Flalworiingén in Memvlarid ^Schikter voor ouderen llOCKPOKl Renovatie- II Groenoord wil van imageaf PERZISCHE TAPIJTEN m «t25-50% KORTING WEGWIJZER Prachtige collectie Op al onze toch al scherp geprijsde tapijten De galerijen van de mees te galerijflats inde Schie damse toijk Nieuwland worden voor 75 percent dichtgemaakt om energie te sparen. (Foto Arie Wape- naar) Woonlasten Huurverhoging Positief DE NIEUWE BENENWAGEN STAAT KLAAR BIJ UW DEALER (Van een onzer verslaggeefstérs) SCHIEDAM Met een doffe dreun viel gister middag èen tweehonderd kilo zware betonnen balkonmuur in het gras voor het flatblok Dr. de Visseriaaih Bewoner C.T. Putters gaf, aangemoe digd door Schiedams energie-wethouder ir. Chris Zijdeveld, met het wegtrekken van de betonrand het startsein voor het proefproject Van een ener getische woningverbetering. 9 meer Prima De kinderen doen rustig hun werk, terwijl de enigs zins verlegen ouders en leerkrachten geïnteresseerd toekijken. (Foto Arie Wapenaar) Calculators Niet afkijken FILMCLUB ESSENTIE VASTENAKTIE CONSUMENTENBOND TRIMMEN REUMAPATIENTEN VIER MOLENS SPORTVISSEN DE WOUDHOEK VOGELASIEL TOERCLUB HUISVROUWEN FNV NATUURGENOT IRENESOOS GOUDSBLOEM NIVON PAASCONCERT TREFPUNT OOST BARRIKA KLAVERJASSEN VIDEOCAFE WEEKENDDIENSTEN Rubensplein 12 - Schiedam - Tel. 010-4261975 HET VRIJE VOLK Schiedam DONDERDAG 9 APRIL 1987 (Van een onzer verslaggeefsters) SCfflEDAM Het Schie damse gemeentelijk Bureau Woningbeheer koerst op morgen. In mei start een grote operatie aan een klein deel van de ongeveer 7.000 gemeentewoningen in de Schiedamse wijk Nieuwland. In acht blokken worden 235 flatwoningen door het aan brengen van liften aan de buitengevel, het dichtbouwen van de galerijen, het afslui ten van portieken en het dichtmaken van onderdoor gangen, vooral geschikt ge maakt voor ouderen. Meer dan eenderde van de Nieuw- landbewoners is nu al ouder dan vijftig jaar. „Woningbeheer is aan het vernieuwen.. Wij willen het beleid aanpassen aan de zich wijzigende doelgroepen: dus er moet rekening' gehouden worden met steeds meer ou deren," aldus Ton Verdoes, directeur van het Bureau Woningbeheer tijdens een bijeenkomst in het Stadskan toor waar de verbouwings plannen voor flats aan de Nieuwe Damlaan, Mgr. No- lenslaan, Dr. de Kuyperlaan, Heemskerckstraat, Iden- burgstraat en de W. H. Vlieg- henstraat werden gepresen teerd. De Nieuwlandflats worden geschikt gemaakt voor oude ren, dus ook de vierde eta ges, door middel van liften. „Maar de woonlasten willen we laag houden," aldus Ver does. „Daarom worden de galerijen voor 75 percent dichtgebouwd. Hierdoor gaat er minder energie verloren en worden de winderige gan gen comfortabeler," aldus Verdoes. Er komen meer bergruimten en garages in de onderdoorgangen. Ten slotte wordt, met de hulp van een nieuw aan te stellen vandalisme-coördinator, het vandalisme in de flats en de portieken aangepakt. Die co ördinator gaat contacten on derhouden met bewoners, gemeente en politie. De por tieken worden afgesloten en er komt een intercominstal latie in de hallen van de flats. Medewerkers van .de ge meentelijke dienst beginnen na fiat van commissies en gemeenteraad in mei met een al met het isolatie- en re novatieproject aan 235 gale rijwoningen. In totaal wor den 479 huizen onder handen genomen. Het karwei, dat wordt uitgevoerd onder de post groot