Bewoners Kerkeiland: snelle woningbouw akkoord, maar anders - wereldprimeur by Argus - Nieuwe contactlenzen met ongekende voordelen,.." Int. Meubeltransport BEACH, DE VRIJBUITER y? 'Quantum-lenzen'... in alle opzichten gewoonweg fantastisch! van Dalen schoenen PvdA: kom maar praten Dakbedekking gestolen JOIN THE WINNERS KongoROOS WS SCHIEDAM „Die paar oude geveltjes die we hier hog hebben, moeten we die nou op deze ma nier verliezen? Schiedam heeft in verhouding al meer schade geleden door de slopershamer dan Rotterdam door het bombardement tijdens de Tweede Wereldoorlog." Lange Haven-bewoner Jan Hagendoorn trekt flink van leer tegen de plannen om een van de laatste mooie, rustige stukjes Schiedam, de Lange Kerkstraat en de Kreupelstraat te laten wijken voor een supermo dern grootwinkelbedrijf (ABC) Geld Lange-Haven- bewoner Jan Hagendoorn: „Zoiets staat prima in Al mere, maar niet hier." (Foto's Arie Wapenaar) Mecanodoos Actiecomité Vormeloze massa Slechts 50 contactlens specialisten in Neder land hebben ze in huis: De gloednieuwe 'Quantum-lenzen'. Deze uitvoerig geteste (harde) lenzen zijn gemaakt uit een nieuw materiaal volgens een bijzonder concept. Met belangrijke voordelen voor de drager of draagster. Hoog-gasdoorlatend De 'Quantum-lenzen'zijn ongelofelijk hoog-gasdoor latend. Andere typen len zen blijven hierbij ver achter: Onderhouds- vriendelijk Het nieuwe contact- lenzenmateriaal behoeft weinig onder houd en is dus geen tijd rovende bezigheid meer. Bovendien kan met slechts 2 soorten vloeistoffen worden volstaan! Bewijs op hoog niveau Ook in extreme omstandigheden hebben deze 'Quantum-lenzenzich bewezen. Eveline Brink (bemanningslid van de 'Dutch Viking') droeg tijdens de trans atlantische oversteek per 1 uchtballon de 'Quantum-lenzenZelfs onder deze omstan digheden (3 tot 5 kilometer hoog in de lucht) met een lage zuurstofdruk en een slechte iuchtvochtigheidsgraad ondervond zij totaal geen problemen. Uitnodiging voor een test Probeer vrijblijvend deze revolutionaire 'Quantum-lenzen'. Argus geeft u 3 weken retourgarantie. Maar net is vrij- OOGMERK Deze hoge gasdoorlatendheid geeft pro bleemloos draagcomfort. Nagenoeg geen kans meer op 'rode ogen' of ontsteking. Een fantastische oplossing wanneer u gewone lenzen slecht of zelfs helemaal niet kunt verdragen. Snei gewend, lang draagbaar Bij de gedegen testen en onderzoekingen bleken de proefpersonen reeds na drie dagen de lenzen zonder problemen te (ver)dragen. Bovendien zijn de 'Quantum-lenzen'zeer iang draagbaar; gemiddeld twee keer zo lang als gewone lenzen. Zo af en toe dag en nacht dragen is nu voor het eerst verant woord mogelijk! we! zeker dat u geen gebruik zult maken van deze garantie. Want de 'Quantum-lenzen'zijn absolute toppers! Oplossing Bouwverzekering De vrolijke kindervriend Bassie is sa men met zijn kameraad Adriaan te zien in het circus Bassie en Adriaan, dat zaterdag en zondag in Vlaardingen staat. (Foto Arie Wape naar) Schiedam Vlaardingen Maassluis D. VAN GEYL ZN B.V. VERHUIZINGEN EXPEDITIE OPSLAG VAN GOEDEREN Groenelaan 7-9 Schiedam De Beach van KangaROOS is de ideale strandslipper die je voeten masseert terwijl je loopt en je geld en je sleutels veilig opbergt in het zakje met de rits Maten 36 t/m 46 Prijs f 34,75 het VRIJE volk schiedam. vlaatxfingen—12 [DONDERDAG 23 JUfcfï987 wegwijzer Protest uit aJlle hoeken en gaten En hij is de enige niet. Uit alle hoeken en gaten in Schie dam komt protest. Van de be woners van de afgeschreven panden. Maar ook van ande ren, mensen die nog warm lo pen voor een oud pandje in him stad. Victor Leene en zijn vriendin Henriette Broer zijn van die mensen wier hart snel ler gaat kloppen als ze een his torisch geveltje zien staan. Zelf wonen ze in een