fris Vissen in vuil water Zakkendragers laden en lossen tonnen graan en kolen gratis Art Brothers Nation: kleur in Maassluis Honderd woningen op cam pingter rein Maassluizers kunnen bloembak adopteren Diefstal van tennisrackets Buurtonderzoek politie per brief wv ws mm* Wmm: 'mmm. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Er spelen zich af en toe dol le taferelen af in het Hollandia-gebouw aan de Vlaardingse Oosthavenkade, als we Yvonne Ver- zijlbergh, docente van de aldaar gevestigde Vrije Academie, mogen geloven. „Sommige deelnemers aan de cursus edelsmeden laten zonder blikken of blozen oma's antieke tafelzilver in de smeltkroes verdwijnen om er wat anders van te maken. Dat maak je wel mee, ja," vertelt ze. Aan enthousi asme bij de cursisten ontbreekt het dus niet, al leen weten nog veel te weinig Vlaardingers wat ,de Vrije Academie is en wat dit instituut voor kunstzinnige vorming ook hun kan bieden, meent Yvonne. Open dag Elitair Docente Yvonne Verzijl- bergh van de Vrije Acade mie: „Zalig om te zien dat mensen er zo'n kick van krijgen." (Foto's Arie Wa penaar) V Deelnemers van de cursus boetseren aan het werk. Kunstgeschiedenis Omdat het kwik dat deze week langzaam naar behaaglijke temperaturen begint te stijgen, lokt de frisse buitenlucht. Op het Vlaardingse Westerhoofd hebben drie jongens hun hengel uitgegooid. De jongen links heeft er zo te zien even zijn hoofd niet bij. Hij kijkt naar de Tina Rein, die voor bij vaart, en staat misschien in ge dachten achter het stuurrad. Vissen in het vuile water van de Nieuwe Maas, on der de rook van Per nis: hpt resultaat valt altijd tegen maar 't is wel leuk. (Foto Arie Wape naar) Imm 'Jé mJtwm. WWW^PM. Kick I Ondergronds De 'deken' en oprichter van het Schiedam se zakkendra gersgilde Sint Anthonis, Jan Hagendoorn. Dikbillen r1 <*K «fcsst™ HET VRUE VOLK vlaardingen schiedam ZATERDAG 14 APRIL 1M7 iM VM<{) '■Ati/sS'.ty-A rul ■U ft n 'Wij prikkelen mensen verder te gaan dan het vertrouwde „Als je ons pand van buiten ibfeekijkt, blijkt het toch op veel .mensen over te komen als een mausoleum. Naar wat zich daarbinnen afspeelt durven ze alleen nog- maar te raden, maar het zal wel moeilijk en ieeng zijn. Om dat te doorbreken gaan we meer naar buiten tre den, bijvoorbeeld met exposi ties buiten de deur. We willen ons werk laten zien aan de ge- ywone Vlaardingers, op gewone plekken. Zo hebben we laatst een tentoonstelling gehad in het Visserijmuseum en tot en met 2 mei loopt er een exposi tie van landschapsaquareilen in de polikliniek van het Hoiy- ziekenhuis. Die lijn zullen we doortrekken," aldus de beel dend kunstenares. Daarnaast houdt de Acade mie op 2 mei weer haar jaar- Jijkse open dag. Van 10.00 tot fi 16.00 uur zijn alle werkplaat sen open en is het publiek wel kom om geheel vrijblijvend kennis te nemen van het uitge breide cursusaanbod van het creatief centrum. De hele dag door zullen er demonstraties gegevenworden en waar mo- gelijk mogen de bezoekers ook 'zelf de handen uit de mouwen steken? Bovendien is er een 'tentoonstelling met werkstuk ken uit alle cursussen, die een '■representatief beeld geeft van. wat er op de Academie zoal ge creëerd wordt. De nieuwe cursussen begin nen in september. Op dit mo ment omvat het aanbod teke nen en schilderen, keramiek, fotografie, dans, drama/- creatief spel, grafische tech nieken, textiele werkvormen en edelsmeden. „En dat Is dan ■-nog maar de hoofdindeling," licht Yvonne toe. „Bij