(ise 'Patiënten moeten mondig worden' HULP AAN 'PROBLEEMKINDEREN': LUXE? **ï-x'''-l m Ode aan de Kruiwagen Majestueus te water Programma Jeugdland BEIANiGENCLUB IN OPRICHTING: Nieuwe cursus voor migranten figUt. -7&: wv ws i Wmwmm O kruiwagen, zuchtend onder zware last Wat reed je reeds veel meters Met in je kuip zo'n norse gast Weten ze niets beters? Door MARJAN MEIJER SCHIEDAM De vrienden en vriendinnen van de Schiedamse Ethlyn Richardson (27) hoeven nooit en te nimmer honger te lijden of ongezond voedsel naar binnen te werken. Daar krijgen ze de kans niet voor van de Schiedams-Antilliaanse Ethlyn, wier passie het is om lekker en vooral ge zond te koken. Kortom: in Schiedam en omstreken is de Curagaose Ethlyn befaamd om haar groen teschotels, gebakken bananen, soyataarten, yog- hertsalade en broodtaarten. Solex wk mmmm mMe» 'Éêémméi WPWy. i'-è&È De Schiedam se Ethlyn op haar antieke Solex, waarop zij de eigenge maakte maal tijden van de Yucatan Foodservice gaat rond brengen. Ach ter haar in de deuropening van de Yuca tan Cantina Jenny de Jon ge, onder wier vleugels Ethlyn een kans krijgt (Foto Rob Comelder.) Investeren - *1 ..ui Kans Iffgp* elf'I-z - S!'fi,tht J Initiatief neemster tot de Maasluise patiënten be langen ver eniging Yvon ne de Groot: „Hoog tijd dat er zo'n club komt in Maassluis." (Foto Rob Comelder) ■y' a *1 v vipfesl A 1 Doelstellingen -'\'t>'4$, Probleemkinderen iïi«v HET VRIJE VOLK vlaardingen. schiedam to ZATERDAG 11 JULI 1987 l2f V**' stuk Schrijven naar Stukgoed Het Vrije Vofc Wwte de Withstraat 25 3012 BL Botterdam S* 'A-A'Ml/é V/ Het eerste In Nederland ge bouwde containerschip, de Abel Tasman, zou bij de werf Van der Giessen-de Noord van de helling lopen. De fe- waterlating was op een vrij dagmiddag gepland. Voor Dagblad Scheepvaart leverde dat problemen op. Immers, de krant werd vla de post bezorgd en dat bete kende een kteine twintig jaar geleden dat er 's middags om half drie gedrukt moest gaan worden wilde de krant op tijd bij de PTT zijn om de volgende morgen bij de abonnees in de bus te liggen. Besloten werd een artikel te maken waarin gedaan werd alsof het schip ai te water was gelaten en dat mee te nemen. Zo kon de krant toch actueel zijn.Aldüsgeschled- 7" •- 's Middags werd het artikel gedrukt en de verslaggever ging daarna welgemutst naar de stapelloop. HIJ verwachtte een rustig middagje want, zo redeneerde hij, mijn stuk is al klaar, ik hoef niets meer te tikken. Helaas, de Abel Tasman bleef steken op de helling. En verwoede pogingen om het vaartuig alsnog in beweging te krijgen hadden geen resul taat. Besloten werd de sta pelloop enige weken uit te stellen. De Dagblad Scheepvaart-ver slaggever was het zweet aan alle kanten uitgebroken. Maar de krant was niet meer terug te halen zodat 's mor gens vrolijk gemeld werd dat fanfarekorpsen muziek had den gemaakt, de champagne was gedronken en het vaar tuig toch zo majestueus het water in was gegeleden. De plagerijen van de colle- ga's hebben lang geduurd. - „Jullie hebben In ieder geval de primeur van die tewaterla ting gehad," is vele malen to gen een verslaggever van die krant geroepen. Bijdrage: Jan Boois ter SCHIEDAM Het Schledam- se kindervakantiespel Jeugd land barst volgende week weer in alfe hevigheid los. Maandag 13 juli om kwart over elf geeft de wethouder van cultuur Luub Hafkamp op het Stadserf In aanwezigheid van jeugdconsu- lent Joop van Broekhoven, as sistente Riet Immerzeel, tien tallen vrijwilligers