Vlaardingen zamelt geld in voor de Derde Wereld Vrijwilligers te hulp bij; uitslaande branden yVerbinding tussen Schiedam en Delft moet beter Serpo in de Harmonie: slangen zijn meestal ongevaarlijk Bibliotheek Maassluis zes dagen open mÊÊêwMm^.mm Mogelijk overname van Elementum 'Wat moet die ouwe kachel opbrengen?' Minder werklozen, minder vacatures t ws wv óé%érmm>0 mm LRDINGEN De wijk verenigingen Hoe- ^enbuurt en Hoofdstedenbuurt zullen zich ophef fen, wanneer zij gedwongen worden het nieuwe wijkcentrum in Holy te beheren. Dit schrijft voor zitter Jos Sloot van het samenwerkingsverband Hqly-Noord in een brief aan de gemeenteraad van Vlaardingen. Namens beide verenigingen kraakt hir-daarin enkele harde noten over de plannen vror de bouw „van een nieuw wijkcentrum in de uitbreiding van winkelcentrum De Loper. Het overstappen van de huidige 'kleinschaligheid' naar 'supergrootschaligheid' noemt Sloot onver- aiitwoord. Geen overleg Wijkcentrum Graffitti, maar dan de militante vorm, is veel vuldig te zien inde krotten- wijper. vjan de Derde We- reld.Zaterdag hanteerde burgemeester Van Lier de verfkwast om een passende leus op een van de krotjes te Zetten. Han' Raeijmaekers van de Ande- refMarkt kijkt toe. (Fo to Arie Wape naar) Dertig man van de vrijwillige brandweer in Vlaardin gen moesten dit weekeinde te hulp snellen om twee vuurhaarden te bedwingen, die het professionele korps niet alleen aankon. Bus' I Twee WIK-handbalsters tonen trots een van de pronkstukken van ,de collectie (Foto Arie Wape- aar). Een zwarthalscobra, die van drie meter afstand gif in de ogen van zijn tegen stander kan spuiten (Foto Arie Wapenaar). 4 i vlaardingen-schiedam ET VRIJE VOLK ?«^a«f3PwwS 4 MAANDAG 1 JUNI 1987 [Uitbreiding De Loper s niet verantwoord' Het samenwerkingsverband Holi'-Noord dreigt met ophef fing; omdat beide besturen de verantwoordelijkheid voor het beheer van het nieuwe wijk centrum te ver vinden gaan. „Géén van onze vrijwilligers is hiertoe bereid", voorspelt Sloot. Hij herinnert eraan, dat de wijk verenigingen eerder een alternatief en goedkoper plan hebben gelanceerd. Dit voorziet in uitbreiding van het huidige onderkomen De Deel aait de Baarnhoeve en in de IC bouw van een eenvoudig buurt centrum. Beide plannen zijp becijferd op 1,4 miljoen gulden; „een stuk minder dan de nu ge raamde 2 miljoen gulden", al dus Sloot. In dit verband wijst het sa menwerkingsverband ook op de aangekondigde bezuinigin gen in het sociaal-cultureel werk. Het nieuwe wijkcentrum kost volgens de gemeente een kleine drie ton per jaar, maar het samenwerkingsverband schat dat de kosten tot ver bo ven de 400.000 gulden zullen oplopen. Uiterlijk in 1991 moet er 747.000 gulden zijn bezui nigd in het sociaal-cultureel werk. B. en W. van Vlaardin gen willen dit bereiken door sluiting van een buurthuis en inkrimping van het personeels bestand. „Dit betekent dus in Holy", aldus de brief, „een nieuw (on gewild) centrum, sluiting van minimaal twee voorzieningen elders in Vlaardingen, met daarbij het wegvallen van ar beidsplaatsen (gedwongen?). Wij vinden dit een kwalijke zaak, temeer daar er goedko pere, besparende alternatieven voorhanden zijn. Een voor beeld is al de intentie van Buurthuis De Haven en Ont moetingscentrum West om sa men te gaan." De wijkverenigingen klagen er in de brief verder over dat er tot nu toe 'geen enkele vorm van overleg' is geweest tussen de wijkinstellingen en de ge meente over plaats van het nieuwe wijkcentrum. Albert Heijn, thans gehuisvest aan de zuidkant van De Loper, ver huist naar de noordkant van de Loper, die wordt doorge trokken tot vlakbij de Chur- chillsingel. Het wijkcentrum wordt volgens de huidige plan