Publiek bezichtigt orgel rote Kerk Nog weinig animo voor Historische Kilometer Éf Stadsomroep Schiedam enthousiast maar nog te weinig doordacht Dolle pret met Brigitte Kaandorp Play In wint aan populariteit Marketlng-crack geeft weer lezing ws wv w**m Jongeren laten spoor van vernielingen achter mmWmm m wy$m Wé Hinderlijk Mysterieus Van onze verslaggever -rL JAN BOOISTER ROTTERDAM Hoe leuk is de stad voor kin deren? De vraag stellen is in een paar seconden gebeurd. Het antwoord geven vergt meer energie, papier en tijd. Maar na de zomer weten we hoe de li-jarigen denken over de buurten in een stad als bijlvoorbeeld Rotterdam. Oorzaken Nood Onderzoek Het publiek bewonderde voooral het orgel de Grote Kerk. Foto Arie Wapenaar) VVV-mede- werker Henk van de Mee berg toont de wandelaars historisch Maassluis. Foto Arie Wapenaar) Hersteld Eerste prijs Ambtelijk jargon WV Wennen Stem ïüsST' HET VRIJE VOLK schiedam. vlaardingen 4 Vf/,:4-yV iKinderen vinden het belangrijk dat e gehoord worden' „We proberen zicht te krij gen op de factoren die minder gezond zijn in buurten. Dat kjpgdoor cijfers te verzamelen maar ook door mensen te vra gen wat ze als negatief erva ren?'wat ze hinderlijk vinden," alctas*Jhet afdelingshoofd, dat spreekt van een heel klein stagje als het gaat om het on derzoek dat deze maanden wöBüt gehouden. „Ala er één groep is die eer lijk,^ onbevangen en creatief wat zegt, dan bestaat die uit kinderen. En kinderen van tien, elf jaar zijn op een leef tijd dat ze goed kunnen ant woorden en nog onbevangen en eerlijk zijn. Volwassenen heb ben dat eigenlijk al niet meer. Die antwoorden met compro missen." Moesten de kinderen in Se attle reageren op woorden als angst, druk, bang, gevaarlijk, plezierig en mysterieus, in Rotterdam krijgen ze concrete vragen te beantwoorden. Over lawaai, over bekladde mimen, over hondepoep, maar ook over plezierige dingen als mu ziek, vogels en dergelijke. „Het wordt geen treurlijst," zegt De Haes. „We moeten ook achter halen of een buurt aardig is, of er leuke en geheime plekjes zijn, en dergelijke. Dat moet je weten voor je conclusies trekt -f en; E}an zijn zo'n duizend kinde- renyuit groep 7 (de vroegere vijde klas) op 45 basisscholen mei een lange vragenlijst ge- qonfronteerd en hun reacties verwerkt. Ze hebben dan aan gegeven wat leuk is of verve- letjji rond hun huis, of er niet tfeyeel auto's staan, wat ze zo- aL ruiken, of ze in een leuk huis Yfgjiien plus nog tientallen an dere gaken. Een persbericht van de ge meente Rotterdam meldt dat de (iiitkomsten kunnen leiden tot een 'kind-vriendelijker' b)$irt,-ja zelfs mogelijk met- tqj£ijd bijdragen ara het voor komen van vandalisme. Is dat niet te hoog gegrepen? 0Jg en nee," antwoordt Wllly de$aes als een volwaardig po liticus. Het Is overigens het enige antwoord dat het hoofd van, de afdeling Gezondheids voorlichting en -opvoeding van deoGGD, die het onderzoek co ördineert, op die manier be giet. In de regel is hij concre- te?f! „„Je moet zoeken naar de oor van het vandalisme, alleen achteraf terugdrin gen? Met een vroege signale ring ,,kun- je j zaken,,; wijzigen. ..die Jorraulering-in dat persbericht is niet-overdreven. Hei^hangt er vanaf'wat er ge beurt met de signalen." Voordat er misverstanden ontstaan,"* het-is geen'onder- zoejtnaar de oorzaken van vaa.aali.3me? Het,ia Veel meer eindonderzoek naar" wat men- sag^; dus ook kinderen, gesond maakt. Of houdt. Alles vanuit hepgro'eiend besef dat gezond heid niet alleen van pillen, smeersels of drankjes komt. Streks krijg je niet van een snee in je vinger, nietwaar? De WHO (de World Health Organisation van de Verenigde Naties) heeft in '78 uitgeroepen dat ledereen in het