Vlaardingen laat 200.000 gulden schieten GEMEENTE-ARCHIEF SCHIEDAM: IETS VOOR THUISBLIJVERS 1 E Bassie en Adriaan bij Omroep Vlaardingen Schutter aangehouden Snelheids controle bij Benelux- tunnel Oproep getuigen dodelijk ongeluk t Op heterdaad Radio weg uit drié auto's fjj WS li v*>>h WiMÈmÊm VLAARDINGEN Door met personeel en geld te schui ven kunnen de twee consulenten kunstzinnige vorming in dienst van de gemeente Vlaardingen blijven. Zij gaan niet over naar een provinciale stichting, waarin volgend jaar alle consulenten kunstzinnige vorming in de provincie Zuid-Holland worden ondergebracht. De gemeente Vlaar dingen betaalt het tweetal voortaan zelf. Het geld is gevon den door een greep te doen in het budget van de Stadsge hoorzaal en Streekmuziekschool en een portier van de Stadsgehoorzaal over te plaatsen naar een andere gemeen telijke dienst. De Vlaardingse consulenten kunstzinnige vorming blijven in Vlaardingen. Op de foto's Rob de vries aan het werk tijdens èen project over fotografie en Sandor Gora. (Foto's Arie Wapenaar) Greep Dankbaar Schiedam Vlaardingen Maassluis Grote keus eerste klas occasion auto's met drie zekerheden: B 1 BOVAG- Garantiebewijs B 2 VVN-gekeurd B 3 Grote onderhoudsbeurt MOOTEBOOSVI V/JFER0ERTI6 JAAR ERVARIRS IR REPARATIE ER VERKOOP VAR ALLE MERKER AUTO'S Migrantentoemooi PASFOTO'S zwart-wit en kleur KLAAR TERWIJL U WACHT! HOOGSTRAAT 104-106 SCHIEDAM TEL. 4266720 schieda ONDERDAG 30 JULI 1987 Geschuif met personeel en ge dlevert twee ton op VLAARDINGEN Bassie en Adriaan zijn maandag 3 au gustus te gast bij Omroep Vlaardingen. De twee populai re artiesten praten dan met Pim Flach over hun loopbaan, die dertig jaar geleden begon. De Vlaardingse jeugd mag vragen aan het duo stellen, die tijdens de uitzending worden beantwoord. De vragen dienen door middel van een briefje naar postbus 6 (3130 AA Vlaar dingen) tevoren worden inge stuurd. Bas en Adriaan van Toor zullen de leukste vragen uitkiezen. De bedenkers daar van worden uitgenodigd voor de uitzending, die van 16.30 tot 18.30 uur duurt via 94.1 Mhz op de kabel. SCHIEDAM - De politie Schiedam heeft 19 automobilis ten aangehouden tijdenseen snelheidscontrole bij de noord zijde van de Beneluxtunnel. In verband met de werkzaamhe den aan de tunnel geldt er een maximumsnelheid van 50 kilo meter per uur. De politie hield alleen automobilisten aan die harder dan 70 km per uur re den. De snelste reed met een vaart van 103 km per uur. Te gen alle negentien bestuurders is een" proces-verbaal opge maakt. SCHIEDAM De politie Schiedam roept getuigen op van het ongeluk met dodelijke afloop donderdagavond 23 juli in de Nieuwe Mathenesser- straat in Schiedam. Bij dit on geluk kwam een 18-j -ig meis je uit Vlaardingen c,n het le ven. Het meisje reed op een ro de bromfiets en botste ter hoogte van huisnummer 32 op een grijze personenauto. Getui gen worden verzocht zich in verbinding te stellen met de verkeersdienst van de gemeen tepolitie Schiedam. ift VLAARDINGEN Twee Vlaardingers van 14 en 16 jaar zijn op heterdaad betrapt, toen- zij 's ochtends vroeg probeer den in te breken in een woning aan de Julianalaan in Vlaar dingen. De recherche stelt een nader onderzoek in. ijt" i I I, -tv VLAARDINGEN Uit drie auto's, die stonden geparkeerd in de Esdoorndreef, Nagel- kruid en Prins Aiexanderlaan in Vlaardingen, is de radio-ap- paratuur ontvreemd. De wa gens werden opengebroken of een ruit werd vernield. Reden van de schuifoperatie zijn organisatorische verande ringen op het gebied van de