Raadslid stelt vragen over gekapte bomen iVlotorbeurs laat 'echte fietsen' ronken en stampen Vonk slaat niet over tijdens optreden Klem Japans bezoek voor Rotterdam WÉrnfMmmèÊim Geen trammelant, gezellige drukte WV De Vlaardingse Lijnbaanhallen tijdens de Vetera nen Motorbeurs saterdag en zondag: motorliefheb bers likkebaarden bij al dat antieke moois. (Foto Arie Wapenaar) lil* m&JïtèmM, De kadetten van het Sehiedamse zeekadettencorps Jacob van Heemkerck voerden honderden in twee sloepen door de Sehiedamse havens. Het vertrekpunt was bij de te herbouwen molenstomp van De Palmboom. Het Gravin Aleidafeest in het Julianapark werd door tienduizenden bezocht. Van daaruit kon onder meex een rondvlucht per helicopter worden gemaakt. Op de Vrijmarkt, tesamen met de geraniummarkt tra ditiegetrouw georganiseerd door de Broersveldwinke- liers, lag van alles te koop. (foto-s arie wapen aar Van onze verslaggeefster MARJAN MEIJER SCHIEDAM Met open monden vergaapten duizenden zich afgelopen zaterdag aan wat de eigen stad te bie den' hééft. In lyrische bewoordingen uit ten velen zich over het van activiteiten overlopende Schiedam tijdens de lande lijke fiets- en .molendag. Als derde at tractie gold het hoogtepunt van de plaatselijke molendagen. „Wij hebben de potentie in ons om een wereldbe roemde stad te worden," riepen enkelen dolenthousiast, beschenen door een warme zon. Miljonair Het heropge richte Sint Anthonis zak kendragers- gilde trad op bij het Zak- kensddragers- huisje aan de Oude Sluis. Redding Veerdienst Verse vis Vloolschomv het VRIJE volk schiedam 4 MAANDAG 11 MEI 1987 SCHIEDAM „Is er toestem ming gegeven voor het kappen van enkele bomen aan de Sehiedamse Maasboulevard? En zo Ja, is dit gebeurd in het Ijelang van de omwonenden?" Met deze vragen heeft het PvdA raadslid Hans Bakker zich schriftelijke tot het Sehie damse college van burgemees ter en wethouders gericht. On langs waren vele Schiedam- Zuid bewoners razend, omdat er opeens twee grote bomen aan de rand van de rijweg langs de Maasboulevard waren omgezaagd. Volgens de woe dende bewoners van de wijk De Gorzen betrof het hier ge zonde exemplaren. De 'wou dreuzen' zouden zijn omgehakt omdat deze het uitzicht belem merden voor de 'rijke' omwo- nenden in de Panoramaflat. Raadslid H.C. Bakker is nu in de bres gesprongen voor de boze groenliefhebbers. Hij wil weten hoe Schiedam denkt over het kappen van bomen in recreatieve gebieden van de stad. Bakker vindt dat de ge meente een terughoudend be leid met betrekking tot het ver lenen van kapvergunningen moet aanhouden." „Vooral In recreatieve groen stroken en dat is de Maasbou levard zeker," aldus Hans Bak ker, die tevens vraagt of het college er van af wil zien nog meer bomen aan de Maasbou levard langs de Nieuwe Water weg te rooien. Ook vraagt hij zich af of er nog plaatsvervan gende beplanting komt op de plaats van de omgezaagde bo men. VLAARDiNGEN „Heeft u voor mij een stuurdempertje voor een BMW 1932?" en „Hoevee! kost die racemag neet?" Dit waren zaterdag en zondag enkele van de vragen in de Vlaardingse Lijnbaanhal len. Daar bevonden zich tien tallen liefhebbers van oude motoren. De meesten beman den een kraam. De kraamhou- ders leurden met van alles voor veteranen motoren: van kleine antieke moeren, bouten, schroefjes tot grotere voorwer- ipen zoals zadels en gehele fra mes van bijna vergeten motor- merken^ .vm Likkebaardend,* vaak gewa- pend.met.fototoestellen of vi deocamera's, en sommigen toch,gezeten op'ronkende niëu we^Jap penJ apaóse nieuwe'motoren) kwamen ae jonge en oude motorgekken el kaar tegen. Vol overgave iagen de liefhebbers van Harley Da vidson, BSA, AJS, Indian (er stond een pracht exemplaar een Power Pius met zijspan uit 1921 te pronk), Norton, Royal Enfield, MV Agusta, Motobéca- ne (een ééncylinder racer uit 1936) en BMW op de knieën. Voor de ingang van de Lijn baanhal