'Verval woekert voort langs de Lange Haven' Educatief centrum levert maatkostuum voor volwassenen Vrouwen letten op veiligheid pil Theatercafé Riolering voor sportkantines Open huis basis school Groenoord <j op komst Schoolthe ater l ■MK.'Vi Passagetheater Roo Roosenzaal De Tender Teerstoof Jenny Arean treedt za terdag li april op in het Schiedamse Passage theater met haar nieuwste soloprogram ma 1Sn voort gaat ie weer. (Foto Jan Swin- kels) Harmonie Filmhuis Harmonie jeugdtheater (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Voor het leven van honderden groene en bruine kik kers, kleine watersala manders en Europese moerasschildpadden wordt gevreesd. Dit, als mogelijk gevolg van de opknapbeurt en de open stelling van de ruïne Huis te Riviere aan de Schiedamse Broersvest. Oversteken Voorzichtig Ontbinding Woningen I? V\ I x I v tl SI ■fcêiï Ui 8 am s? Etiketjes weg Deze week zien 1300 Schie- dam se leerlingen van het ba sisonderwijs uit de groepen 3 en 4 d6 voorstelling Witland var Peter Pan Produkties in het Passagetheater, Passage 9-13. Het speciaal voor kinderen van 4 tot en met 9 jaar geschreven stuk gaat over Marleen de Wit. Het meisje gaat uit logeren. Tijdens haar logeerpartij ont moet zij een zielige witte kro-f kodil, een grote gemene grijze muis en de bange bewoners van Witland. De schoolvoor stellingen beginnen dagelijks om 10.15 uur, woensdags om 9.30 uur en 's middags cm 13.45 uur. Alle scholieren heb ben een lesbrief ontvangen j over het toneelstuk en het theater. Régisseur Karl Guttmann (73) viert zijn 50-jarig toneeljubile um met het toneelstuk Benja min in het leger. De voorstelling, met in de hoofdrollen onder andere John Leddy, Leontien Ceulemans, Huub Stapel en Paul RÖttger, wordt vrijdag 10 april gespeeld in het Schie damse Passagetheater, Passa ge 9-13. Het wel en wee van zes Amerikaanse jongens, die worden klaargestoomd om ten strijde te trekken in hét Europa van tijdens de Tweede Wereld oorlog, staat centraal. Het blij spel werd geschreven door Neil Simon. De vertaling Is van acteur Dolt de Vries. Aanvang 20.15 uur. Toegangsprijzen /;15,-, CJP/Pas65+2,50 re- ductie. Voorafgaand aan het solo-op treden in het Schiedamse Pas sagetheater, Passage 9-13, van Jenny Arean met En voort gaat ie weer wordt er zaterdag 11 april gedineerd in de Roo Roosenzaal van het Schledam se theater. Hét diner wordt vanaf 17.45 en 18.15 uur ge serveerd. Het diner bestaat uit een garnalencocktaii, heldere kippesoep met reepjes ei en kervel, gesmoord rundvlees In een Elzaswijnsaus met rook- spek, olijven en tomaat, room ijs met een chocoladè rumsaus en amandelen, koffie. Prijs ƒ35,- per persoon inclusief re serveren in combinatie met de voorstelling. Het nieuwe soloprogramma van Jenny Arean, het vervolg op het succesvolle Gescheiden vrouw op oorlogspad, begint om 20.15. uur.-Het strijdbare in haar eerste soloprogramma heeft plaats gemaakt; voor. een wat mildere opstelling. De tek sten zijn van onder anderen Robert Long, Dimitri Frenkel Frank en Jan Boerstoel. De muziek Is van Martin van Dijk. Regie Lodewijk de Boer. Toe gangsprijzen 22,-, ƒ19,-, 16,-, CJP/Pas65+ 3,- reduc tie. Het muzikantenduo Jasper van 't Hof en Pierre Courbois treedt donderdag 9 april op in theatercafé De Tender in het Schiedamse Passagetheater, Passage 9-13. Van 't Hof, pia nist, en de drummer Courbois, willen het publiek vanaf 20.30 uur boelen met hun jazz-achti- gé klanken. Het duo treedt al sinds 1970 met veel succes op. Hét concert is gratis. Dé theatergroep Echte Mannen speéit vrijdag 10 april Nero in het Schiedamse theater de