BLUES VASTE GAST OP STRAATFEEST DE GORZEN Vlaardingse Geraldine wordt 'super railrunner' Spierballenklus voor 'De Eenhoorn' De bal rolt weer Rode Kruis-geld naar Pakistan Jeugdlanders energiebewust Tweemaal brand in Maassluis VechtpartU na parkeersteek mm Goed seizoèn voor bridgers Schiedam'59 mim mmm IïJ^-v'17" >-Wrr i&Sii WY WS '^xrcrrrr Eindelijk, het voetbal is weer begonnen. Met die gedachte moeten de heren op deze foto de tribune van het Sparta-stadion beklommen zijnZonne- tje, oefenpotje voetbal, dat komt allemaal wel in orde, zeker nu Het Kasteel nog blijft staan. En nog een voordeel voor deze trouwe Sparta-sup- porters: druk is het nog niet. Plaats zat en zelfs de fiets kan onderaan de tribune worden gestald. (Foto Jerry Lampen) x tJwmmm» 'A& fff De Roteb 8 aan het werk in de Oude Haven. Vanuit een vletje spuiten de Roteb-mannen de kademuren met warm water schoon. (Foto Arie Wapenaar) Door DICK VAN DER LUGT VLAARDINGEN Door de sluisdeuren eerder te sluiten, is het water in de Oude Haven gisteren enkele uren kunstmatig laag gehouden. De Roteb 8, die maandag is ingezet, kon hierdoor rustig doorwérken'bijhet 'sehoonspuiten van de kademu ren en rëmmingpalen. De 'truc' zal mogelijk van daag worden herhaald. Volgens ir. J.G. Gerritze, directeur Gemeentewerken, had dezelfde truc ook- de zaterdag van de vervuiling (18 juli) kunnen worden toegepast, wanneer hij eerder was ge waarschuwd, dat er olie de Vlaardingse havens binnenstroomde. SCHIEDAM Als het aan de Schiedammer Aad Juyn ligt wordt het morgenavond een bijzon der drukke bedoening in de Schiedamse zuidwijk De Gorzen. Niet minder dan 500 mensen verwacht hij op het jaarlijkse, traditioneel geworden, straatfeest in de Sommelsdijksestraat. „Het is een buurtfeest met een uniek karakter dat elk jaar vanzelf groter wordt, omdat het zichzelf verkoopt. Verleden jaar waren er 300 mensen zonder dat Ir veel reclame is gemaakt, dus reken maar uit," zegt Juyn, sympathisant van de bewoners van de jarenlang met sloop bedreigde Sommelsdijkse straat en uitbater van het bluescafé De Plantage in Zuid. Organisator van het jaarlijkse straatfeest m de Som-, melsdijksestraat Aad Juyn: „Het feest wordt al een echte traditie." (Foto Arie Wapenaar) NiVON 1 1; Fortüna Diploma Peter Maarle veld tussen zijn zuilen: „Ik moet nog zien wie mij dit nadoet in Zuid-Hol land." (Foto Arie Wape- naar) ET VRIJE VOLK Schiedam vlaardingen— 1? VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1987 stuli Schrijven naar stu«goed Het Vrije Voik Wtte de Withstraa: 25 3012 Bl Rotterdam mm*}i WlMMfMJ IliM^iilll f -WMtaiX iuatiux é*«nrG»#vy tszi zz 03*08 f m Sm ZSjiklZ Vermeldde Stukgoed 16 mei dat topsnelheid bij het Rode Kruis onbekend is, dit keer een beter bericht. De 60.000 gulden waarvoor ai een jaar lang naar een bestemming werd gezocht is besteed en goed ook. Het Rode Kruis zocht al die tijd naar een bestemming voor dit bedrag, liefst voor één afgerond project. De ge dachten gingen uit naar een doel in Columbia. Toen dit niet-mogelijk bleek vroeg de afdeling Rotterdam om een alternatief. Het hoofdbureau van het Rode Kruis in Den Haag Het echter lange tijd, zeer tot ongenoegen van de afdeling Rotterdam niets van zich horen. Aan deze stilte is een eind gekomen. Sinds een maand zijn op kosten van het Rode Kruis, afdeling Rotterdam, een chirurg en een hoofdver pleegkundige aan het werk In een hospitaal in Pakistan. In het vluchtelingenkamp te Mianwali was hun hulp drin gend gewenst, Pakistan her bergt vele Afghaanse vluch telingen. De nood in de kam pen is zeer hoog, niet alleen op medisch gebfed. De kos ten van de uitzending bedra gen in het totaal 60.000 gul den. De afdeling Rotterdam van het Rode Kruis heeft het resterende bedrag bijgepast. Volgens plan komen de chi- rurg en de hoofdverpleeg kundige eind september weer terug naar Nederland. Twintig minuten lang staan ze geduldig in de rij te wachten, de kinderen in Jeugdland die mee willen doen aan de kwis- sen van het Rotterdamse energiebedrijf GEB. Wat ze al