'Van Empelen heeft er niets mee te maken' Bejaarde JSverjaagt fit- twee. rovers naar Maurits mét rechercheur naar mariniers Doden en extra daklozen door branden l^pfeBftisie opgeschort door surseance VOB Rotterdam blijft de duurste stad Lik-op- stuk-proef ook in Dordrecht Rita en Pim in Roekan je Kinderzomer- kamp voor Capelle- Oostgaarde Hoger aantal werklozen in gewest Spijkenisse Schuim Rechercheur Tweede luitenant Prins Mau rits, marinier in spe. (Foto ANP) WOENSDAG 15 JULI 1987, PAGINA 11 Beste oplossing Goed doortimmerd Vervalsing Het Maritiem Museum Prins Hendrik in Botterdam sinds november vele tonnen tekort. (Foton Den Haan) Op slot Alle tachtig gasten van het internaat konden tij dig worden geëvacueerd door de nachtwacht van het internaat en de brand weer. (Foto ANP) Van Empelen Totale opbrengst (in guldens) van plaatselijke belastingen per gemeente volgens het blad Bin nenlands Bestuur: ROTTERDAM Het Maritiem Museum Prins Hendrik aan de Rotterdamse Leuvehaven kampt met een tekort van minstens een miljoen gulden. Vorig jaar kwam het museum 500.000 tot 600.000 gulden tekort. Volgens wethouder J.M. Linthorst (Kunstzaken) zal het Maritiem in het boekjaar '87 voor „minstens hetzelfde bedrag" in de rode cij fers komen. Maritiem heeft onverwacht S; DORDRECHT Een 74- jarige gehandicapte en i sléchthorende man heeft tei gen de Dordtse politie ver-' teld dat twéé mannen heiru :j 's avonds om kwart voor' twaalf in zijn woning aan deErnst Casimirstraat hebben bedreigd met een op S een pistool lijkend voor- vi werp. Toen de man naar bed wilde gaan, zag hij, vol- gëhs zijn verklaring, plotse- ling een man in zijn woon- kamer staan, die hem be- dreigde.' Hij zag kans het wapen uit, de handen van de man te slaan na twee vingers in diens ogen te hebben gesto- |f ken. Het wapen viel, maar werd opgeraapt door -een -andere man die ook plotse- ling in de kamer stond. Ook deze man werd volgens de 't politie ontwapend nadat hij i twee vingers in z*n ogen -kreeg. i De politie is nu op zoek haar één of twee mannen met oogletsel. CAPELLE AAN DEN IJSSEL Jongens en g meisjes in de leeftijd van zes tot en met twaalf jaar kunnen deelnemen aan een kinderzomerkamp op het vakantieverblijf De Leem- kule te Hattem (Overijs sel). De organisatie van het kamp, dat van 15 tot en met 22 augustus zal plaatsvin den, is in handen van de 1 Stichting Buurtcentra Oost- g gaarde. '"KSport, spel en ontspan ning staan centraal tijdens de, vakantieweek. Kosten j voor deelname zijn ƒ135,- per, kind. Inschrijven is mo gelijk bij Ton Wansink, tele foon 4509656, of bij Theo Horstink, telefoon 4586725. I SPIJKENISSE De werkloosheid in het gewest Spijkenisse is")in de maand juni vrij fors gestegen. Bij de mannen nam het aantal werklozen met 60 toe tot 3832. Het aantal vrouwelijke werklozen steeg vorige maand met 139 tot 2698. Hiermee komt het totaal aantal werklozen in dit ge west op 6530, dat is 7,7 per cent t van de beroespbevol- king. Naar werkloosheidsduur was.,er in juni alleen in de categorie 'drie tot zes' maanden' een (lichte) da ling te bespeuren. Dit aan tal.nam af met 12 tot 1028. De v hardste klap,vielmet 150), werklozen méér' in de groep 'nieuwelingen' (kor ter dan drie maanden), waarmee dit aantal sinds vorige maand op 1868 is ge komen. Naar leeftijd bezien daalde alleen het aantal werklozen in de groep '40 tot en met 64 jaar'. :Op Voorne Putten steeg de werkloosheid in juni on der zowel de mannen als vrouwen. Bij de mannen nam het aantal met 60 toe tot 2575 (7,1 percent van de beroespbevolking) en bij de vrouwen met 101 tot 1865 (14 percent). In totaal zitten nu sinds eind juni 4440 men sen op Voorne Putten zon der werk, dat is precies ne gen percent van de