mari an Kouwenhoven zit in de Commissie Bodemonderzoek Verto. Zij zegt: „Wij graven al leen in de tuin als het echt no dig is. We zijn gewaarschuwd, mensen die wel met blote han den in de grond hebben geze ten, kregen een soort verbran ding, hun huid werd helemaal rood. Gelukkig geldt dat alleen voor de dieper gelegen grond, de bovenlaag is goed. Dus onze kinderen kunnen wel gewoon buiten spelen." Ook bij het gemeentelijk Wo ningbedrijf heeft men slechte ervaringen met de vervuiling in de Vertowijk. Op de vervuil de plekken staan negentig huurwoningen van de gemeen te. Werknemers van de ge meente hebben bij werkzaam heden in de wijk ook Iichame-' iijke klachten gehad na het werken in de verontreinigde Verto-grond. Toch kan het Woningbedrijf niet altijd om graafkarwelen heen, zolang de sanering nog uitblijft. Speciaal voor die ge legenheden is nu de Arbeidsin spectie ingeschakeld. Deskun digen van die dienst kunnen uitmaken welke voorzorgs maatregelen moeten worden genomen om mensen veilig te kunnen laten werken In de ver vuilde grond. Bodemverontreiniging is niet het enige probleem in de Vertowijk. Het altijd aanwezi ge water in de kruipruimtes onder de vloeren bezorgt de bewoners een zeer onaange naam woonklimaat. Het ge- De Maasslui se Vertowijk: vijf jaar gif- wijk. Volgen de week wor den de sane ringsvoorstel len besproken in een specia le vergade ring van de bewoners met de provincie en de ge meente. (Foto Arie Wape naar J meentelijk Woningbedrijf heeft als eigenaar van de huurwo ningen in de Vertowijk wel een oplossing voor de voehtprobie- men. Maar die oplossing, het isoleren van de onderkant van de vloer, kan alleen worden uitgevoerd bij huizen waar de grond schoon is. Nu het zogeheten Nader On derzoek de grenzen van de ver vuiling precies heeft aangege ven, betekent dat in elk geval snelle isolatie van 49 huizen. Maar de negentig gezinnen op vervuilde grond moeten eerst de sanering afwachten. Marian Kouwenhoven: „De mensen zijn wel ongerust. Maar we wonen hier in huur huizen, dat betekent dat je kunt verhuizen zonder grote fi nanciële offers. Ook is de om vang van de vervuiling niet zo groot als bijvoorbeeld in de Steendijkpolder. Er staan ne gentig huizen op vervuilde grond, maar daar horen ook de hoekjes en de randjes van de vervuilde plekken bij. En niet overal is de vervuiling even erg. De vloerisolatie is voor de mensen net zo belangrijk als de sanering. En die sanering hopen we volgend jaar achter de rug te hebben." Over de voortgang van het saneringsonderzoek kan Mari an Kouwenhoven niets vertel len. Ze weet alleen dat de Grondmij de sanering gaat uit voeren. De saneringsvoorstel len worden volgende week in een speciale vergadering van de bewoners met de provincie en de gemeente besproken. mm* SCHIEDAM De eerste cul turele manifestatie in_ het Schiedamse wijkcentrum De Erker moet een goed beeld ge ven van de vele activiteiten In het centrum in de Jan van Avennestraat. Honderden Schiedam-West-bewoners to nen morgen wat er dagelijks in het wijkcentrum te beleven valt. Bejaarden volksdansen, kinderen van de kookclub ma ken lekkere hapjes of doen aan karate'en de band'van verstan delijk gehandicapten geeft een concert. Peuterspeelzaal 't Krekeltje houdt van twaalf tot vier uur open huis en heeft een tentoon stelling ingericht met allerlei moois, dat door de kleintjes is gemaakt. De Bewoners Vereni ging Schiedam West (BVSW) schrijft belangstellenden graag in als lid of geeft tussen twwe en vier uur "informatie. De Ouderensoos "t Krekeltje richtte een expositie in met ei gen werk, te zien van één tot vijf uur. Overal in het wijkgebouw staan kraampjes, bemand door vertegenwoordigers van de volgende groepen of organisa ties: Amnesty International; commissie zomerkamp; kook cursus voor kinderen vanaf ze ven jaar; 'Achterwerk in de kast'; kinderkleiclub expositie; Nederlandse les voor migran ten; tentoonstelling 'Ken je ei gen wijk' van schoolkinderen uit