schiedam. vlaardingen ^if ORGEL GROTE KERK MIDDELPUNT VAN ORGELWEEK Bloemen voor moederoma en de dokter Kortaf Geen tennis in potgrondioods Strandwachf: geen blaam voor omslaan Rit stopt tegen gevel Voetbalteams strijden om migrantenbokaal Jonge kunstenaars ln 't Oude Raadhuys Reünie 'Bergweg' Fietsen en autoradio's ontvreemd Auto uit garage gestolen Vakantieklus van inbrekers Snelheidscontrole Dieven nemen telefoons mee mMmm. WS WV SCHIEDAM De middenstand in het centrum van Schiedam ontvangt met open armen de plannen van wet houder Chr. Zijdeveld voor de vesti ging van een grootwinkelbedrijf in het hartje van de stad. Mooi overzicht "Mr" ~hr Aad Zoutendijk achter de drie klavieren van het Van Peteghem-orgel. Naast hem Nel Zoutendijk, staand Leen Droppert (rechts) en Bram van den Berg: allen lid van de werkgroep wandelconcerten. (Foto Arie Wapenaar) Met anjers, chrysan- 'ten en stukjes groen wisten de bezoeker- tjes van Jeugdland op het Dr Wibaut- plein in Schiedam he le leuke bloemstukjes te schikken. Bloemen waren er genoeg, bakjes ook. De mees te kinderen gingen met wel drie bloem stukjes naar huis. Een klein meisje: tentje voor m'n moeder, een voor m'n oma en een voor de dokter. Want de dok ter is heel erg aardig. Als ik pijn in mijn keel heb dan gaan we naar hem toe. En dan geeft hij een drankje. En dan is het zo weer over." Ook de Schie damse jongens lieten zien dat ze bloem schikken leuk vinden. Zij waren goed verte genwoordigd bij' dit onderdeel van Jeugd land Schiedam. (Foto Arie Wape naar) Lunchconcert Commissie Spreekuur Overgang dicht ET VRIJE VOLK OENSDAG 29 JUL11987 *t<'M?> A fPlAS? Hu-K> 'Wij winkeliers worden er allemaal wijzer van' De combinatie Albert Heijn, Blokker en C&A (ABC), die volgens deze plannen te ver wachten is aan de Lange Kerk straat, moet een grote trekker worden voor de binnenstad. „En de winkeliers in het cen trum worden hier allemaal wijzer van," meent J. Zeeman van de winkeliersvereniging Broersvest.De presentatie van het ABC-plan door wethouder Zijdeveld enkele weken gele den riep onder veel inwoners van Schiedam een protestreac tie op. Deze bewoners zien met lede ogen de ondergang van de rustieke Lange Kerkstraat te gemoet. Een aantal oude pan den gaat tegen de vlakte ais de winkelgigant met parkeer ruimte in Schiedam komt. De winkeliers in het centrum reageren echter positief op de ze nieuwe ontwikkeling in de binnenstad. Voorzitter Chr. Coppens van -de winkeliersver eniging Hoogstraat, is in zijn straat nog geen middenstan der tegengekomen die afwij zend tegen over de vestiging van een groot-winkelbedrijf staat. In tegenstelling zelfs. In 1985 werd vanuit de winke liersvereniging zelf de moge lijkheid geopperd om een ABC-centrum naar de binnen stad te halen. Coppens: „ABC is een ver- Voorzitter Coppens van de winkeliers vereniging Hoogstraat: „Met een ABC-centrum in ons midden verwachten wij dat meer mensen hier hun inkopen doen." (Foto Arie Wape- naar) sterking van het winkelarse naal. Het is al jaren bekend, door verschillende onderzoe ken, dat Schiedam behoefte heeft aan een dergelijke uit breiding. Veel Schiedammers missen een groot warenhuis in het centrum en kopen hun wa ren elders, buiten de stad. Met een ABC-centrum in ons mid den verwachten wij dat meer mensen hier hun inkopen doen. En de middenstanders moeten het