jaar 2.000 gezond moet zijn. Sindsdien is er veel gebeurd, onder meer is er een onderzoek in Seattle ge houden onder de titel Kids Pla ce. Daarbij gebeurde zo onge veer hetzelfde als nu in Rotter dam, zij het ,met een andere adfijpak. „De achterliggende gedachte is aat je uit moet gaan van wat nfënsen als gezond ervaren, waf' hun welbevinden verhin dert, Later is daar bij geko- iffei -dat je mensen moeilijk vaJP ongezond gedrag kan be schuldigen als de omgeving wdgngezond is," zegt Wllly de -81 „Op die factoren hebben mensen nagenoeg geen in vloed. Het drukke verkeer, het lawaai, stortplaatsen, die za ken. Toch zijn dat ziekmaken de factoren. Je kunt zeggen dat mensen meer verse groenten móéten eten maar als de laat- ste' groentewinkel in de buurt vftfe is, dan houdt het op." Wat er nu gebeurt is een puur Rotterdamse zaak, aldus Willy de Haes, die samenwerkt mét het bureau Natuurrecrea- tie 'en -educatie van de ge meente Rotterdam en de Stieh- trrtg Kunstzinnige Vorming. Hirgaat erom, vindt hij, dat je ookPn je eigen stad zaken aan- p&Kt en aanpast. over wat nou iets leuk maakt en wat niet." Het moet, wat de GGD'er be treft, niet bij conclusies blij ven. Hij vindt dat als er duide lijke en oplosbare zaken uitko men, die dan ook aangepakt moeten worden. Ook al om de jeugd te laten zien dat de over heid te vertrouwen is, een niet onbelangrijke maatregel als men vandalisme wil voorko- Willy de Haes denkt dat kin deren niet te moeilijke vragen voorgeschoteld krijgen als ze moeten zeggen of ze bijvoor beeld willen verhuizen. „De lijst met vragen is getest. En er kwamen ook veel meer open antwoorden, dus niet via een kruisje in een hokje ingevulde, dan we dachten. Kinderen schrijven er veel bij. Ze vinden het belangrijk dat ze gehoord worden." Het afdelingshoofd is er ze ker van dat de antwoorden niet te voorspellen zijn. „Kijk, hon depoep komt er sowieso uit. Maar uit de proefenquête kwa men al echt onverwachte din gen, bijvoorbeeld klachten over rottende groente. En het verkeer? Ach, kinderen zijn heel creatief. Misschien vinden ze het juist heel leuk om num merborden te noteren." De onderzoeker beaamt dat er nu onderzoek wordt gedaan in grote steden waar de. nood onder kinderen niets voorstelt als die wordt vergeleken met bijvoorbeeld Mexico-stad of bepaalde Afrikaanse steden. In WHO-verband blijkt dat ook al gesignaleerd. „Vanuit de arme regio's in de wereld is echter gezegd dat zij nog niet mee willen doen. Maar inderdaad, in de steden waar de proble matiek het minst nijpend is wordt nu onderzoek gedaan. Overigens ook door mensen die al vele malen in ontwikke lingslanden geweest zijn, in de Derde Wereld. En daar natuur lijk ook hun kennis van hebben meegenomen." In het jaar 2.000 woont de helft van de wereldbevolking in de grote steden. Die trek is niet af te remmen. Met name niet in die ontwikkelingslan den. De vraag is dra, aldus De Haes, hoe de stad een leefbaar gebied kan worden. „En in die context gezien is wat in Rot terdam gebeurt natuurlijk maar een klein druppeltje, een uiterst kleine bijdrage." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Liefhebbers van orgelmuziek en kerken na- (Van een onzer verslaggeefsters) MAASSLUIS Slechts een klein aantal mensen wandelde afgelopen zaterdhg de eerste aflevering van de zogeheten Historische Kilometer. Op ini tiatief van het college van Bur gemeester en Wethouders heb ben de medewerkers van de plaatselijke WV een twee uur durende route in de oude kern van Maassluis uitgestippeld. Ondanks het mooie weer was er weinig belangstelling voor deze fraaie tocht, die langs de mooiste plekjes en de eeuwen oude monumenten van Maas sluis voerde. Onderweg Het