Paaltjes moeten duidelijkheid scheppen Probleemloos slapen in een waterbed Kortaf Oplegger verliest een vrachtauto op rijksweg Van Beethovensingel goed herkenbaar Inbraak In restaurant 'Slepen' in Terneuzeii r j -"011 f WS WV Door DICK VAN DER LUGT VLAARDINGEN 'MÏHij klopt, hij veegt en "hij zuigt; 't is net een 'Stofzuiger." Zo om schrijft kapitein Cor de _Wit maar gemakshalve de Roteb 6, die sinds be gin zaterdagmiddag be zig is de Vlaardingse havens schoon te ma ken. Maar volgens het boekje is het enorme gevaarte een purifica- tieschip. „Schei effe uit," zegt De Wit. „Da's een heel duur woord, ik -,kan het niet eens uit spreken. Ik noem het 'gewoon een oliebestrij der." Non-stop maalt de 'varende stofzuiger' door de olie. Voor de ,-twee bemanningen van vier man betekent dat 12 uur op, 12 uur af. Tot wanneer? „Ik schat, dat wij vrijdag pas klaar zijn," zegt de kapitein. V,-», Orgelconcert Inbraak pwpf Machinist IJme Wapenaar klopt, hij veegt en hij zuigt." Carte blanche (links) en kapitein Cor de Foto Arie Wapenaar) Wit aan het werk op het purificatieschip Roteb 6. Uniek 'mm Zevenenzestïg~paaltjes van azobéhout moeten op de Broersvest in Schiedam een eind maken aan de parkeer- I overlast De paaltjes, die inclusief plaatsing 115 gulden per stuk kosten, zijn deze week in het trottoir verankerd I op aandringen van de politie en de RET. De politie heeft het bonnenboekje weer tevoorschijn gehaald omfout- parkeerders te bekeuren. Dat was tot nu toe niet mogelijk, omdat de verkeersschout de eerder uitgedeelde be- keuringen niet wilde vervolgen. 1 Volgens hoofdinspecteur J.P. van Hoff van de Schiedamse politie vond de verkeersschout de situatie op het voet- qangersgebied van de Broersvest onduidelijk. Dat was de reden, waarom hij de processen-verbaai met heeft I vervolgd. Een verkeersschout is een functionaris, verbonden aan het parket, die alleen verkeersovertredingen f behandelt. „We hopen met het plaatsen van de paaltjes meer duidelijkheid te scheppen," zegt hij. I Zowel Van Hof als J. Langstraat, voorlichter bij gemeentewerken, benadrukken dat de parkeeroverlast hoog t was opgelopen, nadat was uitgelekt dat foutparkeerders er probleemloos konden parkeren. Vooral bezoekers 1 van de terrasjes aan de Koemarkt, maakten van deze mogelijkheid gebruik. „Er was een wildgroei van autos, 5 aldus Langstraat. „Voetgangers en mensen, die er moesten laden en lossen, konden er soms met meer door. Ook f de RET heeft op verbeteringen aangedrongen, want het is een enkele keer gebeurd, dat de trambaan was ge- I blokkeerd." - Roeren De Van Beethovensingel in Vlaardingen is in het 'r- vervolg goed herkenbaar. Een levensgroot portret van de componist waakt over de straat die naar hem vernoemd is. De huizen in deze straat krijgen een groot-onderhoudsbeurt. De bewoners zullen de dag prijzen dat de rust in hun straat terugkeert. Tijdens de werkzaamheden moeten zij in hun huis blijven wonen. Al die tijd zitten ze tussen het puin en wordt de arbeidsvitaminen op de radio over stemd door het getimmer en het gezaag in keukenr of woonkamer. (Arie Wapenaar) Wennen \V If'A R. Ploeg en M. Molyn (lig gend) van de Waterbedden- winkel aan de Rotterdamse Mariniersweg: feitelijk is het gewoon een zak met wa ter, niks meer." (Foto Rob Comelder) Zak water sc ledan. vlaard ingen-— -12 