grafi sche technieken kun je kiezen 1 -uit onder andere zeefdrukken, "etsen of litho's. In totaal ne- Then er zo'n 600 mensen deel aan 40 cursussen, in groepen van 15." De kosten varieren met de "duur van de leergang, maar men moet rekenen op 220 gul- rden gemiddeld op jaarbasis, -exclusief materialen. De kin dercursussen kosten ƒ50,-. „De materiaalkosten zullen echt niémand de das omdoen, te- dineer omdat je die voor een •groot deel-zelf in de hand hebt. -afefikunt met de meest chique -ed dK teem t -c garens weven, maar ook met oude kranten. Zelf probeer ik altijd met zo gewoon en goed koop mogelijke spullen te wer ken. Het gaat erom dat je je zelf leert uiten met het materi aal, en daarvoor hoeft het echt niet duur te zijn," aldus Yvon-' ne, die op de Academie de vak ken tekenen en schilderen, ke ramiek en ruimtelijk vormen voor haar rekening neemt. De leeftijden van de 'studen ten' van de Academie lopen uiteen van acht tot in de tach tig jaar. Er zijn speciale groe pen voor kinderen en 60-plus- sers. Yvonne: „De Vrije Acade mie is er voor iedereen. Vroe ger hadden we lange tijd de naam een beetje elitair te zijn omdat het instituut is voortge komen uit de Lions-beweging, maar nu komen gelukkig alle lagen van de bevolking hier over de vioer. Rangen en stan den vallen nou eenmaal weg als je met jezelf probeert vorm te geven aan gedachten en ge voelens, dat gaat prima sa men. Wat ik wel heel erg jam mer vind is dat door de bezui nigingen de korting op het cur-' susgeld voor werklozen is weg gevallen. Dat heeft ons helaas mensen gekost, en dat terwijl we juist voor deze groep een belangrijke functie kunnen vervullen. Opvallend is verder ook dat je hier over't algemeen meer vrouwen ziet dan man nen. Typisch genoeg zijn. de heren wel weer sterk vertegen woordigd bij de technische on derdelen, zoals fotografie. Maar daar begint toch ook een beetje verandering in te ko men. Er zitten hier ook al mannen met veel plezier ach ter het weefgetouw" Onderscheid tussen begin ners en gevorderden wordt er op de Academie niet gemaakt. Yvonne daarover:„Het gaat erom dat je leert weergeven wat er in je zit, dat je het ver mogen ontwikkelt om gedach- ten en gevoelens te uiten. Daarbij horen voor ons geen termen als 'beginner' of 'gevor derde', dat is een strikt indivi-- duele zaak. Iedereen begint hier op de nullijn, niemand hoeft wat te kunnen. Wat wij als docenten doen is mensen prikkelen om zich te geven, om zich open te stellen en te willen onderzoeken wat ze zelf kun nen. Daarbij beginnen we heel dicht bij huis, vanuit de eigen beleving. Als dat lukt is men daarna in staat om ook naar andere dingen te kijken. Op die manier willen we mensen sti muleren om verder te gaan dan het vertrouwde. Dan vraag je wel of ze zich bloot willen geven ja, maar het gaat allemaal spelenderwijs. Vanuit een spontaniteit kun je heel makkelijk oude normpjes doorbreken." Om de blik van haar cursis ten te verruimen vindt Yvonne het belangrijk dat er ook wat aan kunstgeschiedenis gedaan wordt. Van tijd tot tijd wordt er een museum bezocht, een S M <>.<0 «ISSÉS 1 P'-tf/m diaserie bekeken of pakt men een kunstboek beet. „Zo ervaar je dat mensen zich op enorm verschillende manieren kun nen uiten. Het geeft ook datge ne waar ze zelf mee bezig zijn wat meer handjes en voetjes, het biedt aanknopingspunten en vergelijkingsmateriaal. Ik vind dat die verbreding er ook bijhoort. Als ik zo'n onderwerp bij de kop neem let ik altijd goed op wat er in de groep ge beurt. Ik heb eens een keer het surrealisme behandeld, maar ik merkte dat het de meesten in de groep te rauw op hun dak viel Dat heb ik toen afgekapt?'''"' -maar later;hoorde/ik wehvan*1'-'! diverse mensen -dat- ze iin.