vlaardingen-schiedam 4 Zolder vol aardewerk Spanning tot de laatste hole in vijfde Broekpolder Golf toernooi Vrijwilligers redden tassen vol met padden Mannenkoor Orpheus naar het Duitse Hamm Wandelen met de Natuurbescherming Opgeven voor vierde recreatieve triathlon Peyenoorders op Jeiigdland Nieuwbouw Hoogvliet Kinder- activiteiten in Klubhuis Oost lfc^> '"-S 'ÏAN*.*- -A.* - 1 WV WS SSSSill SCHIEDAM De Be woners Vereniging Schiedam West (BVSW) is razend op de directie van de Woning- houw Vereniging Schie dam (WVS). Reden is de overplaatsing van de vaste hegeleider /opzichter voor de her-renovatie van de 213 huizen van de voormalige woning bouwvereniging Sint Jozef. Alle 213 Persoonlijk Voorzitter van de Bewo ners Vereni ging Schier dam West (BVSW) Hans Coster: ,JDie begeleider was de juiste man op de juiste plaats." Foto's Arie Wapenaar) •V O-1'? c Winnaar Jim Rhodes maakt voor de microfoon de organisatoren een compli mentje. Links voorzitter mr. Paul Nouwen van de stichting International Broek polder Golf Tournament. (Foto Arie Wapenaar) Very good Een van de glibberige amfibieën bezig1- met het oversteken van een asfaltpaadje in Kethel. (Foto Arie Wapenaar) I >V'-^ /''J t4-' 0- -' i r r If^ph- i?I*#** j~ t «V - l/?"»?j *.ii r 1.\ T v - HET VRIJE VOLK MAANDAG 10 AUGUSTUS 1987 Vaste begeleider '213-blok' verdwijnt van het toneel In deze man stelden zij groot vertrouwen. „De bewoners van de '213' hebben al genoeg ellen de gehad. Nu dit nog, schande. Niemand is hierin gemengd. Wij hebben het donkerbruine vermoeden dat begeleider Van der Aa na de vakantie niet meer terug komt," vreest de voorzitter van de bewonersver eniging Hans Coster. i~De huizen, na alle klachten trover vochtoverlast in heel ^Schiedam beter bekend onder «"de naam de '213', werden enke- -ie jaren geleden gerenoveerd. ,sNa de verbouwing zaten de be woners echter met natte of on dergelopen kruipkelders, vast vriezende ramen en kozijnen door condensvorming. Er wa ren vele gesprekken nodig tus sen gemeente, de nieuwe eige naar de Woningbouw Vereni ging Schiedam en de gedesillu sioneerde 213-bewoners om tot een her-renovatie te komen. Onlangs werd bekend dat, mede door toedoen van het D66 raadslid Adri Reljnhout, de ge plaagde Westbewoners een normale verhuisvergoeding ontvangen. De bewoners van de beneden etages blijven in hun woning tijdens de verbou wing. De bewoners van boven woningen ontvangen een gro ter bedrag. De nieuwe .verbou wing is inmiddels begonnen. In eerste instantie werd slechts goedkeuring verleend voor de verbouwing van" de helft van de 213huizen. Pasgeleden werd het akkoord verstrekt voor het uitbetalen van de ver goeding voor alle 213 huizen. „Nu zitten we al negen jaar aan tafel om over die pro bleemhuizen te praten. De BVSW wil in verband met de problemen in het verleden ge mengd worden In de verdere plannenmakerij. Wij willen in ieder geval een y/s// De 218 huizen van de voor malige Wo ningbouwver eniging Sint Jozef berok kenen de be woners, de plaatselijke politiek, het ministerie VROM en an dere overhe den, al jaren problemen. Op de foto de Anth. Muys- straat. projectleider/opzichter waar mee ledereen het goed zou kunnen vinden. In de heer Van der Aa hadden we de juiste man op de juiste plaats gevon den. iedereen was er content mee. Hij kon prima opschieten