Henk van de Meeberg van de WV het ver leden van de voormalige vis sersplaats herleven door op boeiende wijze de hoogtepun ten uit de geschiedenis naar voren te brengen. De wandel aars zochten de Havenkom, het Schanselland, de Vlieten, de markt en uiteraard de Gro te Kerk op. De koster van deze kerk, Jan de Koeier, nam in daar de leiding even over van Van de Meeberg en wees de deelnemers op tal van bezlens- "^SCHIEDAM Vier Schie damse jongens hebben zater dagnacht vergeefs geprobeerd een'auto in het water te duwen. ZiFwaren onder invloed van alcohol en begonnen aan een Volvo te sjorren toen zij over de Lange Haven liepen. De po litie betrapte hen, waarop twee van de jongens werden overge bracht naar het bureau. De andere jopngens werden enkele uren later gearresteerd, nadat zij in Groenoord vernie lingen aan auto's hadden ara- gebracht. Tegen hen is proces verbaal opgemaakt. waardigheden waaronder het veelgeprezen Garrelsorgel en de regentenbank. De wandeUng door en de be zichtiging van het oude Maas sluis duurde een uur langer dra de organisatoren hadden verwacht. „Hopelijk melden zich volgende keer, op 2 mei meer mensen. Dra leggen we precies dezelfde route af en ook dan krijgen de deelnemers tekst en uitleg over het Maas sluis uit vroeger tijden," aldus Henk van de Meeberg. Behalve op 2 mei wordt de Historische Kilometer ook op 6 juni, i juli, 1 augustus en 15 september gehouden. Aan deze maandelijkse wandelingen zijn geen kosten verbonden. men zaterdag hun kans waar tijden de jaalijkse Open Orgel middag in de Grote Kerk, de St. Jraskerk, aan de Lange Kerkstraat in Schiedam. „Het was drukker dan vorige ja ren," zei organist Arie Metaal. „Die vinden het heerlijk om zo vrijelijk langs de galerijen en langs het orgel te lopen. Voor de orgelliefhebber Is zo'n con cert in een kerk het einde." Ruim driehonderd mensen uit Maassluis, Vlaardingen en Schiedam vorig jaar nog geen tweehonderd kwamen naar de Grote Kerk. Ze kregen klassieke stukken te horen, waarvan enkele religieus. De religieuze muziek hielden ver-, band met de lijdenstijd. Het or gel werd bespeeld door André Verwoerd, de vaste organist, Arie Metaal, en Kees Pas- schier. Ook twee fluitisten speelden mee. Magda van der Geer (altblokfluit) werd bege leid door Han van der Jagt en Ellen Metaal (dwarsfluit) speelde samen met 'vader Arie'. Voor de musici was het een genot om door de goede akoestiek van de kerk een opti male geluidskwaliteit te berei ken. Speciale aandacht kreeg vol gens Arie Metaal ook de kerk zelf, met haar antieke orgel kast. „Enkele bezoekers Hepen rond met fototoestellen. Zo'n oude kerk blijft altijd een be zienswaardigheid op zich," al dus Metaal. „Wij moeten dit meer doen. Het blijkt dat bij een beetje publiciteit wij ook als kerk aan de weg kunnen timmeren." De orgelmiddag loopt voor uit op een serie van zes orgel concerten In de Grote kerk. Het eerste concert is aanstaan de zaterdag. Het orgel wordt dra bespeeld door twee musici die cum laude zijn afgestu deerd aan de conservatoria in Amsterdam en Rotterdam. MAANDAG 6 APRIL 1987 VLAARDINGEN Dolle pret vrijdagavond in de Vlaardingse Stadsgehoorzaal. Op het podi um stond cabarettière Brigitte Kaandorp en het publiek in de zaal lag aan haar voeten. 