Veiling De Pijpelaar brengt ruim 600,- op voor kinderkamp Schiedam bezoekt Gorzenezen razend oyer Vlaardingse kapster wint soundmixwedstrijd Zuidafrikaans sfeertje in de Vlaardingse binnenstad mmimvus Misdaad loont niet op schrijversavond Minder Inwoners iSÉil— veel meer theater BAD GR0EN00RD fi«SÉi Autoradiodiefstal mmmm Service VOORVERKOOPabonnement: 30»- De eerste echte veiling in het Vlaar dingse buurt huis De Pijp elaar bracht maar liefst- zeshonderd gulden op voor het zo merkinder kamp in het Brabantse 'Heeze. (Foto 1PO) m!i (Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM „Heel frappant hoor. In de wijk mag geen boom gekapt worden. Maar die puur gezonde bo men, die het uitzicht be lemmeren voor die rij kelui op de Maasboule vard, worden aan de lo pende band: omgehakt-" mm® 1 i§ÉP Touring mooto etger&fc pag van het {aar tot e< t m st 8s#tl - H CEES BOER TWEEWIELERff rSCIALIST Noord vliet 43-45, Maassluis Tel. C '"*90 - 16799 Stickers Vrijwilligers van Vlaardin- gentegen apartheid vroegen in - winkelcen- trum Liesveld winkelende 7 Vlaardingers'' |jprptestbriëT ven te schrij ven naar Vlaardingse groenteman nen, die pro dukten uit Zuid-Afrika verkopen. Foto Peter Molkenboer Kinderen fmê.a v&étetr Vlaaïdlngén^ riepen Wim Storm uit als winnaar. De voorrondes waren uitgezonden door de plaatselijke radio-om- roep. Storm kreeg hiervoor ook een beker. v,: V- Verkeerde Akkerman 7 'W - - Stampvol Geopend van 10 mei tot en met 5 septem ber 1987. Na bet inleveren van de invulstrook, ver krijgbaar op de voorverkoopadressen, en een goedgelijkende pasfoto, kunt u het abonnement direkt, na betaling, meene men op de volgende adressen: V.V.V. Buitenhavenweg, Zwembad Zuid, Westfrankeiandsedijk 3, Alle Bondsspaarbanken in Schiedam. Bondsspaarbank Vlaardingen, Winkelhoeve (Holy) Bad Groenoord. Alléén in de voorverkoop, dus vóór 10 mei a,s ƒ30.- voor bijna 4 maanden zwem- menü v Tel. informatie: 4 26 16 82 De voorverkoop start op 27 april a.s. Bedroevend Geslaagd (Van een onzer J-vK (Van een onzer verslaggeefsters) VLAARDINGEN - Het „éénmaal, andermaal, ver kocht": klonk zaterdagmor gen vaak op in een tot vei linggebouw veranderd Buurt huis De Pijpelaar in dé Vlaardingse Willem Pijper straat Veilingmeester Her man Schafthuizen kreeg 135 artikelen onder de hamer. Van kopjes en schoteltjes, laropekappen, haardrogers, elektrische dekens, dozen met boeken, vazen of prulla ria tot Verkende' televisies, slaapkamer ameublementen en complete bankstellen wer den voor bedragen variërend van één gulden vijftig tot vijfenzeventig gulden van de hand gedaan. De opbrengst van de vei ling, een probeersel van acht vrijwilligers van het buurt huis, was bestemd voor het zomerkinderkamp. Vaste be- zoekertjes van De Pijpelaar kunnen deze zomer mee naar het Brabantse Heeze. De va kantie kost honderd gulden per kind per week. Om uit de kosten te komen heeft De Pijpelaar veel meer geld no dig, vandaar de veiling. Na de openbare verkoping, waar voor heel professioneel re gels waren opgesteld waar aan kopers, verkopers en be zoekers zich moesten houden, telde het organiserende co mité ruim zeshonderd piek winst. „Prachtig, dat hadden we nooit verwacht," aldus Maria Hardonk, Ali Hoogland en Mirjam Boomert blij achter het bureau met stapels stui vers, dubbeltjes, guldens, kwartjes en papiergeld. De vrijwllliggers van De Pijp elaar gingen, voordat zij de nieuwste activitelUn de Vlaardingse wijk de VOP starten, eerst een kijkje ne men in een buurthuis in Oud Beijerland. Ook daar worden door de leden van een wijk- vereniging in een wijkhuis met de regelmaat van de klok huisraad en