WOENSDAG 22 JULI 1987 '<(v X'vï fRoteb 6 is net een stofzuiger' •i£- 'Van zaterdag tot en met maandag werden het Buizen gat en de Oude Haven schoon gemaakt en gisterochtend ikwam de Koningin Wilhelmi- nahaven aan de beurt. De Bui tenhaven kon worden overge slagen, De Wit: „Ik heb even ntussen de schepen gekeken, jnaar er iag nog geen emmer vól in." Uit de andere havens kwam wel wat meer. Gister middag was de stand in de KW-haven 55 kubieke meter olie. Wanneer de Vlaardingse havens er weer piekfijn bijlig gen, zal de kassa op ongeveer 1 "miljoen gulden kunnen worden afgeslagen, inclusief het schoonmaken van kademuren, glooiingen, remmingpalen en plezierjachten. De .Roteb 6 be- Tijdens zijn wekelijkse lunch concert op het orgel van de Grote Kerk te Vlaardingen speelt Aad Zoutendijk werken van Browne, Heinichen, J.S. Bach en Reger. Het concert, dat van 12.45 tot 13.15 uur duurt, wordt besloten een im provisatie. Toegang gratis. Bij een inbraak in een woning aan het Elzendal te Maassluis zijn twee gouden tientjes en1 een gouden herenring ont-' vreemd. Een raam van de wo ning werd ingegooid. schikt daarvoor over twee stoomcleaners. De 1 miljoen gulden is een schatting van G.H. ter Wee, plaatsvervangend chef van de vaartuigendienst van de Ro teb. Hij vertelt, dat Shell finan cieel carte blanche heeft gege ven hij de schoonmaakopera- *r,ri n-nv SCHIEDAM Een trek- fker met oplegger die drie f- kleine vrachtauto's vervoer- J' de, heeft op rijksweg 20, ter 'hoogte van Schiedam, een deel van zijn lading verlo ren. Doordat een bevesti gingsketting bet begaf, stort te de achterste vrachtwagen op de rijbaan. De chauffeurs van drie vrachtauto's die achter hem reden moesten .hierdoor boven op hun rem gaan staan. Een van de vrachtwagens kwam daar bij in de vangrail terecht. De schade bleef echter be- J perkt en persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. De chauffeur van de op legger merkte aanvankelijk niets van het voorval. Pas in Breda ontdekte hij, dat een deel van zijn lading verdwe nen was. Daarop maakte hij rechtsomkeer om de verlo ren vrachtauto te achterha len, maar kon hem niet meer vinden. De verbaasde vrachtwagenbestuurder heeft uiteindelijk via de poli tie zijn lading teruggevon den in Schiedam. tie. Ter Wee is de enige man" aan boord in een smetteloos uniform. De bemanning en ook de kapitein draagt een spijker broek. Wanneer Ter Wee een krantenfoto ziet van de man nen in actie in Vlaardingen, lacht hij: „Dit zijn toch geen oliebestrijders. Veel te schoon." „Maar die foto is na vieren genomen". ]qgt_rmachinist. IJ me0 W Étpeóa'ax'tiiLriWaipêriAar hóè kan'het 'ook "anders - is een geboren en getogen Vlaar- dlnger. Het is de eerste keer, dat de Roteb 6, waarop hij nu zeven jaar werkt, in zijn ge boorteplaats is. Als een echte binnenschipper doet hij zijn schoenen uit, wanneer hij de. stu'urhuTE-bjpnenstapl,-' die slaat' volgestouwd' met allérfel 'appa ratuur zoals radar met bocht aanwijzer, dubbel echolood, mobilifoons, marifoon, autote lefoon en intercom. IJme moet even nadenken, wanneer hem wordt gevraagd of hij nog aardige reacties van stadsgenoten aan de wal heeft gehad, terwijl hij aan het werk was.