en waar-., schijnlijk honderden kinderen het startsein voor de twee we ken durende karavaan door al le Schiedamse wijken. Het programma ziet er als volgt uit M indag 13 juli, openings dag, vanaf 11.15 uur Kinderschminckfestijn, de wer velwind, de Fred Oster Bow lingbaan, de ratelslang, ptng- pongschieten, circelbaleffec- ten, Neel de Rodeokameel, draaimolen, mini-theater van Willy Wight met de sprekende pop Kareltje, clowns en pop penkast, verwissellngsact en hét doorzagen van iemand uit het publiek. De dansgroep van Miranda van Oorschot bezorgt een optreden. Voor alle kinde ren gratis ballon, zonnepet, popcorn en een suikerspin. Dinsdag 14 juli Noord, 10.00 uur, schoolplein Ouverture, Bachplein, creativi teit, gratis; Zuid, 10.00 uur, Zuiderkwartier, Leliestraat 10, film, toegang 1 gulden; Nieuw- land, 10.15 uur, Dr, Wibaut- plein, spelclrcult, gratis; Njeuwland, 14.00 uur, Dr. Wi- bautplein, creativiteit, gratis; Noord, 14.00 uur, wijkcentrum De Blauwe Brug, Bachplein, film, gratis; West, 14.15 uur, Frans HaJsplefn, "spelclrcult, gratis. Woensdag 15 juli Zuid, 10.00 uur, Wilhelmlna- pleln, creativiteit, gratis (met extra eveneens gratis attrac ties); Oost, 10.15 uur, Marco nistraat, sport en spel, gratis; Centrum, 14.00 uur, Hema- plein, creativiteit, gratis; Nleuwland, 14.00 uur, dien stencentrum de 4Molens, Nieu we Damlaan 766, theater Don Charelll, toegang 1 gulden; Zuid, 14.15 uur. Maasboule vard, spelclrcuit, gratis. Donderdag 16 juli Zuid, 10.00 uur. Rozenburger plein, creativiteit, gratis (met extra eveneens gratis attrac ties); Oost, 10.15 uur, Edison- pieln, spelclrcuit, gratis; Oost, 14.00 uur, Edisonplein, creati viteit, gratis; Zuid, 14.00 uur, Zuiderkwartier, Leliestraat 10, Kali kindershöw, toegang 1 gulden; Noord, 14.15 uur, schoolplein De Klinker, War- moezeniersstraat, spelcircuit, gratis. Vrijdag 17 juli Noord, 10.00 uur, Hof van Spa- land, creativiteit, gratis (met extra eveneens gratis attrac ties); West, 10.15 uur, Vlaar- dlngerdijk tegenover Jacob Marlsatraat, sport en spel, gra tis; Nieuwland, 14.00 uur, Dr. Wibautplein, creativiteit, gratis;, Noord, 14.00 uur, wijkcentrum De Blauwe Brug, Bachplein, Kindershow Dat zit wel snor, toegang 1 gulden; Zuid, 14.15 uur, Maasboulevard, sport en spel, gratis. Zaterdag 18 juli Noord, 14.00 uur. Poldervaart, viswedstrijd, deelname 1 gul den. Inschrijven voor 18 juli bij: Pannekoekhuis, Prinses Be- atrixpark; Firma Mak, Broers- vest; Firma De Schie, Dr. Wi bautplein; Firma Van Leeuwen, Hof van Spaland en P. Blnne- veid, Groenelaan. Bij de creativiteit met extra at tracties mogen de kinderen zelf pannekoeken bakken. Kaartverkoop alle voorstellin gen 15 minuten voor aanvang aan de zaal. Foodservice Yucatan brengt eten op de Solex Vanaf volgende week woens dag kan iedereen meegenieten van de kookkunsten van Ethlyn. Want dan begint zij, met de hulp van Jenny de Jon ge, eigenaresse van het Mexi caanse café/eethuis Yucatan Cantina in de Schiedamse Pas sage (nummer 7), de Foodser vice Yucatan. Een telefoontje na twee uur 's middags staat van woensdag tot en met zon dag garant voor een volledige maaltijd. Uiteraard niet voor niets: het warme eten met een voor-, tussen-, hoofd- en nage recht gaat ongeveer vijfen twintig gulden per persoon kosten. De actieve Ethlyn gaat de Nederlands/exotische di ners, warmgehouden in specia le aluminium bakken en scha len, rondbrengen op haar zwarte antieke Solex. f —li t Vooral Hollandse groenten, op de markt