Polaroid De lintjesregen in Schiedam 'Liefde voor vorstenhuis moet kweken' VOORJAARS VOORDEEL 1 Mei Cabaret is serieus met humor Amateurtoneel moet rustiger beginnen NETZO VOORDELIG. WEL ZO BETROUWBAAR. VERGELIJK ONZEAFHAA LAKSTIFTEN SPATLAPPEN COMPLETE LAMPEim Doordacht Dynamisch. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Heel geëmotioneerd waren de meeste aanwezigen gistermiddag tijdens de officiële opening van de expositie Maus in het Schiedamse Stedelijk Museum. In de linker bovenzaal van het Mu seum hangen tientallen zwart wit striptekenin gen van de Amerikaan se striptekenaar en gra fisch ontwerper Art Spiegelman. Polaroid camera's uit de 600-serie nu met grandioze voorjaarskorting. Door eenvoudige bediening en ingebouwde flitser altijd een scherpe, goedgeslaagde direkt-klaarfoto. WOENSDAG 29 APRIL 1987 HET VRIJE VOLK den voorafgaande aan de Dag van de Arbeid plannen maakt voor het programma." Voor dit jaar heeft het.1 Mei Cabaret opnieuw geprobeerd een evenwichtiger verdeling te, maken in Maassluis en landelij ke onderwerpen. Dat is niet helemaal gelukt. Pieter Roe--*,, lols: „We wiiien niet alleen. Maassluise zaken naar voren haien, er zijn ook voldoende' landelijke onderwerpen waar je als cabaretgroep mee aan de slag kunt. Toch steken de plaatselijke voorvallen Iedere keer weer ruim boven de lan delijke uit. We deien niet alleen brevetten van onvermogen üit aan andere politieke partijen in onze stad. De fractieleden van de Partij van de Arbeid komen er ook nooit zonder kieer- scheuren af." Aangezien het 1 Mei Cabaret voor 50 percent uit PvdA-frac- tieleden bestaat en de af- spraak geldt dat de persoon, waarover een pittige tekst ge schreven is, die niet van tevo ren mag weten, blijft dit onder deel voor deze drie dan ook tót op de avond van het optreden een (pijnlijke?) verrassing. De tekst en liedjes worden voor het merendeel door de caba- retgroep zelf geschreven waar bij hier en daar bestaande me lodieën worden benut. Verder schreef Nelleke Woestrof spe ciaal twee liedjes voor het zes tal, waarin kardinaal Simonis centraal staat. Behalve Hedy d'Ancona bena drukken ook de cabaretleden het begrip emancipatie op de 1 mei viering. Zij moedigen mei den en vrouwen aan ongewerif ste intimiteiten onmlddellijkfeh desnoods letterlijk, van zich af te slaan als zij het liedje 'Han den thuis!' zingen. Het zestal, schudt unaniem het hoofd op- de vraag of er wel eens iemand boos de zaal is uitgelopen tij- dens een optreden, „iedereen* weet natuurlijk wel dat het ca baret is. Hier en daar wordt er iets aangedikt. De kritische teksten moeten met een knip-" oog worden bekeken, ook al klinkt er een serieuze onder- toon in door," formuleren zé tenslotte eensgezind. vui"V*. De 1 mei viering In De Kern aan de P.C. Hooftlaan begint om 20.00 uur en Is toegankelijk voor leden en belangstellen den. De toegang is gratis. MAASSLUIS Dat het Jaar 2000 met rasse schreden na dert, heeft ertoe geleid dat de zes leden van het 1 Mei Caba ret uit Maasluis zich het hoofd zijn gaan breken over de situa tie van Maassluis in die toe komstige periode. Zal de bo demverontreiniging in de diver se wijken dan echt verleden tijd zijn? Za! het eeuwenoude kerkeiland dan niet langer een puinhoop zijn, net zoals na het bombardement in 1943 en net zoals nu in 1987? De titel van het programma 'De Rode Afbraak' wijst op een sombere visie van het cabaret gezelschap. Pieter Roelofs: „We nemen serieuze zaken on der de loep maar met een flin ke dosis