STOFDOEKJES VOOR 100-JARIGE Jubileumtentoonstelling bij volkstuinders- vereniging 'Thurlede' Vakantie-speelweek b|| 'De Heipaal' Sluitingsdatum van gemeenteglds Herdenklngspenning Moluks verzetsman Kinderspaarpotten gestolen Onvrede over de werkwijze van college Cross-auto uitgebrand Koffiedief betraptt Klaar om op te stijgen? Schiedëms Vrouwenkoor zit verlegen om alten 'IMP; mm wv ws iSv ->W >ip,. Door MARJAN MEIJER SCHIEDAM - Het te koop aanbieden van 54 luxe flats door Eurowoningen buiten medeweten van de Schiedamse gemeenteraad, heeft geleid tot grote woede bij de CDA-fractie. De boosheid geldt vooral de PvdA wethouder van stadsvernieuwing mr. Hans van Kleef. Hij moet nu via de beant woording van een reeks schriftelijke vragen op heldering geven over het bouwplan. Erfpacht Contracten Openbaar groen Wachtlijst Reuzekomkommers #1 Secretaris J. Zevenbergen (links) en voorzitter J. Lemson van de Schiedamse Volkstuindersvereniging Thurlede bij de pergola met prijs fuchsia's: „Thurlede is echt een kleine gemeenschap, zeg maar rustig een dorp." (Foto Nico de Jong)t 'Wanneer stijg ik .op?' en 'Wanneer begint de film?' zijn het meest gehoorde commentaar bij deze rijen tuinstoelen op de Hoogstraat in Schiedam. Eigenaar Arthur 'van De Stunt leek het wel een aardig idee om de stoelen, die 29,95 en f35,- kosten, met een stunt aan de man te brengen, nu het zonnetje zich vaker begint te vertonen. Germaine (8), Dennis (7) en Hans (4) vinden de stunt ook wel leuk, want 'het us net een echt vliegtuig', zegt Germaine, die wel eens gevlogen heeft. (Foto Arie Wapenaar) ik, 4' h*s iff I** Z HET VRIJE VOLK vlaardingen- schiedam >X*m, 'Verkoop 54 huizen begint eind deze maand officieel' Het zou daarbij gaan om drie flats van vijf verdiepingen in de 'put' onderaan de Vlaar- dingerdijk op de grens van de Schiedamse wijken Nieuw land en West. De gemeente zou niet van die bouwplannen op de hoogte zijn. Projectontwikke laar Eurowoningen uit Rotter dam biedt de 54 luxe flathuizen echter al te koop aan. In schriftelijke vragen aan het college van burgemeester en wethouders dringen drie CDA raadsleden A.JA. van Lingen, E.M. Hellwig-Kuipers en S.J. Rosman respectievelijk leden van de raadscommissies Economische Aangelegenhe den, Stadsvernieuwing en Stadsontwikkeling, aan op openheid over het plan. Voor woningbouwer en ma kelaar Eurowoningen uit Rot terdam is het 'project Burge meester van Haarenlaan' me nens. De projectontwikkelaar is al 'hurrie-up' bezig met de verkoop van de drie maal achttien woningen in de vrije sector in de woontorens. De 54 koopflats met drie- of vierka- merhuizen, die op het groenge bied moeten verrijzen, worden peperduur. De vraagprijs variëert van 215.000 tot 235.000 gulden per stuk. De prijs is echter wel in-, clusief afgekochte erfpacht, evenals bij de luxe eensgezins huizen aan de Schiedamse Vel- levest, die momenteel uit de grond worden gestampt door Eurowoningen. Op de Vellevest zijn nog twaalf van de veertig te bouwen woningen te koop. Hoe de projectontwikkelaar aan de contacten komt om de huizen met afgekochte erf pacht te kunnen aanbieden is vooralsnog onduidelijk. Volgens de Afdeling Verkoop van Eurowoningen bestaat er nu al wel belangstelling voor de voorverkoop 'project Van Haarenlaan', onder welke naam het bouwplan bij de Rot terdamse projectontwikkelaar bekend staat. De officiële ver koop van de luxe flats begint op 29 augustus aanstaande. Daarna verschijnen er adver tenties In alle dagbladen. „Pijn dat het CDA schrifte lijke vragen heeft gesteld over deze zaak. ,Nu kan het gehele college -zich uitspreken over deze zaak. Ik