kunstzinnige vorming in het basisonderwijs. Daarbij krij gen leerlingen les in dramati sche expressie, muziek, foto grafie en film. Met ingang van 1 januari 1988 worden de con sulenten in Zuid-Holland, 25 in totaal, ondergebracht in een provinciale stichting. Hun werkgebied verandert ook. De 'Vlaardingse' consulenten bij voorbeeld, die al actief waren in Schiedam en Maassluis, krijgen er ook Hoek van Hol land en enkele steden in het Westland bij. Voor de gemeente Vlaardin gen was de gebiedsuitbreiding aanleiding om de twee 'Vlaar dingse' consulenten terug te trekken en met ingang van 1 juli aan de Stadsgehoorzaal te verbinden. Omdat him salaris., plus bijkomende kosten (200.000 gulden) tot nu toe door de provincie werden vergoed, moest de gemeente dit bedrag op de eigen begroting vrijma ken. Het geld is gevonden door een forse greep te doen in het budget van de Stadsgehoorzaal en Streekmuziekschool en een portier/onderhoudsman van de Stadsgehoorzaal over te plaatsen naar een andere ge meentelijke dienst. Dat laatste is overigens nog niet gelukt, want een baantje als opruimer van rattenkada- vers bij de dienst Gemeente werken is in eerste instantie door hem geweigerd. Als ge volg daarvan stagneert de ver vulling van de vacature van administrateur bij de Stadsge hoorzaal. Deze plaats is open gevallen na de overplaatsing van de vorige functionaris naar de afdeling stadsontwik keling. De schuifoperatie houdt verder in, dat één van de twee consulenten de functie heeft gekregen van waarne mend directeur. Volgens ambténaar culturele zaken M. Bot mag niet de con clusie getrokken worden, dat de gemeente Vlaardingen in feite 200.000 gulden aan provin ciaal geld over de balk smijt. „Dat mag je zo niet stellen," vindt hij. „Want Vlaardingen wordt toch betrokken bij de steunfunctie van de provincie. Ik denk, dat de provincie Vlaardingen wel dankbaar is, want die hoeft nu twee mensen minder over te nemen." Wet houder A. Maarleveld (Cul tuur) was in verband met va kantie voor commentaar onbe reikbaar: MAASSLUIS Een 25-jarl- ge Maassluizer heeft bekend twee weken geleden in de GA. Brederolaan zes kogels te heb ben afgevuurd op een 24-jarige stadsgenoot. De dader kon worden aangehouden, nadat de Maassluise gemeentepolitie de hulp had ingeroepen van het recherche bijstandsteam Zuid west Nederland. De man is in middels voorgeleid aan de offi cier van Justitie. Inspecteur H. de Jong van de Maassluise po litie acht het niet uitgesloten, dat er meer aanhoudingen zul len volgen. „Het onderzoek gaat nog even door," zegt hij. Aanleiding voor de schiet partij, in de nacht van 13 op 14 juli, was de beschadiging van een auto. Het slachtoffer, dat naast zijn vriendin in bed lag, werd gewekt, doordat iemand op het raam tikte. Toen hij zich oprichtte, werden vanaf de straat zes kogels op hem af gevuurd. Twee kogels troffen hem in been en borst Het slachtoffer moest naar het Dijkzigtziekenhuis in Rotter dam worden overgebracht. Wat een rare stad, dat Vlaardingen. Aan de Afrol wordt een parkeergarage gebouwd, die afstevent op een verlies van een kleine half miljoen gulden per jaar. Maar achter de Van Hogendorplaan moet een moeder maanden actie voeren om twee schommels terug te krijgen.