ECHT EEN PALEISJE.. Zomertentoonsteiling met leuke dieren en nieuwe aanwinsten Kortaf Roteb 6 begonnen met stoomcleanen Klaverjassen in wijkhuis m HHPBWW Niet meer dan ƒ5000 voor vrijwilligers vacaturebank Rondvaarten vanaf Hoofd Schiedam beginnen het komende weekeinde isJllrlPy V s#^ WS wv VLAARDINGEN Ze hebben de eerste ge meenschappelijke maaltijd al achter de kiezen: de bewoners van het Centraal Wonen project De Pionier in de Oóstwijk. Macaroni schafte de pot en die werd genuttigd tussen de verhuisdozen. Sinds enkele dagen zijn ze druk in de weer met be hangen, vloerbedekking leggen en plinten ver ven. Bouwvakkers leg den vorige week de laatste hand aan het complex, dat bestaat uit 24 woningen en enkele gemeenschappelijke ruimtes, zoals twee groepskeukens, twee wasmachineruimtes, een donkere kamer en een grote ontmoetings ruimte met open haard. Heel vermoeiend Prima woningen wv-ftii Bp! Na anderhalf breken en bouwen staat het woon huis van Joop 'en Anneke de Broeder er als een pa leisje bij. Dat is geen overdreven woord voor het 200 jaar oude pandje aan de Landstraat in Vlaardingen. Bijna alles heeft het echtpaar zelf g'e- daan: de vloeren ver nieuwd, een trap neerge zet, een dakterras inge bouwd, de trapstijlen ge draaid en ter afsluiting vijf kilometer ijsselsteen- tjes gevoegd. Dat werk alleen al heeft een kleine drie maanden geduurd. Het betekende twee d drie keer de ce ment in de voegen 'prak ken' en daarna met een mesje bijsnijden. „Per dag? kon je hooguit drie vierkante meter doen", vertelt Joop (80), die in het dagelijks leven kok is. „Ja, echt" Hij maakte zelf het ont werp voor de verbouwing van het pand, dat toen hij het kocht uit drie garages, een woonhuis en een 'zol der bestond. „Er ligt hon derd vierkante meter dakpannen op. Ze zijn er allemaal afgeweest." Op de foto's het pandje in de huidige staat en Joop (rechts onder) en een kennis aan het voegen. (Foto's Arie Wapenaar) De Cobra-groep, waar het Stedelijk Museum allang een bijzondere band mee heeft, is op deze tentoon stelling goed vertegenwoordigd. Het bekende Oer- beest dat Karei Appel in 1951 op het doek zette, ont breekt niet. (Foto Arie Wapenaar) Sparta Visserijmuseum HET VRIJE VOLK schiedam-vlaardingen MAANDAG 27 JULI 1387 De eerste pot maearoni zit er al in Vier jaar geleden werd het idee geboren, op 2 september 1986 ging de eerste paal de grond in en onlangs werden de woningen opgeleverd. De be woners, twens en dertigers, sommigen met en anderen zonder kinderen, kunnen nu be ginnen met centraal wonen: een woonvorm die het midden houdt tussen de commune van de jaren zeventig en het tradi tionele huisje-boompje-beestje. «Het is allemaal heel erg vermoeiend," vertelt René Bouwmans tussen de verhuis- drukte door. „Ik ben dood en dood moe, maar het Is nog steeds hartstikke gezellig. Ben je klaar met behangen en sau zen, kom je in de gemeen schappelijke keuken en daar zit dan de hele ploeg. Ik kende de club al, maar iedereen kent nu ook ieders ouders." René's ouders bijvoorbeeld helpen hun zoon al vijf dagen bij het inrichten van zijn wo ning. Moeder Bouwmans is al aangestoken door het enthousi asme van de bewoners. „We hebben steeds van mekaar af gekeken bij het behangen," vertelt zij. „Dan werd er ge vraagd: hoe heb jij dat hoekje gedaan? Dat was hartstikke mooi." Een bouwvakker begreep het