-de ztlid uitverkoop" een" boek van Rerié Margritte gekocht hadden. Kennelijk werkt er dan toch -iets door?3 ,aldus de-kunstena res. i~". i:s V v? i -f te \i' V N| X 5 „Maar .vergeet ook het re creatieve en sociale aspect van zo'n cursus niet," gaat zij'ver der, „het is lekker een avondje met en voor jezelf bezig zijn in ontspannen sfeer, maar ook el kaar stimuleren, samen ont dekken, beleven en leren kij ken. Je helpt elkaar eens over een baalweek heen. Vaak ont staat er een hechte band in zo'n groep. De mensen die nu in het Holy-ziekenhuis expose ren hebben zichzelf als groep een naam gegeven: VAart, een samenvoeging van V-A, en art. Een heel enthousiaste club mensen, we zijn ook met z'n al len naar 't Holy geweest om de boel op te hangen, van elke deelnemer een werkstuk. Som migen slepen hun hele familie erheen. Gewoon zalig om te zien dat mensen er zo'n kick van kunnen krijgen." Voor meer informatie kan men terecht bij de Vrije Aca demie, Oosthavenkade 42, tele foon 4356225. MAASSLUIS Over illegaal spuiten op gebouwen en ande re in het oog springende ob jecten hebben ze geen goed woord over. Drie Maasslufse scholieren Gert Jan Luijendijk, Chandre Martin, Freddie Leef- lang en hun begeleider Jan Luijendijk, die met elkaar de Art Brothers Nation vormen, vullen hun vrije tijd met het leegspuiten van bussen verf in opdracht van open jongeren centra, bedrijven en gemeen ten. Dinsdag middag verzorgt het viertal een grafitti-demon- stratie in en directe uitzending van het AVRO-televisiepro- gramma 'Service Salon'. Begeleider Jan Luijendijk: „Wij zien graffiti, zoais deze kunst vorm wordt genoemd, als een serieuze zaak. Wij kliederen of bekladden niets stiekum, maar wij verfraaien op verzoek en in overleg met onze opdrachtge vers. Je ziet voorat in de Rand stad ongelooflijk veel graffiti. Vaak heel mooi, maar in de meeste gevallen gaat het om spontane en in feite verboden spuitwerk. Wij wijzen dat zon der meer van de hand." Lui jendijk, schilder van beroep, is de enige volwassenen van de Maassluisse Art Brothers Na tion Deze graffitigroep bestaat ruim een jaar en sinds die tijd heeft de ABN al een aanzienlijk aantal bussen verf kwistig zo wel in als buiten Maassluis leeggespoten. De schilder heeft zichzelf voor het programma uitgenodigd Wij hebben zelf een brief naar de AVRO geschreven over on ze activiteiten waarop we met een zijn uitgenodigd. Het ont werp voor de graffiti, die we tij dens deze uitzending willen maken, hebben we al inge diend en daar waren ze erg en thousiast over. Graffiti gebeur de eerst ondergronds, maar nu weet iedereen wei zo'n beetje dat graffiti ook kunst kan zijn en grauw en grijs kan verdrij ven door mooie en ingekleurde afbeeldingen. Dat willen we la ten zien in de uitzending. Daar naast hopen we natuurlijk ook dat we meer opdrachtgevers krijgen." De drie scholieren verzorgen gezamenlijk de ontwerpen, waarna vooral Gert Jan Luijen dijk de eerste aanzet op de muur geeft „Ik vind het leuk om te ontwerpen en meet tevo ren eigenlijk nooit iets uit Ik kijk naar de muur en schat dan ongeveer de grootte. Nadat het ontwerp in grove lijnen op de muur staat, gaan we met z'n allen aan de slag. Een mooi voorbeeld in Maassluis is het