humor. We steilen ons zo voor dat het duo les en Lies, daarmee bedoelen we de wet houders Izaak van der Knaap en Liesbeth Snoeck, verward naar de ontwikkeling van Maassluis en naar elkaar kij ken. Is het zo geworden? Dat was toch niet de bedoeling. Het is allemaal een beetje gek scherend maar het vele gif in onze gemeente en de akelige kaalheid van het kerkeiland zijn voorbeelden van de situa tie waar de inwoners van Maassluis vandaag de dag mee te maken hebben. In het programma gaan we er van uit dat dan in het jaar 2000 zelfs de grote kerk met de grond gelijk is gemaakt." Het 1 Mei Cabaret werd zes jaar geleden opgericht en van af het allereerste optreden hebben de leden zowel plaat selijke als landelijke twijfelach tige politieke successen, mis sers en andere noemenswaar dige gebeurtenissen in hun programma's naar voren ge bracht door middel van liedjes, sketches en meezingers. Yvonne de Groot: „Ons eerste programma heette 'Met een korreltje zand'. Dit naar aanlei ding van de zandaffaire die toen op ieders lippen lag en ons in ruime mate inspireerde tot het schrijven van teksten en liedjes, in de loop der tijd zijn de mensen uit het cabaret gestapt waarvoor weer ande ren in de plaats zijn gekomen. In de afgelopen drie jaar is er een vaste kern ontstaan, die soms een haif jaar van tevoren, maar ook we! eens twee maan- ;i aat nu per se een stripverhaal .Marians. Heule, gedurende, 20 jaar directeur van de Ver- eenigde Glasfabrieken te Schiedam, werd benoemd tot Officier in de Orde van Oran je Nassau. •y De volgende Schiedam mers ontvingen hun ere me dailles uit handen van de Mi nister yan Justitie: Jacob Krikke, werkzaam als admi- nistratief ambtenaar bijhet Korps Rijkspolitie, kreeg de ere medaille in zilver; Ber- nardus Anthonius van Put ten, coördinator administra tie en analyse bij de Centra le Recherche- én Informatie dienst te Den Haag, werd tot Ridder benoemd. Oscar Cé- sar Prancies de Pauw, be heerder van het bijpostkan toor met bestelling van de PTT aan het Schiedamse Bachplein, ontving de ere medaille in goud. De Minister van Verkeer en Waterstaat benoemde Kornells Johannis Simon, ei-, genaar van het gelijknamige aannemersbedrijf aan de Schiedamse Lange Nieuw- atraat, als Ridder. Simon's .bedrijf specialiseerde zich in het bouwen van kademuren,, bruggen, loodsen in opdracht van scheepswerven, gemeen ten en Rijkswaterstaat'. Ver der vervulde Simon vele maatschappelijke neven functies zowel in zijn vakge bied als in het verenigingsle ven. De Minister van Financiën overhandigde aan Dirk Huis- son, hoofd afdeling onderne mingen en formeel recht bij de Direktie Wetgeving en Di- rekte Belastingen, de ver sierselen behorend bij titel Officier in de Orde van Oran je Nassau. SCHIEDAM Vijftien Schiedammers hebben van ochtend ln de aula van het ..Stedelijk Museum uit han den van burgemeester drs. Reinier Scheeres een konlnk- i; lijke onderscheiding ontvan gen. Twintig stadgenoten werden dit jaar koninklijk gehuldigd. Tijdens de jaar lijkse lintjesregen in het ka der van Koninginnedag wer den vijf ere medailles ver- bonden aan de Orde van Oranje Nassau in brons, acht in zilver en twee medailles In goud uitgereikt. Drie Schiedammers werden be noemd tot Ridders in de Or de van Oranje Nassau. Twee Schiedammers werden Offi cier in de Orde van Oranje Nassau. De volgende personen kre gen de medaille in brons op gespeld: Johan Hendrik den Hartog, Antonie van den Oe ver, Mattheus van der Heide, Aart Kriek en Johannes Jo- docus