•j ff Galerie Kunst Plus verdwijnt uit Vlaardingen wmm&mrnsmimm Programma Jeugdland Wachten op Arnouts pljpkousen Vlffdulzend klachten over vervulling Feest In Middelland Rust keert weer op bussen Voorne Putten wv ws het vrije volk w&f&M wmÊSëL Gezicht op de Lange Kerk straat, die voor een groot deel zal moe ten wijken voor de vesti ging van een ABC (Albert Heijn, Blok ker en C&A) complex. (Fo to's Arie Wa penaar) Door HAN VAN DER HORST SCHIEDAM Tot 'nog toe moest je min stens 'vaste bewoner' zijn van het Binnenhof om in aanmerking te komen voor de hoofdrol ,in een scherpe karika tuur van Theo Gootjes, HVV's vaste tekenaar. Nu valt die eer te beurt aan de Schiedamse wet houder Chris Zijdeveld. Wat heeft dit plaatse lijk PvdA-voormannet- je aangericht om het in een klap zo ver te bren gen? Uitbarsting Baksteenlaag Brandersbuurt Theo Gootjes maakte speciaal voor de Schiedamse pagina een van zijn messcherpe politieke prenten met de Schiedamse wethouder van stadsontwikkeling Chris Zijdeveld als lijdend voorwerp. Theo Gootjes aan het werk in zijn Schiedamse huis een steenworp afstand van de te slopen Kreupelstraat. Kanker Bomen Galeriehou der Jos Noordhuizen, „een eigen wijze pief in een enge, ka le, witte ruimte", ver laat Vlaardin gen. (Foto: Arie Wape naar) Bereden agent George Crawden en zijn paard At- hos (bëiden rechtswachten geduldig op Cor Hart man die bij zijn paard Amout de reflecterende pijpkousen goed doet. Met deze dracht van de paarden wil de bereden politie in Rotterdam de veiligheid van agent en rijdier verhogen. (Foto ANP) 4 'I schiedam.vlaard ingen ZATERDAG 18 JULI 1987 n'&r 'Ze ruiken het pluche en ze zijn verloren' 1 Eind vorige week kondigde Zijdeveld trots aan, dat een stukje oud Schiedamplaats moest maken voor een nagel- nieuw complex volgens de zo genaamde ABC-formule. Dat is een winkelcentrum, opgezet -door Albert Heijn, Blokker en C&A gezamenlijk. Het eigen tijdse koopparadijs komt vijf minuten wandelen van Goo tjes' negentiende eeuwse wo ning. En dat maakt hem kwaad. Hij ziet het Schiedam, waar zijn vrouw Josée hem bijna twintig jaar geleden naartoe voerde, teloor gaan. Tussen het huis van Theo Gootjes en de plaats van het nieuwe winkelcentrum staat de dertiénde eeuwse ruïne van het kasteel, waar ooit de stich teres van Schiedam Aleida nie mand minder dan graai Floris V opvoedde. liet lot van dit historische bouwwerk meiakte de ergernis van Gootjes gaan de. Nti is het moment van de uitbarsting gekomen. Een ad optiefkind van Schiedam neemt het hartstochtelijk op voor zijn voedstermoeder. Theo neemt met zijn Josée plaats aan de keukentafel en vaart gedurende lange tijd uit: „Ik zeg tegen Joséé: er moet iets gbeuren. Kijk eens wat ze met de ruïne aan het doen zijn. Die passen ze aan bij die witte 4 kolos van het Stadskantoor." Josée: „Vroeger was hij nog mooi. Jaren terug hebben we hem met de hele archeologi sche vereniging nog schoonge maakt." Theo: „En toen hebben ze er ineens die baksteenlaag, die nieuwbouw omheen geplakt. Dat ia ai jaren geleden ge beurd. Nu hebben ze ineens dat vijvertje ervoor verknoeid. Dat moest blijkbaar ineens rem- recht gemaakt worden. En de beplanting is ook vernield. Het stikte van de dieren daar. Nu zijn er nog gekkere plannen. Ze willen er een glazen over kapping op zetten. Het moet een plek worden, waar