eigenhan dig gerestaureerd oud pand aan de Dam. „Tegenwoordig wordt niet meer aan schoonheid gedacht, alleen maar aan geld," stelt Henriette treurig vast. Beiden zetten zich in om sloop van de panden aan de Lange Kerk straat en de Kreupelstraat te voorkomen. Deze week hadden zij, samen met Jan Hagen doorn een ontmoeting met de stedebouwkundige R.F. Schuurman van Monumenten zorg. Zij zijn bang dat het grootwinkelbedrijf in Schie dam er net zo uit gaat zien als in andere steden. Volgens een tekening van Hagendoorn is een gebouw te verwachten, zo rechtlijnig als een schoenen doos met op de begane grond de winkels Albert Heijn, Blok ker en C&A (ABC) en daarbo ven een parkeergarage met twee verdiepingen. Hagendoorn: „Dat noem je toch geen plan dat aangepast is aan het historische stadsge zicht hè. Zoiets staat prima in Almere, maar niet hier." Het is inderdaad zaak om te zorgen dat het pand er niet zo uit komt te zien als op de schets van Hagendoorn, meent Schuurman. „Het is de taak van Monumentenzorg om het ontwerpplan te begeleiden, om te zorgen dat het in het stads- VLAARDINGEN De PvdA-fractie in de Vlaardingse gemeenteraad is bereid tot een gesprek met CDA en WD over de samenwerking. Dit schrijft fractiesecretaris Gerard Boen der in een brief aan beide coa litiepartners in het college. "Ook door ons wordt een goede samenwerking en een goed overleg op prijs gesteld," aldus de PvdA-fractie. Met de brief 'reageert de PvdA op klachten van CDA en WD. Aanleiding waren schriftelijke vragen, die PvdA, D66 en CPN/PPR/PSP hadden gesteld over de onroe- rend-goedbezittingen van CDA-wethouder Chr. van Roon. (Financiën). VLAARDINGEN Vanaf het dak van basisschool De Zuidbuurt in Vlaardingen zijn acht rollen dakbedekking, vijf tien meter knelstrip en een paar liter kleefstof ontvreemd. De gestolen goederen zijn 770 gulden waard. beeld past. Sn dat hangt van de bereidwilligheid van een ge- meentebeêtuur, de projecton twikkelaar en de mogelijkhe den van een architect af. Wij kunnen alleen maar bijsturen," aldus Schuurman. Hoe het ontwerp er uitziet of er uit komt te zien, weet nog niemand met zekerheid. Onge ruste bewoners van de Boter- straat vrezen verkeersoverlast in hun nu al drukke straat. Te vergeefs klopten zij aan de deur van wethouder Chr. Zij develd. „De wethouder kon ons helemaal niets zeggen. Hij zei dat hij zelf nog niet op de hoogte was," aldus een be woonster. Ook stedebouwkun dige Schuurman heeft nog geen ontwerpplan gezien en neemt aan dat het er ook nog niet is. „Ja, niemand weet nog iets, maar voor het einde van het jaar moet de eerste paal de grond in gaan. Hoe kan i dat nou?" vraagt Victor Leene zich af. Hagendoorn: „Dat plan is er allang. Alles is al uitgemeten. Ze weten precies wat ze willen. Het werkt net als een mecano doos. Even 'Jan pak an' en Schiedam heeft een supercen trum om boodschappen te doen." Hagendoorn ziet het be leid van de gemeente als een overvalstactiek. Schiedam is nu met vakantie, alies ligt op z'n gat. En de Schiedammers worden straks als ze terugko men overvallen door de slo pershamer, zo redeneert hij. Kritiek op het sloopplan komt niet alleen vanuit het centrum. Een bewoonster van het Bachplein, C.A.M. van Hoek, stuurde het Schiedamse college van burgemeester en wethouders deze week een pin nige brief waarin zij het colle ge onder meer verwijt geen oog te hebben voor het histori sche karakter van de stad. Moeten de laatste Schiedamse geveltjes nou ook nog tegen de vlakte, vraagt zij in haar brief. John Zwart, bewoner van het Oude Kerkhof, die in de toe komst een monsterbedrijf voor zijn deur krijgt, heeft inmid dels een actiecomité opgericht voor het behoud van de Lange Kerkstraat en de Kreupel straat. Aan een van de wonin gen in de Lange Kerkstraat hing hij een spandoek. 