allerhande goederen geveild. „Als je een veiling wilt houden, moet je het goed doen. We gaan hier zeker mee verder, want het is een succes gebleken," zegt Herman Schafthuizen, vrij williger van het eerste uur, die de jaarlijkse rommel markt organiseert voor De Pijpelaar. Deze traditionele verkoopmarkt wordt dit keer op 20 juni gehouden. De verkopers moesten zelf hun artikelen brengen en ha len in het veilingpandje. De kopers en de verkopers droe gen ieder tien procent van het koopbedrag af aan het buurthuis. Ben echt 'antiek- ertje', een antieke plck-up, bleef over. Een racefiets met toebehoren bleek naderhand ook te duur. Want de verko pers hadden een minimale richtprijs moeten opgeven. Tientallen legpuzzels verwis selden wel voor een zacht prijsje van eigenaar. Een Frans antiek stoeltje met prachtig gebloemde bekle ding ging voor een paar tien tjes de deur uit De gehele middag reden kopers af en aan op het plein tje voor het wijkhuis. De han del werd bovenop auto's ge bonden of in aanhangwagen- tjes geladen. De Vlaardingse Westhavenkade bewoner, be kend onder de naam 'de schipper', had ook goede za ken gedaan. Hij bood een kin derfietsje te koop aan. De ha mer viel bij vijftien plek. „Het was nog gezellig ook," aldus de tevreden schipper, die vergezeld van zijn manke hondje op huis aanging. i '4 wSÊm^^M.^ÊÊÊk A *'9'*'%' ff. 4 V jft. 4 - W c i 'Gezonde boom moet wijken voor uitzicht' _Het afgelopen weekeinde lie pen tientallen Schiedam-Zuld bewoners (Gorzenezen) rood gloeiend van kwaadheid over de Scbiedkmse Maasboule vard. Een vrijdag omgezaagde boom en een eerder' die week verplaatste boom waren de re denen van bun boosheid. Ter hoogte van de Fanora- moflat aartd%"" boulevard- straatkant was- «en grote, vol gens kenners; absoluut gezon de boom omgehakt. Medewer kers van de gemeentelijke plantsoenendienst hadden er de bele week over gedaan om ook een andere boom (verde rop richting restaurant La Du- cbesse) om te zagen. Aan het uiteinde van dit eerste slacht- VLAARDINGEN Na een korte acntervolging door de politie zijn vier jongens in de leeftijd var 1? tot 19 jaar aan gehouden, die op de R. Schu- manring in Vlaardingen-Holy een auto hadden opengebroken es bezig waren de radio eruit te halen. Het betreft drie Vlaardingers en een Rotter dammer. offer werd een punt geslepen. Met die punt werd de boom in de grond gestoken. „Of dat ding ooit weer gaat leven, dat betwijfelen wij," aldus een aantal bewoners, terwijl zij zit tend op de bankjes langs de waterkant treurig kijken naar de kale plekken op het gras veld onder de boulevardfiats. Tientallen Gorzenezen bel den de leden van de werkgroep verkeer van de Bewoners Ver eniging Schiedam Zuid (BVSZ) horendol. Hondebezlt- ters, die langs het boulévard- plantsoen altijd hun hondje uitlaten, hadden het eerst alarm geslagen. „Straks staat er geen boom meer. Hoeft mijn bond zijn poot nergens meer voor op te tillen," riepen enke len schamper. „Belachelijk toch. Er Is door mensen-van de gemeente toegegeven dat die bomen gekapt zijn omdat zij bet uitzicht belemmetden/^l- dus oud-lid vamde%erkg«>ep verkeer Marijke vto dér hélde. Bij de dienst Gemeentewer ken was vrijdag en in het weekeinde niemand voor com mentaar bereikbaar. Alle amb tenaren genoten van een vrije dag. De medewerker van plantsoenendienst, die op dracht had om nog een tweede boom om te hakken ter hoogte van de Fanoramoflat, vertikte het. Hij verliet met zijn z&ag- apparatuur de boulevard en liet de ene grote 'woudreus' staan aan de voet van de Pano- ramaflat. Volgens de regels moet de gemeente toestem ming geven om bomen te kap pen. Zonder vergunning