Strakke blauwe luchten bij Vlaardingse Zeeman Vissen willen niet bijten bij Jeugdland wedstrijd Hermes-DVS zet champagne koud Dak showroom stort In door regeval Cursus GAB Feest 200 Jaar stoom In Rotterdam Groots evenement op golfbaan In Rotterdam 'MÈÈÈÊm ROTTERDAM „Een poppodium in het Rotterdamse Kralingse Bos? Van z'n leven niet." Doodsteek tlfa.èém [iUl ifüM Jan de Kreek: „Een poppodium is de doodsteek voor de watersporters langs de Kralingse Plas." (Foto Rob Cor- nelder) Zigzag am Bas Kornet duwt de bal stijlvol naar de hoek van het veld en zet aan voor de eerste run. (Foto Peter Molkenboer) Farce Fluitketel Snelle groei Geen entree iET VRIJE VOLK IAANDAG 20 JULI 1987 y Honderden watersporters van het Lange Pad langs de Kralingse Plas zijn woest op de gemeente Rotterdam. Op zo'n tweehonderd meter van htm ligplaatsen, vlakbij het strandbad, zal al in september een proefconcert voor maxi maal 20.000 mensen worden gehouden. Een scoutinggroep heeft al gedreigd 'de fik er in te steken'. De watersporters vechten vooralsnog met woor den. De eerste popminnaars zullen ook de eerste junks en vandalen met zich meebren gen, zo vrezen zij. Voorzitter Jan de Kreek van Watersportvereniging Rotter dam is htm woordvoerder. Hij is tevens secretaris van het Kralingse Plasoverleg waarbij alle verenigingen langs de Kralingse Plas met 2000 wa tersporters zijn aangesloten. Nu al hebben zij last van vandalisme en diefstal, zo be zweert De Kreek. „Twee weken geleden is een boot met trailer dwars door onze heg geduwd. Een naburige vereniging heeft onlangs nog bloed op een pun tig hekwerk ontdekt. Daar pro beren ze dus ook binnen te ko men. En regelmatig slapen aan drugs verslaafde mensen in onze boten. Ze maken de drank aan boord op en maken er altijd een emorme bende van," zegt De Kreek. „We kunnen er nog wel mee leven, hoor. Maar een poppodi um op steenworp afstand zou de doodsteek betekenen voor onze verenigingen die de ge meente Rotterdam nooit een cent hebben gekost. Wij hebben altijd zelf onze zaakjes ver- zogd, zelf steigers aangelegd en het boeltje onderhouden zonder subsidie. Er wordt wel even drie ton uitgetrokken om een stuk open veld om zeep te helpen en de toegang tot het strandbad te blokkeren. Er zul len uitgerekend in het weekein de concerten worden gegeven, wanneer duizenden mensen ook gewoon willen wandelen of op het strand willen liggen." Niet alleen de watersporters 'Van ons leven geen poppodium' zijn tegen. Ook de deelgemeen- I stuur, evenals de politie die I Het stadhuis heeft besloten een~j ais dit ordelijk verloopt, het te Kralingen heeft negatief ge- grote parkeerproblemen ziet proefconcert te houden over terrein definitief, in te richten, edviseerd aan het gemeentebe- j ontstaan aan het Lange Pad. anderhalve maand en daarna, I De Verkeersdienst heeft bere-' Pad'. kend dat aan het Lange 2500 auto's kunnen staan. „Ja, vraag niet hoe," scham pert Jan de Kreek. „Gewoon In de berm. Wat anders nooit mag. Waarom maken ze van het Kralingse Bos niet''meteen ëen pretpark? Het is toch dui delijk dat het bos nu al overbe last is, dat er eigenlijk niks meer bij kan?" De Kreek wijst op het zizag- beleid van de gemeente. Een horecaman, zo weet hij, krijgt geen toestemming voor een bowlingbaan aan het begin van het Lange Pad. Dat zou niet passen in een bos, zo was de overweging. Maar een maan delijks terugkerend popconcert met 20.000 mensen schijnt geen probleem te zijn. De concerten met grote namen zijn gratis dus De Kreek vraagt zich af of het wel bij 20.000 mensen zal blijven. Ook mevrouw Weber, eigen aresse van een luxueuze, snackbar aan de rand van het open veld, Is fel tegenstander van een vast poppodium. „Dt mensen zeggen tegen mij: jóh, jij bent toch horecavrouw? Hoe kun je dan tegen zijn? Nou dat zal best. Maar ik zit hier al zeven jaar en draai goed. Wat moet ik met honderden men sen in mijn zaak? Ik kan ze toch niet allemaal bedienen. Dan moet Ik een mitrailleur meenemen om de orde te handhaven. Nog los van mijn belang is het toch ook de on dergang van het bos. In ieder geval van alle recreanten. De schoonmakers van het bos ko men nu al bijna dagelijks in