'Men sen, alstublieft hier geen groot winkelpand,* luidt de tekst van het doek. Daaronder is nog net het schildje te lezen: 'Hier woonde Jan van Riebeeek grondlegger van de Kaapkolo nie'. Een schildje dat in de plaatselijke WV-folder als trekpleister is vermeld. Als wethouder Chr. Zijdeveld zijn zin krijgt hangt dit schildje binnenkort aan het plaatwerk van een supermarkt. John Zwart is met zijn actie comité druk in de weer handte keningen te verzamelen van Schiedammers die ook tegen zijn. Afgezien van het feit dat er een historisch stukje Schie dam verloren gaat, meent hij dat ook vanuit economisch oogpunt Schiedam niet zit te wachten op een ABC-bedrijf. Hij staaft dit onder meer met een advies van de Kamer van Koophandel. In haar regionaal economisch actieplan geeft zij het advies dat Schiedam moet 'voorkomen dat grootschalige winkels worden gevestigd ais nieuwbouw in het centrum'. John Zwart zou graag zien dat alle Schiedammers die tegen de plannen voor het ABC-cen- trum zijn, zich bundelen. Geza menlijk de schouders eronder en massaal bezwaarschriften Indienen, is zijn wens. In haar woning aan de Lan ge Kerkstraat, waar zij als sinds 1915 woont, houdt de 73- jarige C. Niemantsverdrlet in haar eentje haar poot stijf. Zij wenst haar huis voor geen geld in te leveren bij de ge meente. Twee jaar geleden kreeg zij een projectontwikke laar aan de deur die een optie op haar huis nam, hij hood een ton. De 'weduwe' Niemantsver- driet ging hier niet op in: „Het was veel te weinig wat hij bood. Daarbij, ik woon hier met plezier. En ik heb geen zin om de Lange Kerkstraat om te laten vormen tot een vormelo ze massa Rondom de kerk wil ik geen blokkedozen." Sinds de sloop van De Ploeg ligt het Kerkei land er trooste loos bij. De om wonenden zijn het niet volle dig eens met de plannen. (Foto Arie Wape naar) de hoogste graad van gasdoorlatendheid ter wereld Lid van de vereniging Oogmerk-Opticiens OPTICIEN Schiedam: Oranjestraat 19 - tel (010) 4738700 Maassluis: Koningshoek-tel. (01899) 19039 Vlaardingen (OPTIEK DE BRUIN): Korte Hoogstraat 23 - tel. (010) 43484: 50 MAASSLUIS Bewo ners van het Kerkeiland in Maassluis zijn het niet vol ledig eens met de plannen voor woning- en kantoren- bouw in dit historische stadsdeel. Nog deze week nodigen zij de project-ont wikkelaar T. Goudswaard uit om hen te overtuigen van de noodzaak enkele verbeteringen in het huidi ge bouwplan aan te bren gen. „Enige tijd geleden wer den wij als bewoners uitge nodigd om kennis te nemen van de plannen voor bebou wing van onze directe woonomgeving. Wij vonden dat zeker geen inspraakbij eenkomst. Het was eerder een avond voor kopers van de te bouwen hulzen," al dus Alex Koopman die na mens de bewoners van het Kerkeiland spreekt. „Kijk, wij willen als bewoners heel graag dat het Kerkei land nu eindelijk eens be bouwd zal gaan worden. Hoe eerder hoe liever. Maar we willen dan wel dat die huizen in overeen stemming zijn met het his torische karakter van het Kerkeiland. Een goed voorbeeld van aangepaste bebouwing vin den wij de huizen aan de Hoogstraat tegenover het Delflandhuis. De plannen voor het Kerkeiland ver oorzaken, als deze worden uitgevoerd, zoals nu de be doeling is, een visuele ver ontreiniging. Daarmee be doel ik, dat zij qua uiterlij ke vormgeving en vooral ook door de hoogte zeker niet bij zullen dragen aan de sfeer, die er heerst op dit plekje van Maassluis. Vooral de glazen torens zijn ons een doorn in het oog." Het bouwplan van pro ject-ontwikkelaar T. Goudswaard uit Maasland bestaat uit 42 premie-wo ningen (B en D), zes eenge zinswoningen en 36 mais onettes. Daarnaast omvat het plan ook nog eens 1600 vierkante meter voor kan toorbouw. Inmiddels heb ben