Schiedam.vlaardrcen. m»1K) Unieke GS vragen aandacht voor de grienden kortaf pronkt in Bistro Sint Jan Kant en zeefdruk In Zonnehuis Bejaarden houden 'Open tuindagen' Belgen willen commercieel Jeugdland ws wv wm Snelheidscontrole bij Beneluxtunnel Gestolen bromfiets terug Vakantiebagage uit auto gestolen Brandje verwoest huiskamer vrouw is» 'S v'-*"-*I-" I-T >7 p$wz:^c WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1987 VLAARDINGEN Met eën prijzengeld van 60.000 g^ulden, een eerste prijs van 12.000 gulden en zevenender tig deelnemers uit ze ven landen is het Inter national Broekpolder Golf Tournament nog een peuter vergeleken bij de grote internatio nale golftoernooien. „Maar wij zijn nog lang niet uitgegroeid," zegt mr. P. Nouwen, voorzit ter van de stichting, die het toernooi organi seert, hoopvol. ■«Ka Volhouden Mr. P. Nou wen (links) en de heer M.J.L.F. van Moorsel heb ben hoge ver wachtingen. Rechts: Joost Hage, golfle- raarin de Broekpolder, kanshebber voor de prijs van 12.000 gul den. (Foto's Arie Wape naar) Extra risico's Lichtval T ll'iH A Dave en An nelies Brug geman voor de unieke Ja- minwand in hun Bistro Sint Jan op de hoek van de Schiedamse Grote Markt en de Lange Kerkstraat. (Foto Arie Wapenaar) Geen archief Vers Concert Orgelweek Moskee Speelinstuif '¥"ma - w$, 4 - De twee exposanten Aad Hasenoot en Paula Asten- rode-Ver zijden bij het werk van Hasenoot.. (Foto Arie Wgpenaar) IcV", HET VRIJE VOLK. Golf toernooi blijft groeien naar internationale allure Voorzitter M.J.L.F. van Moorsel van de golfclub Broek polder noemt het toernooi voor het Europese golf een goede zaak, omdat het golfleraren de kans biedt hun krachten te me ten. Hij hoopt, dat zijn club binnen acht jaar de kans krijgt een International Open te or ganiseren, zoals onlangs in Hilversum, waar het prijzen geld 100.000 gulden bedroeg. Van donderdag 6 tot en met zondag 9 augustus biedt de golfclub Broekpolder onderdak aan de golfleraren met voor het eerst deelnemers uit Zwit serland, Zweden en Duitsland. Op donderdag en zondag spe len ze 18 holes, op vrijdag 36 holes en op zaterdag nemen ze deel aan het Pro-Am toumooi, waarbij de professionals aan teams van amateurs worden toegevoegd. Het programma omvat verder een show op zon dag (aanvang 12 uur) door de Engelsman Noel Hunt. Hij haalt allerlei grappen uit, zo als slaan met tegelijk twee stokken, met een slappe stok of op één been.' Mr. F; Nouwen heeft hoge" verwachtingen van het toer nooi, dat voor' de vijfde keer SCHIEDAM De Schie- damse politie heeft maandag middag en avond 350 automo bilisten bekeurd wegens te hard rijden op Rijksweg 20 richting Beneluxtunnel. 210 be stuurders kregen een boete omdat zij harder reden dan de gestelde zeventig kilometer per uur. De rapste snelheids duivel 's middags raasde met 123 kilometer per uur over de rijksweg richting tunnel. 140 automobisten reden harder dan de gestelde vijftig kilome ter per uur. *s Avonds was de h'oogst gemeten snelheid 108 kilometer per uur. -VLAARDINGEN Tijdens eën controle is de politie een bromfiets op het spoor geko men, die een week geleden was ontvreemd uit een kelderbox aan de Van Hogendorplaan in Vlaardingen. Een 18-jarige Vlaardinger bereed het gesto len voertuig. De recherche on derzoekt hoe de jongeman aan de bromfiets is gekomen. Vanaf een parkeerplaats aan de Aalscholverlaan is een be stelbusje ontvreemd. In het busje bevonden zich onder meer een fiets, tuinstoelen, huishoudelijke goederen en kleding. VLAARDINGEN Voor een bewoner van de Prof. Rutgers- straat heeft zijn vakantie nog een vervelend staartje gekre gen, doordat de bagage voor de deur werd gestolen. Net terug had de man de bagage in de kofferbak van zijn auto laten staan, omdat hij geen zin had ■de auto leeg te halen. Dat deed een onbekende voor hem, die er vandoor ging met twee reis tassen en enkele sieraden ter waarde van 2500 gulden.