„Ik heb wel horen roepen: nu zien wij voor het eerst eens ambtenaren op zondag wer ken," antwoordt hij. De Wit zal niet licht de gezichten van de watersporters vergeten, ter wijl hij met het elf meter bre de schip de haven in- en uitma- noeuvreerde. „Het was kruip door sluip door tussen de jachten, met tien centimeter vrij aan beide kanten. Die wa tersporters stonden wel naar me te loeren." „Dit schip is uniek in de we reld. Uit Cuba, Amerika en Ja pan zijn ze er naar wezen kij ken." De Wit schept niet op. Er -bestaan"' wëlïsWsar;ook andere óliébestrijdingsvaartuigen, maar het unieke van de Roteb 6 is, dat het schip drijfvuil en olie scheidt. Het proces begint bij een scheprad voor aan het schip, dat de bovenste laag wa ter en olie naar binnen schept. Het vast vuil komt op een transportband«.terecht en wordt gestort in een vuillich- ter, die aan de achterkant tus sen de rompen het schip in kan varen. Het water- en oliemeng sel gaat via een skimmer (een ondiepe bak) naar vier olieaf- scheiders. Daar gebeurt het belangrijk ste werk: in acht gesloten tanks (vier aan elke kant) worden water en olie geschei den. Wanneer de tanks vol zijn, wordt de olie 'afgeroomd'. Vroeger moest Wapenaar luis teren of de tanks vol waren. „Water ruist en olie doet bloep-bloep," legt hij uit. Te genwoordig geeft een indica tiemeter aan, wanneer de 1? a V/s, X '"t WWW tm/6 tanks vol zijn. „Die werkt goed," aldus de machinist. De laatste fase bestaat uit het overpompen en afvoeren van de olie. Dat gebeurt in Vlaar dingen door de Hydrovac 2 van Shell, een kleine oliebestrijder, die ook helpt bij het schoonma ken. De olie gaat terug naar Shell, de veroorzaker van de mini-milieuramp. Maar eigenlijk begint de operatie niet bij 'het* scheprad,' maar met het olieschermvaar- tuig Roteb 9. Dit schip, evenals de 6 een catamaran, vaart als eerste naar een olievlek en trekt er een scherm om, ge maakt van polyesther en PVC. Kapitein Peter Ruiter: „Wij proberen de oliemorsing, ^zo veel mogelijk Ih .te"*, dammen," De Roteb 9 heeft geen schroe ven, maar wordt voortgestuwd door waterjets, zodat het over het scherm kan varen, zonder het te beschadigen. In Vlaar dingen legde het het vaartuig schermen van elk 46 meter ter hoogte van de Oude Haven- brug en de spoorbrug. ,,'t Is werkelijk een prachtig schip," vindt Ruiter van de Ro- •teb 6. ,,'t Had niet nodig hoeven wezen. Maar wij vinden het he lemaal niet erg als er een olie morsing Is. We hebben er een opleiding voor gehad. Zo moet je het zien." Nadat hij dit heeft gezegd, pakt hij breed lachend de kop thee die een van de be manningsleden heeft inge schonken. Er is ook verse kof fie, de zoveelste thermoskan. ,,'t Zijn een stel keilebakken." De Wit ziet het zo: „Het is schadelijk voor het milieu, maar goed voor de Roteb. Het schip heeft tig miljoen gekost. Het zou zonde zijn om het stil te leggen. Het kan nog zo slecht weer zijn, 5 meter zicht, wij gaan door." De kapltein- in-spijkenbroek is tevreden over de berichtgeving: „Het was altijd de Havendienst, die iets had opgeruimd. Nu hoor je tenminste, dat de Roteb het doet. Nou, dat doen wij al veer tien jaar. De Havendienst komt alleen even kijken." Verhalen over huzarenstuk jes kunnen er ook verteld wor den door de bemanning. Over de winter: ,,'s Winters valt het wel eens tegen. Dat glij je over het dek. De ijspegels hebben wel eens aan mijn snor gehan gen." Over de Neckerhaven, waar in 1978 11.000 ton ijs