stonden de mooiste machines te glimmen. Af en toe werd een van de antieke motorfietsen gestart. „Wat ruikt dat goed, zeg. Net vroe ger-, Ik haal mijn hart op. Wat - eenperfect 'ronkje', hè?" was er tehoren. Binnen in de hallen lagetrduizenden onderdelen voor stoere 'Britse stampers' V sod? op tafels voor de verkoop. De onderdelen voor BSA en Tri umph zijn tegenwoordig zeld zaam aan het worden. En goed aan de prijs. Verkoper en motorgek uit Den Haag Francois Robert en zijn maat John Lagerwerf uit Ha- zerswoude staan er een beetje bedremmeld bij. „Al dat moois is natuurlijk ieuk, maar wij heb ben niet veel verkocht. Dat is Jammer. Het zal wel aan de Moederdag liggen," moppert het duo zachtjes. Rens Klumpers en Willem Smallegange uit Goes kwamen er helemaal voor op de motor naar Vlaardingen. „Ik zocht de nodige onderdelen voor mijn hele goedkope Yawa, dat is een Tsjechoslowaakse motor. Low budget dingetje. Kost nieuw tussen de 3 en 3,5 dui zend gulden, 'k Heb er nog wat voor gevonden ook uit al die dozen," aldus een'tevreden Wiilem. Zijn vriend Rens haal de uit de afgeladen kisten met zwarte beöliede onderdelen een stuurdemper voor zijn an tieke BMW. „En nog wat steuntjes en andere zaken. Goedkoop, handig toch," aldus Rens. Frans Prins, èèn van de orga nisatoren was best te spreken zondagmiddag: „Mij is het meegevallen. Er Is veel volk geweest. En alle echte motor- fiesten, met dat échte ronken-, de geluid, zijn weer even bui ten geweest. We hebben ze al lemaal weer eens kunnen rui ken, horen en zien." MAASSLUIS - Bij het concert van de Rotterdamse groep Kiem afgelopen vrijdag in open jongeren centrum Dug Out werd de deur platgelopen door zo'n tweehonderd bezoekers. De voortvarendheid en publie ke belangstelling, die in de voorbije maanden zo kenmer kend waren voor open jonge ren centrum Dug Out, stonden niet garant voor een succesvol popconcert. Het optreden van dit illustere trio was technisch af, doch de vonk die bij deze Industriële dansmuziek moet overslaan, doofde nog voor er vuur kon ontstaan. De roofs van Kiem, de naam - stsa^yoor Klank, improvisaties en'iEiektronische Muziek, lig gen In het suizende havenleven van Rotterdam. De band be staat 'uit zanger—componist H'uub.Kentie op synthesizer, Jos Valster op saxofoon en slagwerker Cees 'IJzermans' Meurs. Het is vooral deze laat ste, die met zijn uit louter me talen voorwerpen bestaande drumstel de blikvanger van de band is geworden. Een olie drum, koevoeten, een aam- beeld, een vuilnisvat en vele accessoires uit een oude sieepboot vormen de stuwende en swingende basis—ritmen voor de beukende synthesizer en expressief improviserende saxofoon. Van de enorme livereputatie die de band in den lande ge niet, kreeg men in Maassluis een ietwat povere uitvoering te zien en te horen. Niet alleen het uit overwegend uptempo nummers bestaande repertoire kreeg na verloop van tijd een enigszins monotoon karakter. Maar vooral het explosieve temperament van de musici werd lauwer naarmate de re spons uit de zaal minder werd. Kiem, die sinds 1963 onophou delijk op de Nederlandse podia te vinden is, heeft zeker in ar tistiek exploitabel opzicht niets ingeboet. De muzikale identi teit die deze formatie bezit, •blijft overeind. Het nagenoeg uitblijven van overdonderende erupties tijdens hun doorlopen de stortbuien van ritmiek, zal niet bij iedere muziekliefheb ber gehoor vinden. ROTTERDAM De Japanse ambassadeur in Nederland, de heer Z.E. Teruji Akiyama, brengt vandaag een bezoek aan Rotterdam. Samen met burgemeester dr. A. Peper vliegt de diplomaat vanaf Zes tienhoven over het havenge bied en de Deltawerken. Daarna volgt in het stadhuis aan de Coolsingel een gesprek met de burgemeester en de wethouders dr. J. linthorst (Fi nanciën en Kunstzaken), R. Jansen (Sport en Recreatie, Openbare Werken) en me vrouw N. van der Pol- Van den Dorpel over de problemen op hun werkterrein. Na een lunch gaat de ambassadeur in gezel schap van andere Japanse gasten en vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel aan boord van de Maze voor een havenrondvaart. vxWSfe-.