-Schiedam 14 Momentje voor jezelf met Aad Zoutendijk sHecc Lichtmast op trein na aanrijding PvdA eist excuses van voorzitter fractie VVD Feestelijk slot Orgelweek ter herdenking van Van Peteghem LEKKER ra VANMORGENl Kortaf Caravans mogen Allemaal geslaagd Winkelcentrum De Leper mag groter sOcicilderop VAN DER MOEZEL pT#J 10 fi J het vrije volk i WS \Aad Zoutendijk (Foto lArie Wapenaar). Uniek instrument Door MARJAN MEIJER SCHIEDAM Leerlingen en leerkrachten van Schiedamse openbare basisschool De Klinker plukken nu reeds de wrange vruchten van het be zuinigingsbeleid. De 163 leerlingen zitten in zes klassen. Dat betekent klassen van gemiddeld 34 kinderen. Niet zeuren yrv al .eptVv*cn ga*14 ITT VR-3907 VHS videorecorder Pai en Secam, I.R. afstand bediening, beeld voor beeld Picture search, 6 programma's/14 dagen timer, S- kanalen voor sateliet ontvangst ^ill! ai^'viDEOnEZIE" 3 Ideqcgssettes E-180 gratis Kleurentelevisie "MONITOR LOOK" 55 cm full square tube voor briljant beeld! 100 kanalen waarvan 30 in geheugen, I.R afstandbediening, scart aansluiting voor video of .computer WBÜTEKENTDUS3 JftftRZORGELOOS KIJKEN Enorme keuze videorecorders en kleuren-TV's PHILIPS - SVC - SELECO - SABA - TELEFUNKEN - SONY - FISHER - SHARP - ITT - MITSUBISHI - HITACHI - AKAI - SAMSUNG - GRAETZ - PANASONIC BLAUPUNKT Plekje Braderie Kapverordening Sung-i Twee kandidaten mi Als u last hebt van treuzelstraaltjes ijskoude douches en 'n hoge gasrekening is het tijd voor warm watercomfort met een schone elektro-boiler van Daalderop. Schie 40-52, Schiedam, tel. 010-4732077 RIJDAG 5 JUNI 1987 Door DICK VAN DER LUGT VLAARDINGEN In een schalkse bui dichtte-een vriend van mij eens: 'Half elf, mo mentje voor jezelf. Met de Vi va en je anti-depresslva.' Ik moest aan dezè dichtregels denken, toen ik gistermiddag na /.lange tijd weer eens een lunchconcert van Aad Zouten dijk in de Grote Kerk bijwoon de. Wie, zoals ik, een bloedhe kel heeft aan de Viva en anti depressiva, zou dat ook eens moeten doen. 'n Momentje voor jezelf in de Grote Kerk. Elke donderdag van kwart voor tot kwart over één. Zoutendijk (46) geeft die concerten wekelijks sinds zijn aanstelling tot vaste organist van de Grote' Kerk in 1974. Ruim zeshonderd heeft hij er nu achter achter de rug. Om dat het gisteren precies 200 jaar geleden was, dat de bou wer. van het orgel overleed, bracht Zoutendijk een pro gramma met uitsluitend Vlaamse muziek. Terwijl de buitengeluiden beperkt bleven tot een enkele bromfiets en een vliegtuigje, droomde ik op de, subtiele klanken van het, Vlaamse orgel- weg. Ik mij-: merde ongestoord over het krankzinnige beroep van jour nalist, mijn collega die haar stukken met een tetterende ra dio op hoorafstand tikt, de Liefde en mijn stamcafé, waar een enkele zondagnamiddag bij hoge uitzondering klassieke muziek wordt gedraaid. Weinig mensen zullen dat beseffen, maar met het orgel heeft Vlaardingen een uniek instrument, binnen de stads grenzen, want alle grote orgels van dezelfde maker zijn op één na in Haringen (Wallonië) ge sneuveld. Het Vlaardingse or gel werd in 1763 door Pieter van Peteghem gebouwd voor de Bemardijner-abdij van Baudelo te Gent In 1819 kocht 'de Kerkvoogdij van de Her vormde Gemeente, Vlaardin gen het orgel, dat in 1973 werd gerestaureerd en nog steeds in optimale vorm is. Dat vereist vooral 's winters