je wat kunt drinken. Een soort pret park. Een Rivierahal In het klein. Het is ongelooflijk, hoe ze het stadsbeeld weten te ver- zieken. Schiedam heeft natuurlijk de kip met de gouden eieren al achttien jaar geleden geslacht, toen ze de oude Brandersbuurt afbraken. Dat had een schitte rende historische wijk kunnen worden. Dat had toeristen kun nen aantrekken. Maar ja, rege ren is vooruitzien en daar doen ze in Schiedam niet aan. Nu gaat een heel stuk Lange Kerkstraat eraan, omdat er zo nodig een ABC-complex moet komen. Die wethouders doen de gekste dingen om de com mercie te dienen. Het ergste van alles vond ik nog, dat die Zijdeveld op de persconferen tie waar hij zijn plannen pre senteerde, een trui met opdruk van dat ABC-concem aantrok. Ik moest denken aan de nada gen van Rome. Daar hadden de grootgrutters het ook voor het zeggen. Daar konden de visboeren patriciër worden. Ik schrik van dat beeld. Terwijl die Zijdeveld vroeger toch in groepen heeft gezeten die te gen de afbraak van de Bran dersbuurt ageerden. Maar nu is blijkbaar alleen het carrière maken belangrijk." Josée: „Ze ruiken pluche en ze zijn verloren." Theo: „Ze hollen overal ach ter aan, maar ze hebben geen visie. Daar gaan we aan ten onder. Je kunt beter echte re- genten hebben dan deze carriè remakers, want die koesteren respgct voor het verleden. Op basis van de traditie moet je tenslotte verder. Anders kun je niet tot vernieuwingen komen. Zonder Van Gogh of Picasso had je ook nooit Karei Appel gehad. Ik ben hier altijd gelukkig geweest, al ben ik ook in Rot terdam Zuid geboren. Schie dam heeft meer sfeer dan Rot terdam. Het grootsteedse be nauwt mij. Grote groepen boe zemen mij angst in. Het klein steeds, het overzichtelijke spreekt mij aan. Toen ik hier kwam wonen, was er natuur lijk al veel verdwenen. Maar de stad had toch nog een heel eigen karakter. Natuurlijk zie je de opmars van de grootwinkelbedrijven in haast alle steden. Dat is de kanker van deze tijd. Maar nu het in mijn eigen omgeving ge beurt, trek ik het me pas goed aan. Het lijkt wel, of er tegen woordig geen behoefte meer is aan kwaliteit. Je ziet het ook in de beeldende kunst. En daar niet alleen. Wie heeft tegen woordig nog behoefte aan een g gebeeldhouwde stoel? le de "n holt naar IKEA. Je ziet hei ook aan de huizenbouw. Al les wordt tegenwoordig rap rap in elkaar geflanst. Ons huis Is 108 jaar oud. Je hebt het gevoel: dat heeft er altijd gestaan. Het roept eeuwig- heidsgevoelens op, waar de mensen behoefte aan hebben. Datzelfde geldt voor die pan den op.de Lange Kerkstraat. Dat wordt je dan ontnomen door een stelletje architecten die volgens mij met schoendo zen en closetrollen ontwerpen. Of ziet dat metrostation op het Marconiplein er soms anders uit? Zo krijgt alles een beurt. Er ontstaat een nieuwe stad. Dat zou nog tot daar aan toe zijn, als de kwaliteit tenminste ge waarborgd was, maar dat is dus niet het geval. Je krijgt een gevoel van „te paard, te paard. We zijn verraden." Josée: „Die oude bomen hier vlakbij op het Emmaplein moeten ook weg. Die stonden er al, toen het nog een echt park was en geen parkeer plaats, zoals tegenwoordig. Die schitterende bomen gaan ver dwijnen! Weet je nog van vroe ger? De vijver met die zwa nen? Die oude lantaarns?" Theo: „Die muur van dat nieuwe complex wordt straks leuk