••:-<»v.;x V*W. W A i 'Schiedam kan wereldberoemd worden met zijn zakkendragers S I „Waar hebben ze anders de grootste molens van Europa, zulke prachtige binnenhavens en als klap op de vuurpijl: zak kendragers. Waar kun je zak kendragers bezig zien met dat ouderwetse zware lichamelijke werk. Dat moet tijdens de zo mer een maandelijke traditie worden, zoals Alkmaar het kaas dragen heeft. Schiedam, stad der Zakkendragers," zei den sommige bezoekers langs de voile kaden, in de propvolle winkelstraten en op- de gezellige pleinen, 's Ochtends waren er inderdaad bussen met Franse-, Belgische- en Duitse- toeristen 'gedumpt' langs de Noordvest hij Molen De Vrijheid en bij Molen De Walvisch. „Maar laten we realistisch blijven," temperde de breeduit grijnzende deken van het herop gerichte zakkendrafet 5 Sint Anthonis, de binnenstadsbe woner Jan Hagendoorn, het groeiende enthousiasme. Hij was het, die het bijna vergeten gilde uit het slop trok en oude ambacht nieuw leven inblies. Jan Hagendoorn bij de Oude Sluis, waar het Zakkendragers- huisje staat: „Als we van ieder een, die een foto van ons maak te, een piek krijgen zijn we mil jonair," aldus de baas van de zwetende dragers, die 's och tends eerst voor het werk dob belden (smakten) in de smak- bak in het 'huisje'. De moderne zakkendragers in historische kledij, sommige hadden 'FTT- piepers' op zak en de meesten droegen grote super-de-luxe horloges, deden het tremmen (lossen) van een kolenschuit en het laden en lossen van een maïsschuit met allen een grijns van hier tot gunder op de ge zichten. De primeur van het gilde, het voorttrekken van een platte sle de en een hoge kar waarop de volle zakken waren gezet, door twee dikbilllge Belgische paar den, bleek een doorslaand suc ces. Jan Hagendoorn, met bo ven zijn magere lachende ge zicht een zwarte hoofdzakken- dragerspet: „De belangstelling, de emoties die het losmaakte en de echte interesse van de men sen, maakten alles goed. Al het zweten, organiseren, alle pijn en moeite." En verdomd, het werk te. Met tranen stonden ze in de ogen, de oudere Schiedammers. Emotioneel werden ze ervan, zelfs de jongere stadgenoten raakten onder de indruk. De zakkendragers van het heropgerichte Sint Anthonisgil- de werden honderden keren ge fotografeerd, de paarden voor de sleden bewonderd en de an tieke schepen in. de Sehiedamse binnenhavens oogstten jaloerse kreten. „De stad zag er uit als honderd jaar geleden. Van mij mag het elk weekeinde zo zijn," vonden velen. Aan de andere kant van de stad was het een hypermodem hefschroefvliegtuig dat de meeste aandacht trok. Belang stellenden konden in de helicop ter, van een commerciële instel ling, korte rondvluchten maken boven het centrum van de stad. Het tochtje van hooguit vijf mi nuten kostte wel 45 gulden. De Gravin Aleidafeesten werden gekenmerkt door enorme men senmassa's. Duizenden keken, kochten of schuifelden voetje voor voetje langs de kramen, stalletjes of dekens met tweede handsgoederen in het Juliana park. SCHIEDAM De Sehie damse politie hoefde tijdens de Sehiedamse Molendagen en het Gravin Aleidafeest, door tienduizenden mensen bezocht, niet op te treden. Er werd nog geen pleister geplakt. Geen wanklank was er te horen. „Geen trammelant gehad, er heerste een geweldig gezellige drukte. Ook voor ons, politie mensen, is dat leuk. Waar kan dat nog? Zo vreselijk druk, on gelooflijk. Maar zo gezellig en gemoedelijk. Wij zijn er trots op dat het in Schiedam kan," aldus een politie woordvoerder tevreden. De exactie aantallen bezoekers aan de Molenfees ten, braderieën, geranium- markt en de vrijmarkt in de binnenstad en het Julianapark in Schtedam-West zijn niet be kend. „Houdt