heel wat werk. Zoutendijk be sproeit elke dag wanneer het vriest de verwarmde vloer met water om de luchtvochtig heid op peil te houden. „Er zijn dagen bij geweest, dat ik wel 450 liter heb gebruikt. -Maar daardoor is de boel wel goed gebleven", vertelt hij na het concert. „Toen de orgels ge bouwd werden, had je dat pro bleem niet. Want kerken wer den in die tijd niet verwarmd." Zoutendijk, leerling van de Vlaamse organisten Kamiel D'Hooghe en Willy Clieman, is nog steeds verliefd op het or gel (40 registers, verdeeld over twee klavieren en een echo klavier). „Van Peteghem is een fenomenaal orgelbouwer geweest", vertelt hij. „Aan de ene kant fluistert het orgel, het is zacht en meditatief, maar aan de andere kant kunnen de. trompetten en kromhoorns ook schetteren. Het is een heel kleurrijk orgel met veel afwis selingen. Sterk in tegenstellin gen in vergelijking met Neder landse en Duitse orgels, die ik vlakker en egaler vind. Je kunt er enorm veel klankkleuren mee maken. Een goed orgel inspireert. Welnu, dit orgel inspireert." Bezuinigingen treffen nu al school De Klinker Bij ziekte van het onderwij zend personeel zitten het schoolbestuur en het lerarente- am met de handen in het haar. „Gekkenwerk," roept vader Kees van Toer, lid van de me dezeggenschapsraad, in de nieuwe school aan de Warmoe- zeniersstraat in. Schiedam- Woudhoek. „De vergroting van de klas sen is absoluut geen oplos sing," meent hij. „Daar bezui nig je niets mee. Wanneer kin deren, die niet mee kunnen ko men, door onvoldoende indivi duele aandacht de boot missen; wie moet je dat verwijten? De ouders? De leerkrachten? Nee, de beleidsmakers in Den Haag,! d&t zijn de boosdoeners." Het afgelopen schooljaar kampte .de jonge school, twee jaar geleden begonnen in de prille woonwijk, mét drie zieke onderwijzers. Enkelen gingen twee of drie weken gebukt on der een griepje, maar het schoolhoofd Frouk Oostra leed aan een hardnekkige kaakont steking. „Vreselijk vervelend voor iedereen," licht Kees van Toer toe. „Voor haar, want zij voelt zich bijzonder betrokken bij de kinderen en de school. En voor de andere leerkrach ten. Want de consequenties van de gehate vervanger smaatregel zijn nu al duide lijk. Resultaat is onder andere dat de afgelopen maanden al leen al de Schiedamse school voor bijzonder onderwijs, de WA van Lieflandschool voor kinderen met leer- en opvoe dingsproblemen, maar liefst twintig extra aanmeldingen kreeg. Die 'afvallertjes' konden er niet worden opgenomen." „Maar laten we niet te veel zeuren en aan doemdenken doen," zegt voorzitter Hans van Loon van de ouderraad. Schoolhoofd Frouk Oostra: „Het schoolteam en de ouder raad weigert om er zielig bij te gaan zitten. Een school moet vrolijkheid uitstralen. Geen gechagerijn." Dat was de re den, waarom de school woens dag een marktdag met spelle tjes en informatie over de leer methoden belegde voor ouders, belangstellenden en kinderen. Frouk Oostra weer: „Zo 'van gen' we misschien, door mid del van de betaalde spelletjes, de rommelmarkt, de boeken markt en de verkoop van zelf gemaakte t-shirts en andere spulletjes, geld. Met het ver diende geld willen we een vi deo kopen, een computer aan schaffen of een extraatje voor tijdens het schoolreisje beta len." De openbare bassischool De 42 Rotterdam-Zuid pretori-te-n 36-42. bij Metrostation H I MHO S wasautomaat