onderhoud, gaat ongeveer 2 miljoen gulden kosten. „De meeste werk zaamheden kunnen uit', de pot 'onderhoud' worden be kostigd. Voor sommige extra voorzieningen moeten de be woners betalen," aldus Ver does, die verzekerde dat de huurprijzen niet explosief zullen stijgen. De bewoners van de 4- hoogflats en de andere hui zen krijgen in de toekomst met de volgende huurverho gingen te maken: voor het afsluiten van de trappenhui zen wordt per huis ƒ8,50 per maand in rekening gebracht. Voor het naar keuze aan brengen van isolatie (dubbe le beglazing, dak-isolatie en dubbele muurpanelen) wordt al naar gelang de hoeveel heid werk en aangebracht materiaal 30,- per maand extra gevraagd. Voor de aanbouw van de liftschach ten aan de buitengevel en het dichtmaken van de gale rijen hoeven de bewoners van de drie- of vierkamer woningen niet bij te dragen in de kosten. Maar staan de liften er eenmaal en zitten de galerijen voor 75 percent dicht, dan wordt per maand /15,- bij de huurprijs geteld in verband met het onder houd. Overleg wordt gevoerd met vertegenwoordigers van de wijk- en bewonersvereni ging Wonen 'en Leven Nieuw land. „Iedereen is pósitief. De meeste mensen willen ook graag in Nieuwland blij ven wonen. Traplopen wordt voor de bejaarden een pro bleem. Dus daar gaan we wat aan doen," aldus Ver does, die uitlegde dat bewo ners van flatwoningen aan de Van den Tempelstraat, Karnebeekstraat, Dr. de Kuyperstraat en Van Haar- enlaan wier huizen al zijn voorzien van isolatie, razend enthousiast zijn. De galerijen worden maar voor driekwart dichtge maakt omdat de bewoners anders voor te grote proble men en kosten komen te staan. Keukens en kamers aan de galerijzijde zouden speciale ventilatiesystemen moeten krijgen. Velen ge bruiken gasgevelkachels. Die zouden evenmin te hand haven zijn bij een totale dlchttimmering van de gale rijhekken. Door 25 percent open te laten aan de boven kant worden deze problemen afgewenteld. r Maassluis VAN VORST MODESCHOENEN Koningshoek Schiedam BRABANTS SCHOENENHUIS Schiedam VAN DALEN SCHOENEN Vlaardingen BRANBATS SCHOENENHUIS Vlaai-dingen - VAN VORST MODESCHOENEN Hoogstraat 93-95 Broersvest 33c Hoogstraat 125 Liesveld 18 primeur ii Nieuwland Dit gebeurt aan 32 flathuizen in de Schiedamse wijk Nieuw land. Het experiment, gesubsi dieerd door rijk, gemeente en. gesteund door TNO uit Delft en medewerkers .van de Rotter damse Erasmus Unlverstiteit, is een echte primeur voor ons land op hét gebied van ener giebesparende maatregelen. Nederland - beschikt; over ruim een half miljoen in de ja ren vijftig via de betontech- niek gebouwde, woningen. Deze betonnen flats bleken na jaren echte tochthulzen, energievre ters en vochtige holen te zijn. Zeker honderd- of tweehon derdduizend van deze beton- flats zullen de komende jaren een uitgebreide opknapbeurt, moeten ondergaan. „Vooral Schiedam ijvert voor de ener getische renovatie van deze panden. Dus niet alleen isole ren,. de! panden tochtvrij ma ken en het vochtprobleem op lossen, maar ook het energie- I verbruik drastisch terugdrin gen," aldu3 Freek den Duik van hetRijks Projectbureau Energie Onderzoek (PEO). Het PEO betaalde mee in de voorbereidende onderzoeken. Wordt het project in Schiedam een succes, dan zullen er el ders in Nederland hoogstwaar schijnlijk nog eens tienduizen- I den flatwoningen uit de zelfde periode worden