Asbakken en naambordjes taboe bij Keramisch Centrum Wapensteen sluisje in oude glorie hersteld Anti-regenweer feest in dienstencentrum Vrijkaartjes voor Zandvoort gestolen Man onwel Goedemorgen buurman! Inwonertal weer gedaald Shampoo en CD's bult bij Inbraken Poes ontweken, lantarenpaal geramd Brandweer zaagt loodzware tak af Jongetje aangereden Tiende Informatie- en Doeboek Is uit Hirosjima- herdenking Onder invloed achteruit de sloot in het vrije vqlk WS SCHIEDAM Een grootscheepse geza menlijke anti apart- heidsmanifestatie lijkt in Schiedam niet van de grond te krijgen. Het plan om met alle poli tieke partijen, organisa ties en instellingen die zich inzetten voor slachtoffers van de aparheid te protesteren dreigt te mislukken. Korte termijn Truttenkleien Keramisten Peter Terwiel en Dick J.J. Biacquière voor de gerenoveerde pandjes in de Schoolstraat: „Geen as- bakkenpubliek alsjeblieft, we zijn geen sociaal werkers." (Foto Arie Wapenaar) Grote namen De Maasslui- •se kunstschil der C.W. Schouten be zig met het aanbrengen van de oor spronkelijke kleuren. De gerestau reerde ge denksteen .van het sluis je tussen het Buizengat en de Vlaar dingse Vaart: het wapen van het Hoog heemraad schap wordt 'geflankeerd door die van de dijkgraaf, de hoogheem raden en de secretaris- penningmees ter uit 1653. (Foto's Arie Wapenaar) schiedam 8 In juni werden tientallen in stellingen en mensen aange schreven om mee te doen met de Schiedamse actie tegen het apartheidsbeleid van de rege ring in Zuid-Afrika. Een boy cot-actie tegen Shell zat inge bakken in de anti apartheids- 'Niet-politieke deelnemers gezocht' manifestatie, die groot van op zet zou worden. Er kwamen weinig of geen reacties binnen uit het niet-po- litieke Schiedamse 'wereldje'. Initiatiefnemers, waaronder een aantal PSP-ers, wijten het gebrek aan belangstelling aan „een verkeerde timing". De Shell boycot-actie is inmiddels gescheiden van de plannen voor een grootse manifestatie tegen apartheid. „We hebben de uitnodiging voor de vergadering-pas een week van te voren aan de or ganisaties toegestuurd, dat was fout. Dat is een veel te korte termijn geweest, besef fen we nu. Half augustus stu ren we een nieuwe uitnodiging weg, waarbij we hopen dat we eind september een brede ba sis kunnen formeren," legt het Schiedamse PSP-lid John Ou- wendijk, die zijn schouders on der het anti apartheidsmani- festatieplan heeft gezet. In juni werd een zeer groot aantal organisaties in Schie dam aangeschreven om te ko men tot een breed platform, dat een anti-apartheidsmani festatie zou kunnen organise ren. Er kwamen reacties op binnen van vertegenwoordi gers van de PvdA, het CDA, de PSP, PPR en CPN, het Huma nistisch Verbond, Amnesty In ternational en de Wereldwin kel. „Maar dat vonden we echter een te smalle basis om mee te beginnen. We willen ook zoveel mogelijk niet-politieke organi saties bij de opzet betrekken. De els is dat er minimaal tien nlet-poütieke organisaties mee doen. Anders gaat het wat ons betreft niet door. Als alles loopt zoals we hopen kan de manifestatie begin 1988 gehou den worden." Belangstellen den, die mee willen werken aan het organiseren van de manifestatie, kunnen bellen met John Ouwendljk, tel. 4265861. i VLAARDINGEN De spe ciale gasoven, noodzakelijk voor de bijzondere glazuren uit het Verre Oosten, is al geïn stalleerd en de elektrische schijf draait reeds op volle toe ren. Op korte termijn zullen ook de kleimenger, de balans en de strengenpers hun vaste plaats krijgen. Dick J.'J. Bla- quière heeft er alle vertrouwen in dat zijn pottebakkerij annex Keramisch Centrum medio september de deuren kan ope nen. Op dit moment legt hij sa men met zijn compagnon Pe ter Terwiel uit Sliedrecht Öe laatste hand aan de renovatie en Inrichting van de beide his torische pandjes in de School straat (hoek Dijksteeg), die zijn eigendom zijn. „We heb ben de