- Spo ren van verbreking werden niet aangetroffen, zodat de po litie vermoedt, dat de bak met een valse sleutel werd geo pend. SCHIEDAM Een televisie, die door onbekende oorzaak vlam vatte, heeft een 69-jarige Schiedamse bewoonster van het Faassenplein de schrik van haar leven bezorgd. De vrouw kon het vege lijf ternauwer nood - redden. Debrandweer bluste de binnenbrand. Het schadebedrag is onbekend, de woonkamer brandde volledig uit wordt gehouden. „De baan is in zeer goede conditie. Hij is be paald niet gemakkelijk, maar wij verwachten betere scores," zegt hij. Van Moorsel hoopt, dat het baanrecord zal sneuve len. Dat staat op 68 slagen. „Ik ben buitengewoon benieuwd of dat zal lukken," zegt hij. Dan moeten de spelers de bunkers (kuilen met zand) in ieder ge val. proberen te vermijden, want de golfballetjes zakken er diep in het zand, zo is de erva ring. Evenals voorgaande jaren is de toegang tot het toernooi gratis. Nouwen: „Het is de be doeling dat zo lang mogelijk zo te houden." Alleen wanneer het te druk zou worden, het pu bliek zich vervelend gedraagt of de sponsors (dit.jaar hon derd) het laten afweten, óver wegen de organisatoren toe gangsgeld te gaan heffen. Maar zover is het ;nog lang niet. Nouwen: „Het gedrag van het publiek blijft, uitstekend. Het toernooi trekt niet alleen golfend publiek, maar ook erg veel mensen uit de regio." Nouwen is trots op de vijfde editie van het toernooi, dat met een prijzengeld van 10.000 gulden is begonnen. „Iets be ginnen is gemakkelijk, maar iets volhouden is een andere zaak," zegt hij. „Voorlopig hou den wij deze formule vast. Wij hebben wel eens overwogen er een Europees kampioenschap van te maken. Maar dat zou betekenen, dat je het toernooi maar eens in de zoveel jaar in Nederland kunt houden." Het toernooi begint op don derdag om 13.00 uur, vrijdag 8.30 en 13.30 uur, zaterdag 8 uur en zondag 10.00 uur.De prijsuitreiking is zondag om 17.00 uur. Via een circuit met Acht - televisieschermen wordt liet publiek op de hoogte ge houden' van de verrichtingen van de deelnemers. Kansheb bers voor de eerste prijs zijn ondermeer de winnaar van vo rig jaar Stuart Brown (UK), Carlon Duran (Zwitserland), de winnaar- van 1985 John Woof (Nederland) en'Joost Ha- ge, golfleraar In de Broekpol der. Evenals in voorgaande ja ren staat bij de,.negende en dertiende hole een Mercedes,* klaar. Wie daar als eerste' een hole in one slaat mag de wa gen meenemen. DORDRECHT Het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heeft In een brief aan de directeurgeneraal van Rijkswaterstaat aandacht gevraagd voor de effecten van een mogelijke stormvloedke ring in de Nieuwe Waterweg op de grienden langs de rivie ren. Met name de grienden aan de Noord bij Ridderkerk, de grienden aan de Nieuwe Maas bij de Stormpolder, de grien den aan de Oude Maas en de Rhoonse en Carnisser grien den vragen de aandacht. De getijdeninvloeden en de gevol gen daarvan voor de