schiedam 12 Sssö&ss e Wegwijzer Ui 97.- 'Weloverwogen en met gevoel voor harmonie de binnenstad invullen' Op een bril van Argus kunt u trots zijn! Kelderbox leeggeroofd WS DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1987 Schiedam VLAARDINGEN De overweldigende belang stelling voor het cursusaanbod heeft de initiatief nemers van de Volksuniversiteit Vlaardingen to taal verrast. Met 500 cursisten verdeeld over twintig cursussen kunnen de organisatoren terug blikken op een succesvol eerste jaar. In de derde week van september gaat het tweede leerjaar van start met een fors uitgebreid aanbod van 46 cur sussen. Op het programma staan niet alleen tien verschillende talen, maar ook recreatieve en alge- penaar) Iffi°883) ees eerlijk: het is toch leuk als u een kompliment krijgt over uw nieuwe bril?! Dat hij u goed staat, precies bij u past en een stukje toevoegt aan uw persoonlijkheid- De medewerksters en medewerkers van Argus beseffen dat terdege. En zij nemen de tijd voor u, zodat u zeker weet goed gekozen te hebben en er goed uitte zien. Wantaiieen heteindresultaattelt. Kom daarom naar Argus. Eén bril voor dichtbij en verweg. U kent ze wel: de dubbelfocus-glazen waarmee men kan lezen en verzien, maar waarbij dat storende scheidmgslijntje altijd zichtbaar is. Een recente ontwikkeling is hetmuitifocale glas (Varilux). Bij ditglas ontbreekt zo'n scheidingslijntje en is de overgang onzichtbaar en zeer geleidelijk. Voor de brildrager is dit veel prettiger, terwijl hij er voorde'buitenwacht' beter uitziet. Vraag ernaar bij Argus! Schiedam: Oranjestraat 19 - tel. (010) 4738700 Maassluis: Koningshoek-tel. (01899) 19039 Vlaardingen (OPTIEK DE BRUIN): Korte Hoogstraat 23 - tel. (010) 43484 450 ruim 1500 brilmonturen kontaktlenzen hoortoestellen adviezen computer-oogtesten oogmeting low-vision apparatuur gratis informatieboekjes Opendag De Schiedamse wethou der Chris Zijdeveld over de plan voor de bouw van een ABC-complex in het Schiedamse centrum: „Weloverwogen en met gevoel voor harmonie." (Foto Arie Wapenaar) Vlaardingen Maassluis Maasland HET VRIJE VOLK Zo n grote toeloop hadden we nooit kunnen dromen „Dat er kennelijk zo'n grote behoefte was aan deze vorm van onderwijs hadden we niet durven dromen, we zijn er echt door overrompeld. Op voor hand hadden we gerekend op zo'n 180 cursisten, maar dit sloeg alles, zegt E. Enne- king-Feitz, docente en een van de oprichters van de Volksuni versiteit, over het eerste, zo t succesvolle jaar. Voor die tijd 'konden leergierige VI aar din gers alleen terecht bij de Rot- Enneking: „ik hoorde van veel mensen in m'n omgeving E. Ennekmg-Feitz, docen te en een van de oprich ters van de Vlaardingse Volksuniversiteit: hadden nooit durven dro men, dat er zo'n belang stelling voor de cursussen (Foto Arie Wa zou zijn „„ai double of O Havanna fdeaux 'Die bril staatje echt geweld ig, pa... w Dubbelfocus Multifocaal Stevige, wit metalen bril met dubbele neusbrug ~7 rr (Model 16377) /O." Degelijk en tijdloos kunststof montuur Met Elox-stalen veren ~7 A (Model 223) /Hv Modem kunststof montuur met dubbele neusbrug, (Model22351) OOGMERK OPTICIEN Lid van de vereniging Oogmerk-Opticiens dat het reizen toch als een be zwaar werd gezien, evenals het eenzijdige aanbod. Toen ik zag dat er op de Volksuniversi teit Oostvoome, waar ik zelf ook les geef, hele leuke, gevari eerde dingen gebeurden, kwam het idee bij me op dat zoiets in Vlaardingen ook wel eens zou kunnen aanslaan. Met wat vrienden en bekenden, ook al lemaal mensen uit het onder wijs, zijn we om de tafel gaan zitten en zo is het balletje gaan rollen." Bij de gemeente Vlaardin gen klopte men tevergeefs om subsidie aan. „Daar wilde men eerst