voor graffiti-aanhangers. Jongens koop veel stiften en spuitbussen. Kunnen ze die lange gevel in opdracht van de gemeente volspuiten. De gekte ten top! En de mensen onder gaan het maar. Er is geen ver zet. Het is trouwens net zo goed verbijsterend, dat de ho gere overheden het allemaal niet beter in de gaten houden. Die gemeentebestuurders den ken allemaal, dat ze altijd iets moeten veranderen. Deden ze maar gewoon niets, dan ging het beter." Op de keukentafel liggen bit tere schetsen over het Schie dam van de jaren tachtig. Theo Gootjes kijkt er eens naar. „Die machteloosheid, dat praten nu. Wat haalt het alle maal uit?" VLAARDINGEN De enige Vlaardingse galerie voor mo derne kunst Kunst Plus aan de Hoogstraat verdwijnt. Eige naar Jos Noordhuizen vestigt zich in een nieuwbouwpand aan de Kromme Elleboog, vlakbij de Witte de Wlthstraat in Rotterdam. Kunst Plus, in 1980 ontstaan uit een uit de hand gelopen hobby, was vier jaar gevestigd in de verbouw de benedenverdieping van de drive-innwoning van Jos en Ri ta Noordhuizen in de Holywijk. Het nieuwe, meer centraal lig gende pand aan de Hoogstraat, blijkt nu te klein voor Kunst Plus. Met de galerie verdwijnt de enige goede expositieruimte voor moderne kunst uit de stad. „Begrijp me goed, ik bedoel dit niet in verwijtende zin, maar er gebeurt te weinig in Vlaardingen om het voor men sen die van buiten komen ook nog interessant te houden. En het Vlaardingse publiek is te klein om een galerie goed draaiende te houden," aldus Noordhuizen, die denkt in Rot terdam dichtbij museum Boy mans van Beuningen en ande re galeries 1>eter' te zitten. Noordhuizen: „Dan is het voor mensen die een eind moeten reizen ook nog leuk. Men be weert dat het publiek wanneer je maar goede dingen laat zien nog naar Tletjerkstradeel komt. Dat bestrijd ik. Ik ken mensen met veel geld die echt unieke kunststukken exposeer den in een kasteel in Twello. Ook zij hebben het opgegeven." Jos Noordhuizen is destijds met Kunst Plus begonnen, om dat het hem een aardige ma nier leek om zich intensief met kunst bezig te houden. Maar de drempel van een galerie-aan- huis bleek te hoog. „Het was, een gezellige kleine ruimte. Ik heb wel eens meegemaakt dat mensen met zijn drieën hele maal met de trein uit Gronin gen waren gekomen om een expositie van Jan Cox, die nog was geopend door Gerrlt Kou- wenaar, te bekijken. Dat vond ik toch wel een beetje gênant. Want dan komen ze in de sner pende kou helemaal naar een rijtjeshuis waar maar twaalf schilderijen in een verbouwde garage blijken te hangen." De drempel was in de Hoog straat veel lager. „Die mensen komen toch in een enge, kale witte ruimte met een eigenwij ze pief erin. Met zo'n braderie in april of mei kwamen er alijd veel mesnen binnen. Moe ders met stoeten schreeuwen de kinderen die kwamen kij ken wat dat nou voor rare win kel was en binnen tien minuten weer buiten stonden." Bij de galeriehouder zelf zat de liefde voor de kunst er al wel vroeg in. Op zijn dertiende schreef hij, leerling van 'het Groen' (Groen van Prinsteren- lyceum) artikeltjes over kunst in het schoolblaadje. Pierre Janssen was toen nog direc teur van het Stedelijk Museum in Schiedam. Jos bracht er heel wat uren door op de zoge naamde 'jamscssions-in-de- kunst', de eigenlijke voorgan gers van het succesvolle tele visieprogramma