jectiespuiten tegen." Ook de bewonersorganisaties van Crooswijk en het Oude Noorden zijn tegen de plannen. De organisatie van het poppo dium probeert met de bewo ners nog een compromis te sluiten. „Een poppodium op zich spreekt mij ook nog wel aan, hoor," vergoeilijkt De Kreek. „Ik doe zelf ook wel eens aan revitalisering en zo. Maar niet ais dat ten koste gaat van vele bestaande voorzieningen. En dat gaat het. Let maar op, dat proefconcert zal natuurlijk zonder problemen verlopen en daarmee kan de gemeente zeg gen: zie je wel dat het kan." Door MARJO PEPPELAAR VLAARDINGEN Wie houdt van strakke blauwe luchten boven spiegelgladde blauwe zeeën komt aan zijn trekken bij koffie- en thee- schenkerij de Zeeman aan de Hoogstraat In VI aardingen. Daar exposeert namelijk de Rotterdamse kunstenaar Rien de Bruin en deze blijkt bijzon der geboeid te zijn door dit na- tuurfenomeen. De schilderijen die ln de Zee man te zien zijn tonen allen de zelfde afbeelding: een grijs- blauwe lucht boven een geel- (blauwe zee. Dit geheel wordt steeds zo strak geschilderd dat de schilderijen meer op ab stracte composities ln blauw lijken. Waarschijnlijk Is het - dan ook niet zozeer de afbeel- 1 ding die ertoe doet in het werk van Rien de Bruin. Want wan neer men zijn schilderijen goed bekijkt ontdek je ontelba re nuances blauw, allemaal heel licht van kleur maar soms met een grijze zweem, dan weer met een gele onder toon. In die zin zijn het dan toch abstracte schilderijen, een soort speurtocht naar de mogelijkheden van de kleur blauw. En niets leent zich daar beter voor dan de lucht en de zee. De schilderijen van Rien de Bruin zijn moolmaar tegelij kertijd ook erg saai. Na twee schilderijen heb je het wel ge zien. Het ene werk Is nauwe lijks van het andere te onder scheiden. Daarom springt dat ene schattige schilderijtje er zo uit. Ook een blauwe lucht, maar met vele kleine schape wolkjes erin. Het zou het goed doen in een babykamer. SCHIEDAM Een vrolijk gezicht was dat zaterdag, al die vissertjes met Jeuglandpe- tjes op een rij aan de Schie- damse Poldervaart. Ongeveer F veertig kinderen hadden zich f?aangemeld voor de viswed- gstrijd van Jeugdland in het Be- fatrixpark. Op een droog stek- f kie tussen de Wilgenroosjes en de Lisdodde probeerden zij hun geluk. Helaas wilden de vissen niet zo bijten. „Dat komt omdat het zo hard heeft geregend," wist een ervaren - hengelaar te vertellen. Gelukkig was het zaterdag middag wel lekker weer om <aan de waterkant te zitten en 'naar een dobbertje te staren. Vaders, moeders, opa's en oma's, ze waren er allemaal om langs de Poldervaart hun kroost aan te moedigen. „We hadden gedacht dat het hier een zwembad zou zijn," vertel de jeugdconsulent en organisa tor van Jeugdland Schiedam, Joop van Broekhoven. „Maar gelukkig valt het mee. Hier en daar moet je een plas ontwij ken, maar dat is best te doen. t Uitgerust met een bamboe- l hengel, een schepnet en ver- schillende soorten aas zoals 1 maden, wormen en brood, kre-" gen de kinderen van Jeugd land anderhalfuur, de tijd om „zoveelmogelijk- vis aan de .haak te slaan. Dat viel een beetje tegen maar toch konden de Jeugdlandfans het opbren gen om al die tijd geconcen treerd naar de drijvende dob ber te blijven kijken. Zelfs de jongste deelneemster, de vier jarige Desirée Romein, slaag de hierin. Vorig jaar deed ze ook mee met de viswedstrijd van Jeugdland, samen met haar broertje, maar toen heeft ze het merendeel van de tijd aan de waterkant liggen snur ken. Dit jaar wist ze zelfs een stekelbaars van achttien centi meter op het droge te halen. „Getver," zei ze toen ze het slijmerige beest zag. Zeven ervaren sportvissers van de hengelsportvereniging Schiedam en Omstreken, bege leidden de viswedstrijd van Jeugdland. Vooraf hadden zij het hoge gras op de oever ge maaid en de visstekken uitge zet Tijdens het vissen hielpen zij de kleinsten met de vissen van het haakje af te halen en maten zij de afmetingen van de vangst. Winnaar ln de kleine catego rie (kinderen tot twaalf Jaar) werd Dennis van Rossum.