weten of er wel belang stelling voor zou zijn. Tja, is er behoefte aan een cursus Chine se geschiedenis? Zolang zo'n leergang er niet is weet je dat niet, maar bied je het aan, dan blijkt de klas opeens vol te zit ten. We begonnen de ene cur sus na de andere, en overal kwamen mensen op af. Op een gegeven moment hebben we bij twintig maar een streep ge trokken. De rest komt volgend jaar wel, we wilden ons niet meteen vertillen," aldus de le rares geschiedenis. Dankzij de Inzet van vrijwil ligers in de organisatie kan de Volksuniversiteit zich zonder subsidies bedruipen. Alleen de docenten krijgen betaald uit de lesgelden, de enige bron van inkomsten. „Daarom zijn we toch nog relatief goedkoop, ik denk dat onze prijzen over "t algemeen iets onder die van vergelijkbare cursussen lig gen," aldus Enneking. „Het hoogste lesgeld bij ons is 189 gulden exclusief materiaal. Ik weet dat dat voor sommige mensen een drempel is, maar lager kan echt niet, hoe spijtig het ook Is. Gelukkig gaat het maar om een kleine groep." De Volksuniversiteit houdt op op zaterdag 29 augustus, van 10.00 tot 13.00 uur in de Harmonie, Schledamseweg 31, een Open dag. Zoveel mogelijk docenten zullen aanwezig zijn om belangstellenden informa tie te verstrekken over de cur sussen. Tevens kan men zich op die dag inschrijven. Door MARJAN MEIJER SCHIEDAM De Schie- damse wethouder van stads ontwikkeling ing. Chris Zijde veld wil koste wat het kost niet worden betiteld als een 'carriè remaker' en een 'op macht be luste vriend van de commercie gezeten op het pluche*. Zijde veld haalde"* zich onlangs de woede op de hals van vele Schiedammers met de plannen voor een ABC- (Albert Heijn, Blokker en C&A) complex in de binnenstad. Schiedammers kwamen boos bijeen, de Histo rische Vereniging moest lijd zaam toezien hoe werd beslist de Kreupelstraat (Buitenhofje van Belois) te slopen. Schie dammers schreven er brieven of gedichten over en de plaat selijke pers besteedde er veel" aandacht aan. „Sommige uitlatingen van onder andere politiek tekenaar van Het Vrije Volk de Schie dammer Theo Gootjes steken mij bijzonder. Ik zou, na plaats te hebben genomen op het 'plu che' de liefde voor alles uit het verleden de rug toe hebben ge keerd. Niets is minder waar," moppert de wethouder, die verweten wordt dat hij „de gekste dingen doet om het de commercie naar de zin te ma- ken". Tijdens de presentatie van het ABC-plan hees hij zich, vergezeld van de drie ABC-directieleden, in een grij ze trui met ABC-shirtreclame. Zijdeveld is zeer in zijn sas met de voorgenomen vestiging van een ABC-winke! midden In de stad. Zijdeveld vindt juist dat hij „heel weloverwogen en met veel gevoel voor harmonie de binnenstad probeert op te vul len en verrijken. In welde win kels buiten het centrum en de stad zien wij niets. De Schie dammers van alle inkomens, ook de mensen zonder auto, moeten gewoon In de stad hun boodschappen kunnen doen," denkt Zijdeveld, die jarenlang besprekingen voerde om de drie grootwinkelbedrijven ge bundeld tot de ABC binnen de stadsgrenzen te halen. De gemeente Schiedam pre senteerde tesamen met direc tieleden van de drie winkels woensdag 8 juli trots het plan voor de Schiedaxnse ABC. De eerste paal, voor het complex zou nog eind dit jaar de grond in kunnen. Zijdeveld: „Wij wilden de be woners van de Lange Kerk straat, Herenpad en Boter- straat niet in onzekerheid la ten. Er zijn nog enkele aanko pen noodzakelijk voor het bou wen van de ABC met een aan eengesloten winkelpul. Maar op de dag dat de overeenkomst werd onthuld waren er vol doende aankopen verricht. Pas als alle panden zijn aange kocht die nodig zijn wordt er door de architecten getekend," vertelt