'Laat mij maar even' was de titel van de voorstelling. En dat Is ook het beste wat je kan doen met deze haarlemse humoriste die al babbelend keer op keer da verende lachsalvo's aan het publiek wist te ontlokken. De humor van Brigitte Kaan dorp valt eigenlijk met geen pen te beschrijven. Er komt een stortvloed van woorden over de meest alledaagse za ken over je heen. Het is alsof er een kwebbelzieke buur vrouw op bezoek Is. Dat de ca barettière zich daar zelf ook goed van bewust is, blijkt wel uit het feit dat de buurvrouw ook daadwerkelijk op het to neel verschijnt. Als Brigitte Kaandorp van het toneel ver dwijnt omdat haar vogeltje vroegtijdig aan zijn einde is ge komen, neemt haar buurvrouw de voorstelling over. In een zelfgemaakt streepjespak, „ik heb er maar zakken op ge maakt, anders lijkt het net een pyama," vertelt zij de zaal van haar ervaringen aids buur vrouw. „iedereen is wel ie mands buurvrouw," weet zij en daarom zet zij een wefelwijde organisatie van buurvrouwen op. Men kan dan bij wijze van spreken in TImboektoe nog een kopje suiker lenen. Ook haar huiskamerfilosofietjes zijn van ongeëvenaard niveau. De kans dat een boterham met jam precies met de Jamkant op het lapijt valt, evenredig met de waarde vanit tapijt is zo n natuurwet. Na de pauze blijkt Brigitte Kaandorp hersteld van haar plotselinge verlies. In een blau we, door de buurvrouw ge maakte jurk, „ze wou er nog zakken op maken, maar dat vond ik zo raar" verschijnt ze op het toneel. Met een echte show dit maal, waarin ze danst, zingt en zelfs met een touw over het toneel vliegt om uit te testen of de jongens vasn het licht haar dan nog in de schijn werpers kunnen houden. Met haar alledaagse humor, zo gewoon dat het niet normaal meer is, wist Brigiite Kaandorp het publiek Iedere minuut van de voorstelling aan haar lippen te kluisteren. Niet voor niets werd zij ria afloop dan ook be loond met een staande ovatie. VLAARDINGEN Zeventig muzikanten van verenigingen uit de regio Nieuwe Waterweg Noord hebben afgelopen zater dag in een 'ideaal korps' onder leiding van een Friese dirigent gespeeld. Deze Play In, een aan populariteit winnend fanfa reconcert, trok 250 muzieklief hebbers naar de aula van scholengemeenschap profes sor Casimlr In Vlaardingen. Het evenement werd voor de zesde keer georganiseerd door de Federatie van Vlaardingse Mu ziekgezelschappen (FVM). FVM-voorzitter en oud-trom petter G. Straver zei dat het concert toch vooral voor de ta lentvolle musici was wegge legd. „Het doorsnee-lid van een drumband hoeft er niet aan te beginnen," meende hij. „De deelnemers hebben veelal een B-diploma gehaald bij de muziekschool. Het zijn gerouti neerde ouderen of talentvolle jongeren met lef. Een beetje durf mag wel, anders word je alleen maar zenuwachtig van al die nieuwe stukken en een nieuwe korpssamensteliing." Straver legde graag uit wat een Play in zo Interessant maakt: „ledereen uit de hele regio kan Inschrijven. Ze ko men vroeg in de ochtend op de afgesproken plaats en teffen er een voor hen vreemde dirigent. Die deelt hen muziek uit, die ze nooit eerder hebben gezien of het moet bij toeval zijn en gaat met ze oefenen. De stukken worden in een paar uur Ingestudeerd. Aan het eind van de dag geven ze een con cert. Daarbij zullen wellicht een paar foutjes worden gemaakt, maar de Inzet van de deelne mers maakt veel goed. Zo'n dag vergt veel van de mensen. Het niveau van de spelers is dus niet gering, maar dat ligt In de hele regio vrij aardig. Teke nend is bij voorbeeld dat de Rijnmondband (Schiedam), Li- berte (Vlaardingen) en Thalita (Vlaardingen) vorig jaar bij een landelijk concours In Rijnsburg de eerste prijs kregen In de hoogste afdeling van de eredi visie." Ook noemde de voorzitter het aardig dat deelnemers van ver schillende leeftijden en achter gronden meespeelden. De jongste muzikante was Jurien- ne Hollaar (12) en de oudste Jan Sebel (73). Inmiddels Is de Play In geliefd in heel het land. De afgelopen twee weken kon den liefhebbers terecht in Gou da en Katwijk. „Als ze het maar een beetje kunnen; dan Is het leuk," meende Stravers. Hoewel de FVM het naar