-In totaal had hij 117 centimeter aan vis binnengesleept. In de grote categorie (vanaf twaalf jaar) behaalde Marcel Blok land de eerste prijs. Zijn vangst mat in totaal 138 centi meter. Voor iedere deelnemer was er na afloop een prijsje, varieërend van een vistulgje tot een schepnet 'm SCHIEDAM Hermes-DVS is door een ruime zege op het tweede elftal van Quick Hg een forse stap dichter bij de titel in de eerste klasse gekomen. Op nieuw liet de battingside zich van zijn sterkste kant zien (279 voor 7 in de toegestane 60 overs), waarbij een hoofdrol was weggelegd voor coach Ro ger Bradley, die 105 runs van zijn bat liet komen. Na een gewonnen toss van captain John Beijer volgde ge- woontetrouw eerst batten voor de Schiedammers op de eigen pitch, die door de overvloedige regen van de laatste dagen lang niet zo snel was als ge bruikelijk. Overigens had dit duel oorspronkelijk in Den Haag gespeeld moeten worden, maar door veldengebrek bij Quick mocht Hermes een twee de thuisbeurt afwerken. De openers Jos Zuidgeest (15) en Bas Kornet zetten een goede stand op voor het eerste wicket. Samen met zijn coach Bradley bouwde Kornet ver volgens aan de basis voor we derom een hoog totaal. De jongste Kornet ging met 52 runs run-out. Roger Bradley sneuvelde pas op 105. In de middenmoot kwamen ook Da vid Defoe (20) en Paul de Roos (30 not out) tot scores van be tekenis. De Innings van Her mes eindigde na 60 overs op 279 runs. Het batten van de Hage naars was een farce. Op het goede bowlen leverden de bes te batslieden van Quick binnen de kortste keren hun wickets in. Na een half uur stond Quick op de uitzichtloze stand van 10 voor 5. Op dat moment kon al leen de regen nog roet in het eten gooien, maar gelukkig voor de aanstaande kampi oenen was om half zeven de buit binnen. John Beijer hoefde slechts twee bowlers te gebruiken om Quick aan de kant te zetten. David Defoe veroverde zes Haagse wickets ten koste van 34 runs. John Verweij bowlde nog zuiniger en pakte vier wi ckets voor 18 runs. Invaller Lou Borrani viel op door een fraaie vangbal. Met nog vijf duels voor de boeg kan de titel Hermes nau welijks nog ontgaan.. De voor sprong op de naaste concur renten is zes punten, zodat men op Harga waarschijnlijk over drie weken (volgende week wordt er niet gespeeld) de champagne uit de koeler kan halen. Bij de autoshowroom van Mar tin Schaap aan de 's-Grave- landseweg in Schiedam is vrij dagavond een gedeelte van het dak ingestort. De zware regen val veroorzaakte een te grote druk op het dak waardoor dit rond acht uur naar beneden kwam. De schade wordt voor lopig geschat op anderhaif.è twee miljoen gulden. De familie Schaap ontdekte de ramp doordat thuis het alarm van de showroom afging. On geveer de helft van het dak bleek te zijn Ingestort. Hier-' door werden alle auto's die aan de voorkant van het ber drijf tentoongesteld stonden volledig vernield. Martin Schaap denkt dat de renovatie van de showroom zo'n vier maanden zal duren. De verkoop zal in deze periode gewoon doorgaan in de op slagruimte aan de achterkant van het pand. SCHIEDAM Het Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Water weg Noord (GAB) begint in september met een dagcursus secretariaatsassistent. De cur sus is op touw gezet in samen werking met het opleidingsin stituut Schoevers In Vlaardin- gen. Het arbeidsbureau heeft nog ruimte voor ongeveer twin tig cursisten. Zij moeten in het bezit zijn van een Mavo-D of LBO-C diploma. De cursus v duurt 33 weken. Volgens het arbeidsbureau iS;„ de cursus vooral geschikt voor. vrouwen die weer aan de slagj. willen. De aanvangstijden van de lessen worden in overleg 'S,„ met de cursisten vastgesteld..,,. Belangstellenden kunnen zich.., aanmelden bij het arbeidsbu reau aan de Laan van Bol'es in Schiedam. ROTTERDAM Stoom '87 heet de manifestatie waarmee in september wordt gevierd dat tweehonderd jaar geleden Tri Rotterdam voor het eerst een stoommachine werd ge bruikt. In -1787.werd de Blij- dorppolder met een voor die tijd geavanceerde stoomma chine op peil gebracht. De spe ciaal voor het feest opgerichte stichting Stoom '87 heeft een "v;' ?serie activiteiten opgezet om ,'w t dat op passende wijze te her- denken. Stoom '87 zal vele activiteiten kennen die deels in drie pavil joens