met de 213-mensen. Zij hadden vetrouwen in hem.; Dat ver trouwen was eerder zwaar ge schaad," aldus voorzitter Cos- ter, die een brief hierover naar het bestuur en de directie van de WVS heeft gestuurd. De directeur van de Woning- houw Vereniging Schiedam F.A. de Graaf bestrijdt het feit dat er niemand op. de hoogte was gesteld van de vervanging van de projectleider. «Mevrouw De Graaf: „De leden van het planteam werden wel op de hoogte gesteld. Wij vinden ech ter dat persoonlijke en zakelij ke belangen niet goed te schei den zijn. Wij willen niet in dis cussie gaan over het persoon lijk functioneren van iemand ïh onze dienst." Hans Coster reageert: „Er was afgesproken dat vooral de bewonersvereniging betrokken zou zijn bij de benoeming van een geschikte begeleider. Dat is gebeurd. Bij vervanging zouden wij dus wederom be trokken moeten zijn. !-Nuge beurt het bijna geruisloos in de vakantietijd.' Ons vetrouwen in de WVS is geslonken tot een zeer wankele basis." De begeleider zou zich vol gens de BVSW en de betrokken Westbewoners prima van zijn taak kwijten.Door de BVSW wordt hem een „bewoners- vriendelijk, menswaardig en geloofwaardige' handelen" aan gerekend. Hij zou de getergde 213-bewoners van, de, .gehele Anthony' Muijsstraat, een'ge deelte van de Huijsmanstraat, Van Beverenstraat en West- frankelandsestraat, behoeden voor verdere misstappen in de uitvoering van het verbeter plan. „Hij is gewoon te goed voor die mensen," denkt Hans Coster. SCHIEDAM In de laatste week van de schoolvakantie worden er nog kinderactiviteiten gehouden in het Schie- damse Klubhuis Oost in de Galileistraat. Voor kinderen van vier tot en met twaalf jaar is er vanaf maandag 17 'au gustus van alles te doen in en om het buurthuis. Maandag 17 augustus wordt de verrassings ochtend gehoudenvan 10.00 tot 12.00 uur. Kos ten 1,-. Woensdag 19 augustus gaan de leiders en leid sters van het clubhuis vergezeld van vrijwilli gers met belangstellende jeugd met de bus naar Drievliet. Vertrek om 9.30 uur, einde van de middag retour. Brood en drinken zelf meenemen. Kosten ƒ10,-. Gaarne snel opgeven ên van te voren betalen, want vol is vol. Op donderdag 20 au gustus trekken de bege leiders en de kinderen naar de werkspeeltuin .De Botte Spijker. Weer zelf brood en drinken meenemen. Vertrek om 9.30 uur, retour om 15.30 uur. Kosten 3,50. Klubhuis Oost, Galilei straat 86, Schiedam, tel. 4735435. SCHIEDAM Deze week hervatten de leden van het Ko ninklijk Schiedams Mannen koor Orpheus, de oudste cultu rele vereniging van de stad, de repetities. Het koor bereidt zich voor op d.e ."concertreis naar het- West-duitse. plaatsje Ham'm op 18,19 en 20 septem ber aanstaande. Burgemeester drs .Reinier Scheeres en cul tuur wethouder Luub Hafkamp zullen de koorlieden op hun reis vergezellen. Nieuwe leden zijn van harte welkom hij het koor, dat onder de bezielende leiding staat va!n de jonge dirigent Richard Ram. Geïnterresseerden kun nen zich'aanmelden bij hét eni ge vrouwelijke lid van de ver eniging, de secretaresse me vrouw Stouthandel, tel. 4267067. Het KSM Orpheus re peteert elke dinsdagavond van 20.00 tot 22.30 uur in Maison Ti- voli aan de Nieuwe Haven in Schiedam. ROTTERDAM „In 1974 kochten we in Zeeland een au thentieke melktest of afroom- schaal afkomstig uit Bergen op Zoom. Gewoon omdat we 'm Tolmooi