elf van de veertien ge zinnen een bezwaarschrift ingediend tegen het bouw plan bij de gemeente. De klachten van de bewoners richten zich zoals eerder door Alex Koopman ge zegd, tegen de glazen to rens, maar eveneens tegen de hoogte van de woningen. Alex Koopman: „Volgens' ons zal de bebouwing van die woningen, die 13,5 me ter hoog zullen worden, er voor zorgen dat bijvoor beeld in de Ankerstraat aanzienlijk minder dag- en zonlicht zal zijn. En dat vinden wij geen gering na deel. Voor alle duidelijk heid: wij willen het project niet dwarsbomen maar we willen ons er sterk voor maken, dat er hier en daar in zowel ons belang als dat van de toekomstige bewo ners enkele aspecten wor den aangepast, zodat wij er helemaal achter kunnen staan. Om die reden nodi gen we dan ook de heer Goudswaard uit om met el kaar tot een oplossing te komen." Op het actieprogramma van de bewoners staat nog een belangrijk punt. De be woners willen dat vooraf gaande aan het heien de staat van hun woningen zwart op wit wordt vastge legd, zodat zij na de bouw niet zelf voor herstelwerk zaamheden aan hun huizen moeten opdraaien. Alex Koopman: „Wij wil len, net ais de gemeente, een uitgebreide bouwverze kering. Hopelijk wil de pro jectontwikkelaar hiervoor - zorgen. Ik zeg niet dat hij hiertoe niet bereid zal zijn, maar we leggen liever al les van tevoren vast zodat we weten waar we aan toe zijn." In verband met de con tingenten (aantal hulzen dat gebouwd mag worden van het rijk - red) moet de bouw al over enkele maan den beginnen. Zo niet, dan zal het Kerkeiland nog veel langer een ontsierend stuk je binnenstad blijven. De woningen en aangrenzende kantoren worden gebouwd door Nevanco BV uit Maarssen. Redactie Het Vrije Volk, editie Vlaardingen/Maassluis en Schiedam, Hoogstraat 125b, 3111 HD Schiedam. Post adres: postbus 467, 3130 AL Vlaardingen. Telefoon re dactie Vlaardingen: 4736049 o» 4265205. Telefoon redac tie Schiedam: 4736061 of 4266646. Kopij voor deze ru briek dient uiterlijk de woensdagochtend voorafgaand aan de plaatsing op donderdag in ons bezit te zijn. CONCERT Het studentenorkest American Musical Ambassadors geeft morgen (vrijdag 24 juli) een concert In "de schelp" op de Plantage. Evenals voorgaande jaren doet het orkest Schie dam even aan voordat het zich Inscheept naar Engeland. On geveer honderd studenten uit de Verenigde Staten en Cana da bevolken het orkest. Mo menteel maken de studenten een tournee door Europa, waarbij zij onder meer optre den in Parijs, Luzern en Heldel- barg. Het concert begint om 18.30 uur en duurt ongeveer een uur. Het programma vari eert van klassiek tot swing. CJV ZOMERKAMP Het CJV, afdeling Schiedam slaat deze zomer voor veertig ste maal haar tenten op In Leusden voor het jaarlijkse zo merkamp. Het kamp ligt op een groot terrein in de uitge strekte bossen tussen Amers foort en Doorn. De kinderen die meegaan op zomerkamp worden ingedeeld in drie ver schillende leeftijdsgroepen: een voor kinderen van zeven tot en met negen jaar, een voor tien-, elf- en twaalfjarigen en een groep voor tieners van dertien, veertien en vijftien. De kinderen slapen in achtper- soons tentenPOp het kamppro gramma staari activiteiten als speurtochten.' bosspelen, han- denarbeld, volksdansen en na- tuurlijk' eén dropping. Het zo merkamp Is van zaterdag 15 augustus tot en met zaterdag 22 augustus. Kosten voor deel name bedragen 132,50 per kind, inclusief reiskosten en verzekering. Inlichtingen: tel. 4620112. TOERCLUB RINMOND De fietstoerclub Rijnmond rijdt zondag 26 juli een zondagrit. De start is om 10.00 uur bij de kantine van de wielerbaanver eniging Schiedam in het Har- gapark. Dinsdag 28 juli ver trekken de toerders hier voor een Rljnmondsterrit, start 18.30 uur. BEIAARDCONCERT