wordt een boete geriskeerd van 500 tot 2500 gulden. „Er wordt veel te snel ge zegd dat een boom ziek is. Be wijs dat maar eens, hè," aldus Marijke van der Heide. „Leze ene Jboom staat er nu nog. Maar er werden eerder al twaalf neergehaald. Te gek toch." Langs de verharde bou- levardweg herinneren stapels houtzaagsel en een lichtge kleurde stomp aan de enorme boom die er eens pronkte. VLAARDINGEN De Vlaardingse kapster Louise Hekkema pakte zaterdagavond een afgeladen zaal Middelhuy- se in met haar vertolking van het lied van de groep Berlin Take my breath away. De Vlaardingse kreeg unaniem tijdens de finale avond van de soundmix- en playbackwed- strijden van Rita Young de kwalificatie 'klasse' mee voor haar zangkunst. „Het was ab soluut niet zo dat de winnaars wonnen, omdat er geen betere waren. Nee, het was echt klas se. We stonden er zelf. versteld van. De 50 kandidaten die we tijdens de voorrondes en in de (Van een onzer verslaggeefsters) VLAARDINGEN Heel even waanden winkelende Vlaardingers zich zaterdag middag niet in hel winkelcen trum Liesveld maar in het warme Zuid-Afrika. Student prediker Dumisa Sithole maakte bij de kraampjes op de Andere Markt van Vlaardin- gen tegen Apartheid een dans- fm Wi Touring k wshtft or. om ,jH'; onv^Hnn'Hjt-.L- je. Op dé maat van door Vlaar dingse vrouwen gezongen me lodieuze Zuidafrikaanse liedjes deinden de goedlachse predi ker, kinderen en vrouwen heen en weer. Heel indrukwekkend was het swingende bewegen van Sithole, die tesamen met collega's Andrew Esterhulzen, Petrus Booys en Yvonne Meij er In gezelschap van de in VI aar dingen wonende banne ling David de Beer de Andere Markt bezocht. Vrijwilligers van VIaardin gen tegen Apartheid trachtten met boodschappen rondlopen de mensen over te halen eens te letten op de merken van de groente en het fruit dat hun groenteman verkoopt „Weiger te kopen als uw groenteman nog Zuidafrikaans fruit in zijn assortiment heeft Een totale boycot van produkten uit Zuid-Afrika kan het geweldadl- ge regime, dat zelfs de kinde ren niet spaart, omver heipen. Een boycot is geweldloos. Ook wij zijn medeverantwoorde lijk," aldus Leslie Wijnberg, één van de vrijwilligsters. De bekendste Zuidafrikaanse fruitmerken, die nog steeds in ons land verkocht worden, zijn; Outspan: sinaasappels, citroe nen en grapefruits; Cape, Kaap of Kaaps: appels, peren en druiven; Odda: sinaasappels; Goldland: sinaasappels; Capri ce; avocado's en Rose: grape fruits. Fruit in blik van de merken Golden Glory, Del Monte, Silver Leaf en Beaulah is eveneens "besmet' verklaard. Ook de Zuidafrikaanse wijnen Fleur de Cap, Estate, Grimber ger, Bergkelder en Nederburg dienen geboycot te worden. Prothea's zijn bloemen afkom stig uit het land van de apart heid. „Koop deze produkten niet Vele grote bedrijven hebben al besloten geen Zuidafrikaanse spullen meer te verhandelen. Sommigen plakken zelfs sti ckers op hun winkeldeuren om a«in te geven dat zij geen Zuid afrikaanse goederen verkopen. Schrijft uw groenteboer, wijnhandelaar of supermarkt dat ook hij deze produkten niet meer inkoopt. Want hij kan ze makkelijk ergens anders ha len," aldus de actievoerders. De Zuid-afrikaanse banne ling David de Beer (39) leidde de gasten uit Zuid-Afrika, die thans in Kampen en in Londen wonen door de stad.Zondag preekte David de Beer, die overigens geen dominee of pre diker is van beroep, in de Em- mauskerk aan de Vlaardingse Ketheiweg. In zijn preek stonden de kin deren van Zuid-Afrika cen traal Uit het pas uitgegeven boek Het is oorlog in mijn straat werden aangrijpende ci taten voorgelezen. „Want de blanke overheersers schromen