nen tegen de op- en afritten van het parkeerdak van de nieuwe vestiging van Albert Heijn gebouwd. Het samenwerkingsverband voorziet nu reeds moeilijkhe den, omdat het wijkcentrum ook voor jongerenwerk is be doeld. „Een veel gehoorde kreet is sociale controle. Wij geloven daar niet in. Klein schalig jongerenwerk is meer op zijn plaats. De gekozen lo- katie zal straks een doorn zijn in het nieuwe hart van Holy", aldus Sloot in de brief. Het uitbreidingsplan voor winkelcentrum De Loper (in clusief de bouw van een nieuw wijkcentrum) wordt op 3 en/of 4 juni door de gemeenteraad behandeld. VLAARDINGEN „Liever opende ik iets anders dan een krottenwijk. Gelukkig hebben wij die niet in Vlaardingen. In de" Derde Wereld ligt dat he laas anders. Daar kunnen de mensen met naar een huisves tingsbureau, hoewel ze vol- doepde punten hebben. Van daag zamelen we geld in voor de dakloze zwerfkinderen in Hyde Rabat m India. Schroom daarom niet om hier eens goed rond te kijken Schroom ook niet om uw geweten een beetje af te kopen, het is goed om af en toe met de neus op de feiten gedrukt te worden." Met die woorden opende bur gemeester A.A.J.M. van Lier afgelopen zaterdag op het Liesveld de Andere Markt, die ditmaal in het teken stond van het Internationale Jaar van de Daklozen. Met toestemming van de gemeente hadden de deelnemende groepen aan de Andere Markt een stukje Lies veld gekraakt en dat volgezet met een tiental krotjes, opge trokken uit golfplaat, karton, resthout, plastic en dekens Ria Chin Kon Sung, stafme dewerkster voor Ontwikke lingssamenwerking (VLOS) in Vlaardingen, vertelde over het bezoek dat zij in maart van dit jaar bracht aan de krottenwij ken van Bacolod, de Filippijn se stad waarmee Vlaardingen een vriendschapsband heeft gesloten: „Tachtig procent van de bevolking van Bacolod woont in krottenwijken. Ik heb verschillende vissersbuurten bezocht, waarvan er een zelfs op de plaatselijke vuilnishoop gebouwd was. Als we die wij ken vergelijken met wat hier op het Liesveld staat, dan is het eerste wat opvalt dat die optrekjes in de Filippijnen hee) dicht op elkaar staan. Maar ook dat er dikwijls onge lofelijk veel mensen in zo'n bouwseltje huizen. Electrici- teit, riolering en allerlei ande re essentiele voorzieningen ontbreken, en met het drink water is het ook slecht gesteld; er zijn wel watertappen, maar dat is lang niet allemaal drink water. De mensen zijn daar echt van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat bezig om in le ven te blijven", aldus Chin Kon Sung. VLAARDINGEN Het brandweerkorps van Vlaardin gen heeft vrijdagnacht dertig vrijwilligers moeten oproepen om twee branden te blussen, die kort na elkaar uitbraken. De twee extra ploegen met vrijwillige brandweerlieden waren nodig, omdat een grote brand uitbrak in een houten gebouw aan de Brusselweg. Te zelfder tijd was de brandweer aan de Korte Hoogstraat nog bezig een brand in enkele kel derboxen te bestrijden. Ruim een uur later ging ook aan de Markt een zonneiuifel van het Waaigat in vlammen op, maar hierbij hoefde de brandweer niet in actie te komen, want het vuur doofde vanzelf. De eerste brand in de kelder boxen van een flat aan de Kor te Hoogstraat werd omstreeks vier uur ontdekt. Twee kelder boxen brandden geheel uit, twee andere liepen rook- en waterschade op. Twee winkels, een kleding- en een meubel zaak, liepen rook- en roetscha- de op. Tien minuten nadat de brandweer was uitgerukt, volgde een tweede brandmel ding. Aan de Brusselweg 209 stond het ontmoetingscentrum van de samenwerkende wijk verenigingen in Holy-Noord in lichterlaaie. Op dat moment besloot de brandweer extra personeel op te roepen en werd een deel van de ploeg, die