allemaal niet zo goed. Hij vroeg aan René of de bewoners ook al gemeenschappelijke au to's hadden, want hij zag VLAARDINGEN De Ro teb 6 Is klaar met het verwij deren van olie uit de Vlaar- dingse havens. Vandaag is be gonnen met het schoonmaken van kademuren, glooiingen en remmingpalen. Enkele sche pen in de Koningin Wilhelmi- nahaven hebben al zo'n behan deling gehad. Met behulp van een soort shampoo werden ze onder hoge druk schoongespo- ten, waarbij de vrijkomende olie tegelijk werd opgezogen. Het Rotterdamse purificatie- schip Roteb 6, het oliescherm- vaartuig Roteb 9 en de kleine Shell-oliebestrijder Hydrovac 2 beëindigden vorige week vrij dag hun werk. Vanaf woens dag werden er geen nachtdien sten meer gedraaid. Ook dit weekeinde werd niet doorge werkt. De schepen hebben het Buizengat, Oude Haven en Ko ningin Wilhelminahaven schoongemaakt. Uit de Vul- caanhaven is tevens een kleine hoeveelheid olie verwijderd. De olie is door de Hydrovac 2 afgevoerd naar Shell Pernis, die verantwoordelijk is voor de verontreiniging. Oorzaak was de overvloedige regen van een week geleden, waardoor het rioleringssysteem van Shell het niet meer kon bolwerken en een buffertank overstroom de. Shell heeft laten weten alle schade te zullen vergoeden. De totale kosten van de schoon- maakoperatie worden geschat op een kleine miljoen gulden. ROTTERDAM Wijkhuis Jaffa aan de Weteringstraat in Rot terdam, houdt volgende week woensdag een kla- verjastournooi. Vanaf acht uur 's avonds kun nen deelnemers strijden om de eerste plek met als prijs een televisietoe stel. Deelname kost vijf guldem Opgeven op maanden en dinsdag. In lichtingen via telefoon- nummer 452.29.99. Alom zijn tevre den geluiden te beluisteren over het eerste Cen traal- Wonenpro ject in Vlaardin gen, v.l.n.r. J. Bergenhenegou- voen, hoofd be wonerszaken Sa menwerking '77; J.L. Wouden berg, hoofd tech nische dienst en bewoner Bart Noyon. Het halfronde blok van De Pib- nier aan de Ko ninginnestraat; grijze en gele te gels markeren er de grens tus sen gemeenteg rond en grond van de woning bouwvereniging. (Foto's Arie Wa penaar) steeds verschillende mensen van dezelfde auto gebruik ma ken. „Ik heb hem uitgelegd, dat dat vrienden waren," vertelt René. „Maar hij vond die ge meenschappelijke ruimtes wel vreemd hoor." Tussen Willem Beukelszoon- straat en Koninginnestraat staat het complex, dat bestaat uit drie blokken, waarvan één in een halfronde vorm. Drie maanden geleden moest nog een informatiemiddag worden gehouden om alle woningen, vol te krijgen, maar na een ad vertentie was er geen houden meer aan. Ruim zeventig men sen vroegen om informatie, er moest worden - geloot^ om" de- laatste zes woningen en- - nu - heeft de vereniging Centraal; Wonen Vlaardingen een wacht lijst met veertien namen. Alom zijn tevreden geluiden te beluisteren; zowel bij bewo ners als huisbaas Samenwer king '77. Bewoonster Edith Ja cobs: „Prima woningen. Heel goed afgewerkt." Ze veront schuldigt zich voor de kale overdekte galerijgang langs de woningen: „Er komen nog een heleboel gezellige dingen aan de muur." Bewoner Bart Noy on: „Wat mooi hè, dat roep ik al weken." Bewoner René Bouwmans: „Je begint alle maal met hetzelfde onpersoon lijke hokkie, maar na een paar dagen krijgt elk huis zijn eigen sfeer." J.L. Woudenberg, hoofd technische dienst van de wo