Valken. De ere ma- dailie in zilver was voor: Jo hannes Krommenhoek, Hen drik Overheul, Dirk Stede houder, Jan Tuitel, Cornelia Sas, Meindert van Veen, Jam na Niesa Blijdorp. Mevrouw Blijdorp maakt al zestig jaar het blad Open Deur, het ^tijdschrift van de evangeli- .satiteommissie van de Gere formeerde Kerk te Schie dam. Marius Carious Hengst kreeg de versierselen beho rende bij de ere medaille in goud overhandigd. De heer Leendert Olivier Jonker, betrokken geweest bij moeilijke projecten op het gebied van de scheeps- nieuwbouw, reparatie en off shore techniek werd be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Gerrit In de ontroerende strip over de jodenvervolging in de Tweede Wereld oorlog worden de Joden voorgesteld als mui zen, de nazi's als katten en de Polen als varkens. De strip wordt sinds kort dagelijks ge publiceerd in het Amsterdam se dagblad Het Parool. Het boek werd onlangs uit het En gels vertaald in het Neder lands en uitgegeven door A.W. Bruna en Zoons uit Utrecht. .Moest dat nu persé door middel van een stripverhaal?" betwijfelde drs. A. H. Paape, directeur van het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumenta tie, de werking van het strip verhaal Maus. Hij kreeg het eerste exemplaar van de Ne derlandse uitvoering van Maus overhandigd in een overvolle aula van het Stedelijk Muse um. Ook werd hem het boek Nazi-dokters van Robert Jay Lifton gegeven. Prof. drs. B. Polak hield een inleiding over de presentatie van beide boe ken. Nazi-dokters is een studie naar het waarom-van deprak- tijken''van artsen ln nazl'-kairi- peh,*mèt namein 'het1 'cóncêri- tratfekkmp 'Auschwitz.' Spiegelman tekende in het De directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie drs. A.H. Paape ont ving het eerste exemplaar van de Nederlandse vertaling van het stripverhaal Maus in het Schiedamse Stedelijk Museum. (Foto Arie Wapenaar stripverhaal, waarvan tot en met 8 juni tientallen vergrote afbeeldingen zijn te zien in het museum, de indrukwekkende en ontroerendeherinneringen van zijn vader. Vader Vladek Spiegelman was een van de overlevenden van het Poolse kamp Auschwitz. Zoon Art, ge boren in Stockholm en emotio neel van zijn vader gescheiden door de generatiekloof en diens oorlogstrauma's, interviewde zijn vader over de verschrik kingen van de jodenvervol ging. Uit de moeizaam verkre gen brokstukken stelde hij een heldere, .vertelling samen. .nMaus is.vplgens uitgeverij A.- .W,Bcunacn Zoons „een sobere maar perfect getekende strip." In de linker bovenzaal van het Stedelijk Museum ademt de strip die helderheid en sober heid uit. De aankleding van de expositiezaal is in zwart en wit uitgevoerd. De lange reeksen tekeningen van Spiegelman zijn ais een lange strip op de muren aangebracht, gedeeld door stukken zwart linnen. In de expositiezaal hangen enige oude en nieuwe foto's. Sommi ge foto's laten de huidige toe stand van het kamp Auschwitz zien. Weer andere foto's tonen de gruwelen voor en tijdens de Tweede Wereldoorlog in de ba rakken van Auschwitz. „Vreselijk indrukwekkend. Het is zo moeilijk er naar'te kijken," aldus één van .de vele genodigden,- waaronder' velé oud-verzetsstrijders en men- tijd alweer in het plan van de RKS gesneden. Tot nog toe werd in totaal aan amateurto neel in Rotterdam jaarlijks 125.000 gulden uitgegeven. Amsterdam geeft voor dit doel jaarlijks 335,000 gulden uit en stelt ook een accommodatie met alles erop en eraan be schikbaar. Den Haag geeft jaarlijks een half miljoen gul