natuur, dienen volgens GS te worden beschreven in de milieu-effec trapportage. Met de brief aan Rijkswater staat reageren GS op een startnotitie voor de milieu-ef fectrapportage over het storm vloedkeringsplan. GS vragen aandacht voor de vergelijk baarheid van de twee alterna tieven: stormvloedkering met een aanvullende dijkverster kingswerkzaamheden of voort zetting van het huidige dijk verzwaringsprogramma, in clusief de extra versterkingen als gevolg van de laatste ver hoging van de maatgevende hoogwaterstanden. Volgens GS rijst de vraag of belde alternatieven ook tot ge volg zullen hebben dat zich geen ingrijpende dijkverster kingsprocessen herhalen. Ook is het onduidelijk of een storm vloedkering voorkomt dat door bijvoorbeeld rijzing van de zeespiegel in de toekomst lan dinwaarts nog dijkversterkin gen dienen plaats te vinden. Tenslotte moet in de milieu-ef fectrapportage worden weer gegeven wat de extra risico's zijn van eventuele hogere maatgevende hoogwaterstan den aan de zeezijde voor de buitendijks gelegen gronden, zoals haven- en Industriegebie den. Er zou ook aandacht moeten worden geschonken aan de grondwaterhuishouding. Door een permanente verhoging van de waterstanden van* de rivie ren kan kwel optreden. Moge lijk dat hierdoor ook een ver zoeting van de ondergrond op treedt. Door MARJAN MEIJER SCHIEDAM Snoepgoed en koekjes verkopen Dave en An- nelles Bruggeman niet in hun Bistro Sint Jan op de hoek van de Schiedamse Lange Kerk straat en de Grote Markt. Di- reet tegenover de ingang van 'het vroegere café staat links tegen de wand een oude unieke Jam in wand. Heel vroeger wer den in de houten dozen met glazen deksels koekjes be waard. Op de glazen planken stonden tientallen potten met snoepgoed. Nu staan er glazen, flessen wijn, spiritualiën en planten. De geslepen spiegels zijn verweerd. „Maar ze zijn nog heel, dat is het belang rijkst," zegt Annelies opge lucht. Vorige week veranderde het interieur van het eeuwenoude pand in hartje Schiedam rigo- reus. Het café verdween. Al die tijd was het een pleisterplaats in het centrum voor liefheb bers van biljarten of mensen die een borreltje of ;en koele pils wilden drinken. De muur tussen het café en de achterka mer, waarin het restaurantje was gevestigd, werd afgebro ken. En de breekbare antieke wand werd vakkundig door de Schiedamse aannemer Wim Kranenborg opgetild en 'in de schijnwerpers gezet' direct te genover de entree. Kranenborg hakte, brak en bouwde vijf da gen („en enkele avonden tot in de nachtelijke uurtjes") om de wand, die vroeger in de Jamin- zaak aan de Groeneiaan in Schiedam-Zuid stond, te ver plaatsten. „We hebben er reuze succes mee, met die wand van gefi neerd hout. Hij komt toch schitterend uit hier. De licht val is hier beter," vertelt eige naar Dave Bruggeman, terwijl hij wijst op het daglicht dat de lichte en donkere houten schot ten van de wand en de voor kant van de bar in alle glorie prachtig doet uitkomen. ,A1 dat stof en de troep hebben we er voor over gehad," zegt An nelies met nu weer mooi ge kapte haren enkele bossen bloemen aanpakkend. „Net of we weer een beetje opnieuw beginnen," zegt zij, terwijl zij wijst op grote potten vaste planten, allemaal gekregen in verband met de verbouwing en de verplaatsing van de wand. In 1983 nam kok Bruggeman, zoon van Henk Bruggeman van de Schiedamse nachtzaak Lion D'Or de 'zaak', toen nog Café/Taverne Het Raadhuis