Groepsartsen: alles blijft bij 't oude Kortaf Succes Jubileert Muziek centraal bij expositie Van Tolstolk GEWB-winst valt half miljoen mee wv ws College tegen bezuinigingen op huursubsidie Amnesty: stuur een kaart naar gevangene Dronken klant trekt mes Aangehouden wegens ontucht Tweemaal brand gesticht Slaapkamer uitgebrand A AA WmmSmm Hoe narrig de vier narren ook deden, het Vlaardingse ipübliek liét zich nog niet meeslepen in hun enthousi asme. (Foto's Arie Wape naar) Door DICK VAN DER LUGT i VLAARDINGEN Er werd niet met wijven 'gesmeten, evenmin liep het publiek bezopen op -straat, bedelaars en gebochelden waren in geen „velden of wegen te bekennen en er scharrelden geen varkens tussen het huisvuil op straat. Wie zich liet voegen in de Stadswaag kreeg een 'Ver- claeringhe', opdat 'te allen tijde getwygenisse daervan kan worden gegeven'. Rederijkers- muziek bij uitstekInge Siezinga en Tonnie Hols- huizen bespe len de draai lier. 50 jaar getrouwd 60 jaar getrouwd Vakantie Preventiebericht Mozartlaan Scharenslijper Met een ludieke performance openden de Vlaar dingse kunstenaars afgelopen zaterdag zelf de expo sitie van hun eigen kunstwerken. (Foto Arie Wape naar) naar) HET VRIJE VOLK vlaarcüngen-schieda Vlaardingen loopt niet Iwarm voor Landjuweel '!f\ In dit opzicht leek het Vlaar- dings Landjuweel 1987, dat za- tèrdag begon, in hét geheel niet op zijn roemruchte voor gangers met in de zeventiende eeuw een Landjuweel, dat be kendheid kreeg als 'een der 'memorabelste feesten in Hol land met vele pronckerijen en vreugdebetooningen'. Maar misschien komt dat nog. Zoals burgemeester AAJ.M. van „Lier 's middags zei: „We doen het langzaam aan. We hebben .Vier zaterdagen nodig om op f, stoom te komen." In een winderige stad en on- 'Jder een grijze wolkenlucht, die in de loop van de middag werd schoongeblazen, gaf voorzitter !;';-Jacq. J. Koedood van de stich ting Vlaardings Landjuweel op ...de Markt het startsein. Nadat een eigentijdse vorkheftruck Vde narrenpaal voor de trappen "van het oude stadhuis had ge plaatst, las hij door een even eigentijdse megafooneen pro clamatie voor. Praai gesch minkte narren dansten om het voertuig, spoten guitig enkele omstanders met plantenspui- VLAARDINGEN De winst, van de gemeentelijke energie- en waterleidingbedrijven (GEWB) is in 1986 meer dan een half miljoen gulden hoger uitgekomen dan verwacht. Be groot was een winst van 5,4 miljoen gulden en het werd 6,2 miljoen gulden. Alleen het resultaat van het gasbedrijf viel enigszins tegen: de winst, op 4 miljoen gulden begroot, kwam een half mil joen gulden lager uit. Elektri citeit was goed voor een winst van 2,1 miljoen gulden (be groot: 1,1 miljoen), water 432.060 gulden (begroot: nihil) en de kabeltelevisie 197.668 (189.400). De resultaten van het elek- trlciteits- en gasbedrijf worden aan de algemene middelen van de gemeente toegevoegd, de winst van het water wordt ge reserveerd in afwachting van een. nadere beslissing en het overschot van de kabel is toe gevoegd aan de reserves. Van de elektriciteitswinst gaat een deel terug naar de vérbruikers. Evenals in navol ging van Rotterdam krijgen degenen die machtiging heb ben verleend voor automati- schè afschrijving, 25 gulden te rug.. Het tijdstip wordt nog na der bepaald door het college van burgemeester en wethou ders van Vlaardingen. ten nat en maakten een ronde dansje om de burgemeester, die een kleine kopievandé narrenpaal cadeau kreeg. Zo begon onder het toeziend oog van een klein groepje Vlaardingse culturele 'in crowd' het Landjuweel. Drie- en vierhonderd jaar geleden een toneel- en