tijd dooruZTnaDUS GEEN RENTE! te ^rsuekken.DUb er Een ongekende se VLAARDINGEN Een' 26-jarige Rotter damse is -bij-de spoor wegovergang tussen de Wagnerstraatén Deltaweg in VI aar din-., gen met haar auto te gen "een lichtmast ge reden. De mast knakte en kwam vervolgens op een passerende trein terecht. De vrouw verloor de macht over het stuur, toen zij de gesloten spoorwegbomen te laat opmerkte. In het Holyziekenhui8 in Vlaardingen is zij be handeld aan enkele ge broken ribben en kneu zingen. Later bij on derzoek in het politie bureau bleek, dat zij onder invloed van drugs had gereden. Ook moest zij nog twee dagen hechtenis ondergaan voor een eerdere overtreding; reden om haar in het bureau in te sluiten. De auto en lichtmast werden zwaar bescha digd. De trein liep lichte schade op. VLAARDINGEN „Zulke dingen zeg je niet." Met deze woorden heeft de WD-fractie zich ge distantieerd van een opmerking van haar frac tievoorzitter G. Neijssel over de Partij van de Arbeid. Neijssel had de avond tevoren tijdens een schorsing van de vergadering van de ge meenteraad gezegd: ,,'t Is een godvergeten schandaal, wat die stinkende rooien met ons uit halen." Voor PvdA-fractievoorzltter J. Ranshulj- sen was dat gisteravond aanleiding excuses in het openbaar te eisen. „Tot dat moment zal ik niet meer met hem praten", dreigde Ranshulj- sen. .Die woorden hebben een diepe wond geslagen. Als ik zeg, dat ik mij gegriefd voel, druk ik mij voorzichtig uit", aldus Ranshuijsen. „Ik mag aannemen, dat dit niet de wijze is, waarop in de WD-fractie over ons wordt gedacht. We hebben nog drie jaar met elkaar te gaan. Goed overleg tussen de drie fractievoorzitters is een vereiste." De woorden van Neijssel, die zelf afwezig was, werden door WD vlce-fractievoorzitter J. van Hemert 'niet gerechtvaardigd, maar wel begrij pelijk" genoemd. „Neijssel was bijzonder veront waardigd, maar 't is een ongelukkige formule ring geweest Zo denken wij niet over onze coali- tiegenoten", aldus Van Hemert, die op zijn beurt PvdA-raadslid IJ. van der Velden op diens vin gers tikte, omdat hij eens had gezegd: „Elke dag, dat het college er minder zit, is me welkom." Van der Velden: „Dat'was een politieke opmer king, die mag gemaakt worden." Aanleiding voor Neljssels boosheid was het feit, dat hij enkele uren voor de raadsvergade ring had gehoord, dat de Partij van de Arbeid de meerjarenbegroting dreigde af te stemmen. Om dat te voorkomen, voerde het college van burge meester en wethouders het agendapunt woens dagavond na een schorsing van drie kwartier van de agenda af. R. Poppe (SP) vond de veront waardiging van de PvdA over Neijssels woorden daarom onterecht:„De PvdA 'moet niet proberen mooi weer te spelen door tegen een begroting te willen stemmen, waaraan ze zelf heeft meege werkt." Ook de andere fractievoorzitters deden in het debat, dat een klein half uur duurde, een duit in het zakje. R. Lensvelt (SGP/RPF/GPV): „WIJ kennen de heer Neijssel ook. Als je iemand kwaad maakt: PvdA, wee u door wie de ergernis sen komen." A. Kool (CDA): „Eén ding is zeker: de coalitiepartners moeten zorgvuldiger met el kaar omgaan." Tenslotte gaf burgemeester AA.J.M. van Lier boze raadsleden de raad eerst een blokje om te lopen of tegen de muur te schoppen: „Houd uw waardigheid als raadslid hoog." Klinker kent vijf groepen. Het onderwijs