niet over hebben voor een sticker, of een reclamepen. Er zijn door GEB-medewer- kers vijf verschillende kwis- sen samengesteld met vrij pittige vragen. Opvallend is het dat de het spel over ener giebesparing door kinderen heel goed wordt beantwoord. Een score van twintig punten voor twintig vragen is in ieder geval geen uitzondering. Gaan de vragen over zaken wat verder weg van huis, bij voorbeeld of er in elke straat een transformatorhuisje te vinden Is en óf het GEB ook in Spijkenisse energie levert, dan moeten veel deelnemers het antwoord schuldig blij ven. De meeste kinderen ver tellen dat ze op schooi over energiebesparing leren, maar dat ze er ook thuis mee te maken krijgen. 'Truc' met laag water geeft uren tijdwinst Wm -vl 'w* ÉSPi y V- 4'{' 'fü MA *fii&fdA „Als wij bij laag water wa ren gewaarschuwd, hadden wij de deuren eerder kunnen dicht doen en langer kunnen dicht houden. Dan was de Oude Ha ven langer afgesloten ge weest,", zegt hij. Maar de ha vendienst van Gemeentewer ken werd, zo blijkt uit een re constructie van de gebeurte nissen, pas om 8 uur gewaar schuwd. Vervolgens werden om 8.45 uur de deuren van de keersluis gesloten. Na het hoogwater van 10.24 uur liepen ze om 11.15 uur weer automa tisch open. Daarna blies de sterke wind de olie bij afgaand tij.de Oude Haven binnen. Over de vraag wanneer de olie nu precies de Oude Haven binnenstroomde, lopen de me ningen overigens uiteen. Vol gens Gerritze gebeurde dit pas op zaterdag, maar havenmees ter S. van Berge thans met vakantie verklaarde eerder, dat de olie in twee etappes bin nenkwam: op vrijdagnacht en op zaterdag. Zoals bekend was dé olie af komstig van Shell Pernis, waar door de sterke regenval van die nacht het olie/waterscheidingssysteem van een buffertank niet goed werkte. De tank stroomde over en de olie kwam via dé ie* Pe troleumhaven en'Nieuwe Maas terecht in de Vulcaanhaven, Koningin Wilhelminahaven en Oude Haven tot aan het Bui zengat. Pas zaterdagochtend kreeg Shell in de gaten, dat veel meer olie was ontsnapt dan de nacht tevoren was san- genomen. Nadat eerder een olie- sehermvaartuig en het purifl- catieschlp Roteb 6 de havens hebben schoongezogen, zijn af gelopen maandag de Roteb 8 en de vijf werknemers in het Buizengat begonnen. Sinds woensdag wordt gewerkt in de Oude Haven. De muren van de KW-haven werden al eerder schoongemaakt door de Roteb 6. „Het gaat vrij langzaam, want de olie zit er al een paar dagen op en ze kunnen er niet zo gemakkelijk bij," zegt brug wachter Nico van den Boog-' aart De muren en palen worden onder hoge druk schoongespo- ten met warm water. Als de olieberg vast zit, wordt Nebol gebruikt. Volgens de heer G.H. ter Wee,'plaatsvervangend chef'van de' vaartuigendienst van de Roteb, is dat een mi lieuvriendelijk chemisch schoonmaakmiddel. De olie die- vrijkomt, wordt zoveel jmogelijk opgevist. Ter Wee erkent, dat een deel ook naar de bodem zal zakken. „Maar dat is zo weinig," zegt hij. Ook Gerritze tilt daar niet erg zwaar aan. „Daar doe je niks aan," zegt hij. „De Roteb gebruikt de meest geavanceer de middelen. Er zal bodemver ontreiniging optreden. Maar wat moet je? Je kunt niet an ders." Wanneer de Roteb 8, dat nor maal als vuilophaalschip dienst doet, klaar is, kan Shell Pernis een rekening van een half miljoen gulden tegemoet zien. Zoals bekend heeft de maatschappij beloofd alle schade te zullen vergoeden. Voor het derde achtereenvol gende jaar stond de eigenaar van het enige bluescafé dat Schiedam rijk is de buurtbe woners terzijde bij het organi seren van de festiviteiten. „Twee jaar geleden is het alle maal begonnen als een actie- feest om de straat voor de sloop te behoeden. Toen wilden de mensen uit de Sommels dijksestraat zoveel mogelijk publiek naar de straat halen om te laten zien dat er in die huisjes nog prima te wonen vieL Die strijd met de gemeen te is nu gestreden, en met suc ces gelukkig. Dus ik dacht dat ik er dit jaar wel niks meer van zou horen. Maar nu blijkt dat ze er een traditie van wil len maken. Des