^. Die waren door de gemeente verwijderd, omdat een buurtbewoner had geklaagd over de herrie. Het terugplaatsen van de schommels heeft nog heel wat voeten in de aarde gehad, want volgens een ambtenaar was er hooguit geld voor één schommel. Het is aan de vasthoudendheid van dè vrouw te danken, dat het er toch twee werden. Geen geld voor een schommel, maar wel geld voor een prestlge-gebouw. Wie dat begrijpt, moet het mij maar eens komen uitleggen. Datzelfde geldt voor de trucendoos, die is opengetrokken om de consulenten kunstzinnige vorming Sandor Gora en Rob de Vries In dienst van de gemeente Vlaardingen te houden. Deze operatie komt erop neer, dat Vlaardingen twee ton van de provincie laat schieten. Beide heren bedenken en leiden projecten op het gebied van dramatische expressie, muziek, fotografie en film voor leerlingen van basisscholen in Vlaardingen en zo nu en dan Schiedam en Maassluis. Tot nu toe werden ze betaald door de provincie Zuid-Holland, die daarvoor 200.000 gulden per jaar ter beschikking stelde. Maar sinds 1 juli betaalt Vlaardingen het duo zelf. Het geld is gevonden door een forse greep te doen in het budget van de Stadsgehoorzaal en Streekmuziekschool en bij de Stadsgehoorzaal een uiterst sympathieke en hardwerkende portier eruit te gooien. Waarom deze truc? Omdat de twee Vlaardingers er niets voor voelden om in dienst te treden van een provinciale stichting, waarin alle consulenten kunstzinnige vorming in de provincie volgend jaar worden ondergebracht. Dat wiiden zij niet, omdat zij dan behalve in de drie eerder genoemde steden ook moesten gaan werken in Hoek van Holland en enkele plaatsen in het Westland. Sandor Gora en Rob de Vries moeten een machtige beschermengel in het stadhuis hebben. Zij hebben hun zin gekregen en zeifs meer dan dat, want-Gora is benoemd tot waarnemend directeur van de Stadsgehoorzaal. Geen geld voor een schommel, wel geld voor een parkeergarage en geen belangstelling voor een vergoeding van 200.000 gulden. Ik begrijp niets van politiek. DICK VAN DER LUGT wegwijzer DE PASSANT De foto-expositie van Yvonne Davenschot in de Passa it (Hoogstraat 148) is deze week voor het laatst te zien. Het the ma van de foto's is een vrou wenleven. De vrouw die mode! staat is Margreet van Dam. Zij ontwierp en vervaardigde ook de kleding waarin zij op de piaat is vastgelegd. De Passant is geopend van maandag tot en met zaterdag van 11.00 tot 20.00 uur en donderdag tot 21.00 uur. HUISVROUWEN De leden van de Nederlandse Vereninging van Huisvrouwen, afdeling Schiedam, maken donderdag 6 augustus een wandeling door de nieuwe Heemtuin in het Beatrixpark. Zij krijgen hier een rondleiding van Maarten Olthof, die het een en ander vertelt over de inheemse flora. De vrouwen vertrekken om 10.00 uur bij het Pannekoekhuis in het park. WIELERBAAN De Baancommissie Schiedam begint maandag 3 augustus weer met de wekelijkse wed strijden op de wielerbaan in het Sportpark Harga (Olympia- weg). De wielerwedstrijden zijn iedere maandag, aanvang 19.00 uur. De toegang is gratis. TOERCLUB RIJNMOND De fietstoerclub Rijnmond heeft voor 2 augustus een zon- dagrit op het programma staan. De start is om 10.00 uur bij de kantine van de wieler baan Schiedam (Olympiaweg). Dinsdag 4 augustus rijdt de toerclub een Rijnmondsterrit, aanvang 18.30 uur. ROLLERSKATE De Gin Towr Rollerskate So ciety maakt zondag 2 augustus een toertocht rond de Rotte- meren. De start is om 14.00 uur bij de Yucatan Gantina (Passage 5-7). De deelname is gratis. Belangstellenden kun nen zich tot en met vrijdag 31 juli opgeven bij de cantina. DE WOUDHOEK Biljarters kunnen zich vanaf maandag 3 augustus opgeven voor een biljarttoernooi in het dienstencentrum De Woud- hoek (Heijermanspiein 35). De data van het toernooi zijn: 8, 17 en 24 september en 1, 6 en 9 oktober. Kosten voor deelna