West; computercursussen voor voplwassenen; stijldan sen; sjoelen; typeles; jongeren cursussen en de ouderensoos De Erker. De eerste culturele manifes tatie wordt gehouden van twaalf tot vijf uur. In de grote zaal van De Erker is het vol gende non-stop-programma te zien: 12.30 tot 13.00 uur, jazz- ballet van kinderen onder lei ding van Ineke van Dipten; 13.00 tot 13.20 uur, demonstra tie stijldansen van kinderen onder leiding van Carlo Broek huizen; 13.20 tot 13.40 uur, kin- derkarate onder leiding van Henk Danner; 13.40 tot 14.00 uur, Electric Boogy optreden; 14.00 tot 14.20 uur, Latin dans show onder leiding van Carlo Broekhuizen; 14.20 tot 14.30 uur, optreden van de huiswerk groep; 14.30 tot 15.00 uur, to neelgroep van De Erker onder leiding van Etsay Kök; 15.00 tot 15.30 uur, optreden van de volksdansgroep van ouderen onder leiding van Gerda Mi- chielsen; 15.30 tot 16.00 uur, op treden van het Huisorkest en van de muziekleerlingen onder leiding van Jan Steenbergen; 16.00 tot 16.30 uur, optreden van de band van verstandelijk gehandicapten onder leiding van Peter Delahey; 16.30 tot 17.00 uur, Latin dans show on der leiding van Carlo Broek huizen. Op de eerste etage van het wijkgebouw is ook het nodige te doen. Demonstraties zijn er te zien van de Spectrum- en Commodorecomputerclub en van de electronicaclub. De te kenclub zorgt voor een origine le bijdrage. Pedicure, Willy Jansen geeft een demonstratie van de zogenoemde Erki-teeh- niek (nagelcorrectie) om 15.00 uur. De werkgroep Vrouw en Arbeid geeft informatie over cursussen voor vrouwen, die weer willen gaan werken. De huisdrukker demonstreert de off-setmachine en de andere reproductie-apparatuur. In de achterste vergaderzaal op de eerste verdieping wordt 'De Boekenkast' geopend, een bibliotheek. Het uitlenen van boeken gaat een kwartje per boek kosten. Op 22 maart mo gen de boeken gratis worden meegenomen voor een week. Iedere bezoeker van de Eerste Culturele Manifestatie krijgt een gratis kopje koffie. De kof fiebonnen worden uitgedeeld in de Boekenkast-zaal. De leer lingetjes van kookjuf José Kloosterman gaan met lekkere eigengemaakte hapjes rond. Entree vrij. Eerste culturele manifesta tie in wijkcentrum De Erker, Jan van Avennestraat 32 te Schiedam. Zondag 22 maart van 12.00 tot 17.00 uur. Toe gang vrij. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN „Ik geef de vrouwen die deze opleiding met succes afronden een heel goede kans om aan de bak te komen. Zowel het bedrijfsleven als de diverse overheden heb ben behoefte aan all-round as sistent-managers, dat is het gat op de arbeidsmarkt op dit moment. Die geluiden horen we van het Arbeidsbureau en verschillende organisatie- en adviesbureau's," Aan het woord is Noor Sam- kalden, coördinatrice Beroeps educatie voor Volwassenen re gio Nieuwe Waterweg. Op 30 maart starten het Educatief Centrum en de -Stichting Be roepseducatie (in oprichting) een nieuwe eenjarige opleiding voor vrouwen tot assistent-ma nager. De lessen zullen drie dagen in de week worden gege ven. De cursus is bedoeld voor vrouwen van boven de 25 jaar die na hun schoolopleiding (bijvoorbeeld MAVO, HAVO of MULO) vroeger administratie ve werkervaring hebben opge daan. „We richten ons met name op de zogenaamde herintre dende vrouwen," licht Noor Samkalden toe. „Dat zijn vaak ■vrouwen die een aantal jaren gestopt zijn met werken omdat ze kinderen kregen, of gewoon omdat ze trouwden. Als je er - op die manier een enige jaren uit bent mis je toch een aantal belangrijke ontwikkelingen en dan is het heel moeilijk om weer aan de slag te komen. De- ze, groep'willen we met een brede, algemene opleiding bij spijkeren en zo een goede kans geven op werk. Maar ook vrou wen die nu al wei werken kun- nen.reagëren, dat is geen pro- bleein." De organisatoren van de op leiding verwachten van de deelneemsters, dat ze na af loop van de leergang meteen actief op zoek gaan naar een passende functie. Het is geen cursus