beroeps bevolking. Ook op Goèree-Overflak- kee steeg het aantal manne lijke én vrouwelijke werklo- zen. Zowel bij de mannen als vrouwen was die stij- ging echter zeer licht, res- pectievelijk met drie tot 604 o- ot zeven tot 330. Dat i,iwKeht dat totaal 934 men- senT(zeven percent) op dit v eiland werkloos zijn. In de Hoeksche Waard vormde het aantal manne lijke werklozen een postieve uitzondering. Dit aantal daalde namelijk zij het zeer licht met drie tot 653 (3,9 percent). Bij de vrou wen was er relatief forse stijging van de werkloos heid met 31 tot 503 (8,8 per cent). Het totaal aantal werklozen in de Hoekse Waard komt hiermee op 1156 ofwel 5,1' percent van de beroepsbevolking. DEN HAAG Minis ter Korthals Altes (Jus titie) heeft vier gemeen ten aangewezen waar gedurende een jaar zal worden geëxperimen teerd met het zogeheten lik-op-stuk-beleid: het di rect beboeten van win keldiefstal. De vier plantsen zijn Dordrecht, Eir.dhoven, Zaanstad en Arnhem. De bedoeling is dat de experimenten ui terlijk 1 oktober van dit jaar beginnen. Onder voorwaarden kunnen betrapte winkel dieven geldboetes krij gen van 75 tot 450 gul den. Afhankelijk van de waarde van het gestole- ne variëren de boetes van ƒ75 (voor een dief stal ter waarde van ƒ25 of minder) tot 450 gul den (voor een diefstal met een buit van 200 tot ƒ250). ROTTERDAM Hoek van Holland en Westvoorne doen mee aan een onderzoek van de ANWB en de werkgroep Noordzee naar de vervuiling van de stranden langs de Ne derlandse kust. Het onderzoek is onderdeel van een campag ne tegen zwerfvuil en de ver ontreiniging van het zeewater, In totaal doen 22 kustplaatsen aan het onderzoek mee. „Het is een vervolg op de ac tie 'Baat niet voor het aange naam verpozen...' die wij al ja ren voeren," zegt S. Engels man, milieudeskundige van de ANWB. „Die actie heeft af en toe een nieuwe impuls nodig. Het is vooral gericht tegen het zwerfafval zoals blikjes en an der verpakkingsmateriaal. De ANWB dringt er bij de verko pers bijvoorbeeld op aan geen wegwerpmateriaal te gebruik voor de verpakking." De actie die volgt op het on derzoek naar de atrandvervui- ling moet z'n hoogtepunt krij gen in de Nationale Milieu Stranddag op 29 augustus. Het middelpunt vormt de gemeen te Noordwijk, waar onder an dere minister Nljpels (Milieu) z'n opwaéhting zal maken. Het is de bedoeling dat de deelne mende gemeenten allerhande activiteiten opzetten. De nodige zorgen maken de werkgroep Noordzee en de ANWB zich over de kwaliteit van het Noordzeewater. Dit jaar ls op het water geruime tijd een schuimlaag te zien ge weest. „Dat wordt veroorzaakt door rode algen," zegt Engels man. „Doordat er steeds meer fosfaten in het water terecht komen, gedijen algen beter en gaan er dus ook veel meer dood dan vroeger. Normaal ge sproken hebben we één weck in het voorseizoen en één week in het naseizoen last van dat schuim. Tegenwoordig is dat veel langer. Een vies gezicht, maar voor zover wij weten be trekkelijk onschadelijk voor de gezondheid van de mens." De ANWB houdt het niet bij een onderzoek en verontruste mededelingen. De organisatie heeft haar leden vla de ANWB-biaden opgeroepen geen wasmiddelen meer te ge bruiken waar fosfaten Inzitten. „Het kan uiteindelijk lelden tot zuurstofloosheid van het water en dan is het pas echt ernstig, dan sterft ad het leven," zegt Engelsman. 