heb nooit met Eurowoningen gesproken, laat staan over dit plan," ontkent wethouder Van Kleef. „De Rotterdamse projecton twikkelaar mag best op eigen houtje een marktonderzoek doen. Dat doen ze, denk ik, in j Onder de talloze cadeau's fiie de hele dag door binnen stroomden waren' ook twee Stofdoekjes, want mevrouw J.C. van der Windt - Van Rij stoft nog elke dag haar ka mer helemaal zelf. Onder geen beding mogen de ver zorgsters van de Bïllitonflat dat voor haar doen. Precies een eeuw oud werd mevrouw Van der Windt gisteren, redenvoor burgemeester A.AJ.M. van Lier om een extra feestelij ke, fondantroze taart mee te nemen bij zijn bezoek. Hij was de enige niet die lang skwam. Volgens Joop van der Windt, zoon van de jari ge, zou. het aantal bezoekers ma&kglij}c\.'kurinen oplopen fotjd^honderd.'Vpigens hem Team zijn moeder de drukte wel aan: ,JBaar ogen zijn slecht, dus ze moet bij de bingo een beetje geholpen worden, maar verder is ze helemaal bij, hoor. Je hoeft haar, helemaalnikswijs te makern- Datidaasyvroeger al zo, 'maqrAïw nog,"..zegt hij. -Johanna' Cornelia svan der Windt werd geboren in Brief je, maar kwam in 1889, 1 jaar oud, al met haar ouders naar Vlaardingen. Na haar huwelijk met de VTaardingse kuiper Comelis van der Windt in 1908 ging zij in de Pieter Karei Drossaartstraat wonen, waar zij in een piep klein huisje 10 kinderen grootbracht. Na bijna 70 jaar op-..diverse adressen in de P.K.D.-straat gewoond te hebben verhuisde zij in 1977 samen met haar man naar de Billitonflat. Sinds 1981 is mevrouw Van der Windt we duwe, na een, 73-jarig huwe lijk. Zij heeft zeventien kleinkinderen, twaalf achter kleinkinderen en vier ach ter-achterkleinkinderen. (Foto Ruud Prins dit geval," aldus Van Kleef, die stelt dat het gemeentebestuur zo snel mogelijk met een offici eel antwoord op-de proppen zal komen. Hij had het onderwerp' in de raadscommissie van 1 september willen behandelen. „Een bouwvergunning is nog niet afgegeven. Wij hebben geen contracten met de Rotter damse makelaar afgesloten, voor zo ver ik weet, en er is geen 'grond weggegeven', zoals gesuggereerd werd in de stad. Er is ook niets bekonkeld in verband met erfpacht en de bouw aan de Vellevest," verde digt de wethouder zich. „Heeft het college uitspraken over deze bouwplannen ge daan?" vraagt het CDA- trio zich nog steeds af. Zeer verbol gen is hun fractie over het feit dat de gemeenteraad en de be trokken raadscommissies in het geheel niet op de hoogte zijn gebracht van de plannen. In de gemeenteraad van maart dit jaar werd wel een bestem mingsplan veranderd om in de Schiedamse wijk Nieuwland op lege plekken te mogen bou wen. „U dient ons te informeren," zo schrijven de raadsleden. ,3estaat er een overeenkomst tussen de bouw van de luxe eensgezinswoningen aan de Vellevest (ook Eurowoningen) en de bouwplannen onderaan de Vlaardingerdijk, hoek Dr. Schaepmansingel en de Burge meester van Haarenlaan?" vragen de CDA-ers zich verder af. Ook willen de briefschrij vers weten of het gemeentebe stuur de te verwachten effec ten op de omgeving, bijvoor beeld door de aantasting van het openbaar groen, heeft Inge calculeerd. - „Wanneer worden die bouw plannen eindelijk' behandeld? Graag binnen de gestelde ter mijn reageren en Informeren over de exacte plannen, "de pro cedure en de, tijdsplanning," stelt het boze drietal. Volgens Van Kleef wordt een dezer da gen uit de doeken gedaan hoe de vork in de steel zit. SCHIEDAM De Schie damse CDA fractie is danig in haar wiek geschoten over de werkwijze van het gemeentebestuur als het gaat om het aankondigen van bouwplannen. „Het komt steeds