eerste cursus voor half september aangekondigd, dus dan' moet het gewoon af zijn. Desnoods zetten we de deur knoppen er volgend jaar op, als het bedrijf maar kan draai en. Maar het lukt wel, dit zijn nu echt de laatste loodjes," vertelt Biacquière. Met een groep vrienden is hij al bijna vier jaar bezig met het opknappen van de twee huisjes, waarvan het linker in middels gereed is en door hemzelf wordt bdwoond. Rot terdammer Biacquière, negen jaar geleden in Vlaardingen neergestreken, kocht de pan den van de familie Van Delft, die in het hoekhuisje genera ties lang een koffer- en leder warenhandel dreven. „Ik heb het net op tijd overgenomen, anders waren deze huisjes rijp geweest voor de sloop. Maar daarmee heb ik me wel een klus op de hais gehaaid, zeg. Enfin, binnenkort kunnen we dan eindelijk van start," aldus de pottebakker. De plannen van het kera misch duo .zijn met recht am bitieus te noemen. Behalve dat de produkten van de werk plaats er te koop zullen zijn, moet het Centrum ruimte bie den aan cursussen en tentoon- hu» "■^VLAARDINGEN D slachtoffers van de atoomaar val op Hirosjima en Nagasak. worden op donderdag 6 augus tus in Vlaardingen herdacht met een stille tocht naar het Rosarium van het Holyzieken- huis. De deelnemers zullen daar van verse witte bloemen een mozaïek maken in de vorm van een kraanvogel. Gastspreker is dominee S. Nij- dam, ziekenhuispastor van het Holyziekenhuis. De stille tocht, die jaarlijks wordt gehouden onder het motto 'Nooit weer Hirosjima', is een initiatief van de Vlaardingse vredesbewe ging. Het vertrek is om 19.00 uur bij de molen aan de Korte- dijk. De deelnemers worden verzocht witte of zwarte kle ding te dragen en een of meer witte bloem (en) mee te bren gen. Inlichtingen bij Nelleke van der Luit, tel. 4349551. VLAARDINGEN De poli tie heeft zondagavond en -nacht tegen vier personen proces-verbaal opgemaakt we gens rijden onder invloed. Bij alle vier werd de bloedproef gedaan. Twee van hen waren betrokken bij een aanrijding. In beide gevallen was alleen sprake van materiële schade. Op de Kolyweg reed een 58- jarige Vlaardingse achteruit de sloot ia. Op het bureau bleek tevens dat zij eerder op de dag op de Churchillsingel een verkeersbord uit de grond had gereden. Een 22-jarige Vlaardinger stopte op de Schiedamseweg even bij een bushalte om een vriend te begroeten. Daarbij zag hij de achter hem rijdende taxi niet, die tegen hem aan reed. stellingen. Terwiel: „We gaan hier voor- en aan onszelf werken. Wij wil len de eenvoudige schoonheid van keramiek laten zien in simpele, zorgvuldig gekozen vormen, zowel gebruiksvoor werpen als objecten. Onze stijl is modern, maar met een knip oog naar de traditie, waar we ons in laatste instantie natuur lijk op baseren. We richten ons' bij alle onze activiteiten op een publiek dat op een serieuze en artistiek verantwoorde manier met keramiek bezig wil zijn." Biacquière wil dat nog eens hartgrondig onderstrepen: .Alsjeblieft geen asbakkenpu- bliek, en ook geen naambord jes, dat kan overal elders. Het wordt geen avondje trutten- kleien, we zijn geen sociaal werkers. Beginnelingen zijn welkom, maar dan wel met echte belangstelling voor het vak graag." Halverwege de volgende maand begint de eerste cursus glazuren, getiteld 'Net-Werk'. De aspirant-pottenbakkers worden geacht 450 gulden op tafel te leggen voor 25 lessen van drie uur. Daarna kan men zich ook nog inschrijven voor lessen in draaien en handvor men. Op die manier komen al le facetten van het keramische vak aan bod. Met deze oplei dingsmogelijkheden zal het Centrum volgens Terwiel en Biacquière een duidelijke leemte opvullen. „Op de Academies voor Kunstzinnige Vorming wordt steeds minder aan de techni sche kant van het vak gedaan. En in Gouda, waar een specia listische opleiding zit, gebeurt momenteel op het creatieve vlak weinig inspirerends. Wij hopen dat we de zaak