niet om kinderen vanaf elf jaar in de gevangenis te gooien en hen te martelen. Wat moet er ooit van die jeugd terecht komen. Kijk eens wat men hier allemaal nu nog doet en moet doen voor de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog. Die Zuidafrikaanse jongeren heb ben geen toekomst op deze ma nier. Zij hebben geen schijn van kans. En de laatste tijd is het in Zuid-Afrika alleen maar slechter geworden," aldus Da vid de Beer. finale aan ons voorbij hebben zien en horen gaan, hadden een goed niveau," zei presenta trice en organisatrice de Vlaardingse Rita Young en thousiast. De beheerder van de Vlaardingse zaal Middelhuyse heeft reeds aangekondigd om van de wedstrijden een jaar lijks terugkerend festijn te .maken.. Kapster Louise <25). die nooit eerder optrad en gewoon alleen thuis haar liedjes instu deerde, won een prijs van 500 gulden en natuurlijk een beker. De Vlaardinger Leo IJdo, niet geheel onbekend in het Vlaar dingse uitgaanswereldje, streek de tweede prijs op met een fenomenale uitvoering van Fats Domino's Blue Berrie Hill en het lied van The Mon keys Day Dream Believer. De Vlaardingse eigenaar van een autoplaatwerkerij Wim Storm ging met de derde prijs naar huis. Hij bracht El- vis Presley, terug op de plan- Het playback gedeelte van de Rita Young Managament wedstrijden werd gewonnen 'Vamse Nathalie: Islaratoédben met haar' uitvoe ring van Witney Houston's The greatest love of all. De Schie- damse Esther Riekwel eindig de op de tweede plaats met What a feeling van Irene Care. Zes Vlaardingse meisjes be haalden de derde prijs met hun spectaculaire optreden als de Dolly Dots met He's o lier. De jury werd gevormd door Pim Flag van de Omroep VIaardingen, de Vlaardingse zanger Martin Eden, Peet van Nieten van Rita Young Mana gement en manager Renée Saey van Intadassgroup uit Zoetermeer. Het laatste jury lid contracteerde de drie soundmix prijswinnaars, met een voor een betaald optreden binnenkort ergens in Neder land. „Het was een groot suc ces. Het was bomvol. Een her haling komt er zeker," aldus Rita Young. VLAARDINGEN In een eerdere publicatie over de nieuwe sponsor van de Vlaar dingse voetbalvereniging For tune is per abuis het loodgie- tersbedrijf Akkerman ais spon sor genoemd. Dit had moeten zijn; fa. A. Akkerman, recy clingbedrijf voor lompen, pa pier en metalen aan de Pro ductiestraat in Vlaardlngen. Deze firma is co-sponsor van het tweede elftal van Fort una. De nieuwe sponsor van de se lectie is Fiat-Nederland. Onze excuses voor de slordige be richtgeving. Door GEEJA OLDENBEUVING SCHIEDAM „Hans Ubarg neemt voor. zijn optreden In De Teerstoof altijd z'n eigen kruk je mee en de groep Flalrck had een mini-fornuisje bij zich waar ze hun eigen eten op kookten. Je maakt van alles mee in dit werk," zegt Ingrid Reinders, assistent-directrice van de kW Stichting Schiedamse Thea ters, die het na dit weekeinde wat rustiger aan kan doen om dat het theaterseizoen weer voorbij Is. De Teerstoof sloot af met een sfeervol optreden van de vier swingende heren van The Deep River Quartet op donderdag en vrijdag en een solo-optreden op zaterdag van Haye van der Heyden. Daarmee komt voor Ingrid een eind aan vijftig tot zestig uur per week werken omdat ze sa men met theaterdirectrice Connie Eggink moet zorgen - dat in de drie zalen die de Theaterstichting in het Pas sagetheater. theater De Teer stoof en de Roosenzaal on der haar beheer heeft, alles volgens planning verloopt. De afgelopen maanden moest zij om de veertien dagen week enddienst draaien. Zorgen dat kleine probleempjes bij de kas sa, zoals bijvoorbeeld mensen die hun kaartjes