Kunstgrepen waarmee Pierre Janssen, be roemd zou worden. „Hij verza melde interessante mensen om zich heen zoals Cornellle en Lucebert. Echt alles werd erbij gehaald: film, theater, litera tuur. Dat waren hele leuke le vendige avonden," herinnert Noordhuizen zich de avonden in het Stedelijk Museum aan de Schiedamse Hoogstraat. Galeriehouder Noordhuizen noemt het bezoeken van ate liers een „leuke bijkomstigheid van zijn hobby." „Het is vaak helemaal niet zo makkelijk om tegen kunstenaars te zeggen wat je van hun werk vindt," lacht ie. „Je moet een duurza me relatie met zo'n kunstenaar aangaan. Het mag niet iemand zijn die gisteren nog kitsch maakte en vandaag opeens met iets aardigs komt aanzet ten. De prijs is eveneens be langrijk, want je moet de toko toch draaiende houden. Maar je moet op het persoonlijke vlak wel met zo'n kunstenaar kunnen opschieten. Ik heb bij na nooit exposities gehad van mensen die ik echt niet aardig vond en ook maar één keer met werk waarvan ik dacht dat het wel zou verkopen, hoe wel ik het zelf niet mooi vond." SCHIEDAM De Schiedamse Jeugdland karavaan, onder lei ding van jeugdconsulent Joop van Broekhoven en Riet Im merzeel, dendert nog steeds door de Schiedamse wijken. Het programma voor de vol gende week ziet er als volgt uit. Maandag 20 Juli, Zuid, 10.00 uur, Wilhelmlnaplein, creativi teit, gratis; Noord, 10.15 uur, schoolplein Ouverture, Bach- plein, spelclrcuit, gratis; Oost, 10.30 uur, Edisonpiein, pop penkast, gratis; Centrum, 14.00 uur, Hemapleln, creativi teit, gratis (met gratis panne koeken bakken en eten); Nleuwiand, 14.15 uur, Dr. Wl- bautplein, spelcircuit, gratis; Noord, 14.30 uur, schoolplein De Klinker, Warmoezeniers- straat, gratis. Dinsdag 21 juli, Oost, 10.15 uur, Marconistraat, sport en spel, gratis; Noord, 10.30 uur, schoolplein De Klinker, War- moezeniersstraat, bloemschik ken, gratis; Zuid, 10.30 uur, Wiiheiminapiein, circusgroep Jacona, gratis; West, 14.30 uur, Fabripleln, bloemschlken, gratis; Noord, 14.30 uur, Hof van Spaiand winkelcentrum- plein, circusgroep Jacona, gra tis. Woensdag 22 juli, Oost, 10.00 uur, Edisonpiein, creativiteit, gratis (met gratis pannekoeken bakken en eten); Zuid, 10.15 uur, Maasboulevard, sport en spel, gratis; Nleuwiand, 10.30 uur, Dr. Wlbautpiein, kunsten makerstheater van Jan Rauh, gratis; Noord, 14.00 uur, Faas- senpleln, creativiteit, gratis (met gratis pannekoeken bak ken en eten; Weat, 14.15 uur. Viaardingerdijk, sport en spel, gratus; Centrum, 14.30 uur, Hemapiein, kunstenmakers theater Jan Rauh, gratis. Donderdag 23 juli, Nleuwiand, 10.00 uur, Dr. Wlbautpiein, creativiteit, gratis (met gratis pannekoeken bakken en eten); Noord, 10.15 uur, Faassen- pleln, spelcircuit, gratis; Cen trum, 13.30 en 14.00 uur, ver trek en inschrijving: hal vart het Stadskantoor (Emmaplein), wandelpuzzeltocht, deelname 1,-; Zuid, 14.00 uur, Rozen burgerplein, creativiteit, gratis. Vrijdag 24 juli, West, 10.00 uur, Frans Halsplein, creativi teit, gratis (met gratis panne koeken bakken en eten); Zuid, 10.15 uur. Maasboulevard, sport en spel, gratis; Zuid, 14.00 uur, Wilhelmlnaplein, creativiteit, gratis; Nieuwland, 14.00 uur. Dienstencentrum De 4Molens, (Nieuwe Damlaan 766), Jeugdshow John en Lilly, toegang 1,-; Oost, 14.15 uur, Marconistraat, sport en spel, gratis. Zaterdag 25 