een beetje in evenwicht kunnen brengen. Ik denk dan ook dat er tot ver buiten de regio be langstelling voor onze leergan gen zal zijn," aldus Biacquière, die vijf jaar lang docent was in Gouda: Om niet in tiet eigen werk'.te verzanden wil het tweetal ge regeld werk van nationaal be kende keramisten exposeren. Daarnaast speelt het duo met de gedachte een 'Vlaardingse School voor de Keramiek' op te zetten. Biaquière: „Het plan be staat ai heel lang. Ik heb''het' opgezet met een aantal'geest-' verwanten, allemaal gerote na men in de keramische wereld: Anne van der Waerden, Johan van Loon, Kees Hoogenboom. We zijn echter afhankelijk van subsidies. Bij de gemeente hebben we nul op het rekest gekregen, we kunnen het nu bij het Rijk proberen. Of het ooit van de grond komt Is dus zeer de vraag." VLAARDINGEN Het meest prominent staat het wa pen van Albrecht van Beieren, graaf van Holland In de veer tiende eeuw, op de wapensteen van het sluisje tussen de Vlaardingse Vaart en het Bui zengat. Het Hoogheemraad schap van Delfland liet de uit 1653 daterende gedenksteen on langs in zijn oude luister her stellen. De restauratie van de in totaal negen wapenschildjes werd uitgevoerd door de Maas- sluise kunstschilder C.W. Schouten. „Het zijn de wapens van de dijkgraaf, de hoogheemraden en de secretaris-penningmees ter uit die tijd, plus natuurlijk ons eigen wapen," legt P.PA. Vrolijk uit, hoofd afdeling oud archief van het Hoogheem raadschap Delfland. „Het Hoogheemraadschap had lan ge tijd geen eigen wapen: Om goed uit te laten komen dat het een grafelijke instelling was heeft men op een gegeven mo ment het wapen, van Albrecht van Beieren 'geleend', uiter aard een paar eeuwen nadat de man dood was." Het aanbrengen van de oor spronkelijke kleuren was geen probleem. Vrolijk: „Uit boeken uit onze eigen archiefcollectie kwamen we precies te weten hoe de schildjes er vroeger uit zagen. Dat ligt in de heraldiek trouwens vast, dat is allemaal vrij gemakkelijk te reconstru eren." Het sluisje stamt uit de mid deleeuwen, toen het nog van hout was. De gedenksteen her innert aan de overgang naar steen. „Het Hoogheemraad schap bestond In die tijd uit dertien ambachten, waaronder Vlaardingen, die elk hun eigen sluis moesten onderhouden. Het geld voor de vernieuwing van de sluis was afkomstig van de landeigenaren uit Vlaardingen Ambacht, de boe ren dus, die daarvoor een spe ciale beiasting aan het Hoog heemraadschap afdroegen. Zij hadden ook een duidelijk be lang bij de sluis, want die zorgde voor de afvoer van overtollig water van hun land," aldus de archivaris. DINSDAG 4 AUGUSTUS 1987 SCHIEDAM De gebruikers van dienstencentrum De Woudhoek aan het Schiedam se Heijermansplein zijn het slechte zomerweer zat. Don derdagmiddag vanaf een uur wordt in de grote zaal van het centrum een anti-regenweer feest gehouden. Alle oudere Schiedammers zijn welkom om op vrolijke muziek een dansje te maken. Entree vrij. De bingo balletjes gaan ook roilen. Af hankelijk van het aantal deel nemers kost een bingo-plankje drie guldén of een rijksdaalder. Alle bezoekers aan het zomer feest krijgen een verrassing. Einde rond half vijf. VLAARDINGEN Bij een in braak in koffiehuis 'Co Pijpers' aan de Galgkade is een onbe kende hoeveelheid rookgerei, snoep en vrijkaartjes voor de autoraces van Zandvoort ge stolen. Men kwam het koffie huis binnen door een schui fraam te forceren. Van een geparkeerd staande auto op de Esdoomdreef is vrijdagnacht de radiateur ont- VLAARDINGEN Een 89-jari- ge Vlaardinger is zaterdagmor gen in de Goudenregenstraat onwel geworden. Toen de poli tie ter plaatse kwam trof zij de man levenloos aan, waarna meteen kunstmatige beade- vreemd. Door een tochtruitje"te* vernielen kon men van binnen uit de motorkap openen en Tiet onderdeel demonteren. Het schadebedrag is niet bekend. In Maassluis verdween vrijdag nacht uit een kaashandel In de