vertoren heb ben maar toch beweren be taald te hebben, worden opge- lost. Of impresario's die de contacten afsluiten en de ver diensten van de artiest in de gaten houden, opvangen en geruststellen als blijkt dat er nog maar tien reserveringen voor een bepaalde artiest rijn gemaakt. Werk dat dus enige tact en soepelheid van optre den vereist. Ingrid heeft er geen moeite mee. „De service behoort goed te rijn. Wij hebben dit seizoen bijvoorbeeld enorm gewerkt aan een betere sfeer in het Passagetheater. En die sfeer is ook enorm verbeterd." Uit een enquête was naar voren geko men dat abonnementhouders het zo gezellig vonden als na afloop ook nog iets kon wor den gedronken. „Die nazit is er nu. Wie wil, kan op vrijdag en zaterdag de oppas vragen wat langer te blijven bij de kinde ren thuis terwijl pa en ma nog even nagenieten in theatercafé WpéïTenden dezijruïmte van het Passaoetheater." - Behalveeeh betere sfeer en s i een nazit was er dit seizoen ,W ook nog een andere tendens i en dat is dat steeds meer 'kop-; W peis? gezamenlijk het theater i* bezochten. „Met z'n tweeën iP uitgaan Is ai lang geen stan- Waard meer," aldus Ingrid. ,7' „Een groepje van vier of zes dat gezellig uitgaat, Is de trend. We mprkèn dat aan de reserveringen. Er worden kaartjes voor vier of zes perso- f nen tegelijk bestek)." Ze kijkt tevreden terug op het seizoen. „We begonnen met een uitverkochte zaai. Dat was het optreden van Uesbeth Ust en Ramses Shaffy. Het zat stampvol. Maar aan de andëfe kant hebben we ook een mu ziektheatervoorstelling van De Witte Kraai moeten aflasten v- omdat daar geen interesse voor was." De Teerstoof Is een podium voor nieuwe artiesten met al9 gevolg dat het afgelo pen seizoen het zoldertheater tjes soms stampvol, soms zo goed als leeg, was. „Program meren blijft een risicovolle zaak," zegt Ingrid. „Bij Paul de Leeuw bijvoorbeeld zat de zaal bomvol, terwijl hij vorig jaar pas één try-out hier heeft ge- geven. We hadden niet ver wacht dat er zoveel publiek op af zou komen." En over de mo derne dansgroep Glas die in het Passage was geboekt zegt zé: „We hadden vijftig mensen In de zaal verwacht, maar er zaten er tweehonderd!" De belangstelling was even eens enorm bij Jules Deelder en bij Brigitte Kaandorp. Wat- ook goed is aangeslagen is de swingavond met de rock-'n-roll groep De Gigantjes in De .Teer stoof. „Het was een fantastisch leest, waarbij de stoelen aan - de kant gingen en dansen maar. Komend seizoen wordt meer van dit soort feesten ge organiseerd. Ook de theaterdi-; ners keren terug. Niet alleen gekoppeld aan optredens in het Passagetheater maar ook in combinatie met voorsteUïn- gen in De Teerstoof. We willen 3 het theater nog meer meer naar de mensen toe brengen door de verkooppunten uitte breiden en de kassatijden te verlengen. Verder zullen abon-. - nementhouders extra verwend worden," verklapt ze. Over het algemeen blijken de Schie dammers weer meer naar het theater te gaan. „De bezet- tingsgraad was gemiddeld zes- -« tig percent," zegt Ingrid, te- genover vorig jaar gemiddeld -. 45 percent Bovendien blijken- met name abonnementhouders i meer voorstellingen te hebben u bezocht. Zij boekten gemid- - r deid zeven voorstellingen in- T eens."