aan de Korte Hoogstraat aan het werk was, naar de Brusselweg gedirigeerd. Na 35 minuten had de brandweer het vuur controle. Het nablussen duurde nog een kieine twee uur. Van het houten gebouw werden twee lokalen volledig in de as gelegd en twee lokalen hepen rook- en waterschade op De schade wordt geschat op 700.000 gulden Het voormalige schoolge bouw is sinds anderhalf jaar in gebruik bij het samenwer kingsverband, waarin de wijk verenigingen Hoofdsteden- buurt, Drevenbuurt, Hoeven- buurt en de Bouwspeelplaats samenwerken In het gebouw werden cursussen gegeven, er werd bridge gespeeld en sinds begin dit jaar was er een jeugdhonk m gevestigd. Een groot deel van de inventaris ging in vlammen op: twee ge luidsinstallaties, naaimachi nes, een paspop, een door de jongeren zelf getimmerde bar en enkele bankstellen. Wijkvereniging Hoofdsteden buurt, de hoofdgebruiker van het gebouw, zal voor de reste rende maand van het seizoen proberen de activiteiten onder te brengen in De Deel aan de Baarnhoeve. Het jeugdhonk blijft voorlopig gesloten. „Wij zijn ontzettend gedupeerd", zegt voorzitter Henny Deij. „Wij proberen in De Deel wat te regelen, 's Avonds zal dat wei gaan, maar overdag wordt het even iets moeilijker." SCHIEDAM „Het woon werkverkeer tussen Schiedam Noord en Delft Zuid is de afge lopen jaren sterk toegenomen. Daardoor krijgen de wegen tussen Delft en Schiedam steeds meer verkeer te ver werken. Wie om die reden lie ver het openbaar vervoer neemt, heeft te maken met een wel zeer slechte verbinding. Daarom moet er een buslijn komen op die route." Die kri tiek levert de Vereniging Rei zigers Openbaar Vervoer (VROV) in de nota „Schie damDelft, trein, tram of bus?". De belangengroep stelt in deze nota een duidelijke bus verbinding voor tussen de twee steden. „Wie in Schiedam-Kethel woont, kan vaak zijn de plaats waar wordt gewerkt vanuit huis zien liggen. Niettemin duurt de reis met het openbaar vervoer meestal 40 minuten," zo heeft de VROV onderzocht. Wie van SchJedam-Noord naar Delft Zuid reist, moet vier keer overstappen en meestal lang wachten. Die situatie moet worden verbeterd, meent VROV. De vereniging stelt voor om, zolang er geen verandering komt in de situatie, een bus te laten rijden van Vlaardingen Holy of Schiedam Noord naar Delft Zuid Er zijn plannen ge publiceerd om het, openbaar vervoer te verbeteren, maar zolang die plannen met worden uitgevoerd, moet er een andere oplossing worden gevonden VROV denkt aan een lijn dienst, die in de spitsuren ie der half uur naar Delft Zuid vertrekt en buiten de spits om het uur rijdt. VLAARDINGEN Slan gen hebben een slechte repu tatie De rr te mensen gaan maar liever een blokje om tals ze er een tegenkomen. DéDelftenaar Walter Ge- treuer vindt dat die angst on terecht is. Daarom trekt hij met zijn slangententoonstel ling Serpo, een indrukwek kende collectie giftige en niet-giftige slangen door Ne derland. Naast de slangen is op de tentoonstelling ook uit gebreide informatie in beeld aanwezig. Serpo is tot en met 8-juni te bezichtigen in de Harmonie aan de Schiedam- seweg in Vlaardingen. Wie de Serpo-expositie be zoekt krijgt een indrukwek kend a .ntal bewijzen aange reikt die de gevaarlijke repu tatie van slangen volledig on deruit haalt: Zo meldt Walter Getreuer onder andere dat van alle bestaande slangen- soorten slecht tien procent giftig is. Bovendien bijten de ze- slangen alleen als ze zich irr het nauw gedreven voelen en deze beet laten ze meestal wel door één of ander waar schuwingsteken vooraf gaan. Ook gaan slangen meestal op dé vlucht voor mensen, in plaats van hen aan te vallen. "■Maar toch doen de ruim hönderd slangen die overi gens onbeweeglijk