ningbouwvereniging: „Ik ben hier haast dagelijks. Het was geven en nemen voor beide partijen, maar ik ben tevreden. Dit mag gezien worden." Gemakkelijk is het niet ge weest, zo blijkt wel uit zijn woorden. Het was passen en meten. ,De individuele wonin gen hebben moeten inleveren voor de gemeenschappelijke ruimtes. Maar wij hebben met z'n allen toch geprobeerd de ruimtes in de individuele wo ningen zo groot mogelijk te houden. Wij hebben ook be spaard door het schuine dak eraf te halen. Gemiddeld be draagt de huurprijs 460 gul den. Wij hebben er doelbewust naar gestreefd onder de huur- subsidiegrens te blijven:" Het halfronde blok dreigde In de bezuinigingsslag ook even te worden rechtgetrok ken, maar Woudenberg Is ach teraf blij, dat dit niet gebeurd Is. „Uit kostenoverwegingen hebben we gepraat om het er uit te halen," zegt hij. „Maar het is er uiteindelijk ingeble- ven. En ik vind het mooi. Het is niet zo hard. Een recht blok is zo hard." Bart Noyon be aamt zijn woorden: „De drie kamerwoningen (die in het halfronde blok liggen, red.) vind ik het leukst qua ont werp." Behalve zijn woning inrich ten heeft Bart er, evenals de andere bewoners, deze dagen nog een taak bij. Veel buurtbe woners komen een kijkje ne men. „Wij hebben een hoop be zoekers uit de buurt, want die zijn razend nieuwsgierig," ver telt hij. De mensen worden ge duldig rondgeleid door de be woners, die dit in september nog een keertje zullen over doen, wanneer er een Open Dag wordt gehouden ter gele-, genhéidvan de 'officiële' ope ning,-• - .Het terrasi.is,.a!leen> al-een bezoekje waard. Het' is een fraai- voorbeeld- van'a-mbtena-'1 rij in Nederland.-Langs 'de 'gé-' vel liggen grijze tegels en van-, af' één meter "Vanuit dë gevel gele. Die markéren'de grens tussen de grond van de ge meente en Samenwerking '77. Zoals de ambtenaar zei, die hiervoor verantwoordelijk Is: „Een grens moet er zijn." heeft meegegeven. Ook zijn,-<s» 'Cobrawezens', drie vormeloze^ koppen, hebben dit agressieve; karakter. W; VLAARDINGEN De stich ting Vrijwilligers vacature bank Vlaardingen heeft ook voor 1987 weer een subsidie van 5000 gulden van de ge meente gekregen. Dit Is door burgemeester en wethouders van Vlaardingen besloten. De stichting had om een hoger be drag gevraagd, maar dit ver zoek is door B. en W. afgewe zen. Het college doet de sug gestie om bij een geslaagde be middeling voortaan een ver goeding te vragen. De stichting Vrijwilligers Vacaturebank Vlaardingen houdt zich bezig met het leg gen van contacten tussen vrij willigers, die met behoud van uitkering willen werken, en in stellingen, waar vrijwilligers terecht kunnen. De stichting is gevestigd aan het Weeshuis plein 18 en is op dinsdag en donderdag van 9 tot 12 uur geopend. Tel. 4350380. Door MARJO PEPPELAAR SCHIEDAM De zomerop- stelling van het Stedelijk Muse um aan de Hoogstraat in Schiedam kan eigenlijk opge splitst worden in twee deelten- toonsteliingen. De eerste is ge naamd 'dieren in de eigen col lectie', en toont werk uit eigen bezit waarin het centrale the ma steeds het dier is. Op de tweede tentoonstelling zijn re cente aanwinsten en bruikle nen van het Stedelijk Museum te zien. 