die je volgt om er over vijf jaar nog eens wat mee te gaan doen, legt Noor Samkal den uit. „Je kan stellen dat de hele opleiding gericht is op het ver krijgen van een baan als assis tent-manager," gaat zij verder. „Sollicitatietraining zal ook aan bod komen. We gaan de cursistes leren om systema tisch contacten te leggen, om zichzelf zo goed mogelijk op de arbeidsmarkt te presenteren. Daarnaast wordt uitgebreid met het bedrijfsleven kennis gemaakt Er komen sprekers uit het bedrijfsleven als gast docent en we zuilen diverse malen bij bedrijven op bezoek gaan." Veel kleinere bedrijven in. Rijnmond blijken op zoek te zijn naar iemand die leiding kan geven en de zaak draaien de kan houden als 'de baas' weg is. Bij groteren bedrijven en gemeenten geldt datzelfde voor afdelingen. Noor Samkal den: „De assistent-manager ia de rechterhand van allerlei lei dinggevende functionarissen, of heeft zelf een afdeling onder zich. Een assistent-manager kan bijvoorbeeld het hoofd zijn van een type- of postkamer, een deeladministratie leiden, maar ook de adjunct zijn van de per soneelschef, de directeur ver koop of noem maar op. Vrou wen zijn zeer geschikt voor dat soort functies, dat blijkt trou wens ook uit onderzoeken. Denk maar eens aan de orga nisatie van het huishouden, aan wat vrouwen in het onder wijs doen, dat heeft allemaal met leiding geven te maken." Veel managers in het be drijfsleven zijn van huis uit econoom of jurist; bij deze leergang wil de Stichting Be roepseducatie niet uitgaan van een specifieke vak-achter- grond, maar een brede all round opleiding bieden, omdat juist daar vraag naar is. In het lesprogramma wordt aan dacht besteed aan uiteenlopen de onderwerpen als stijlen van leidinggeven, mens en organi satie, marketing, public rela tions, personeelsbeleid, verga dertechniek en financieel ma nagement. Een belangrijk on derdeel van de cursus wordt de wekelijkse lesdag informa tica. „Dat is geen cursus tekstver werking, hoewel we daar óók wat aan gaan doen," aldus Noor Samkalden. „We begin nen op het nul-niveau en ma ken de deelneemsters eerst vertrouwd met het verschijn sel computer. Daarna laten we ze kennis maken met verschil lende administratieve soft- ware-pakketten, zoals die in de praktijk van het bedrijfsleven gebruikt worden. Niet dat ze die zelf perfect moeten beheer sen, maar ze moeten wel lei ding kunnen geven aan de mensen die er mee werken." De cursusleiding legt vooral nadruk op het opdoen van praktische vaardigheden. Zo komt er bijvoorbeeld ook aan bod hoe men in de dagelijkse werksituatie op een positieve manier om kan gaan met con flicten, motivatieproblemen en moeilijkheden op het gebied van gezondheid, onderlinge sa menwerking en sociaal kli maat. In de groep zelf zal ge oefend worden hoe je dit soort problemen het best op kunt lossen. Verder komen er gastspre kers, worden er video-opnames gemaakt van de eigen oefenin gen en zullen de cursistes op drachten moeten uitvoeren op het gebied van organisatie, rapportage en presentatie. Bo vendien zal men in de loop van het cursusjaar nog twee a drie werkstukken moeten afleve ren. Van de deelneemsters wordt verwacht dat ze zelf standig kunnen werken en ei gen initiatief tonen. Wie de eindstreep haalt krijgt een certificaat waarop precies staat vermeld wat men heeft gepresteerd. Noor Sam kalden wil niet ontkennen dat het een pittige opleiding is. „Dat is het inderdaad," beaamt ze, „maar vergeet niet, die vrouwen die vroeger met hun Mulo-diploma op kantoor za ten, dat zijn ook pittige da mes." De opleiding is bedoeld voor vrouwen uit de regio Nieuwe Waterweg, dat wil zeggen van Rotterdam-West tot en met Hoek van Holland en Rozen burg. De cursus duurt van april 1987 tot maart 1988 en kost 160 gulden, exclusief boe ken. Gedurende de reguliere schoolvakanties worden er geen lessen gegeven. Met de belangstellenden wordt eerst een gesprek gevoerd om er sa men achter te komen of de be roepskeuze juist is. Geïnteres seerden kunnen contact opne men met Michel van de Groe- nendaal. telefoon 010-4600859. 