me bedragen 2,50 per per soon. Er is plaats voor maxi maal 40 kandidaten. Inschrij ven is mogelijk tijdens werkda gen van 9.00 tot 12.00 uur aan de balie in het dienstencen trum. O'OUDE STOEP De Engelse band Jimmy the Weazel treedt dinsdag 4 au gustus op in café D'Oude Stoep (Smalle Havenstraat 5). Deze muzikale verrassing be staat uit drie Engelse heren uit Londen. Met een bezetting op bas, gitaar en drums spelen zij covers van The Beatles, Cliff Richard, Queen, Elvis Presley en andere "grootheden van toen en nu. Aanvang 21.30 uur. De toegang is gratis. WANDELCONCERT De Belgische organist Luk Bas- tiaens uit Boutersem verzorgt zaterdag 1 augustus het wan delconcert in de Grote Kerk (Markt). Op het concertpro gramma staan onder meer werken van Van den Kerckho- ven. Cornet en Marchand. Be langstellenden kunnen tussen 15.00 en 17.00 uur de kerk binnenwandelen. De toegang is gratis. PAAROETRAM Een echte paardetram verrijkt zaterdag 1 augustus het Vlaar dingse stadsbeeld. Vanaf 11.00 uur vertrekt de paarde- tram regelmatig vanaf de Vis- bank voor een rondje om de haven. De tram rijdt vla de Westhavenkade, langs het Vis serijmuseum, dan linksaf de brug over en komt na de Oost- havenkade en de brug bij de Schiedamseweg weer terug bij de Visbank. Een leuke stadsrit langs oude panden en afge meerde plezierjachten. De prijs per rit is een gulden. De op brengst van deze actie komt ten goede aan het Jubileum fonds Visserijmuseum. Redactie Het Vrije Valk, edities Vlaardingen/ Maassluis en Schiedam, Hoogstraat 125b, 3111 HD Schiedam. Editie Viaardingen/ Maassluis. Postadres: postbus 467, 3130 AL Vlaardingen. Te lefoon: 4736049 of 4205205. Editie Schie dam. Telefoon: 4736061 of 4266646. Kopij voor deze rubriek dient uiterlijk de woensdagochtend voorafgaand aan de plaat sing op donderdag in ons bezit te zijn. KANOTOCHT Hef bureau sportieve recreatie heeft voor zondag 2 augustus een kanokoffietocht in petto voor recreanten die niet over een eigen kano beschikken. De tocht voert langs mooie plekjes in Vlaardingen en omgeving waar je zonder kano vaak niet kunt komen. De kanoërs star ten om half elf In de Vlaar dingse Vaart ter hoogte van jachthaven Callenburgh. Kos ten voor deelname bedragen 10,- per persoon (exclusief 'koffie). Aanmelden en informa tie: tel. 4355888 toestel 169. CAPE DE AREPOL Griekenland is zondag 2 au gustus het thema van een feestavond in café de Arepol (Prins Hendrikstraat). Aan de bar it dan Ouzo verkrijbaar en de br entjes gaan van de vioer op h at ritme van de Sirtaki, Er zijn c ok Griekse hapjes. Thuis blijvers kunnen zich hier een avond in het hete Griekenland wanen. NIVON De natuurgroep van het Nivon, afdeling Vlaardingen, maakt maandag 3 augustus een ex cursie naar de Heemtuin. Be langstellenden moeten zich om 19.00 uur verzamelen bij de Heemtuin in de Westwijk (Mar- nixlaan). TORENMUZIEK Karei Keldermans, beiaardier van het Reescarillon in Spring field Illinois (USA), geeft vrijdag 31 juli een concert op de bei aard van de Grote Kerk. Dit is het vierde concert in de serie Torenmuziek Maassluis 1987. Op het programma staan on der meer werken van J. Bout- my, Vivaldi en Mozart. Aan vang 19.30 uur. Belangstellen den van zestien jaar en ouder die de beiaardier aan het werk willen zien, moeten zich om 19.00 uur vervoegen bij de in gang van de toren. STADSWANDELING Onder begeleiding van een VW-medewerker wordt zater dag 1 augustus de vijfde histo rische kilometer afgelegd. Deze wandeling voert door de oude stadskern van Maassluis. De wandeling