DE SCHOOL VAN OPA EN OMA I Compromisplan Öraïijeplassen 1ST U DAT..? 'HÜeriei Elementum wacht in spanning op homst nieuwe werkgever Kortaf Melkpak-vlotten op Maritiem Hellevoet Fracties vragen 210.000 gulden VANOEr WQEZEL Personeel bibliotheek wilplannen nieuwbouw Schiedam in race voor schoonste stad Bestemmingsplan voor wijk Kethel Autoruiten ingeslagen Inbraak in bowlingcentrum Getuigen wv ws (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Met gemengde gevoelens heeft de Vlaardingse ledenvergadering van de Partij van de Arbeid gisteravond gereageerd op het rapport-Booister. Na een discussie van drie uur in zaal Concordia concludeerde fractievoor zitter John Ranshuijsen: „We moeten er iets posi tiefs van bakken." Daarmee verwoordde hij pre cies de stemming in de afdeling, die aan het begin van de vergadering tot een nulpunt dreigde te zakken, toen voorzitter Rob Suurendonk de verga dering voor korte tijd schorste. Hij deed dit om te voorkomen, dat er in het openbaar over personen zou worden gesproken. Prullenbak Jan Booister (links) en afdelingsvoorzitter Rob Suurendonk tijdens de ledenverga' dering, die alleen aan het begin even uit de hand dreigde te lopen. (FotoArie Wape naar), r V/V ■.i'--1 J. f „Kom 's hier. Er wordt hier niet ge vochten. Anders ga je dadelijk in de hoek. Begrepen?" Juf Joke Pas- schier spreekt een leerling op het plein van de Jenaplanschool aan de Kraanvogellaan in Vlaardingen ver manend toe. Normaal gaat dat niét, zo, maar gisteren zaten de kinderen nu eenmaal op de 'school van opa en oma' en daar hoort een andere toon bij. -J' Dé leerlingen kregen op dezelfde manier als hun grootouders les en grootvaderH.W. Verhei jen haalde herinneringen- op' aari zijn school tijd, zeventig jaar geleden. „We had den inktlappen en het was op school erg streng", vertelde hij.Eén leer ling concludeerde: !rA.ls we een paar jaar verder zijn, vinden de mensen misschien onze school wel ouder wets." (Foto Arie Wapenaar) Bij de Baderie kunt ■rjg Kfe voor alle dakbedek gas-water-en rioler Y g n ve rwarrri in gs-—- installaties... j SChllE 40-52 47320771 Elementum is vooral bekend door de fabricage van elementen voor flats, die in de fabriek in Maassluis worden geproduceerd. (Foto Arie Wapenaar) Schaaktoernooi Feestdagen Survival Inbraakpreventie WIK Bouwspeelplaats Milieubederf Schepen Boegsprietlopen 1 HET VRIJE VOLK vlaaixfingen-schiedam WOENSDAG 27 ME11987 V "a V --V, PvdA likt haar wonden tijdens ledenvergadering Het rapport, gemaakt door een werkgroep onder voorzit terschap van Jan Booister, riep gisteravond tegenstrijdige reacties op. Het rapport bevat een bloemlezing van kritiek op de plaatselijke PvdA en aanbe velingen voor verbeteringen. Mevrouw T. Lens: „Schanda lig. Hoe kunnen die mensen het eigent nest bevuilen?" Rob Suurendonk: „Het rapport heeft niets anders opgeleverd dan wat we al wisten. De werk groep is niet tot de kem van de zaak doorgedrongen."; De frac tie in een schriftelijke verkla ring: „Door dergelijke uitlatin gen (over de relatie tussen wethouder Goudriaan en aan nemer Van der Waal) op deze wijze te presenteren, draagt de werkgroep bij aan het verster ken van totaal ongegronde rod delverhalen." Er was ook kritiek op de pre sentatie van het rapport tij dens een persconferentie en op het feit, dat zowel Booister als werkgroeplid Henk Krabben bij die gelegenheid verklaar den in 1986 bij de gemeente raadsverkiezingen SP te heb ben gestemd. Die verkiezingen met verlies voor de PvdA