Teerstoof, Nieuwstraat 12. In het stuk wil de hoofdfiguur Ne ro zich losmaken uit het politie ke gekonkel in Rome. Hij gaat zich wijden aan zijn enige ech te passie: de poëzie. Aanvang 21.00 uur. Toegangsprijzen ƒ9,-, CJP/Pas65+1,50 re ductie. Marianne Rijma laat zaterdag 11 april haar poppen in Wanna en de zuidenwind avonturen be leven in theater de Teerstoof, Nieuwstraat 12. Kinderen kun nen vanaf 14.30 uur de span- nende belevenissen meemaken van de westenwind, de zuiden wind, de oostenwind en de noordenwind; Totdat het wind stil wordt. Toegangsprijs 3,50 inclusief een glas ranja. Vlaardingen Aria's, duetten en kwartetten uit enkele opera's en operettes wórden donderdag 9 april ver tolkt, door Mary Wlllems (so praan). Rachel Ann Morgan (mezzo-sopraan), Andrea Pod- dighe (tenor) en Arthur Schlld- meyer (bariton). Judith Bosch presenteert dit programma, dat Meesterwerken van opera tot operette Peet. Muzikale leiding William Ruivenkamp.: Speciaal gastoptreden door het Vlaar- dings Mannenkoor o.l.v. Frans Gort. Aanvang 20.15 uur. Toe gang 20,-: 17,50 en 15,-. Pas 65 en CJP 15,-. Vrijdag 10 april vraagt Jan Blaaser zich in zijn nieuwe so loprogramma Wie spaart wie af wie wat en wie voor. wie spaart. Aanvang 20.15 uur. Toegang f 16.'-. Pas 65 en CJP 11 Ja Oeekter Is het tweede pro gramma van de Rotterdamse schrijver-performer Jules Deel den Met aandacht voor voet bal én actuele zaken en aange vuld met geïmproviseerde commentaren. Deciders perso nals manager Vallentgoed 19 'Tin zijn vorige program- r van de partij. Aan-:. vang 20.15 uur. Toegang 12,50. Pas 65 en CJP 10,- Moeder Courage Is het be kendste stuk van de Duitse to neelschrijver Sertoli Brecht. Toneelgroep Baal en Leonard Frank maakten er er een be werking van onder de titel Moeder Courage en haar kinde ren: In de visie van Baa! is de hoofdpersoon niet een heroï sche, maar een gevaarlijke vrouw die wellicht de strop ver dient. Met Kitty Courbois als Moeder Courage, Nettie Blan ken, Judith Brokking, Cas En klaar, Theo de Groot, Julia Henneman, Ingeborg Loede- man, Sylvia de Leur, Jack Vecht en Rodulf Lucieer. Woensdag 15 april, aanvang 20.15 uur. Toegang 16,-. Pas 65 en CJP 11,-. Dramaturg Joost Sternhem van Baal houdt om 19 uur In het thea tercafé een inleiding op de voorstelling. Stadsgehoorzaal, Schiedamseweg 51, Vlaardin gen. In de serie Rlmoverdag draait op donderdag 9 april Terms of, endearment van James L. Örooks in de Harmonie. In 1984 werd deze film met vijf Oscars bekroond. Het ontroe rende verhaal van de op, jonge leeftijd geworden weduwe Au rora, haar buurman ex-astro- naut Garrett, dochter Emma er echtgenoot Flap. Met Shirléy. Maclaine, Jack Nicholson en.I Debra Winger. Aanvang14.30 5 uur. Toegang 3,50. - Toneelgroep Thëaterspeelt- donderdag 9 april Het huis van Atreus. Dit stuk, géschreven door John Barton van Thé Royal Shakespeare Company, is gebaseerd op vijf Griekse tragedies, waarin dé lotgeval len van het gezin van Aga memnon en Klytaimnestra wor den gevolgd. Aanvang 20.30 uur. Toegang 10,-. Pas 65 en CJP 7,50. Regisseur Helmert Woudenberg houdt om 19 uur een inleiding op het stuk in het theatercafé. Zaterdag 11 april mimegroep Oceaan met Anthology I en II. Twee stukken over respectie velijk het matriarchale karakter van de bijenmaatschappij en de ironie van de strijd om de macht. Aanvang 20.30 uur. Toegang 10,-. Pas 65 en CJP ƒ7,50. Dinsdag 14 april gaat de film Bloed op het toneel in première. Deze film is onder leiding van de consulenten kunstzinnige vorming gemaakt door een groep tieners. Aanvang 19 uur. Toegang