- mi SCHIEDAM De eerste aan wijzing was al te vinden bij de voordeur van gebouw de Teer stoof. Er stonden weinig fiet sen en er waren nauwelijks parkeerproblemen voor de be zoekers van de op één na laat ste schrijversavond van dit sei zoen, die Stichting De Filmclub Schiedam zaterdagavond or ganiseerde. Of zoals thriller schrijver Thomas Ross aan het begin van rijn lezing opmerkte: „Detectives, thrillers en politie romans rijn in Nederland on dergewaardeerde genres. Wat dat betreft is de opkomst symptomatisch. Maar wij, thril lerschrijvers, accepteren elke uitnodiging. Juist om meer er kenning te krijgen voor ons werk. Vandaar ook dat ik het Genootschap van Nederland stalige misdaadauteurs heb opgericht.". Niet gespeend van humor en met een weldadig aandoend gevoel voor understatement verhaalde Thomas Ross. pseudoniem voor de cultureel antropoloog Willem P. Hogen- doorn, welke moeilijkheden de Nederlandstalige misdaad auteur ten deel vallen: „De Ne derlandse politieroman ademt nog steeds de sfeer van: doe maar gewoon dan doe je al gek genoeg. Voordat je het In de gaten hebt duikt een domi nee op om uit te leggen dat er aan de misdadiger nog iets goeds is. Er ligt ook altijd een Chinees in de gracht en aan spionage hoef je helemaal niet te denken in dit landje, waar een ongecontroleerde en zeer grote Binnenlandse Veilig heidsdienst rustig zijn gang kan gaan, ondanks het feit dat een groot deel van de Neder landse neutraliteit voor de Eer ste Wereldoorlog te danken is aan onze spionageactiviteiten. Juist Rotterdam was het cen trum voor spionnen om gege vens uit te wisselen. De situatie Is zo bedroevend dat slechts drie misdaad auteurs in dit land min of meer kunnen leven van hun pen. De oplage van een Nederlandsta lig produkt In dit genre is vrij- wei nooit hoger dan 2000 exemplaren. Misdaad loont niet en zeker niet als je er óver schrijft. De enige manier om je werk vertaald, bijvoorbeeld in het Engels, te krijgen is, dat jé een onderwerp neemt dat in de Internationale belangstelling staat of zoals Jan Willem van de Wetering (de schrijver van i boeken over Grijpstra en de g--r* Gier) het doet Nederland af-;- schilderen als een land van klompen en molens," aldus een cynische Thomas Ross. Het aandachtig luisterende pu bliek kon zich in die, als orii-^ r aantastbaar geponeerde, stel lingen wel vinden. Intens werd - geluisterd naar de eerste twee7 hoofdstukken uit Ross' boek r'Ti' KotinkSjke bkxsghekf, die hij met gevoel van dramatiek voorlas.'- Een beter bewijs was nauwe- 1 lijks te vinden voor de stelling van Ross dat een misdaadro- man aan moet sluiten bij de 7 actualiteit. Het boek, dat gaat1 over de rol van prins Bernard - tijdens het Lockheed-schan- daal, begint dan ook met een r beeld dat iedere Nederlander 1 wel kent: de mannen en een Porsche van de rijkspolitie. Ondanks het weinige publiek mag ook deze avond geslaagd heten. Niet in de laatste plaats omdat de gebroeders Knoops; uit Capelle aan den IJssei met zichtbaar plezier hur. betrok- kenheid, als amateur thriller schrijvers, toonden. Jammer alleen dat de Schiedamse boekverkopers, samen met de Openbare Bibliotheek mede organisatoren van deze avon- den, er niet voor hadden ge zorgd dat er exemplaren aan wezig waren van de door Tho mas Ross geschreven romans, zoals bij de echte literatuur-: schrijvers altijd gebeurt. VLAARDINGEN Het aantal inwoners van Vlaardingen Is in de maanden februari en maart met 61 teruggelopen tot 75.383. Er werden beide maanden respectievelijk 65 en 82 baby's gaboren (66 jongens en 79 meisjes) en 55 en 63 personen overleden. In Vlaar dlngen vestigden zich 163 en 124 personen en naar elders vertrokken er 177 en 200. Bij verhuizingen binnen de ge- meente waren 445 en 390 pér- sonen betrokken. In februari werden 19 huwelijken voltrok ken en 14 echtscheidingen In geschreven. In maart bedroe gen deze aantallen 31 en 22. Aan het begin van het jaar tel de Vlaardingen nog 75.430 woners, 47 meer dan afnd*§j|>; maart.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1