en winst voor de SP vormden de aanlëiding voor „het samenstel len van het rapport. Partijlid De -Vries noemde Krabben en Booister 'zeer zwakke schakels in onze groepering'. Reactie van Jan Booister: „Wij hebben niet hét hazepad gekozen, an ders zaten wij hier niet." Maar de werkgroep kreeg ook' steun. Zo vond Joop van Papeveld: „Wij moeten tegen kritiek kunnen. Je zult dat in heel veel partijen niet roeema ken." Jan Booister verweet het bestuur het rapport 'wat ge makkelijk' naast zich neer te leggen. „Dit rapport mag niet de prullenbak in", zei hij. „De partij gaat door een diep dal. De kiezers hebben geen trek meer In de eigen Vlaardingse club. Ik denk dat het essentieel voor deze vergadering is of de afdeling bereid is de hand in eigen boezem te steken." De discussie in de ledenver gadering leverde slechts de suggestie op meer aandacht te besteden aan de opvang van nieuwe leden. Het bestuur ver klaarde eerder zich te zullen 'beraden over de werkelijke oorzaken achter de gesigna- leerde feiten'. .Mensen willen als volwassenen worden bena derd en behandeld", zo vatte Jan Booister de kritiek in één. zin samen. En oud-raadslid, te vens werkgroeplid Toon Cor- nellsse, meende: „De mensen zijn bang om naar ons toe te komen." MAASSLUIS Natuurvrien den, windsurfers en ruiters hebben de Maassluise sport raad een gezamenlijk plan voor de inrichting van het na- tuurgebied de Oranjepolder aangeboden. De drie groepe ringen hebben in het verleden vaak met elkaar gekibbeld over het gebruik van dit plas- sengeblcd ten westen van Maassluis. Gisteren heeft de voorzitter van de Windsurfing Hoek van Holland, de heer C. Dijkman, het compromisplan aan de Maassluise wethouder van Sport en Recreatie aange boden. Hij hoopt dat de drie groeperingen samen met de gemeente het plan voor dit ge bied kunnen uitwerken. Uitvoering van dit compro misplan gaat 190.000 gulden kosten. In grote lijnen willen de drie groepen de situatie van dit moment handhaven en ver beteren. Geen van drieën wil len de groepen van het veelge bruikte natuurgebied een park achtig recreatieterrein maken met alle mogelijke voorzienin gen. Voor de surfers mag een gebouwtje voor het opbergen van de surfplanken worden ge bouwd, als het maar ge»n ech te kantine wordt Op dat punt hebben de natuurvrienden een veer moeten laten. Daarentegen is voor de vo gels de nodige rust gegaran deerd. Motorbootjes blijven verboden, alleen tijdens evene menten van de windsurfers zal van buitenboordmotortjes ge bruik worden gemaakt. Wan delaars en hun eventuele loslo pende honden worden uit het natuurgebied geweerd. Vissen Is toegestaan op de Zuidpias, maar dat is verboden tijdens de rust— en broedtijd van de vogels. Voor de paarden zijn speciale weidegebieden aange wezen waarbij een afrastering 'de rietkraag langs het water moet beschermen. Ook komt aan de westkant van de plas sen een speciaal vrijliggend ruiterpad. Gebleken is dat vo gels niet schrikken van paar den met hun berijders maar wel van wandelaars. y Veel waarde hechten de drie groepen aan de handhaving van de waterkwaliteit, die vol gens hen nu prima is. De riole ring van de manege en de toi letgelegenheid van de wind- surfclub mogen dan ook zeker niet op de plassen lozen. De Maassluise sportraad heeft tot op heden 100.000 gulden be schikbaar voor het inrichten van het plassengebied De Oranjepolder. - ALLES VOOR DE BADKAMER Door ANNEMIEKE VAN. DER HOUWEN MAASSLUIS De industrië le bouwmaatschappij Elemen tum in Maassluis