wordt gegeven, met in het achterhoofd het Jena- plan-idee dat kinderen van el kaar en door elkaar kunnen le ren. Dus niet altijd kinderen van dezelfde leeftijd in een klas, maar diverse leeftijden tesamen. De Klinker heeft een groep van vierjarigen, een vijf- en zesjarigen groep, een klas voor zes- en zevenjarigen, ze- ven- en achtjarigen en acht- en negenjarigen. Het leerlingen aantal van De Klinker groeit snel, omdat veel jonge gezin nen zich vestigen In de buiten wijk van Schiedam bij het eindpunt van tramlijn 1. „De gemeente steunt ons, maar hun mogelijkheden zijn eveneens ontoereikend," wil Kees van Toer nog kwijt „Het blijft contstant manipuleren om alle kinderen tot hun recht te doen komen én een werkba re situatie voor de leerkrach ten te creëren," besluit hij. De grote stimulator achter vele fietsactiviteiten Huub de Ruiter, naast hem zijn vrouw, wordt door mede-or ganisator Bo'adspaarbonk directeur Klaas van de Geest in het zonnetje gezet. (Foto Arie Wapenaar) SCHIEDAM De tiende Schiedamse avondfietsdaagse eindigde gisteravond op de start- een flnishplaats bij de Wielerrbaan in sportpark Har- ga in een groot dans-, jodel- en dijenkletsersfeest. Velen van de 510 deelnemers hosten en deinden op de maat van de op de Tirolermuziek van de Vlaardingse Holzhacker BUhbe Band mee. Initiatiefnemer van de avondfietsvierdaagse de'Schie dammer Huub de Ruiter kreeg van- hoofdsponsor én mede-or ganisator directeur Klaas! van der Geest, van de Bondsspaar bank Vlaardingen/Schiedam, een presentje. Bloemen,'Schie damse drank en een miniatuur fietsje was zijn deel. De Rui ter, geflankeerd door zijn echt genote, stond er lachend bij. Huub de Ruiter, gemeente raadslid voor de PvdA, is sinds jaar en dag de grote stimula tor achter vele fietsactiviteiten in Schiedam. De wielerbaan in het sportpark Harga werd me de door hem nieuw leven inge blazen en de professicnele fietscrossbaan voor kinderen kwam er. Honderden genoten de afge lopen vier avonden van het na tuurschoon in en rond Schle- edam, Vlaardingen, het oever- bos Lickebaert en Maassluis. Alle Schiedamse parken wer den, op verzoek, weer aange daan tijdens de finale avond. De rijwliers hebben er nu alle maal 100 kilometer op zitten. Vijftien deelnemers deden voor de tiende keer mee. De Vlaardingse Jolanda Kouwenoord (23) en de Schie damse Cathy Sluijmers (22) trokken veel bekijks tijdens de finale op een splinternieuwe bruine tandem. „Eng," riep Cathy. „Vooral In het begin," voegde Jolanda eraan toe, die achterop zat." „Deelnemen 'op een tandem mag, want we fiet sen allebei. Alleen de achterste •kan niet sturen," aldus het sportieve 'düö, blij met deme- daillé. Cathy deed vóoiT de tweede keer mee. Voor haar vriendin was "het devierde avondfietsvierdaagse.'V/Vooral die bloemen vond ik leuk, al die mensen bij de Lange Nieuwstraat, geweldig," lach ten de meisjes. De Schiedammer Wlm Groe- neweg, de man achter de loka le radio-omroep Schiedam, trapte met zijn vrouw elke avond trouw de 25 kilometers mee. „Meid, die dinBdag ver geet ik nooit. Wat waren we naL Dat was verschrikkelijk. Geen droge draad meer aan het lijf. En wat droog bleef, werd onder de plastic regen kleding weer vochtig van het zweteen, want koud was het niet," herinnerde de radioman zich. Hij werd blijkbaar ach tervolgd door het noodlot: „Honderd meter voor mijn huls kreeg