den aan het plaatselijke ama teurtoneel. De kosten voor de groot opgezette Rotterdamse plannen zijn begroot op 534.000 gulden. Wethouder dr J.M. Linthorst (Financiën) hield de hand op de portemonnee. „Er Is nu een stuwmeer aan financiële ver langens In de kunstsector," verklaarde hij. „Ik zou echter een minder hoog ambitieni veau willen hebben, waardoor,; de mogelijkheden wat haal baarder worden. ROTTERDAM De hoogge stemde plannen van de Rotter damse Kunststichting (RKS) en dé'Stlchting Kunstzinnige Vor ming Rotterdam (SKVR) om voor ruim 300.000 gulden een amateurtheaterschool en een decorwerkplaats, inclusief ruimtes voor opslag, kantoor en dergelijke te realiseren In Rotterdam, zullen op een wat bescheidener schaal een kans krijgen. De zestig amateurtoneelver enigingen die Rotterdam rijk Is, leiden nu een verbrokkeld be staan. Er is geen piek waar ze hun hobby met een grote vak matigheid kunnen uitoefenen. Reden voor hen om te streven naar een gebouw, waar een opleidingsplek Is en waar ook de attributen voor het spel (de cors en kleding) zijn te vinden. Zo'n gebouw is door de ge meente aangekocht aan de Binnenhof. Maar ondanks het uitzicht op de duidelijke, grote aanpak, heeft de zuinige geest van deze vjO- n.\. rvj.bio-ras!">av Van links naar rechts: j&mP de voorzitter m Kees de Groot en de leden RifSP? Tiny Hamer- 4ML slag en Wint van der Eijk. mjd |^9Hi (Foto Arie wmmWMÈ Wapenaar) 'nieuw leven in geblazen. „Een grandioos succes," herinnert De Groot zich, bijgestaan door de leden van de feestcommis sie Wim van der Eijk en Tiny Hamerslag. „Het is zuiver een kwestie van doordouwen. Kijk, je moet er wat voor doen, nietwaar," vindt De Groot, die stelt dat bet schandalig is dat de bui tenlandse toeristen meer inte resse tonen voor het Neder landse vorstenhuis dan de Hol landers zelf. „Hier in Kethel zijn ook de scholieren enthou siast. En daar moet je begin nen. Daar zorgen de leerkrach ten voor. De animo van de le raren van de Openbare Scho len kon beter. Het gaat toch om het kind," aldus de bebaar de De Groot. De kinderen mo gen tijdens een vrijmarkt hun oude speelgoed, boeken of kle ren verkopen. „Het feest is be stemd voor de jeugd," aldus de -Hf» aS irisiwnftvs ".SCHIEDAM .—-iJBij-r,ons in Kethel staat de liefde voor ons vorstenhuis niet op een laag pitje. Wij maken er een feest van, net ais vorig jaar. Die liefde moet je kweken." Kees de Groot, de voorzitter van de enige Schiedamse Oranjever eniging Wilhelmina uit Kethel, heeft duizend oranje gekleurde speldjes besteld. „Kunnen de bezoekers van ons Koninginne- dagfeest mee rondlopen ge speld op de revers en bewaren natuurlijk. Tot het volgende jaar. Op die manier kweek je voor twee piek een beetje tra-, ditie," legt De Groot uit De bevolking van het dorp Kethel ten noorden van Schie dam heeft er weer weken werk opzitten. De Kethel-lappers hebben een programma sa mengesteld voor de viering van de verjaardag van de ko ningin, dat klinkt als een klok. Een versierde fietsenoptocht maakt er deel van uit, evenals een optreden van Imca Mari na. De Nederlandse Boxerclub afdeling Schiedam laat behen digheids- en gehoorzaamheids- proeven zien met hun honden. Evenals de bewoners van de Schiedamse wijk de Gorzen, de Gorzenezen, weten de Kethel- lappers wat feestvieren is. Vo rig jaar was de traditionele viering na jaren stilte weer Schiedamse Trio Mustang op het dorpsplein. Het Oranjebal duurt tot 24.00 uur. „En we zullen ervoor zorgen dat 'er voldoende bier is," licht Tiny