wordt naar verwachting volgende maand overgenomen door de Verenig de Bouwproducten Industrie (VBI). Dit bedrijf is fabrikant en leverancier van systeem- vloeren en isolatieen reno vatieproducten. „Dat ia goed nieuws voor zowel het bedrijf als voor het personeel," aldus directeur M.J.A. Blom van Ele mentum. Vandaag hebben de onderne mingsraden van de Maassluise bouwmaatschappij, de VTB en de vakbonden een brief ontvan gen van de eigenaar van Ele mentum, Nationaal Grondbezit (NAGRON), waarin de condi ties voor de overname bekend worden gemaakt. „Wanneer zij Instemmen met de voorwaar den verwacht ik dat de overna me nog voor de bouwvakva kantie een feit zal zijn. Voor het personeel betekent het ver trek naar een nieuwe moeder een betere toekomst. Ik ga er van uit dat zij er voor wat be treft de arbeidsvoorwaarden niet op achteruit zullen gaan. Ook zal de overstap naar de VIB geen negatieve gevolgen hoeven te hebben voor de pen sioenen van de werknemers. Kortom, ik zie de overname ais een positieve ontwikkeling voor Elementum," aldus Blom. „Al in 1984", vervolgt hij, „maakte NAGRON bekend dat voor Elementum uitgekeken zou worden naar een nieuwe moedermaatschappij. We heb ben lang gezocht naar mogelij ke partners. Vanaf maart dit jaar zijn er serieuze gesprek ken gevoerd over de overna me. Ruim een week geleden werden de resultaten hiervan bekend gemaakt aan alle me dewerkers van Elementum. Wanneer de ondernemersra den van belde bedrijven en de vakbonden akkoord gaan met de condities voor de overname. kunnen de stukken naar de no taris om getekend te worden." Voorzitter H. Heitnian van de ondernemingsraad van Ele mentum wil nog geen voorba rige conclusies trekken over de jongste ontwikkelingen. „Pas wanneer wij als OR de voor waarden weten kan ik zeggen wat ik er van vind. Vooralsnog wil ik geen standpunt innemen. Vanzelfsprekend kijken we er met spanning naar uit," aldus de heer Heitman. Directeur Blom wil na het •vertrek van Elementum uit NAGRON nog tot 1 januari 1989 in dienst blijven. „Ik werk hier inmiddels 25 jaar en ik wil de verdere ontwikkelingen van dit bedrijf graag nog enige tijd nauwlettend kunnen gadeslaan en mij inzetten nadat de zaken hun beslag hebben gekregen. Ik verwacht overigens niet dat de naam Elementum door de veranderingen zal verdwijnen. Dat is zeker niet nodig want Elementum heeft in de bouw wereld een goede naam." SCHIEDAMHet personeel van' de Gemeenschappelijke Openbare Bibliotheek in Schie dam voelt zich aan het lijntje gehouden. Het gemeentebe stuur dat al sinds drie jaar be looft met een nieuw gebouw; voor de bibliotheek te komen, laat met concrete plannen op zich wachten. Dit schrijft de medezeggen schapscommissie GOB in een brief aan burgemeester en wethouders van Schiedam. In deze brief vraagt de commis sie de gemeente haast te ma ken met de bouw van een nieu we bibliotheek. Op dit moment is de, biblio theek verspreid over vijf ge bouwen. Het personeel kampt met ruimtegebrek, er is te wei nig parkeerruimte en de ge bouwen zijn slecht bereikbaar met het openbaar vervoer. Dit alles leidt tot 'enorme ineffi ciency', zo meldt de brief. Al in 1981 werden min of meer beloftes gedaan aan het personeel van de GOB om een centrale bibliotheek te bouwen. In de meerjarenbegroting van toen stond een budget voor de nieuwbouw gepland.In de daaropvolgende jaren werden tal van toèzeggingen gedaan en de toenmalige portefeuille houder sprak zelfs over het slaan van de eerste paal. Begin van dit jaar