hebben van. veel mensen in de stad." Coppens en ook Zeeman ver wachten dat het winkelend pu bliek niet alleen de winkelreus bezoekt, maar ook een ronde maakt langs de Hoogstraat en de Broersvest. Beiden zijn het er over eens dat de vestigings plaats aan de Lange Kerk straat goed uitgekozen is. Cop pens: „Een winkelcentrum van dergelijke omvang brengt na tuurlijk een hoop parkeerdruk- te met zich mee. De Lange Kerkstraat ligt aan de rand van de uitvalswegen. Daarbij voorziet het ABC-plan in vol doende parkeergelegenheid." Coppens vindt wel dat er nog het één en ander moet gebeu ren om de omloop van winke lend Schiedam te verbeteren. Ook Zeeman hoopt dat er snel meer gebeurt met de bin nenstad dan de vestiging van een ABC-centrum alleen. Het parkeerterrein op de Broers- vest moet nodig gerenoveerd worden, vindt hij. „En met het Gat van Bolmers moet ook eens iets gebeuren, dat is een schitterende lokatie die nu al tijden onbenut blijft," besluit Zeeman. VLAARDINGEN Uit een auto, die geparkeerd stond in de Jan de Oudelaan ln Vlaar dingen alsmede uit een auto, die geparkeerd stond in de Prinses Christinalaan, is de autoradio gestolen. Belde dief stallen werden ln dezelfde nacht gepleegd. Eveneens verdwenen een he ren- en damesfiets. Deze wer den ontvreemd uit een kelder box van een flat aan de Ek sterlaan. De deur van de box werd geforceerd. In het frame van de damesfiets zijn het hulsnummer en de postcode geponst. SCHIEDAM Uit een gara ge in de Noordmolenstraat in Schiedam is een auto gestolen ter waarde van 35.000 gulden. De dief kwam de garage bin nen door aan de achterzijde een ruit er uit te lichten. Ver volgens wist hij van binnen de roldeur te ontgrendelen en ging er met de luxe wagen vandoor. SCHIEDAM Bij een snel heidscontrole op de Benelux- route noord-zuid heeft de Schiedamse politie 138 auto mobilisten opgeschreven we gens het overschrijden van de maximum-snelheid. Vanwege de renovatiewerkzaamheden aan de westbuis van de Benu- luxtunnel mag het gemotori seerd verkeer hier niet harder rijden dan 50 kilometer per uur. De politie houdt geduren de de werkzaamheden strenge controle. De snelste wegpiraat reed met een vaart van 107 ki lometer per uur. VLAARDINGEN Een kleurrijk orgel met veel klank combinaties: van zacht en me ditatief tot stoer en schette rend. Zo omschrijft organist Aad Zoutendijk het orgel van de Grote Kerk in Vlaardingen, dat volgende maand het mid delpunt is van een orgelweek. Omdat de Vlaamse-bouwer Pieter van Peteghem tweehon derd jaar geleden overleed, worden er tussen 10 en 15 au gustus vijf concerten gegeven. Het programma van de orgel- week bestaat verder uit een le zing, een cursus voor orgelstu denten en een fototentoonstel ling. Zuidelijk, frivool, boeiender en afwisselender dan de mees te Nederlandse orgels; met het 'Van Peteghem-orgel heeft Vlaardingen een bijna uniek instrument binnen haar stads grenzen, zo blijkt wel uit de ei genschappen, die Zoutendijk en anderen het orgel toedich ten. „Het is een van de weinige overgebleven grote instrumen ten van Van Peteghem. Er staat er nog een in Haringen in Wallonië en dan is het feitelijk gedaan," zegt Zoutendijk. Dat het orgel de dans is ont sprongen en zich in nog vrij authentieke staat bevindt, is te danken aan geldgebrek of zui nigheid van de Vlaardingse kerkgemeenschap, „Er was vaak