jongerencentrum Dug-Out. In graffitiletters hebben we de naam van dit centrum er op gespoten, zodat je al van verre ziet dat hier Dug-Out is," ver telt Gert Jan Luijendijk. Behalve In Maassluis tonen de leden van de ABN ook hun spuitkunsten elders. Binnen kort bijvoorbeeld pakken ze de snackbar van Storm op Maas- lands grondgebied aan. Jan Luijendijk: „De Stormhoek, zo als die snackbar heet, gaan wij versieren met een passend stukje graffiti. Verder nemen we volgende week deel aan een jeugdfestival in Krimpen aan den IJssel, waar we aan de jeugd laten zien wat graffiti kan zijn." Graffiti heeft de ABN vol ledig in zijn greep. Het viertal bezoekt regelmatig grotere steden om te kijken naar graf fitikunstwerken van anderen. Gert Jan Luijendijk: „Je ziet het vooral in de Randstad. Am sterdam, Rotterdam, Den Haag en Zoetermeer zijn voor ons mooie voorbeelden. Veel van wat we daar zien fotograferen we. Dat is met alieen handig maar ook leuk, omdat het voor ons een hobby is, die steeds grotere vormen begint aan te nemen." Die uitstapjes naar ieden inspi reren de leden van de ABN voortdurend. Jan Luijendijk, „Als je dat allemaal ziet denk Ik dat er in Maassluis ook nog wel het een en ander opge fleurd zou kunnen worden. We hebben inmiddels een brief ge schreven naar de bibliotheek met het verzoek om de buiten muren te mogen bespuiten. Maar er zijn nog veel meer ka le, grijze plekken, die wel wat meer kleur kunnen gebruiken Door ons kan Maassluis er een .stuk ieuker op worden «HOEK VAN HOLLAND Wan neer de planning nu wel klopt .eq^^ieowe-camping inder- jdaadJr^deJoop van dit jaar in gebruik' genomen kan worden, zal op het terrein aan de Tas- manweg onmiddellijk begon nen kunnen worden met de voorgenomen woningbouw na het verwijderen van de cara vans aan het eind van het sei zoen. Doordat de gemeente Rotter dam een wat ruimere woning toewijzing heeft gekregen en doordat de Maasstad weinig bouwrijpe lokaties ter beschik king heeft, krijgt Hoek van Hol land de kans om op het cam pingterrein honderd woningen te bouwen. Het bouwplan be helst achttien premie A koop woningen, waarover inmiddels - al positief is besloten in de premie B en premie C sfeer worden er respektievelijk 22 en 24 hulzen gebouwd en verder kunnen er 36 huizen komen in de vrije sector. Ten aanzien van de bebouwing van de Hoekse Brink liggen er" veel meer problemen De eer ste fase, de zogenoemde Brinkhoek, voorziet in de bouw van 73 woningen in de premie- huur D of premiehuur profit Met name de Hoekse winke liersvereniging heeft echter grote moeite met het feif dat die woningbouw gekoppeld gaat worden aan uitbreiding van het winkeloppervlak met 2000 vierkante meter. Men vreest daardoor een toene mende leegstand in het cen trum van het dorp (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Voor het la den en lossen van tonnen graan en kolen ontvangen de Schiedamse zakkendragers van het opnieuw opgerichte Sint Anthonis Gilde geen cent tijdens de Schiedamse Mo lendagen. Onder leiding van 'deken' Jan Hagendoorn, de gene die het gilde nieuw le ven inblies, storten zaterdag 9 mei tientallen moderne zakkendragers zich voor slechts één 'echte Schiedam se borrel' onder de balen. De leden van het uit zijn as her- rezen zakkendragersgilde be talen zelfs elke maand vijf -gulden contributie om het zware sjouwwerk te kunnen doen, „En dat we er zin in hebben is overduidelijk. Of met soms," lacht Hagendoorn. Hij liet deze week tijdens de