gekocht, worden door de donkere Ethlyn ver- rijkt met exotische sausjes en ingrediënten. De Schiedamse gaat met als enige beginkapi taal haar grote talent en liefde voor koken, een stokoude gel eende Solex uit Frankrijk eh de hulp van Jenny 'Yucatan* de Jonge de foodservice opzet ten. „Er is een markt voor, dat weet ik zeker. Ik heb een on derzoekje gedaan. Mij gaat het er om mensen te stimuleren om te eten. Te vaak merk ik dat mensen niet eten. Die lui slaan maaltijden over, happen hier of daar een snackie of een boterhammetje. Dat is vrese lijk. Daar kan ik niet tegen. Mijn vrienden krijgen er ook absoluut de kans niet toe, ge loof mij maar," aldus de fanta sierijke kokkin. ZIJ leerde zich zelf koken. Ethlyn leerde koken door heel veel buiten de deur te eten en er over te lezen. Een kook boek gebruikt ze nooit. Zij ver haakt-zichzelf-met een goed kookboek in plaats van met een pakkende roman. „En in „mijn keukentje sta ik altijd te rommelen, uitproberen. Vroe- Mmi 4-z. JA ft vyosz,'i'w, '4 imp; snt W' s V' s. 1 mm. A> 'Ks 'V1; 'p ger al, vanaf mijn jeugd was koken mijn hobby. Proeven, testen en smullen natuurlijk. Thuis namaken en veranderen in bekende gerechten en dan mijn eigen sfeertje of smaakje eraan geven. Ik gooi het liefst zo maar wat ingrediënten bij elkaar. Geweldig zijn de resul taten daarvan. In feite kim je alles bij elkaar gooien, vind ik." 'Of de Foodservice Yucatan de schuchtere start is van een succesvolle carrière blijft-af wachten voor de Schiedamse, die nog een werkloosheidsuit kering ontvangt via de sociale dienst. De schuchtere start ster: „Subsidies of andere hulp wil ik liever niet, dan moet je zo vreselijk knokken om winst te" gaan makenIk vzou zo graag de kans willen krijgen om deze Foodservice helemaal alleen op te zetten. Loopt het tegen verwachting in fout of werkt het niet, dan kan Ik ge woon weer stoppen en ben ik niemand verantwoording schuldig." „Ik wil investeren in mezelf, niet in proerdure spullen. La ten ze me die kans geven. Het kan, maar er is tijd voor no dig," aldus de op het eiland Cu- ragao geboren Ethlyn. Zij werkte voorheen 'met kinde ren' en zat In de verzorging. Gaat de service van het eten aan huis brengen goed lopen, dan begint Ethlyn ^-.iaichien ook een partyservice voor fees ten en partijen. „Even afwach ten," zegt zij voorzichtig. „Je moet jezelf laten gaan in de keuken. 'Ik doe het in de keuken' roept ik altijd. Want dat doe ik: .mezelf helemaal overgéven.,aan, alle geuren, de groenten; olieën. Mljnjfahtasiev mag best op hol "slaan. Want' daar komt alleen maar lekkers van," aldus Ethlyn, haar zwar te haar in dreadlocks en haar - f -r ronde helm binnen handbereik, gezeten in de cantina van Jen ny de Jonge. - - - ..De mensen kunnen het be stelde eten van de Foodservice met komen ophalen hier. Laat dat duidelijk zijn. Ethlyn ge bruikt mijn keuken, omdat die aan alle professionele eisen voldoet.,Ik geef haar graag de kans om er wat van te maken," aldus Jenny, die zelf dagelijks een rijke schakering aan Mexi caanse maaltijden presenteert in haar eethuis/café in de overdekte» winkelstraat. Jen ny's eetkunsten zijn niet ge heel onbekend. Zij heeft, dage lijks (behalve woensdags dan is de zaak gesloten) tientallen eters over de houten vloer. Geïnteresseerden, die zelf geen tijd of zin" hebben om 's avonds eten te maken, kunnen vvanafïwoensdag bellen naar de Yucataii'Foodservice. Er moe- teri'iniristens tweé volledige di- ners .wordèn afgenomen. .Al