1 'V Qpitoï<wr*« SCHIEDAM De 121A-jarige ouderwacht van de basisschool Peperklip had de rug nog niket gekard naar de zebra's over de Professor kamerüngh Onne- slaan en de de Lorzentzlaan of er botste een kraanwagen te gen een personelwagen aan gistermiddag. Tijdens het lun- chuur, 's ochtends rond kwart over acht en 's middags om kwart over drie brachten ou ders, gekleed in oranje jassen en gewapend met de bekende stop-borden, de kinderen veilig naar de overkant. De ouder wacht, onder aanvoering van de Schiedamse 'tante' Ne! van Lint stak vergezeld van de, bij de jeugd zeer populaire TROS-teievisie-poppen Stop en Stap, over. Hoofdagent Ar no Hennink, die de afgelopen acht jaar de ouderwacht in strueerde en begeleidde, keek op het trottoir glimlachend toe bij het bewaken van de ze bra's. Hij kwam in actie na het botsinkje, dat om kwart voor twee plaatsvond, waarbij een personenauto blikschade op liep. „Met veel liefde heb ik mijn ei gen en vele andere schoolkin deren uit Oost twaalfenhalf jaar veilig naar de overkant van de drukke straat gebracht. Op naar het volgende jubileum," aldus de ouderwachtster van het eerste uur Nel van Lint. Moeders Madge van Dijk, Ger da Ellekamp, Til Lookermans, Joke Stout en Silvia Faasse en vader Jaap (Japio) Faase rie pen in koor: „Als je het haalt tot het 25-jarig bestaan, dan noemen we je 'opoe' Nel," De ouderwacht werd ingesteld nadat er zich op de drukke kruising een ernstig ongeval voordeed waarbij een scholier tje betrokken was. Ouders en schoolleiding bezetten zelfs de zebrapaden. In samenwerking met de Schiedamse politie werd met zestien ouders ge start met de oversteekgroep. - De pollitie gaf instructies en lé^ verde stop-borden en felkgeJ^ kleurde jassen. De groep'kreeg eveneens gedaan dat de vluch theuvel in het midden van de" straat P.K.O. laan werd ver breed en dat er meer en hoge re lichtpunten kwamen op'de kruising met de Lorentzlaan: - „En dan te bedenken dat we ook nu nog wel eens weg móe ten duiken. Af en toe worden-'3 we van achteren bijna aange- 'i reden. We nemen nummers op; van automobilisten, die ons en de kinderen in gevaar brengen? Dat geven we door aan 'onze' agent Arno. Bij ons staat veilige held voorop," aidus de ouder- b wachtleden, die bloemen uit- i deelden aan passerende auto- mobilisten. De ouderwacht staat dagelijks om kwart over acht, om half twaalf en om een,, uur en om kwart over drie klaar op de kruising voor het schoolgebouw. De ouderwacht groep bestaat nu uit 29 persoe nen. „We kunnen er nog bij t gebruiken," aldus Nel van Lint, die zeif ook enthousiast lid -'- -r» blijft. r„.3 De tegenwoordige ouderwacht-? leden en alle oud-leden, waar- van velen nog In Schiedam-" Oost wonen, vierden gister- w avond feest in het schoolge- bouw. „En iedereen nog vresê-^ lijk bedankt natuurlijk, want?'? het zijn allemaal natuurlijk ge- i woon vrijwilliggers die dit doen." A* 7 r J MAASSLUIS De kans dat sterke drank verdwijnt uit de Maassiuisse sportkantines groeit. Een aantal gemeente raadsleden staat niet onver schillig tegenover de argumen ten van de Algemene Neder landse Geheel Onthouders Bond (ANGOB), die bezwaar maakt tegen het schenken van borrels in sportkantines. Aanleiding voor het ANGOB- 'protest is de gemeentelijke vergunning voor het verkopen .van sterk alcoholische drank bij de Maassiuisse Sport Ver eniging '71 (MSV'71). De verle ning van deze .vergunning is volgens de heer L. Lucardie van de Maassiuisse ANGOB- afdeling een staaltje van 'on behoorlijk bestuur" van Maas sluis. Daarom heeft hij gisteren zijn bezwaren aan de raads commissie voor Bezwaarschrif ten voorgelegd. Lucardie baseert zijn bezwaren op formele en sociale gronden. Vooral deze laatste argumen- ten wegen zwaar voor de AN GOB: „Juist de verstrekking van alcohol aan jeugdigen, die veel In kantines komen, is slecht. Het biergevecht kunnen we niet