offi ciële opening van de authen tieke distilleerderij De Twee- lingh zien waar hij en 'zijn' mannen voor staan. Hagen- doom wrijft nog maar eens in zijn nek. „Tja- licht zijn die balen echt niet. Ik. heb er effe een paar op de nek genomen. Zo, zwaar hoor. Je moet spie ren hebben- En oefenen," ver duidelijkt hij. Hagendoorn is de deken, de hoofdman, van de Schiedamse nieuwe zak kendragers, die allen vrijwil- lig af en toe tijdens feesten en manifestaties onder de zakken duiken. «i. In vroeger jaren Hepen er tientallen van deze sjouwers rond in Schiedam. De dra gers versjouwden zakken graan van de schepen naar de tientallen distilleerderijen, branderijen en mouterijen die Schiedam rijk was. Zij waren gebundeld in het Gilde der Zakkendragers Sint Ant honis. De gildeleden kwamen bijeen in het Zakkendragers huisje aan de Oude Sluis 19, dat sinds 1963 door de de ci neast Jan Schaper wordt ge huurd van de gemeente. Schaper geeft de afgelopen jaren het gilde ruimschoots de gelegenheid om in het 'huisje' te vergaderen, de klok te luiden en te 'smak ken'. Met het luiden van de bel werden de zakkendragers vroeger opgeroepen om te ko men dobbelen (smakken) om het werk. De zakkendragers waren verplicht zirh binnen zeven minuten te melden aan de deur van het gildehuis. Kwamen de heren later, dan ging het karwei hun neus voorbij. Er waren namelijk altijd te veel werklui voor klusjes als schepen lossen of bunkeren. In het gildehuis werden de boeken bijgehou den, er lagen linnen of jute zakken, aan de iJsselstenen muren hingen zakkendrager sladders, de handkarren wer den er geparkeerd en in de hal staat nog steeds de hard houten 'smakbak' met kope ren ingooitreehter en benen dobbelstenen. Schiedam maakt tijdens de Molendagen op 9 mei een echt primeurtje mee. De zak kendragers gaan namelijk het gebruik van een slede met paard ervoor in ere her stellen. De mannen verplaat sten in de historie niet slechts zakken op hun schou ders en rug, maar er werden ook goederen vervoerd op een slede. Dit weekeinde gaan de Sint Anthonisleden proefdraaien met de, naar eeuwenoude tekeningen ver vaardigde, splinternieuwe houten sleden. Tijdens de proef wordt een Deux Cheveaux (een 'Eend') voor de slee gespannen. „Het huren van een paard voor de test is te duur," aldus Hagen doorn, die in het „plankie met een knol ervoor en trekken maar" een prachtig trans portmiddel ziet. De zakkendragers vervoe ren dus tijdens de komende molendag hun vracht niet al leen op de nek. Zij lossen de twee tot drie ton losgestorte maïs uit een antieke schuit, die in de Schie ligt ter hoogte van het Zakkendragershuisje om ongeveer tien uur. Om tien uur wordt de bel geluld. Dat is het startsein voor de dragers. Dan moeten de sjou wers zich binnen zeven minu ten melden.» Er kunnen zo'n vijfentwinltg zakkendragers meedoen, ledereen, gekleed in authentieke oude kledij en aangesloten bij het gilde, mag meerennen in de race om het werk. Hagendoorn kan nog best wat sterke ke rels gebruiken. Aanmelden via telefoonnummer 4268611. „Hoe meer, hoe beter," aldus de deken. De, in zakken gestouwde maïs, wordt met de hand en op de schouders uit het ruim van een schip gehaald. Weer anderen stouwen het graan op de slede. Ervoor komt een paard. „We hebben al twee van die dikke Belgische knol len, van die dikbillen, ge huurd. Voor elke slee komt één paard. En dan hobberde- bonk vanaf de kade aan de Oude Sluis over de hol naar de Korte Haven achter de Korenbeurs. Daar