gratis. Harmonie, Schiedamseweg 51, Vlaardin gen. Zaterdag 11 april treedt Meto- cfoewaps in het theatercafé. Closy harmony door de Ameri kaanse Peggy Larson, Astrld Series (Knokke 1985) en Floor van Zutphen (twee LP's First Floor en Play On). Begeleiding: een heer op piano. Aanvang 22.30 uur. Toegang gratis. Theatercafé Harmonie, Schie damseweg 51, Vlaardingen. Broadway Danny Pose van Woody Allen draait donderdag 9 april In Filmhuis Harmonie. Woody Allen als Danny Rose, een kleine Impresario van nog kleinere artiesten. Met Woody Allen, Mia Farrowén Milton Berle. Vrijdag 10 en zaterdag 11 april Hanna and her sisters, eveneens van Woody Allen. Nu speelt de tobberige tragi-komiek een producent van komische televi sieshows. Aanvang 20.30 uur Toegang 6,50. Pas 65 en CJP 5,-. Filmhuis Harmonie, Schiedamseweg 51, Vlaardin gen. Op woensdag 8 april eindigt het seizoen van het Harmonie Jeugdtheater met een doe- middag. Onder leiding van me dewerkers van de sectie kunst zinnige vorming gaan aile kin deren van 4 tot en met 12 jaar toneelspelen. Het thema is showtime. Aanvang 14.30 uur. T Toegang 3,50. Harmonie Jeugdtheater, Schiedamseweg 51, Vlaardingen. De leden van de Paddenwerk- groep Schiedam van de Konink lijke Nederlandse Natuurhisto rische Vereniging (KNNV) zijn radeloos over het verdwijnen van het unieke mini-paradijsje voor de 'kwakers' en andere koudbloedigen midden in de stad. „Dat de ruïne wordt opge knapt is prima, maar laten de stratenmakers en de metse laars dan hier en daar een steentje 'vergeten'. En de be schoeiing rond de vijver wegla ten of ruim houden, zodat de 'Beschermde amfibieën worden tot brij gereden' schildpadden vrij baan hebben." Dat zegt mevrouw CAM. van Hoek, Schiedams paddenlief- hebater eh amfibieën-bescherm ster van het eerste uur. Gebeurt dat niet, dan dreigt de opknap-" beurt, door leerling-metselaars van de Scholengemeenschap Ter Schie en leerling-straten makers van de Streekschool Rijnmond, de koudbloedigen fa taal te worden. „Het gaat hier om bescherm de beesten. Afgelopen zomer hebben we geïnventariseerd wat er zoal zit in het vijvertje naast de ruïne. En er zit nogal wat: de Rana Lessonae, de klei ne groene kikker, de Rana Tem poraria, de bruine kikker; de Triturus Vulgaius, de kleine watersalamander en de Europe se Moerasschildpad. Deze dieren hebben het na drie strenge winters al zwaar te verduren gehad," zo komt me vrouw Van. Hoek verbolgen op voor haar 'springers'. „Juist nu de: trek- en voortplantingstljd voor de amfibieën aanbrak, moest de gemeente zo nodig aan die ruïne gaan sleutelen. De gemeente had ons moeten in lichten. Wij hebben ten slotte niet voor niets een ontheffing van het Ministerie van Land bouw en Visserij gekregen om de heesten eventueel te ver plaatsten of veilig over wegen te brengen." Mevrouw Van Hoek is er zeker van dat de bedreigde dieren 'gedwóngen worden hun heil elders te zoe ken. Elke avond wordt er in Schiedam Noord al door vrij willigers van de Paddenwerk- groep voor gezorgd dat overste kende amfibieën veilig aan de andere kant van de straten en wegen kunnen paren. "li:: „Nu worden alle schuilplaat sen in de ruïne dichtgemetseld of wegbestraat Die dieren ne men de 'poten', want als de ruï ne straks een publiekstrekker is, dan is het gedaan met hun rust De kikkers, salamanders en schildpadden worden gegaran deerd tot 'brij' gereden op de drukke verkeersader de Broers- vest," zegt mevrouw Van Hoek, die ondertussen al wel de mede werking kreeg van de leraren van de aan de restauratie wer kende scholieren. „De jongens zullen heel voor zichtig te werk gaan met gevon den kikkers of andere koudbloe digen Er zal af en toe een steen Vergetèn' worden aan de west en zuidkant van dit prachtige natuurgebiedje in het centrum van de stad,"zegt mevrouw Van Hoek, die echter betwijfelt of dat het leven van de dieren zal redden. Zij is ervan over tuigd dat na de openstelling van de ruïne voor het publiek, eens het huis van de stichtster van Schiedam, Aleyda van Henegou wen, het unieke Schiedamse na tuurgebiedje zal ophouden te bestaan. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Stichting Beschermd Stadsgezicht Schie dam (SBSS) gaat haast maken met het behoud van enkele ty pisch Schiedamse bouwwerken. Twee afgebrande panden op de nummers 95 en 74-76 aan de Lange Haven, „eens één van 's lands mooiste grachten", moe ten zo snel mogelijk weer opge bouwd worden. Redding voor de februari 1985 half afgebrande voormalige di stilleerderij De Locomotief, van de familie Melchers, mag niet lang meer op zich laten wach ten. Wordt de bouwval niet zo snel mogelijk 'weer- en wind- dlcht' en 'inbraakvrij' gemaakt, dan kan het pand ais verloren worden beschouwd. Inbrekers probeerden onlangs alle kope ren onderdelen al uit het monu mentale pand te stelen. Een delegatie van de SBSS, onder voorzitterschap .van de Schiedammer Frans Geerdes, gaat nog deze maand praten' mèt het hoofdbestuur van' 'de NationaleMonumentenzorg-in- Zeist; Monumentenzorg gaf eer der al opdracht het 'pand na de1 inbraak, weer dicht te'spijkeren. Een Schiedamdse ondernemer, die zijn naam nog niet bekend wil maken, heeft zich bereid verklaard zijn .bedrijf in het eventueel te renoveren pand te vestigen. Een Schiedamse ma kelaar zal een dezer dagen de waarde van de bijna ineenstor tende bouwval schatten. Binnen kort wordt door een deskundige een raming gemaakt van de noodzakelijke restauratie- en renovatiekosten. „Verval en ontbinding woeke ren welig voort aan de Schie damse Lange Haven. Maar toch vallen er positieve ontwikkelin gen te melden. Er valt nog niet veel te zien, maar onder de op pervlakte is een aantal mensen intensief doende met het behoud van Schiedams trots," aldus het bestuur de SBSS. De enthousias te bestuursleden stellen dat „niets onmogelijk is. Hoe hope loos de situatie er ook uit mag zien. De ambtelijke molens ma len echter langzaam. Wij gaan er vaart in brengen." Vorig jaar dienden 17 Schie damse inwoners een verzoek schrift in bij de Minister van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur. De Schiedammers vroegen de minister van WVC om juridische bescherming voor het gebouw op nummer 74-76. Zij drongen aan op conso- lidatie-maatregelen. Want wat er met het gebouw ging gebeu ren bleef lang onzeker. Vooral omdat eigenaar Melchers van De Locomotief in een faillisse- mentsza&k was verwikkelend. Melchers is inmiddels failliet verklaard. Samen met de afdeling Eco nomische Aangelegenheden van de gemeente wordt onderzocht of er potentiële gegadigden zijn om een bedrijf te vestigen in een van de leegstaande panden. Een al jaren leegstaande bouw val aan de Vismarkt komt hier voor eveneens in aanmerking. De in de loop van de jaren V.VN.. ÉBilli Itil lil» III! De voormali ge distilleer derij De Loco motief aan de Lange Haven 74-76 moet volgens de Stichting Stadsherstel Beschermd Stadsgezicht Schiedam 'weer-en winddichf en 'inbraakvrij' gemaakt wor den om totaal verval tegen te gaan. (Foto Arie Wape naar) overbekende, door palen en bin ten gestutte, gevel van het pand op Lange Haven nummer 95 zal door bemoeienis van de SBSS een metamorphose ondergaan. De voorgevel van het twaalf jaar geleden door