het maar op heel veel, zeg maar tienduizenden," aldus de politiewoordvoerder. Het was er ongelooflijk druk. Evenals aan het begin van de middag op de Hoogstraat, Broersveld en Parkweg. Daar was het duwen, schuiven en ge woon blijven lachen, wat de meesten ook deden. „Deze dag kan niet meer kapot," aldus alle winkeliers en deelnemers aan beide feesten. ,Jk ben hier opgegroeid. Nu staat er niets meer, alleen het Zakkendragershuisje. Hier, die meneer daar, hij had hier vroe ger een toffeefabriek. Man, wat hebben we ervan gesmuld, na schooltijd haalden we voor een cent of zo een brok van die tof fee," wijst een meneer op de Schiedammer Staal, die voorbij komt vergezeld van zijn echtge note. „Ik geniet," zwaaide de ge pensioneerde toffeefabrikant, blij verrast herkend te zijn. Heel erg genieten deden ook de liefhebbers van antieke schouwen, Westlanders, één-, twee- of geen masters waarmee de Sehiedamse binnenhavens vol lagen. Het zakkendragers- gilde was verantwoordelijk voor de komst van zo'n vijftig schepen van de "bruine vloot'. De authentieke schepen meer den vanaf vorige weekeinde al af langs de Sehiedamse kade muren. „Het vroegere Zwart Nazareth, ooit verstikt door de damp, rook en spoeling van zijn eigen rijkdom, de jeneverindu strie, ziet eindelijk weer toe komst perspectief. Laat die toe risten maar komen. Onze histo rie heeft ze wat te bieden," zei den velen tijdens het uitermate druk bezochte hoogtepunt van de Sehiedamse Molendagen. Afgelopen zaterdag liep niet alleen de binnenstad vol, ook de Sehiedamse wijk West werd overspoeld door duizenden be zoekers aan de Gravin Aleida feesten in het Julianapark. In het park was er 's ochtends haast geen doorkomen aan. „Dat er zo veel te doen was el ders in de stad heeft de histori sche activiteiten rondom de mo lens, Zakkendragershuisje, Vi smarkt en de binnenhavens misschien wel gered," dacht burgemeester dra Reirder Scheeres, Scheeres zelf stond de gehele dag achter een kraam bij de molenstomp De Palm boom aan de Noordvest, die in 1991 herbouwd gaat worden. Afgelopen woensdag gaf oud- Schiedammer Mr. Pieter van Vollenhoven het startsein voor de geldinzamelaetle. Direct er na harstten de Molendagen goed los. Scheeres verkocht ver zilverde tinnen moleaminiatu- ren, bouwplaten en de Palm- boomprent op geschept papier van Octave de Coninck en Bas Koster. „De miniatuurtjes lopen prima," riep Scheeres opgewekt, terwijl aan de linkerkant van de kraam aan de Noordvestsingel tientallen mensen met een bor relglaasje In de hand (het toe gangsbewijs) wachtten om op te stappen voor de stadsveer- dienst door de havens. Het Sehiedamse zeekadetten corps Jacob van Heemskerck had, evenals voorgaande molen dagen, een stadsveerdienst ge organiseerd. „Bukken," klonk het meerdere keren tijdens de vaart, waarbij men onder diver se Sehiedamse bruggen door ging. „Ges, hoor, hé, vooral die hele lage brug bij de Gorzen was spannend," aldus enkele passagiers die drie distilleerde rijen konden bekijken, waaron der de onlangs geopende De Tweelingh aan de Noordvest en De Kuljper aan de Buitenhaven weg. De brugwachters van de Openbare Nutsbedrijven Schie dam'hadden er een zware taak aan. „Hoeveel keren die brug gen omhoog zijn gehaald, geen idee, veel," aldus één van de he ren in uniform, terwijl hij dank baar een vers gebakken visje verschalkte. De gebakken pan haring met kult had ie gekre gen van de schippers, die met hun antieke 5,5 meter lange zalmschouwen in het haventje bij de Oude Sluis lagen afge meerd. Schippers Gerrit Verhoeff, Joop van Straten en Rolf van Andel uit Woudrlchem zaten op de wal Zij stalen de harten van alle Schiedammers. Op een 'du veltje', een klein staand kachel tje met pijp, bakten zij in goud gele olie slibtongetjes, panha ringen met kuit en sardines goudbruin. Een 'visvrouw' ver kocht op de originele histori sche visvelling van de Sehie damse