werd gemeld dat het toekomstige onderkomen op het Stadserf gebouwd zou worden. Het gemeentebestuur heeft nog geen verdere gege vens bekend gemaakt. „Het personeel heeft langza- merhand grote moeite met de - lakse manier van handelen van de politici," aldus de brief. - SCHIEDAM Evenals vo rig jaar doet Schiedam dit jaar mee aan de actie Neder land Schoon. Een plaatselijke jury beoordeelt daartoe het stadskantoor en omgeving, postkantoor, twee winkelcen tra, een park en een sportpark. Bij de keuring wordt gelet op prullebakken, hondenpoep, los se rommel, graffiti, vuil in sin gels, bloemperken cn -bakken. Het door de plaatselijke jury ingevulde: keuringsrapport gaat naar de landelijke jury, die eventueel zelf ook een kijk je neemt. In september wordt tijdens een televisieuitzending bekendgemaakt welke stad zich de schoonste van Neder land mag noemen. De actie Nederland Schoon wordt georganiseerd door een gelijknamige stichting, die in het leven ,is geroepen door de ondernemersorganisatie schoonmaak- en bedrijfsdien- steh, de Nederlandse vereni ging van reinigingsdirecteu ren, vereniging Nederlandse particuliere reinigingsbedrij- ven, vereniging schoonmaak research en de Nederlandse vereniging van wasserijen. SCHIEDAM Voor de wijk Kethel in Schiedam is een nieuw bestemmingsplan in de maak. Het plan bestrijkt het dorp Kethel, de Vogelbuurt en het bedrijfsterrein Kethel. Toe komstige ontwikkelingen, waarmee in het plan wordt re kening gehouden, zijn aanvul lende woningbouw op enkele nog beschikbare plaatsen, af bouw en eventuele uitbreiding van het bedrijfsterrein en ver plaatsing van het transportbe drijf Van Tiel uit het dorp. Op dit moment gelden voor Kethel gedeelten van drie be stemmingsplannen. Deze zijn opgesteld in de periode 1964 tot 1975. De oude plannen geven de mogelijkheid het historische dorp ingrijpend te veranderen. In het nieuwe plan kan dat niet meer. VLAARDINGEN De voor- en achterruit van een perso nenauto, die geparkeerd stond aan de Vlaardingse Schiedam- seweg, is door een onbekende met een steen ingeslagen. De schade bedraagt 1000 gulden. Twee andere auto's, die bij een garagebedrijf aan de 3e Indus triestraat stonden geparkeerd, werden eveneens beschadigd. Ook van deze wagens werden enkele ruiten ingeslagen. De schade bedraagt 2000 gulden. VLAARDINGEN Bij een inbraak in het bowlingcentrum aan de Anna van Saksenweg is een geldbedrag van ongeveer 500 gulden ontvreemd. Het geld was afkomstig uit twee gokautomaten 'die werden opengebroken.. De breekschade bedraagt 900 gulden. Het HVO-vijftalien schaaktoer- nooi is gewonnen door Groot- hoofd uit Dordrecht. De vereni ging won het toernooi met een half punt voorsprong op Charlols/Europoort, Derde v werd Parsifal uit; Rotterdam, v; De troostprijzen gingen naar Westmaas en het jeugdteam van SWR uit Rotterdam, Gast heer HVO eindigde in de mid- denmoot. Aan het schaaktoer-' nooi werd door zeventien vijf tallen deelgenomen; Het was het derde achtereenvolgende jaar, dat de Vlaardingse schaakvereniging HVO het toernooi organiseerde. Op vrijdag 29 mei zijn alle ge- meentelijke kantoren in Schie- dam gesloten met uitzondering van het bureau burgerlijke - stand. Tussen 9 ën 12 uur kan men die dag aangifte doen van geboorte en overlijden. De Openbare Nutsbedrijven wer ken met een minimale bezet ting en zijn voor storingen be reikbaar via tel. 4622222. Fitness-centrum Groenoord heeft de tweede Schiëdamse Survival of the Fittest gewon nen. Als tweede en derde