aangepakt Medewerkers van TNO en van de Erasmus Universiteit deden de afgelopen Jaren metingen in de huizen. Het energiegebruik werd minutieus bijgehouden. Wanneer in oktober het blok flats aan de Schiedamse; Dr. de •Visserlaan klaar is, gaan de meteropncmers opnieuw aan de slag. Wordt het proefproject'een succes dan worden; volgend Jaar nog eens 448 woningen in het Schiedamse Nieuwland energetisch' aangepakt. De wijk werd ooit de 'hongerput' genoemd, omdat er gezinnen met veel. kinderen in de tocht- inge 'rothuizen' woonden, die ook nog eens hoge huren moes ten betalen. Alle 32 huizen in het Schie damse proefblök, gebouwd in 1956, worden - voorzien van kunststof kozijnen, een geheel nieuwe centrale verwarmings installatie op lucht, en nieuwe elektriciteitskabels. De keu kens krijgen een opknapbeurt, en er komt Isolatiemateriaal tegen daken, vloeren en-mu ren. Per woning gaat het isola tiegedeelte de bewoners onge veer gemiddeld 54 gulden per maand meer aan huur kosten. De energetische renovatie moet de gebruikers echter een besparing op gaan leveren in de stookkosten en de verwar ming van het water van onge veer 45 gulden per maand per huishouden. Vanaf 1983 Is er door ge meente, bewoners, de architec ten ir. Frederika en ir. Jón Kristinsson uit Deventer, me dewerkers van TNO en van het Projectbureau Energie Onder zoek (PEO) gediscussieerd over de aanpak van het ener getische proefproejct. Bewoner Jos Beekhuizen, vertegenwoor diger in de bewonerscommis sie en drie jaar in de wijk woonachtig, ziet niet op tegen de maandenlange rommel in en om zijn stulpje. Straatge noot Jan de Koning ziet-de energetische verbouwing even eens met zeer veel vertrouwen tegemoetWij verwachten een superwonihg, voor weinig geld. Daar hopen we op." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het school hoofd Gerrit Brinkman loopt met opgestoken duim; door het gebouw. '.„Openbaar on derwijs; prima onderwijs," zegt hij vrijwel zonder, aan leiding. Intussen dwalen ou ders van de scholieren door de gangen, waar een uitgela ten sfeer, heerst. Het was druk op de open dag van de Openbare Basis school Groenoord in Schie dam,. Aanleiding is volgens docent en pr-man Willem van Hattemhet slechte imago van yan het openbaar onder wijs. „Dit is een goede school, Wij st&én er voor,"';bena drukt Van; Hattem met een veelbetekenende klemtoon. „Wij willen af van het slechte beeld dat demensen ervan hebben. Het is onterecht en nauwelijks; ergens op geba seerd. Want wij hebben leer plannen en leesmethoden ont wikkeld die zeker zo doeltref fend zijn als die van bijzon dere scholen." - J De 'open dag is een manier om de ouders en nieuwko mers daarvan te overtuigen. Groenoord meent er goed aan te doen iedereen vrij in de school te latenrondstap pen terwijl de kinderen de lessen volgen. De schoollei ding heeft er alles aan ge daan om zo veel mogelijk de dagelijkse gang van zaken door te laten gaan. „De kin deren zitten niet opgeprikt en ze hoeven geen mooi weer te spelen," legt Van Hattem uit. „Ze moeten ook de moeilijke lessen, zoals taal en rekenen volgen. Het verschil met an dere dagen is alleen dat de leerlingen nu wat opgewon den zijn en zich sneller laten afleiden. 