een wedijver tussen ste den," vertelt Zoutendijk. „Er Is altijd een geest geweest van: wij willen de grootste. En er wordt nog steeds gerommeld aan orgels." Achter de orgelweek staat de werkgroep wandelconcerten. Deze werkgroep van acht or- SCHIEDAM Een bewoner van de Jan van Zutphenstraat in Schiedam ontdekte bij te rugkomst van vakantie dat dieven tijdens zijn afwezigheid zijn huis bezocht hadden. Een kapotte ruit aan de achterzij de, vermoedelijk met een steen ingegooid, was de eerste on heilsbode. Later ontdekte hij dat er geld en sieraden ver dwenen waren. SCHIEDAM Bij een be drijf in de Nieuwe Mathenes- serstraat in Schiedam hebben dieven de telefoontoestellen meegenomen. De inbrekers wisten vermoedelijk in het pand te komen vla een niet af geslotenraam. Op zoek naar Iets van waarde keerden zij de bedrijfsruimte ondersteboven, waarbij flinke schade werd aangericht. f-'iOOOQrr^i gelliefhebbers tekent" ook 'voor de wandel- en lunchconcerten op het orgel, zij heeft twee langspeelplaten geproduceerd en organiseert elk jaar een ex cursie. Van de lunchconcerten, die op donderdag worden gege ven door Aad Zoutendijk, zijn er inmiddels meer dan zeshon derd geweest. Bij-de-wandel- concerten (gedurende ''-dé'''zo mermaanden op zaterdagmid dag) nemen gast-organisten achter de drie klavieren plaats. De stand is hierbij meer dan tweehonderd. De concerten tijdens de or gelweek zijn deels geografisch gegroepeerd. Op maandag 10 augustus komt de Vlaamse or gelmuziek aan bod, op donder dag de Nederlandse en op vrij dag de Franse. „Je krijgt een mooi overzicht," zegt Zouten dijk. „Het is natuurlijk niet volledig, maar wij laten de be langrijkste dingen horen, die gebeurd zijn." Zo bijt Zoutendijks leer meester Kamiel D'Hooghe, thans directeur van het Ko ninklijk Conservatorium van Brussel, op io augustus het spits af met een programma bestaande uit werken van Van den Kerkckhoven (1627-1702), Cornet (1562-1633), Chaumont (7-1712), Van den Gheyn (1721-1785), Peeters (1903- 1986) en Lemmens (1823-1881). Het concert wordt opgenomen door de BRT-radio. Aan de cursus wordt deelge nomen door acht orgelstuden ten en er zijn enkele toehoor ders. Zij krijgen les van D' p'Honmrr' s'-fi's-iova'iaxmirt-iri i l'Hl '.OS. qo JitUdOiJ.il> j 'tflHIC, Hooghe, Antoon Fauconnier (die ook een lezing verzorgt), Gert Oost, Ewald Kooiman en Aad Zoutendijk. De deelne mers nemen het wandelcon cert van 15 augustus voor hun rekening, waarmee de week wordt besloten. Met de orgelweek beweegt de werkgroep zich geheel bin nen haar doelstelling, meent Leen Droppert, één van de tüuoi. oiaio Het orgel Van* de Grote Kerk in Vlaardingen werd in 1763 door Pieter van Peteghem (1708-1787) ge bouwd voor de BernardiJ- ner-abdij van Baudeloo te Gent. Het beschikte over -XSertig vpr-a TO Wavjewn^.. en eenr echo-klavier.. Jn 1819 kocht de Nederlands Hervormde Gemeente van Vlaardingen het in strument. Na aanpassin gen en een verbouwing door de Utrechtse orgel bouwer Abraham Meere Sr. werd het op 16 oktober 1822 officieel in gebruik genomen. Meere maakte op het oorspronkelijke ox- aal uit 1763 een nieuwe or gelkast. Na een grondig onderzoek in 1971 door de Rijksdienst voor. Monu menten werd het instru ment in 1973 door de Ge broeders Vermeulen ge restaureerd. 