7 ROTTERDAM Het Korps Mariniers in de Rot terdamse Van Ghentkazerae ls trots op het feit dat prins Maurits (19) zijn dienstplicht bij het korps gaat vervullen. Op 17 augustus zal de oudste zoon van prinses Margriet en mr Pieter van Vollenhoven zich melden bij de kazerne, waar hij gedurende vijfen dertig weken een deel van zijn opleiding tot officier zal volgen. Een redelijk zware opleiding, menen insiders, omdat.bij.de mariniers zowei mentaal als lichamelijk het uiterste van de dienstplichti ge wordt verlangd. «Dit is het eerste lid van het koninklijk huis dat wij binnen onze poort krijgen," zegt kapitein H.A. van der Til, stafofficier voorlichting van het Korps Mariniers.' „Uiteraard zijn wij daar zeer trots op. Het is tenslotte een hele eer dat hij bij ons wil dienen. Je mag in dit kader best spreken over een stukje reclame voor het korps. Als de prins deze uitdaging wil aannemen spreekt daar waardering uit voor dit on derdeel." Ofschoon Maurits in princi pe dezelfde opleiding zal vol gen als zijn collega aplrant- officieren vereist de aanwe zigheid van het lid van het' koninklijk huis toch wel eni ge aanpassingen. Al waa het alleen maar vanwege het feit dat continu een rechercheur van de BVD bij hem zal 'rondhangen' om een oogje in het zeil te houden. „Elk lid van het koninklijk huis heeft met het oog op de veiligheid zo'n iemand om zich heen," zegt een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst, „dus er zal ook bij Maurits ongetwijfeld ergens in de buurt een rechercheur aan wezig zijn. Ik weet verder ook niet precies hoe of wat, het gaat hier tenslotte om de veiligheid van de prins." Prins Maurits behoort tot de groep aanstaande dienst plichtige officieren die naast <le toekomstige beroepsoffi cieren (adelborsten) de oplei ding op de Van Ghentkazeme volgen. Gedurende de vijfen dertig weken in Rotterdam worden zij 'praktisch* opge leid tot pelotonscommandant waarna ze ais tijdelijk twee de luitenant een keuze kun nen maken uit onder andere de operationele eenheden of plaatsing op een schip. Van der Til:„Dat hangt bij Mau rits grotendeels af van de voorkeur van het koninklijk huis en de organisatie-be hoefte. Natuurlijk zal ook de prins zélf een Idee hebben wat hij uiteindelijk wil. In overleg wordt bekeken wat zijn interesses precies zijn. Het is de bedoeling dat Mau rits aan het eind van zijn diensttijd effectief tweede luitenant Koninklijke Marine reserve Is." „Maurits trekt gedurende zijn verbltjf in Rotterdam na tuurlijk extra de aandacht," besluit hij, „omdat iedereen toch wel is geïnteresseerd hoe hij het er van af zal bren gen. „Wij zijn eerlijk gezegd even benieuwd. Ik denk dat er zo min mogelijk van de normale gang van zaken moet worden afgeweken. Daar is ook de prins zélf het meest bij gebaat. Uiteindelijk ls het ook gewoon een Hol landsejongen." ROCKANJE Optredens van Pim Jacobs en Rita Reys vormen het hoogtepunt In de traditionele jazznight van de badplaats Rockanje op zater dag 25 Juli. Het vermaarde duo treedt op in een tent op het Dorpsplein, terwijl andere Jazzorkesten de; jazznaeht ge stalte geven in alle'hórecagele- rgenhétiéh?PDe "jazznight is' de 'J afsluiting van één feestweek die begint op dinsdag 21 juli. VUAARDINGEN SCHIE DAM De overname van Vlaardlngen Oost Bedrijven (VOB) door de Schledamse werf Wilton-Pijenoord is voor lopig opgeschort nu de recht bank in Rotterdam gisteren uitstel van betaling (sursean ce) aan het Vlaardingse be drijf heeft verleend. Tot bewindvoerder is mr E.W. de Liagre Böhl benoemd. Hij ls eveneens bewindvoerder van het failliete Boele Bolnes ,en was als zodanig betrokken bij het eerste fusieplan in de scheepsreparatiesector tussen Boele, Niehuis van den Berg en VOB. Dat ging niet door, om dat VOB In april plotseling kenbaar maakte liever door Wilton-Pijenoord te worden overgenomen. Directeur Sluis van Wilton Pijenoord verwacht niet dat de Liagre Böhl dat fusiep'an op nieuw boven tafel haalt, ener zijds omdat daarvoor miljoer nen guldens rljkssteun nodig zijn, anderzijds omdat hij de voorgenomen samenwerking tussen Wilton