25e staan immers niet iedere dag zo in de be langstelling." Groenoord is een basis school met ruim 150 leerlin gen. De landelijke ontwikke ling van teruglopende leerlin genaantallen, wordt door de school niet gevolgd. Wel is de groei er uit. Volgens Van Hattem komen er al enkele jaren geen leerlingen meer bij en is er momenteel spra ke van een lichte daling. Wel vreest hij dat toekomst wel eens somber zou kunnen zijn. „Daar weten we nog niets van. Maar als wè geen actie ondernemen, zouden we. het wel eens'van nieuwe en'bij zondere scholen kunnen ver- liézèn. We vechten 'terug óm- dat we vinden dat bij ons echt prima onderwijs te ha len is," aldus Van Hattem. In de naaste omgeving van Groenoord staan alleen al vier andere openbare basis scholen. Daarbij krijgt de school concurrentie "van1 bij zondere scholen. Een andere moeilijkheid is dat het ge bouw van Groenoord al weer ruim twintig jaar oud is en gebreken begint te vertonen. Van renovatie is tot ver in de jaren negentig geen sprake. Door deinspanningen van het docententeam en de ou ders wordt het gebouw schoon en in redelijke condi tie gehouden. Wat biedt de school wel? Van Hattem wijst op de enthousiaste leer krachten, de betrekkelijk mo derne leermiddelen en een actieve groep ouders. Als op de bewuste woens dagochtend zo'n vijftig be langstellenden de school bin nenstappen voor de open dag, is er een zinderende sfeer. „U mag gerust kijken, hoor," no digen de kinderen de verle gen volwassenen uit. Er wor den spelletjes gedaan maar ook serieuzere zaken als re kenen, taai en wereldverken ning komen aan de orde. Leerlingen van groep 4 (vroegere tweede klas) leren een gedichtje voordragen. In groep 23 (kleuters en eer ste klassers) worden som men gemaakt en maken de kinderen kennis met de taai via een letterdoos, waarmee ze -zelf woorden kunnen ma ken. Elke groep is druk in de weer en de laatste klassers houden zich bezig met zakca- culators, taai(spreekwoor den en gezegden), - Japan (diaserie) 'en „begrijpend le zen." De bezoekers krijgen het lesprogramma keurig op pa pier en kunnen zelf besluiten wat ze gaan volgen. In de.' koffiekamer vertelt scholiere Meianie (groep 5) de Wolff trots aan ieder die het horen wil over haar; tekenkunsten; Ze is enthousiast en praat stoer over „Gerrit zus"- en „Gerrit zo" als ze het; heeft over de directeur van de school. Even later duwt ze; hem speels door de gang. In groep vier wordt tegen het einde van de ochtend druk gerekend. In het lokaal staan steeds groepjes van vier tegen elkaar geschoven tafeltjes, waar de leerlingen de koppen bij elkaar steken. Hoeveel is negen keer vier? Alexandra Bruns denkt even na, maar maakt geen ge bruik van de volwassen om standers. Helma Brantenaar, Sabrina Janson en Danielle van Kersen, die in hetzelfde groepje zitten, knappen het ook alleen op. Afkijken is er niet bij. Is het leuk op school? „Ja," antwoorden de leerlingen. Een van de ouders zegt: „Het is echt een leuke school. Toen ik twee jaar geleden naar een school zocht, raadden kennis sen Groenoord aan. Ze zeiden me dat er goed les werd ge geven. En aangezien zij zelf werkzaam zijn in het onder wijs, ging ik daar op af." De bel gaat en de dag is voorbij. Loopt er een leerlin ge het lokaal en roept tegen een vriendinnetje: „Hé, jouw moeder is helemaal niet ge weest..."; Er volgt een.pijnlij ke stilte. Do Franse film Hotel des Amerl- ques van regisseur André Techi- né is vrijdag 10 april te zien bij de Filmclub Schiedam (Nleuw- straat 12). De hoofdrollen spelen