juli, Noord, 11.00 uur, Wielerbaan Schiedam, Sportpark Harga, Olympiaweg, fietscrosswedstrijden, gratis. jJfvSs* s»#ïSS ROTTERDAM Sinds het be gin van de actie Rotterdam maakt 't schoon op 18 april, zijn bij het speciale telefoon nummer vijfduizend klachten over vervulling binnengeko men. Dat komt neer op hon derd telefoontjes per werkdag. De meeste van de klachten (zo'n veertig percent) had trou wens betrekking op de bestra ting. De rest van de klachten handelde over hondepoep, graffity en vervuiling van par ken en perken. Het eerste deel van de actie Is inmiddels afgesloten. Verwacht wordt dat eind augustus een rapportage over de actie op ta fel komt. Daarna wordt beke ken hoe de volgende fase van de actie eruit zal gaan zien. De twee door werkelozen ge-, vormde schoonmaakploegen die "vanaf het begin van Rotter dam maakt 't schoon aan het werk zijn, blijven op z'n minst tot november actief. De twee schoonmaakbrlgades hebben tot nu toe zo'n 20.000 vierkan te meter muur en gevel ver schoond van graffity. Volgens Gemeentewerken heeft het schoonmaken een preventieve werking: aanmerkelijk minder spuitbuskunst wordt aanga- bracht. ROTTERDAM - det Henegou werplein zal in de laatste week van Juli waarschijnlijk een grote drukte te zien geven. De ge meente heeft vakantle-actlvl- teiten voor Middelland georga niseerd samen met buurthuis De Vlieger en tref- en recrea tiecentrum Oostervant. Zo zal op donderdagmiddag 23 juli een atletleksportmlddag worden gehouden, voor kinde ren van zes tot twaalf jaar. Voor de iets oudere jeugd is er vanaf zes uur 's avonds een voetbal- en slagbaltoernooi. Donderdag 30 juli Is er een spelenkermls en om drie uur zal poppentheater Hildebrand met poppenkast, goochelen, en buikspreken de jeugd vanaf vier jaar vermaken. Ook zullen de clowns Hlllie en Billie dit kinderprogramma luister bij zetten. Alles is gratis. Inlichtingen010- 4762547:J?) SPIJKENISSE De rust lijkt weergekeerd op de buslijnen op Voorne Putten. Na alle pro blemen met agressieve relzi- gers eerder dit jaar ovdervin- den de chauffeurs van Zuid- West Nederland nog nauwe lijks last van vandalisme. De destijds ingestelde agres- slegroep, die de problemen waarmee de chauffeurs op Voorne Putten te kampen had den moest Inventariseren, wordt opgeheven. Haar taak wordt overgenomen door een contactgroep die de belangen van de chauffeurs gaat behar tigen. Bij wijze van afsluiting van de onderhandelingen met de di rectie van het streekvervoerbe- drijf vindt begin september nog een gesprek plaats met de nieuwe directeur van ZWN. Die mogelijkheid zullen de chauf feurs aangrijpen om wederom hun 'eis' om extra controleurs op de betrokken buslijnen in te zetten kracht bij te zetten. Vol gens een woordvoerder schat ten de chauffeurs de kans dat dit werkelijk wordt ingewilligd zelf zeer klein in. De directie van ZWN heeft al meermalen laten weten dat zij de vereiste drie ton niet heeft om uitgebreidere controle te fi nancieren. Wat wél doorgaat zijn een voorlichtingscampagne op scholen, discotheken en buurthuizen en excursies voor Jongeren naar de ZWN-garage. Verder blijft de na de werkon derbreking tijdens het Paas weekand ingestelde rayon-as- slstent gedurende uitgaansa vonden op station Spljkenls- se-Centrum gehandhaafd. 'i 'i T

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1