vonden. Hoe het proces '"precies in elkaar zat weet ik niet meer, het kwam er op neer dat we geïnteresseerd raakten naar het ontstaan van dat stuk aardewerk. We koch ten boekjes en al snel werden we enthousiast over puur. Ne derlands aardewerk. We koch ten een Friese melkpot, een donkerbruine melkkan, een stoofkan en de meest vreem- soortige potten: het begin van een verzameling die in ruim 12 jaar zou uitgroeien naar ruim 800 stuks uit de 19e en 20ste eeuw." Paul Smeele (49)en z'n vriendin Adri van der Meulen uit Rotterdam praten enthousi ast over hun verzameling 'ge woon' Nederlands aardewerk. Tot en met 13 september is hun enorme collectie te bewon deren op de bovenste verdie ping van museum De Dubbele Palmboom in Delfshaven. Het is niet voor 100 percent zeker, maar de kans is groot dat Paul 'en Adri de meest complete verzameling Hollands aarde werk in het land hebben. Hoe kom je zo ver? Adri: „Het gaat vanzelf. Het begint bij één en voor je het weet heb je vijftig stuks in huis. Vanaf het begin struin den we allerlei markten en winkels af, op zoek naar au thentieke, gave exemplaren. De.ene keer betaalden we een paar gulden voor een zestig jaar oud aardbeienpotje, een andere keer veel geld voor twee Friese kerfsnee vergieten uit 1884. Paul: „Op sommige markten raakten we al bekend, wat dat betreft zijn vlooienmarkten gunstiger voor ons. Particulie ren' weten dikwijls niet wat voor prachtig aardewerk ze voor een habbekrats te koop aanbieden. Wist je dat er begin vorige eeuw ins ons land zo'n 100, pottenbakkerijen waren? Dat aantal Is sindsdien con- stant gedaald. De meeste be drijfjes waren In West-Bra bant, Friesland, Zuid-Holland en Noord-Limburg." Jullie kicken vooral op het 'gewone' aardewerk? Adri:- „Klopt. Het sier- en kunstaardewerk laten we over aan anderen. Wij' speuren al leen naar huis-, tuin- en keu kengerei. Zie je die paar doof potten? Daar zijn we dolblij mee, vooral omdat ze nog een deksel hebbel. Negen van de tien keer tref je een doofpot aan zonder deksel. Die thee lichtjes zijn ook leuk, hè? We hebben er eentje met het wa pen van Rotterdam. Die slanke Friese vind je mooi? Tja, die kochten we op een vlooien markt voor twee tientjes. Het Friese spul is mooi en verfijnd, ze hebben daar een lange pot- tenbakkerstraditie. Je moet eens naar Workum gaan, daar zie je prachtige voorwerpen." Hebben jullie ook unieke exemplaren? Paul: „Waarschijnlijk wel, die waterfilter uit 1934 hebben we nergens anders ontdekt. Je weet het nooit helemaal zeker, met zo'n enorme bevolking. Neem nu die wandborden met allerlei ranzige teksten, die zie je heel erg weinig. We konden er zeven bemachtigen in 13 jaar." Paul en Adri tonen trots him perenpannetjes, chocoladeke tel, puddingvormen, spaarvar kens, verfpotjes, tultpotjes, mollenpotjes en loodwitpotjes. Steeds noemen ze de herkomst en indien gewenst ook nog het tijdvak. Het oude aardewerk dat In onze stad wordt aange troffen is meestal afkomstig uit Gouda. Verder scoort Ber gen op Zoom hoog, vooral wat betreft vuurbestendigheid. Kunnen jullie thuis alles wel kwijt? Paul: „We hebben alles in open kasten op onze zolder staan. Echte liefhebbers willen wij wel ontvangen, maar we hebben liever niet ons adres in de krant, anders krijg je onge vraagd te veel aanloop. We werken allebei, dus zoveel tijd hebben