winnen, maar zoals je weet.willen pubers vaak groot lijken en nemsn dan ook maar een borrel. Vast staat dat in ,-j Nederland een toenemend al- coholprobleem heerst en dat ,j met name de jongeren de laat-u ste jaren steeds meer gaan 0 drinken." r Lucardie heeft de indruk dat de leden van de commissie Be-, zwaarschriften wel gevoelig zijn voor de ANGOB protesten. Ook het feit dat de Kamer van Koophandel negatief heeft ge- adviseerd ten aanzien van de - vergunning aan de bedrljfslei- 7 der van de MSV-kantine werpt., een vreemd licht op deze kwestie,, meent Lucardie. HIJ verwacht dan ook dat de ver- gunning aan MSV zai worden ingetrokken. Ais de gemeente Maassluis dat," niet doet, wil hij deze zaak tot voor de Raad van State uit vechten. Hij voelt zich daarin gesteund door een uitspraak van deze raad in een soortge- Iijke kwestie in Haarlem. Ook - daar is de sterke drank ver- gunning voor een sportclub uit-.- eindelljk ingetrokken. De com- missie voor de bezwaarschrif- ten doet over enkele weken uitspraak. yLAARDINGEN Het pro gramma van het Vlaardings Landjuweel op 6,13, 20 en 27 juni begint vaste vormen aan te nemen. Op maandag 23 maart heeft de organiserende stichting een informatieavond belegd om de deelnemers en belangstellenden bij te praten. Het Vlaardings Landjuweel om vat een groot aantal activitei ten, waaronder een tentoon stelling van blazoenen In de hal van het stadhuis, exposities van Vlaardingse kunstenaars, een kunstmanifestatie in en om de Lijnbaanhal, een foto-ten toonstelling, wandelconcerten in de Grote Kerk, optredens van straatmuzikanten, fanfares en jazz- en popgroepen, straattoneel, poppenkast enzo voort. Met beiaardspel van Addis de Jong begint de manifestatie op zaterdag 6 juni, waarna de Narrenpaai wordt onthuld: een hoge blikvanger ontworpen door de Vlaardingers Cor -}' I a 0 L. ,b Maarleveld en Joop van Dorp."'1 De narrenpaai fungeert als's 3° beeldmerk van het Landjuweel? dat wordt afgesloten met een"1" Breugheliaanse maaltijd opde? Markt. De kosten van het Landjuwëèï® bedragen naar schatting 75.000 gulden. De gemeente Vlaardingen en enkele bedrij ven en instellingen hebben-11 hiervan al 25.000 gulden voor-'1 hun rekening genomen. Voor H het resterende bedrag heeft dë stichting een beroep gedaan op de Vlaardingse midden stand en het bedrijfsleven. In- dividuele bijdragen kunnen wofden gestort op rekening 2 97.67.03.734 bij de Bonds- spaarbank Vlaardingen (giro 1 bank 44283). Wie 50 gulden of meer bijdraagt, mag gratis fi!" deelnemen aan het slotfeest. J De informatieavond van maan dag wordt gehouden in de Lijn draaier aan de Baanstraat 4 en begint om 20 uur. Inlichtingen bij Peter Moree, tel. 4744826, H UJjJJ !Vl i,lf SCHIEDAM Leerlingen van de Streekschool Rijnmond en de Scholengemeenschap Ter Schie gaan "volgende week be ginnen met het geven van een opknapbeurt aan de Schie damse ruïne aan de Broers- vest. Vanaf maandag staan leerling stratenmakers en leer ling metselaars ijs en weder dienende klaar om de snel in verval gerakende ruïne voor publiek toegankelijk te maken. De dienst gemeentewerken be geleidt het leerlingenproject. Voor de merendeels Schie damse scholieren betekent de klus een leuke praktijkstage. r - Het hek rond de resten van het kasteel, de woonplaats van een' van de eerste stadsbestuur- ders, wordt weggebroken. De - vijver ernaast blijft gehand- f haaft. Het kasteel werd ge- bouwd ten tijde van Alelda van Henegouwen, die in 1275 de f stad Schiedam stichtte en hoofd van het stadsbestuur t werd. Rond dezelfde tijd werd - ook de Grote of Sint Janskerk gebouwd. ROTTERDAM Vrouw '87 Exclusief heet de beurs die van 3 tot en met 6 april wordt ge houden in het Weena Expo Center, ondergebracht in de Ton Menken IJshal. De beurs staat in het teken van de vrouw. Make up, kapseis, kle- ding en voedsel (Exclusieve bonbons uit België) zijn be- langrijke onderdelen van de manifestatie.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1