met een kleine bistro, over van Ruud van de Heuvel. Ruud, een bekende verschijning in 'het Schiedamse' met zijn gro te snor, had in 1980 de Jamin- wand op de kop getikt samen met Leo Ewijk, de eigenaar van Lokaliteit D'Ooievaar, even verderop aan de Ooi- evaarssteeg. „Echt heel erg antiek zal de houten wand met inlegmozaï- ,ekjes toch niet zijn. Ik denk niet van de vorige eeuw, hoor," aldus André van de Ven, mede werker van het Jaminconcem. „Maar wel uniek eigenlijk. Na het faillissement van Jamin BV in maart 1985 werden de werknemers en de winkels in chocolaterie, koekjes en snoep goed overgenomen door het be drijf Oosterhout BV. Veel van de oude archieven zijn verdwe nen." „Enkele van de oudere werk nemers kennen nog wat data uit het hoofd. Maar een echt archief of museumpje hebben wij jammer genoeg niet" al dus André van- de Ven op het hoofdkantoor in Oosterhout. Eigenaar van de snoepzaken Oosterhout BV is een verkoop organisatie, die de nog be staande Jaminwinkels runt. Tot het faillissement had Ja- min zes tot zevenhonderd win kels in heel het land. Nu be staan er nog zo'n tweehonderd Jaminwinkels. „De merknaam' bestaat nog steeds," aldus Van de Ven. De Jaminfabriek werd ondergebracht in een zelfstan dige BV, Oosterhout Zoetwa- renindusirie genaamd. De Bruggemans hebben met de snelle maar ingrijpende verbouwing hun zaak een to taal ander 'gezicht' gegeven. „Het café hebben we opgege- ven. Vaak moesten we mensen - die een hapje wilden komen nemen teleurstellen. Te weinig plaatsen. Nu kunnen veertig mensen ruim zitten en genie ten, hoop ik. Ik ben nu eenmaal kok, ik wil koken, geen café runnen," aldus Dave. De in Rotterdam geboren, maar in Schiedam getogen Dave, haal de zijn hotelvakschool diplo ma. Hij deed veel ervaring op als kok van de Vlaardlngse eetgelegenheid D'Artagnan, in de Vlaardlngse café/bistro Het Schele Hoekje en als kok in restaurant De Blaasbalg in Hoek van Holland. Partner Annelies,slagers dochter, werd eveneens gebo ren in Rotterdam. Annelies leerde er niet voor, maar staat garant voor een prima bedie ning. Zij helpt Dave met koken en het klaarmaken van scha len voor koude buffetten In de ruime open keuken achterin Sint Jan. Ook Annelies, voelt zich een echte Schiedamse, zij kwam er wonen op haar twee de jaar. In 1900 was er reeds een café gevestigd in het pand, dat on geveer in de zestiende eeuw wérd gebouwd. „De exacte da tum van de bouw heb ik nog niet kunnen achterhalen," al dus Dave over het hoekpand dat al jaren prijkt op de Natio nale Monunmentenlijst. Begin deze eeuw was het monument een bekende gelegen als het Zuid-Hollandsch Koffiehuis. .Alles is altijd vers, alle' groenten, alle sauzen. Het is mijn eer te na om een pot, blik of pakje open te trekken. Nee, ik maak het allemaal zelf. Je- zult bij mij, slechts voor ern stige noodgevallen wel eens een blik of een pot bonen zien staan. Maar daar zit'dan dik het stof op," aldus de kookkun stenaar Dave, die befaamd is om zijn cocktail Sint Jan, een heerlijk voorgerecht van Hol landse garnalen, krab en kreeft overgoten met een heer lijke lichte eigengemaakte saus. Het met klokken, planten, prenten .en een antieke piano („Uit 1867, niemand hoeft er op te spelen, want het apparaat is wel heel mooi. om te zien, maar de klank deugt niet meer") gezellig ogende restau rantje is dagelijks geopend vanaf drie uur. De keuken is tot half tien 's avond open. Da ve heeft een zeer uitgebreide kaart met veel vleesgerechten, alle soorten biefstuk en var kensvlees, vis, zeevruchten en diverse na- en voorgerechten. De prijzen zijn laag. 