en VOB een gro tere kans van slagen toedicht. „Maar uiteraard wil ik de bewindvoerder in deze zaak niet voor de voeten lopen," zegt Sluis. „Onze conclusie is dat sa menwerking met ons de beste oplossing biedt en we hebben onze goede voornemens gede poneerd. Misschien ziet Böhl nog wel andere oplossingen," aldus Sluis. Ook de Industriebond FNV heeft goede hoop dat de voor genomen Schiedams-Vlaar- dingse fusie inderdaad zai doorgaan. „Het is een goed doortimmerd plan," aldus dis- trictsbestuurder Theo Berger. „Het fusieplan ziet er beter uit dan de dit voorjaar gepresen teerde plannen. Van meet af aan stond vast dat de drie-wer- venfusle zou mislukken," zegt hij. Bij de drle-wervenfusle was volgens Sluis sprake van concurrentle-vervalslng, om dat de werkzaamheden van de partners elkaar overlappen, waardoor de bekijven vla kos tenverlaging andere werven uit de markt zouden prijzen. Volgens Sluis ls daarvan geen sprake bij de nu voorliggende samenwerking. „Wilton FiJ- enoord en VOB vullen elkaar alleen maar aan, er zit zelfs nog lucht tussen. In Vlaardln gen kunnen schepen terecht tot 10.000 ton, schepen die Wilton nooit heeft gehad. Door de sa menwerking kunnen we onze leegloop uitwisselen en ons agentennn bundelen. Dat leidt tot kostenbeparlng en een bete re concurrentiepositie," aldus Sluis. krap," zegt Linthorst. Het Ma ritiem Museum heeft voor dit jaar een budget van totaal 5,7 miljoen. De wethouder heeft jaren ge leden, in de tijd dat de nieuw- -en verbotiwplannen voor de musea op tafel lagen, voorge steld de gemeentelijke musea samen te voegen tot twee of drie musea om iets meer fi nanciële speelruimte te krij gen. De gemeenteraad heeft dat idee afgewezen. ROTTERDAM Een uit slaande brand in de Van Ha renstraat in de Rotterdamse wijk Spangen heeft vannacht aan twee mensen het leven ge kost. Volgens buurtbewoners zou het gaan om een vrouw en haar zoontje. De twee werden op de eerste en tweede verdie ping van het pand door het vuur in hun slaap verrast.. De brandweer probeert vandaag de lichamen te bergen. Dit was afgelopen nacht niet mogelijk doordat de trap op instorten stond en het zicht vrij slecht was. Zo'n twintig daklozen in het onderkomen van het Leger des Heils aan de Coolhaven in Rot terdam hebben na een uit slaande brand op de eerste verdieping de nacht doorge bracht in de recreatiezaal. De koffiekamer brandde volledig uit. Door de rookontwikkeling raakte een deel van het inter naat met tachtig slaapplaatsen onbruikbaar. Vijf daklozen kregen ademhalingsmoeilijk heden en werden ter plaatse behandeld door de GGD. Rond half drie ontdekte nachtwacht W. van Hek het vuur in de koffiekamer. Op hetzelfde moment ging het brandalarm af. Van Hek wist alle tachtig gasten in het inter naat op tijd te wekken. Er brak volgens hem geen paniek uit. De gewaarschuwde politie en brandweer brachten tien dak lozen langs de trap - „.ar buiten in de stromende regen. De gasten hadden bij het verlaten van hun slaapkamers de deur op slot gedaan. De huisregels schrijven dit voor om diefstal te voorkomen. De brandweer die daarna arri veerde meende dat in sommi ge kamers nog mensen opge sloten zaten en forceerde de deuren. Nachtwacht Van Hek had een loper die op alle deur sloten past maar in de verwar ring is hier pas later gebruik van gemaakt. Toen men de brand meester was, kon Iedereen naar de re creatie- en eetzaal op de bega ne grond. In de slaapvertrek ken hing een zware rooklucht. De meeste ramen konden niet open, op een paar bovenlichten na, zodat er 'nauwelijks kon worden gelucht. De 27 gasten in het passantenverblijf elders in het gebouw hebben bijna niets van de brand gemerkt. Over de oorzaak van de twee branden is nog niets bekend. mili