we ook weer niet." Nog op zoek naar. bepaalde voorwerpen? Adri: „We hebben al heel erg veel, eerlijk gezegd komt er de laatste tijd niet meer zoveel bij. We zoeken nog een bepaal de lichtbruine kan uit Bergen op Zoom en een zogenaamde visben, een aparte hengselpot. Aeh, het leuke is dat je op de meest onverwachte momenten Ineens tegen zoiets aanloopt" VLAARDINGEN Het vijfde International Broek polder Golf Tournament is gewonnen door de Engelse golfleraar Jim Rhodes- (41). Hij versloeg zijn landgenoot en kanshebber Pip Elson met één punt verschil in de vierde ronde, die zondagmiddag werd gespeeld. „Het was een goed toernooi met meer pu bliek dan ooit. Sportief was het een hoogtepu: want het was de eerste keer dat het op de laatste hole werd beslist. Die spanning hebben wij nog niet eerder gehad," zegt mr. Paul Nouwen, voorzitter van de organiserende stichting. Aan het toernooi, dat don derdag begon, werd deelge nomen door 37 golfleraren uit zeven landen en de clubkam pioen van golfclub Broekpol der. De best geklasseerde Ne derlander was Wielfried Lemmens op een gedeelde derde en vierde plaats met Chris Morton. Golfleraar Joost Hage van golfclub Broekpolder eindigde als tiende. „Mijn streven was om bij de eerste vijf te eindigen," zegt hij. „De eerste drie ron den ging het perfect, maar bij de vierde ronde ging ik op de dertiende hole de mist in." Hage verspeelde er twee sla gen, doordat zijn balletje in een bunker (kuil met, zand) was terechtgekomen. „En daarna heb ik nog vier bun kers gezien." Winnaar Jim Rhodes uit Wolverhampton -bracht het toernooi, dat een prijzengeld van 60.000 gulden kende, op zijn naam met de scores 87, 72, 73 en 76. Evenals de overi ge deelnemers vond hij de Broekpolder-baan met 18 ho; les 'very good' „It has matu red very quickly in the past five years," was zijn mening na afloop. Het was de eerste keer, dat Rhodes die met 12.000 gulden naar huis ging,- aan het toernooi deelnam. „I hope it's not the last time." Voorzitter M.J.L.F. van Moorsel van de golfclub Broekpolder noemde de laat ste dag 'heel zwaar'. „Ieder een werd vanmiddag klieder- nat," zei hij. Dat het baanre cord van 68 slagen niet was gesneuveld, zoals hij had ge hoopt,, vond hij niet teleur stellend. De Engelsman Tim Giles kwam er met een score van 70 het dichtst bij. „Dat is gezien de weersomstandighe den uitstekend. Er zijn veel goede scores geweest, ver spreid over een groot aantal spelers," aldus Van Moorsel. „Iedereen heeft sterke en minder sterke ogenblikken gehad." Mr. Paul Nouwen weet nog niet of het zesde toernooi vol gend jaar precies dezelfde opzet zal hebben als dit jaar. In ieder geval wordt gepro beerd het aantal deelnemen de landen met twee uit te breiden. „Spanje en Dene marken zijn haalbaar," aldus Nouwen, die bij Italië een vraagteken zet. Een uitbrei ding van het aantal spelers tot negentig is 'een formule waarover wij piekeren'. Het Pro-Am toernooi zou dan op donderdag worden gespeeld. De drie volgende dagen zijn voor- de professionals met een selectie na de zaterdag. Zelf speelde Nouwen afge lopen zaterdag 'matig' tij dens het Pro Am toernooi, waarbij gemengde teams van amateurs en beroeps speelden. „Ik heb een nieuwe baan, dus ik heb weinig kun nen trainen," aldus Nouwen, die sinds kort directeur van de ANWB is. „Mijn team is in de