leenstaanden zullen met ande- reallenstaanden gezamenlijk i i 4 v v moeten afspreken. Hopelijk] krijgen ze ook nog wat extra contacten door de service,"- al- f dus Ethlyn en Jenny. Yucatan" Foodservice heeft drie menu's altijd voorradig. Iedere dag vervaardigt Ethlyn ook nog een dagschotel. De vaste menu's van Yuca tan- Foodservice zien er 'als volgt uit. Menu een: bakban aan, gierst, soyataart, cocos- boontjes, taugé, worteltjes in sinassappelsap („Eerlijk, dat Is me lekker,' joh") en yoghert- - salade of broodtaart na. Menu twee; champignon pasteitje, arros moro (rijst met bruine bonen), tofu/stoof (namaak vlees oftewel plantaardige ei witten), kool/groentemix en yoghurtsalade of broodtaart na. Menu drie: aubergineplak- ken, rijst, notencurry, andijvie/paksoy, koolappeisa- - lade,'; gebakkenbanaan f 'en 3 yoghéitsalade of" brbödtaart na. Bellen- van woensdag tot en mét zondag na 14.00 uur tel air. 010 4735115. Door LFLIA VAN DER TAK MAASSLUIS Gezond heidszorg is een recht voor iedereen in Nederland maar dat is niet langer een van zelfsprekendheid. Bezuini gingen vieren hoogtij: dat gaat ten koste van de kwali teit van de gezondheidszorg. Vooral de zwakkeren in de maatschappij voelen de be zuinigingen in hun portem onnee. Ze draaien nu al op voor de beruchte medicijn- knaak en een eigen bijdrage bij specialistenbezoek. Ook ziet het er naar uit dat ze voortaan zelf hun tan dartsrekening moeten beta len. Bij de aftakeling van de' gezondheidszorg kunnen de patiënten zelf hun stem nau welijks laten horen. Her en der in Nederland worden pa tiëntenverenigingen opge richt. Om samen een vuist te maken tegen de toenemende Ijezuinigingswoede die de ge zondheidszorg aantast. Ook in Maassluis is zo'n patiën ten belangenvereniging in op*1 hting. .atiefneemster is Yvon Groot. Samen met vijf ren Henna Guyt, Ka au Dijk, Tine van der Werf, Llda van Duin en Gerrit Brons bereidt zij de op richting van een Maasshiise patiëntenorganisatie voor. Voortvarend optreden ken merkt de initiatiefgroep. Een week na hun eerste samen zijn is de aanvraag voor een startsubsidie al de deur uit. Er is een voorlichtingsavond gepland in september. De concept doelstellingen zijn geformuleerd. De op pa«Ser nog niet eens bestaand r- ganisatie heeft ook al n plaats geclaimd in de plaat- selijke hulsartsen vestiging»- commissie. Gerrit Brons (61), al meer dan twintig Jaar actief in de regionale gezondheidszorg, zet zijn schouders graag on der dit nieuwe initiatief. „Het is bekend dat er grote veran deringen op komst zijn in de gezondheidszorg. In korte tijd doet de overheid aUerlei voorzieningen teniet die in de loop van- de afgelopen vijftig jaar zijn opgebouwd. Het staat voor mij vast dat alle mensen hiervan last gaan krijgen. Ook degenen die nu particulier zijn verze kerd. Patiënten moeten gaan meepraten over bon eigen belangen. Nu wordt aUeen 'na. t-rikdM tsi A' óver de patiënt gepraat. Als patient, en dat zijn we alle maal wel eens, moeten wij mondig worden." Yvonne de Groot heeft de initiatiefgroep vorige week voor het eerst bij elkaar ge baald. Te vaak heeft zij ge zien dat er beslissingen- wor den genomen over medische voorzieningen zonder dat de betrokken patiënt een besluit kan beïnvloeden. Daartegen moeten de mensen zich wa penen is haar overtuiging. Yvonne de Groot is niet van plan meer te doen dan de pa tiëntenvereniging op de rails zetten: „Een patiëntenvereni ging in Maassluis moet een hele algemene club worden, voor iedereen