Heldringstraat een verjaar dagspotje met een bedrag van 200 gulden. De daders.ver- schaften zich toegang tot het pand door een ruit te forceren. ming en hartreanimatie werd toegepast. Toen de man even later weer zelfstandig kon ademhalen Is hij door de GG en GD naar het Holy-zieken- huls vervoerd, waar hij is opge nomen. VLAARDINGEN Vlaardinger J.K. liep zondagmorgen rond 04.00 uur een flinke snijwond op bij het Inslaan van een deurruitje. Toen de man na een avondje stappen thuis kwam merkte hij dat zijn huis sleutel niet paste, waarna hij het ruitje forceerde. Toen de politie arriveerde bleek de man. niet alleen teveel op te hebben,» maar tevens enkele hulzen ver-* derop te wonen. De man is door de politie naar zijn eigen woning vervoerd. SCHIEDAM Schiedam heeft In de maand mei vijftien stad genoten uitgezwaaid. Het aan tal inwoners daalde hiermee tot 69.286 personen. De stij gende lijn lijkt de laatste maanden tot stilstand te zijn •"-'.'gekomen. Vorig jaar steeg het inwonersaantal langzaam, maar gestaag. Op 31 decem ber 1986 stonden er 69.349 Schiedammers ingeschreven in het bevolkingsregister. Eind mei woonden er 33.886 man nen en 35.400 vrouwen in Schiedam. ',r n* SCHIEDAM Bij inbraken in Schiedamse huizen en een winkel is voor duizenden gul dens gestolen aan video-appa- ratuur, shampoo, wijn, casset tebandjes en CD's. Bewoners aan de Sneliiusslngel en de Burgemeester Knappertlaan raakten addio apparatuur en .kleding, kandelaars, flessen wijn en een radiocassette re corder kwijt. De eigenaar van een kapsalon aan de Troel- stralaan werd bestolen van flessen shampoo, after shave, scheermesjes en een scheer- apparaat. De dieven forceer den steeds een voor- of ach terdeur. SCHIEDAM Een Rotterdam se automobilist, die op de Rot- terdamsedijk een oversteken de poes wist te ontwijken, heeft een lantarenpaal uit de grond gereden. De verbouwe reerde man liet zijn beschadig de auto achter en belde vanuij zijn woning de politie op. SCHIEDAM Mannen van de Schiedamse brandweer zijn het afgelopen weekeinde vier uur bezig geweest met het verwij deren van een loodzware, ge vaarlijke overhellende, tak van een boom aan de Francois Ha- verschmldtlaan. De tak dreigde het dak van het huis op num mer drie te verpletteren. De bewoners waren niet thuis. On geruste buurtbewoners waar schuwden de politie. Bij de zaagklus, de boomtak zou een doorsnede hebben van een meter, werd het dak licht be schadigd. Er werd een doek over de kapotte dakbedekking getrokken. SCHIEDAM Een vijfjarig Schiedams jongetje is zondag avond aangereden door een auto toen hij opeens de Nieu we Maasstraat in de Schie damse wijk De Gorzen opren de. Hij werd ter observatie naar het Schleiandziekenhuls gebracht. ROTTERDAM In een oplage van 40.000 stuks Is deze week het tiende Informatie- en Doe boek van de Rotterdamse so ciale dienst verschenen. In dit boekje staat Informatie over activiteiten en service voor mensen zonder werk variërend van werkprojecten en adressen van hulpverlenende instanties tot informatie over scholing. Volgens de sociale dienst grij pen steeds meer mensen zon der werk de mogelijkheden aan die er zijn wat betreft scholing. In het seizoen '86/'87 deden zo'n vijfduizend mensen mee aan cursussen en dergelij ke. Vijfhonderd mensen meer dan het seizoen daarvoor. In het Informatie- en Doeboek wordt ook ruimschoots aan dacht geschonken aan het sa menwerkingsverband Rotter dam Werkt. Hierin werkt een aantal instellingen samen die iets organiseren voor werklo zen. Het is gevestigd aan de Linker Rottekade 292 In Rot terdam. Het informatie- en Doeboek Is verkrijgbaar tijdens de spreek uren bij de sociale dienst, de informatiebalie van de dienst in het Hulp- en Informatiecen trum, het samenwerkingsver band Rotterdam Werkt en de vestigingen van het arbeidsbu reau. Het boekje Is gratis.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1