'acht, die haar als volgt om schrijft: „Het unieke histori sche orgel meer bekendheid te geven en ervoor te zorgen, dat het orgel bespeelbaar blijft." Aad Zoutendijk vindt: „Ik denk, dat het heel goed is,' dat Van Peteghem eens In het zon netje wordt gezet, want hij is eigenlijk een beetje onderge waardeerd. Hij was in zijn tijd als orgelbouwer tamelijk pro gressief." '///z/z/r ry; Tijdens zijn wekelijks lunch concert, donderdag op het or gel van de Grote Kerk in Vlaar dingen, speelt Aad Zoutendijk werken van J.S. Bach, Schnei der, Franck, Lemmens en Re- ger. Het concert duurt van 12.45 tot 13.15 uur. Toegang gratis. De eerstkomende vergadering vdn de raadscommissie voor personeel, organisatie en voor lichting te Maassluis gaat niet door, zo weet voorzitter en wethouder A. Wustrow nu al te melden. De vergadering stond gepland voor 17 augustus, maar er zijn niet voldoende 'bespreekpunten'. Het woensdagspreekuur voor ouderen in dienstencentrum De Vliet te Maassluis van wet houder mevrouw L.A. Snoeck- Schuller op 5 augustus vervalt in verband met vakantie. Het wordt in plaats daarvan op de 12e gehouden. Aanvang 14.00 uur. De spoorwegovergang in de Westhavenkade is op maandag 3 en dinsdag 4 augustus in verband met onderhoudswerk zaamheden van 8.00 tot 16.00 uur gesloten. De overgang Del- taweg-Wagnerstraat is om de zelfde reden dicht op woens dag 5, donderdag 6 en vrijdag 7 augustus, zelfde tijden. Ten slotte wordt de overgang in de Maasslulsedijk gesloten van 23.00 tot 7.00 uur op zondag 9 en maandag 10 augustus. HOEK VAN HOLLAND In een loods aan het Nieuw Oran jekanaal mogen geen tennisba nen worden aangelegd. De hal mag ook niet aan een nieuw op te richten tennisvereniging Oranjesluis worden verhuurd. Het dagelijks bestuur van de deelgemeente Hoek van Hol land heeft dat laten weten aan J.J.M. Knijnenburg, eigenaar van de hal. Het deelraadsbestuur heeft ook aangekondigd dat eventu eel juridische stappen zuilen worden ondernomen, wanneer Knijnenburg toch doorgaat met zijn plannen. Bij het verlenen van de (voorlopige) bouwver gunning voor de enorme hal aan het Nieuw Oranjekanaal is uitdrukkelijk gesteld, dat deze bestemd is voor de vestiging van een potgrondbedrijf. Behalve van de zijde van het deelraadsbestuur zijn er ook al andere bezwaren binnengeko men. Het Naaldwijkse raadslid J. van Dam, die in Maasdijk woont, vreest dat het spelen van tennis in de bedrijfshal een nadelige invloed zal hebben op de plannen om in Maasdijk een sporthal te bouwen. Ook de vereniging tennispark De Hoek/ exploitant F. Heibers van de tennishal in 's Gravenzande en de beheerscommissie van het wijkgebouw De Hoekstee heb ben aangekondigd te zullen protesteren tegen wat zij noe men deze vorm van oneerlijke concurrentie. In de vergadering van 20 au gustus zal de deelraad zich verder over deze zaak bera den. HOEK VAN HOLLAND De strandwacht van de dienst voor Recreatie trèft geen enke le blaam voor de gebeurtenis- j seri'tijdens de catamaranrace I *'1'00 ,6'juni. De'chef van de afde ling Recreatie, Jaap Pina, schrijft dat in een rapportage aan de deeiraadscommissie voor Sport en Recreatie naar aanleiding van vragen in deze commissie. Volgens Pina hebben de leden j van de strandwacht hebben de "'rièhiiljrien gevolgd en boven- "'dferfwlsten zij niet dat er zich onder de omgeslagen motor boot nog twee mensen bevon den. Het zijn twee catamaran- zeiiers uit Monster