declamatiewed strijd van plaatselijke rederij kerskamers; anno 1987, zoals de borden aan de stadsgrenzen meiden, een 'creatief stads feest' met exposities, muziek, straattoneel en dergelijke. Een ambitieus project, waarvoor het idee zo'n twee jaar geleden werd geboren in het brein van de Vlaardingse muziekleraar Peter Moree. Dankzij de steun van tentoonstellingsbouwer Koedood, die de deuren naar het bedrijfsleven opende, bur gemeestersvrouw Van Lier en talloze andere stadsgenoten heeft Vlaardingen er nu een feest bij naast koninginnedag en het haring- en bierfeest. De langzame start,- zoals op gemerkt door de burgemees ter, gold zowel voor het nogal magere programma van de eerste van de vier zaterdagen in juni, waarop het Landjuweel zich afspeelt, als voor het pu bliek. Vier muziekgroepen en één toneelgroep traden op, vier tentoonstellingen gingen open, stadsbeiaardler Addie de Jong speelde op het carillon en in de Grote Kerk konden mensen zich laten wegen. Het publiek was in veel gevallen op de vin gers van één hand te tellen. In het stadhuis opende wet houder A. Maarleveld (Cul tuur) een fraaie tentoonstel ling met zeventien blazoenen (houten borden beschilderd met een zinnebeeldige voor stelling) van rederijkerska mers. Elf zijn eigendom van de gemeente Vlaardingen. de overige zes komen uit Maas land, Maassluis, Rotterdam en Haarlem. Verder bestaat de tentoonstelling uit beschrijvin gen van de blazoenen, gravu res en boeken. In zijn openingstoespraak vergeleek de wethouder het 'rijmend geknutsel' van de re derijkerskamers met het caba ret van tegenwoordig, omdat de rederijkers in hun teksten vaak onverholen kritiek lever den. „Men dwong tot nadenken over de waarheden van de godsdienst, het gézag van de vorst, de verhoudingen in de maatschappij en de beginselen der zedelijkheid," aldus Maar leveld, die zei de Vlaardingse dichter/schrijver Lévi Wee- moedt en chansonnier/schrijver Corne lls Pons als moderne rederij kers te beschouwen. „Nu feesten allemaal. Laat eensgezind de vlaggen wappe ren," had Koedood het publiek bij de opening opgeroepen. Het bleek aan dovemansoren ge richt. Zo liep op de Hoogstraat het publiek onverstoord door, happend in een Hema-worst, terwijl Peter Moree en Kees Wagenaar enthousiast op ac cordeon, doeldelzak, schalmei en lepels speelden en 'Van je hopsasa en van je faldera' zon gen. Ook de vier narren, die bijna onafgebroken dansten, lukte het niet de vonk van het Landjuweel over te laten slaan. SCHIEDAM In de ge meentelijke vestigingscom missie voor huisartsen zijn de patiëntenvolledig uitge rangeerd. Dit schrijft Ab Korsten van de hulsartsen- groep Nieuwland in de prak tijkkrant van de huisartsen groep Nieuwland en Gorzen. Volgens Korsten staat'de sa menstelling van dit exclusie ve gezelschap er garant voor, dat alles bij bet oude blijft'. „De meeste leden dra gen de ideeën uit van de ge vestigde artsenwereld." Korsten vertegenwoordigt de groepsartsen in de com missie. De commissie 'advi seert het college vamn bur gemeester en wethouders bij onder meer de vestiging van nieuwe artsen. Lid zijn twee huisartsen, de directeur van de gezinszorg, een vertegen woordiger van de verzeke raars en één van de patiën tenbelangenvereniging. De commissie vergadert beslo ten en daaraan stoort Kor sten zich. „Wij zijn voor volledige openbaarheid," schrijft hij. „In de commissie was alleen de patiëntenbelangenvereni ging daar ook voor. Wat pra ten, even stemmen, maar twee voor, dus dat werd be sloten vergaderen. Zo. liggen de machtverhoudingen en ik verwacht, dat het met name op democratiseringspunten zo