's Winters staat er regelmatig een dege lijke Hollandse stamppot, met als specialiteit Dave's zuurkool met spek, op de grote kaart. Woensdags gesloten.- Aad Zoutendijk geeft donder dag zijn wekelijks lunchconcert op het orgel van de Grote Kerk aan de Markt In Vlaardingen. Hij speelt werken van J.S. Bach, Walther en Krebs. Het - concert duurt van 12.45 tot 13.15 uur. Toegang gratis. Maandag 10 augustus opent burgemeester A.A.J.M. van Lier van Vlaardingen in de Grote Kerk aan de Markt de Orgelweek Vlaardingen. De or gelweek, die is georganiseerd ter geiegenheid van het 200e sterfjaar van de bouwer van het kerkorgel Pleter van Peteg- hem, duurt tot en met 15 au gustus. Het programma be staat uit concerten, een ten toonstelling, lezing en cursus voor orgelstudenten. Aanslui tend op de opening om 20 uur door de burgemeester geeft Kamiel D'Hooghe een concert met Vlaamse orgelmuziek. D' Hooghe is directeur van het Koninklijk Muziekconservatori um te Brussel en leermeester van Aad Zoutendijk, de orga nist van de Grote Kerk. Hij speelt werken van Van den Kerckhoven, Cornet, Chaum- ont. Van den Gheyn, Peeters en Lemmens. Aan de Oosthavenkade 46 in Vlaardingen komt een moskee en een cultureel centrum. Bur gemeester en wethouders van Vlaardingen hebben besloten mee te werken aan de tot standkoming van dit tweede is lamitische gebedshuls in Vlaar dingen. Moskee en cultureel centrum worden opgezet door de Islamitische Stichting Ne derland. Een deel van de ge bruikers van de moskeeruimte aan de Emmastraat zal aan dé' Oosthavenkade onderdak vin-, den. De jaarlijkse Speelinstuif in "'f Maassluis voor kinderen tot 13 jaar wordt van dinsdag 11 tot" en met vrijdag 14 augustus en* van maandag 17 tot en met donderdag 20 augustus gehou den. In tegenstelling tot vorig Jaar zijn alle activiteiten weer geconcentreerd in ontmoeting- scentrum Koningshof. De kin- deren kunnen daar onder lei ding van een veertigtal vrijwilli gers sieraden maken, emaille ren, broodbakken, leer bewer-' ken enzovoort. Gedurende de tweede week wordt een fiets- versierwedstrijd gehouden. Openingstijden 10 tot 12.30 en 13.30 tot 16 uur. Toegang 1,50 per kind/dag. 'i 'Vv -"t' <i;?j vV, V 'ÓH'x-s'- "VLAARDINGEN Kant en 'zeefdruk: hét is een merkwaar dige combinatie, maar 't kan heel goed, zó blijkt uit één ten toonstelling,' die gisteren werd geopend in het Zonnehuis in Vlaardingen.1 Paula van Asten- rode-VerzIJden uit Borger (Drenthe) toont er zelfgemaakt kant plus een deel van haar verzameling antiek kant, en ge boren Katwijker Aad Hasenoot is vertegenwoordigd met een serie zeefdrukken van vlinders. „Als je ermee begint, sta Je verbaasd wat Je er allemaal mee kunt doen," zegt Paula van Astenrode, wier moeder in het Zonnehuis verpleegd wordt. Twaalf jaar geleden be gon ze met kantklossen. Veel mensen denken, dat België de bakermat is, maar dat is niet het geval. „De techniek is in 1500 in Italië ontstaan uit vlechten en beleefde in de 16e en 17e eeuw een enorme bloei. Toen is het fijnste kant ge maakt," vertelt ze. „In heel Eu ropa is altijd geklost: in Rus land, de Skandlnavische lan den, Portugal. Elk land heeft zijn eigen kantsoort." Voorbeelden daarvan bevinden zich in haar verzameling. Zo ligt er in het Zonnehuis een stukje