aan de Schiedamsedijk worden gehouden. In het weekeinde van 29 en 30 au gustus begint de manifestatie met de opening van een serie tentoonstellingen over de di verse aspecten van stoom. En dat zijn er, gezien het Stoom '87-programma, nogal wat. Grote trekker moet een op stoom werkende robot worden. Dit moet duidelijk maken dat heï principe van stoom mis schien uit de vorige mag stam men, maar dat het nog dage lijks wordt toegepast. Onder de noemer Stoom en Industrie is in één van de paviljoens te zien waar stoom nog steeds belangrijk is. Bijvoorbeeld de chemische industrie of elektri citeitsbedrijven maken nog vol op van de techniek gebruik. Stoom en Huishouden brengen het onderwerp van de manifes tatie het dichtst bij het publiek. Het Turkse stoombad, de sau na, de stoomstrijkijzer, de snelkookpan, het afstomen van behang en de fluitketel: zonder stoom gaat het niet. Ook deze tentoonstelling wordt in één van de drie paviljoens gehou den. Museum de Dubbelde Palm boom is de plek waar een mo del van de in 1787 in Blijdorp gebruikte stoommachine is te zien. Het apparaat wordt op 15 september in gebruik gesteld. Dit is dan meteen het startsein voor een symposium over stoom dat ook in het museum zal worden gehouden. Het Maritiemmuseum kan na tuurlijk niet achterblijven als het gaat om een expositie over stoom. In dit museum is een expositie Ingericht waarin dui delijk wordt hoe belangrijk stoom is en was voor de haven van Rotterdam. Zo is een kraan aangedreven door een stoommachine te zien. Verder^ is er natuurlijk het Museums- - '1 chip de Buffel dat een stoom- schip is. ?■'- Eén van de hoogtepunten varr1" de manifestatie Stoom '87 ,'"r' moet de deelname worden vap, enkele authentieke stoomschep pen aan de Rotterdamse Ha vendagen, doorgaans een eve nement dat op zich al het no'd}- ge publiek trekt. De Havenda gen zijn op 26 en 27 septem ber. Diverse stoomschepen zullen aan de kades van de Leuvehaven afmeren. Het pu bliek kan rondvaarten maken. tl! ROTTERDAM Als vervolg op het succesvolle golftoernool 1985 vindt er op zaterdag 29 en zondag 30 augustus op de Openbare Golfbaan Kralingen wederom een Pro-Am golftoer nool plaats. Behalve de vijftien door de or ganisatie uitgenodigde profes sionals zuilen eveneens de eer ste vijftien professionals van de 'Order of Merit' (ranglijst van de best geplaatste profes- sionals-1986) aan het toernooi deelnemen. De organisatoren kunnen er dan ook verzekerd van zijn dat de absolute top In Rotterdam zal aantraden. „In een stad als Rotterdam met grote sportgebeurtenissen zoals het CHIO, ABN-tennis, de Marathon en de Wieierzes- daagse mag natuurlijk een jaarlijks terugkerend nationaal golfevenement niet ontbreken. Temeer golf op dit moment wordt gezien als de snelst groeiende sport in ons land," zegt secretaris Wim Kremer. „In het jaar 2000 zullen 100 tot 150 banen in ons land zijn aan gelegd, met de verwachting dat de Nederlandse Golffede- ratie circa vijf keer zoveel le den zal hebben als nu het ge val is." Ook in en rond Rotterdam is de behoefte aan golfbanen groot. Er bestaat inmiddelsJ" een groots plan 'Revitalisering11 van het Boszoomgebled' waar in de fraaie Kralingse goifba'an;" wordt uitgebreid tot een 18-ho- los bflfln. i Dat het Rotterdamse bedrijfs- leven bereid is aan de golf- t'mv sport en golfevenementen hun financiële medewerking te ge ven, blijkt wel uit het succes van het Pro-Am toernooi. Veel"' bedrijven hebben ook dit jaarr 1 financiële steun toegezegd, waardoor de organisatoren in staat zijn aantrekkelijke geld- prijzen uit te keren aan de pro-1 fessionals. Bovendien staan er een BMW en een Fiat (beide tweemaal) ter beschikking voor een hole-in-one, geslagen door« een professional. Om ook niet-golfers in de gele genheid te stellen kennis te maken met de golfsport heb ben de organisatoren gemeend geen entreegelden te moeten vragen. Voor het publiek be staat de mogelijkheid met de professionals en overige spe lers gedurende de wedstrijd mee te lopen en hun verrichtin gen te aanschouwen. Naar ver wachting zullen de wedstrijden op belde dagen aanvangen om 8.00 uur.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1