zal blijven gaan. De voor stellen die op dit moment be sproken worden, bevestigen dat vooroordeel." Ondanks de kritiek zal Korsten niet de commissie verlaten, zoals de patiënten- belangenvereniging onlangs (tijdelijk) deed. „Het is voor ons de enige manier om pre cies te weten wat daar ge beurt. We kunnen dan steeds onze mening geven, zoals in deze krant," besluit Korsten zijn artikel in de praktijk krant. VLAARDINGEN Burge meester en wethouders van Vlaardingen hebben zich ge schaard achter het protest van de gemeente Haarlem, die er bij staatssecretaris Heerma op aandringt af te zien van bezui nigingen op de individuele huursubsidie. De staatssecre taris heeft dit voornemen on langs in onder meer het NOS- joumaal bekend gemaakt. Ook de gemeente Vlaardingen is van mening, dat door beper king van de individuele huur subsidie zowel de nieuwbouw als het verbeteren van de be staande woningvoorraad zou stagneren, aldus een verkla ring van de gemeente. SCHIEDAM Amnesty- Schiedam doet sen oproep om, wanneer men op vakantie is, een vakantiegroet te sturen naar de Koreaanse gevangene Ahn Jae Goo. Prof. dr Ahn Jae Goo, hoogleraar in de wiskun de en vader van vier kinderen, werd in oktober 1979 gearres teerd en veroordeeld tot le venslang gevangenisstraf, om dat hij een andere mening pro pageerde dan zijn regering. Hij is gemarteld en heeft sindsdien last van zijn nieren. Dat schrijven zin heeft, zo meldt Amnesty blijkt uit het geval van een andere gevange ne, de Zuidafrik&anse Nomgco- bo Beatrice Sangweni, die na een bliksemactie van Amnesty is vrijgelaten. Zij heeft vier maanden gevangen gezeten. Het adres van Ahn Jae Goo is: Kwangju Prison, pr. nr. 3405, 88-1 Mun Hun Dong, Kwangju City, Chonnam 500- 03, Republic of Korea. VLAARDINGEN Omdat hij hun weigerde te vervoeren, is een 22-Jarige taxichaffeur vrijdagavond bij station Vlaar- dingen-Oost door vijf mannen uit Vlaardingen bedreigd. De chauffeur weigerde de mannen omdat zij dronken waren. Van het vijftal trok één een mes. De chauffeur vluchtte weg en waarschuwde'; de politie. Ter plaatse werden vier'yah de vijf, mannen aangehouden. Num mer vijf, die het mes had ge trokken, werd later in zijn wo ning aangehouden. Hij zal wor den voorgeleid aan de officier van Justitie. Zaterdagavond Is ln de wachtkamer van hetzelfde sta tion een 55-jarige vrouw uit Rotterdam beroofd van haar tas door een 20-jarige Maaa- sluizer. De jongeman pakte de tas met onder meer 75 gulden, nadat hij haar bij de keel had gegrepen. Hij vluchtte weg langs de spoorbaan, maar werd twintig minuten later door de gewaarschuwde politie aangehouden. MAASSLUIS Een 18-jari- gé Maassluizer is door de poli tie aangehouden wegens het plegen van ontuchtige hande lingen met vrouwen en meis jes. Daarbij schuwde hij licht geweld niet. De jongeman heeft bekend de afgelopen drie jaar zo'n zestien maal vrou wen te hebben lastig gevallen, hoofdzakelijk in de Westwijk en Steendijkpolder. Hij werd op aanwijzing aangehouden in het Lepelaarplantsoen. Na op gemaakt proces-verbaal is hij aan zijn ouders overgedragen. VLAARDINGEN De Vlaardingse brandweer heeft het Plnksterweekeinde twee keer moeten uitrukken om een brand te blussen, die was aan gestoken. De omheining van basisschool De Ark aan de Lis- sabonweg stond zaterdagmid dag ln brand. In verband hier mede werd een 16-jarige Vlaardinger aangehouden. Hij omschreef zijn aandeel als het uitlenen van zijn aansteker aan anderen. Op zondagochtend brandde aan de Watersportweg een keetwagen uit. MAASSLUIS De slaapka mer van een woning aan de Dutoit8traat ln Maassluis is zondagochtend