Zijdeveld. Er wordt met enkele Lange Kerkstraat bewoners nog overleg ge pleegd. Hij gaat verder met: „Je zou je eigen generatie toch een brevet van onvermogen geven door te stellen dat alleen de historische of oude gebouwen de stad schoonheid verlenen. Onze eigentijdse architecten kunnen ook verfraaien. Daar heb ik alle vertrouwen in. Wij willen met gevoel voor de om geving werken," vindt de aan gevallen wethouder, die de ei genlijke beslissing over hoe de winkelpui eruit gaat zien aan S£»ï de Schiedamse welstandscom missie over wil laten. De PvdA-wethouder vindt het idee om bestaande gevel tjes te laten staan en achter die gevels het nieuwe gebouw met twee etages neer te zetten „ronduit idioot. Dan houd je Ie dereen voor de gek. Het is niet nodig," zegt de wethouder, die verzekert een intense wens te hebben de oude Schiedamse binnenstad en zijn structuur te behouden. „Wij kunnen ook beslissen de oude grachten dicht te gooien. Nu, dan schep je ruimte en plaats voor auto's etcetera. Maar dat willen we toch niet. De keuze om de ABC te bou wen op de plaats van de antie ke Kreupelstraat en de Lange Kerkstraat ia genomen met dit alles in het achterhoofd," aldus Zijdeveld, nu dertie- jaar wet houder van Schiedam. Het verdwijnen van het mo numentale Buitenhofje van Be lois, de Kreupelstraat (niet op de Nationale Monumenten lijst) en het grootste gedeelte van de Lange Kerkstraat stuit te bij vele buurtbewoners op protesten. Bouwtekeningen en exacte plannen voor de win kels op de plaats tegenover de Grote of Sint J&nskerk en dichtbij de Grote Markt en de ruine van het Huis te Riviere bestaan nog steeds niet. Inmiddels circuleren er wel tekeningen van het te ver wachten gevelaanzicht, ge maakt door centrumbewoner Jan Hagendoorn. Hagedoorn tekende een 'damwand' op de plaats waar nu oude verschil lende geveltjes staan. Cen trumbewoners Jan Hagen doorn en John Zwart richtten een comité op tot behoud van de Lange Kerkstraat. De Be woners Vereniging Schiedam Centrum (BVSC) heeft de or ganisaties en bundeling van al le protesten tegen de bouw in middels overgenomen. SCHIEDAM De kelderbox van een 41-jarige Schiedam mer aan de Parkweg is leegge roofd. De Inbrekers forceerden de deur en namen voor duizen den guldens aan spullen weg. De Schiedammer was na het ongewenste bezoek gereed schap kwijt, leren jasjes ter waarde van 2800 gulden en ski kleding. ROLLERSKATE De Gin Town Rollerskate So ciety maakt zondag 16 augus tus een toertocht naar Delft. De start is om 14.00 uur bij de Yucatèn Cantina in de Passa ge. Belangstellenden moeten zich hier vooraf aanmelden. DE WOUDHOEK Het dienstencentrum De Woudhoek (Heijermansplein 35) heeft 27 augustus een vi- smaaltljd op het menu staan. De maaltijd begint om 13.00 uur. Vlsllefhebbers kunnen zich vanaf heden iedere dag opge ven aan de balie in het dien stencentrum, tussen 9.00 en 12.00 uur. Kosten voor deelna me bedragen ƒ5,-. BIBLIOTHEEK In de bibliotheek (Lange Haven 131) is momenteel een boek- uitstalling te zien met de titel 'Schiedam in beweging'. Van veie sporten en verenigingen binnen Schiedam worden fol ders en affiches vertoond. Daarnaast is een gedeelte van het boekenbezit over sporten uitgestald, en op de studiezaal liggen elf sporttijdschriften ter inzage. De bibliotheek is geo pend op maandag van 18.30 tot 21.00 uur, dinsdag van 10.00 tot 17.00 en van 18.30 tot 21.00 uur, woensdag van 10.00 tot 17.00 uur, donderdag van 13.00 tot 17.00 en van 18.30 tot 21.00 uur, vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en zater dag van 10.00 tot 13.00 uur. TOERCLUB RIJNMOND De fletstoerclub Rijnmond rijdt zondag 16 augustus een zon- dagrit De start Is om 10.00 uur. Dinsdag 18 augustus