Ik nog een lekke band ook." Op dinsdag 9 juni is het AVRO televisie-programma 'Ontdek je plekje' aan Maassluis ge wijd. De uitzending begint om 23.20 uur op Nederland I en zal de karakteristieke plekjes van het oude centrum laten zien. Op zondag 14 juni kunnen be langstellenden een wandeling van een uur door Maassluis maken, die is georganiseerd door de AVRO en de WV. Start vanaf 12.00 uur bij het gemeentemuseum aan de Zuiddijk. Aan de wandeling is een wedstrijd verbonden, die uit vier vragen bestaat. Onder de goede oplossingen wordt na afloop in het museum een fiets verloot. Deelname 2 gulden per persoon. De jaarlijkse autoshow-brade rie in winkelcentrum De Loper In Vlaardlngen-Holy wordt op zaterdag 6 juni gehouden. Vijf tien automerken zijn met hun nieuwste modellen vertegen woordigd. Voor kinderen vanaf 8 jaar is er van 10 tot 17 uur een Mini-Trike racebaan. Ver der treedt een dixielandband op. Omroep Vlaardingen ver zorgt de gehele dag een live uitzending vanuit het winkel centrum en doet een quiz met prijzen, die ter beschikking zijn gesteld door de winkeliers. Vlaardingen heeft een nieuwe kapverordening, die tot doel heeft het beschermen van houtopstand tegen ongerecht vaardigd kappen. Iedere eige naar van een boom Is volgens de verordening verplicht een vergunning aan te vragen, wanneer hij zijn boom wil kap pen. Wie zonder vergunning kapt, krijgt een herplantplicht opgelegd. Bij beschadiging van openbaar groen zal de ge meente de daders aansprake lijk stellen. De economische waarde van een boom wordt vastgesteld aan de hand van een methode, ontworpen door ir. Raad. Hierbij wordt gekeken naar de afmetingen, conditie en plaats. Het afgelopen seizoen heeft de vijf |aar oude Vlaardingse sportvereniging Sung-I (Ameri can kick boxing en Taekwon do) niet slecht geboerd. Bij de Nederlandse kampioenschap pen voor ranglijstaanvoerders bracht Arjen van de Bos de ti tel tot 80 kg op zijn naam. Pe ter Arkenbout werd Neder lands kampioen in de klasse 80 plus. Andere prijswinnaars wa ren Adrle van Oosterhout (tweede plaats, tot 75 kg). Mar cel Hugoosglft (tweede plaats, 65 plus), Wilfred Javois (twee de plaats, open kampioen schappen) en Marcel Verweel (derde plaats, open kampioen schappen). Op 11 oktober wordt één van de acht wed strijd, georganiseerd door de Prof. Karate Association, in sporthal Westwijk In Vlaardin gen gehouden. Inlichtingen: te lefoon 4340646. VLAARDINGEN Drie gazons in de Broekpolder en enkele gazons in oeverbos De Licke baert zijn opengesteld voor toercaravans en de bijbeho rende motorvoertuigen. De voertuigen mogen er van zons opkomst tot zonsondergang staan. Dit hebben burgemees ter en wethouders van Vlaar dingen besloten, na overleg met de politie en het recreatie schap Midden-Delfland. Tot nu toe was het volgens de Algemene Politieverordening verboden een caravan op de gazons te plaatsen. Omdat aan deze vorm van recreëren een duidelijke behoefte bestaat, is dit verbod opgeheven. De des betreffende gazons bevinden zich in het zuid-oosten van de Broekpolder (ten zuiden en ten oosten van de Watersportweg), bij tennisvereniging VLTC en In het Oeverbos grenzend aan voor auto's opengestelde we gen en parkeerplaatsen. Bor den geven de precies© plaats aan. VLAARDINGEN Alle leerlin gen die vorige maand in Vlaar dingen hébben deelgenomen aan de verkeersproef, zijn