oen tekort ROTTERDAM Rotter dam is nog steeds de duur ste stad van Nederland. Be woners betalen per jaar 610,72 gulden aan plaatselij ke belastingen. Dit blijkt uit een onderzoek van het blad Binnenlands Bestuur naar het prijskaartje van de 22 grootste steden van Neder land. Amsterdam bezet de tweede plaats, Utrecht is nummer drie. Rotterdammers betalen enkele tientjes meer dan Amsterdammers - en bijna twee keer zoveel als bij voorbeeld de inwoners van Apeldoorn, de goedkoopste stad in het land. Dat Rotter dammers ƒ4,23 minder dan vorig jaar kwijt zijn, is vol gens Binnenlands Bestuur geen uitzondering, maar de tendens is dat de belasting druk gemiddeld met 3,32 percent is gestegen ten op zichte van 1988. Uitschie ters zijn Leeuwarden en Den Haag, waar mensen respectievelijk 20,17 en 11,56 "percent meer moeten neer tellen dan vorig jaar. Rotterdam ls wel één van de twee gemeenten die hun inkomsten uit plaatselijke heffingen daadwerkelijk hebben verminderd. Rotter dam krijgt 0,68 percent minder in kas dan vorig jaar, Arnhem 5,54 percent. De belangrijkste bron van Inkomsten voor de steden is de onroerend goedbelastlng. Zeventien van de 22 ge meenten gebruiken voor het 'vaststellen van de hoogte van het te betalen bedrag de sleutel van de economi sche waarde van onroerend goed. Rotterdam, Dor drecht, Amsterdam, Arn hem en Groningen gaan uit van oppervlakte. Van de laatste vijf is Amsterdam het duurst De tarieven van de onroerend goedbelasting voor eigenaren komen neer op het drievoudige van wat Dordrecht en Arnhem vra gen. Rotterdam neemt in dit geval een middenpositie In. tember of oktober zal Schoots waarschijnlijk klaar zijn met zijn onderzoek." Het vertrek van ex-directeur Pieter van Empeien van het Maritiem Museum in april dit jaar heeft volgens Linthorst „niets te maken met de tekor ten in de jaarrekeningen". Van Empelen heeft al jaren gele den te kennen gegeven weg te willen zodra de nieuwbouw van het scheepvaartmuseum klaar was. Ook het feit dat het museum nog steeds geen nieu we directeur heeft, is volgens Linthorst toeval. „We hebben altijd geweten dat het Maritiem Museum het moest doen met een zeer krap budget. Alle vier grote ge- -meentelijke musea hebben het GEMEENTE .1987 1886 Rotterdam Amsterdam Utrecht Zaanstad Dordrecht Den Haag Hilversum Leeuwarden Nijmegen Tilburg Den Bosch Breda Groningen Haarlem Lelden 2 Enschede Zwolle Arnhem Heerlen ','ön'dhdyeri Maastricht Apeldoorn 610,72 552,23 513.43 423.26 413,65 411,91 402,50 400.27 395,29 384,70 381,90 374,58 372,19 371.08 367,76 367,47 366,81 358.44 327,60 327.09 319,74 318,11 614,91 533.47 488,95 416.29 398,12 369,22 391.52 333,10 387,37 361,39 368,26 365,05 366.53 361.30 362,24 367,03 353,91 379,47 314,91 317,22 314,21 305,61 0,68 3,52 5,01 1,67 3,90 11,56 2,80 20,17 2,04 6,45 3.70 2,61 1,54 2.71 1,5 0,12 3,64 5,54 4,03 3,11 1,76 4,09 De directeur van de gemeen tebibliotheek P.J.Th. Schoots, die in het voorjaar ook tijde lijk als directeur van het Mari tiem is aangesteld, is bezig met) een onderzoek naar de oorzaken van de slechte finan ciële:'positie. Linthorst: „Hij zoekt uit "of de tekorten struc tureel van Aard zijn of dat ze te wijten zijn aan eenmalige uitgaven." Rond de opening van het Maritiem Museum in novem ber vorig Jaar zijn veel uitga ven gedaan, die niet waren voorzien. „Het was een race te gen de tijd. Het museum heeft extra personeel" moeten aan trekken om de zaak öp tijd open te krijgen." Belangrijker dan de eenma lige uitgaven vindt Linthorst de mogelijke structurele tekor ten (uitgaven die elk jaar te rug komen en waarvoor geen dekking is).„We zullen binnen kort weten hoe het zit. In sep-

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1