de zin had bij het Casimlr, zou men liever in de Stadsgehoorzaal spelen. „Die zaal is er geschikt voor en staat midden In het centrum. Die mogelijkheid heeft onze voorkeur, ook al omdat we In die zaal meer pu bliek zullen krijgen," zei hij. „We hebben overleg gevoerd met wethouder Maarleveld, die ons heeft toegezegd dat we volgend jaar in de Stadsge hoorzaal terecht kunnen. Wij hopen dan wel dat we zelf ons boterhammetje mogen smeren en er ons eigen glaasje fris kunnen schenken. Want ruim twee gulden voor een colaatje is voor de jeugd te grijs. Het moet wel leuk blijven." SCHIEDAM Marketing-spe cialist mr. J Knecht geeft op veler verzoek opnieuw een le zing voor de leden van winke liersvereniging Hoogstraat In Schiedam, Knecht, marketing- communlcatieconsulent. advi seert grote bedrijven als Albert Heijn en doceert marketing aan een aantal universiteiten. Ook geeft Knecht geregeld le zingen voor verenigingen van ondernemers en dergelijke. In Schiedam spreekt hij dinsdag avond op de zogenoemde Steek-er-wat-van-op-Avond van de winkeliersvereniging. Plaats. Sitton Party House, Hoog straat 99, Schiedam. Tijd: 20.00 uur. Van onze verslaggever TON DAMEN SCHIEDAM De Schie- damse Stadsomroep (SOMS) was afgelopen zaterdag, na zes jaar voorbereiding, met zijn eerste uitzending op de kabel te horen. In het programma mochten de in het SOMS-be- stuur participerende vereni gingen elkaar uitvoerig felici teren met het nieuwe medium en kregen de luisteraars een voorproefje van wat zij voort aan iedere zaterdagmiddag tussen half vier en zeven ku- nen horen. Daaruit bleek dat SOMS de afgelopen jaren meer tijd heeft besteed aan de inter ne conflicten dan aan een zorg vuldig concept voor de pro grammering. Want wat moet Schiedam met politieberichten van een week oud en een ge sprek met een Rotterdamse stichting? Zijn het kinderziek tes, of betreft het amateuris me? De indeling was nog niet zo gek. De lokale omroep gaf in blokken kort niews, afgewis seld met interviews, muziek en een uur lang plaatselijke sport. Maar bij de uitvoering ontbrak het aan journalistieke vaardig heid en creativiteit Zo bestond het korte nieuws, voorgelezen door de enthousiaste mede werkster Laurette Lankester- Van der Most (25), uit vrijwel zonder wijzigingen of journa listieke bewerking overgeno men gemeentelijke persberich ten en de politie-dagrapporten. Laurette las bijvoorbeeld een bericht voor over een in- braakje in het vorige weekein de, waarbij ze haast wel moest struikelen over het ambtelijk jargon. De toegenomen werk loosheid In het Waterwegge bied werd plompverloren ge meld. De luisteraar kreeg niet te horen dat het juist zo op merkelijk was dat na maanden daling, het arbeidsbureau nu geconfronteerd werd met een stijgende werkloosheid in de maand februari. Wel noemde Laurette de weinig tot de ver beelding sprekende sectoren waarin meer mensen zonder werk kwamen te zitten. Tijdens een van de inter views kreeg het WD-raadslid Annie Renskers-Maas vrij baan om als presidente van het plaatselijk comité Zomer- zegels propaganda te maken. Het item, hooguit een flits van 30 seconden waard, werd ont zettend uitgesponnen. Minuut na minuut kroop voorbij. Na Renskers was het woord aan een Rotterdamse dame van de stichting Ouders van Drugs verslaafden. Het onderwerp had geen enkele band met de jeneverstad. Was hier niet meer een gesprek met de Bou- man Stichting in Schiedam, die zowel drugsverslaafden als hun kinderen opvangt, op zijn plaats geweest? Als afwisseling voerde de sympathieke Coert Schwager- mra (loodgieter in De Gorzen) telefoongesprekken met 'luiste raars'. Ara het woord kwamen echter niet de mensen uit de wijk, maar steeds relaties