geweest die door onverantwoordelijk ge drag anderen in moeilijkheden hebben gebracht. Pina's rapportage heeft be trekking op een catamaranra ce, die op 6 juni onder slechte weersomstandigheden werd gehouden en later werd afge- vlagd. Twee deelnemers uit Monster,meldden zichaf, maar ze begaven zich vervolgens weer met hun catamaran in zee om naar huls te zeilen. Even la- ter sloegen ze om en ze wer den gered door twee opvaren den van een motorboot. Die motorboot ging in de bran ding onderuit. De twee zeilers bereikten de,wal, maar de red ders kwamen ondér "de motor boot terecht. „Niemand meld de dat er zich nog twee men sen onder de motorboot be vonden en dus werd er geen actie ondernomen. De opva renden wisten zichzelf later in veiligheid te stellen," zo rap porteert Pina. VLAARDINGEN -- Een illegaal autoritje kwam voortijdig ten einde, toen de 17-jarige be stuurder met de wagen in de Valeriusstraat in Vlaardingen tegen een geparkeerd staande auto botste en tegen een gevel tot stilstand kwam. Daarbij werd ook een tulnafrastering vernield. Toen de politie arri veerde was de bestuurder ver dwenen, maar hij kon later worden achterhaald. Hij was zonder toestemming gaan rij den met het voertuig, dat In middels is teruggegeven aan de eigenaar. ROTTERDAM Twaalf voet balteams strijden zondag 30 augustus in Rotterdam om de Migrantenbokaal. De culturele- en sportvereniging Real Parbo heeft voor die dag een één- daags migrantentoernooi geor ganiseerd. .Coördinator Eugène Haas van de toernooicommissie ver wacht die zondag een grote drukte: „Er hebben zich nu reeds vijf teams van verschil lende nationaliteiten ingeschre ven en na de vakantie zullen ongetwijfeld de andere zeven buitenlandse voetbalteams vol gen. Als alle ploegen wat aan hang meenemen kan het nog een gezellige boel worden." Haas zegt wel dat de toe schouwers niet al te veel van de nevenactiviteiten moeten verwachten. De vereniging kwam vrij laat op het idee om het toernooi nieuw leven in te blazen. „Een paar maal eerder werd een dergelijk toernooi ge-" organiseerd," weet Haas. n Het toernooi zal worden ver- speeld op het sportcomplex Boszoom aan de Prinsenlaan 102. Belangstellenden zijn vanf af negen uur welkom. Inlichtln-,, gen kunnen worden Ingewon- *- nen bij de heer Haas, telefoon (010-) 4623939. SPIJKENISSE Afgestudeer den aan de Rotterdamse Aca demie voor Beeldende Kunsten krijgen van Galerie 't Oude Raadhuys in Spijkenisse de mogelijkheid in het officiële ga leriecircuit te komen expose ren. Men kan kennismaken met het wérk van deze kunste naars tijdens twee bijzondere exposities die gedurende de maanden augustus en septem ber in 't Oude Raadhuys wor den gehouden. De eerste ex positie bestaat uit werk van ze ven jonge kunstenaars en vormgevers en loopt van 2 au gustus tot en met 29 augustus 1987. De expositie is te zien op dinsdag tot en met zaterdag van 13.00 tot en met 17.00 uur. ROTTERDAM Een reünie voor voormalig personeel van het Bergwegziekenhuis wordt op acht oktober gehouden. Deelnemers kunnen zich schrif telijk aanmelden via Bergweg ziekenhuis, Bergselaan 62, 3037 CB Rotterdam, tav E. van Voorden, Inlichtingen via tele foonnummer (010-) 4689604. De reünie is voor de gepensio neerde personeelsleden en de mensen die met de VUT zijn gegaan. ■rr-

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1