brand ver woeste'pand blijft gehandhaafd. De stichting heeft hiervoor een subsidie gevraagd via de ge meentelijke meerjarenregeling monumenten. Achter de half af gebrande gevel, naast het mo numentale pand van Interbook en recht tegenover de Appel- marktbrug, zullen enkele wonin gen worden gebouwd. De huizen, zes of acht in de 'premie-sfeer', zijn al door een architect getekend. De gemeen te Schiedam overlegt hoe of de woningen gefinancierd kunnen worden. Een haalbaarheidson derzoek van de SBSS heeft uit gewezen dat er wel degelijk vraag is naar hulzen achter de monumentale gevel. Slaven- burgs Bouwbedrijf mag zich nog de eigenaar noemen van de gevel en de grond. (Van een onzer' verslaggeefsters) SCHIEDAM De Vrouwen Advies Commissie (VAC) wij,, zich in de toekomst ook buigen over inbraakpreventie. „In eén zo vroeg mogelijk stadium van de bouw van huizen dient de VAC te worden ingeschakeld. Inbraakpreventie hoort onlos makelijk; bij de taak van de VAC. Vooral omdat we daar vandaag de dag steeds méér mee te maken krijgen," staat - er in het onlangs uitgekomen1' jaarverslag VAC, De leden vaii -" de commmissie tonen zich" daarin zeer tevreden zijn ove^,, de uitwerking van door hen' uitgebrachte adviezen over bouwen huizen in Schiedam. „Het aspect van de sociale vei- - ligheid krijgt,meer aandacht," aldus de VAC-lëden, onder voorzitterschap van de Schie- - damse A. van der Stel-van der Horst. ,De verbouwing van de- Oranje Nassauschool is een ac-. tueel en goed voorbeeld," aldus de VAC-leden, die het afgelo-. pen jaar 12 keer bijeenkwa men. De tekeningen van de huizen voor alleenstaanden en tweepersoonshuishouden (HAT)-woningen aan de Singel: kreeg de VAC echter te laat binnen. „Maar toch konden wij er voor zorgen dat de collectie- ve fietsenberging niet door ging. Bij de oplevering be- schikte elke woning over een b, eigen berging. Dat is veel veili ger," aldus de VAC, die tot taak heeft het college van bur gemeester en wethouders van advies te dienen over de leef-K baarheid van woning en woon-'-' omgeving. De commissie treedt niet al- iu. leen op als belangenbeharti- '4 ger, maar zet zich in de pro- 4 jectteams ook in voor een opti--'^- maal woon- en. leefklimaat voor de vaak nog onbekendë bewoners van diverse Schie damse wijken. Alle adviezen worden gegeven vanuit de des kundige positie van huisvrouw, dus dagelijks gebruiker. Hét VAC beoordeelde in 1986 15 Schiedamse bouwprojecten. VAC-leden maakten deel uit van de projectgroepen Van der Elststraat/Huysmanstraat, Gordonstraat/Brugmanstraat, Stationsstraat, Laurens Cos- terstraat en omgeving en Boerhaaveplein. De VAC leden lieten zich bijscholen. „Met zo veel mogelijkkennis van za ken zuilen jwe pokj.ih^,1987.: de kwaliteit; van" het. wónen en dé. woonomgeving ..bewaken," "alt", rius 'dé„VAC.Tédeb. (Door een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De water kwaliteit in de Schiedamse sin gels rond het Sportpark Harga zal de komende jaren aanzien-- lijk verbeteren. De dienst Ge meentewerken is deze week be gonnen met de aanleg van ria-.