ein digden resp. de Rijnmond MTS en de politie Schiedam, Aan de wedstrijd werd door veertien teams deelgenomen; De deel nemers moesten In de Kethel- se polders en het Prinses Be- atrixpark een parcours met hindernissen afleggen. Een bij-; zonder zwaar onderdeel was een touwbaan van 45 meter, maar ook polsstokspringen en boogschieten bleken niet een voudig. De survival werd geor ganiseerd door Budo-lnstituut Schiedam. De politie zoekt getuigen van een aanrijding, die maandag om 22.10 uur op het Liesveld viaduct heeft plaatsgevonden. Een auto sneed daar een fiet ser, die daardoor ten val kwam. De man is behandeld aan schaafwonden aan gezicht en handen en mist door de val enkele vullingen uit zijn gebit; De auto kwam met een bocht naar links uit de Markgraaf laan. De fietser reed op het viaduct in de richting van de Markgraafiaan. Getuigen wor den verzocht zich.te meiden bij de wachtcommandant van de politie: tel. 4342355, toestel 113. In de maand juni krijgen alie directeuren van scholen in Vlaardingen bezoek van de ambtenaar voorkoming mis drijven van de gemeentepolitie Vlaardingen. Zij krijgen dan een exemplaar van de brochu re 'Inbraak op scholen: een ef fectief preventieplan' uitge reikt. De brochure, met taf van tips op het gebied van preven tieve maatregelen gaat ook naar de plaatselijke overheid en schoolbesturen. De damesjunioren van WIK zijn ais tweede geëindigd tijdens de voorronde voor de Neder landse kampioenschappen handbal. Van Northa, de kam pioen van de afdeling Den Haag, wonhen de Vlaardingse dames met 6-5, maar de besli- singswedstrijd tegen Niloc uit Amsterdam eindigde in een 5-6 nederlaag. De Vlaardingse Bouwspeel plaats roept vrijwilligers op om de helpende hand te bieden. Er is,dringend behoefte aan mannen, vrouwen en oudere kinderen, die een paar uurtjes per maand willen helpen met het uitlenen van gereedschap, het verkopen van snoep en limonade, het verbinden van een gewonde vinger en toe zicht houden. De bouwspeel plaats bevindt zich naast de kinderboerderij aan de Am-:', sterdamlaan in Vlaardingen- Holy. Kinderen kunnen er met behulp van het aanwezig pal- iethout hutten en andere con structies bouwen. Inlichtingen: tel. 4746940 (Albert), 4744021 (Bea) of 4743988 (Els). De Vereniging tegen Milieube derf in en om het Nieuwe-Wa- terweggebied houdt op woens dag 3 juni haar jaarvergade ring. Aanvang 20 uur in het Holiandiagebouw, Oosthavén- kade 42 te Vlaardingen. HELLEVOETSLUIS Driëdui- zenddriehonderddrieëndertlg (3333) lege melkpakken; een voorraad lijm en een bos kwas ten: Met dit materiaal moeten de leerlingen van dertien scho-: len in Hellevoetsluis een zo mooi ën origineel mogelijk vaartuig in elkaar zien te knut- selen. Naast alle pracht en praai Is het de bedoeling dat de melkpakken-vlotten ook nog 'zeewaardig' genoeg zijn om een rondje door de Indus- trlehaven te maken. Deze zogenaamde Elopakken- race is één van de onderdelen van de twee-jaarlijkse manifes tatie Maritiem Hellevoetsluis die op 5, 6 en 7 juni in de Stad aan 't Water wordt georgani seerd. Net ais bij voorgaande edities zal de Vesting in Helle voetsluis weer bol staan van de activiteiten, geconcentreerd in en rond de aloude Industrieha ven. „Net als de Vestingdagen het stoomgebeuren als vast item hebben," zegt (mede organisator Marijke Bos „heeft Maritiem Hellevoet haar schepen. De meeste activitei ten hebben dan ook iets te maken met vooral zeilende vaartuigen. Desalniettemin is er voor elk wat wils. Zo zijn er genoeg