'Dieren in eigen collectie' is een hele leuke expositie. Naast de geschiedenis van de moder ne Nederlandse kunst in vogel vlucht biedt deze tentoonstel ling voldoende aanknopings punten om werk uit verschillen de stijlperiodes met elkaar te vergelijken. Verschillen, maar ook overeenkomsten tussen schilderijen met ogenschijnlijk onvergelijkbare stijlen kunnen hier duidelijk gevonden worden omdat ze alle hetzelfde thema hebben. De tentoonstelling is heel overzichtelijk ingedeeld doordat de verschillendédie- ren, koeien, vissen of vogels in rubrieken zijn ondergebracht en dicht bij elkaar hangen. Zo komt het dat een ouder wetse, realistisch geschilderde koe van Willem Roelofs hangt naast de uit donkere, veelkleu rige vlakken opgebouwde koei en van Gerrit Benner. Maar pok die zijn weer van een heel .ander kaliber dan het beestje dat wirn'Gijzen In zijn schilderij ^'Holland-,,ze zeggen...' van stal haalt. Dit is ook een heel mo dern geschilderde koe, maar in reen'realistische stijl met zeer strakke belijning die geen ruimte overlaat voor details. De Cobra-groep, waar het Ste delijk Museum allang een bij zondere band mee heeft, is op deze tentoonstelling goed ver tegenwoordigd. Asger Jorn, Karei Appel en Corneille schil derden veel vogels en vissen, maar ook het bekende Oer- beest dat Karei Appel in 1951 op het doek zette ontbreekt op deze tentoonstelling niet. Een slangenkop van Asgér Jorn wordt geflankeerd door een mooie, teer getekende slan- genknoop van Ernestine Lech- nerOosterman. Bij beiden springen de priemende slange nogen eruit, maar de tekening van Anderson is bijna lieflijk, terwijl Asger Jorn zijn blauwe slang een agressieve uitstraling Sparta Rotterdam speelt op zaterdag 1 augustus een bene fiet voetbalwedstrijd tegen VDL. De Rotterdammers ko men naar Maassluis in het ka der van hun voorbereidings programma. De wedstrijd is georganiseerd door de afdeling Maassluis/Maasland van Rota ry. De opbrengst is bestemd voor de stichting 'Tussen wal en schip', een 'zusje' van Rota ry. De stichting stelt gelden be schikbaar voor goede doelen. Tot half september laat het Het tweede gedeelte van de zomeropstelling van het Stede lijk Museum bestaat uit recen te aanwinsten en werken dié het museum in bruikleen heeft)* Er zijn onder meer schilderijeH''-- van Rob van Konigsbruggen'te1 zien, zoals zijn vierluik 'vier verbonden delen'. Het bestaat uit vier vlakken, de primaire kleuren rood, geel en blauw en" de niet—kleur wit, die door middel van kleursporen met el kaar verbonden zijn. Jaap Hil- lenius maakt schilderijen in een» abstracte streepjestechniek; I waarin veel wit wordt gecombi-l neerd met zuurstokachtige I kleurtjes. j Dit staat weer in fel contratet I met de indrukwekkende, bljha I angstaanjagende schilderijen j van Ton van Os. Door middel j van een simpele rechte lijnen I creëerde hij een bijna oneindig 1 lijkende wolkenkrabber. Hef i koele blauw in combinatie met f de starre lijnen maakt de flat steriel en afschrikwekkend. Met lichtaccenten geeft Ton van Os hieraan wat warmte, het lijkt of hier en daar in het gebouw lichten branden. Jan Commandeur daarentegen schilderde weer een overdon derende composite In een ab- stract-expressionistische stijl. Aande erie kant van het doek overheerst de kleur rood;'ter- wijlde a'rfdè'rhetft varr hëtx,,J schilderij overwegend groen is." Deoombtaatie van* deze twee complementaire kleuren levert een heel spannend en levendig 1 doek op. De zomeropstelling van het Stedelijk Museum is zeker de moeite van een