met kerosine werd verwerkt, of de 7e Petroleumhaven met 3200 stookolie. „Een zeeboot had daar een steiger meegenomen. Daar hebben we twee drie weken gewerkt" De 'mooiste' was natuurlijk de Energy Concentration, een mammoettanker die in 1980 bij het lossen doormidden brak. „Diejcwam geloof ik uit Mom rovia. Daar''zijn'wlj eenhélé week bij geweest." En de KW-haven, is die nu schoon? „Ga er maar eens in roeren, die is nog niet schoon. Als je er met je hand doorheen gaat, loopt het gelijk weer dicht. Daarom hebben we graag, dat er wind is. Dat stuwt-veel beter.?'.' »!-. fSii'p i mmmmOSÊfc H. OS t'J VLAARDINGEN Drie kope ren koffiestellen en gereed schap zijn ontvreemd uit een restaurant aan de Oosthaven- kade in Vlaardingen. De inbre kers vernielden de deur van de toegangspoort en kwamen via de kelder de zaak binnen. Eveneens werd Ingebroken,in een woning aan de Heemraad straat In Vlaardingen. Daar'be- stond de buit uit een wereld ontvanger en sieraden, totaal ter waarde van 2000 gulden. De inbrekers forceerden de keukendeur. MAASSLUIS, De expositie Slepen óp'de Schelde, die ver leden jaar te zien was in het Nationaal Sleepvaartmuseum te Maassluis, is uitgeleend aan de Zeeuwse gemeente Terneu- zen. Gedurende de rest van deze maand en augustus biedt het piaatseiijk expositiegebouw ^ndardak.aan de expositie, die -in Maassluis goed was voor vjerduizend bezoekers. De ten- toonstélling'géêft "een overzicht van de Zeeuwse en Belgisché sleepvaart op de Westerschel- de. In Terneuzen wordt het grootste deel van het Maas-?, sluise materiaal getoond, aan gevuld met materiaal uit de el- gen regio en nieuws over de>; gelichte stoomzeesleper. Ebro. 'tftf-K f) •icn **<"1 ij i ,lu Door ROLAND VONK Je moet er voorzichtig in stappen. En met beleid weer uitgaan. Maar zelfs dan zie je als je omkijkt het laken nog een tijdje wellustig na- golven. Kun je daar nou echt comfortabel op slapen? Op een waterbed? „Nee," zegt directeur M. Molyn van de Waterbedden- winkel in Utrecht en Rotter dam. „Je slaapt niet op een waterbed, je slaapt er in. Zo'n bed staat als een huis hoor. Maar inderdaad, het vraagt een andere manier van slapen. Als je je wilt om draaien moet je je eerst een beetje opdrukken met je elle bogen en dan je heup om gooien. Je moet je gewicht verdelen, je kan ook niet meer zomaar op de rand van het bed gaan zitten. Dan zak je weg." Waterbedden. Toen Molyn, van oorsprong woninginrich ter, twee jaar geleden met dit fenomeen kennismaakte gebeurde dat in een lacheri ge sfeer. Hij sprak met een stel Canadezen die niet be grepen dat er in Nederland geen speciaalzaken waren voor waterbedden; ze wisten bij hen thuis een straat waar zo al acht winkels zaten. Wa terbedden? reageerde Molyn. Ha ha, nee die was goed! Maar toen de heren Cana dezen lieten zien wat een enorm aanbod aan waterbed den ze in huis hadden ging Molyn toch eens nadenken. „Je droomt er natuurlijk van om eens in je leven een gat in de markt te vinden," zegt hij nu. Hij besloot waterbed den te gaan importeren en verkopen. Eind 1985 is hij in Utrecht een winkel begon nen, vorig jaar september opende hij de tweede vesti ging, aan de Mariniersweg in Rotterdam. Molyn: „De markt Is heel snel openge broken. Algemene winkels in woninginrichting zijn er nu ook mee begonnen." Toen hij net bezig was met waterbedden