aanvaardbaar, ongeacht zijn politieke of re ligieuze achtergronden. Als gemeenteraadslid ga ik dus niet in het bestuur zitten." In september hoopt de ini tiatiefgroep de Maasslulse patiëntenorganisatie offici éél te kunnen oprichten. Alle mogelijke belangstellenden worden uitgenodigd voor een voorlichtingsbijeenkomst. Gedacht wordt aan bijvoor beeld de vakbonden, de con sumentenbond, vrouwen en oudere clubs en de kruisver eniging. „Pas dan in septem ber kunnen we kijken naar een geschikte rechtsvorm. De leden moeten die vorm zelf bepalen. We willen graag dat de Maassluize be volking zo breed mogelijk" is vertegenwoordigd. De initiatiefgroep hoeft ook helemaal niet het bestuur te gaan vormen. Wij hebben dit gedaan vanwege onze be trokkenheid met de gezond heidszorg," aldus Yvonne de Groot. Dat er voor een Maas slulse patiëntenvereniging genoeg te doen zal zijn, lijdt voor Gerrit Brons en Yvonne de Groot geen enkele twijieL Zij voorzien al dat de organi satie van de plaatselijke ge zondheidszorg veel belang rijker gaat worden in de toe komst. Meer en meer blijven men sen thuis als ze ziek zijn en dat betekent meer 'extra mo rale' (buiten het ziekenhuis) zorg. De organisatie van die thuishulp is zeker een zaak van groot belang voor de toe komstige club. Gerrit Brons: „Een patiëntenvereniging kan ook gaan reageren op plannen als bijvoorbeeld van de commissie Dekker. Daar over is vanuit Maassluis geen enkel kritisch woord naar voren gekomen. Zulke dingen kun je ook doen." Voor de voorlichtingsbij eenkomst in september lig gen de ontwerpdoelstellingen al klaar. Ze zijn samen te vatten met de woorden: be vordering, in de meest uitge breide zin, van de gezond heidszorg in Maassluis. m 1. Het vervullen van een- brugfunctie tussen de bevol king en gezondheidswerkers en instellingen om de gc^rt zondheidsvoorzieningen zo t goed mogelijk te laten func-1 tioneren. 2. Contact leggen tussen de; bewoners en de gezondheids werkers en -instellingen en* het gemeentebestuur om de ideeën van de bevolking over de gezondheidszorg naar vo ren te brengen. - 3. Het geven van onder steuning bij klachten/problemen over pa-, tiëntenrechten. 4. Het fungeren als wegwij zer in de doolhof van klach tenprocedures over het me disch handeten van een hulp verlener. 5. Het inventariseren van de onder de bevolking leven de wensen en ideeën met be- trekking tot de plaatselijke gezondheidszorg. ROTTERDAM De inschrij ving wot; een nieuwe, twee jaar durende opleiding van de Migranten Academie Rotter dam la,weer begonnen. De cur sus Is voor burgers van buiten landse afkomst die bijvoor- beeld ineen migrantenorgani satie werken en leidt mensen op, om voor de belangen van hun landgenoten op te komen ...bij Nederlandse Instanties. De Academie, een initiatief van Stichting De Beuk, behandelt aisondérwljs, arbeidsmarkt, gezondheidszorg, sociale wet ten, politiek, politie en justitie. Daarnaast leren cursisten hoe te onderhandelen en te verga deren. De lessen worden een keer per week 's avonds gege ven. De gemeente Rotterdam betaalt de bosten. Belangstellenden kunnen een Inschrijfformulier en een bro chure aanvragen bij de Mi granten Academie Rotterdam, Postbus 1614, 3000 BP Rotter dam. VLAARDINGEN „Kinde ren die hulp nodig hebben moeten we nu al op een wacht lijst zetten- De scholen vragen ons eerder om méér begelei ding dan om minder. Onder de ze omstandigheden wil men onze begroting met een derde deel inkrimpen. Wat is dat voor beleid? Op die manier