staat er een Rijnmondsterrit op het programma, start 18.30 uur. Het startpunt voor beide ritten is bij de kantine van de wieler baan Schiedam, Olymplaweg (Hargapark). SCHIEDAM-NOORO Het vakantieprogramma van de Stichting Samenlevingsop bouw Schledam-Noord (SSSN) voor de komende week ziet er als volgt uit: vandaag aanvang 19.00 uur roeien voor tieners van 12 tot 15 jaar. Kosten voor delname zijn 2,50. Vrijdag 14 augustus zwemmen voor kin deren van 6 tot 12 jaar, aan vang 14.00 uur, kosten 1,65. Dinsdag 18 augustus in pand Wesp (kruising Metropad/Churchillsingel) kun nen kinderen vliegers maken, aanvang 10.00 uur. Woensdag 19 augustus, aanvang 14.00 uur, spelmlddag in en rond het pand Wesp. o STEDELIJK MUSEUM Oe expositie 'Het dier in de jnst' in het Stedelijk Museum (Hoogstraat) is nog tot dinsdag 18 augustus te zien. KLAVERJASSEN Het jaarlijkse zomerklaverjas- toernooi in het dienstencen trum De Woudhoek (Heijer mansplein 35) is deze keer op vrijdag 21 en 28 augustus. Op belde dagen begint het klaver jassen om 13.30 uur. De kos ten voor deelname bedragen 4,- per persoon. Belangstel lenden kunnen zich tot en met vrijdag 14 augustus inschrijven in het dienstencentrum. D'OUDE STOEP De zeven leden tellende Boom Boom Blues Band treedt dins dag 18 augustus op in café D' Oude Stoep (Smalle Haven straat 5). Op het repertoire staat Chigago-blues: de tek sten gaan over drank, vrouwen en big cadillac cars. De band speelt in de traditionele blues- bezetting waarbij ook improvi saties een belangrijke rol spe len. De zangeres van de band, Ziggy, geeft af en toe een vette knipoog naar de bekende blueszangeres Bessie Smith. Het optreden begint om *.1.30 uur. De toegang is gratis. KANOKOFF1ETOCHT Het bureau sportieve recreatie heeft voor zondag 16 augustus een kanokoffletocht op het programma staan. De tocht is speciaal voor mensen die niet in het bezit zijn van een eigen kano. Belangstellenden kunnen voor meer informatie terecht op het stadhuis, tel. 4355888 toestel 169. FIETSVIERDAAGSE Fietsfanaten kunnen zich vanaf maartdag 17 augustus opgeven voor de Vlaardingse avond- fietsvierdaagse. De data zijn: 31 augustus, 1, 2, en 3 sep tember. Iedere avond leggen de deelnamers een afstand van ongeveer 25 kilometer af, naar onder meer Maassluis, Delft, Maasland en Schiedam. De start is dagelijks tussen 18.00 en 19,15 uur bij het complex van handbalvereniging De Hol landlaan (Amsterdamlaan). In schrijven kan bij de Vlaar dingse rijwielhandelaren, her kenbaar aan het affiche van de fietsvierdaagse en bij alle fillla- len van de Bondsspaarbank in Vlaardingen. DE PUPELAAR Voor de kinderen uit de Vette- noordsepolder (VOP) heeft het buurthuis de Pijpelaar (Willem Pijperstraat 10) een speelweek In petto van maandag 17 tot en met vrijdag 21 augustus. Het thema van deze week is Televi sie. De kosten voor de gehele week zijn 15,- per kind. Kin deren die niet meegaan op maandag en vrijdag betalen voor de overige dagen ƒ1,- per dag. Maandag 17 augustus brengen de kinderen een be zoek aan het Omroepmuseum In Hilversum, zij verzamelen zich hiervoor om 9.00 uur bij Redactie Het Vrije Volk, editie Schiedam Vlaardin gen en Maassluis, Hoog straat 125b, 3111 HD Schiedam. Postadres: postbus 467, 3130 AL Vlaardingen. Telefoon re dactie Vlaardlngen/Maassluis: 4736049 of 4265205. Te lefoon redactie Schiedam: 4736061 of 4266646. Ko pij voor deze rubriek dient uiterlijk de woensdagoch tend voorafgaand aan de plaatsing op donderdag in ons bezit te zijn. het buurthuis. Dinsdag 18 au gustus is het knutseldag, van 10.