uitgebrand. Vermoedelijke oorzaak was kortsluiting ln een hair-styler. De eronder gelegen woonka mer liep waterschade op. DINSDAG 9 JUNI 19S7 De heer en mevrouw Van der Hoeven-Koestinah en het echt paar Mellema-Holtrop te Maas sluis zijn vandaag 50 jaar ge trouwd. Johannes van der Hoeven werd op 18 maart 1905 in - Maassluis geboren. Zijn echt genote Maria Tarsisia Koesti- nah zag op 7 mei 1918 in Moentilan (voormalige Neder lands Indië) het levenslicht. Hun huwelijk werd op 9 juni 1937 in Magelang voltrokken. Het echtpaar woont thans aan het Willem Pijperplein in Maas sluis. Dirk Jan Mellema werd op 4 ja nuari 1916 in Rotterdam gebo ren. Zijn echtgenote Renske Holtrop is ook een Rotterdam se; zij werd op 24 april 1919 geboren. De huwelijksvoltrek king vond eveneens in Rotter dam plaats. Het echtpaar woont thans aan de Van Eykst- raat. Loco-burgemeester I. van der Knaap van Maassluis en zijn echtgenote hebben vanmiddag een bezoek gebracht aan het echtpaar Buitelaar-Hooger- brugge, dat gisteren 60 jaar was getrouwd. Johannes Lam- bertus Buitelaar werd op 27 juli 1898 in Haarlem geboren. Zijn echtgenote Maria Sophia Cat- harina Hoogerbrugge zag op 7 januari 1897 het levenslicht in Rotterdam, waar het huwelijk op 8 Juni 1927 werd voltrok ken. Het echtpaar woont thans in Zonneweelde aan het Von delpark. Bij de Vlaardingse politie zijn evenals vorig jaar vakantie-af- wezigheidskaarten verkrijg baar. Op deze kaart, in te leve ren bij de wachtcommandant van de politie, kan men de pe- riode(n) van afwezigheid door vakantie en een waarschu wingsadres invullen. Tevens verkrijgbaar is de folder '32 tips voor een onbezorgde va kantie'. Inlichtingen: L. Sluijter, bureau voorlichting en voorko ming misdrijven, telefoon 4342355 toestel 180. Door het bureau regionaal co ördinator voorkoming misdrij ven regio Rijnmond van de po litie is een zogeheten politie preventie bericht ontworpen. Dit is een briefje, waarop sur veillerende agenten kunnen aangeven, dat bijvoorbeeld bij iemand de ramen openstaan, er een briefje aan de deur zit of waardevolle voorwerpen in het zicht staan. Het briefje wordt vervolgens in de brie venbus van de desbetreffende bewoner(s) gedaan. Vandaag wordt in Schiedam begonnen met de aanleg van de tweede oostelijke rijbaan van de Mozartlaan (tussen de aansluiting Bachpiein en Bre- deroweg). Vanaf de aansluiting wordt de rijbaan van 7 naar 4,5 meter versmald met ver bredingen tot 6,5 meter bij de Borodinlaan en Brederoweg. De verkeerslichteninstallatie bij de voetgangersoversteekplaats bij de Borodinlaan wordt uitge breid over beide rijbanen. De werkzaamheden zullen zeven weken in beslag nemen. Het verkeer zal zo nu en dan wór den omgeleid. De politie van Maassluis waar schuwt stadsgenoten voor de scharenslijpers, die momenteel in de stad actief zijn. Zij heb ben het vooral gemunt op ou deren. De truc die toegepast wordt, Is om geen prijsaf spraak vooraf te maken. Ach teraf worden dan veel te hoge prijzen berekend. SCHIEDAM Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan op 8 juni van de korfbalclub Succes was er dit weekeinde een re ceptie voor genodigden. Als eerste sprak daar voorzitter B. Choudron van de afdeling Rot terdam van het KNKV en over handigde daarna een fraaie klok met Inscriptie. De heer Tjassens, waarnemend directeur van sportzaken Schiedam, voerde als tweede het woord en hij had waarde ring voor de mensen die Suc ces ook in moeilijke tijden overeind hielden. Hij bood na mens de gemeente Schiedam een vlag aan met de Schle- damse kleuren. (Jit West-Duitsland was speci aal overgekomen de