vaker voor dat ons brieven bereiken over voorgenomen bouwactivi teiten. Het college van bur gemeester en wethouders maakt dan gebruik van de vrijstellings- en anticipatie procedure volgens artikel 19 van de Wet Ruimtelijke Ordening," legt fractievoor zitter Siem Rosman uit. In een brief aan het college protesteert hij tegen de ge bruikte werkwijze. „Als gevolg van die werk wijze komt er niets meer van goed overleg in com missieverband," vindt het CDA. Om de voortgang van een aantal al lopende plan nen niet te stagneren zal het CDA, met acht leden in de gemeenteraad, in staat om de bouwplannen op te schorten,, nu akkoord gaan met de aanvragen. Het CDA staat er- echter op dat het college in de toekomst een andere werkwijze kiest. VLAARDINGEN Woens dagavond moest de Vlaar- dingse brandweer uitrukken naar een braakliggend terrein aan "t Scheur, waar een Volvo- personenauto in brand bleek te staan. De auto was kennelijk gebruikt om mee te crossen. Nadat het voertuig daarbij to- taJ-loss was gereden, heeft men er de brand in gestoken. Het wrak is inmiddels afge voerd naar de sloop. SCHIEDAM --'"Een 22-jarige inwoner van Vlaardingen is op heterdaad betrapt bij het ste len van 2400 pakken, koffie uit de magazijnen van de Unigro aan de Ringersstraat in Schie dam. Wijkteam B van de' Schiedamse'politie ontdekte dé inbreker, geheel in zwarte kle ding gestoken, achter een elek- triciteltshuisje. Hoe de man de pakken koffie had willen ver voeren is onbekend. SCHIEDAM De door een kunstschilder ontworpen ju- bileumbloembak van 1,5 bij 2,5 meter meb daarin de tekst Thurledc 1962-1987' gaat on getwijfeld het klapstuk wor den van -de jaarlijkse ten toonstelling van. de Schie damse Volkstuindersvereni- ging Thurlede'. De manifes tatie op het volkstuincomplex in het I?eatrixpark zal dit jaar helemaal in het teken staan van het 25-jarig be staan van de vereniging. .filet een vijftal exposities gaan we op 29 en 30 augustus een goede afspiegeling laten z'.en van alles wat er groeit en bloeit in onze tuintjes," vertelt voorzitter J. Dein son. „De bloemschikkers van de vereniging zenden allemaal twee bioemstukjes in, een verplicht werkstuk en een vrije creatie. Het is de bedoe ling dat alles wat er in de stukjes verwerkt wordt uit het-eigen tuintje komt Dat geldt trouwens voor de overi ge wedstrijden ook: snijbloe men, groente- en fruitcompo- sittes plus bloembakken en potgekweekte planten. Daar naast zuilen de mensen die fuchsia's kweken een hele pergola gaan volhangen met htm allermooiste exempla ren. En een hoekje met bioemstukjes gemaakt door kinderen ontbreekt natuurlijk ook niet" Volgens secretaris J. Ze venbergen zou het dat laatste weekend van augustus wel eens heel druk kunnen wor den op het terrein van de ver eniging." „We krijgen van oudsher altijd al veel aanloop van wandelaars uit het Be- airixpark, omdat het com plex vrij toegankelijk is. Die zullen ons dan ook wel weten te vinden, Daar zijn onge twijfeld ook mensen bij die hier graag een tuintje zouden willen hebben, maar helaas hebben we een wachtlijst van 6-7 jaar. We hebben hier nu 250 tuinen, daar zouden er wat ons betreft nog wel 70 bij mogen komen, want zoveel mensen staan er op de lijst." Dat er zoveel belangstel ling is voor het lidmaatschap van de vereniging verbaast de beide amateur-hoveniers niet. Er is niet alleen het voordeel van -de gemeen schappelijke inkoop van tuin gereedschappen en grond, daarnaast zijn er in de win ter cursussen, bijvoorbeeld snoeien en bloemschikken, en organiseert de actieve ont- spanningscommissie activi teiten als dansen, bingo en klaverjassen. ,Het is inderdaad een gezel lige vereniging ja, met aller lei mensen, maar toch heel veel gewone arbeiders. 