vishandelaren familie Fillekes op de Vismarkt voor de eigenaren van de vissersbootjes verse waar. Het „mijn" was vanaf twaalf uur vaak te horen op de van oudsher geijkte plaats voor de openbare visverkoop. John Fil lekes, gestoken in een fluwelen pofbroek, 'wit overhemd en zwart strak jasje en muts, zorg de ervoor dat iedereen met een maaltje vis voor een "prikkie* naar huis kon gaan. Een lekker Middellandse Zee allegaartje met een grote geelrode bourbou- nia (wordt rascasse genoemd in het Frans), twee vette slibton getjes, vier uit de kluiten ge wassen sardines en een grote zwarte levende krab ging voor twaalf gulden weg. Kilo's verse calamaris (kleine inktvisjes), rode poon, kabel jauw, makrelen en harders wer den vakkundig en voor zeer bil lijke prijzen geveild door John. De verse vis was aangevoerd door een zeilkotter. Verse ge stoomde makrelen van de am bachtelijke makreelrokerij ven Joop en Joke Geerllngs aan de Lange Haven werden ook ver kocht In een -vierkant pand langs de Noordvest was het ook goea heet In de eest (oven) van Mou-< terij de Goudsbloem op de hoek van de Noordvest en de Sint An- nazusterstraat werd door Ber-; tus Notenboom een "groot vuun gestookt. Een van de honderden' kijkers, de Schiedammer Piet Plettenburg (77);-kon' zich" 'iriög; herinneren dat - de - vuren -vrije-' ger brandden. „Mijn oom werk te hier eens als branders- knecht," vertelde hij, terwijl hij binnen in de verduisterde mou terij de film Schiedam ldest voor het water van de cineast en huurder van het Zakkendra gershuisje Jan Schaper ging be kijken. Dat deden er velen. De gehele dag zat de filmruimte, ingericht door de Stichting Filmclub Schiedam, barstens vol mensen die hun hart ophaal den aan oude Sehiedamse beel den. Op de Broersveld en het He- maplein waren geraniums te koop en allerhande tweehands goederen. De vrijmarkt en de! geraniummarkt waren traditie- getrouw georganiseerd door des Broersveldwinkeliers. Er was was alles, maar dan ook alles te i koop: foto's van Samantha Fox, vooral leuk voor jongetjes van, alle leeftijden, grammofoonpla ten, kleding en meubelen. Op de grote Markt liep een vuur spu wende steltloper rond. Coco, echte naam Rodney, kan lezen noch schrijven. Hij groeide op in het circus. Zijn. ouders zwer ven nog steeds rond ergens in Engeland met een circus. Coco (35) weet niet eens waar zijn ouders zich bevinden. Hij woont in Breda: ,Jk leerde het vak op mijn vijfde. Ik kan niets anders,1 Vind je het leuk?," vroeg hij ter wijl kinderen genoten van gra tis suikerspinnen of hun ge zichtjes lieten verven. Tot diep in de avond werd er, nadat iedereen zijn tenten of kraam had afgebroken en hetj feest was geëindigd, gepraat, je never gedronken en zelfs ge danst. Acht medewerkers van de Openbare Nutsbedrijven* Schiedam afdeling VROM, huis vuil, ploeterden geholpen door twee veeg- en zuigwagens tot negen uur. De gehele stad werd een minitueuze schoonmaak beurt gegeven. Gewapend met' vegers liepen de VROM-man- nen zwaaiend door alle binnen stadstraten en het Julianapark. Daar werden ook alle vuilnis-'' bakken en containers geleegd. „Opvallend goed sehoongehou- den door de winkeliers. Een! pluimpje voor die lui is ook op zijn plaats," complimenteerde een van de VROM inspecteurs.1 De winkeliers in de Hoogstraat, Parkweg, Broersveld en de or-' ganisatoren van het Gravin Aleidafeest hadden beloofd zelf vóór te ruimen „Prima beval len," aldus de VROM-man. De schepen van de bruine vloot, die zo fotogeniek de ha vens opfleurden afgelopen week, vertrokken zondag in colonne van hun ligplaatsen in Oude Sluis, Noordvestsingel, Schie, Lange en Korte Haven, weer. Onder grote belangstelling ver liet de vlootschouw van tiental len schepen van de bruine vloot, met als laatste de stoomsleper Hercules, Schiedam. Velen in nostalgisch gepeins achterla tend.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1