ge slaagd. Aan 807 leerlingen is een volledig diploma uitgereikt (theorie en praktijk), 35 leerlin gen kregen een deeldiploma praktijk en 14 leerlingen een deeldiploma theorie. Negen leerlingen legden zowel de theoretische als praktische verkeersproef foutloos af. De praktische verkeersproef voor leerlingen van de hoogste groepen van het basisonder wijs en het speciaal onderwijs werd op 12 en 14 mei In de Westwijk, Oostwijk en Holy af genomen. Onderweg contro leerden ouders de verrichtin gen van de kinderen. Hoewel het slecht weer was, verliep de proef zonder problemen. VLAARDINGEN Winkelcen trum De Loper mag worden uitgebreid met 4700 vlerkante meter. Dit Heeft de gemeente raad gisteravond unaniem be slist. Op voorstel van D66 zal de gemeente bemiddelen, wanneer winkeliers van de twee andere winkelcentra In Holy, Hollërhoek en Winkelhoe ve, willen verhulzen naar de Loper en nog contractueel aan hun oude vestiging vastzitten. Eveneens worden op voorstel van D66 vrijkomende winkels In Hollërhoek bij voorkeur be stemd voor 'omgevingsvrlen- delijke bedrijvigheid'. SCHIEDAM Als alles goed gaat krijgt Schiedam, na Rotterdam, in de toekomst de kabelkrant. De ruim 29.000 kabeltelevisie-abonnees die' Schiedam telt, kunnen dan via de fre quentie van het toekomstige Neder land 3 geïnformeerd worden. Als het college van burgemeester en wethou ders het plan goedkeurt, dan kan de krant in september 'de lucht in'. Dit zegt H. Eikenbroek van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) die het technische gedeelte van de krant gaan verzorgen. Eiken broek: „Het plan is al in de raads commissie geweest en het advies is uitgesproken. De uiteindelijke beslis sing wordt door het college van bur gemeester en wethouders genomen. Als dat snel gebeurt, kan de kabel krant in september van start gaan." Met wie Nutsbedrijven in zee zal gaan, staat nog niet vast. Er zijn twee kandidaten: Infokab en ACR. Ei kenbroek weet wel te vertellen dat de commissie heeft geadviseerd een sa menwerking met het ACR (uitgeeef- ster van onder andere Het Vreije Volk) aan te gaan. Het kanaal drie dat volgend jaar opgesteld zal wor den, is in Schiedam al beschikbaar. De kabelkrant zal haar informatie uitzenden als Nederland drie geen gebruik maakt van de kabel. VLAARDINGEN Omdat het dit jaar 200 jaar geleden is, dat de bou wer van het orgel in de Grote Kerk van Vlaardingen Pieter van Peteg hem overleed, heeft de werkgroep wandelconcerten In augustus een or gelweek georganiseerd. De week be staat uit een cursus voor leerlingen van conservatoria en muziekscholen ln Nederland én België, een serie con certen, een tentoonstelling en een le zing.' De Van Peteghem-herdenking, die financieel wordt gesteund door ■onder andere de Belgische overheid, duurt van 10 tot en met 15 augustus. Concerten worden gegeven door Kamiel D'Hooghe (Vlaamse orgel muziek), Gert Oost (koralen), Aad Zoutendijk (Nederlandse orgelmu ziek), EwnJd Kooiman (Franse orgel muziek) ea de cursisten. Antoon Fau- connier geeft een lezing over de bou wer en het Vlaamse Rococo-orgeL De cursisten studeren onder, lei ding van Kamiel D'Hooghe enkele or gelwerken ln en maken een excursie naar historische orgels. Op zaterdag 15 augustus verzorgen zij van 15 tot 17 uur het wandelconcert in de Grote Kerk.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1