Hamerslag toe. Vorig jaar kwamen er zoveel belang stellenden naar het landelijke dorp toe, dat al vroeg op de avond het 'hele dorp droog stond'. Speciale attractie is de zogenoemde 'bierfiets', een fiets die wordt aangedreven als een glas bier dat ervoor hangt wordt leeggedronken, gesponsord door Wim van der Eijk van het Kethelse verzeke ringskantoor OBM. „Natuur lijk hebben we sponsors. Zon der die geldschieters kunnen we immers niet," legt De Groot uit. De sponsornamen worden vermeld op grote bor den. De Oranjevereniging Wil helmina zorgt voor rijwielstal ling en toiletten. enthousiaste De Groot, die er in geslaagd is 'zonder proble- menTnirgemeester drs. Reinier Scheeres 's ochtends vroeg op Koninginnedag naar de kerk plein te halen midden in het dorpje. Honderden kinderen en be woners van Schiedam Noord zullen Schiedams burgervader toezingen. Het Wilhelmus en vele Hollandse liedjes staan op de rol. Vanaf acht uur hangen alle vlaggen in het dorp uit. Om tien uur worden er ballon nen opgelaten. Daarna start de feestmarkt met tientallen at tracties. De ballet leerlingen van de Kethelse balletschool van Miranda van Oorschot de monstreren hun kunnen om 11.45 uur. De bekende zangeres Imca Marina zingt om 14.00 uur. Een streetparade band, de Sea Side Jazzband, loopt door de straten, waarin aan beide zijden kraampjes zijn ge plaatst. 's Avonds speelt het HOOGSTRAAT 104-106 SCHIEDAM TEL. 4266720 Een steenslagpuntje werkt u zó weer bij. JKferM' SCHIEDAM Het comité Viering Nationale Feest- en Gedenkdagen (VNFG) Schie dam heeft voor de Koninginne dag een uitgebreid program ma samengesteld. De activitei ten van de Oranje-en feestcom missies in Kethel en Schiedam Zuid zijn hierbij inbegrepen. Het totale programama ziet er alsvolgt uit:* Gehele stad 8.00 uur, luiden kerkklokken gedurende vijf minuten en uit steken van de vlaggen. Schiedam-Noord 9.00 uur, aubade op plein Ne derlands Hervormde Kerk in Kethel voor burgemeester drs. Reinier Scheeres, gevolgd door oplaten ballonnen; 10.00 tot 17.00 uur, Kethelse feestmarkt; 11.00 uur, straattekenen voor de jeugd in winkelcentrum Hof van Spaland, aanmelden via basisscholen; 14.00 uur, optre den Imca Marina op de feest markt te Kethel; 14.00 uur, film voor Jeugd ln wijkontmoeting- scentrum De Blauwe Brug, Bachplein; 18.30 uur, Oranjeb&i in Kethel tot 24.00 uur met Trio Mustang. Schiedam-West 11.00 uur, straattekenen voor de jeugd op het plein voor wijkcentrum De Erker, Jan van Avennestraat 32, aanmel- Uw auto verfraaid en langer schoon. Escort, v.a. '80, Yvoorzijde f*Ê den bij De Erker; 12.00 uur, oud-Hollandse kinderspelen op plein voor De Erker; 20.00 uur, Oranjebal in wijkcentrum De Erker. Schiedam-Centrum 10.00 tot 22.00 uur, Schietwed strijden in het clubgebouw van de Schietvereniging Schiedam, Lange Haven 57; 10.00 tot 17.00 uur, leden van het Schiedamse Zeekadettenkorps Jacob van Heemskerck demonstreren in de Nieuwe Haven hun varens kunsten nabij de Oranjebrug. Schiedam-Zuid 10.00 tot 17.00 uur, braderie ln de Groenelaan met diverse attracties; 10.00 uur. straatte kenen voor de jeugd in de Ha- gastraat, hoek Groenelaan, aanmelden via basisscholen; 13.45 uur, optreden Lobo and the Pearls op de braderie; 14.00 tot 16.00 uur, film voor de jeugd in het Zuiderkwartier, Leliestraat 10. Schiedam-Oost 10.00 uur, atraattekenen voor de jeugd in de Fahrenheit- straat, aanmelden via basis scholen; 14.00 tot 16.00 uur, film voor de jeugd in zaal Marijke, Broersveld 121. Schiedam-Nleuwland 10.30 