wordt hulp aan probleemkin deren weer een elite-aangele genheid." Aan het woord is Hans den Duik, begeleider spe ciaal onderwijs en lid van de ondernemingsraad van de On derwijs Begeleidingsdienst (OBD) Nieuwe Waterweg- Noord. Bij de OBD is ernstige onge rustheid ontstaan over de plannen van de gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis om in vier jaar tijd een half miljoen gulden te be zuinigen op het budget van de dienst. Volgens Den Duik zijn de gevolgen van dit beleid ronduit rampzalig. Atgeziea van het feit dat er minimaal 18 mensen op straat komen te staan betekenen deze plannen een onaanvaardbare aantas ting van de kwaliteit van onze dienstverlening," zegt hij. Als de ombuigingen door gaan zal de logopedische hulp geheel en de individuele pe- dagogisch-didactische begelei ding gedeeltelijk uit het ser vice-pakket van de OBD ver dwijnen. „Ouders kunnen voor de noodzakelijke hulp aan hun kind dan alleen terecht bij par ticuliere, commerciële bu reau's. Voor honderden gul dens kan je dan begeleiding 'kopen'. Het zal duidelijk zijn dat alleen de meest draag- krachtigen zich dat kunnen permitteren. Hulp aan pro bleemkinderen wordt weer een luxe, net als vroeger," aldus Den Duik. „Bezuinigingen van deze or de kunnen we niet opvangen door allemaal maar wat min der uurtjes te werken, er moe ten dan mensen uit. Er zullen simpelweg gaten in de organi satie vallen, met alle gevolgen van dien. Op alle terreinen zul len we minder service kunnen bieden. Het meest schrijnende vind ik echter dat van verant woorde individuele hulpverle ning straks nauwlijks meer sprake kan zijn. En dan gaat het om de pedagogisch-didac- tische begeleiding van kinde ren die op de basisschool in problemen geraakt zijn," aldus een verontwaardigde Den Duik. Nieuwe wetgeving op het ge bied van de onderwijsverzor ging, de zogenoemde Wet On derwijs Verzorging (WOV), maakt het vanaf 1 januari dit jaar mogelijk dat gemeenten minder bijdragen aan begelei ding en hulp voor 'probleem kinderen'. Tot nu toe fourneer de het Rijk 50 gulden per kind en sprongen de gemeentes met 100 gulden bij. In de gemeen schappelijke nota 'Gevolgen van de WOV* stellen Schiedam, Vlaardingen en Maassluis nu voor om-de gemeentelijke bij drage per kind terug te bren gen tot 50 gulden, mogelijk zelfs 30. Den Duik: „Op dit moment wordt de nota in de raadscom missies voor onderwijs bespro ken, heel tactisch natuurlijk, zo vlak voor de vakantie. Toch verwacht ik dat de uiteindelij ke beslissing pas in oktober of november valt. Ik zou het on gelofelijk vinden als gemeen tes met deze politieke kleur de minst bedeelden het gelag la ten betalen. Het vreemde aan de situatie is dat de gemeente een dubbele positie Inneemt. Aan de ene kant is zij onder- wijswerkgever en als zodanig stelt zij hoge eisen aan begelei ding. Dan zouden daar natuur lijk ook voldoende middelen voor beschikbaar moeten wor den gesteld. Maar in haar functie van subsidiegeefster beknibbelt zij daar juist op." De onderwijsbegeleider wijst op de goede resultaten van zijn dienst: „Wij worden vaak ge zien als dure krachten die geen tastbaar product opleveren. Ik wil bestrijden dat wij geen re sultaten boeken. Landelijk ge zien kent het basisonderwijs. 7 percent uitvallers, dat zijn de kinder jn die in het speciaal on derwijs terechtkomen. Hier in de regio ligt dat percentage op 5,5; dat heeft zeker met onze activiteiten te maken." - fV?\.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1