bezoekje waard. Maar zo'n overdaad aan schilderijen kan in een keer nooit goed bekeken wor den. De echte liefhebbers zul len dus meerdere bezoeken nodig hebban om goed op de hoogte te raken met de collec-1 tie en nieuwe aanwinsten va'n j Schiedams enige museum. De J tentoonstelling loopt er lang genoeg voor. t Zomeropstelling, dieren uit I eigen collectie en nieuwe" J aanwinsten en bruiklenen,''tot j 24 augustus in het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112,I Schiedam. Geopend: dinsdag tot on met zaterdag van j 10.0017.00 uur en zondag s van 12.30—17.00 uur. Visserijmuseum in Vlaardingen^ schilderijen zien van de ama- «s teur-kunstschiider Cees Veile-* koop uit Monster. Vellekoop-ia- schlldert landschappen; dorps-, stads- en zeegezichten en schepen. In de schilderijen galerij van het museum worde rn vijftien schilderijen van zijn now hand met vissersschepen gèb"1" toond: zeilloggers, treilers, Eri-'-" gelse trawlers en coppels. Het- - Visserijmuseum is op werkda^ gen en zaterdagen geopendJO!V van 10 tot 17 uur en op zondag' van 14 tot 17 uur. Toegang: 21 gulden, kinderen tot 14 jaar-ene 65-plussers betalen 1 gulden.M' Houders van een museumjaar-10 kaart hebben gratis toegang:""" Ui SCHIEDAM In samen werking met de VW Schie dam begint de Nijmeegse re derij Tonissen op zondag 2 augustus met rondvaarten vanaf het Schiedamse Hoofd. De tocht voert door vele ha vens van het Rotterdamse havengebied, zoals de Bot lek, met zijn grote graan- overslag, de Eemhaven (ECT container-terminal), de Waalhaven en de Maas haven. De rondvaart, die drie uur duurt, eindigt met een tocht door de Schiedam se Wilhelminahaven, waar enkele booreilanden en ande re' off-shore schepen liggen. De rondvaart wordt ge maakt met de Keizerstad, een schip met een capaciteit van 470 passagiers. Er zijn twee salons met bar aan boord en enkele buitendek- ken. Het schip is volledig aangepast voor minder-vali- de passagiers. Rederij To nissen is de opvolger van de 'Nijmeégsche boot', die drie eeuwen de belangrijkste ver binding vormde tussen Nij megen en Rotterdam. Naast personen, goederen, vee en post bracht deze boot voor de burgers ook de laatste nieuwtjes mee uit de rand stad. De verbinding hield in 1949 op te bestaan en in 1967 pikte rederij Tonissen de draad weer op met boottochten vanuit Nijmegen. Thans be schikt de maatschappij over twee moderne passagiers schepen met éen capaciteit van 470 en 200 personen en een drijvend restaurant met uitzicht op de rivier de Waal. Naast rondvaarten, party's aan boord en een lijndienst naar Millingen, verzorgt de rederij tijdens de zomer- r. maanden tal van dagtochten. Sinds een aantal jaren is de ,-r traditie van de Nijmeegsche s. boot in ere hersteld. Iedere zaterdag tijdens de vakan- - tieperiode vaart de Keizer- stad naar Rotterdam. De te rugreis gebeurt per touring car en niet zoals vroeger met de eerste boot van de volgende dag. De Schiedamse rondvaart wordt alleen in de maand augustus gemaakt. Vertrek iedere zondag van 2 tot en met 30 augustus om 14 uur vanaf het Hoofd in Schie dam. De tocht eindigt om 17 uur. Prijs 15 gulden per per soon, kinderen tot en met 8 jaar half geld. Boekingen en informatie bij de VW Schie dam (tel. 4733000), bij de re derij (tel. 080-233285) of aan de boot. tt vr,

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1