te beter, vooral als je bedenkt dat het Planta ge-festival, op het schelpvor mige podium in het parkje aan het begin van de Lange Nieuw- straat, ook ter ziele is," aldus de horeca-ondememer. Vooral zijn ervaring in de muziekwereld kwam goed van pas. De blues-fanaat ziet zelfs mogelijkheden het straatfeest langzaam maar zeker tot iets groots uit té bouwen. Aad Juyn: „Er gebeurt wat dit be treft heel weinig In Schiedam, dus ik denk dat er wel belang stelling voor is. Dat het laatste Plantage-festival tijdens de Brandersfeesten in september vorig jaar maar honderd men sen trok is natuurlijk treurig, maar dat had ook wel wat met de ongelukkige programme ring' te maken, denk ik. Wij willen het van jaar tot jaar rustig opbouwen en vooral niet te grote stappen ineens nemen, anders ga je op je bek. Mis schien volgend jaar gewoon 's middags al met wat bandjes beginnen." Dat het straatfeest steeds meer het karakter krijgt van een blues-festival is geen toe val. Juyn: „Natuurlijk is dit voor mij een mooie gelegen heid om met mijn hobby np'ar buiten te komen. In mijn eigen café heb ik nauwelijks ruimte voor live-optredens, om van de overlast maar te zwijgen. Maar het is niet zo dat ik al-' leen maar m'n eigen stok paardjes aan het berijden ben, want er is wel degelijk weer een opleving in de belangstel ling voor rythm blues. Ik 'merk het in de zaak, er zijn' weer heel jonge mensen mee bezig. En dan, de band die net als vorig jaar het feest afsluit, Tip On In van de Schiedamse zanger Rlni van Willigen; stamt uit De Gorzen. Dat zijn jongens die heel professioneel bezig zijn. De groep werkt nu aan haar derde LP." Het programma begint mor genmiddag in en om de Som melsdijksestraat om 14.30 uur met een Play Back Show voor kinderen vanaf 8 jaar die tot 16.30 zal duren. Om 19.00 uur treedt de eerste band op Cami- no Real, een vijfmans synthe sizer-formatie die ook nauwe banden met de buurt heeft. Om 21.00 uur komt de Vlaardingse Hot Blues Band op het podium. Om 23.00 uur wordt het feest afgesloten met de Gorzense 'topper' Tip On In. Toegang gratis. a l MAASSLUIS -— Bij een brand in de Piersonstraat In Maas-" sluis .Is een bovenverdieping uitgebrand. De onder- en naastgelegen woningen liepen waterschade op. Vermoedelij ke heeft het bankstel, dat te aicnt tegen de kachel stond, vlam gevat. In een tiat aan de Burg. Zane- veldstraat zijn twee telefoon- kasten uitgebrand. Vermoede lijke oorzaak is brandstichting. De PTT heeft de schade giste ren hersteld. VLAARDINGEN Een par keersteek die twee Vlaardin- gers te lang duurde, heeft In de Olmendreef in Vlaardingen tot een vechtpartij geleid, waarbij een 41-Jarige Vlaardlnger ge wond werd. De man parkeerde zijn wagen in de buurt van Ce- derdreef. De mannen moesten op hem wachten en maakten aanmerkingen op de snelheid waarmee dat gebeurde. Hierop ontstond een woordenwisseling en een vechtpartij. Het slacht- offér werd daarbij gewond aan zijn oog, hand en scheenbeen. De daders, 20 en 22 jaar, zijn later door de politie aangehou den. Zij konden worden achter haald, omdat het slachtoffer, die in gezelschap van zijn vrouw was, het kenteken van hun auto had onthouden. kortaf - -■ - De aangekondigde excursie V.. van het NIVON-VIaardingen >.-'■* aanstaande zondag naar het Voorns duin Is wegens ziekte 4 ','i .afgelast. -- In verband met de verplicht gestelde rustpauze van de ge meentelijke grasvelden zal de voor zondag 9 augustus ge plande oefenwedstrijd Fortu- na-Voorburg niet worden ge speeld op het terrein aan de Marathonweg in Vlaardingen maar op het sportpark Juliana te 's-Gravesande bij de v.v. Gravesande. Aanvang 14 uur. VLAARDINGEN De 9-jarige Geraldine Booden uit Vlaardingen is door de Nederlandse Spoorwegen" uitgeroepen tot 'superrail runner'. Het bijbehorende diplo ma en T-shirt ontving ze gisteren uit handen van de heer Hoenders van de NS. Het diploma wordt uit gereikt aan kinderen van 4 tot en met 11 jaar die meer dan tien keer met de Railrunner, het nieuwe kinderkaartje van de NS, hebben gereisd. Hiervan