Catherine Deneuve en Patrick Dewaere. Aanvang 21.30 uur. Toegangsprijs: ƒ5,-. Donateurs betalen 4,-. In galerie/studio/atelier De Es sentie (Korte Kerkstraat 9) wordt zaterdag 11 april een expositie geopend van het werk van Mari anne Fontein. Er zijn objecten en tekeningen te zien. Toegang vrij. De tentoonstelling wordt om 15.00 officieel geopend. Ten bate van het visserijproject op Negros (Filippijnen) houdt de Oecomenische vastenaktle Schiedam-Noord zaterdag 11 april een fancy fair en rommel markt. De markt Is vanaf 11.00 tot 16.00 uur bij de Martlnuskerk aan de Willem Andriessenfaan. Mensen die nog spullen over hebben voor de rommelmarkt kunnen deze vrijdag 10 april tus sen 14.00 en 20.00 uur afleveren bij de Martinuskerk. De werkgroep Schiedam van de Consumentenbond vergadert vanavond in wijkcentrum De Blauwe Brug (Bachplein), aan vang 20.30 uur. Op de agenda staan onder meer werkgroepver slagen en de Consumentengids. Met Ingang van deze week Is er Iedere dinsdagavond trimmen en loggen in de buitenlucht voor be langstellenden vanaf 16 jaar. De start is bij het gymnastieklokaal Faassenpleln om 18.30 uur. De kosten bedragen 2,50 per keer. Er is was- en kleedgelegenheid. Het initiatief is in handen van de Sportraad voor de gemeente Schiedam. Twee diëtisten van de Provinciale Kruisvereniging geven woensdag ,15 april een lezing voor de Reu mapatiëntenvereniging Nieuwe Waterweg Noord. Het omder- werp luidt: Gezonde voeding; hoe stel je die samen. De bijeen komst begint om 19.30 uur. Plaats: dienstencentrum De Vier Molens, Nieuwe Damlaan 766. In het dienstencentrum De Vier Molens (Nieuwe Damlaan 766) is woensdag 15 april een Paas-kla- verjas concours. Vanaf 13.30 tot 16.00 uur wordt er gekaart in de grote zaal. Kaarten zijn verkrijg baar bij de klaverjas commissie tegen betaling van 3,50. De hengelsportvereniging Schie dam en Omstreken geeft woens dag 15 april een voorlichtings avond voor de jeugd van 10 tot 15 jaar over sportvissen. Tijdens deze avond krijgt de jeugd in structies voor het in elkaar zetten van een vistulgje. Daarnaast zijn er dia's en een film te zien over de vissoorten die in de Schie damse wateren gevangen kunnen worden. Aanvang 19.00 uur. Plaats: buurthuis Nieuwland, Al- bardastraat 65. De toegang is gratis. Ouders zijn ook welkom. In dienstencentrum De Woud- hoek (Heljermansplein 35) Is zon dag 12 april een thee-dansant. De middag is bedoeld voor men sen van 55 jaar en ouder. De toe gangsprijs bedraagt 1,-. Het Vogelasiel Schiedam geeft belangstellenden de gelegenheid om zaterdag 11 april tussen 14.00 en 16.00 uur eens een kijk je in het asiel te nemen. Een aan tal vrijwilligers geeft dan informa tie over de activiteiten van het vogelasiel en de vogels die er op dit moment onderdak vinden. Daarnaast is er een dia-serie te zien over vogels die in het voor jaar in en rond Schiedam waar te nemen zijn. Het vogelasiel Is ge vestigd in de voormalige Babber- smolen langs"de Poldervaart in het volkstulnencomplex Vijfslui zen. De fletstoerclub Rijnmond rijdt zondag 11 april de Westeinder- plassentocht. Deze fietstocht, over een afstand van 140 kilome ter, voert door een fraai gebied dat gemarkeerd wordt door de meren In Zuid-Holland als de Braassemermeer, de Westeinder- plassen en de Rottemeren. Deel name aan de tocht staat voor ie dereen open. De start Is om 8.00 uur bij