begint om 14.00 uur bij het gemeentemuseum Maassluis (Zuidijk 16) en duurt ongeveer twee uur. WEEKENDDIENSTEN Schiedam. Het Schielandzie- kenhuis aan de Stadhouder slaan heeft dit weekeinde EH- BO-dienst, tel. 4733733. Am bulance, tel. 4333300, Huls arts: bellen met de boodschap pendienst, tel. 4206*.1 Spoedrecepten, tel. 4261480. Tandarts: D.J. van Gendt, M.C.M. Grootstraat 9, tel. 4737348. Spreekuur van 17.00 tot 18.00 uur, op zaterdag ern zondag. Vlaardingen. Huisarts: tel. 4340403. Tandarts: spreekuur op zaterdag en zondag van 17.00 tot 17.30 uur, tel. 4206611. Weekeind- en nacht dienst apotheek: Apotheek Westwijk, Florls de Vijfdelaan 112, tel. 4348888. Maassluis. Hulsarts: zaterdag 1 augustus J.L. van Loon, Veerstraat 15, tel. 12108; zon dag 2 augustus G.A.A. van der Poel, Tooroplaan 12, tel. 12900. Tandarts: zie Viaardin gen. Weekeind- en nachtdienst apotheek vrijdag 17.30 tot vol gende vrijdag 8.00 uur: Apo theek Westeinde, Westeinde 8, te!. 22399. Eerste hulp Maassluis (alleen als de huisarts niet bereikbaar is), tel. 4742222. Ambulance: tel. 4333300. Het gemeente-archief in Schiedam is een goed heenkomen voor vele thuisblijvers tijdens deze natte dagen. Normaal ge sproken maakt slechts een handjevol geïnteresserden gebruik van de leeszaal. Het archief wordt vooral bezocht door amateur-ge nealogen die, op zoek naar hun 'roots', urenlang histo rische gegevens van de burgerlijke stand doorspit ten. Tussen hen bevindi*zich ook een enkele weten schapper. Frans Meyer Is er een. Deze historicus stu deerde enkele jaren gele den af op de vroedschap van Schiedam. Nu is hij al ruim twee jaar bezig met een onderzoek naar de re latie tussen de Schiedamse vroedschap en de patriot- tenbeweging, aan het einde van de achttiende eeuw. De vroedschap in die tijd bestond uit aristocratische patriotten, die de macht ir handen hielden op grond van erfrecht. Daartegen over stonden de patriotti sche burgers, die een de mocratisch stadsbestuur voorstonden. Wat In die tijd inhield dat regenten op grond van bekwaaip- heid werden aangesteld. Ec-" ding hadden dié ver schillende patriotische partijen gemeen. Ze waren beide tegen het stadhou derschap, tegen het Oran jebewind. De aristocratische vroedschap betrok enkele vooraanstaande patriotti sche burgers als Nolet en Bol'es dan ook in .de be sluitvorming, tenminste tot op zekere hoogte. Frans Meyer onderzoekt nu, on der meer aan de hand van het archiefmateriaal in Schiedam, hoever deze coalitie ging. Hij is een da gelijkse gast In het ge meente-archief. (Foto Arie Wapenaar) Achter iedere BOVAG-vakman staat een grote organisatie. Daar zit u goed mee, dat geeft zekerheid. Uw BOVAG-autobedrljf kent bi|voorbeeid uitstekende regelingen voor financiering, leasing en verzekering. AUTO <3 Winkelcentrum SPALAND» Zwaluwlaan 84, Schiedam. 010-4708122 Donderdagsavonds koopavond voor de showroom ROTTERDAM- Twaalf teams strijden zondag 30 augustus in Rotterdam om de Migrantenbokaal. De Culturele- en Sportvereniging 'Real Parbo" houdt op die dag namelijk een ééndaags toernooi. Vijf teams van verschillende nationaliteiten staan momenteel ingeschreven. Een dergelijk toernooi werd reeds enkele malen eerder georganiseerd. Nu is er een plan er een jaar lijks festijn van te maken. Het toernooi wordt gespeeld op het Sportcomplex Boszoom aan de Prinsenlaan 102 te Alexanderpol- der. Belangstellenden zijn vanaf negen uur welkom. Inlichtingen geeft de heer Haas, telefoon 010- 4623939. "V

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1