„ lering in het Schiedamse sportpark. Het vuile water lüt sportkantines hoeft dan niét meer geloosd te worden op de singels. Jarenlang werd het afvalwa ter opgeslagen in zogenoemde septictanks, waarin het water bacteriologisch werd afgebro ken. Na deze 'voorreiniging' werd het water geloosd op de singels. Door het toegenomen gebruik van de sportaccommo daties op Harga kwam er te veel vuil water in de sloten én singels terecht. Een fontein kon het zuurstofgehalte nog een beetje opvijzelen, maar de kwaliteit ervan liep toch schrikbarend snel achteruit. De volgende verenigingsge bouwen worden aangesloten op de gemeentelijke riolering: Spirit, FC Nieuwland, Schie damse Boys, SVDPW, HBSS, Hermes DVS, Schiedam, SW, UVG, GSS en Demos. Het kar wei moet in drie maanden ge klaard zijn. SCHIEDAM De openbare basisschool Groenoord aan de Peter van Anrooylaan in de Schiedamse wijk Groenoord houdt woensdag 8 april van 9.00 tot ll.?0 uur open huis. Ie dereen, die een kijkje wil ne men achter de schermen van het hedendaagse basisonder wijs, is welkom. Er wordt in de klassen gewoon les gegeven. - (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Omdat Vlaardingen voorop loopt bij het Invoeren van de basisedu catie, komt minister drs. W.J. Deetman (Onderwijs en We tenschappen) maandag 13 april naar het Plaatselijk Edu catief Centrum om het officië le startschot te geven. Verdwe nen zijn de talloze afzonderlij ke projecten als Open School, alfabetisering voor volwasse nen en taallessen voor buiten landers. In de plaats daarvan wordt de 550 cursisten een 'maatkostuum' geleverd met basisgroepen, keuzevakken en kortlopende cursussen. Vlaar dingen behoort bij de eerste tien Nederlandse gemeenten waar dit systeem op 1 januari Is ingegaan; de overige ge meenten hebben tot augustus de tijd om het volwassenenon derwijs te stroomlijnen. „Wij hebben jaren op de ba siseducatie gewacht en er naartoe geleefd," zegt direc teur Tineke Brinkman van het Plaatselijk Educatief Centrum (PEC) aan de Cornells Hout manstraat. „De situatie in Vlaardingen ten opzichte van andere gemeenten is vrij uniek. Er was al sprake van samenwerking en samenhang tussen de projecten. Niettemin heeft de invoering van de ba siseducatie enorm veel conse quenties voor het PEC gehad. Basiseducatie heeft veel voordelen en een paar nadelen. Alle personeel is nu bij één in stelling in dienst. De deelne mers kunnen gemakkelijker doorstromen. En wij hebben wat de financiën betreft op een langere termijn zekerheid. Een nadeel is daarentegen, dat de deelnemers aan de Open School niet meer zoals vroeger alle vakken kunnen kiezen, die op de avondscholengemeen schap werden gegeven. Frans en Duits kan niet meer. En ge zien de regelgeving van het ministerie van Onderwijs vra gen wij ons wel eens af: wat moet dat worden?" „Het voordeel is," zegt Froukje van der Wal, coördi nator basiseducatie, „dat er geen grenzen meer zijn tussen de projecten." Betty Hoog- eveen, gemeentelijk mede werkster voor de volwasse nen-educatie, omschrijft het nog bloemrijker: „De etiketjes zijn verdwenen." Froukje weer. „De deelne mers vertellen zelf wat zij wil len leren'en wij zoeken samen naar de beste groep. Basisedu catie is niet een school, de deelnemers zitten niet in schoolbanken, er wordt op een volwassen manier lesgegeven. Hier geen aap-noot-mies, maar veel materiaal dat ter plekke ontwikkeld is. Wij praten bij voorbeeld over boodschappen doen. De deelnemers leren hoe ze foutloos een briefje naar school kunnen schrijven. Hoe kan ik mijn kind begeleiden bij het maken van huiswerk, is ook een veelgehoorde vraag." Het startschot van de minis ter wordt volgende week door het PEC aangegrepen om de basiseducatie te presenteren. Dat gebeurt met behulp van een tentoonstelling in de bur gerzaal van het stadhuis (van- af 14 uur) en een video (14.30- 16.00 uur). Het offiële deel van het programma (16.30-17.30 uur) bestaat uit toespraken van wethouder A. Maarleveld (Onderwijs), PEC-directeur T. Brinkman, minister W. J. Deetman en een vertegenwoor diger van het bestuur.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1