de kantine van de Wieler baan Schiedam aan de Olympia- weg (sportpark Harga). Inlichtin gen: tel. 4357266. Voor de leden van de Nederland se Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Schiedam, is er dinsdag 14 april een dia-serie over Aus tralië en over de wintersportva- kantie die de huisvrouwen on- langs maakten. De dia-middag is In zaal Irene (Nieuwe Haven 155). Aanvang 14.00 uur. De FN V-werkgroep uitkeringsge rechtigden Schiedam houdt in het vervolg spreekuren. Dit doen zij met ingang van april iedere eerste en derde donderdag van de maand van 14.00 tot 15.00 uur. Mensen met vragen en pro blemen op het gebied van sociale zekerheid kunnen dan terecht bij het FNV-gebouw, Stadhouder slaan 119. M. J. Veerkamp geeft maandag 13 april een dialezing voor de aquarium- en terrariumvereniging Natuurgenot in Huls. 'Aquarium allicht' is de titel van de lezing die gehouden wordt in zaal Marij ke (Broersveld 121). Aanvang 20.00 uur. De sociëteit Irene houdt zondag 12 april een darttoernooi in de kleine bar, Porte Nouvelle van zaal Irene (Nieuwe Haven 155). Aanvang 20.30 uur. In de serie de Final Countdown staat zaterdag 11 april de rythm and blues-band The Crew op het podium van muziekcafé De Goudsbloem (Sint Annazuster- sfraat). Aanvang 22.00 uur. Toe- gangsprljs 3,50. Het Nivon, afdeling Schiedam, heeft voor zaterdag 11 april een wandeling met bezoek aan de ruïne in Heenvllet op het pro gramma staan. Belangstellenden moeten zich op station Schledam/Rotterdam-West ver zamelen, vanwaar zij om 9.50 uur bus 80 nemen naar Heenvllet. Het christelijk gemengd koor Canzone geeft vanavond een Paasconcert in het kerkgebouw van de Nederlands Gereformeer de kerk aan de Westvest. De jeugdgroep Theofllus verleent medewerking aan het concert. Aanvang 20.00 uur. 'Besteding van de zondagen en vakanties' Is het thema van een discussie-ochtend in Trefpunt- Oost (Celclusstraat 1). Ouderen uit de wijk Oost kunnen hier tus sen 10.00 en 12.00 uur terecht om mee te praten. Joop van Swieten en Anneke van Gurp lei den de discussie. In het vrouwen-ontmoetlnqscen- trum Barrika (Lange Kerkstraat 62) is woensdag 15 april een the ma-avond. Het onderwerp is: Ge brekkig luisteren naar elkaar. Bertie van Gerwen, docente dra matische expressie leidt de avond. Het thema wordt aange pakt door middel van opdrachten die de bezoekers uitvoeren en die op video worden vastgelegd. Aanvang 20.00 uur. De klaverjasveréniging Ons Ge noegen West houdt het jaarlijks Paaskoppelconcoursop vrijdag 10 april In de grote zaal van ge bouw Chr. Soc. Belangen, Lange Haven 73. Aanvang 20.00 uur. De kosten voor deelname bedragen ƒ3,50. Inschrijving: tel. 4701154 of 4264731. Diverse bloedstollende, dan wel eetlust ontnemende, films op vi deo worden zaterdag 11 april vertoond in het Videocafé van de stichting Filmclub Schiedam (ge bouw de Teerstopf, Nieuwstraat 12). De eerste banden starten om 20.30 uur. Toegang donateurs gratis. Donateur worden kost 5,-per seizoen. Het Schielandzlekenhuis aan de Stadhouderslaan heeft.dit week einde EHBO-dienst, tel: 4733733. Ambulance, tel. 4333300. Huis arts: bellen met dé boodschap pendienst, tel. 4206611. Spoed- recepten, tel. 4261480. Tandarts: R. J. van den Berg, Boterstraat 76, tel. 4264062. Spreekuur van 17.00 tot 17.30 uur, op zaterdag en zondag.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1