achterste gelederen geëin digd. Maar ja, dat geeft niet." SCHIEDAM Opvallend veel vrouwtjespadden bevolken de Schledamse polders. De groe ne kikkers hebben van drie op eenvolgende strenge winters een fikse opduvel gehad. De paddenstand en de bruine kik kers handhaven zich over 't al gemeen toch redelijk. Tot die conclusies komt C.A.M. van Hoek in het jaarverslag van de Paddenwerkgroep Schiedam van de Koninklijke Nederland se Natuurhistorische Vereni ging. De achttien vrijwilligers van de werkgroep waren dit jaar van 1 maart tot 15 april bij nacht en ontij op de been. Zij zetten In die periode 560 padden en 33 kikkers over de weg. Ondanks de inspanningen van de na tuurvrienden legden toch nog rond de 130 amfibieën het -loodje, evenveel als vorig jaar. „Voor het overgrote deel slachtoffers van het verkeer. Met borden vragen we de au tomobilisten om een snelheid van dertig kilometer per uur aan te houden, maar de mees ten lappen dat advies gewoon aan hun laars," aidus de Schledamse paddenvriendln mevrouw Van Hoek. De druk ste oversteekplaatsen zijn de Harreweg en de Kerkweg in Kethei. Door de lage tempera turen en gebrek aan man kracht was de werkgroep niet in staat om gaas te plaatsen op de Kerkweg. De keerlus van de tram bij het Emmaplein naast de Broers- vest werd wel met gaas afge zet. C.A.M. van Hoek: „Wat ons betreft zet de gemeente daar nu eindelijk eens een per manente afrastering neer, want het is ook een druk trekgebied. Daar zouden de trambestuur ders ook mee geholpen zijn, want die hebben veei last van konijnen en hazen die, verblind door de felle lichten, tussen de rails blijven zitten." Door de lange vorstperiode kwam de paddetrek dit jaar laat op gang. De eerste dieren werden óp 1 maart gesigna leerd. Van Hoek: „Padden kruipen voor hun winterslaap zo'n veertig tot zeventig centi meter de grond in, vandaar dat ze vrij goed tegen de kou be- stand zijn. Als het nu in het voorjaar warmer wordt, ontwa ken ze uit die slaap en gaan 'ze massaal in groepen terug naar hun geboorteslootje om te eten en zich voort te planten: de paddetrek. Ze hebben een voorkeur voor miezerregen, want ze hebben een hoge luchtvochtigheid nodig voor hun huid." De koudbloedige padden lopen graag over het asfalt, omdat het warmer is dan de grond. „Kikkers springen, maar pad den kruipen echt. Die kunnen er uren over doen om een smal weggetje over te steken. Al die tijd zijn ze erg kwetsbaar. Van daar dat wij ze oppakken, ze even meten en het geslacht bepalen, en ze dan aan de overkant weer neerzetten. Ik laad ze gewoon in mijn nylon boodschappentas, want daar gaan er een heleboel in," ver telt Van Hoek alsof het om rol letjes biscuit gaat. De mannetjes zijn elk jaar weer de eersten die op pad gaan. - Komen ze onderweg een ge- schikt vrouwtje tegen, dan'mag zij het mannetje verder op haar rug naar het geboorteslootje dragen. „Padden kunnen wel twintig jaar worden, maar tel kens gaan ze weer naar die zelfde plaats terug. Als die sloot dan gedempt is blijven ze vaak toch doorzoeken. Soms gaat zo'n hele populatie dood van de heimwee, andere keren kiezen ze een nieuwe verblijf plaats. Bij de bouw van Spa- iand en de uitbreiding van het Beatrlxpark zal er een hoop leefruimte voor de padden ver loren gaan, ben ik bang. En in het Park Kethel was een sloo tje zo verzuurd, dat de