in hun ter raria op de Serpo liggen, een beetje angstaanjagend aan. Bij de zwarthalscobra staat bijvoorbeeld vermeld, dat de ze zijn gif over een lengte van 3 meter in de ogen van zijn tegenstander kan spu wen. Dit doet hij alleen ter verdediging, want de zwart halscobra verovert zijn prooi door middel van zijn giftige slangenbeet. Maar het beest je is blijkbaar wat lichtge raakt, want de ruit van zijn terrarium op de Serpo is nog nat van een op een toeschou wer gerichtte straal gif. De meest ongevaarlijk uit ziende slangetjes en adders blijken overigens het gevaar lijkst te zijn. Van de mensen die bijvoorbeeld door de klei ne zaagschubadder worden gebeten, komt 36 procent te overlijden. Van de slachtof fers van de cobra daarente gen overlijdt slechts 5 pro cent. De 4 meter lange ruit- python en de tijgerpython die tot over de zesenhalve meter lang kan worden, blijken zelfs helemaal niet giftig te zijn. Maar ook de giftige slangen hebben hun nut. Hun gif wordt namelijk veel ge bruikt bij het bereiden van medicijnen. Ook in vele religies blijkt de slang een belangrijke rol te spelen, vaak als fallus symbool of juist als heilzaam wezen. Zo staat in de bijbel in het boek Marcus:'... slangen zullen zij opnemen en zelfs indien zij iets dodelijks drin ken zal dat hun geen schade doen.' Een christelijke secte m Noord Amerika neemt deze uitspraak wel erg letter lijk op en voert rituele dan sen met giftige slangen uit. Als er tijdens deze rites men sen gebeten worden, krijgen deze geen medische hulp want het vertrouwen in God zal hen vanzelf wel genezen. Als het slachtofer vervolgens toch overlijdt, zegt men dat hij blijkbaar niet genoeg ver trouwen in God heeft gehad. Het is natuurlijk juist die angstaanjagende reputatie van slangen, die de Serpo zo leuk maakt om te bekijken. En verder hoeven we in Ne derland nergens bang voor te zijn. Er komen hier slechts drie soorten slangen voor, namelijk de ringslang, de gladde slang en de adder. Van deze drie is alleen de laatste giftig. Maar sinds 1948 zijn in er in Nederland geen dodelijke ongevallen door adderbeten meer be kend. En de beet had bijna altijd voorkomen kunnen worden, want een adder pes ten is vragen om moeilijkhe den. Serpo, slangenexpo, tot en met 8 juni in de Harmonie, Schiedamseweg 51 in Vlaar dingen. Geopend: dagelijks van 10.0022.00 uur. ilMli*/* ■..Mte/Z"/ fry//////'»# MAASSLUIS De directie van de Industriële Bouwmaat schappij Elementum, een dele gatie van de ondernemings raad en vertegenwoordigers van de FNV en CNV bespreken woensdag 3 juni de voorwaar den voor de overname yan Ele mentum door de Verenigde Bouwproducten Industrie „Wij hebben, evenals de vak bonden, een brief van de di rectie ontvangen waarin de condities voor de overstap van Elementum naar VBI in zeer al gemene zin worden genoemd," aldus de heer H Heitman, voorzitter van de OR van Ele mentum „Deze roepen echter zoveel vragen op, dat ik me er nog geen duidelijke mening over kan vormen Wij' hopen woensdag concrete gegevens te krijgen over de gevolgen voor het personeel. Ik denk dan bijvoorbeeld aan de cao, de secundaire arbeidsvoor waarden, garanties voor de werkgelegenheid e d." De moedermaatschappij van Elementum, Nationaal Grond bezit (NAGRON), die al drie jaar naar een nieuwe eigenaar voor Elementum zoekt, gaat er van uit dat de overname vol gende maand al kan plaatsvin den Directeur M.J A. Blom van Elementum, waar ongeveer 120 mensen werken, verwacht dat de overname door VBI een betere toekomst garandeert voor zowel het bedrijf als het personeel. VLAARDINGEN „Zeg, ik heb een koper voor die ouwe kachel Maar wat moet dat ding nou opbrengen? Hij biedt een geeltje". „Vijfentwintig gul