uur, straattekenenen voor de jeugd op de Mgr. No- lenslaan ter hoogte van de Bondsspaarbank Schiedam- Vlaardingen, aanmelden via basisscholen; 13.30 tot 15.30 uur, kinderspelen bij Buurt huis Nieuwland, Albardastraat 65. Sportpark Harga 12.00 tot 16.00 uur, Open fiets- crossdag, georganiseerd door de fletscrossverenlging Olym- pia op de fietscrossbaan van het wielercomplex aan de Olymplaweg. Deelname voor de jeugd, wel of niet ln bezit van eigen fiets, gratis. HBSS-terrein 11.00 tot 17.00 uur, rommel markt en fancy fair; 13.30 tot 16.30 uur, spelmiddag voor kin deren vanaf 4 jaar. HBSS, sportpark Harga, Sportlaan. PPSC-terrein De Schiedamse voetbalve renging PPSC heeft traditiege trouw weer een familiedag ge organiseerd. De sportdag be gint om 9.30 uur. Onderdelen: gebruikte sportkleding markt, bloemen en planten verkoop, barbecue en presentatie nieuw PPSC product; attracties zoals poppenkast en optreden Harpe Davids; activiteiten, waaron der pétanque en natuurlijk voetballen voor jong en oud. zien. Op Koninginnedag is het museum gratis geopend van 12.30 tot 17.00 uur. PPSC, sportpark Thurlede, Be- atrixpark. UVG-terrein Op het terrein van de hand balvereniging UVG, sportpark Harga, worden de finale wed strijden van de schoolhandb.il competie gespeeld. Om 10.00 uur beginnen de wedstrijden tussen leerlingen van alle Schiedamse basisscholen. Om ongeveer 15.00 uur vindt de prljsuitreklking plaats. t Sporthal Margriet 20.00 tot 22.30 uur. Taptoe ter gelegenheid van het Gouden Huwelijk van het prinselijk paar 2KH Prinses Juliana en ZKH Prins Berhard met mede werking van de Schiedamse drumbands: Gusto, Juliana, Jeugdrijnmondband, Harpe Davids, Ambrosius, majorette pelotons van Juliana, Gusto, OBK en Harpe Davids. Toe gang gratis. Stedelijk Museum Van 25 april tot en met 9 mei is In het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112, de tentoonstel ling Oranje en Schiedam te be zichtigen ln de aula. Foto's en videobeelden van 'oranjebezoe- ken' van het prinselijk paar aan Schiedam en de werf Wil ton Fijenoord zijn er gratis te Zeekadetten Burgemeester drs. Reinier Scheeres neemt op Koningin nedag om 10.30 uur de nieuwe aanwinst van het Schiedamse Zeekadettencorps Jacob van Heemskerck, de mijnenveger Van Verssendaal, officieel in gebruik. Het schip Ugt afge meerd in de Nieuwe Haven ter hoogte van de Oranjebrug. Na de opening en gedurende de maand mei laten de zeekadet ten elke zaterdag tussen 14.00 en 16.00 uur zien wat het leven van een zeekadet inhoudt. Toe gang vrij. Voorkom verrassingen. Neem gewoon Beschermen uw autotapijt. (SsaaSrVl c'e beste, (inclusief zeke~j Met ingebouwde haksteun. nngen) ma j 0 Halogeen«J^ L=4J ^11 Originele Ford onderdelea Door Ford getraind personeel staat voor u klaar. Een onverslaanbare combinatie! Staat het onderdeel dat u wenst niet vermeid? Bel dan op. Of beter nog, kom langs. Bij ons bent u met uw Ford altijd welkom Ziekenomroep De Stichting Ziekenomroep Schiedam verzorgt op Konin ginnedag via kanaal vier ln het Schielandziekenhuis en via de kabel 94,1 MHz haar jaar lijkse Koninginnedag pro gramma. De uitzending begint 'a ochtends met de rechtstreek se uitzending van de aubade op het NH. kerkplein ln Kethel. Het avondprogramma, opgeno men in de belde ziekenhuislo caties, start om 19.45 uur. Boslaan 6-12.Vlaardingen, Tel. 010-4344144. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 8.00-17.00 uur; zaterdag van 9.00-13.00 uur.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1