popula tie daar In z'n geheel is wegge trokken. Allemaal redenen om de paddenstand de komende jaren heel goed, in de gaten te houden," aldus mevrouw Van Hoek. ROTTERDAM— Onder leiding van gidsen van het instituut Voor Natuurbeschermings educatie (IVN) kan iedereen mee wandelen naar en door de mooie plekjes van Hoogvliet. Op zaterdag 22 augustus is er een excursie georganiseerd die voert langs de visserijgrienden, de kinderboerderij en de edu catieve wildtuin. Tot aan het begin van deze eeuw waren er nog tientallen vissersbedrijfjes langs de Oude Maas gevestigd en werd er met succes op zalm gevist. In de educatieve tuin aan de voet van de Spijkenisserbrug ko men planten en bloemen voor die elders in Zuid-Holland niet of nauwelijks te zien zijn. Zo groeit er de beschermde kaar- deboi. Om 10.30 uur is de start op de hoek Tijnweg-Herikweg. Een ieder kan gratis deelne men. Stevige wandelschoenen worden aanbevolen. Inlichtin gen over deze eerste natuur wandeling door Hoogvliet zijn te verkrijgen via telefoonnum mer 010-4384267. *10 MAASSLUIS De afdeling sport en recreatie van de ge meente Maassluis moedigt de inwoners van de eerste stad aan de Waterweg aan mee te doen aan de jaarlijkse recrea tieve triathlon die op zaterdag 29 augustus aanstaande wordt gehouden. Sportievelingen met een hele goede conditie kun nen zich nog opgeven voor eenvierde of een eenachtste triathlon bij de VVV balie van het stadhuis in Koningshoek, aan de kassa van zwembad Dol-Fijn en bij de benzineshop van het Automobielbedrijf Wij- nands. Deelnemers van buiten de stad kunnen bellen met de Maas- sluise afdeling sport en recrea tie en om een Inschrijfformulier vragen, tel. 01899-19111. De deelnemers aan de eenvierde triathlon moeten een kilometer zwemmen, 50 kilometer fietsen en 9,8 kilometer lopen. Vodr de deelnemers aan de een;' achtste triathlon zien de af-" standen er als volgt uit: 500 meter zwemmen, 28 kilometer fietsen en 4,8 kilometer lopen. ROTTERDAM Bezoekers van het evenement Jeugdland in het Rotterdamse Ahöy'-com- plex kunnen morgenmiddag een balletje trappen met voet ballers van Feyenoord. Kinde ren kunnen kiezen uit twee mo gelijkheden, óf ze spelen mee in het team van de profvoet ballers óf ze nemen het op te gen de Feyenoorders. Regae Blinker, Jerry Simons, Benny Wijnstekers, Ed Roos, Lars El- strup, Jos van Herpen, Joop Hiele, Ricardo de Jongh en Re- né Hofman staan vanaf 14.00 uur klaar voor de klanten van het vakantie-evenement. .ROTTERDAM De bouw van honderd eensgezinswoningen in Hoogvliet, tussen het bejaar denservice centrum De Kuik aan de Kinheim en de oude huisjes aan de Jan de Raadtxade, begint binnenkort. De huurhuizen van de Stichting voor Volkshuisvesting Hoog vliet gaan ongeveer 670 gulden bruto per maand kosten. Ge zinnen uit Hoogvliet en Pernis hebben voorrang bij de toewij zing van de huizen. Een aantal woningen is bestemd voor tweepersoons-huishoudens, - die tien jaar of langer huurder zijn van de stichting. De kandidaat-huurders moeten een bruto-inkomen tussen ƒ34.000 en 48.800per jaar hebben. Mensen die meer ver dienen en een goedkope een gezinswoning achterlaten, ma ken ook een kans. Geïnteresseerden kunnen zich voor 15 september aanstaande bij de Stichting voor Volkshuis vesting melden. Sri A

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1