lossen we de maïs weer in een tweede antieke schuit van de bruine vloot," legt Jan Hagendoorn in zijn woning, uitkijkend op de voorkant van diezelfde Korenbeurs, uit. Tijdens de Schiedamse Mo lendag lossen de zakkendra gers van het Sint Anthonis- gilde twee schepen, het ene los geladen met maïs en een ander geladen met kolen. De kolen worden rond 12.00 uur verplaatst en gebracht naar de stoomsleper de Hercules, afgemeerd In de Lange Ha ven ter hoogte van de West molenstraat. De kolen komen uit een origineel beurtschip. Om ongeveer half twee zit de zware taak van de zakken dragers erop. Bij de Noord molen krijgen de heren hun verdiende echte Schiedamse moutwijnjenever borrel. „De vroegere "zakkendragers ver dronken hun wedde toch ook maar," lacht Hagendoorn over de betaling van de hob by. De zakkendragers nemen het daarna op tegen andere sterke mannen bij de touw trekwedstrijden, georgani seerd dodr het Schiedamse Zeekadettencorps Jacob van Heemskerck, aan de voet van de Molen de Noord aan de Noordvest. MAASSLUIS De plantsoe- nêndienst van de gemeente Maassluis heeft een adoptie plan voor gemeentelijke bloembakken gelanceerd. Be woners en winkeliers kunnen in deze gemeente voortaan een bloembak adopteren, die door de dienst wordt geplaatst en gevuld met tuinaarde, en door de aanvrager ingeplant en ver zorgd. Aan het eind van de zo mer gaat de bloembak weer terug naar het magazijn. Het adoptieplan is bedacht, omdat enkele jaren geleden de gemeentelijk bloemschalen en -bakken zijn verwijderd. Vooral de dagelijkse verzorging bij droog weer deed een te grote aanslag op het budget van de plantsoenendienst. Nog steeds kunnen de kosten voor onder houd niet worden opgebracht door de gemeente en daarom doet de plantsoenendienst nu een beroep op het particulier initiatief om de stad haar oude fleurige aanzien van voor de bezuinigingen terug te geven. Bij de plaatsing gelden twee voorwaarden De bakken wor den niet op particulier terrein geplaatst en ze mogen geen verkeershinder opleveren. VLAARDINGEN Uit een kel derbox aan de Sperwerlaan zijn drie tennisrackets ter waarde van 575 gulden ont vreemd. De eigenaar heeft pas onlangs aangifte gedaan, hoe- we! hij ai eerder had gezien dat een ruitje van de box was vernield. Maar hij dacht toen niet aan inbraak. Uit een woning aan de Van der Waalsstraat zijn een videore- - corder ter waarde van 1000 gulden en 100 gulden aan con tant geld ontvreemd. De inbre kers forceerden het slot van de voordeur. Voorts werd ingebroken in de Paulus Buljsstraat. Uit een ge meenschappelijke kelderruimte verdween daar een damesfiets ter waarde van 650 gulden. De breekschade, een kapot slot, bedraagt 50 gulden. VLAARDINGEN Omdat een buurtonderzoek, waarbij de re chercheurs huis aan huis aan bellen, zeer tijdrovend is, heeft de Vlaardingse recherche een brief met vragenformulier ver spreid om een gewapende overval op de Videotiek aan de Reigerlaan te helpen oplossen. Bewoners van woningen in de onmiddellijke omgeving van de zaak hebben de brief in de bus gehad. Zij kunnen de vragen desgewenst anoniem invullen. Bij de overval, die zaterdag avond plaatsvond, werden geld en cheques ter waarde van 2200 gulden buitgemaakt De daders, twee jongemannen van ongeveer 18 jaar, hadden ny- ionkousen over hun hoofd, toen zij de zaak binnendron gen. Onder bedreiging van een mes maakten zij de winkelbe diende het geld afhandig. 'J

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1