zilverkant uit 1760, een barbe (slipje van een muts) ge- maakfvan chantilly (zwarte zij de) en een kraag van naald kant. De barbe kocht Paula van Astenrode bij een antiquair in Engeland. „Een heel zeld zaam museumstukje," noemt ze het. Hoewel Aad Hasenoot niet- s weet> hoe de vlinders heten,- die hij in zeefdruk vereeuwigde, toont hijop de expositie een serie zeefdrukken met deze - gratieuze dieren. „Ik heb er to-' taal geen verstand van," be kent hij. „Maar het gaat mij al leen om de vorm en de kieur." Hoewel hij aan het hoofd staat van de drukkerij en afdeling repografische technieken van de Academie van Beeldende Kunsten in Rotterdam, is hij op het gebied van zeefdruk auto didact. Zijn Katwijkse grootmoeder bediende zich van een vereen voudigde vorm van deze druk techniek, zo vertelde hij tijdens de opening. Zij knipte van kar ton sjablonen en versierde daarmee de tegels in de keu-» ken. Haar kleinkind doet het -wt wat ingewikkelder. Voor de vlinderserie tekende hij de die ren uit een fotoboek na, sti- leerde ze daarna, maakte deel-( tekeningen, fotografeerde deze) en drukte ze af, soms in tien i drukgangen. „Het is hèel inten-' sief werk, maar ontzettend leuk, om te doen," aldus Hasenoot. Zeefdrukken van Aad Hase noot en kant van Paula Asten-, rode-Verzijden. Het Zonne huis, Dillenburgsingel 5, Vlaardingen. Geopend dins dag tot en met vrijdag van 10-20 uur, zaterdag tot en met maandag van 14-20 uur. Tot 29 augustus. ROTTERDAM- Het project 'Tuinieren voor ouderen' houdt binnenkort in Rotterdam drie open tuindagen. Belangstellen den kunnen dan constateren waartoe bejaarden in staat zijn. Ruim zeshonderd deelne mers op 15 complexen zullen gezamenlijk hun produkten aan de toeschouwers tonen. Daar naast zijn ér vele andere activi teiten en bezienswaardighe den, die een bezoek de moeite waard maken. De inwoners van Rotterdam kunnen de volgende dagen het project aanschouwen: Op dins dag 18 augustus zijn de pro dukten van de bejaarden te aanschouwen in het tuinen- i complex Groot Hoefblad In Hoogvliet. Op donderdag 20 augustus Is 'Tulnieren voor ou-1 deren' aanwezig in de Achilles- straat (110-morgen). De Car- i nissesingel in Charlois wordt 1 ten slotte op vrijdag 21 augus- tus aangedaan. De tuinen zijn geopend van 13.00 uur tot 17.00 uur. ROTTERDAM Jeugdland lijkt ook in het buitenland eni ge faam te hebben verworven, getuige de bezoeken van men sen uit bijvoorbeeld Oostenrijk, India en, zoals gisteren, uit Bel gis. Vier vertegenwoordigers van Flanders Expo uit Gent kwamen hun licht opsteken bij Jeugdland. Gent heeft sinds april van dit jaar een nieuw beurzencom- - plex. Naast de reeks jaarlijks georganiseerde beurzen op al- ierlei gebied wii Flanders Expo de stille periode tijdens de zo mervakantie invullen. Daarbij gaan de gedachten uit naar een evenement voor de jeugd, onder de naam 'Jeugdrijk'. Met dit verschil dat het kinde revenement in Gent meer com mercieel van opzet zai zijn. Jeugdrijk zal bijna geheel door bedrijven opgezet worden. Vol gens Koen Damman, commer cieel directeur van Flanders Expo heeft Gent beduidend minder mankracht dan Rotter dam. Reden hiervan is dat Jeugdland door de gemeente wordt georganiseerd en het Gentse Jeugdrijk commercieel gaat draaien. De Gentse delegatie sprak zich zeer positief uit over Jeugd land. De omvang en de sfeer is uitstekend. V jar-If k) i

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1