den? Vraag 'm maar of-tie een gaatje in z'n hoofd heeft. Drie geeltjes moeten we er voor hebben!" Een echte rommelmarktscène, afgelopen zaterdag op het complex van Vlaardingse handbalvereniging WIK. Turkse kromzwaarden, voetbalschoe nen van maat 26 tot en met 46, radio's en keukenapparatuur uit lang vervlogen tijden, beeldjes, souvenirs, flesjes, po tjes en pannetjes in de meest onmogelijke kleuren en uitvoe ringen: het was allemaal te koop, want de handballers hadden hun zolders heel gron dig opgeruimd Dë opbrengst van de rommel markt, zo'n 2000 gulden, gaat naar het bouwfonds voor de nieuwe kantine. „Je hoopt na tuurlijk altijd op meer, maar ik ben niet ontevreden met dit re sultaat, alle kleine beetjes hel pen", zegt Andre Lagendijk van WIK. De kosten van de nieuwbouw, die waarschijnlijk in augustus of september begint, zijn be groot op 178.000 gulden, waarvan de gemeente onge veer de helft voor haar reke ning neemt. „Met allerlei acties hebben we zelf al meer dan 15 000 gulden bijeengebracht, dus we zitten al over een ton. Ik heb goede hoop dat het ons zal lukken het totaalbedrag rond te krijgen, maar des noods lenen we nog wat, dat zien we dan wel weer. De nieuwbouw gaat in ieder geval door, want de oude kantine is door en door verrot, die staat gewoon op instorten", aldus Lagendijk. VLAARDINGEN/MAASSLUIS Het aantal werklozen in hel gebied Nieuwe Waterweg Noord is in de maand april met 130 afgenomen tot 8297 Bij de mannen daalde het werkloos heidscijfer met 115 en bij de vrouwen met 15 Het aantal gereglstreede vakatures daal de van 279 tot 222. Vergeleken met de maand ervoor werden er 51 vacatures minder ge meld Voor april resulteerde dat in een aantal van 122 nieu we vacatures Het aantal vaca tures dat vervuld werd, be droeg 179. Eind april stonden bij het Ge westelijk Arbeidsbureau Nieu we Waterweg Noord 8297 werkzoekenden ingeschreven (januari 8374, februari. 8525 en maart. 8427) uit de ge meenten Schiedam, Vlaardin gen, Maassluis, Maasland, Hoek van Holland en Rozen burg Hiervan zijn 4265 langer dan èen jaar werkloos. Het aantal jeugdige werklozen (tot 23 jaar) is de eerste vier maan den van dit jaar wat gedaald en bedroeg eind april 1923 (ja nuari 2098, februari: 2048 en maart 1980) De sectoren kantoor- en han- dalspersoneel zijn zoals altijd goed voor de grootste werk loosheid respectievelijk 1285 en 1058 Daarna volgen de me taal met 954 en de bouyv met 346 werklozen Het grootste aantal vacatures werd vorige maand ingediend door de han del, horeca en reparatiebedrij ven (35), gevolgd door de sec toren overige dienstverlening (26), industrie (24), bouw- en installatiebedrijven (18), zake lijke dienstverlening (10), land bouw en visserij (6), transpost, opslag en communicatie (3) en openbare nutsbedrijven (0). MAASSLUIS Vanaf vandaag is oe bibliotheek In Maassluis iedere dag open, bewhalve op zondag Tot nu toe was de bi bliotheek op maandag geslo ten De zesdaagse openstelling is niet de enige wijziging. Ook de openingstijden zijn veran derd Het personeel van de gemeen tebibliotheek heeft een vast en herkenbaar patroon In de ope ningsuren aangebracht. De af deling volwassenen is vanaf 's ochtends half elf tot half een open. Op zaterdag is de biblio theek voortaan vanaf half uur langer open, dus tot een uur. Ook voor kinderen zijn de ope ningsuren veranderd. Op woensdagmiddag van 13 30 tot 14.00 uur wordt er voorgelezen voor de allerjongsten De puz- zeltheek Is behalve op maan dagavond ook op vrijdagavond van 18 00 tot 20.30 uur geo pend. Bij de informatiebalie zijn gra tis informatiefolders verkrijg baar, waarin alle veranderin gen zijn aangegeven.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1