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 16.00 uur. Woensdag 19 augus>us is er een vossenjacht, aanvang 12.00 uur. Donderdag 20 augustus staat er een grote uitvoering op het programma, 's Ochtends tussen 10.00 en 12.00 uur repeteren de kinde ren en om 14.00 begint de uit-, voering. Vrijdag 21 augustus brengen de kinderen een be zoek aan Duinrell, zij verzame len zich om 9.30 uur bij het buurthuis. DE HAVEN Het buurthuis De Haven heeft voor vrijdag 14 augustus een bezoek aan de kinderboerderij In het Beatrixpark in Schiedam op het programma staan. Daarna gaan zij papnekoeken eten in het Pannekoekenhuis. Vertrek om 13.00 uur vanaf het buurthuis op het Weeshuis plein. JEUGDCENTRUM Het Jeudcentrum V.O.J. aan de Rotterdamseweg heeft voor de jeugd verschillende activiteiten in petto. Zaterdag 15 augustus Is er 's middags een Instuif in het centrum. Zondag 16 au gustus, aanvang 14.30 en 20.30 uur film. Toegangsprijs ƒ2,-. Maandag 17 augustus aanvang 20.00 uur koppelkla- verjassen. Inschrijfgeld: ƒ2,-. Dinsdag 18 augustus is er 's middags een instuif. Woens dagmiddag 19 augustus pan- nekoek-eetwedstrijd en 's avonds is er biljarten. ORGELWEEK In het kader van de Orgelweek speelt Ewald Kooiman vrijdag 14 augustus Franse orgelmu ziek van Couperin tot Lefébu- re-Wély in de Grote Kerk (Markt). Het concert begint om 20.00 uur. Toegangsprijs: 6,-. Houders van een CJP of Pas 65 betalen ƒ4,-. Zaterdag 15 augustus verzorgen deelne mers aan de interpratatie-cur- sus van de Orgelweek Vlaar dingen 1987 het wandelconcert in de kerk. Het concert Is te beluisteren tussen 15.00 en 17.00 uur. De toegang is gratis. DE AREPOL De Arepol Supporters Vereni ging heeft voor vanavond een viswedstijd in de Vlaardingse Vaart op het programma staan. Deelnemers moeten zich hiervoor om 18.30 uur uur in café de Arepol verzamelen. De prijsuitreiking in om 22.00 uur in het café. Zondag 16 augus tus is er In het café een Franse avond met stokbrood, Franse kaas en wijn. TORENMUZIEK Jan Bezuijen, beiaardier van Goedereede, geeft vrijdag 14 augustus een concert In de Grote Kerk. Het concert maakt deel uit van de serie Torenmu ziek Maassluis 1987. Op het programma staan onder meer werken van M. van der Gheijn, J.p. Sweelinck en J.S. Bach Aanvang 19.30 uur. Belangstel lenden van 16 Jaar en ouder kunnen de beiaardier aan het werk zien via een korte rondlei ding In de toren. Zij moeten zich hiervoor om 19.00 uur bij de toreningang vervoegen. ARTIESTENGALA Het parkeerterrein aan de Commandeur in Maasland is zaterdag 15 augustus de loca tie voor een groot artlestenga- la. Te zien en horen zijn dan onder meer Lee Towers, Cen terfold, Rita Young en Martin Eden. Het gaia begint om 13.00 uur. Vooraf, om 12.00 uur, stijgt een hetelucht-ballon op van het parkeerterrein. De toegangsprijs bedraagt ƒ7,50. WEEKENDDIENSTEN Schiedam. Het Schielandzie- kenhuls aan de Stadhouder slaan heeft dit weekeinde EH- BO-dlenst, tel. 4733733. Am bulance, tel. 4333300. Huis arts: bellen met de boodschap pendienst, tel. 4206611. Spoedrecepten, tel. 4261480. Tandarts: P.J. van der Burg, Juilanalaan 40, tel. 4265996. Spreekuur van 17.00 tot 18.00 uur op zaterdag en zondag. Vlaardingen. Huisarts: tel. 4340403. Tandarts: spreekuur op zaterdag en zondag van 17.00 tot 17.30 uur, tel. 4206611. Weekeind- en nacht dienst apotheek: Apotheek Walrave, Schledamseweg 55-4, tel. 4342093. Maassluis. Hulsarts: zaterdag 15 augustus U.B. Schaart, Zijd- dijk 88, tel. 12002; zondag 16 augustus J.L. van Loon, Veer- straat 15, tel. 12108. Tandarts: zie Vlaardingen. Weekeind- en nachtdienst apotheek vrijdag 17.30 tot volgende vrijdag 8.00 uur: Rijnmond, Uiverlaan 2, tel. 12209. Eerste hulp Maassluis (alleen als de huisarts niet bereikbaar Is), tel. 4742222. Ambulance: tel. 4333300.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1