wist hij er ei genlijk nog niet veel van, realiseert Molyn zich nu. Want wat een waterbed is, weet je pas als je er zelf in slaapt. En Molyn slaapt nu zelf In een waterbed. Zijn er varing: „De eerste twee, drie nachten was het wennen, maar daarna: heerlijk! Vroe ger had ik nog wel eens pijn in mijn schouder als ik wak- i'i 5^55 V 1 mm. ker werd. Dan waren er wat bloedvaten bekneld geweest. Dat heb ik nu nooit meer. Dat water in die waterzak waarin je ligt verdeelt de druk heel gelijkmatig. Het waterbed is niet voor niks ontwikkeld in ziekenhuizen om het zogeheten doorliggen van patiënten tegen te gaan. „Normaliter draai je je zo'n 32 keer om in een nacht slapen. In een waterbed draai je minder makkelijk dat geef Ik toe maar je gaat ook automatisch min der draaien. Je hoeft niet meer te gaan verliggen van wege de druk. En je gaat in andere houdingen slapen. Ik ben wel 's morgens wakker geworden terwijl ik op m'n rug lag, dat was echt een verrassing." R. Ploeg,* bedrijfsleider van de Rotterdamse Water- beddenwinkel: „We hebben een keer een zwangere vrouw als klant gehad. Die kon gewoon op haar bulk in bed slapen. Een waterbed geeft maximale ondersteu ning." Molyn: „Ik durf te beweren dat wij een deel van de rug problemen kunnen wegne men. Er is eigenlijk maar één nadeel: als je eenmaal in een waterbed geslapen hebt krijg je problemen met an dere bedden. Dan merk je pas hoe je wordt afgescheept in vakantiehuisjes en cara vans." Hoe zit zo'n waterbed nu in elkaar? „Feitelijk is het ge woon een, zak met water, niks meer," zegt Molyn. Een zak water tussen vier plan ken; de ombouw kun je zo chic krijgen als je zelf wilt. Een bijzondere bodem hoeft niet zoals met een conventio neel bed want ventilatie is overbodig. Wel zit er een verwarmingselement; het water In een waterbed moet een temperatuur hebben van tussen de 25 en 29 graden. Een behaaglijke tempera tuur/maar toch zo dat het water de overtollige li chaamswarmte opneemt. Je zweet dus ook minder in zo'n bed. Ploeg: „Voorzover je dat toch doet: een waterbed is heel hygiënisch. Je lapt het zo af. Een gewoon matras, daar trekt alles in, eigenlijk is het een beetje onfris." Wat kost het allemaal? Molyn: „Een los waterbed, dus zonder omhouw, maar met- warmteregelaar, heb je al vanaf 759 gulden. Een compleet éénpersoonsbed kost vanaf duizend gulden en een tweepersoons vanaf 1400 gulden. Met allemaal toeters en bellen eromheen wordt het natuurlijk duurder, maar dat Is dan alleen het jasje." Hoeveel water zit er in zo'n bed? Molyn: „Tussen de 600 en 900 liter." En als het nou lek raakt? Molyn: „Dat komt bijna nooit voor, al vraagt ledereen daarnaar. Die rubberen zak is echt heel stevig, hoor. Ja, het is wel "ns voorgekomen dat een kat er een haal aan gaf en dat er inderdaad een gaatje in kwam. Maar dan nog loopt het bed niet meteen leeg. Er staat geen druk op. Even een stukje plastic erover plakken 'en het lek is gedicht. Rechtop zitten lezen in een waterbed, kan dat? Ploeg: „Ja, gaat prima." En vrijen In een waterbed? De heren zijn stil. Ploeg: „Tja, we wil len het nooit zo in het eroti sche vlak trekken, maar als iemand ernaar vraagt zeg ik altijd: dat gaat uitstekend. Nooit meer pijn hier of daar, nooit meer afklemmende de len. Optimaal."

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1