De stadsbeiaardier Addle de Jong speelt maandag 27 juli een Nederlands programma op het beiaard van de Grote Kerk. Het concert begint om 20.00 uur. De Jong speelt onder meer melodieën als 'Op de grote stille helde' en 'Merck toch hoe sterek'. Na het con cert kunnen belangstellenden de toren van de Grote Kerk beklimmen onder leiding van de stadsbeiaardier. Zij moeten zich om 20.35 uur vervoegen bij de ingang van de toren. PARKWANDEUNG Het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie, afdeling Rotterdam, heeft een wande ling door het Beatrlxpark op het programma staan, zater dag 25 juli. Een natuurgids ver telt dan vele bijzonderheden over de flora en fauna in het park. Belangstellenden moeten zich om 10.00 uur verzamelen bij de tramhalte Sporthal Mar griet van lijn 1. Deelname is gratis. WANDELCONCERT Organist Aad Zoutendijk ver zorgt zaterdag 25 juli het wan- deiconcert In de Grote Kerk (Markt). Zijn concertprogram ma staat In het kader van de jaarlijkse Bach-herdenking. Het concert is te beluisteren tussen 15.00 en 17.00 uur. CAFE DE AREPOL Brazilië, het fènd van koffie, carnaval en zwoele ritmes, is zondag 26 juli hef thema var) een feestavond in café de Are- pol. De Copacabana van Rio de Janeiro verplaatst zich die avond naar het kleine cafeetje aan de Prins Hendrlkstraat. De discosamba swingt dan uit de luidsprekers en aan de bar zijn zonnige cocktails verkrijgbaar. ZONNEHUIS Het werk van twee Haagse fo tografen, Robert Paul Beets én John Heneman, Is nog tot en met vrijdag 31 juli te zien in de ontmoetingsruimte van het Zonnehuis aan de Dillenburg- singel. Heneman toont foto's die hij maakte In Portugal en Rusland. Robert Paul Beets exposeert foto's van stoffige woestijnen. Openingstijden: dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 20.00 uur, zaterdag tot en met maandag van 14.00 tot 20.00 uur. BASSIE EN ADRIAAN De grote kindervrienden Bassie en Adriaan treden dit weekein de met hun circus op in Vlaar dingen. De voorstellingen zijn zaterdag 25 en zondag 26 juli 'enbeginnen om 14.30 uur. Naast de Rppuialrè clowns zelf zijn!et.dan.veel dieren en acro- -b"|r^t£z]ënT1Dë^rofë clrcus- ,'tenïsta"afop cla kaalslag aan het eindè van de'Holysingel. Kaarien'ziJnTn'de'vöorverkoop verkrijgbaar bij Vldèo Top in de Vondelstraat en bij boek handel A. Pontier in De Loper. De toegangsprijs varieert van 8,-tot 22,50. GROTE KERK Jan van der Zwart bespeelt za terdag 25 juli het beiaard van de Grote Kerk. Het klokken spel is te beluisteren tussen 15.00 en 16.00 uur. Zaterdag avond geeft Jaap Kroonenburg een orgelconcert in de kerk. Hij speelt dan werken van J.S. Bach. Aanvang 20.15 uur. WEEKENDDIENSTEN Schiedam. Het Schielandzje-, kenhuis aan de Stadhouder- slaan heeft dit weekeinde EHL- BO-dlenst, tel. 4733733. Am bulance, tel. 4333300. Huls- arts: bellen met de boodschap pendienst, tel. 4206611. Spoedrecepten, tel. 4261480. Tandarts: R.J. van den Berg,- Boterstraat 76, tel. 264062. Vlaardingen. Huisarts: tel.' j 4340403. Tandarts: spreekuur op zaterdag en zondag van 17.00 tot 17.30 uur, tel. 4206611. Weekeind- en nacht dienst apotheek: Apotheek Bli- llton, Blllltonlaan 66, tel. 4344729. Maassluis. Huisarts: zaterdag 25 Juli U.B. Schaart, Zuiddijk 88, tel. 12002; zondag 26 juli D. Pasman, Merellaan 100, tel. 12442. Tandarts: zie Vlaardin gen. Weekeind- en nachtdienst apotheek van vrijdag 17.30 uur tot volgende vrijdag 8.00 uur: R. de Jonge, Markt 11, tel. 12234. Eerste hulp Maassluis (alleen, als de huisarts niet bereikbaar is), tel. 4742222. Ambulance:! tel. 4333300. Telefoon 010-4268071 010-4263045 010-4265816 (S\ Mode In dames-, heren- en kinderschoenen SCHIEDAM, Broersvest 33c, tel. 010-4269029

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1