heer Van 't Hoen die de oprichting nog heeft meegemaakt. Hij was oud-voorzitter en memoreerde dat Succes begonnen was ach ter het oude DRZ-voetbalveld aan Laan ons Genoegen. Alle oud-voorzitters pius het be stuur kregen nog het jubileum boek aangeboden door de voorzitter van de jubileumcom missie Edith Verbrugge. Voorzitter Ronald Bijl sprak hierna een dankwoord en reik te aan de heer G. Kruining we gens grote verdienste het ere teken van Succes uit. Verdere aktlviteiten in dit jubileumjaar zijn nog: 13 juni een bingo dansant met Belgische gasten, 14 Juni internationaal jubile um-toernooi en 26 september een grote feestavond in zaal Irene. Door MARJO PEPPELAAR VLAARDINGEN Vlaardin- gars Tonen Muziek heet de ex positie die zaterdag bij het mu- ziekinformatie en documenta tiecentrum Van Tolstolk aan de Westhavenkade In Vlaardingen werd geopend. Op deze ten toonstelling, die een onderdeel vormt van de festiviteiten rond het Vlaardings Landjuweel is werk te zien van negen uit Vlaardingen afkomstige kun stenaars, met als centraal the ma muziek. De exposanten zijn Joop van Dorp, Auke Bergsma, Maryoke, Jan van Dorp, Elly Zwaanswljk, Liduin van Noord, 'Ascon de Nijs, Albert Slot en Arie Wapenaar. Zij openden de tentoonstelling zaterdagmid dag door middel van een ludie ke performance waarin een voormalige bewoner van het muziekcentrum de hoofdrol speelde. Op de expositie is goed te zien hoe iedere kunstenaar het the ma muziek op zijn of haar ei gen manier Interpreteert. As con de Nijs portretteert bij voorbeeld zijn Idool Tim Vin cent. Elly Zwaanswijk legt daarentegen meer het accent op de gevoelsmatige kant van muzlekbeleving In mooie mo notypes. Deze vormen als het ware een illustratie bij de tekst van de door haar gekozen mu ziekstukken bijvoorbeeld In een monotype genaamd 'Wo du nicht bist, kann ich nicht sein'. Albert Slot geeft weer een andere interpretatie van het thema muziek. In opdracht beschilderde hij de klep van een virginaal, een soort clavec- imbel, met een 'hommage Antoine Watteau'. Ook de verschillende technie ken zijn op de tentoonstelling goed vertegenwoordigd. Mary oke bijvoorbeeld werkt in ge mengde technieken. In het mu- zleklnformatie— en documen- tatlecentrum toont zij een van de laatste werken uit een serie die zij vanaf 1984 maakte. In deze serie portretteert zij dan sende discogangers. In de loop der tijd zijn de afbeeldingen in het werk van Maryoke echter steeds abstracter geworden.' Wat nu nog van de dans te herkennen Is, zijn nu extreme houdingen, die volgens Mary oke voortkomen uit een inner lijke drang om los te komen. Fotografie Is er op de tentoon stelling van Auke Bergsma'en Arie Wapenaar. De eerste maakte een foto-object, ge naamd 'A case of tomatoes' naar het gelijknamige koor uit Amsterdam. Het object be staat uit een kist waarin zich inderdaad tomaten bevinden, maar ook polaroid portretten van de twaalf zangeressen uit het koor, meestal met een to maat in de hand of mond..Van persfotograaf Arie Wapenaar zijn op de expositie foto's te zien van de Vlaardingse muzi kanten Cornells Pons, huispia nist van de Salon De Harmonie en Ben van der Linden, de be geleider van Paul van Vliet. De laatste fotografeerde hij onder de klep van zijn vleugel door, zodat een soort flsh-eye per spectief ontsond. Vlaardingers Tonen Muziek, tot en met 28 juni in hel Mu- ziekintormatieen Docu mentatiecentrum Tonstolk, Westhavenkade 45, Vlaardin gen. Geopend: maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur en op 13,20,27 en 28 juni van 14.0T» 1""">liur.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1