mensen die bijvoor beeld alléén voor de braderie op het Zuidtront komen." De organiserende stichting Maritiem Hellevoetsluis pro beert iedere twee jaar weer iets nieuws aan het programma toe te voegen. Naast de Elo- pakkenrace zijn dat deze keer „duizelingwekkende" taferelen op een 40 meter lange en 11 meter hoge ski-schans en een zeilwedstrijd. Bij laatstge noemd onderdeel zullen ama teurs en professionals 'om eer en beloning' in twintig op schaal nagebouwde jachten hun (zeil-)kunsten vertonen. Verder het gebruikelijke paal- zitten, fokhljswedstrijden, een spuitbal en een schepenpara de.,Op de wal bestaat er voor ledereen de mogelijkheid aan diverse behendigheidswedstrij den deel te nemen. Een beetje lichaamsbeheorsing lijkt vooral noodzakelijk bij het zogenoemde boegsprietlopen op vrijdagavond. Lopend over een buitenboord hangende giek zullen de deelnemers aan dit haast Olympische onder deel hun evenwichtsgevoel moeten tonen. Naast een aan denken voor iedereen kunnen de minder standvastigen dus geheld op een nat pak reke nen. Marijke Bos: „Het is alles bij alles natuurlijk gewoon volks vermaak. We proberen het al lemaal zo leuk mogelijk aan te kleden. Dat het in het verleden is aangeslagen blijkt wel uit het feit dat zo'n dertigduizend mensen uit heel Nederland ge durende de Pinksterdagen aan Hellevoetsluis een bezoek brachten. We mikken nu zelfs op nog meer bezoekers, alhoe wel mooi weer daarbij een doorslaggevende factor zal zijn." Het programma voor Maritiem Hellevoetsluis ziet er als volgt uit: Vrijdag: aankomst zeilende be- drijfsvaartulgen (vanaf 13.00 uur), kermis (vanaf 17.00 uur) en boegsprietlopen (19.30 uur). Zaterdag o.m.: officiële ope ning door burgemeester A.P. van der Jagt (10.30 uur), paal- zitten (start 9.30 uur), braderie, open dag stichting Zeekadet- ten Korps, haventaferelen, zeil wedstrijden, fokhijswedstrij- den, ski-show, modelbotende- monstratie, Elopakkenrace, spuitbal en de schepenperade. Zondag: straattekenen, model- bouwbootdemonstratles, bra derie 8n 'hardzeilerij' door his torische schepen. Het terras van het Prinsenhuls is het grootste deel van het weekein de geopend. Daar kan men on der meer genieten van levende muziek van een Beierse kapel, Music Meinderd en een steel- band. MAASSLUIS De gezamenlij ke gemeenteraadsfracties heb ben het dagelijks bestuur van de gemeente een brief ge stuurd, waarin zij de papieren plannen die door het college zijn voorgelegd, uitwerken. Ze vragen het college een totaal bedrag van 210.000 gulden per jaar. Van dit geld is 70.000 gul den' bestemd voor extra amb tenaren op de afdelingen per soneel en organisaties en voor lichting. Dit bedrag is, beseffen de raadsleden, niet genoeg om de salarissen te betalen maar zij gaan er van uit dat voor aanvulling via andere wegen kan worden gezorgd. De rest van de 210.000 gulden willen de fracties ondermeer uitgeven aan extra subsidie voor de bibliotheek, de dage lijkse verbinding met het Holy- zlekenhuis in Vlaardingen, het verlagen van de rente van de i Gemeentelijke Kredietbank, I aan het omscholen van ge- meentepersoneel en het inrlch- ten van schooltuinen. i Behalve de WD zijn alle frac ties het eens over het uittrek ken van een bedrag van 25.000 gulden per jaar voor hulp aan Derde-Wereldlanden. Alle uitgaven, zo benadrukken de fractievoorzitters in hun brief aan het college, zijn structureel, zodat ze elk jaar op de begroting zullen gaan j prijken.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1