kan alleen gebruik wor den gemaakt in gezel schap van iemand van 19 jaar of ouder. Zo'n bege leider mag maximaal drie 'Railrunners' meene men. Kinderen die dezelfde titel willen krijgen als Ge raldine moeten het zoge naamde Railrunnerpas poort kopen. Dat kost een rijksdaalder. In het pas poort kunnen stempels worden gespaard, voor ie dere reisdag één. Drie stempels zijn goed voor de Railrunnerbadge. Na tien reizen kan met de, laatste bladzijde uit bet' paspoort het Railrun- nersdlploma worden aan gevraagd. .VanaJ dat mo- - ment Is een kind 'super- railrunner'. VLAARDINGEN „Ik maak alles, als het maar rond is," zo luidt het bedrijfsmotto van Peter Maarleveld van houtdraaierij T>e Eenhoorn' in de Vlaardingse L&ndstraat. Toch moest hij even drie keer slikken toen hij een or der binnenkreeg om tien mansho ge klassieke zuilen van tropisch meranti-hout te leveren. De ge vaartes zijn 1.80 meter hoog, 25 centimeter in doorsnee en 50 kilo zwaar. De zuilen zijn bestemd voor ca fé Continental aan de Westhaven- kade, waar ze vanaf begin sep tember te bewonderen zijn. Het leek de uitbater van deze gele genheid 'een aardig -ideetje' om het interieur van zijn schenklo- ka&i met de klassieke objecten op te sieren. „Ik heb wel+meer grote klussen gedaan, want dat is een speciali teit van me, maar dit zal je toch niet vaak meemaken. Ik moet nog zien wie me dit in Zuid-Hol land nadoet," zegt Maarleveld niet zonder trots. „Voor zo'n kar weitje haal ik de tweeduims-guts uit de kast, dat is de allergroot ste. Je krijgt er wel spierballen van. Op een dag kan ik net twee van die dingen draaien, maar dan ben je ook wel helemaal op," aldus de ambachtsman. Normaal houdt Maarleveld zich bezig met stoelpoten, tra phekken en restauratiewerk. Hij maakte de gordijnknoppen voor het koninklijk paleis in Den Haag, registerknoppen voor een'" historisch orgel en honderd kap- stokhaken voor een kerk in Woer den. Ook bij dat restauratiewerk treft hij wel eens een bijzondere opdracht Maarleveld: „Ik heb eens een onderstuk voor een preekstoel gedraaid, dat appa raat had een doorsnede van eén meter. Daar heb ik toen een spe ciale draaibank voor moeten bou wen. Ook het toerental van de machine moest ik met wat kunst grepen terugbrengen, anders was het hele geval als een helicopter opgestegen." «rvsdi m;sl i SCHIEDAM Bridgeclub Schiedam '59 kan terugkijken op een seizoen met diverse promo ties en kampioenschappen. De dames Govers en Lely werden kampioen in de Hoofdklasse van de damespareneompetitie van het district Vlaardingen. Het duo bevocht met succes de promotie naar de Landelijke Klasse. De heren Th. Broeren en Van Velzen eindigden als eerste in de Hoofd klasse van het district. De heren A. Broeren senior en A. Broeren junior legden in de Eerste Klas-' se beslag op ereplaats. J Ook de jaarlijkse strijd om dé Rijnmond-bokaal viel in het voordeel van de Schiedammers uit. De heren Folckelman en Smit, Th. Broeren en Van Vel-i zen, Van der Slik en Smits wis-* ten deze trofee voor de vereni ging binnen te halen. In de viertallen-competitie, slaagde het eerste team, be staande uit de heren Van der. Dool, Van Leeuwen, Fokkelman en Smits erin te promoveren naar de landelijke Tweede Divi- In de Tweede Klasse behaal den twee Schiedamse viertallen het kampioenschap. In de Eerste Klasse wist een viertal promotie naar de Hoofdklasse te bereiken. De vereniging wordt nu verte- genwoordigd door drie viertallen in de District Hoofdklasse en twee In de Eerste Klasse. De huishoudelijke competitie werd gewbnnen door de combi natie Fokkelman en Smit met een gemiddelde score van 55 per cent. Daarmee onttroonden zij i het paar Van der Slik en Smits als clubkampioenen. Maandagavond 7 september wordt het .nieuwe clubseizoen geopend. De mogelijkheid be staat dat een beperkt aantal nieuwe leden kan worden toege laten. Inlichtingen daarover zijn te verkrijgen bij de secretaresse van de vereniging mevrouw Ves- ter-Prein, telefoon 4261562.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1