'Thur lede' is echt een kleine ge meenschap, zeg maar rustig een dorp. Ik heb er alle ver trouwen in dat wij het nog eens 25 jaar volhouden," zegt Lemson. „Maar het tuinieren staat natuurlijk toch voorop, het lekker buiten bezig zijn. Toen wij in 1962 begonnen waren het voor het meren deel nutstuinen, met groen ten en fruit dus. Nu zie je dat vrijwel ledereen met siertui- nen bezig is, hoewel de mees ten toch nog wel ergens een klein hoekje met groenten hebben, want de grond is hier goed." „Veel tuinders hebben zich gespecialiseerd, die leggen zich bijvoorbeeld helemaal toe op het kweken van dahlia's," vult Zevenbergen aan. „Adderen zie je in de weer met kasjes, die telen enorme komkommers of courgettes," aldus de secreta ris, die zelf ooit een snijboon van- een halve meter lengte oogstte. De wil om de plantjes van uit het zaad zelf op te kweken /sS'Syfij er. groot te brengen Is vol gens de beide bestuurders het kenmerk van de ware tuln- Hefhebber. Lemson daarover: „Je kunt wel in de lente alle maal kant en klare planten kopen en die in je tuin poten, maar dat is toch niet het ech te werk. Wij zijn nu al bezig om uit de uitgebloeide bloe metjes het zaad voor volgend jaar te halen. Volgend voor jaar staat het bij mij thuis in de vensterbank, uitgezaaid in kleine bakjes. En dan natuur lijk o m de zoveel tijd verspe nen, totdat het naar bulten kan. Nee, als je dit goed wilt doen dan ben je het hele jaar bezig," besluit de voorzitter. De tentoonstelling zal za terdag 29 augustus van 11.00 tot 21.00 uur en zondag 30 au gustus van 10.00 tot 17.00 uur te zien zijn in het vereni gingsgebouw van Thurlede. Het volkstuincomplex is gele gen aan het einde van de Parkweg in Schiedam, ten noorden van het Prinses Be- atrixpark. De toegang is gra tis. VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1987 SCHIEDAM Het Schiedams - Vrouwenkoor, sinds 38 jaar on der leiding van dirigente Ria Borgmeijer, hervat volgende week de repetities. Het enige Schiedamse koor voor alleen vroc 42 jaar geleden op- gencti. oereidt zich voor op een manifestatie ter gelegen heid van het 100-jarig jubileum van de Koninklijke Bond van Zang- en Oratoriumverenigin gen in Nederland (KBZON). Het Schiedams Vrouwenkoor zingt in verband hiermee op 31 ok tober in zaal 2 van de Rotter damse Doelen. Het vrouwenkoor is naarstig op zoek naar nieuwe leden. Wil het koor vierstemmig blijven zingen dan zijn'er alten nodig. Want vooral de altpartij is zwak bezet. Ook andere zang stemmen zijn van harte wel kom. Enige leden hebben van wege hun werk of door verhui zing hun lidmaatschap opge zegd. De zangeressen dienen jonger dan zestig jaar te zijn.' Belangstellende dames kunnen een kijkje komen nemen en hun oor te luisteren leggen op de vaste repetitite avonden. - Het Schiedams Vrouwenkoor repeteert wekelijks op maan dag van 20.00 tot 22.00 uur In het gebouw Sociale Belangen, Lange Haven 73 te Schiedam. VLAARDINGEN De traditio nele vakantie-speelweek van wijkcentrum 'De Heipaal' staat dit jaar in het teken van een viertal landen. Elke dag wordt een specifiek aspect van het thema-land belicht. Maandag 17 augustus: China. - r Er worden Chinese huizen ge bouwd en een vossejacht ge houden. Dinsdag 18 augustus: Surina me. Deze dag staan de gereed schappen van de verschillende Surinaamse bevolkingsgroepen /centraal. Vérder worden er dia's over het land vertoond. Woensdag 19 augustus komt het vervoer in Turkije aan bod. Donderdag 20 augustus is het thema de verschillen en over eenkomsten tussen religie hier in Nederland en in Marokko. Op vrijdag 21 augustus wordt de week zoals altijd afgesloten met een dagje DuinrelL Van maandag tot en met donder dag duren de activiteiten van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot-16.00 uur.