van de SOMS. Bijvoorbeeld iemand van de plaatselijke WV, die de omroep van harte wilde fe liciteren. Verder had de man niets te melden. Coert vergat helaas de man te vragen hoe de actie Klas In de Kas scholieren, ook Schiedamse schoolkinderen bezochten de kassen In het Westland was verlopen. De meeste programma's wa ren gebaseerd op ideeen van SOMS-bestuursIeden en hun relaties, die overigens zeiden dat de uitzendingen geheel au tonoom door de redactie van SOMS werden bepaald. De vraag blijft hoe tot deze pro grammering dra is gekomen. Hadden de redactieleden 'soms' geen eigen geluid laten horen? Kropen bestuursleden en bevriende verenigingen op de stoel van de redactie? „We zijn net begonnen. We moeten nog een beetje wen nen," erkende eindredacteur Wlm Groensweg (oud-RDM- voorlichter). „Ik heb de laatste week nog zo veel moeten rege len, dat ik vrijdag geen tijd meer had om het jongste poli tienieuws bij de voorlichter te gaan halen. Maar dat komt al lemaal wel." Groeneweg heeft enkele keren „stage gelopen" bij de Lokale Omroep Vlaar dingen. Vanwege zijn journa listieke ervaring achtte hij het niet nodig om net als de ande re negen SOMS-medewerkers een cursus journalistiek te vol gen bij free-lance redactrice Jeanette van der Hoek. „Ik moest nog wat van radio leren. Dat was alles," meende Groe- newegen. Voorzitter Will van Wijk van het werkcomité van SOMS vond dat de omroep het zich absoluut niet kon veroorloven om in „goed bedoeld amateu risme" te vervallen. „Het ver strekken van informatie aan de Schiedamse bevolking is een serieuze zaak," meende Van Wijk. Over de kwaliteit van de lokale omroep was hij toch niet ongerust. „Natuurlijk missen onze medewerkers er varing en journalistiek vaar digheid. Maar ik vind dat zij die tekortkomingen ruim schoots compenseren door hun enthousiasme. Je mag ze ove rigens niet vergelijken met professionele journalisten, die uiteraard ook enthoussiast kunnen werken." Tegenover de heldere kijk van Van Wijk stonden de ver warde uitspraken van be stuursvoorzitter F. Koelman. De bestuurder meldde trots dat 'zijn' SOMS „alle medewer king krijgt van de afdeling voorlichting van de gemeen te". Weet Koelman dan niet dat de gemeente verplicht is voorlichting te geven en dat de afdeling voorlichting function eert als, oneerbiedig gezegd, de propagandamachine van de gemeente? Vandaar dat vrij wel ieder medium zich verze kerd weet van „alle medewer king", Ook rekende Koelman zich rijk met „de steun van di verse instanties". Afgezien van geldelijke steun bleek uit de eerste uitzending dat men juist van die hulp beter verlost kon zijn. Als SOMS op één punt pro fessioneel over kwam, dan was het wel de uitstekende mlcro- foonstem van presentator Al- bert-Jan Struik (20). Het was echter een 'geleende' stem. De student natuurkunde oefent sinds geruime tijd zijn hobby uit bij de radio-collega's in Vlaardingen. Zijn donkere stem, die wellicht ooit nog I eens de diepte van die van Jan Roelants haalt, Is bij de lokale omroepen een gewild artikel. Zo werd Struik enige weken geleden uitgenodigd om het eerste programma van de lo kale omroep In Rdderkerk te presenteren. „Ik vind het wel leuk," zei Struik. „Maar mijn studie gaat voor." Het is niet duidelijk hoe lang hij bij SOMS zal blijven. Voorlopig blijft hij echter het „gezicht" van Schie damse omroep bepalen. Eind redacteur Groeneweg zei schertsend dat Struik daartoe contractueel was verplicht. Stichting Stadsomroep Schiedam (SOMS), Korte Ha ven isrt, Schiedam. Postbus 4030,310SS GA Schiedam. Iedere zaterdag tussen 15.30 - 18.30 juar te beluisteren op de kabel [via de 94-1 Megaherz-band.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1