-" Vrijdag wordt om'9.30 jjurnaar Duin- rel! vertrókken,-terugkomst óm 16.00'uür. Opgévën voordit'- uitstapje kan tot uiterlijk woensdag 19 augustus 16.00 uur. De kosten voor de hele week bedragen 15 gulden per per soon.' Het dagje Duinred alleen kosMI gulden,'voor de overi ge programmaonderdelen wordt een eigen bijdrage van 1,50 gulden gevraagd. Meer inlichtingen zijn te ver- .krijgen bij Wijkcentrum 'De Heipaal', Meerkoetstraat 1, Vlaardingen, telefoon 4745142. VLAARDINGEN Eind 1987 verschijnt de officiële gemeen- tegids van Vlaardingen voor 1988, die ook dit jaar weer wordt uitgegeven door Suur- lands Vademecum. De voorbereidingen voor de nieuwe editie zijn op dit mo ment in volle gang. Bedrijven, instellingen en verenigingen die nog wijzigingen willen door geven kunnen dat tot dinsdag kb september doen door de mutatie-coupon, die achterin de gids is opgenomen, op te sturen naar: Stadhuis, gemeentelijke voor.- - lichting Antwoordnummer* 140, 3130 VB Vlaardingen. Voor meer informatie: stad- huis, telefoon 4355888, toestel 279. VLAARDINGEN In het Vlaardingse stadhuis heeft bur gemeester A.A.J.M. van Lier gisteren aan P. Serhalawan een herdenkingspenning uitge- reikt met als opschrift „Uit waardering voor uw inzet". De penning hoort bij het bijzonde re staatspensioen waarop alle Molukse oud-KNIL-militairen en verzetsmensen recht heb ben volgens een besluit van de vroegere minister van Binnen landse Zaken Rietkerk. De medaille en de uitkering vormen een verlaat eerbewijs aan de Molukkers, die tijdens de Japanse overheersing in de Tweede Wereldoorlog en de daarop volgende Indonesische onafhankelijkheidsstrijd aan Nederlandse zijde meevochten. Burgemeester Van Lier wees er in zijn toespraak op dat het ei genlijk een heel vreemde zaak is dat de Molukkers pas 35 jaar na hun repatriëring de waardering krijgen die ze ver dienen. „In die eerste jaren na de oorlog was men in Neder land nog Vooral bezig met het verwerken van de Duitse be zetting. Voor de gebeurtenis sen in Nederlands-indië was weinig aandacht en begrip. He iaas is dat heel lang zo geble- ven," aldus de burgervader. De in 1929 op Ambon geboren Serhalawan trok in 1940 met zijn familie naar Semarang, In donesië. In de laatste oorlogs jaren speelde hij als jongen een actieve rol in het verzet te gen de Japanse bezetter. Zijn vader en twee broers, sneuvel den in die strijd. Omdat een veilig bestaan in In donesië na de onafhankelijk heid van dat land in 1948 niet langer gewaarborgd kon wor den, werd Serhalawan in 1951 als burgerverzetsman samen met de KNIL-militairen en de Indische Nederlanders gerepa trieerd. Serhalawan woont al 33 jaar in Vlaardingen. SCHIEDAM Twee spaarpot ten van kinderen met een in houd van zeshonderd gulden aan de Schiedamse Lange Sin gelstraat zijn gestolen. Verder verdween uit de woning van een 32-jarige Schiedammer, waarvan het raampje van de voordeur werd opengemaakt, voor duizenden guldens aan sieraden, video apparatuur, een geldkistje met 3000 gulden en een fototoestel. Het nacht slot op de voordeur was niet omgedraaid, wat het inbreken een stuk vergemakkelijkte. Uit Café Kent Palace aan de Schiedamse Broersvold ver dween voor 2250 gulden aan papier en muntgeld uit de kas sa en een speelautomaat. De kassa werd totaal vernield. «•ft w vfwy/qwyy*» ne'r-vefv'fr

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1